JAARLIJKSE JACHT OP EERSTE HOLLANDSE NIEUWE j Nog 'n paar dagen Raad Valkenburg deelt liet inzicht van B en W over grenswijzigingen Vele prijsen liggen klaar Maar eerst officieel overleg met gedupeerd Voorschoten Directeur Dellaert betreurt liet tij dsverlies om uitbreidingsplan Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 mei 1960 Vierde blad no. 3~ Het zal niet lang meer duren of de visserssche pen in IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen zullen weer op jacht gaan om het „neusje van de haring" te verschalken: de Hollandse nieuwe. Maar voor die tijd heeft de traditionele grote show plaats. En hoewel dit jaar het accent van de vlaggetjesdagviering op IJmuiden ligt, zullen toch ook de Katwijkers ruimschoots delen in de feestvreugde. Jammer, dat deze vreugde elk jaar opnieuw wat wordt overschaduwd door het gemis aan een eigen zeehaven. Dat neemt niet weg, dat iedere Katwijker weer oprecht zal meeleven met de „overzeese" vloot in IJmuiden, welke de 23ste uitvaart. En de vraag is weer: welke schip voert de allereerste Hollandse Nieuwe aan? Wie de eerste haring aanvoert, de aller, aller eerste, valt veel eer te beurt. Ook het financiële voordeel, dat met de aanvoer van de allereerste haring gepaard gaat, kan echter niet worden weg gecijferd. Beide factoren maken de race elk jaar weer bijzonder spannend. Apart plaatsje De allereerste krijgt vanzelfsprekend de eer, die hem toekomt. De inwoners van de andere vissersplaatsen blij ven echter wachten op „hun" eerste schip. Het eerste schip van „hun" vloot, van „hun" rederij. Want ook die schipper, die rederij, die bemanning wordt hulde gebracht. En nemen dat jaar een apart plaatsje in in het hart van de bevolking. Prijzen Gewoontegetrouw looft het Leidsch Dagblad weer prij zen uit voort de Katwijkse rederij, waarvan het schip als eerste meert in de haven van IJmuiden. De schipper krijgt weer een verkleind model van de wisselplaquette. Voorts wordt een bedrag van f200.— beschikbaar gesteld. De schipper mag dit bedrag naar eigen inzicht onder de be manning verdelen. En als het de KW 40 weer lukt om de haringrace te winnen, of als een ander schip van de N.V. Visserij maat- schappij „Kennemerland" erin zou slagen de „Katwijkse" haringrace te winnen, dan verdwijnt de wisselprijs defini tief naar de prijzenkast van deze, vooral de laatste jaren, zo succesvolle rederij. Of het inderdaad zo zal lopen weten wij niet. Wel weten wij, dat wij ook dit jaar weer prijzen zullen uitloven voor de lezers, die het juiste antwoord kunnen geven op de volgende vraag: Welk schip Welke Katwijkse jager (of welk schip, dat als Katwijks schip moet worden beschouwd) voert de eerste Hollandse Nieuwe aan. En bovendien: hoe laat zal dit schip afmeren aan de Tegeltjesmarkt in IJmuiden (uitgedrukt in datum, uur en minuten. Voor hen, die het werkelijke tijdstip raden of het dichtst benaderen stelt de directie van ons blad de volgende prij zen beschikbaar: 1ste prijs f50. 2de prijsf 25. 3de prijs f20. 5 prijzen van f 10. 10 prijzen van f 5. De inzendingen moeten voorzien zijn van het opschrift „haringrace" en van de naam en het adres van de inzen der. Zjj moeten uiterlijk 24 mei, des middags om 5 uur in ons bezit zijn. Inzendingen, welke na dit tijdstip in ons bezit komen, kunnen niet worden geaccepteerd. Voor de prijzen komen uitsluitend abonnees in aanmer king, alsmede zij, die thans een proefabonnement ontvan gen. Over de uitslag kan geen correspondentie worden gevoerd. Volledigheidshalve laten wij hieronder de samenstelling van de Katwijkse combinaties volgen. Uit deze schepen zal men dus een keus kunnen maken. Schepen welke niet in deze lijst voorkomen, kunnen niet als Katwijkse schepen worden beschouwd. Vorige jaren hebben talloze lezers uit Katwijk, Leiden en andere plaatsen in ons verschijningsgebied aan deze prijsvraag meegedaan en daarbij soms verrassend het wer kelijke tijdstip benaderd. De combinaties zijn: ADECO: Kw 23, 25. 73, J38, 147, 2, 5, 6, 9. 16, 47, 54, 140 en 170. DUPA: Kw 48, 18, 67, 70, 163, 37. 