Gevacolor Alle jubel in Olympisch Stadion was voor Ronde-winnaar Peter Post Laatste etappe werd gewonnen door Duitser Donicke j ^DCONOTÉ LOCOMOTIEF lil Ziirich loopt men niet erg warm voor strijd tegen Oranje WOENSDAG 18 MEI 1860 Ronde van Nederland Het heeft twee jaar geduurd, voor Peter Post een van zijn idealen heeft kunnen verwezenlijken. In 1958 moest de 26-jarige Amstelvener in de tiende Ronde van Nederland op het laatste nippertje in Piet van Est zijn meerdere erkennen. Gisteravond echter was alle jubel in het matig bezette Olympisch Stadion voor de laatste koppelgenoot van Gerrit Schulte. Want Post liet de zes seconden winst, die hij in de •tijdrit van maandag op Baens had veroverd, niet meer los in de laatste, gebroken etappe van Bergen op Zoom via Pernis en Vlaardingen naar Amsterdam. Ridder Gerrit Schulte was de eerste die de triomfator in de eerstgeborene van de Stichting Eurosport kwam gelukwensen. De tweekamp Nederland-België in deze ronde eindigde trouwens geheel in een Nederlandse zege. Want ook het al gemeen ploegenklassement was voor de onzen. Als Bram Kool zich de wijze les sen uit de vorige Ronde van Frankrijk herinnerd zou hebben, zou ook de laat ste rit van deze ronde waarschijnlijk nog door een landgenoot gewonnen zijn, in dit geval door Wim van Est. Maar toen de kopgroep met een voorsprong van bijna twee minuten de stadion- baan kwam oprijden, dacht Bram Kool alleen aan zijn eigen kansen, demar reerde en trok. ongewild, de spurt aan voor de Duitser Donicke, terwijl Wim van Est tierend over deze domheid van zijn ploegmaat, pas op de derde plaats kwam. „Oude vent" Toen hjj enigszins bedaard was na de teleurstelling, zei Wim van Est: „Als ze een oude vent willen hebben, dan kunnen ze me krijgen". En daarmee doelde de man van het Heike op een plaatsje in de 8-mans equipe in de Ronde van Frankrijk. Want „IJzeren Willem" heeft een uitstekende ronde achter de rug, hetgeen lang niet van alle Nederlanders getzegd kan worden- Ongetwijfeld zal hjj trachten om de keuzeheren van de KNWU door even goede prestaties in de Italiaanse Giro in een moeilijk parket te brengen. Opmerkelijke prestaties leverden ook Coen Niesten (derde). Toon van der Steen (vierde), Jaap Kersten (vijfde), Bas Maliepaard (negende) en ook Jo de Haan. Ja, ook Jo de Haan. Want men dient erbij de beoordeling van De Haan wel degelijk rekening mee te houden, dat hij vrijwel geen steun had van zijn ploeg. De elfde plaats werd door De Haan dan ook in zijn eentje bevochten. Van alle gerenommeerde Nederlandse coureurs was hij de enige, die zich steeds met inzet van zijn gehele kunnen in de strijd wierp. Aldoor weer probeerde De Haan profijt te trekken van de animositeit van de vooraanstaande Nederlanders. Ook in de laatste merkwaardige etappe. Lunch Merkwaardig, omdat de wedstrijd na 97 km in Pernis onderbroken werd voor de overtocht per pontveer naar Vlaar dingen. Van dat oponthoud maakte de leiding gebruik om met de hele kara vaan, dus ook de renners, een stevige lunch te gebruiken. Zoals verwacht was gebeurde er in de eerste 97 km bijna niets. Althans niet in de voorhoede. Een valpartij tussen Dordrecht en Rotter dam. waarbij de Italiaan Mori, Knoops, Lahaye en Coone betrokken waren, bracht de eerste nodige sensatie. Want voor Lahaye en Coone betekende dit on- PETER POST geval het einde van de ronde, zo vlak voor het slot. Even later zakte Michel Stolker af. Hij had een lekke band ge kregen