Laatste nieuws Particuliere woningbouw aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude N. van Rijt zestig jaar l)ij één firma in Zoeterwoude-dorp Burgemeester Smeets sloeg eerste paal Burgemeester H. J. J. A. Smeets van De kleine Moppie Kaiser biedt de Zoeterwoude heeft vanmorgen op een r; terrein achter de Hoge Rijndijk, even voorbij de Meerburgerkerk, een eerste paal in de grond geslagen. Daarmee is een begin gemaakt met de realisering van het bouwplan „Meerburgerzin", zo als dat enige tijd geleden door de Fa. v. d. Poel en Zonen is opgezet. Het be treft hier het eerste project van par ticuliere woningbouw in de gemeente Zoeterwoude. Na tal van voorbereidin gen is het nu dan zover, dat de bouw LEIDERDORP Bejaarden maakten jaarlijks uitstapje Ruim 80 bejaarden van de Hoge Ryn- dijk-Zoeterwoude maakten gisteren met twee autobussen en twee personenauto's, deze laatsten belangeloos beschikbaar gesteld door de heren v. d. Heiden en Thyssen, hun jaarlijks uitstapje. Ook burgemeester en mevrouw Smeets maak ten de tocht mee, waarschijnlijk voor de laatste maal omdat burgemeester Smeets 1 november a.s. 65 jaar hoopt te worden. De tocht ging ditmaal naar de Aals- meerse bloemenveilingen. Bij aankomst bleek er een pottenveiling in volle gang te zijn. Het gezelschap werd door twee gidsen rondgeleid. Ongeveer één uur werd in „Treslong" te Hillegom een war me maaltyd gebruikt. Voorzitter v. d. Krol richtte zich met een speciaal dank woord tot burgemeester Smeets, kapje- laan Huysman en ds. J. P. Honnef. Namens de bejaarden bedankten de heren Van Beveren en Zaalberg. De tocht werd voortgezet naar Noordwijk aan Zee waar een kopje thee werd ge dronken. Om 5 uur was men weer by de Bruggestraat aan de Hoge Ryndyk. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 17 mei. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloemen: Gerbera per stuk 15-31, Lelies 10-30, Vio lieren 7-11, Calla 15-29, Clematis 15-35, Pioenen 6-9, Eremurus 18-33, Iris per bos 30-68. Fresia 35-65, Lathyrus 15-35, Py- rethrum 80-135, Colvillie 145-300, Orni- thogalum 65-90, Gladiolen 65-140, Papa ver 70-120, Anjers: rood per stuk 15-29, roze 12-26, wit 10-16, Orchid Beauty 35- 58. Rozen: Better Times 8-16, Rosalandia 8-12. Parel van Aalsmeer 8-20. Edith He len 12-24, Geh. Duisberg 12-25, Pechtold 8-14, Verschuren 8-14, Towny Gold 10-22, Mad. Ofman 10-22. Baccarat 25-47, Mon tezuma 12-24, Stokman 10-18, Sweetheart 12-24. Nymph 20-34. POTPLANTEN: grote pot; kleine pot: Adlanthum 60-90, Anthurium 300-1600 150-180, Aphelandra 150-230 80-105, As- plenium 100-150 30-40, Aralea 100-130 20- 30, Begonia semp. 60-85 12-40, Bladbego nia 100-120 30-40, Cactussen en Vetplan- ten 70-400 7-25, Cinneraria 70-125 20-65. Croton 300-400 150-220, Calceolaria 20- 55, Euphorbia Splendens 100-125 15-35, Ficus 200-300 Gemengde planten 10-100, Hedera bont 100-250 60-120, idem Pittsburg 100-170 20-35, Campanula Iso- Phylla 150-240 80-100, Marantha 40-50, Nephrolepis .400-650 35-45, Primula Ob- conica 100-155 60-100, St.-Paulla 60- 110, Philodendron Scandens 50-65, Pla- tycerium 200-500 80-120, Sansevieria 150- 600 100-175, Scindapsus groen 80-90. idem bont 100-120, Tradescantla 75-85 20-30, Varens, gemengd 40-60, Horten sia wit 200-350 idem roze 200-350 blauw 150-250 Geranium Odier 60-95 50-55. Phydrocactus 150-250 30-40. KATWIJK AAN DEN RIJN. 17 mei. Groenteveiling: radijs 2 (per 100 bos) 7.40 —9.60, sla-uien 1 (per 100 bos) 25,tot 26.sla Al (per 100 stuks) 4.50-7.50. stoofsla 1 10,rabarber 1 11.