130, 95, 151. RKP: Kw 15, 43, 44, 85, 97. 110, 20, 40, 41, 74, 78, 22, 45, 127. Er is dus één combinatie minder dan het vorige jaar. Voor het eerst zijn in de combi naties geen IJmuidenaren opgenomen. Definitief De wisselprijs voor de rederijen kan dit jaar dus defini tief in handen komen van de N.V. Visserijmaatschappij „Kennemerland", omdat deze rederij twee keer achtereen de „Katwijkse" haringrace won. Zowel in 1958 als in 1959 was het de KW 40 „Everard Christina", die als eerste Katwijker in de IJmuidense Vissershaven afmeerde. In 1956 (toen wij deze prijsvraag voor het eerst uit schreven) was de plaquette voor N.V. Rederij voorheen J. C. Pronk te IJmuiden (IJM 75), in 1957 voor Meer- burg's Noordzeevis- en Haringexport N.V. (KW 7) en in '58 en '59 voor de reeds genoemde grote kanshebber (KW 40). De haringrace belooft weer heel spannend te worden. De schippers zullen het uiterste van hun bemanningen vragen. En die bemanningen zullen zich volgaarne voor het edele doel inspannen. Want zij weten: niet alleen in geheel Nederland, maar meer nog in Katwijk leeft men met hen mee. Menige visserijband zal roodgloeiend staan in de komende dagen. Wie zal het winnen, dat is de vraag. En pas als de allereerste, de eerste Kat wijker, de eerste Scheveninger, de eerste IJmuide- naar en de eerste yiaardinger binnen zijn, is het een weet. Probeert u het aan de weet 'ie komenDe prijzen liggen al op u te wachten. Prijzen voor de rederij, voor de schipper, voor de bemanning en. ook voor de lezers. De wisselplaquette van het Leidsch Dagblad, waarvan de winnende rederij het grote, model en de schipper van het winnende schip het verkleinde model ontvangt. Wie zal de eerste Katwijker zijn? VJ Weinig discussie over belangrijk pre-advies De raad van Valkenburg heeft gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester v. d. Have het pre-advies van B. en W. betreffende de grenswijziging in vrij korte tijd behandeld. Over het algemeen kon den de 5 raadsleden (de heren J. v. d. Mey (CH) en S. M. Poot (Gemeentebelang) waren niet aanwezig) zich wel verenigen met het standpunt dat B. en W. wat de grenswijzigingen betreft innemen. De raad drong er echter wel bij het college op aan binnenkort met Voor schoten te gaan praten over de honderd aan Valkenburg toegedachte hectaren. Dit achtte men niet alleen noodzakelijk, maar ook billijk, om dat er wat dit betreft nog nooit een officieel overleg heeft plaats gehad. Ook de voorzitter zag het nut hiervan terdege in. Overigens spraken alle raadsleden er hun teleurstelling over uit, dat G.S. in hun brief er niet op hebben gewezen, dat de 100 bij Valkenburg te voegen hectaren als compensatie moeten worden gezien van de 250 hectaren, die vroe ger ten behoeve van het Marinevliegkamp moesten worden afgestaan. Bovendien was men er unaniem over eens, dat de door G.S. voorge stelde grenswijzigingen verstoken waren van een behoorlijke, argu mentering. Dat vond men een groot gemis. Verstandiger G.S. kwamen er niet zo erg best af Nadat de voorzitter in het kort het t>re-advies van het college van B. en W. had samengevat, merkte de heer Th. v. d. Mey (A.R.) op, dat hij in het pre advies op een tegenstrijdigheid was ge stuit. „Eerst wordt gezegd, dat wij sa menwerking verkiezen boven grenswij zigingen en later, dat we toch wel blij zijn met diie honderd hectaren. Maar wij hebben nooit een poging gedaan om tot grenswijzigingen te komen. Wij hebben nooit officieel contact opgenomen met Voorschoten". Hogerhand De voorzitter vertelde, dat B. en W. nooit gestreefd hebben naar gebieds uitbreiding ten koste van buurgemeen ten. Er heeft ook nooit overleg met Voorschoten plaats gehad, omdat het college van oordeel is, dat een compen satie van de 250 ten behoeve van het landsbelang afgestane hectaren van ho gerhand moet worden gegeven. I De heer v. d. Berg (C.H.) consta teerde, dat twee partijen lijnrecht tegenover elkaar staan. Het zou ver standiger zijn geweest als eerst ter dege was onderzocht of door middel van intercommunale samenwerking niet meer