Dertig miljoen buitenlanders brachten 330 miljoen in 'tlaatje „Ik vind Heineken het lekkerste bier dat er bestaat...!" Financiële vleugels A. N. V. V. zijn nog steeds gekortwiekt Koninklijke Shell ziet toekomst met optimisme tegemoet Vrijheidsstraf geëist wegens verspreiding realistisch hoek Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 20 mei 1960 Vierde blad no. 30053 Na televisie-oproep: Weggelopen meisje in Brabant aangehouden (Speciale berichtgeving) De Rijkspolitie heeft gistermorgen in Oosterhout (N.-Br.) de 18-jarige Riek Vette, uit Rotterdam, aangehouden. Men had na de televisie-uitzending, waarin de foto van het meisje werd getoond, vele tips binnengekregen. Een hiervan was er de oorzaak van dat men haar in Oosterhout op het spoor kwam. De kinderpolitie te Rotterdam had reeds eerder contact met de dis trictsrecherche van de Rijkspolitie te Tilburg opgenomen, omdat alles erop wees, dat het meisje naar Brabant was gegaan. Zij had enkele weken geleden het ouderlijk huis verlaten, omdat zij niet meewilde met haar ouders, die deze maand naar Australië emigreren. Uiteraard zijn haar vader en moeder, die in een schier ondraaglijke span ning hebben geleefd, zeer gelukkig dat hun dochter terecht is. Het meisje be vindt zich thans in bewaring in liet. Rotterdamse hoofdbureau van politie. Zij toont weinig bereidheid mededelin gen te doen, zodat men nog niet zeker is van haar motief. Onderzocht wordt wie haar tijdens haar vlucht hebben geholpen. Tegen hen zal een strafver volging worden ingesteld. De kinder rechter zal, na advies van de Raad van Kinderbescherming te hebben in gewonnen, beslissen wat er met het meisje gaat gebeuren. (Speciale berichtgeving) Al kampt de A.N.V.V., de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, nog steeds met een gebrek aan financiële middelen, waardoor haar activiteiten begrensd moeten blijven, zij heeft toch weten te bereiken, dat verleden jaar ruim 30 miljoen buitenlanders onze grenzen hebben overschreden. De deviezen- opbrengst van dit massale bezoek bijna driemaal zo omvangrijk als ons bevolkingsaantal kan geschat worden op de tegenwaarde van f. 330 miljoen, zo wordt meegedeeld in het vandaag verschenen A.N.V.V.-verslag over 1959. In 1958 bezochten evenveel buitenlandse toeristen ons land, doch in dat jaar werd te Brussel de Expo gehouden, hetgeen toen van sterk stimulerende invloed was om ook eens een kijkje in Nederland te nemen. Het resultaat van 1959 wordt door de A.N.V.V. dan ook gunstig geacht. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft berekend, zo wordt in het A.N.V.V.-verslag gereleveerd, dat zich onder de ruim 30 miljoen toeristen on geveer 2 miljoen logeergasten bevonden. In hotels verbleven hiervan 1.294.727. Weliswaar ligt dit aantal een half pro cent beneden dat voor '58, doch het aan tal doorgebrachten nachten steeg met 5% tot 3.007.921, hetgeen op een (verblij dende) stijging van de gemiddelde ver blijfsduur wijst. De Nederlandse Kampeerraad heeft op haar beurt becijferd, dat ook het aantal logeernachten van buitenlandse kam peerders dat van '58 heeft overtroffen, al is het juiste aantal niet bekend, even min als het aantal logeernachten, ge boekt in pensions, zomerhuisjes en bij particulieren. DUITSERS AAN DE TOP In de hotels waren de Duitsers weer de talrijkste gasten: 32.3% van het to taal aantal overnachtingen door buiten landers. Hierop volgden de Engelsen met 14.4%, de Amerikanen met 13.7%, de Scandinaviers met 6.4%, de Belgen met 5.7%, de Fransen met 5.4%, de geallieer de militairen met 4.1% en de Zwitsers met 3.2%. De grootste procentuele toename van het aantal hotelovernachtingen ten op zichte van '58 kwam ook op naam van de Duitsers te staan, namelijk 18,8% Voor de Engelsen bedroeg dit percentage 7,6%, voor de Amerikanen 5,5% en voor de Belgen 9.8%. Het aantal hotelover nachtingen van de Fransen daarentegen daalde met 0.6%, dat van de Zwitsers met 16,1%, dat van de Scandinaviers Philips nog steeds in stijgende lijn Verwachtingen overtroffen (Van onze financiële medewerker) Het Philips-concern beweegt