CETALAC Duel Kennedy-Nixon is niet onwaarschijnlijk KoiiinldijkgoudvoorA.Valkenbiirgh Opinie-onderzoek vergiste zich bij voorspelling West-Virginië Volledige aftrek wordt 80% beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! C hefarme ,4 Loemoemba vraagt terugtrekking van nieuwe Belgische troepen Veertig jaar in gemeentedienst WOENSDAG 18 MEI 1960 - (Van onze Amerikaanse correspondent) De verrassende overwinning van Kennedy in West-Virginië heeft ineens veel meer tekening gebracht in de wedloop om het Amerikaanse presidentschap; Kennedy heeft nu beslist een heel goede kans om op democratische conventie in Los Angeles gekozen te worden tot de kandidaat van de Democratische partij. De conventie wordt gehouden in juli. De verkiezingen voor het presidentschap, waarbij Kennedy zou uitkomen tegen Nixon, zijn begin november aan de orde. Er kunnen zich altijd nog verrassingen voordoen, maar een duel Kennedy-Nixon lijkt thans het meest waarschijnlijk. Amerikanen vinden Kennedy „aardig" Die voorverkiezing in West-Virginië zal een klassiek voorbeeld worden, wanneer men wil aantonen, dat het opinie-onderzoek er soms deerlijk naast kan zijn in de voorspellingen. Alge meen had men voorspeld, dat Hum phrey de overwinning zou behalen in een staat die overwegend protestant is en waar men veel argwaan meende te constateren tegen de rooms-katholieke Kennedy. Die argwaan moet er in het begin ook wel geweest zijn, maar Ken nedy heeft kans gezien zijn achterstand in te lopen door, in de laatste dagen vooral, heel duidelijk de godsdienst kwestie ter sprake te brengen in zijn vele radio- en televisie-toespraken. Hij zei het heel simpel: volgens de grond wet moeten kerk en staat gescheiden zijn. Daar houd ik mij aan. Ik laat me niet door de Paus voorschreven wat ik doen moet als president van de Ver enigde Staten Die woorden hebben kennelijk indruk gemaakt. Of juister: niet die woorden alleen, maar vooral de jonge man, die ze sprak. Dit is de grote kracht van Kennedy: hij is een kandidaat, die ver trouwen wekt. Een rustige jonge man. die men aardig vindt. Het woord aardig" heb ik met op zet gekozen. Men kan zeker van Ken nedy beweren dat hij een knap uiter lijk heeft, dat hij op .een rustige manier tamelijk welsprekend is, maar die kwa liteiten doen het hem niet in de eerste plaats. Het grote publiek vindt hem aardig", d&t is het geheim van zijn succes. Aanstekelijke glimlach Men kan dit een onsolide criterium noemen voor de verkiezing van een president. Een aardige man behoeft geen goed staatshoofd te zijn. Maar Kennedy heeft getoond, dat hij kan winnen door de sympathie, die hij wekt en dat telt heel zwaar op de partij conventie, waar de oude rotten in de politiek de kampioen kiezen, die zij in het veld willen brengen tegen de kampvechter van de andere grote party. Dat men Kennedy aardig vindt, laat zich heel goed begrijpen. Neem bijvoor beeld zijn gedrag op 11 mei, toen hij juist de grote overwinning in West- Virginië in de wacht had gesleept, In de nacht van 10 op 11 mei was hij van Washington naar West-Virginië ge vlogen. Ter plaatse wilde hjj, toen de overwinning zeker leek, een persconfe rentie geven, midden in de nacht. Na tuurlijk was hij hoewel moe in een goed humeur, maar daarom beslist niet in een pompeuze hoera-stemming. Op 11 mei was hij alweer terug in Washington. Daar had hij een pers conferentie belegd om kwart over twee 's middags. Maar toen hij bemerkte dat zijn concurrent Symington spreker was aan een lunch in de persclub, liet hij die persconferentie vervallen. Hij wilde er niet de oorzaak van zijn, dat vele journalisten aan het einde van Symingtons speech weg zouden lopen om