en toen hij afstapte om te re pareren had een van de andere renners met zijn pedaal de linkerkuit van onze Tourkandidaat pijnlijk geraakt. Stolker huilde als een kind. want de wond deed hem erg veel pijn. Met moeite haalde hij Pernis, maar besloot daar de verdere reis in een der volgwagens te maken om zich te sparen voor de Giro. En tenslotte kwam vlak voor Pernis de Duitse tijdrijder Altweck zo ongeluk kig ten val, dat hij de strijd moest sta ken. Eindelijk strijd Na de tweede start in Vlaardingen kwam dan eindelijk het element van strijd in de course. Toon van der Steen, die dagenlang afgeremd was ter wille van kopman Roger Baens, demarreerde keer op keer. Maar Peter Post en zijn zwarte esquadron, dat door het uitval len van Stolker en het niet, verschij nen van Jo de Roo voor de laatste etap pe danig verzwakt was, hield de voet strak. De drager van de oranjetrui be gon zich echter pas was behaaglijker te voelen, toen voor Scheveningen zich 'n kopgroep vormde met Wim van Est, Bram Kool, Piet Damen, de Italianen Guerrini en Cioni en de Duitser Do nicke, de bij Zoeterwoude (70 km) vijf tig seconden voorlag op de weer alleen strijdende Jo de Haan. terwijl 't pelo ton 1 minuut 10 seconden achterstand had. Post behoefde toen nog slechts bij Roger Baens te blijven om zeker te zijn van de eindzege. Zou de vlucht name lijk niet slagen, dan kon Baens bij een massale, spurt op de stadionbaan door de bonificatie nog op het nippertje de oranjetrui terugveroveren. En daarom verheugde waarschijnlijk niemand zich zo over het welslagen van de koplopers als Peter Post. die bij het binnenrijden van het stadion zich kon gaan opmaken een welverdiende hulde in ontvangst te nemen. Klassementen De laatste etappe, Bergen op Zoom Amsterdam (231 km) leverde een zege op voor de Duitser Donicke met een tijd van 5 uur 21 min 20 sec. (met bonifica tie 5.2020). De uitslag was verder: 2. Kool (Ned) 5.21.20 (met bon. 5.20.50; 3. Wim van Est (Ned) 5.2120. 4 Guer rini (Italië) z.t.; 5. Damen (Ned) z-t.: 6. Cioni (Italië) z.t.; 7. De Haan <Ned) 5.23 15; 8. Captein (Ned); 9. Mahn (Ned): 10 Pauw (Ned); 11. Post (Ned); 12. Marinus (Ned) allen in dezelfde tijd als De Haan. Het eindklassement luidt: 1. Peter Post (Ned) 37 uur 22 min. 04 sec.; 2. Baens (Belg) 37.22.10; 3. Niesten (Ned) 37.23.15 4. Van der Steen (Ned) 37.23.32; 5. Kersten (Ned) 37-24.26; 6. Zagers (Belg) 37.24.47; 7. Joossen (Belg) 37.25.03; 8. Van den Evnde (Belg) 37.25.16; 9. Maliepaard (Ned) 37.27.16; 10. Wim van Est (Ned) 37-28.39; 11. De Haan (Ned) 37.29.07; 12. Rol (Ned) 37.31 23; 13. Van Sluys (Ned) 37.32.40; 14. Captein (Ned) 37.33.34; 15. Marien (Belg) 37.37.32; 16. Van Gompel (Belg) 37.39.06; 17. Zilverberg (Ned) 37.41.01; 18. Marinus (Ned) 37.42 05: 19. Leroy (Belg) 37.44.06; 20. Roks (Ned) 37.46-14. Reorganisatie bij Sp. cl. Enschede (Speciale berichtgeving) Sportclub Enschede houdt op 27 mei a.s. een buitengewone ledenvergadering waarin een verstrekkend bestuursvoor stel aan de orde zal komen inzake een algehele reorganisatie van de leiding. In verband daarmee zal het gehele bestuur aftreden en nog slechts de lopende za ken tot 30 juni a.s. afwerken. Het doel-ls een strikt zakelijke basis te scheppen voor de afdeling betaald voetbal van de vereniging. Sportclub is niet de enige semi-profclub in ons land, die deze kant uit wil. Alom zoeken ver enigingsleiders naar nieuwe wegen om dat het de hoogste tijd is het betaalde voetbal