SEELER EN RAHN MOETEN DUITSLAND BLIJVEN.... IN GHEEinj heb» GRANT r Geen kans voor de Italianen KANGEROES-DAMES MET EEN BEEN IN OVERGANGSKLASSE Voetbalmenu voor het week-eind Rook die lekkere shag uit de handige doos JAPON „LUCIENNE" Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 20 mei 1960 Zesde blad no. 30053 Gezwaai mei de geldbuidelsmaar.... (Van onze correspondent in Bonn) West-Duitsland's meest bespro ken en waarschijnlijk ook kostbaar ste voetballers, de Hamburger Uwe Seeler (23) en de Keulenaar Hel mut Rahn (31), krijgen noch van hun clubs noch van de Duitse Voetbalbond de kans om voor Italiaanse verenigingen te gaan spelen. De laatste dagen circuleer den in de Bondsrepubliek een reeks geruchten volgens welke Seeler en Rahn beiden naar Italië zouden gaan. Uwe Seeler (HSV-Ham- burg) geldt in West-Duitsland met linkshalf Szymaniak van Karlsruhe als voorlopig enige jonge Duitse troef voor de wereldkam pioenschappen in 1962 in Chili. De bijzonder serieuze Hamburger mid- voor verkeert al maanden in een blaken de vorm, scoort iedere wedstrijd weer verrassende doelpunten en lijkt zijn club bü de thans aan de gang zijnde eindstrijd voor het Duitse kampioenschap een heel stuk in de goede richting te zullen schoppen. Zondag ji. redde hy met drie Bliksem en douane Nederlands elflal was niet gelukkig Erg gélukkig is het "Nederlandse elf tal nu bepaald niet geweest tijdens de driedaagse trip naar Zwitserland. En die moeilijkheden bleven echt niet be merkt tot de onverwachte S1 neder laag in het Letzigrundstadion. Kort nadat het chartervliegtuig van het vliegveld van Zurich was opgeste gen begon het al. In Zurich zélf mocht iet dan prachtig weer zijn, boven Iuid-Duitsland waren de wolken wel \eel erg zwart. Tot tweemaal toe noesten de riemen dan ook vast en télfs sloeg eenmaal de bliksem, wel heel erg dicht bij het vliegtuig in. Maar de grootste moeilijkheden kwa men toch pas na de landing op Schip hol. Ruim een half uur duurde het voordat de spelers van het nationale elftal de douane waren gepasseerd, waarbij de meeste prominentendan eerst nog even naar de douanekassier werden teruggestuurd Zelfs de porseleinen vaas, die de KNVB cadeau geler eg en had van de Zuritserse Voetbalbond, kreeg het even heel erg moeilijk. Na ampele bespre kingen tussen T.C.-voorzitter G. Kruy- ver en bondscoach Elek Schwartz ener zijds en het gezamenlijke douaneper soneel anderzijds kon het geschenk van de Zwitsers toch nog onbelast Neder land worden binnengebracht. WIELRENNEN Bruni won eerste etappe van Giro Gisteren is in Rome de 43ste Ronde van Italië begonnen, de eerste van de werkelijk grote nationale ronden in dit seizoen (totale afstand 3503 km.). Aan de wedstrijd, die is samengesteld uit 23 etappen en op 9 juni a.s. eindigt, nemen 140 coureurs deel, veertien équipes van 10 renners, 100 Italianen en 40 buiten landers. onder wie de Nederlanders Michel Stolker. Jo de Roo. Wim van Est, Wout Wagtmans, Coen Niesten en Piet Damen. Winnaar van de eerste etappe de rit van Rome naar Napels over een af stand van 212 km. werd de Italiaan Dino Bruni. Hij won de eindsprint van een kopgroep van zes renners, die een voorsprong van 13 seconden had op het peloton. 