— tot 12. idem 2 9,spinazie 1 7.50-11,prei A2 55,krulpeterselie (per 100 bos) 8. selderie (per 100 bos) 9.peterselie (per 100 bos) 7,tot 8.andyvie 1 43,tot RIJNSBURG, 17 mei. Bloemenveiling Flora. Tulpen: Ingles Combe Yellow 40- 45, Rosea 50-55, Wllnot 65-70, Kleuren- Ëracht 45-53, Baron de la Tounay 65-70, "issen: Golden Emperor 44-50, Van Vliet 24-30. Imperator 31-36, Wedgewood 10-18, Lathyrus 25-32, Duizendschoon 70-80 alles per bos. Colvillie 11,—. Mimi 70-100, Mar griet 70-130, Pioenrozen 11.— tot 12,—, Bruidsanjers 100-110, Korenbloemen 120- 130, Pyrethrum Robinson 550-650, Red King 380-500, Gloriosa 550-600 alles per 100 WOERDEN, 18 mei. Kaasmarkt. Aanvoer 14 partijen. Notering: eerste kwa liteit fl.851.96, tweede kwaliteit f 1.68 —184. Handel kalm. WOERDEN, 18 mei. Jongveemarkt. Aanvoer: 378 lammeren. 182 biggen. No tering: lammeren 145,tot f65,big gen f 48.tot f 58,Handel ln lamme ren redeiyk, in biggen matig. burgemeester bloemen aan. van de 34 woningen een aanvang kan nemen. Men hoopt deze woningen aan het eind van dit jaar gereed te krygen. De 7-jarige Moppie Kaiser, die samen met haar ouders een van de nieuwe huizen zal betrekken, viel de eer te beurt de burgemeester bloemen te mo gen aanbieden. Op een intieme bijeenkomst, welke na afloop van de plechtigheid in hetLeidse café-restaurant „In den Vergulden Turk" werd gehouden, zei de burge meester, dat er in Zoeterwoude ongeveer 170 gezinnen zijn, die een huis zoeken. Een particulier initiatief als dit valt dan ook zeer te waarderen, aldus burge meester Smeets, die er niet aan twyfelt of de bouw zal voorspoedig verlopen. Nieuwe oefengelegenheid voor dansgroep Sparta" In februari j.l. is de gymnastiekvereni ging „Sparta" gestart met een ritmische dansgroep onder leiding van mej. A. v. d. Lucht. Tot nu toe werden de oefen avonden gehouden in de openbare kleu terschool, maar deze was al spoedig te klein. Het bestuur heeft kans gezien be slag te leggen op de grote bovenzaal in het voormalige Voordorp. Deze zaal is geheel met eigen krachten schoonge maakt en zo kon de voorzitter, de heer G. v. d. Krol gisteravond de dames fe liciteren met de in gebruikname van deze veel grotere oefengelegenheid. Concerten ten bate van restauratie orgel In de N. H. Kerk te Leiderdorp rel in de komende maanden een serie kerkconcerten worden gegeven die vrij- wel geheel ten bate zijn van het orgel fonds. Het orgel is toe aan een restau ratie van het mechanische gedeelte. De bedoeling van deze concerten is geld by elkaar te krygen om de ernstigste gebreken te laten herstellen. Het orgel werd in 1781 door de Leidse orgel bouwer Mittenreyter gemaakt. De klank is van een uiterste schoonheid, maar 't mechanisme is in de loop van al die jaren versleten. Het eerste concert zal vrydag worden gegeven. Addie de Jong bespeelt het orgel. Op het programma staan werken van V. Noordt (Ps. 116), J. S. Bach (fantasie en fuga in g), Men delssohn (gebed des heeren), Franck (Prélude fuque et variation), Dubois (toccata) en De Wolf (Wie maar de goede God laat zorgen). Voor