op tijd bij Kennedy te zijn. De journalisten lieten echter merken, dat zij Kennedy die dag toch wilden ontmoeten. Opnieuw werd een perscon ferentie belegd, nu om drie uur. Ook Tienjarenplan Ned. Roode Kruis Over 2 jaar 750.000 leden? Het Ned. Roode Kruis zal van 23 mei tot 4 juni weer zijn jaarlijkse campagne houden. Hierbij staat het "hoofdbestuur een tienjarenplan voor ogen waarvoor grote bijdragen nodig zijn. Het Rode Kruis, de grootste organisatie in ons land, wil zijn ledental binnen twee jaar opvoeren tot 750.000. Daarnaast hoopt men door een intensieve propaganda successen te behalen met de jaarlijkse campagnes. Er is voor tal van idealen die het Rode Kruis zich stelt veel geld nodig. In het Henri Dunanthuis te Zeist biedt men iedere week een 36 in validen een onbezorgde vakantie. Met de huidige financiële middelen kan l>et Rode Kruis dit gedurende 12 weken doen. Men stelt zich echter ten doel dit aantal weken uit te breiden tot 20. Voorts is de opleiding van 50 Welfare-krachten dringend noodzakelijk. Dfeze zullen in de toekomst tewerk wor den gesteld in de bejaardentehuizen. Verder is uitbreiding van de boottoch ten van de „Henri Dunant", gezien het grote aantal aanvragen van bedlege- rigen, die nooit de deur uitkomen, meer dan gewenst, moet uitbreiding gegeven worden aan het aantal invalidewagens op de Nederlandse stations ,aan de eer ste hulpposten langs drukke verkeers wegen, aan een aantal ziekenauto's in plaatsen waar gemeentelijk of particu lier ziekenvervoer ontbreekt, alsmede aan de mobiele medische colonnes van het Rode Kruis. Steun aan de Rode Kruisafdelingen in Suriname, Nw.-Guiena en de Antil len kan in verband met het gebrek aan fondsen niet verstrekt worden. Ook die nen de kringmagazijnen en de rampen- depots gemoderniseerd te worden, moet de voorlichting aan burgers over oor logsomstandigheden worden voorbereid en moet het Ned. Roode Kruis zijn aan deel leveren in het Internationale Ram penfonds. Daarnaast moet het eigen Nederlandse oorlog- en rampenfonds van f 150.000 op twee miljoen gulden v/orden gebracht. Al deze wensen hoopt men te kunnen realiseren indien het aantal leden van het Rode Kruis snel stygt ert het Ned. volk acties en collectes van het Rode Kruis steunt. bjj die gelegenheid toonde de overwin naar zich niet in een hoera-stemming. Hü zag er niet doodmoe uit (en dat wil wat zeggen, na zulk een cam pagne) en hü begon dadeiyk te praten over de „primary", die nu aan de beurt kwam: in Maryland. Men vroeg hem, hoe zyn tegenstan ders hem thans nog zouden kunnen stoppen. „Ik weet het niet", was zyn rustige antwoord, „ik heb geen pro gramma voor hem". Hjj zei het ern stig, maar na zulk een zin komt er een stralende glimlach over zijn ge zicht. Een glimlach, die aanstekeiyk is, zelfs voor door de wol geverfde jour nalisten. Geen wonder, dat men deze man aardig vindt. Hü doet niet dik. hij schept niet op, hü toont dat hü kan winnen. Succes schünt aan zün kant en van heinde en verre komen be richten binnen, dat de politici zich achter hem scharen. Zy weten dat het voordelig is zich tüdig aan te sluiten bü een winnaar. Wetsontwerp pensioenen BQ de Tweede Kamer ls een wetsont werp Ingediend, waarbij de volledige aftrek van de uitkeringen ingevolge de Weduwen- en Wezenwet op een buiten gewoon weduwen- of wezenpensioen In gevolge de wet buitengewoon pensioen 1940-45 wordt veranderd in een aftrek van 80 De aftrek van thans acht de regering namelük te rigoureus. Zij vindt het redelük, dat ook de buiten gewoon gepensioneerde weduwen en wezen een pensioenverhoging door de inwerkingtreding van de A.W.W. kry- gen. In de toelichting op 'het wetsontwerp wordt