1. Bruni (It.) 212 km. in 6.02.16; 2. Padovan (It.) z.t.; 3. Gilbert Desmet (B.) z.t.; 4. Daems (B) z.t.; 5. Gentina (It.) z.t.; 6. Carlesi (It.) z.t.; 7. Rik van Looy (B) op 13 sec.: 8. Poblet (Sp.); 9- Vlayen (B) z.t.; 13. Wim van Est (N.) z.t. Het peloton werd ex aequo geklasseerd m dezelfde tyd van Rik van Looy met uitzondering van o.m.: 127 Stolker (Ned.) op 12 mm. 30 sec.; 129. De Roo (Ned.) z.t.; 139. Ernzer (Lux.) z.t. SPORTSPLINTERS Een vaak beter combinerend wes telijk amateurelftal heeft gisteravond op het Zeeburg!aterrein te Amsterdam oen verdiende 64 overwinning behaald tegen het Amsterdams amateurelftal. Het Russische voetbalelftal heeft te Moskou voor 100.000 toeschouwers met 7—1 gewonnen van Polen. Bij de fust was de stand 40. De Nederlandse eredivisieclub For- tuna '54 heeft gisteravond te Geleen voor slechts 5000 toeschouwers gelijk pspeeid tegen het Londense Arsenal: o—5. De ruststand was 3—2 in het voordeel van Fortuna. gave doelpunten HSV tegen een zwak geacht Borussia Neunkirchen. Skoglund naar huis Het gerucht gaat dat Sampdoria Genua Seeler met alle geweld wil kopen. Deze Italiaanse hoofdklasse-club verliest bin nenkort het Zweedse voetbalwonder Nacka Skoglund, die naar zijn land te rugkeert. De 23-jarige, ernstige Ham burger lijkt de Genuezen een voortreffe lijke vervanger voor de grillige Zweed. Seeler heeft niet ontkend, dat hij met Genua heeft onderhandeld. Hij ver klaarde dezer dagen, dat van een con tract nog geen sprake is. Hij zei verder voorzichtig, als een geboren Hamburgse koopman: „Ik weet niet of ik de stap naar Genua zal wagen. Ik ken nog geen getallen, geen bedragen, maar lk meen dat men bij een aanbieding van meer dere honderdduizenden marken een be slissing om te accepteren goed moet overleggen. Handgeld Het gerucht wil voorts, dat de rechts buiten van FC Koeln, Helmut Rahn, reeds getekend zou hebben voor Lane- rossle Vicenzia, de club van de rijke Italiaanse textielfabrikant Rossi. Met ingang van augustus aanstaande zou Rahn bij deze vereniging, die eveneens in de Italiaanse hoofdklasse speelt, een handgeld van 140.000 mark krijgen, voorts een belastingvrij maandsalaris van 1500 mark, een premie van 100 mark voor ieder doelpunt dat hij zelf scoort, premies bij overwinningen en een com fortabele woning. In het geval Seeler en in dat van Rahn staan drie dingen het verlies van twee troeven voor het Duitse voetbal in de weg. Ten eerste hebben Seeler en Rahn beiden een contract als zogenaam de Vertragspieler bij respectievelijk HSV en FC-Koeln. Die contracten lopen tot midden 1962. Ten tweede verbiedt de Advertentie KORFBAL Korfbal-overzicht Adspirantentoernooi Fluks Op het sportterrein aan de Zoeter- woudse Singel vindt zondag het adspi rantentoernooi van Fluks plaats, waar aan door 33 twaalftallen wordt deel genomen en wel van de volgende ver enigingen: Swift en Luto uit Amster dam, Die Haghe, Tram, HKV, Olym- piaan en Phoenix uit Den Haag, Mer- wede uit Dordrecht, Haarlem en de Leidse clubs De Algemene, Vic. Oriën- tis en Fluks. Aanvang van dit toernooi om 10 uur. DE ALGEMENE—SPANGEN Deze promotiewesdtrijd, die jongst leden zondag te elfder ure werd uit gesteld, zal thans zondag a.s. gespeeld worden en wel 's avonds om half 7 op het NBLO-terrein aan de Zoeterwoudse Singel. Gelijktijdig speelt dan het derde twaalftal van De Algemene een degra datiewedstrijd tegen ODO II uit Dor drecht. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Hiervoor is vastgesteld de wedstrijd HKV—Sportlust. Christelijke Korfbalbond Wat aan andere ploegen tot nu toe niet gelukt is, daarin zal ook Pernix niet slagen. In Rotterdam wordt tegen R'dam Zuid gespeeld en hun goede ti- telkansen willen de Maasstedelingen niet verspelen. De oranjekx-agen kunnen het hoogstens tot een zeer eervolle ne derlaag brengen. VES hoopt, dat Per nix voor een veiTassing zorgt en daar om zullen de Hagenaars feller spelen dan Excelsior en gaan winnen. Het programma luidt: Hoofdkl. West: R'dam Zuid—Pernix; VESExcelsior. le-kl. A: VEO 2Tonego. 2e-kl. A: FluksFiks 2; Velocitas TOP; Pernix 3—Fluks 2 (ter. Fluks). SCHAKEN Fide-zonetoernooi Donderdagavond zijn in Boedapest de partijen gespeeld voor de tiende ronde van het derde fide-zonetoernooi. De partij tussen de Duitser Troeger en onze landgenoot Van Scheltinga werd afge broken. Na de tiende ronde luidt de stand (kopgroep); 1. Barcza (Hong.) 8 pnt.; 2. Van Scheltinga (Ned.) 6H pnt. en 1 afg. partij; 3/4. Bertok en Bilek beiden 6% pnt.; 5. Matanovic 6 pnt.; 6/7. Kozma en Prameshuber beiden 5!£ pnt. en 1 afgebr. party. Duitse Voetbalbond domweg (en in stryd met de Duitse grondwet!), dat promi nente Duitse spelers vóór de wereldkam pioenschappen van 1962 naar het buiten land gaan om daar voor vreemde clubs te spelen. Ten derde is het nog de vraag of de Italiaanse condities beter zijn dan die waaronder Rahn en Seeler thans werken en voetballen! In feite mogen zy by het voetballen in Duitsland niet meer dan 3600 tot 4000 mark per jaar verdienen. Belangrijke vondst aan de Jordaan Een boer, die zyn velden by het dorp Afiqlm op de westeiyke oever van de Jordaan met een bulldozer be werkte, heeft voorwerpen gevonden, die dateren van de beglntyd der mens heid, zo heeft de Hebreeuwse univer siteit van Jeruzalem gisteren meege deeld. Een expeditie heeft later vast gesteld, dat de voorwerpen behoren tot het vroegste stenen tydperk, dat circa een half miljoen jaren geleden gesitueerd wordt. Men heeft onder meer twee stukken van een menseiyke schedel en een snytand„ de fossiele resten van zoog dieren en stenen gebruiksvoorwerpen gevonden. Eén fragment van de sche del was circa 7 millimeter dik. Het zelfde schedeldeel van de huidige mens is 2Vi millimeter dik. Werkelijkheid De werkeiykheid is evenwel, dat niets de clubs verhindert om hun topspelers baantjes te geven die klinken als een klok en ook overigens voor hun toekomst te zorgen. Rahn verdient als vertegen woordiger en voetballer samen meer dan 1500 mark per maand; de piepjonge Seeler, die bovendien een goede school opleiding heeft gehad, zal aan het einde van de maand ook niet met een klein burgei-manssalarisje naar huis gaan: daar getuigen zijn auto, zyn comforta bele woning en dergeiyke zaken van. Wie Seeler en Rahn wil kopen, zal dan ook tot 1962 moeten wachten en, gehjk eerstgenoemde heeft gesuggereerd met „meerdere honderdduizenden marken" over de brug moeten komen. Voor Rahn ls het in 1962 waarschynlyk te laat. Hij is dan 33. zyn kwaliteit als speler is ook zeer omstreden. Voor Seeler begint in 1962 pas het 'geldverdienen. De basis is hy al aan het leggen