het volgend ooncert heeft men het Westl. Kamertrio uitgenodigd '3 juni). Daarna geeft Addie de Jong weer een orgelconcert (17 Juni). Vervolgens een concert, waaraan Caroline v. Dorp, so praan en J. Verhoeven, viool en alt viool medewerking verlenen (1 juli). Het laatste orgelfondsconcert zal zyn met koor, solist en orgel. Contact werd gezocht met Hans Boelee en met de sopraan Krynie Poot (15 juli). De concerten beginnen alle om 8 uur nam. OEGSTGEEST Lezing over Italië voor de NCVB De heer en mevrouw Olff uit Ryswyk hébben tydens de ledenvergadering van de N.C.V.B. in Oegstgeest een lezing ge houden over „Hoe ik Italië zag". De heer Olff vertelde aan de hand van keurige kleurige dia's veel wetenswaardigs over Rome. Zo zagen de aanwezigen de be roemde St. Pieter en de Sixtynse Ka pel. Fraai was het panorama, waarop men de achttien eeuwen oude Ponte St.- Angelo over de Tiber en de Engelen brug kon zien. By de foto van het Co losseum droeg mevrouw Olff het ge dicht van de wafelverkoper Vitellus voor. Ook zag men het in 1911 gebouwde helderwitte eenheidsmonument en het 2000 jaar oude Panthéon. Door middel van een bandrecorder kon men genie ten van orgelmuziek uit dit gebouw. Het laatste beeld uit Rome was van de kerk, waar Luther voor het laatst de mis op droeg. Daarby werd een fragment van het Lutherlied ten gehore gebracht. Hierna werd volop genoten van prach tige waterpartyen in Tivoli, van het vermaarde eiland Capri en het onder as gelegde en later weer blootgelegde Pompei. Voorts kreeg men een goede in druk van Florence, Sorento, Pisa, Como en Milaan. De heer Olff gaf by elk beeld een uitvoerige toelichting. Zijn echtge note illustreerde de beelden waar nodig met muziek. Een afbeelding van het „Laatste avondmaal" van Leonardo da Vinei, werd byzonder op prijs gesteld. Na „Wohl mir, dasz ich Jesum habe" droeg mevr. Olff het gedicht ,En 't zyn de Joden niet, Heer Jesu, die u kruis ten". Tot slot ging zy voor in dankgebed. De presidente van de N.C.VJ3. sprak een dankwoord. VOORSCHOTEN Autotocht bejaarden De autotocht voor ouden van dagen is voor dit Jaar vastgesteld op donderdag 30 Juni. Het zal een dagtocht zyn. De collecte daarvoor zal gehouden worden in de week van 5 tot en met 11 juni. Automobilisten, die zich die dag be schikbaar willen stellen kunnen zich melden by de heer W. Meyer, Ryndijk 68, voor zover zy ten noorden van de Hofweg wonen en by de heer A. N Mul ler, Schoolstraat 49. Ouden van dagen en invaliden, die de tocht willen meemaken kunnen zich aan dezelfde adressen (laten) opgeven, eveneens voor 11 juni., Collectrices (minimumleeftyd 18 jaar) worden verzocht zich op te geven by mej. Eggink, Leidseweg 32. Burgemeester L. de Kool en wet houder G. Schrama hebben donderdag niet 's morgens, maar 's middags spreek uur. De burgemeester van 24 uur en de wethouder van 35 uur. Ontving een koninklijke onderscheiding Zeldzaam jubileum In Zoeterwoude-dorp is vandaag een zeldzaam jubileum gevierd. Het is nl. precies zestig jaar geleden, dat de heer N. van Ryt als 121/2-jarige jongen in dienst kwam van de fa. J. Vlasveld en Zn., een gros9ierderij in boter, oliën en spijswetten. Na een H. Mis in de Pa rochiekerk van de Heilige Kruisverhef fing was er een feestelijke bijeenkomst in de woning van de heer G. P Vlas veld aan