SPORTIEF BEZOEK i Consument: voetganger in economisch verkeer Regionale toeristische projecten kunnen thans rijkssteun krijgen ff w BUISMAN Mr. De Niet oefent kritiek uit op beleid van minister Luns Koningin Juliana opende nieuwe Provinciale Griffie Zeeland j Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 mei 1960 Derde blad no. 30061 Staatssecretaris Veldkamp Vernieuwing middenstandsdiploma (Van onze parlementaire redacteur) In zjjn beschouwingen over hét mid- denstandsbeleid heeft staatssecretaris Veldkamp gisteren In de Tweede Kamer opgemerkt, dat de positie van de con sument grote aandacht vraagt. De in vloed van de individuele consument is kleiner geworden door de gehele econo mische ontwikkeling. De afstand tussen de producent en de consument is groter geworden. Merkwaardigerwijze blijkt de consument in vele opzichten te zijn uitgeschakeld, hoewel men nog nooit zo hard om zijn gunst heeft ge- vochten. Men zou misschien de consu ment kunnen aanduiden als de voet ganger in het economische verkeer. Of dit probleem, dat alle aandacht ver diend, tot een nota aan de Tweede Ka mer moet leiden, kon de staatssecreta ris nog niet beoordelen. Hy zal daar over overleg plegen met zijn betreffen de ambtgenoten. Met de klachten uit de Kamer, dat de dienstverlenende bedrijven moeilijk heden ondervinden door het verbod loonsverhogingen door te berekenen, was de staatssecretaris het eens. Hij erkende dat met name in de ambachte lijke bedrijven het geval zich kan voor doen, dat een produktiviteitsstijging niet aan de ondernemer, maar aan de afnemers ten goede komt. Hier past dan een uitzondering op de algemene regel. Maar geen enkel systeem van prijsberekening kan bij voorbaat ga randeren, dat deze uitzonderingspositie aanwezig is. Wel zijn er prijsbereke ningsmethoden, die dit zeer wel moge lijk maken. Tiental verzoeken Uit een tiental sectoren zijn thans verzoeken ontvangen loonsverhogingen te mogen doorberekenen. De verzoeken hebben soms betrekking op enkele in dividuele gevallen uit een sector, soms betreffen zij de gehele sector. De tien sectoren zijn: schoonmaakbedrijven, uniformkleermakers, nachtveiligheids diensten en bewakingsbedrijven, rijwiel- stallingbedrijven. kappers, rijwielrepa ratiebedrijven. zelfstandige melkslijters, woninginrichti'ngsbedrij ven, onderhoud kantoormachines, kolenhandel. Van deze verzoeken zijn er zes in be handeling, terwijl er drie zijn afgewe zen. Slechts het verzoek van de nacht veiligheidsdiensten en bewakingsbedrij ven is toegestaan. Voorts zijn klachten binnengekomen over doorberekening in de volgende middenstandssectoren: pia nostemmers, loodgietersbedrijven. en kele horecabedrijven, jachthavens, as bakcentrales. Het probleem van een al gemene regeling tegen oneerlijke con currentie wil staatssecretaris Veldkamp nader bestuderen.Of deze nadere be studering aan een commissie moet wor den opgedragen, dan wel ter. advisering om te worden opgedragen binnen het verband der PBO, wil hij nader bezien na overleg met de middenstandsorga nisaties. Middenstandsonderwiis Wat het middenstandsonderwijs be treft, zei staatssecretaris Veldkamp dat op het gebied van de handelsken nis, met alle eerbied voor de historische ontwikkelingen op dit terrein, de tijd voor vernieuwing is gekomen. De opleiding voor het middenstands diploma worstelt met grote moeilijk heden. In de regel is de duur van deze opleiding te kort. De aanpassing van het desbetreffende onderwijs aan de snelle ontwikkeling van de na-oorlogse jaren is niet voldoende geweest. Op dit terrein zal krachtig naar vernieuwing moeten worden gestreefd. Er is goede hoop, dat in de naaste toekomst tast bare resultaten op dit punt zullen wor den bereikt. Het is vooralsnog niet de bedoeling aan het getuigschrift voor de lagere, .vierjarige detailhandelsschool een er kenning