opgemerkt, dat toen de bepaling werd gemaakt, dat pensioenen uit overheidskassen, die waren verleend op dezelfde gronden als het buitenge woon pensioen 1940-45, geheel afgetrok ken moesten worden van dat buitenge woon pensioen, nog niet was gedacht aan de A.W.W.waarvan de ambte naren-weduwen en -wezen ook voor 20 meeprofiteren. Hoewel het buitengewoon pensioen nu verhoogd zal worden met 20 van de A.W.W. zullen de eventuele uitke ringen die buitengewoon gepensioneer den krügen op grond van de Invalidi teitswet of particuliere pensioenen niet in mindering worden gebracht. De re gering schat de kosten voor de A.W.W.- uitkering aan de buitengewoon gepen sioneerden op f. 600.000 per jaar. Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt «en enkel tablet dat «eer met piener Uw werk kunt doen 20 tab). L 0.80. Voordelige gezlntverpakking 100 tabl. 1.3.60 Advertentie Verf met gemak en. van Ceta Bever Boodschap van Ferhat Abbas aan politieke leiders Ferhat Abbas, premier van de voor lopige regering van de Algerijnse repu bliek, heeft gisteren boodschappen ge zonden aan president Eisenhower, pre mier Kroesjtsjef en premier Macmillan. In zyn telegram aan de Amerikaanse president stelt Abbas voor „de Ameri kaanse wapenleveranties aan een mo gendheid, die een koloniale veroverings oorlog voert" te staken en terugtrek king te eisen van Amerikaans militair materieel, dat reeds door het Franse expeditieleger in Algerije wordt gebruikt. Aan de Britse en Russische premier verzoekt Abbas pogingen in het werk te stellen om een einde te maken aan de strijd in Algerye. Premier Eyskens duldt geen gewelddaden en verwijten •achteraf van zwarte bevolking „Invasie om vrees aan te jagen" Patrice Loemoemba, de leider van de Kongolese Nationale Beweging, heeft Koning Boudewijn van België een tele gram gezonden waarin hij omniddelhjk terugtrekking van de naar Kongo ge stuurde Belgische troepen vraagt. Loemoemba verklaarde aan een ver tegenwoordiger van Reuter: „Deze inva sie is een poging om de bevolking vrees aan te jagen en de verkiezingen te be ïnvloeden ten gunste van de kandidaten van het bestuur. Vele van mün leiders zijn in de afgelopen dagen gearresteerd. Deze invasie bewüst dat de bevolking geen vertrouwen in de Belgen heeft". Loemoemba had gistermiddag in Stan- leystad een onderhoud met generaal Janssens, de bevelhebber van de Belgi sche strijdkrachten in Kongo, om de toestand te bespreken. De eerste Belgi sche eenheden van bases in België en Duitsland zijn gisterochtend op de basis Kamina in Zuid-Kongo aangekomen. Loemoemba wil onmiddeiiyke over dracht van de macht door de Belgen, die hij ervan beticht de huidige verkiezingen in hun voordeel te willen doen doorslaan door gebruikmaking van de Nationale Vooruitgangsparty Loemoemba heeft bovengenoemd tele gram verzonden na een ware triomftocht door het noordwesten van Belgisch Kongo. Op deze tocht, die maandag be gon, juichten aanhangers hem toe met „koning". „België" zou schromelijk in zyn plich ten tekort schieten, indien het onder de huidige omstandigheden zou weigeren de maatregelen te treffen, die noodzake- lyk zijn om de toestand in Belgisch Kongo te herstellen", aldus de Belgische minister-president, de heer Eyskens, gis teren in een verklaring voor de Kamer van volksvertegenwoordigers over de jongste maatregelen in Kongo. De heer Eyskens betoogde, dat de Bel gische politiek jegens Kongo, waartoe op de ronde-tafelconferentie in januari van dit jaar werd besloten, in gevaar zou ko men indien geen middelen zouden wor den gezocht om de snel slechter worden de toestand in Kongo tegen te gaan. „De onrust, die thans onder Europeanen en Afrikanen