de Miening. Namens H M. de Koningin speldde burgemeester H. J. J- A. Smeets op deze morgen de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst van de ontroerde jubilaris. In een korte, maar byzonder hartelyke toespraak prees ny de oude heer Van Ryt om diens plichts betrachting. Tevoren had de heer Vlas veld de jubilaris dank gezegd voor alles Burgemeester Smeets rechts) speldt de medaiile op de borst van de jubilaris. (Foto L.D./Holvaat) wat deze in het belang van de zaak heeft gedaan. Hij noemde zijn mede werker een trouw en eerlyk man, die steeds tot helpen bereid is. De heer Van Ryt, die na de oorlog veel werk heeft verzet in de ompakkery en daar nu ook de leiding heeft, kreeg o.m. een enve loppe met inhoud aangeboden. Vanmiddag was er ten huize van de jubilaris. Dorpsstraat 34 een drukbe zochte receptie. Velen kwamen hem de hand drukken en geschenken overhan digen. De St.-Jans Fanfare, in welk korps de heer Van Ryt nog steeds meeblaast, bracht in de avonduren een serenade. Pleidooi van dr. B. Stokvis Medische psychologie moet een pro paedeuse-basisvak worden Openbare les bij aanvaarding lectoraat Gisteren aanvaardde dr. B. Stokvis het ambt van lector aan de Leidse Uni versiteit in de experimentele medische psychologie met een openbare les onder de titel: „Medische psychologie als ba sisvak voor de studie in de genees kunde". Na enkele wetenschappelijke aspecten van de medische psychologie behandeld te hebben, stelde hy dat inzicht in de beginselen van de dieptepsychologie, alsook kennis van de betekenis van al de experimentele gegevens, die de me dische psycholoog de kllnicus verschaft, gegevens omtrent de fysio-psychologie, het testonderzoek van de persoonlijkheid en de experimentele klinische psycholo gie onontbeerlyk is. Zonder deze kennis is de medische kandidaat, die de klini sche colleges volgt, beslist niet in staat de zieke mens in zyn lichameiyk-gees- teiyke totaliteit integraal te zien, in gebed als deze is in de traumatische invloeden van zyn omgeving. Allerwegen dringt het door, dat ook het psychia trisch onderwys in zyn tegenwoordige organisatie door het ontbreken van een dergeiyke medisch-psychologische pro- paedeuse geenszins meer voldoet aan de hieraan tegenwoordig te stellen eisen. Dr. Stokvis kleedde op grond daar van zyn openbare les in in de vorm van een pleidooi voor de betekenis van de medische psychologie als basisvak niet alleen voor de bestudering van de psychiatrie, maar als basisvak voor de studie ln de geneeskunde in haar ge heel. PRINS BERNHARD NAAR ARGENTINË 150 jaren onafhankelijk Het Koninkrijk der Nederlanden zal, by de plechtigheden van 21 tot 29 mei te Buenos Aires ter gelegenheid van het feit, dat Argentinië 150 jaar onafhanke- lyk Is, vertegenwoordigd worden door een delegatie onder leiding van Prins Bernhard. De Prins zal op 24 en 25 mei de plechtigheden bijwonen. Voor de rest van de tijd treedt de minister-president van de Ned. Antillen, de heer E. Jonck- heer, als delegatieleider op. De andere leden van de delegatie zyn de ambassadeur te Buenos Aires. mr. J. C. van Beusekom, en de ambassaderaad, de heer W. D. B. M. van Nierop. De heer Van Beusekom treedt tydelyk op als ambassadeur in byzondere zending en de heer Van Nierop als gevolmach tigd minister. „Boe...." De