te geven als bewijs van vakbe kwaamheid voor enig detailhandelsbe drijf. Wei is dit de bedoeling voor de tailhandelsscholen op middelbaar ni veau, waarvan de opzet thans wordt bestudeerd. Te zijner tijd zal worden bezien of en in hoeverre het getuig schrift van die scholen kan gelden als bewijs van vakbekwaamheid voor meer dan één branche. Vrijgesteld De stationsgebouwen van de Neder landse Spoorwegen zijn ten behoeve van het reizende publiek vrijgesteld van de bepalingen van de winkelsluitings wet. Over de uitbreiding van de vrij stelling tot stations van autobusdien sten, was de staatssecretaris bereid ad vies te vragen aan het hoofdbedrijf schap voor de detailhandel. In deze ma- Moeilijk geval van naturalisatie (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag besloten het Neder landschap te verle nen aan een ex-Nederlander, die thans woont te Mechelen in België. Hij is NSB-er geweest en WA-man. PvdA, PSP en de communisten von den hem daarom als Nederlander on aanvaardbaar. Men moet niet zwichten, zei de heer Scheps (PvdA) voor het Belgische dreigement, hem uit te wij zen. Minister Beerman herinnerde eraan, dat de man is gestraft met een inter nering van drie jaar. Hij is staatloos geworden, omdat hij dienst had geno men bij de Landwacht .waaruit hij na twee maanden is gedeserteerd. België stelt er nu prijs op, dat hij weer het Nederlanderschap krijgt. Als hij in Ne derland was gebleven, zou dat reeds lang geruisloos zijn gebeurd ingevolge de wet op het wegnemen van staat loosheid. Op grond van die wet hebben 8.500 ex-Nederlanders (onder wie met een erger staat van dienst dan deze man) geruisloos weer de Nederlandse nationaliteit gekregen. De man is maat schappelijk gereclasseerd, maar het zal moeilijk zijn voor hem met zijn gezin van 10 kinderen hier een woning te vinden. Omdat de grens met België aan betekenis begint te verliezen, meende de minister, dat hier sprake kon zijn van een gerechtvaardigde uitzondering. Daar was de grote meerderheid van de Tweede Kamer het mee eens. terie is haastige spoed zelden goed, met name met het oog op de moeilijkheden die kunnen ontstaan in de concurren tieverhoudingen met de in de nabijheid van deze stations gevestigde winkels uit dezelfde branche. Naar aanleiding van de klacht dat het tabakskartel een nadelige invloed heeft op de positie van de tabaksdetailhandel doordat dit kartel aan leden, die bereid waren 'n hogere marge aan de detaillist te laten, verbood zulks te doen, ant woordde de staatssecretaris dat hij be reid is te laten onderzoeken of de kor tingsregeling van het kartel in strijd is met het algemeen belang, indien hem gemotiveerde klachten daaromtrent be reiken. De mogelijkheid van een nieuwe rechtsvorm voor de persoonlijke onder neming is op het departement van Economische Zaken in beraad. Te zijner tijd zal het oordeel van de minister van Justitie worden gevraagd. De verlaging van het minimumbedrag van 3000 gul den om voor de extra investeringsaftrek in aanmerking tekomen., zal nog dit jaar ingaan. Enorme magazijn- brand te Dedemsvaart Miljoenen schade (Speciale berichtgeving) Gistermiddag ontstond brand in het magazijn van het postorderbedrijf „Weh- kamp" te Dedemsvaart (O.), dat vlak achter het bedrijfskantoor gevestigd is. Om twaalf uur ging het personeel nor maal naar huis, maar tien minuten la ter werden de overblijvers gewaarschuwd dat er iets brandde. Het liet zich niet zo erg aanzien, maar toch werd groot alarm gegeven. Dat bleek heel juist te zijn, want het vuur breidde zich snel uit. In korte tijd stonden alle magazij nen van de firma „Wehkamp" in brand, waarbij het vuur gretig voedsel vond in de enorme voorraden uiterst brandbaar materiaal. Vooral de magazijnen die volgepropt lagen met kledingstukken, brandden als een fakkel. Aanvankelijk hep ook de nabijgelegen „Delana"-fabriek gevaar, maar de brandweren van o.a. Dedems vaart en Hardenberg wisten door nat houden van dit bedrijf uitbreiding van de brand te voorkomen. Woningen in Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Middelburg (vac. W. Dijck- meester) (toee.) H. Snoep te Naarden. Aangenomen naar Nijkerk (2de beroep) (toez.) J. van Dijk te Garderen. GEREF. KERKEN Beroepen te IJlst J. W. Broersma kand. te Groningen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Rijnsburg J. G. Meijer te Pernis. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rijssen Cbr. van de Woes- tijne te Barneveld. Bedankt voor Almelo- Enter A. Vergunst te Rotterdam-Cen trum. de omgeving werden eveneens ontruimd, maar bleven gespaard. Wel ontstond hier en daar waterschade, die vooral in het kantoor van de firma „Wehkamp" zeer aanzienlijk was. Dit gebouw bleef ech ter gespaard. Om één uur was men erin geslaagd het vuur te lokaliseren, zodat andere gebouwen geen gevaar hepen. De schade aan goederen alleen wordt op 1 miljoen gulden geschat. KOFFIE hoe ook gezet. altijd beter met als 't poederkoffie Eerste Kamer: Incidenten in Indonesië worden afgekeurd (Speciale berichtgeving) De Eerste Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. Daarbij heeft mr. De Niet (PvdA) nogal felle kritiek geleverd op het beleid van minister Luns, die hij een tekort aan creatieve arbeid verweet. Mr. De Niet keerde zich vooral tegen het regeringsbeleid met beirekking lot Indonesië, dat hjj desastreus noemde. Over deze opmerking moest de PvdA-afgevaardigde later van dr. Beaufort (KVP) en de heer Algra (AR) enkele scherpe verwijten in ontvangst nemen. De laatste herinnerde mr. De Niet er n.l. o.m. aan. dat het regeringsbeleid met betrekking tot Indonesië in het verleden gevoerd is door kabinetten, waarin ook socialisten zitting hadden. De heer Algra verwonderde zich er over, dat mr. De Niet op dit punt namens zijn gehele fractie sprak, waar toch niet minder dan vier oud-ministers daarvan deel uitmaken. ■Sli&SS.'ïLaS ken. maar dat moet dan wei met West-Duitsland, evenals trouwens mevr. Van Ommeren-Averink (comm.). Mr. De Niet bekritiseerde het autoritaire optre den van dr. Adenauer, die totalitair in gestelde ambtenaren op hoge kosten handhaaft en zelfs de hand boven het hoofd houdt. Mr. De Niet verwierp ook elke toelating van Spanje tot de Navo, zolang daar het tegenwoordige regime gehandhaafd blijft. Verder uitte mr. De Niet kritiek op de houding van de Ne derlandse delegatie in de vergadering van de V.N. met betrekking tot het ras senvraagstuk. Hij hekelde de „misleiden de voorlichting", die aan adspirantemi- granten t.a.v. Zuid-Afrika wordt gege ven. Hij deed een beroep op potentiële emigranten voor Zuid-Afrika en Zuid- Rhodesia, zolang daar ïegimes heersen, die een zo verderfelijke rassenpolitiek voeren, deze landen als emigrafcieland af te schrijven, zo niet voor zichzelf dan toch voor hun kinderen. Mr. De Niet huldigde het standpunt, dat een constructieve benadering van Indonesië geboden is. Gelijk na hem ook nog enige andere afgevaardigden, keur de hij echter ook de incidenten in Indo nesië tegen de gebouwen van de Neder landse zaakgelastigde af. Mr. Vixseboxse (CH> hield o.m. een pleidooi voor meer hulp aan de onder ontwikkelde landen. Dit deed ook dr. Beaufort (KVP), die eerst een belang wekkend betoog hield over het streven naar vrede, dat in feite alle volken be heerst. Op deze kleiner wordende we reld zullen we tot een vreedzaam samen leven moeten komen, zo betoogde de KVP-afgevaardigde. Gebeurt dat niet dan is dat op straffe van volledige on dergang. De Navo noemde deze spr. een onmisbaar vredesinstrument. De voor genomen versterking van c.e verdediging van Nieuw-Guinea had de instemming van dr. Beaufort, evenals dit het geval was bij mr. De Wilde (VVD) en de heren