zich nog in opgaande tyjn. De cijfers over het eerste kwartaal van 1960 leveren op nieuw het bewijs, dat aan de expansie by Philips nog steeds geen eind is ge komen. In vergelijking met dezelfde periode van het voorgaande jaar is de omzet van 895 miljoen tot 1.041 mil joen gestegen, een vooruitgang van 16 welke ook de verwachtingen van de directie op jaarbasis heeft over troffen. Doordat de winstmarge van 6,9 tot 8,3 is toegenomen, heeft de netto winst na aftrek van belastingen 87 mil joen gulden bedragen tegen 62 miljoen gulden in de eerste drie maanden van 1959, een stijging van circa 40 Uit de procentuele daling van de voorra den van 33 tot 30 van de omzet blijkt, dat de produktie bij de afzet iets ten achter ia gebleven, hetgeen op een toenemende vraag naar de Phl- lips-produkten wijst. De expansie van het bedrijf biykt ook uit het nog altijd stijgend aantal werknemers van 176.000 ultimo maart 1959 tot 192.000 ultimo maart 1960 hoewel men er van overtuigd kan zijn dat Philips in haar bedrijfsmethoden naar een steeds grotere efficiency streeft. Ultimo maart j.l. beschikte Philips over 686 miljoen gulden liquide middelen, iets meer dan eind 1959, van welk bedrag toen werd gezegd, dat het voor de bedrijfsvoering vooreerst wel voldoende was. met 5.3% en dat van de geallieerde mi litairen met 16,8%. Zoals reeds gereleveerd, bedroeg de deviezenopbrengst van de buitenlanders in 1959 de tegenwaarde van f330 mil joen, een recordbedrag, zoals de A.N.V.V. met zekere trots zegt. Nog nimmer werd immers meer dan f300 miljoen ontvan gen. De f200 miljoengrens werd in 1955 overschreden, de f 100 miljoengrens in 1951. In 1949 bedroeg de opbrengst van de buitenlandse toeristen nog slechts f 34.5 miljoen, in 1939 f 5 miljoen. Over de ontwikkeling van het binnen lands toerisme is de A.N.V.V. eveneens tevreden. Zowel het meerdaags als het dagbezoek is in vrijwel alle delen van ons land gestegen. SCHERPE CONCURRENTIE Geeft het beeld van de ontwikkeling van het toeristenbezoek aan ons land in 1959, geen reden tot ontevredenheid, de A.N.V.V. is toch van mening, dat het nog gunstiger had kunnen zijn als de door het Rijk en het bedrijfsleven ge geven subsidie ruimer was geweest. liet budget, dat de A.N.V.V. nu ter beschik king stond, stelde haar niet in staat op bevredigende wijze te voldoen aan de eisen, die de voortdurend scherper wor dende concurrentie op de toeristische markt stelt. Dat de andere favoriete Europese va kantielanden met veel zwaarder toeris tisch propagandageschut kunnen wer ken blijkt uit het feit, dat de budgets van de Engelse en Italiaanse nationale organisaties voor de bevordering van het toerisme meer dan zeven keer zo groot zijn als die van de A.N.V.V., die van de Franse en Spaanse zusterorganisaties meer dan zes keer, dat van de Zwitserse bijna vijf keer, dat van de Belgische meer dan vier keer en die van de Duitse, Griekse en Ierse circa drie keer! Woolworth houdt vast aan de plaatselijke gebruiken Robert Kirkwood, president-directeur van de „Woolworth Stores", het reus achtige Amerikaanse warenhuizencon- cem, heeft in de jaarlijkse aandeelhou dersvergadering, die werd gehouden te Watertown, in de Amerikaanse staat New York, verklaard, dat de maatschap pij, ondanks posten en boycot door negers en weigeringen van laatstge noemden om de lunchlokalen te ver laten, zal vasthouden aan haar politiek om in deze eetzalen, voor zover zij deel uitmaken van de filialen in de zuidelijke staten, negers niet te bedienen. „Woolworth Stores houdt vast aan zyn beginsel, dat de zaken gedreven worden in overeenstemming met de plaatselijke gebruiken", aldus Kirkwood. Zuster Saraber gaat naar Suriname Zuster A. L. Saraber, besturende zuster van het Diakonessen-ziekenhuis te Haarlem, zal op 15 juli met de „Oranje stad" van de KNSM naar Paramaribo vertrekken. Zij is enige tijd geleden aangewezen als besturend zuster van het te Paramaribo in aanbouw zijnde Diakonessen-ziekenhuis, waarvoor in Ne derland de radio-actie „4 maal ZN" gelden inzamelt. Zuster Saraber zal op 23 mei afscheid nemen uit haar huidige