Waar een ongeschoolde arbeider zich nieuwe kansen kan scheppen PeekaCloppenburg Mn" 388,- GARANTIE REGIONALE WERKPLAATS VOOR VAKOPLEIDING Openbare les op zaterdag 28 mei daverende verrassing ton-sur-ton deze zaterdag^ herenmode-tip Sport- ondergoed I-65 Opmerkelijke prestatie Stadgenoot wint de eerste prijs op de expositie „Gast en gastheer" ETTE Veilig kopen! ALfcfflA volkomen geruishos I Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 20 mei 1960 Tweede blad no. 30053 Op zaterdag 28 mei a.s. wordt in de Regionale Werkplaats voor Vakopleiding voor Volwassenen aan de Rooseveltstraat 9 van 's ochtends tien uur tot 's middags vier uur een openbare les gegeven Dit betekent, dat een ieder, die daaraan behoefte gevoelt, het ge bouw kan binnenwandelen er rustig kan rondkijken in de in be drijf zijnde werkplaats. Helaas niet „in vol bedrijf!" Want momenteel volgen slechts zo'n vijftig personen er een cursus, terwijl de totale hypermoderne outillage berekend is op 175 cur sisten. Derhalve wil men eens extra de aan dacht richten op de mogelijkheden, welke er geboden worden! Men wil nog eens de vinger leggen op de bijna unieke gelegenheid voor volwassenen om een vak te leren (scholing), om de vakken nis aan te vullen (herscholing op een appMoabiecursus) of om in een ander beroep opgeleid te worden (omscholing). Het spreekt vanzelf, dat daarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan werk loze ongeschoolde arbeiders. In de leef tijdsgroep tussen 18 en 50 jaar. Maar aan deze regels wordt niet strak vast gehouden. Uitzonde ringen zijn altijd mogelijk. Bovendien creëerde men spe ciale cursussen voor aspirant-emigran ten ,voor de technische vorming van landarbeiders en voor lichamelijk ge handicapten. Opleidingen In Leiden bestaan thans opleidingen voor constructiebankwerker, onderhouds bankwerker, machinebankwerker, preci- siebankwerker, metaaldraaier, elektrisch lassen, autogeen-lassen, voor timmer man, betontimmerman en voor metse laar (de laatste opleiding omvat tevens het leggen van rioleringen en eventueel het tegelzetten). Voor de beroepen van elektricien, automonteur, steenhouwer en stucadoor geeft men aan de Roose veltstraat alleen de grondopleiding. Voor de verdere scholing moet men naar naburige Regionale Werkplaatsen. Maar als nodig en mogelijk mocht zijn dan worden op korte termijn andere cursussen uit de grond gestampt, welke zeer bijzonder op de behoefte aan bepaalde vakarbeiders voor bepaalde bedrijven zijn afgestemd. De opleiding is individueel. Iedere cursist heeft een bepaald aantal werk opdrachten afwisselend theoretisch en praktisch te verwerken. De duur van de opleiding is dus afhankelijk van de vlotheid, waarmede de opdrachten verwerkt kunnen worden. De duur loopt per beroep uiteen van vier tot twaalf maanden. Alleen de opleiding voor pre- cisiebankwerker vergt meer tijd: twee jaar! Aan het einde van de opleiding wordt in overleg met het Gewestelijk Arbeids bureau een werkkring in het nieuwe be- Advertentie) Dit kwaliteits-overhemd dat goed blijft, ook na herhaald wassen, heeft een normale waarde van 13.50. Thans deze SUPERKWALITEIT N0-IR0N enSANFOR- OVERHEMDEN met spreidboord en ingenaaid boordbalein, voor de verbijsterend lage prijs van LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesiogel Katendr. Lagedijk hitst Dorpsweg west-Kruiskade 35.T_ roep gezocht en ook daarna wordt de cursist niet geheel losgelaten. Na een half jaar praktijk worden zij nog eens opgeroepen voor een praatje en na een jaar kunnen zij examen doen. De prak tijk heeft uitgewezen, dat ongeveer tachtig procent zeer goed terecht is ge komen. financiën Een belangrijke factor is natuurlijk de financiële. Op enkele uitzonderingen na kost de opleiding niets. Integendeel, men ont vangt een loondervingsvergoeding, va riërend van