Berghuis (AR) en Algra (AR). Had mr. De Niet (P. v. d. A.) kritiek geuit op de wijze, waarop publikatie was gegeven aan de maatregelen tot verster king van de defensie van Ned. Nieuw- Guinea, ook dr. Beaufort en mr. De Wilde hadden deze wei op enigszins an dere wijze gewenst. Mr. C. de Wilde (VVD) verklaarde overigens respect te hebben voor het streven van minister Luns om tot sa menwerking tussen de zes en de zeven in Europa te komen. Hij zeide het toe te juichen, dat de kwestie van de Schelde-Rijnverbinding door een afzon derlijke commissie wordt bestudeerd en op eigen mérites zal worden beoordeeld. Het gesprek met België hierover zal ech ter alleen mogelijk zijn als België ertoe bereid is, dat de Rijnvaartpremies en alle andere van overheidswege verstrekte subsidies daarbij worden betrokken. Mr. De Wilde sprak verder de hoop uit, dat een aanvaardbare oplossing zal worden verkregen voor de vervoersproblemen te water in West-Duitsland. Hy zeide ver der te geloven, dat Nederland met be trekking tot de luchtlandingsrechten in de V.S. niet behoeft te wanhopen. We voeren een goede strijd en hebben ons ten deze niets te verwijten, zei de heer De Wilde. Dr. Berghuis (AR) besprak o.m. ook het rassenprobleem. Hij meende wel, dat we ons hierover politiek mogen uitspre- grote voorzichtigheid gebeuren. Het is zo ge makkelijk, meende hij, een stok tussen de benen te steken. De opvatting van mr. De Niet met betrekking tot de ad- spirant-emigranten noemde dr. Berghuis weinig missionair. Hij gaf overigens toe, dat de tegenwoordige rassenpolitiek ele menten bevat, die hij niet kan goed keuren. Tenslotte heeft mr. Van Campent (KVP) o.a. nog een aantal vraagstukken betreffende de EEG besproken. Hij meende, dat de verhouding van de zes (Van onze parlementaire redacteur) Dit jaar is op de Rijksbegroting voor het eerst de mogelijkheid geopend van aanvullende steun door speciale rijks bijdragen in de financiering van regio nale toeristische projecten in de pro bleemgebieden. Voor dit jaar is daar voor ongeveer twee en een half miljoen I gulden gereserveerd. Dezer dagen is goedkeuring gehecht aan voorstellen van de provinciale besturen van Fries land en Drente. De beschikbaar gestelde gelden zullen worden aangewend voor de financiering van het project Wad deneilanden en van het Drentse rij wielpadenplan. In het departement van Economische Zaken zijn nog verscheidene andere j projecten op regionaal toeristisch gebied in behandeling. In de toegezegde tweede nota aan de Kamer over het toerisme zal hierop nader worden ingegaan. Óver zes maanden zal die nota zeker nog niet gereed zijn. Wat de overheidssteun ten behoeve van de bouw van bungalowbedrijven betreflt, deelde staatssecretaris Veld kamp gisteren in de Tweede Kamer mee, dat belanghebbenden hiervoor een beroep kunnen doen op de hotelkrediet- beschikking om een krediet met over- heidsgarantie. Nu onlangs het plafond der kredietverlening op basis van deze beschikking is verhoogd tot tien miljoen gulden, zijn de mogelijkheden niet al leen voor hotelbouw belangrijk ver ruimd. Het aantal door ondernemers van bungalowbedrijven ingediende aan vragen om een garantiekred'iet voor dit doel. beperkt zich echter totnutoe tot een drietal. Voor kleinere projecten, zoals de inrichting van bungalows, van zogenaamde kamphuizen en kampwin kels, kan op grond van de midden- standskredietbeschikking krediet wor den verleend, In enkele gevallen is dat gebeurd. OPHEFFING SCHORSINGEN GEREF. KERK ZWIJNDRECHT De kerkeraad van de Geref. Kerk van Zwijndrecht-Groote Lindt heeft een ver- klaring uitgegeven, waarin hij te ken nen geeft, dat op grond van het besluit j van de generale synode 1959 tot terzijde- stelling van de zogenaamde „vervan- j gingsformule" de binding, welke in 1946 heeft geleid tot schorsing van de predi kant ds. J. van