werkkring en gaat in Suriname o.a. advies geven bij de inrichting van het nieuwe ziekenhuis. Voor aanvulling van de wykverple- gingsarbeid in Suriname, zal met dezelf de boot waarmee zuster Saraber reist, een der diakonessen van het Utrechtse Diakonessen-ziekenhuis naar Suriname vertrekken. Ondanks ruim aanbod, felle concurrentie (Van onze Haagse redactie) „De wereld heeft in steeds toenemende mate energie nodig en in deze behoefte zal grotendeels door aardolie moeten worden voorzien. Onze financiële positie is gezond, wij hebben een wereldwijde organisatie en verkopen een produkt, dat steeds meer wordt gevraagd. Wjj zijn van oordeel, dat de groei van de aardolie- industrie zich zal blijven voortzetten zoals dit sedert haar ontstaan het geval is geweest, en in weerwil van wat sommige zwartgalligen zeggen die de toekomst van de alie-industrie nog voor jaren donker inzien, zijn wy in de Koninklijke/ Shell groep ervan overtuigd, dat wjj de toekomst met optimisme tegemoet kunnen zien". Dit zei de president-directeur van de Kon. Ned. Petroleummaatschappij, jhr. mr. J. H. Loudon, in de gisteren in Den Haag gehouden jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders. De heer Loudon deelde mee, dat de bijzonderhe den van de financiële resultaten van de groep over het eerste kwartaal 1960 niet voor 31 mei kunnen worden bekendge maakt. Uit de voorlopige gegevens blijkt intussen dat de in genoemd kwartaal verkochte hoeveelheden ongeveer 5% ho ger zijn geweest dan in de overeenkom stige periode van het voorafgaande jaar en dat het netto-resultaat van de groep over dit tijdvak waarschijnlijk een soort gelijke stijging te zien zal geven. Jhr. Loudon herinnerde eraan, dat in het verslag van de maatschappij over 1959 aandacht was geschonken aan de dividendpolitiek, n.l. dat men ten aan zien van de winstuitkeringen een vrijer standpunt kan innemen dan voorheen. Hieraan voegde hij nog toe, dat het be stuur van mening is dat het de aandeel houders ten goede zou komen indien het jaarlijks dividend gelijkmatiger over in terim- en slotuitkering werd verdeeld. Men is dan ook van plan hiertoe over te gaan by het vaststellen van het in- terimdividend over 1960. De president-directeur wees er vervol- gens nog op dat de leiding van de groep I thans voor de taak staat een zorgvuldige schatting te maken van de verhouding tussen de huidige surplus-positie en de vooruitzichten op langere termijn voor de komende 10 tot 15 jaren. Hierbij moet het aanzienlijk hogere peil van de vraag en de thans bekende ruwe-olie-reserves in aanmerking worden genomen. Door nauwgezette kostenbewaking wordt ernaar gestreefd „de volle waar- de te krijgen voor elke gulden die wij uitgeven". Er is in dit verband een stu die beëindigd van de centrale kantoren in Den Haag en Londen. In alle landen worden de organisaties trouwens onder de loep genomen. „Dit zal er. tezamen met de toepassing van technische ver- beteringen, toe bijdragen de kosten te j verlagen en tevens ten dele de vermin- dering in inkomsten te compenseren, die I het gevolg is van de lage prijzen en vrachttarieven". Naar aanleiding van opmerkingen, deelde de heer Loudon nog mee, dat ook in 1960 de resultaten zullen worden be ïnvloed door het ruime aanbod en de felle concurrentie, zoals zulks in het af gelopen jaar het geval is geweest. De chemische industrie van de groep neemt 9% van de totale omzet en 5% van het totale netto-resultaat voor haar reke ning. (Hierbij zij bedacht, dat de nieuw- bouwuitgaven van de chemische sector relatief hoger zijn dan die van de olie- bedrijven). Wat nog de dividendpolitiek aangaat, zei de heer Kessler dat het contante dividend over 1959 ongeveer 34% van het netto-resultaat uitmaakt, vergeleken met b.v. in 1955 slechts 22 Wat betreft de Sovjet-Russische uitvoer van olie. deze is sterk gericht op Europa. Er wordt overigens niet tegen dumping prijzen verkocht. De vergadering, die onder voorzitter schap stond van ir. J. B. Aug. Kessler en waarin aanwezig waren (resp. zich hadden doen vertegenwoordigen) 355 aandeelhouders, die in totaal 