f23.40 per week (voor on- gehuwden, die nog bij hun ouders in wonentot f 68.45. Dat bedrag is minimaal. Mocht een bepaalde sociale uitkering hoger liggen, dan blijft dat ongewijzigd van kracht. Zo deze lager is, dan wordt het verschil aangevuld. Bovendien kan men een prestatietoe slag verdienen, welke variëert van f 1.50 tot f 3.50. De sociale voorzienin gen zijn vrijwel gelijk aan die, welke voor het bedrijfsleven gelden. Trouwens in alles wordt er naar ge streefd een (goede) bedrijfssfeër te be naderen en een schoolse sfeer te ver mijden. Getracht wordt de opleiding in alle opzichten een goede voorbereiding voor de praktijk in het bedrijfsleven te doen zijn en o.a. de cursisten te wen nen aan de regels, welke in het alge meen ook in de bedrijven gelden. Dus In dit zonnige lokaal brengen de timmerlieden-in-spè vele uurtjes tijdens hun opleiding door. naast kwaliteit wordt er gelet op tempo, naast degelijkheid op discipline e.d Nieuwe vreugde In de 28 Regionale Werkplaatsen, die overal over ons land liggen verspreid en waarin precies dezelfde cursussen gege ven worden, zijn na de bevrijding rond 50.000 personen opgeleid. In Leiden komt men ongeveer op 2500. Wanneer men dus dat zekere cijfei van 80 procent geslaagden aanhoudt komt men tot 2000 personen, die in de Sleutelstad aan een nieuw bestaan, en waarschijnlijk nieuwe arbeidsvreugde, zijn geholpen. Zo heeft men ook een kleine bijdrage kunnen leveren aan de vermindering van het tekort aan ge schoolde arbeidskrachten in ons steeds sterker industrialiserende landje. Doch dit is slechts bijzaak. Voor alles gaat het er om mensen, die in hun jongere jaren door alle mogelijke oorzaken niet in staat geweest zijn zich in een vak te bekwamen, alsnog in de gelegenheid te stellen dit ver zuim goed te maken. Al is het offer, dat men er soms voor moet brengen en zeker in deze tijd van spannin gen op de arbeidsmarkt niet ge ring, men moet het zien als een wis sel op de toekomst Advertentie. sinaasappel citroen vruchtenlimonade De verantwoordelijkheid van de christen, tegenover de onderontwikkelde wereld MOET VOORTSPRUITEN UIT PURE LIEFDE Op de bijeenkomst van de Wereld' raad voor christelijk leiderschap, die van 18 tot 22 mei in Noordwijk gehou den wordt, heeft gisteren o.m. staats secretaris mr. Th. H. Bot het woord gevoerd. De staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, speciaal belast met het beleid voor Nieuw-Guinea, heeft in hoofdzaak gesproken over de verant woordelijkheid van de christen tegen over de onderontwikkelde wereld. De heer Bot gaf in zijn toespraak een beeld van de plotselinge overgang voor de volkeren uit de achtergebleven gebieden van een eeuwenlange stil stand naar de verwarrende 20-ste eeuw- se westerse techniek en filosofie. De verwarring voor de miljoenen die hier bij betrokken zijn, aldus de staatssecre taris, is niet alleen technisch en eco nomisch, maar totaal. De staatssecretaris zeide, dat de tweede wereldoorlog een grote veran- Facultatieve crematie JAARVERGADERING AFDELING LEIDEN Een matig bezochte vergadering van de afd. Leiden van de Ver. voor Facul tatieve Crematie heeft zich gisteravond in hotel Central beziggehouden met de behandeling der jaarstukken over 1959. De voorzitter, dr. K. Simon Thomas, hekelde de houding der hoogste auto- iteiten, die nog steeds geen vergunning lebben gegeven om met de bouw van ;en crematorium in Groningen een aan- 'ang te maken. Het motief van een zekere overspan ning der arbeidsmarkt heeft de alge mene voorzitter der vereniging, de heer J. Hasper, voldoende ontzenuwd, maar totnutoe zonder resultaat. Het financiële overzicht, gecontroleerd door mevrouw E. M. van Gijsel en de heer Joh. de Rooij, geeft een voordelig saldo te zien van f 850. Van de beschikbare middelen ad f3.440.bleef f2.000.