met series sen sationele doelpunten en de eerste onder handelingen. Elftallen van ASC en LFC uit 1946 Voor de „revanche"-wedstryd tussen de elftallen van ASC en LFC uit het jaar 1946, welke maandagavond a.s. op het LFC-veld wordt gespeeld, zijn de teams als volgt samengesteld: ASC: doel W. Freyser of G. Rol; ach ter; L. van Berge Henegouwen en L. v. d. Valk; midden: W. Rietbergen, P. van Nierop en J. de la Bye; voor: J. Aniba, P. Mooten, J. v. Duyn, J. de Troye en A. Wolterink. Reserves: D. van Berge Henegouwen W. de Roo en A. Wolterink. LFC: H. Duffels, Neuteboom jr.. Pet, Kukler, Pijnakker. Neuteboom sr., Koet, Van Dam, Van Meeteren. Keereweer, Sinteur. Reserves: H. W. Duffels H. Bijl, N. Ouwerkerk. Scheidsrechter is de heer Roosdorp, die in 1946 een van de beslissingswed strijden, leidde. Als grensrechters tre den op de heren Burggraaf (ASC) en Beekman (LFC), die beiden in 1946 lid waren van de resp. elftalcommissies. AdvtrttnUt V.V.V.-VOUW BLAD EN BROCHURE VAN HET JAAR Katwijk onder de winnaars Uit de in 1959 door de VVV's aan de ANVV ter registratie aangeboden druk werken zyn door een speciale jury het vouwblad en de brochure van het jaar gekozen. Het predikaat vouwblad van het jaar is toegekend aan de folder „Amster dam", het predikaat „Brochure van het jaar" aan het boekje „Arnhem". Eervolle vermeldingen zijn gegeven aan het vouw blad „Katwijk aan Zee" en aan de bro chure „Drenthe". Aan vertegenwoordigei-s van de „win- Lugubere vondst op het strand van Noordwijk Gistermiddag is op het strand te Noordwyk tussen de Duindamse Slag en het Radiostation Nora het stoffe- ïyk overschot van een onbekende vrouw aangespoeld. Een zuivelarbeider uit Leiden, die daar in de buurt bezig was met een werphengel te vissen, zag het lichaam in zee dryven en wist zijn lugubere vondst op het strand te trekken, waar na hy enkele wandelaars verzocht de politie te waarschuwen. De vrouw was naar schatting onge veer 50 jaar oud en gekleed in rok, ondergoed en kousen. Vermoedelyk heeft het lichaam reeds enkele dagen in zee rondgedreven. Het is door de politie in beslag genomen en overgebracht naar het schouwlokaal op de Algemene Begraafplaats te Noordwyk. Nederland en de wereldtitel De KNVB heeft met de Hongaarse voetbalbond overeenstemming bereikt over de wedstryden voor de voorronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap 1962 waarvan het eindtoer- nooi van 30 mei tot 17 juni in Chili wordt verwerkt. De ontmoeting Ne derlandHongarije is op zondag 30 april 1961 vastgesteld. De returnwed- stri.jd wordt zondag 22 oktober in het NEP-stadion te Boedapest gespeeld. Met de Oostduitse voetbalbond zo als eerder werd gemeld is Nederland in de voorronde met Hongarije en Oost- Duitsland in groep 4 ingedeeld is de KNVB nog niet tot overeenstemming gekomen. De KNVB heeft voor Neder landOost-Duitsland als datum woens dag 24 mei 1961 voorgesteld en voor Oost-Duitsland'Nederland zondag 1 oktober 1961. Met de vaststelling van het verdere interland programma van het Nederlandse elftal zal worden ge wacht tot er volledige overeenstemming is bereikt tussen de Oostduitse bond en de KNVB. Dan zal dus om. worden ge sproken over het voorstel van de Tsje chische voetbalbond woensdag 28 sep tember 1960 met het Nederlandse