zakelijker op te zetten. Bij Sport club wordt overwogen een groep kies mannen te benoemen, die voor de be zetting van de bestuursfuncties een be slissende stem hebben. Het zal dus niet meer zo zijn dat alle leden een stem in het kapittel hebben. Voor het betaalde voetbal denkt men twee commissies te benoemen. De ene kan een „Raad van beheer' 'worden ge noemd en zal worden gevormd door financiële deskundigen. Het ligt in de bedoeling een betaalde administrateur aan te stellen. Daarnaast wordt er een technische commissie voorgesteld die het voetbal- technisch gedeelte zal behartigen. SPORTSPL1NTERS Het Belgische elftal, dat zondag te Sofia tegen Bulgarije uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Seghers (La (Gantoise); achter: Dirickx (Union St. Gillis) en Raskin (Beerschot); midden: Mees (Antwerp FC), Saeys (Daring Cb) en Jurion (Anderlecht)voor: Stock man, Lippens (beiden Anderlecht),Delire (Olympic Charleroi), Van den Berg (Union St. Gillis) en Piters (Standard). Het Nederlandse militaire hockey team heeft in Breda met 31 gewonnen van het Franse militaire team. Bij de rust was de stand 20. De voetbal wedstrijd tussen de teams van West-Duitsland en Oost-Nederland, die in de Duitse stad Rheydt werd ge speeld voor 15.000 toeschouwers, is ge ëindigd met een 41 zege voor de KJWB-toto (Van onze Haagse redactie) Het aantal eerste prijswinnaars ln de KNVB-toto is sedert zondagavond ge stegen van 3 tot 7. Deze deelnemers behaalden 14 punten. Het aantal win- naars van de tweede prjjs ls opgelopen van 100 tot 170. De eerste prijs en de tweede prijs zijn even groot, namelijk opj van 100 tot 170. De eerste prijs r-Js zlin even rroot f 112.530.—. WIELRENNEN Wierstra won met grote voorsprong Slechts 4000 toeschouwers waren ge tuigen van een internationaal wieier- programma, dat in het Olympisch Sta dion werd gehouden ter gelegenheid van de aankomst van de Ronde van Neder land. Bij de amateursprinters won Mees Gerritsen twee van de drie ritten en hierdoor werd hij eerste, voor Van der Touw, Paul en Dijkstra. Een tien kilometer klassementsrace voor amateurs werd gewonnen door Le grand voor Paul en Verdoorn. De om nium voor professionals tussen de kop pels DerksenDebakker en AltigGillen werd een Belgisch-Nederlandse zege, daar Derksen en Debakker de sprint, de tijdrace en de klassements-race op hun naam brachten. Slechts het nummer achtervolging werd door Altig en Gillen gewonnen. Bij de stayers reed Martin Wiersma achter Van Ingelghem een prachtige race. De Amsterdamse advocatenzoon, die met ruim verschil zegevierde, legde in één uur 82.5 km. af. De uitslag was: 1. Wierstra (Ned.); op 3 ronden: 2. Vreeswijk (Ned.); op 6 ronden: 3. Van Houwelingen (Ned.), 4. Koch (Ned.); op 10 ronden: 5. Proost (België), 6. Staken burg (Ned.). KORFBAL Nederlands twaalftal Het Nederlands twaalftal, dat 26 mei a.s. op het Sparta-terrein in Rotterdam tegen België speelt is als volgt samen gesteld Aanval: Mary Weel (Swift), Annie Bekker (Rohda), Rinus Munnikes (Luto) (aanvoerder), Hans van Eek (Spangen). Middenvak: Rie Reuding (Rigters- bleek), Leny Diepstraten (Deetos), Cees van Lunteren (Rohda), Kees van de Pieterman (ZKC). Verdediging: Leny de Waal (Deetos), Nel Wagemakers (Het Zuiden), Gerard Bos (HKV), Nico Janssens (Wester kwartier) Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen lulden: Torenvalkprijs: 1. Youthful Nora Spen cer (J. van Dooyeweerd) (1.29.6); 2. Yel- lowbird van Mlfamus; 3. Yankee Erebus. Tot.: wl. f2.10, pl. f 1.30, f 1.50, f2.40, cov. f3.70. gek. f3.80. UlverpriJs. eerste serie: 1. Xylon S. (J. Wagenaar jr.). (1.26.6); 2. Xlssy Norton. Unemde. Tot.: wi. f 2.10, pl. f 1.30, f 1.50 1.60. cov. f3.60. gek. f4.70. Tweede serie: 1. Vlc. Erebus (J. Wage naar Jri (1.28.3); 2. Truely Hollandia; 3. Wala. Tot.: wi. f19 60. pl. f7.20, f6.90, f2.60, cov. f 18.50. gek. f59.70. Vuurvinkprijs voor amateurrijders: 1. Vera M (H Houtman) (1.29.5); 2. Walter Pluto. 