heerst, dreigt tot gewelddaden te leiden en het Belgische bestuur is ontmoedig". „Het ergste verwyt, dat Kongo eens aan België zou kunnen richten zou zijn, dat wij de Kongolezen een land hebben achtergelaten met wankelende instellin gen op het gebied van het bestuur en de rechtspraak en dat in wanorde zou verkeren". Premier Eyskens voegde hier aan toe, dat de Belgische regering daarom heeft besloten een vertegenwoordiger in Leopoldstad aan te wyzen. Over de taak van deze vertegenwoordiger, de maan dag in Brussel tot minister zonder por tefeuille, belast met de algemene zaken in Afrika benoemde hoogleraar W. Ganshof van der Meersch, zei hy, dat deze zal bestaan uit „het coördineren van de maatregelen tot het behoud van de orde en het waken over de normale werking van het gerechteiyke apparaat, alsmede het stimuleren van de werking van het bestuur". Hij noemde de benoe ming van de nieuwe minister een „lo gisch gevolg van de maatregelen, die de laatste weken zyn getroffen". Deze maatregelen bestaan uit een verbod op „particuliere militaire organisaties" (waartoe enkele Kongolese politieke par tyen waren overgegaan), ruimere be voegdheden voor de Belgische Ryks- wacht in Kongo en het zenden van mi litaire versterkingen uit België naar Kongo. MINISTER LUNS IN EERSTE KAMER Kroesjtsjef is verantwoordelijk Gisteravond heeft minister Luns een aantal opmerkingen beantwoord. Hij wees een scherpe aanval op zijn beleid van mr. De Niet o.m. af door op te merken, dat sinds 1952 het buitenlands beleid niet alleen voor zyn rekening komt, maar ook voor zijn mede minis ters. Het, was kabinetsbeleid. Als mr. De Niet mr. Luns had willen zien ver dwijnen, had hij dit tot uiting kunnen brengen door tegen de begroting te stemmen maar dat heeft hij nagelaten. Wat Indonesië betreft, de minister had er weinig behoefte aan op de schuld vraag in te gaan. De versterking van de defensie van Ned. Nieuw-Guinea noem de mr. Luns een onvermijdelijke con sequentie van de verantwoordelijkheid van Nederland tegenover dat land en zijn bevolking. Toen de beslissing daar omtrent viel was de minister in het buitenland. De beslissing en de motive ring waren een zaak van kabinetspoli- tiek. Na sprekers terugkeer in ons land heeft hü deze aanvaard. Over de toe zeggingen van de bondgenoten wenste de minister met terughoudendheid te spreken. De toezeggingen in 1958 gedaan en later bevestigd, zyn onverminderd van kracht gebleven. Verschillende ver zekeringen zün nog zeer onlangs her haald en bevestigd. Sprekende over de topconferentie in Parys, meende mr. Luns, dat Kroesjt sjef deze conferentie niet wenst of niet meer wenst. (Opgemerkt zü, dat Dit is de IJmuidense vissershaven. Maar het zijn overwegend Katwij- kersdie daar ligplaats hebben ge kozen. Dit verdriet de Katwijkers zeer. Want is het niet zo, dat de IJmuidense haven langzamerhand te klein wordt om al die visserssche pen te kunnen bergen. Vele schepen kunnen hierdoor niet tijdig gelost worden. De reders lijden hier door verlies. Nee, het wordt nu toch wel tijd, dat Katwijk een zeehaven krijgt. Deze Katwijkse toekomst droom dreigt zo langzamerhand een hele nare nachtmerrie te worden mmmr (Foto Leldsch Dagblad) mr. Luns deze uitspraak gisteravond om tien uur deed). Wat het incident met het Amerikaanse vliegtuig U-2 betreft, het is nu eenmaal een feit, dat het ver zamelen van gegevens noodzakeilük is. Het is ook bekend, dat de Sovjet-Unie op zeer grote schaal spionage bedryft en daarbij vaak op heterdaad wordt be trapt, zoals nog dezer dagen in Zwitser land. Voor de hoogst ernstige situatie in Parys ontstaan, steldet minister Luns Kroesjtsjef verantwoordelyk. Het is niet de