A- team in Praag een wedstryd. tegen het nationale elftal van Tsjecho-Slowakye te spelen. Voor het seizoen 1960/'61 staan dus nog pas drie wedstryden vast t.w.: 2 oktober: Antwerpen: BelgiëNeder land; 22 maart: NederlandBelgië; 30 april: NederlandHongarije. Voor het seizoen 1961/'62 staan twee wedstrijden vast, n.l.: 22 oktober: Boedapest: Hongarye Nederland: 6 november: Nederland Zuid-Slavië. Advertentie.. BREESTRAAT nende" WV's is tydens de jaarvergade- gezonden krygen. ring der ANVV in het Palace-hotel te Scheveningen door de directeur der AN VV, jhr. W. Boreel, een diploma uitge reikt. Zij zullen voorts door de ANW een Delfts blauw bord met inscriptie toe- Volleybal - competitie De Kangeroes-dames hebben zich gisteravond in het Gymnasium tegen Die Haghe en Vires et Celeritas (Gouda) praktisch in de overgangs klasse gespeeld. De wedstrijd tegen Die Haghe had weinig om het lijf. De ex-overgangs- klassers demonstreerden een pover spelletje, waarmee Kangeroes niet de minste moeite had. Zonder noe menswaardige inspanning wonnen de Leidse afdelingskampioenen met 15—11, 15—3 en 15—9. Het enige onderdeel van het volleybal, dat de Haagse dames nog vry behooriyk onder de knie hadden, was de serve. Betaald voetbal EREDIVISIE Feyenoord—Ajax NACFortuna '54 PSV—Elinkwyk MVV—ADO Willem 2Volendam DWS/A—Rapid JC DOS—Blauw Wit SittardiaVW Spel. Enschede—Sparta Ie DIVISIE B HeraclesGo Ahead RCHGraafschap ZFCLeeuwarden Limburgia—VSV Hermes DVS—Helmondia AGOWEindhoven RBC—DHC DFCAlkmaar BESLISSINGSCOMPETITIE 2e DIVISIE ONA—UVS Zwolse BoysRheden ZwartemeerVelocitas Baronie—Xerxes Amateurs Kampioenschap van Nederland Wilhelmina '08—Quick N. Promotie naar derdeklasse Kranenburg—Foreholte; Hillegom— Oudewater. Bekerwedstryden LFC—Tonegido; VVSB—Altior. Daarmee werden dan ook In hoofdzaak de punten tegen de Kangeroes gescoord. Vires et Celeritas leek tegen Kangeroes op weg naar de winst van de eerste set. De Goudse ploeg toverde al dadelyk over meer volleybalkwaliteit te beschikken dan Die Haghe. De aanval werd enkele malen aardig opgebouwd en de Goudse smash scoorde tijdens de eerste scher mutselingen meer treffers dan voor de gemoedsrust van de Kangeroes-suppor- ters goed was. Het was de serve die Kan geroes in de eerste set met de hakken over de sloot bracht, 1512. Het ging nu beter draaien by de scholieren. De pas ses hadden de juiste maat evenals de set-ups, smashes en Vires et Celeritas kreeg zodoende weinig kans om zelf ten aanval te tygen. Suze Verhoekx was byzonder op slag. Diagonaal smashte zy het ene na het andere punt voor Kange roes by een. Vires et Celeritas, het moet worden gezegd, bleef zich enthousiast verweren, maar moest voor het tech nisch betere werk van Kangeroes on- voorwaardeiyk capituleren, 153! In de derde set kwam Vires et Celeri tas goed los. Goed serveren vormde een stevige basis voor een felle aanval, die via 42, 11-8 een 14-8 voorsprong gaf. Op de serve sloeg Kangeroes terug. Het werd 1413, maar Vires et Celeritas zette zich schrap. Een netbal bracht de serve weer in het Haagse kamp en dat betekende 1513 en 21. Oppermachtig was Kangeroes in de vierde set. Vires et Celeritas zag zich in een oogwenk voor een 18 achterstand geplaatst. Kangeroes speelde werkelyk voortreffelyk in deze periode. Vlotte aanvallen en bekeken serveren! De Goudse ploeg vocht terug, maar het was tevergeefs. Suze Verhoekx trad weer sterk op de voorgrond in deze set. Via 9—3, 11—5 won Kangeroes tenslotte met 15—5. halfzwaar Rapport A.R.