3. Wicher's Lady Gr. Tot.: wl. f 11, pl. f2.40, f 1.60. f2.20. cov. f3.50. gek. f 23.50. Nachtegaalprijs: 1. Victor Malre (W. H. Geersen) (1.26.9); 2. Weerlicht B. 3. Wltty Hanover. Tot.: wl. f 1.70, pl. fl.50, f3. cov. f 4.70. gek. f 6.40. Spechtprijs: 1. Victor van Oranje (P. J. noeve) (1.27.5); 2. Vrolijke Frans; 3. 40, pl. f 1.60, f 1.40, f 1.30. cov. f3.90. gek. f 16.90. Merelprijs: 1. Peterhof (W. H. Geersen) (1.22.2); 2. Theo Messldor; 3. Typhoon. Tot.: wl. f4.80. pl. f2.20, f 1.30, cov. f5.70 gek. f2.40. Finale UlverpriJs: 1. Xylon S (J. Wage naar Jr) (1.27.0); 2. Unemde; 3. Truely Hollandia. Tot.: wl. f 1.50. pl. f 1.30, f2.30, f2 50. cov. f8.10. gek. f 6 §0. De totale omzet was f 86.442.50. Advertentie KLEURENFOTO'S vergroot formaat ct. Gevecolor kleurenfoto's 9x9 cm. 9x13 cm. 1.6or n 85 ct. 90 ct. Govacolor rolfllms 4> X 6,5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. 2.80 2 95 Oevsoolor kleinbesldfilms 20 opnamen 36 opnamen 4^95 ^eT4 5 3.60 6.60 Ontwikkolen I.80 duizendmaal mooier! Verh. Zondag a.s. zal in Antwerpen epn internationale waterskiclub ontmoeting plaats hebben tussen „Skianna" en de Duitse formatie. De ruststand was 31. WSTC „De Brasem". Alwéér: Locomotief VREDtSttSilö Coen Niesten en zijn makkers wonnen op het ploegenklas sement 't Is wéér bewezen: Locomotief loopt lichter Licht lopende Locomotief rijwielen voor sport, toerisme en dagelijks gebruik reeds vanaf 14925 Locomotief (Q, Gemonteerd met vU Vredesteln banden VOETBAL Alphen versloeg VVSB Voor de KNVB-beker speelde Alphen gisteravond op eigen veld tegen een sterk verjongd VVSB. De Alphenaren wonnen deze ontmoeting met 41. Het was een matige vertoning, waarin ont stellende fouten werden gemaakt. In de 12de minuut knalde Henk Hagen met een magnifiek schot de openingstreffer langs doelman Peeters in het net, waar na* kort voor de pauze, na een opeen stapeling van fouten in de WSB-de- fensie, het door Van Elzen 20 werd Na de thee was het spoedig door Wim Boom, uit een goede voorzet van Eder- veen 30, waarna, ook al door geblun- der in de Alphen-defensie, de Bavo- rechtsbuiten de achterstand kon ver kleinen. Met een ver schot bracht Jan Ederveen de stand tenslotte op 41, nadat hij met een open doel voor zich even tevoren de kans van zijn leven ge mist had. Op Hemelvaartsdag speelt Alphen ln Schoonhoven tegen de club van die naam en de zondag daarop in Langer- aar tegen Altior. Advertentie Adlai Stevenson opnieuw kandidaat? Belangrijke figuren in de Amerikaan se Democratische partij doen op het ogenblik pogingen om Adlai Stevenson Democratisch kandidaat voor het pre sidentschap te maken, zo schrijft de Democratische New York Post. Het blad zegt dat de leiders van de Democratische partij van mening zijn dat er in verband met de „ernstige ont wikkelingen" in Parijs een man naar voren geschoven moet worden „met de rijpe ervaring in buitenlandse aangele genheden", die Stevenson bezit. De New York