Russische premier Kroesjtsjef heeft vandaag in Parijs afscheidsbezoe ken gebracht aan zyn Britse ambtge noot Macmillan en de Franse president generaal De Gaulle. Hy had geen ont moeting met president Eisenhower. Eisenhower, Kroesjtsjef en Macmillan vertrekken morgen uit Parijs. Kroesj tsjef maakt, als gemeld, de terugreis via Oost-Berlyn. Toen de grote open „Zis" met Kroesj tsjef erin, van het Elysée vertrok werd hier en daar vanuit de Franse toeschou wers gefloten en „boe" geroepen. President Eisenhower heeft hedenoch tend in Parijs de kathedraal van de Notre Dame en de kapel van Sainte Chapelle bezocht. WARMOND P.V. „WARMOND" Wedvlucht vanaf Fergnier, afstand 396 km. De vogels werden gelost om 6 urn- met een n.o. wind. De eerste prysduif bereikte haar hok om 11.13.03 uur, de laatste om 11.35.02. Uitslag: Chr. Braun 1-5, J. de Weerd 2-3, J. Smeets 4-9, J. Kortekaas 6, J. van Seggelen 7, A. Ruitenburg 8, dr. J. Ven- ker 10. WASSENAAR Groot gebrek aan leiding bij knutselclubs De in het Deylerhuis gevestigde knutselclubs, welke enige jaren geleden in het leven geroepen werden door de jeugdwerkcommissie van de hervormde wijkgemeente ,.Den Deyl" hebben gis teravond het seizoen besloten met een kykavond voor ouders en belangstellen den. De verschillende clubs toonden er hun werkstukken, die gemaakt werden tijdens de wekelijkse clubsamenkom sten. Onder leiding van mej. E. Klaren- berg hielden de meisjes van 8 tot 12 jaar zich nuttig bezig met allerlei vor men van handwerk. En de resultaten, variërend van eenvoudige bloemstukjes tot vilt- en kleinwerk mochten gezien worden. Figuurzagen en pitriet vlechten waren vormen van huisviyt. waarin de jongens onder leiding van de heer H. Vlieland zich bekwaamden. En tenslotte was er een andere groep jongens, geleld door de heren Wassenaar en Keemink, die les kregen in houtbewerking. De tentoonstelling gaf een goede in druk van de wUze, waarop de jongens en meisjes geleerd wordt, met eenvou dige middelen tot aantrekkelyke werk stukken te komen. De leiding van de clubs dit jeugdwerk is in het by zonder toevertrouwd aan de heer F. R. Snelleman liet er bij de bezoekers van deze kykavond overigens geen twy- fel over bestaan, met welke moeiiyk- heden de clubs te kampen hebben. Aan de wand waren allerlei leuzen ge prikt, waarin gewezen werd op het te kort aan ruimte en het gebrek aan lei ding voor de woensdagmiddagclubs voor de jongste kinderen. Deze clubs, die in totaal 50 kinderen omvatten, moesten n.l. worden opgeheven omdat geen leid sters beschikbaar waren. Er werd aan de wand in de tentoonstellingszaal ook propaganda gemaakt voor de bouw van een nieuwe kerk in deze hervormde wykgemeente. Want als de nieuwe kerk er komt het Deylerhuis is al lang te klein voor de zondagse kerkdiensten dan zal er in de kelder voldoende ruim te zijn voor een behoorlyke huisvesting van deze knutselclubs. P.V. „De Gevleugelde Vrienden" Wedvlucht Tergnier, afstand plm. 287 km. In concours stonden 96 vogels, die gelost werden om 6 uur. Aankomst le duif 10.46 18 uur. De uitslag was: W. v. d. Zwaan 1; J. P. Brederode 2-8-9; J. C. B. Brederode 3; S. G. Visser 4-10; J. M. Brederode 5; Mevr. Groeneveld 6; L. Tarla 7. Kennis van de medische psychologie is voor de student in de geneeskunde even onontbeerlijk als de