der Schaft en van ouder ling J. Turkstra, is opgeheven. De kerke raad is van oordeel, dat de schorsing voortijdig is uitgesproken en dat hij het i besluit van de toenmalige kerkeraad daartoe niet meer voor zijn rekening kan 0 nemen. Ds. Van der Schaft dient thans tegenover de rest van Europa niet zon--j de Geref. Kerk (vrijgemaakt) van Mur- der perspectief is. werwoude-Oenkerk (Fr.). Duizenden juichten haar toe! (Van onze Zeeuwse correspondent) Koningin Juliana heeft gistermiddag enkele minuten over een de nieuwe Provinciale Griffie van Zeeland in de Middelburgse Abdij geopend. Zij opende de twee bronzen deuren van de hoofdingang ontworpen door de beeldhouwer J. W. Radecker en onthulde daarna een gedenkplaat in de hal van het nieuwe gebouw. Eerder had zij reeds tijdens een rijtoer in oude Zeeuwse wagens een bord laten zakken voor de oude griffie, waarop te lezen stond, dat de Provinciale Griffie was verhuisd. Duizenden juichten haar toe. Een driewerf hoera klonk op, toen zij bij de bronzen deuren van het nieuwe gebouw arriveerde. De Koningin zou aanvankelijk per vliegtuig naar Woensdrecht zijn ge komen. Door de mist bleek dit onmo gelijk. Zij kwam nu per auto een half uur later dan verwacht werd aan bij het huis van de commissaris der Ko ningin, waar zy een erewacht onder commando van kapitein F. H. C. Koek, inspecteerde. Kort voor haar arriveerde ir. A. Ma rien, gouverneur des Konings in de Bel gische provincie Oost-Vlaanderen. Ook hij werd door honderden Middelburgers voor het huis van de commissaris har telijk toegejuicht. In heel Middelburg hingen de vlaggen uit. Een boeket gele rozen werd de Ko ningin aangeboden door de 17-jarige Ank Mol, kleindochter van het oudste Zeeuwse gedeputeerde Ctaten-lid, toen zij de Nieuwe Kerk binnenging. Daar waren reeds een vijfhonderd genodigden verzameld. De 17-jarige dochter van het jongste G.S.-lid, Marina van Poelje, bood haar een gecalligrafeerd program ma aan. In de Nieuwe Kerk droeg mi nister Toxopeus de gebouwen, die op Rijkskosten zijn hersteld, in gebruik èn beheer over aan het provinciaal bestuur. „Moge deze herrijzenis de ontwikkeling inluiden, die ook alle niet-Zeeuwen Zee land zo van harte gunnen", zei hy. „Meer dan ooit en dieper dan ooit worden wy op deze dag herinnerd aan Zeelands wapenspreuk „Luctor et Emer- go", zei de Koningin in een korte toe spraak. De commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, sprak van „een keerpunt in de j geschiedenis van Zeeland". Hij dankte 1 ook de gevers van de artistieke versie- ringen van de Abdy. „Goed Zeeuws, j goed rond". „Wie niet geven wou, die j deed dat ook niet", zei hij, daarmee herinnerend aan de weigering van o.a. de gemeente Terneuzen. Na de plechtige en stijlvolle bijeenkomst in de Nieuwe Kerk begon de rytoer. De Koningin stapte in een phaëton, die bestuurd werd door koetsier I. Wisse uit St.- Laurens. Deze oude wagen werd voorafgegaan door boogschutters, ringrijders en twee fanfares en gevolgd door huifkarren, tilbury's en sjezen, waarin o.a. minister Van Aartsen, staatssecretaris Y. Schol ten en minister Toxopeus een plaatsje hadden gevonden. „Is het niet enig", zeide de Koningin na afloop zacht tot de vertegenwoor- diger van de Koning van België^ ir. A. Marlen. Het bezoek aan Middelburgwaar zij gisteren de nieuwe Provincie Griffie opende, heeft Koningin Juliana een sportieve middag bezorg Het programma week dan ook sterk af van de plechtstatige festiviteite welke gewoonlijk voor een officieel bezoek worden georganiseerd. W zien de Koningin op deze foto's van boven naar beneden in gezelscha van haar Commissaris jhr. De Casembroot naar de Griffie rijden, zich bekwamen in het boogschieten en haar vaardigheid in het ringsteken tonen op het Abdijplein in de Zeeuwse hoofdstad.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9