— gedeponeerd bij de algemene penningmeester voor cen trale belegging. Tot controleur voor het lopende jaar wees de vergadering aan mevrouw Van Gijsel en de heer B. P. van der Ban. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het aantal leden is toegenomen van 1544 op 1 januari tot 1641 op 31 dec. Thans is het aantal van 1700 reeds over schreden, hetgeen precies een verdubbe ling betekent van de stand op het einde van 1953. Aangezien er geen namen van tegen kandidaten waren opgegeven, werd het aan de beurt van aftreden zijnde be stuurslid, de heer Van Gulik opnieuw als zodanig benoemd. De voorgenomen excursie naar het crematorium Dieren is precies volge boekt. Hierna volgde sluiting der vergadering met woorden van dank voor de aandacht der aanwezigen voor het doel der ver eniging: gelijkstelling tussen begraven en cremeren. dering teweeg heeft gebracht in de we reldgeschiedenis, omdat deze oorlog de politieke en economische ontwikkeling van miljoenen uit de onderontwikkelde gebieden uit handen heeft geslagen van de Europeanen, terwijl toch de tech nische, politieke, economische en cul turele krachten van Europa er door blij ven werken. De werkelijke taak voor de Europea nen in deze onderontwikkelde gebieden ligt daarom in een aanvaarding van de positieve plichten tegenover de dikwijls geestelijk geheel ontwrichte maatschap pij, om te helpen bij de vervanging van omvergeworpen waarden door geheel nieuwe levensvormen. De verantwoor delijkheid van de christen tegenover de onderontwikkelde wereld moet daarom voortspruiten uit pure liefde en niet ge paard gaan met dwang bij hulpverle ning, maar uitsluitend als een aanbie ding om die mens te helpen zichzelf te vinden. MAU-MAU LEED SCHIPBREUK Ook werd op deze bijeenkomst ge sproken door de minister van Huisves ting van Kenya, de heer Musa Ama- lemba. De minister zette in zijn refe raat uiteen, dat de Mau-Mau, die inder tijd zo actief was in Kenya, een be weging was van mensen, die alles veil hadden voor hun leider, Jomo Kenyata. Zij legden dikwijls de zeven-voudige eed af „om zeven dingen te doen. Zeven bestiale, afgrijselijke daden, verschrik kelijk voor elk beschaafd mens", zo zeide de heer Amalemba. De rots waarop uiteindelijk de Mau- Mau schipbreuk leed was de chistelijke kerk, zo vervolgde hij. Niet zozeer de zending en missie, als wel de neger leraren en geestelijke, die woonden in het gebied, waar de Mau-Mau werkte en die dikwijls hun leven moesten la ten voor de kerk. De minister herinnerde er aan, dat Kenya thans een rustig land is. dat bestuurd wordt door een christelijke regering en waarin drie ras sen samenleven, Aziaten, Europeanen en negers, die elk een geheel eigen economisch en cultureel niveau hebben, maar die er alle trots op zijn tot Ke nya te behoren. De minister bracht de Europese ge meenschap in Kenya hulde voor hun „gematigde en hulpvaardige geest". Hengelwedstrijd bij lustrumviering Een van de programmapunten van de burgerijdagen van de Uni versitaire lustrumviering is hoe kan het anders in de stad der peue- raars een hengelwedstrijd, welke op maandagochtend 13 juni om 7 u. aan de Nieuwe Vaart wordt gehou den. Het Leids Politiemuziekgezel- schap zorgt voor een muzikale be geleiding voor de stoet, wanneer deze in de vroege ochtend naar het viswater trekt. De prijsuitreiking vindt later in Sociëteit Minerva plaats. De inschrijving voor deze hengel wedstrijd vindt morgen, zaterdag 21, en volgende week zaterdag 28 mei plaats in Sociëteit Minerva van 3 tot 4 uur. Een pracht gelegenheid voor de Leidse hengelaars, om hun kunnen te tonen. Verwacht wordt, dat er enige honderden deelnemers zullen zijn. Rita Keys zong voor j azz-lief hebbers Eerste officiële concert Leidse jazz-societeit Opdrachtenrit voor bromfietsen ONDER AUSPICIËN VAN LEIDSE JEUGD TOUR Bij voldoende deelname zal het actie