eerste maai, dat Sovjet-Rusland een conflict forceert. Zolang het Wes ten echter standvastigheid en vertrou wen bewaart, behoeft men niet bezorgd te zün voor de toelkomst. Met betrekking tot de jongste beslis singen inzake de versnelling van de EEG, verklaarde minister Luns, dat de Ned. delegatie er in is geslaagd, dat het principe van de gelijke behandeling van de industriële en agrarische sector is aanvaard. Intussen blijven er t.a.v. de landbouw nog wel een aantal onzekere punten. Er zyn echter ook winstpunten, meende mr. Luns. Hem had een gevoel van onbehagen bekropen tijdens de eindeloze debatten over deze kwestie, eerst in Luxemburg en daarna in Brus sel. „Dat had niet nodig moeten zyn", aldus mr. Luns. (Men zie ook elders) Een korte, maar hartelijke huldiging vond gisteren plaats ten huize van de heer A. Valkenburgh, hoofd van de af deling personeelszaken van Gemeente werken, die het feit herdacht, dat hij 40 jaar in dienst van de gemeente Leiden was. Vele „stadhuisgenoten", tevens vrienden van de jubilaris vulden het huis van de jubilaris aan de Koningin- nelaan. De heer Valkenburgh, die wars is van officieel vertoon, had kennelijk zulk een warme belangstelling niet ver wacht. Onder de aanwezigen was wet houder Jongeleen, die zeide, dat de heer Valkenburgh een belangryke, doch ver re van gemakkelijke post in het ge meentelijke administratieve leven in neemt. Het bijzondere is, dat de heer Valkenburgh gedurende veertig jaar in dezelfde afdeling werkzaam is geweest. Dit komt by de gemeente zelden voor en het bewyst, dat de heer Valkenburgh voor zijn taak berekerid is. Het verheug de-hem dan ook te kunnen meedelen, dat de verdiensten van de jubilaris er kenning hebben gevonden in een Ko- ninklyke onderscheiding: de gouden me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De wethouder speldde de heer Valkenburgh de onderscheiding op. Ir. Th. K. J. Koch, bouwkundig hoofd ingenieur bij de gemeente, tevens spre kend namens de directeur van gemeen tewerken, bracht de jubilaris hulde, niet alleen voor de prettige wyze waarop hy zijn taak vervult, doch ook, omdat hij als secretaris veel voor de personeelsver eniging van de gemeente doet en gedaan heeft. Hy overhandigde namens het ge meentebestuur de oorkonde, die aan verdienstelijke werkers wordt toegekend en de gebruikelijke gratificatie. Hoezeer de dienst van gemeentewerken met dit jubileum meeleeft, aldus ir. Koch moge blijken uit de royale medewerking aan een inzameling, die het mogelijk maakte een pick-up met geluidsverster ker aan te kopen. De heer J. de Wekker, chef boekhou ding en personeelszaken, legde de na druk op de goede samenwerking, welke er op de afdeling bestaat. Tenslotte voerde nog het woord de heer W. J. Loeve, voorzitter van de af- De commissaris van het district Rijnland van de N.P.V., de heer A. Beekes, biedt de heer A. Val kenburgh gelukwensen aan. Geheel rechts de O.D.C. van Rijnland, de heer J. W. Cornelisse en daarnaast de echtgenote van de jubilaris. (Foto L.D./Holvast) deling overheidspersoneel van het CNV, afdeling Leiden, die een bon voor een grammofoonplaat overhandigde. Tydens het gezellig samenzijn, dat op deze huldiging volgde kwam ook de bur gemeester van Leiden, de heer en mevr. Valkenburgh gelukwensen aanbieden. Onder de velen, die in de middag uren ten huize van de jubilaris geluk wensen aanboden, waren o.m. de dis trictscommissaris van de NPV, de heer A. Beekes, de O.D.C., de heer J. W. Cor nelisse, de heren W. J. Loeve en A. Bernard, resp. voorzitter en secretaris van de afde.ng Leiden van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, pater M. Hagen O. F. M., mr. A. van Gennip