anatomie en de fysiologie wanneer hy in de klinische colleges met patiënten wordt gecon fronteerd. Het ware wenselijk, indien het onderwys in dit basisvak voor het kandidaatsexamen zou worden afgeslo ten, opdat de post-kandidaat zich ge heel en al aan de tsudie van de klini sche psychiatrie zou kunnen wijden. Zulks zou in overeenstemming zijn met de structuur van het overige, thans gel dende medische opleidingsrooster. Het is intussen reeds een wijs beleid geweest van de Leidse medische facul teit, dat kij sinds enige jaren ook voor de pre-kandidaten gedurende enige tijd een college-uur in dit vak heeft inge steld. Spreker hoopte dat dit het be gin zou mogen zyn van bet leggen van een betere fundering voor de medische psychologie by de post-kandidaten aan alle Universiteiten en dat de tijd niet ver meer zal mogen zyn dat de medi sche psychologie ook bij de wet onder de verplichte examenvakken voor het tweede deel van het kandidaatsexamen wordt opgenomen. Na de gebruikelijke toespraken tot slot van zyn openbare les vond in de ontvangstzaal van de Academie een re ceptie plaats. Er woei een frisse wind Deheer F. H. M. Kok, onder wiens lei ding de toneelafdeling van de Buurt en Speeltuinvereniging „De Professoren- wijk" reeds tot opmerkelyke successen kwam. heeft het in zijn vrije uren ge presenteerd een blijspel in drie bedrijven te schrijven, waarvan gisteravond in de Schouwburg de première ging. Onder aanvoering van de regisseur schrijver die voor zyn manuscript reeds een uitgever gevonden heeft, heeft men er een alleszins aanvaardbaar geheel van weten te maken, met een climax in voor al het tweede- en derde bedrijf. Voor de uitwerking van zyn gedachten greep de heer Kok terug op een heers zuchtig en aan tradities vasthoudend baron, die zyn vrouw tiranniseerde en wiens haan koning moest kraaien. De baron, goed gestalte gegeven door de heer L. Gaykema leefde in conflict met zyn zoon, wie hij de deur had gewezen en die naar Zuid-Amerika was uitgewe ken. Na circa 20 jaar neemt de zoon weer contact met thuis op. zy het dan in het zenden van zyn enig kind. Een le raar wordt aangenomen om de opvoe ding, althans naar de principes van de baron, te voltooien. Groot was echter de verrassing, toen bleek, dat achter de naam Ton éen.charmante kleindochter (mevr. B. Hókkeling-Klaassen) van achttien jaar schuil ging. In de loop van het spel, waarin ook tante Isabel «mevr. C. Klaassen-Plooy) en de echtgenote van de baron (mevr. D. Planje-Van Well) zich niet onbetuigd laten, brengt de kleindochter door haar overrompelende charme haar grootvader tot andere ge dachten. Maar daaraan is voor haar een liefdesverhouding met de leraar (H. Swanenburg) vooraf gegaan. Ook voor een kamermeisje en een keu kenmeid, die op haar beurt verliefd wor den op een butler en een chauffeur, had de heer Kok nog een plaats in dit blij spel ingeruimd, zodat er aan het einde van het stuk wel wat aanstaande hu- weiyken waren te vieren. Hoewel de milieu-schildering voor deze moderne tijd wel een beetje ouderwets aan doet, heeft de heer Kok met dis spel het amateurtoneel, dat al zo lang moet teren op een verouderd repertoire, een dienst bewezen, voorals als het wordt opgevoerd in een bezetting zoals deze avond. Regisseur-schryver Kok zorgde bij het amateurtoneel voor