-partij Overheid moet landbouw steunen De studiecommissie landbouwpolitiek van de AJR. Partij, die in 1958 werd ingesteld en onder voorzitterschap stond van de heer A. W. Blewenga Wzn., heeft haar rapport uitgebracht. De Commissie meent, dat de landbouwpolitiek van de overheid tot doel zal moeten hebben het scheppen van de voorwaarden voor de instandhouding van een efficiente landbouwproduktie In ondernemingen, waarin by de gegeven stand van de techniek een doelmatige aanwending van de arbeid mogeiyk ls. Het garantiebeleid moet beschouwd worden als een der instrumenten van de overheid ter bereiking van dat algemene doel. Het ds onjuist het naar doelstelling te onderscheiden van de landbouwpolitiek in het algemeen. Een garantiebeleid, waarin in het inkomenstekort zou wor den overbrugd door bedryfstoelagen, zou volgens de commissie de continuï teit van de agrarische produktie in doelmatige ondernemingen in gevaar brengen en moet daarom in stryd met de algemene doelstelling van de land bouwpolitiek worden geacht. De oommissie meent dat het garan tiebeleid dient te worden gevoerd per prod uk t of groep van produkten. Het rapport noemt de volgende ma nieren, waarop de overheid de be- drjjfsvergroting in de landbouw dient te stimuleren: bevordering van de werkgelegenheid In de plattelandsge bieden; het onderwys ten plattelande meer dan voorheen richten op een beroep buiten de landbouw; subsi diëring van beroepskeuze-instituten; beschikbaar stellen van gronden In de IJsselmecrpolders aan boeren van het oude land; reservering van vrijkomen de gronden in ruilverkavelingsgebie- den door een actief aankoopbeleid van de stichting beheer landbouw gronden, het toelaten van een grotere beweeglykheid in het grondverkeer. Het stellen van eisen ten aanzien van de bedryfsgrootte by de vestiging van landbouwondernemingen verdient vol gens de commissie geen aanbeveling. De overheid zal de verbetering van de cultuur technische produk tie - omst andi g- heden In de landbouw met kracht die nen te bevorderen door middel van een omvangrijk rui 1 verkave l Lngsprogram - ma; gedacht wordt daarby aan onge veer 40.000 ha. per jaar. Bij de eerstkomende verlenging van de wet vervreemding landbouwgron den dient ernstig te worden nagegaan, ln hoeverre de koopprysbeheersing ten aanzien van de landbouwgronden kan worden opgeheven. Het verdient aanbeveling, de overgang van pacht naar gebruik dn eigendom te bevorderen door de pachter te helpen bij de financiering van de aankoop van het gepachte. Ook een regeling ter be scherming van de positie der hypotheek- boeren verdient overweging. De grond kamers zullen by de beheersing van pacht- en kooppryzen meer vryheid moeten krygen om rekening te houden met de byzondere situatie in de ver schillende landbouwgebieden. De commissie acht verdere uitbrei ding van het economische en sociologi- sohe onderzoek ln de landbouw gewenst. Advertentie Minister-president Nash in ons land Besprekingen over E.E.G. De minister-president van Nieuw-Zee- land, de heer Walter Nash, is gister