62.961 stemmen konden uitbrengen, keurde de jaarstukken over 1959 goed en hechtte eveneens haar goedkeuring aan het voorgestelde slotdividend alsmede de uitkering in aandelen ten laste van de agioreserve. De aftredende com missaris mr. M. P. L. Steenberghe werd herbenoemd. De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft gistermiddag een gevangenisstraf van vijf maanden geëist tegen een 41-jarige Amsterdamse boekhandelaar die het begin 1959 in be slag genomen boek „Mr. Gigolo" in ons land heeft verspreid. „Lieden die der gelijke lectuur in Nederland plegen in te voeren en deze ongezonde leesstof onder het volk verspreiden, worden niet gestraft met een geldboete. Ze moe ten aan den lijve voelen dat ze straf baar zijn en daarom acht ik een vrij heidsstraf op haar plaats", zo gaf mr. W. Tonckens te kennen. Volgens de dagvaarding is ..Mr. Gigolo" een aanstootgevend boek. Midden janu ari 1959 werden bij de boekhandelaar de 276 overgebleven boeken in beslag ge nomen in opdracht van hogerhand werd proces-verbaal opgemaakt. _,Ik kende de Inhoud niet", zei ver dachte, „ik achtte de uitgave in pocket- vorm verantwoord, omdat het boek vroeger (in 1955) als gewone uitgave veel succes had geoogst. Om handels technische redenen werd de oorspron kelijke titel .Mijnheer de secretaris" gewijzigd in „Mr. Gigolo". Hij wist wel dat het een realistische roman was. Daarom had hij zijn klanten aangera den het boek niet te verkopen aan min derjarigen. „Waarom heeft u de titel gewijzigd?" vroeg een van de rechters. „Omdat „Mr. Gigolo" welluidender klinkt". Verdachte voegde eraan toe, dat de Belgische uitgeverij waarmee hij samenwerkte, verantwoordelijk is voor de titelwijziging. Rechter: ,£>e titel dekt toch de la ding,, ls het niet? U weet natuurlijk wel wat gigolo betekent?" Verdachte; „Inderdaad, maar er zijn toch ook liedjes over gigolo's, die zelfs voor de radio zijn gezongen..." Nadat de raadsman, mr. dr. L. P. van der Does. de leden van de rechtbank een aantal naar zijn mening ..veel pi kanter boeken" die niet verboden zijn, had overhandigd, betoogde de officier van Justitie, dat andere boeken thans niet in het geding zijn. „Het gaat over „Mr. Gigolo" dat beslist aanstootgevend is. Hij eiste tenminste een gevangenis straf van 5 maanden en voorts vernie tiging van de 276 inbeslaggenomen boe ken. De verdediger merkte op, dat in ons md totaal verschillende opvattingen jestaan over de norm van eerbaarheid. „Het is een vervelend boek, maar be slist niet aanstotelijk", zo meende de raadsman. „Mijn cliënt kan toch geen vijf maanden gevangenisstraf krijgen voor het verspreiden, van een boek, dat Koningin Juliana heeft gisteren in Rotterdam de landdag van de Stichting Landelijke Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers bijge woond. De vorstin bij het betreden van de Rivièrahal. Nederlander Goudswaard bekent spionage De Nederlander Meewis Goudswaard, die met anderen in Cairo terechtstaat op beschuldiging van spionage voor Is raël, heeft gisteren erkend dat foto's en geheime rapporten over kustver- sterkingen, die in zijn huis in beslag waren genomen, van hem waren. De Italiaanse beklaagde Fernando Pacciolla ontkende te hebben bekend dat overeengekomen was voor 1.000 dollars per maand Egyptische mili taire geheimen te verstrekken. Hij zei, dat zyn verklaring mogelijk verkeerd was vertaald. De behandeling van de zaak werd tot zaterdag geschorst. hier al jarenlang is verke nt. Waar blijft de norm?" zo vroeg hij zich af. Mr. Van der Does bestreed ook de dag vaarding, omdat daarin geen gewraakte passages worden genoemd. „Zolang an dere, veel pikanter boeken nog verkocht mogen worden, is dit boek heus zo kwaad nog niet", aldus mr. Van der Does Hij verzocht de rechtbank zijn cliënt vrij te spreken of hem een geld boete op te leggen. De rechtbank zal op 2 juni a.s. uit spraak doen. Actie in Zuid-Holland „Laat hen luisterend lezen" (Van onze Haagse redactie) „Laat hen luisterend lezen". Onder dit motto is gisteren de „Stichting Voorzie ning Technische Hulpmiddelen aan Blinden in Zuid-Holland" een actie