een frisse wind, welke door alle medespelenden flink werd aangewakkerd. Twee doktersauto's vernield Dokter H. J. Postel, wonende aan de Witte Singel, moet zich heden in de vroegte wel even de ogen uitgewreven hebben, toen hy. wakker geworden zyn- de door een hevige slag,, zyn langs het trottoir geparkeerd staande auto deer- lyk gehavend aantrof. De auto van zyn buurman, dokter L. J. Bosch, had het zelfde lot getroffen. De oorzaak van deze ravage was het uit de bocht vliegen van een bestelauto, waarin de bestuurder de macht over het stuur had verloren. De bestelauto vloog tegen de auto van dok ter Postel aan, welke op zyn beurt de wagen van zijn collega ramde. Beide auto's werden zwaar beschadigd, terwyi de bestelauto slechts licht beschadigin gen opliep. De bestuurder kwam met de schrik vry. EXAMENS KRAAMVERPLEGING. Voor het examen ter verkryging van de aantekening ..Kraamverpleging slaagden de navolgende verpleegsters van he Diacanessenhuis: W van Kooy. E. de Vries, A. Moniharapon. R. Buys. D. Sioos. A. van Starkenburg. A. Grif fioen, N. de Jong en T. van Dam. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heren J. J. J. Schilthuis (Bilthoven) en A. Teixeira de Mattos (Oosterbeek). BEURSOVERZie: !T Stille markt AMSTERDAM, 18 mei. Men was benieuwd in hoeverre de beurs vandaag zou reageren op het slechte Parijse nieuws. Nu de topconfe rentie uiteen gaat vraagt men zich af wat er gaat gebeuren. Ter beurze was men het erover eens dat de omstandig heden er hierdoor voor de markt niet beter op zijn geworden en dat een on zekere periode voor de boeg ligt. Dat Wall Street hogere koersen liet zien voor de fondsen die verband houden met de defensie, lag voor de hand. Men acht dit echter geen maatstaf vooreen algemene beoordeling van de marktpo sitie na de Parijse mislukking. In Lon den was de stemming zeer kalm en ae koersen waren merendeels op vorig ni veau. In Frankfort werd ook weinig handel gedreven en was de stemming nauwelyiks pryshoudend. Hier kon fei telijk van een bepaalde stemming niet worden gesproken. Aan het Damrak keek men de zaken rustig aan en liet zich niet nerveus maken. Vandaar dat de markt vanmiddag erg meeviel, al waren de omzetten van geen enkele be tekenis. De geheele middag was het in alle hoeken opvallend stil. Men hoopt vrydag op een beetje opleving als de handel begint in de stock-dividenden Kon. Olie. Internationale fondsen hiel den zich vanmiddag zeer goed. Philips wist zich uitstekend te handhaven ln afwachting van de kwartaalcyfers die deze week bekend zullen worden ge maakt. Unilever behield het vorige slotndveau. Aku bleef iets beneden de vorige slotkoers. Koninklijke moest an derhalve gulden prijsgeven en bewoog zich rondom de f 142. Een uitzondering vormden Hoogovens die op 623 openden, na in het och tendverkeer op 628 te zyn verhandeld, en plotseling inzakten tot 615. Men bracht diit in verband met geruchten over een verlaging van de staalpryzen in Duitsland. Overigens was de beurs ongeanimeerd en weinig veranderd. Soheepvaartpa- pieren bleven goed op prijs, inclusief KP.M. en Van Ommeren. Cultuurwaar den hadden een stille markt. Nederl. Staatsfondsen prijshoudend en zeer kalm. De markt sloot zonder verande ringen van betekenis. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 18 mei. Londen 10.57% -10.57%, New York 3.76H 3.77ft, Montreal 384%-3.84%. Parijs 76.87%-76.92%, Brussel 7.56%-.7.56%, Frankfort 90.38%-90.43%, Stockholm 72.88-72.93, Zurich 87.27%-87.32%. Mi laan 60,69%-60,74%, Kopenhagen 54.54' —54.59%, Oslo 52.79%-52.84%, Wenen 14.47%-14.48%, Lissabon 13.18%-13.19%. Beurs van Amsterdam Woensdag 18 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99 99 ft Ned. '59 4% 99 99A Ned. '59 4% 97ftGB 97% Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obi. 3% 78% Ned. '47 3% (3) 92 92 GB Ned. '51 3% 95% 95% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 86J 801* Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88 88% Ned. '55 n 3% 90% 90% Ned. '37 3 90 Dollarlng '47 3 92 01% Investeringscert. 3.. 97ft 97 ft Ned. 62-64 3 97}| 97{J Indië '37 A 3 93 91% Grootboek '46 3 89ftGL 90 Ned. W.B. 6% 109 ft 109 ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 35 33 Nat. Handelsbank 160 160 Ned. Handelmy266 268 Amst. Rubber 108%GB 109%GL H.VA. 161% 164 Senembab 535 530 AJC.U460% 458 Berkel's Patent (v.) 290GB 289% Calvé Delft cert. 836% 836 Dell My en (Ver.) 171 170.10GB Kon. Pap. v. Gelder 267 265 GB Hoogovens cert624% 615% Mtiller en Co. NB, 458GB 450 Ned Kabelfabr474 475GB Philips 945 94711 Philips pref 271GB 266% Unilever 827% 828 Wilton Feyenoord 188% 188GB Bill ton 2de r 350 Dordtse Olle gew 673% 669% Kon Olle (f20.-) 145.50 144.50 Idem (50 f20.-) 143.20 142.30 Holl Amer iyn 135 136 Java China Paket 142GB 142% KLM 109 109GB Kon Ned Stmv My 170% 171% Kon Paket My 131 GL 131% Stoomvaart My Ned 150% 151% Nievelt Goudr cert 135% 136% v Ommeren cert. 257% 260 Kon. Rott. Lloyd 143%- 143% Ned Scheepv Unie 142 GB 143% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 93 Idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '62-I (4%) 98 Id. Id. '37 I-n (3%) 93% 93% Z.-Holland '56 (4%) 98% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 1031J id. N.WB. '52 (4%) 96ft 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 94% Premieleningen A'dam '53 3 100% 100% A'dam '51 I 2% 83% 83% A'dam '56 I 2%79% 79% A'dam '56 n 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 79 B 79'-L Enschede '54 2% 81 81 Den Haag '52 I 2% 86% 86 Idem II 2% 88% 88% R'dam '52 I 2% 88 B 88% Idem n 2% 88 B 88 B Idem '67 2% 99% 100% Utrecht '52 2% 87% 86% Z.-Holl. 1957 2% 95ft 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 214.50 Amst. Bank 337 HB.U. cert216 Rott. Bank 278% Twentsche Bank 260 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 406 Borsumy55% K N. Edmet A-AA Idem pref wd 106% Electrolasmy 312 Kon Ned Urofsm 154% Holl Constructie 480 Ing bur v Bouwnyv 261% Internatio 150 exd. int Kunststof! Ind 62 Leidse Wolspinnerij 383% Rott. Droogdok Mil 581 Sikken'a Laktaoi 629 Ver Touwlabrieken 306 Walvisvaart 110% Wernlnk'8 Betonm 144 Van Wyk en Heringa 107 Zaalberg 118% Spoorwegen 215.50 330% 217 274% 259% 409% 55% 106% 152 490 262 150 61% 570% 630 110 B 143 106 119 Dell Spoorweg My 5% Amertk. fondsen Canadian Pacific R 25% Intern NlckeJ 105% 107 Anaconda 51 52% Bethlehem 8teeJ 45% 46% Cities 8ervice 42% 41% General Motors 4511 46% Kennecott 79% 80% Republic 8teel 62% B 63 Sbell Oil 63 63% Union Pacific 2511 26ft Un. States Steel 791J 83%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7