avond per auto uit Brussel in Den Haag aangekomen waar van Nederlandse zyde de chef van het kabinet en directeur van het protocol van het ministerie van Bui- tenlandse Zaken, jhr. mr. W. E. van Panhuys, ter begroeting aanwezig was. Verder waren onder meer by de aan komst de Britse ambassadeur en deken van het corps diplomatique in Den Haag, Sir Paul Mason, en de Nieuwzeelandse consul-generaal, de heer Johnson. De 78-jarige minister-president is ver gezeld van de secretaris-generaal van het Nieuwzeelandse ministerie van Buiten landse Zaken, de heer A. D. Mcintosh, en zijn particuliere secretaris, de heer R. Taylor. De Koningin heeft hem vandaag in het paleis Soestdyk ontvangen. Ver der voert hy besprekingen met Neder landse autoriteiten, in het byzonder over de EEG en de gevolgen ervan op de uit voer van Nieuw-Zeeland en op de con currentie op het gebied van de land- bouwprodukten. Premier Nash heeft te Brussel bespre kingen gevoerd met de voorzitter van de EEG-commlssie, prof. Hallstein, vice- voorzitter dr. S. L. Mansholt en het com missielid Rey. Hy zei na deze besprekin gen tot prof. Hallstein dat alle bestaan de misvattingen over een gemeenschap- peiyke landbouwpolitiek zyn wegenomen. Aan deze besprekingen werd ook deelge nomen door de Nieuwzeelander G. R. Laking die sedert kort zyn land als am bassadeur by de EEG vertegenwoordigt. i WAT ZOEKT U? Hoe lang bent U van plan te zoeken? Zoeken kost tyd. Tyd kost geld. Spaar dat geld en daarmee tyd door nu Uw bui tenwerk te gaan schilderen vol gens 't SIKKENS-periode-sche- ma met het ;cn-pot-systeem Rubbol A-Z. VOOR 'N APARTE naar HÈT MODEHUIS Exclusieve Damesconfectie BOTERMARKT 17 - TEL. 32765 Verfhandel De Jong N.V. Sikkens Alpha - Flexa - Sicova MULTATULI-HERDENKING TE AMSTERDAM Door studenten gered (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse studenten hebben de Multatull-herdenking in de Gemeente universiteit van Amsterdam gered. Toen bleek dat als gevolg van de grote ver deeldheid binnen de faculteit der let teren en wysbegeerte moest worden af gezien van de herdenking die op 14 mei in de aula van de universiteit was vast gesteld, hebben enige studentenvereni gingen alsnog een herdenkingsavond georganiseerd, die dan op woensdag 25 mei a.s. wordt gehouden in dezelfde aula. Deze Multatuli-herdenking gaat uit van de vereniging van Nederlands stu derenden HELIOS, het algemeen dis puut (waarin alle rooms-katholieke stu denten *yn verenigd), de liberale stu dentenvereniging Amsterdam, de stu dentenvereniging op humanistische grondslag. democratisch-socialistische studentenvereniging Politeia, de werk groep anti-militaristische studenten en de democratische studentenorganisatie Pericles. Dr. H. H. J. de Leeuwe, wetenschap- pelyk ambtenaar van de Universiteit te Groningen, zal spreken over ,De lite raire facetten van de Max Havelaar" en prof. dr. W. F. Wertheim, hoogleraar aan de Gemeenteuniversiteit in de mo derne geschiedenis en sociologie van Zuid-Oost-Azië. houdt een lezing over .,De sociaal-historische rol van Multa- tuli". Emmy Lopes Diaz zal voordragen uit de Max Havelaar en de voorzitter van het Multatuli-genootschap, prof. dr. Garmt Stuiveling, zal een slotwoord spreken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17