comité „De Leidse Jeugd Tour" op He melvaartsdag een opdrachtenrit voor bromfietsen organiseren. Deze wedstrijd kan zowel met ploegen, van max. 4 brom fietsen ,als individueel gereden worden. Er zijn dan ook ploegprijzen en indivi duele prijzen. In de ploegenwedstrijd zegden een buurtploeg en een „merken"-team reeds toe deel te nemen. Er moeten twee opdrachten worden uitgevoerd, waarvoor ia 150 km. moet RITA REYS Nederlands first lady of jazz" was gisteravond te gast in de Sleutelstad. Tijdens het eerste officiële jazz-con- cert, van de onlangs opgerichte Leidse Jazz-Sociëteit'trad zij op voor vele jongens en meisjes, meest middelbare schooljeugd. Als naast dit optreden van Rita Reys, hekend van radio en t.v. en in de Verenigde Staten als een der beste jazz-zang er essen van Europa beschouwd, het Trio Pim Jacobs me dewerking verleent, dan begrijpt men dat er ondanks de hoge toegangsprijs ruime belangstelling voor deze avond bestond. Ook het nieuw gevormde combo van Rob Madna was van de partij. Dit kwartet geniet nog wel niet zo'n grote bekendheid, doch de nummers, welke ten gehore werden gebracht toonden aan, dat de vier musici hun plaats on der de jazz-hemel ten volle waard zijn. Eén man van dit viertal is reeds zo bekend, dat zijn naam al voor zich zelf spreekt: drummer Cees See, com pleet met sikje. Dit combo speelde een aantal .blues" en „composities", waar in de vier musici zich elk afzonderlijk naar hartelust konden wijden aan het solowerk, dat zij het in het begin nog wat aarzelend al spoedig de handen op elkaar bracht. Het Trio Pim Jacobs doet door zijn andere samen stelling heel anders aan. De domine rende rol speelt hier de piano, daar bas en gitaar meer voor het ritme zorg dragen. De piano was aan de des kundige en welvertrouwde handen van Pim Jacobs toevertrouwd, terwijl broer Ruud het publiek enthousiast maakte door zijn in hoog tempo uitgevoerde soli. Wim Overgang toonde zich een meester op de gitaar. De hoogtepunten van deze avond waren natuurlijk de momenten, waar op Rita Reys voor het voetlicht ver scheen. Met haar hese in vakter men gesluierde stem maakte zij al spoedig duidelijk, dat haar ,,love in jazz" oprecht gemeend was. Zij werd dan ook steeds door een zeer enthou siast applaus onthaald. Hoeveel een jazz-liefhebber in deze examentijd over heeft voor het bijwo nen van een jazzavond, waaraan be kende musici hun medewerking ver lenen, bleek wel uit de aanwezigheid van een schoolboek op een der tafeltjes in de buurt van de achterste rij. Of er veel van leren is gekomen per 2 stuks voordeliger zuiver Egyptisch katoenen garens singlet of slip (maat 4) 2 95 kleine stijging per maat. De jeugd van de straat* en in de speeltuin OPRICHTING SPEELTUIN IN ZUID-WEST? ,JDe jeugd van de straat en, in de speeltuin" is de leuze, welke de Bond van Speeltuinverenigingen voor Leiden en Omstreken reeds vele jaren voor staat. Het was daarvoor, dat het dage lijks bestuur van deze Bond onlangs bijeenkwam met enkele bewoners van Leiden Zuid-West om op uitnodiging van laatstgenoemden te spreken over een eventuele oprichting van een speel tuin in deze nieuwe stadswijk. De vele problemen, die bij het oprich ten van een nieuwe speeltuin kunnen ontstaan kwamen hier ter tafel, maar de voordelen, die ter sprake kwamen waren voor de contactpersonen uit deze wijk aanleiding het bestuur van de Bund te verzoeken een avond te beleg gen met de overige hierbij geïnteres seerde bewoners, teneinde de mogelijk heden onder ogen te zien een inrich ting van een speeltuin in Zuid-West. A.s. maandag zal deze avond in het Boshuis (achter Hof laan 74) worden gehouden. worden gereden. De opdrachten zijn zo samengesteld, dat er zeer vele variaties mogelijk zijn. Iedere deelnemer weet tij dens het rijden hoeveel punten hij ver dient en probeert dit aantal zo hoog mo gelijk op te voeren. De aantallen punten van de concurrentie weet men echter pas aan het eindpunt. Hierdoor is tot het einde toe een spannend verloop te ver wachten. Halverwege de wedstrijd zien vele rijders elkaar nog terug, zodat men gelegenheid heeft de standen te verge lijken. Men kan zich voor deelname op geven bij de volgende adressen: N. Ver meer, Formosastr. 