be- j gonnen, om in totaal f. 350.000 bijeen te krijgen. Van de gelden, die men hoopt te ontvangen wil men aan de blinden in de provincie Zuid-Holland een band recorder geven, opdat zij dan in staat zullen zijn het gesproken weekblad en de gesproken boeken, die door middel van de blindenbibliotheken in ons land verspreid worden, nog meer te beluiste ren. De Stichting is het overkoepelend orgaan van 13 rayons in Zuid-Holland, die zullen trachten via verenigingen, organisaties, instellingen en particulieren I aan het streefbedrag te komen. De actie begon gisteren overigens al zeer voor spoedig. Op een bijeenkomst, waar door de voorzitter van de Stichting, de heer P. v. d. Wel, het doel werd uiteengezet, werden al twee bandrecorders aange boden. Het aantal geregistreerde blinden in Zuid-Holland bedraagt 500, maar er zyn er veel meer. Behalve bandrecorders, wil men blin den, die vanwege studie een schrijf machine nodig hebben, ook van dit voor hen zo benodigde hulpmiddel voorzien Indien er meer bandrecorders ondei blinden verspreid kunnen worden, zullen ook de blindenbibliotheken hun appara tuur voor het vermenigvuldigen van de bandjes moeten kunnen uitbreiden. Hier is eveneens geld voor nodig. Prins Bemhard naar Zwitserland De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee dat Prins Bemhard. die vrijdag 27 mei, uit Argentinië terugkeert, daarna twee dagen in Zwitserland zal zijn om in de nabijheid van Luzern een Bilderberg- conferentie te presideren. Zondagavond 29 mei keert de Prins naar Nederland terug. GEDRUKT IN NEDERLAND Boeiende zomerexpositie (Van onze Amsterdamse redacteur) Voor de grote zomertentoonestelling van 11 juni t/m 11 september in het Rijksmuseum te Amsterdam te houden is dit jaar een bijzonder interessant on derwerp gevonden. Onder de titel „Ge drukt in Nederland vijf eeuwen let ter, beeld en band" wordt een overzicht gegeven van de ontwikkeling en bete kenis van de drukkunst. De collectie hiervoor uit binnen- en buitenlandse verzamelingen bijeengebracht zal wor den samengevoegd tot een belangwek kende expositie zoals deze nog nimmer in Nederland of daarbuiten is getoond. Vanaf de eerste houtsnede en de oudste boeken zal men de ontwikkeling van het drukken in de Nederlanden kunnen volgen. Men toont hier de meest fundamentele grondslagen van de tech niek, de ontplooiing van de mogelijk heden voor de toepassing van de druk kunst en de wisselingen van de vorm geving naar de smaak der tijden. Naast de ontwikkeling van de boek drukkunst krijgt men te zien hoe de beeldende kunstenaar door de prent 'n groot publiek bereikt. Voorts vertelt da tentoonstelling de geschiedenis van het nieuwsblad. Van de eerste onregelmatig verschijnende pam fletten tot het moderne dagblad. Er wordt aandacht besteed aan de opkomst en de glorie van de advertentie, aan de ontwikkeling van de fotojournalistiek en het geïllustreerde weekblad dat pas na de tweede wereldoorlog zijn geheel eigen vorm vond, waarbij beeld en tekst in elkaar opgaan tot een reportage. Aparte zalen zijn gewijd aan de kleur- druk en aan de verschillende drukpro- cede's zoals boekdruk, diepdruk en vlak druk. Duidelijk zal naar voren komen welk een voorname rol Nederland in de wereld van de drukkunst heeft gespeeld en nog steeds speelt ook heden nog heeft Nederland in dit opzicht een uit stekende naam die vele belangrijke buitenlandse opdrachten naar onze be drijven brengt. De tentoonstelling „ge drukt in Nederland" is geboren uit een initiatief van de Federatie der werk- geversorgansaties in het boekdrukkers- bedrijf. Gevaarlijke stap van de Franse kanunnik Kir De parlementsfraotie van de Onaf hankelijke Boerenpartij heeft zich niet akkoord kunnen verklaren met het be doek dat Kanunnik Kir. die lid van de fractie is. dinsdag aan Krocsjtsjef heeft gebracht. De fractie is van mening dat hetinitiatief van de kanunnik te betreu ren valt, omdat het in „bepaalde lan den, waar de christenen op het ogen blik vervolgd worden, voor propaganda doeleinden kan worden uitgebuit

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13