Post schrijft dan „van zeer gezaghebbende zijde" vernomen te hebben, dat een aantal bekende Demo craten Stevenson binnen een dag of drie met de meeste nadruk zullen vra gen zich nogmaals kandidaat te stellen. Vele partijleiders, aldus het blad, zijn tengevolge van de situatie in Parijs tot de overtuiging gekomen dat Senator Kennedy, de man die op het ogenblik de meeste kans heeft om met de Re publikeinse kandidaat in het strijdperk te treden, „te jong ls en te weinig er varing heeft op het gebied van de bui tenlandse politiek". „Equatoriale Unie" De minister-presidenten van de repu bliek Kongo, Tsaad en de Centraal- afrikaanse republiek Joeloe, Tom- balbaje en Dacko hebben gisteren te Fort Lamy de vorming bekend ge maakt van een nieuwe Afrikaanse staat, de Equatoriale Unie. Aan de topconferentie" over deze kwestie heeft ook de premier van Ga bon, Mba, deelgenomen, maar deze heeft verklaard, dat zijn land niet als volledig lid tot de unie zal toetreden. De Equatoriale Unie en Gabon zul len nu mogelijk tegen half juni om volledige onafhankelijkheid binnen de Franse gemeenschap verzoeken. De conferentie dreigde maandag avond te mislukken toen op de vraag aan de premiers of hun land zou toe treden, Joeloe een ontwijkend ant woord gaf. De voorzitter, Dacko, redde de situatie door de kwestie van de vor ming van de Unie dadelijk van de agenda af te voeren. Later, op een beperkte bijeenkomst, sprak Joeloe zich toch voor aanslui ting van zijn land uit. Nog kaarten te koop Het Nederlands elftal is gereed voor de strijd. Gisteren laat in de middag heeft de ploeg, die enkele uren tevoren na een zeer rustige vliegtocht in Ziirich was aangeko men, in het kleine Letzigrund stadion licht getraind. Daarna was het parool van bondscoach Elek Schwartz: rust. Het is overigens ook in het Zwitserse kamp bijzonder rustig. Zelfs de suppor ters van de Helveten tonen maar weinig belangstelling voor deze 22e landen- wedstrijd tussen Zwitserland en Neder land. Hoewel het Letzigrund-stadion slechts een kleine 23.000 toeschouwers kan herbergen, waren er gisteravond in Zürich met zijn 450.000 inwoners toch Zwitserlands grootste stad nog kaar ten voor de wedstrijd te koop. Het is zelfs zeer de vraag of vanavond als de Oostenrijkse arbiter Fritz Seipelt het beginsignaal geeft, het stadion uitver kocht zal zijn. Met gemengde gevoelens hebben de spelers het stadion bekeken. De grasmat mag er dan voortreffelijk uitzien, in de lichtinstallatie hadden de misschien wel wat te verwende Nederlanders niet zo heel veel vertrouwen. En zo vreemd was dat niet. Slechts 48 lampen en dan nog van een vrij ouderwets type, aangebracht op vier lage masten, zullen voor de verlichting moeten zorgen. Zelfs de mededelingen van de Zwitserse offi cials, dat de installatie de beste van heel Zwitserland is, konden de „acteurs" niet geheel geruststellen. De Zwitserse supporters mogen dan weinig belangstelling hebben voor deze landenwedstryd van hun ploeg, de kleine ZWITSERLAND Nederlandse kolonie is bijzonder enthou siast. Van de ongeveer 200 Nederlanders, die in Zürich wonen, zullen er tenminste 150 de ontmoeting bijwonen. En aange zien dankzij de medewerking van de Zwitserse Voetbalbond, een tribunevak voor de Nederlanders is gereserveerd, kunnen de oranjemannen op georgani seerde steun rekenen. In menig Neder lands huisgezin in Zürich werd gister avond dan ook de laatste hand gelegd aan spandoeken en borden. Zelfs de