en de heer G. Steinbach van de Leidse Jeugd Actie, de dames G. de Groot en A. Hardeman namens de Damesgym- „Nederlandse Week" voor Belgische tv Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana aan België zal de Belgische televisie in een „Nederlandse Week" veel aandacht aan ons land schenken. De Nederlandse Televisie- Stichting is voornemens op haar beurt programma's van de Belgische t.v. over te nemen, dan wel in samenwerking met de Belgen te verzorgen. Deze week van samenwerking wordt ingezet met een jeugduitzending van een uur uit Valkenburg (L) op zaterdag 28 mei. Het programma van deze uit zending staat onder supervisie van de Vlaamse t.v. en de technische verwe- zenUjking komt voor rekening van de N.T.S. Hoofdfiguren van de uitzending vor men Nonkel Bob en Tanite Ria, bekende televisie personaliteiten by Belgische en Limburgse kykertjes en een aantal jeugdgroeperingen van weerszijden van de grens. Het terrein van actie is het natuurbad van Valkenburg. Nadat van af vyf uur Hilversum en Brussel ieder hun eigen Jeugdprogramma hebben ver zorgd, komen beide zenders rechtstreeks gezamenlyk in de ether. Aan de uitzending werken onder an dere mee een jeugdband van 120 perso nen uit Aarschot ,acht Belgische en acht Nederlandse kinderen in een quiz, clowns en jongleurs, de jeugdgarde van het Valkenburgse carnaval, de jeugd- cperettegroep „Maastricht" met een fragment uit een kinderoperette, de tumclub .Eendracht" uit Schimmert en de Jeugdschuttery uit Hulsberg. Aan het slot van de uitzending zal de burgemees ter van Valkenburg een herinnerings geschenk aan de Belgische gasten aan bieden. Spaaroverschot april Biykens een mededeling van de Ned. Spaarbankbond is by de gezamenlyke plaatselijke spaarbanken in april van dit jaar f. 115.6 miljoen gestort en f. 104.6 miljoen terugbetaald. Het spaar overschot bedraagt dus f. 11 miljoen. In maart was dit f. 14.7 miljoen. Monument voor Jezus op de Olijfberg De Jordaanse regering is akkoord ge gaan met het plan van de Amerikaanse beeldhouwer Avard Fairbanks, om een monument voor Jezus te bouwen op de Olyfberg. STADSNIEUWS Gezin getroffen door gasvergiftiging Een buitengewoon tragisch geval van gasvergiftiging heeft zich gisteren voor gedaan in een perceel aan de Willem Klooslaan. Toen de schoonvader van de bewoonster op herhaald bellen niet open werd gedaan, waarschuwde hy zyn zoon, die by aankomst aan zyn woning tot de verschrikkelyke ontdekking kwam, dat zyn echtgenote, een zoontje van twee jaar en een baby van vier maanden door gas bedwelmd op de vloer van de keuken lagen. Onmiddellyk werd de politie ge waarschuwd, die moest constateren, dat de levensgeesten by de moeder en de baby reeds geweken waren. Het 2-jarig zoontje werd direct overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis, waar zyn toestand hedenochtend nog zorgwekkend was. Er zün volgens de politie sterke aanwyzin- gen, dat de vrouw in een bui van zwaar moedigheid de gaskraan heeft openge draaid. De deernis met het zwaar getrof fen gezin is algemeen. nastiekver. Brunhilde, de heren J. A. A. van der Horst, M. Blitz en H. de Koning, het dagelijks bestuur van de afdeling Leiden van de NRV, de heer A. v. d. Pompe, directeur van K. en O., de he ren M. H. Noteboom en W. W. Lager- berg, voorzitter en penningmeester van de Personeelsvereniging van Gem. Wer ken, de heer W. A. Kosten namens de Broederschap van Oud-padvinders (sters), de heren L. Questroo en M. var der Voet van de plaatseiyke commissit van de NPV en zeer vele collega's er vrienden van de jubilaris, die deze mid dag ook talryke geschenken mocht ont vangen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4