31, N. Jansen, Oranje straat 18 en Craussen, Houtlaan 9. De expositie „Gast en gastheer", welke tot en met 23 mei in de Hout- rusthallen te Den Haag gehouden wordt, trekt de belangstelling van dui zenden: de 100.000ste bezoeker wordt dit weekeinde verwacht. Een stadgenoot, namelijk de heer P. H. M. Krantz, chef-kok van de Rötis- serie „Oudt-Leyden" is er een hoge eer te beurt gevallen: in de „Salon Cu linaire" won hij een eerste prijs in de afdeling „Vis en schaaldier", namelijk met de schotel „Le saumon fantaisie moderne". Door de internationale jury werd de opmaak van deze zalmschotel revolutionair genoemd. Te opmerkelij ker is deze prestatie, daar er inzen dingen waren uit Ierland, Engeland, West-Duitsland, Zwitserland en België, De door de heer Krantz gewonnen eerste prijs bestaat uit een gouden medaille. Bij de opmaak van een koude zalm schotel zijn ditmaal voor het eerst kop en staart van de zalm naast el kaar geplaatst, in plaats van aan de beide uiteinden van de schotel. De moten zijn gegarneerd met druiven trosjes van kaviaar. De verdere gar nering bestaat uit gevulde tomaat, komkommers, puntasperges, pommes champignon en koude, groene saus. De vele bezienswaardigheden op de expositie „Gast en gastheer" omvat ten alles wat op culinair gebied van belang is; zij zijn in het bijzonder ook in hoge mate leerzaam voor de huis vrouw. Er is o.a. ook een speciaal jeugdrestaurant: „Voor de jeugd, door de jeugd", waarin koks en kelners tot de leeftijd van 18 jaar werkzaam zijn en waarin uitsluitend gasten tot die zelfde leeftijd toegang hebben. Advertentie elektrisch 7 kg. Ook in zig-zag. Meerpoel's naaimachines BREESTRAAT 171 - TEL. 24815 CORRESPONDENTIE Lezes te L. Op grond van een bepa ling in het vestigingsbesluit „Carrosserie en Wagenbouw", is voor het schilderen resp. lakken van rijtuigen en auto's ook al geschiedt dit met de hand een vestigingsvergunning noodzakelijk. De heren L. Schipper te Leiden, Alb. Boogaard te Oegstgeest en J. Th. Schelfhout te Wassenaar zijn benoemd tot rijksgecommitteerdto voo» <)t aio examens 1960. Eerste prijs voor deze zalmschotel De expositie is reeds door talrijke autoriteiten, onder wie Prins Bernhard en diverse ambassadeurs bezocht. Zij werd, naar bekend, georganiseerd in verband met het 70-jarig bestaan van het Horeca-bedrijf. vakhandel met volledige garantie van bij de erkend* De Technische Unie. met TECHNISCHE UNIE- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Zwannette Petronella, dr v. R. J. Lem- stra en K. Krulger, Hendrlkus Johannes zn v. A. A. v. Soestbergen en M. G. P J Warrlnga, Karin Deslrée, dr van W. F. de Wolf en T, Snijder, Monique, dr van M. J. Louwe en J. B. de Klein, Ingeborg Louisa Esmeralde Adelheld, dr van W. P. Bogerd en J. E. van Ham, Cornelia Wllhelmlna, dr. van W. Rademaker en H. van Zanten. Martin, zn van J. M. de Beer en C. Keu kenmeester, Johannes Adam Theodorua Antonlus. zn v. A. J. A. Remmerswaal en P. A. J. M. van der Horst, Darell, zn van V. H. Meertins en C. P. Rügebregt. GETROUWD J. P. Naber en C. Sommeling, H. van der Heijden en G. Beuneman, H. J. G. Kuyper en A. A. de la Rle, R. J. Knetsch en E J. de la Rle, A. Mentlnk en C. E. Kwestro, J. van Es en K. Janssen. P. Sle- val en H. C. P. Ravensbergen, W. de Jong en E. M. Kiel, G. Verhoef en M. M. Hoo- geveen, H. Vogelaar en M. A. Keljzer. OVERLEDEN D. A. de Gunst, 70 Jr, man.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3