omstandigheid, dat het Nederlandse elf tal de drie maal, dat het in Zürich speelde, nimmer een nederlaag heeft kunnen ontgaan, kan de geestdrift van de Nederlandse kolonie nauwelijks be ïnvloeden ELSENER (FC Winterthur) MAGERLI (FC Zürich) BANI (Grasshoppers) REY VOLANTHEN (Young B.) (Grasshoppers) MEIER (Young Boys) HÜGI (Basel) SCHNEITER (Young Boys) GROBETY (Lausanne) ALLEMAN (Young Boys) BALLAMAN (Grashoppers) MOULIJN RIJVERS (Feijenoord) (Feijenoord) KLAASSENS (Feijenoord) KUYS (NAC) v. d. LINDEN H. GROOT v. d IC UIL (DOS) (Ajax) (PSV) v. d. HART MULLER (Fortuna) (Ajax) KERKUM (Feijenoord) PIETERS GRAAFLAND (Feijenoord) NEDERLAND STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOI HOUDEND Invloed vanLonden' op Zuid-Afrika's apartheidspolitiek Op een conferentie van de landen van het Britse Gemenebest, welke vo rige week is gehouden, schijnt de kwes tie van de Znidafrikaanse apartheids politiek enige vooruitgang te hebben geboekt. Dit verklaarde premier Tan koe Abdoel Rahman van Malakka, die eveneens aan genoemde conferentie heeft deelgenomen. ,,Ik ben ervan over tuigd, dat de besprekingen in Londen enig effect zullen hebben. De gevolgen zullen niet onmiddellijk te zien zijn, maar het overleg heeft de bal aan het rollen gemaakt. Naar mp mening", aldus de premier van Malakka, .zullen de gevolgen in een niet te verre toe komst merkbaar zijn. Men kan in Zuid- Afrika niet zonder meer voorbijgaan aan het feit. dat de wereldopinie tegen dat land gekeerd is". President Mohammed Ajoeb Khan van Pakistan was minder optimistisch. Hij achtte het, toen hem daarnaar ge vraagd werd ,te vroeg om iets te zeg gen over de invloed van de Gemene bestconferentie op de politiek van de Zuidafrikaanse regering. De voorbereidende besprekingen in Londen over de rassenkwestie tussen secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties en de Zuidafri kaanse minister van Buitenlandse Za ken Louw, zullen in Pretoria worden voortgezet nadat Hammarskjöld in juli a.s. de zitting van de Economische en Sociale Raad heeft bijgewoond. Na zijn bezoek aan Londen is minister Louw naar de Belgische hoofdstad ver trokken voor een persoonlijk bezoek aan de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika in Brussel, J. R. Jordaan. Maar in bevoegde kringen achtte men dit motief niet steekhoudend. Vermoe delijk, zo werd gezegd, zal de minis ter, die enige dagen in Brussel zal blijven en heden, woensdag, naar zijn land zou terugkeren, de Belgische auto riteiten hebben gepolst over de kwestie van de ordebewaring in Belgisch Kongo. Volgens andere waarnemers zou Louw de mogelijkheid van aanslui ting van Zuld-Afrika bij de Europese Economische Gemeenschap ter sprake hebben gebracht, maar dit werd een speculatie genoemd, waarvoor geen grond zou bestaan. Intussen heeft de secretaris-generaal van het Zuidafrikaanse ministerie van Defensie, De Villlers, in Stellenbosch meegedeeld, dat Zuld-Afrika de moge lijkheid van het vestigen van een wa penindustrie bestudeert. Hij zei in een toespraak in de i^nlversiteit aldaar, dat hoewel de produktie van wapens een kostbare zaak is, Zuid-Afrika wel in staat ls het zich te permitteren. „In dien wy niet voldoende voorbereidin gen treffen voor onze veiligheid, doen wij niets anders dan de communisten uitnodigen door boycotacties en stakin gen en later door geweld de macht in handen te nemen", aldus De Villlers.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5