had. kunnenworden be reikt. „Nu lijkt het of de ene partij de grote slokop is, die alles naar zich toe wil halen". De voorzitter had respect voor de houding van de raad van Voorschoten. Hij waardeerde het ten zeerste, dat deze raad zo veel begrip heeft getoond voor de dwangpositie, waarin Valkenburg zich door gebrek aan grond bevindt. Hij was van mening, dat de brief van G.S. gespeend was van elk commentaar. Ook hij was er ten stelligste van overtuigd, dat met Voorschoten onderhandeld moet worden. Ondemocratisch Wethouder Ouwersloot (A.R.) vond het ondemocratisch Om van boven af naar onder toe te regeren. Hij meen de, dat er wel officieus met Voorscho ten overleg was gepleegd, maar vond dat een officiële bespreking zeker op z'n plaats is. „Mocht er eventueel nog iets van komen en mochten we er voordeel van hebben, dan is het toch niet meer dan billijk, dat wij eerst het een en ander met Voorschoten bepraten". Geen tranen, geen hoera Voorts merkte hij op, dat Voorschoten wel geen tranen zal laten bij het ver lies van de 100 hectaren. „Valkenburg zal evenmin hoera roepen". De heer v. d. Mey (A.R.) wees ver volgens op het grote nut van de 100 hec taren. Hij vestigde er de aandacht op, dat een derde deel van de bevolking van Valkenburg jonger dan 10 jaar is. Meer woningbouw zal dus in de toekomst noodzakelijk zijn. Bovendien bestaat dan de kans sportterreinen aan te leggen. Hij juiohte de toevoeging van de 100 hectarfen toe, omdat Valkenburg dan ein delijk eens uit het keurslijf raakt. De overige voorstellen van B. en W. werden zonder hoofdelijke stemming en hoegenaamd zonder discussie aangeno men. Woningkwestie Tijdens de rondvraag hield men zich even bezig met een door de heer Van Leeuwen (Gemeentebelang) aangesne den woningkwestie. Een Valkenburger was bij gerechtelijk vonnis uit een mo derne industriewoniing aan de Katwij- kerweg gezet en weigerde een hem als compensatie aangewezen huis aan de Lange Commandeurstraat te aanvaar den. De industriewoning moest hij ver laten, omdat hij ontslag had genomen bij dit bedrijf, waaraan deze woning was toegewezen. Hij weigerde dit. De Leidse kantonrechter besliste in het voordeel van het bedrijf. De gedupeerde is van mening, dat de woning aan de Lange Commandeurstraat niet meer is dan een bouwvallig krot, dat al lang had moeten worden opgeruimd. De voorzitter zei, dat hij van het geval af wist en dat hij alle mogelijke moeite had gedaan uitstel te bewerkstelligen. Overigens vond hij het een particuliere aangelegenheid. „Het is net of B. en W. die man op straat hebben gezet". Schade De heer v. d. Mey (A.R.) vestigde er de aandacht op, dat enige Valkenbur gers schade hadden geleden door het verbranden van lege zakken bij een fa briek, waar men chemische produkten verwerkt. Kwalijke chemische stoffen waren hierdoor naar de tuinderijen overgewaaid en hadden volgens spreker Vliegtuigen voor de bestuursdienst in N.-Guinea Over enige maanden zal in het ge bied van de Wisselmeren in Ned. Nieuw-Guinea, door het gereedkomen van een vliegveld aldaar, een Beaver" watervliegtuig vrijkomen. Dit vliegtuig zal daarna worden gebruikt voor de bestuursdienst in Zuid-Nieuw-Guinea. De resident van Zuid-Nieuw-Guinea heeft daartoe onlangs, samen met de chef-vlieger van de Kroonduif, verken ningsvluchten gemaakt boven zijn ge bied ora te zoeken naar geschikte lan dingsplaatsen tussen Merauke en Agats, alsmede op het Frederik Hen drik eiland. Op geschikte plaatsen ble ken goede landingsmogelijkheden te bestaan voor een watervliegtuig. De inzittenden hebben zich tevens op de hoogte gesteld van de vorderingen in de aanleg van land-vliegvelden. In dit gebied laat ook de Zendings Luchtvaartvereniging proeflandingen uitvoeren met twee Cessna-vliegtuigen. Het gouvernement heeft voorts een Cessna-180 besteld voor het uitvoeren van verkenningsvluchten en het inspec teren van vliegvelden in Ned. Nieuw- Guinea. Djt vliegtuig, dat in de V.S. wordt gebouwd, zal eind augustus in gebruik worden genomen. RECHTZAKEN BEUL VAN MONSTER KRIJGT ACHT MAANDEN (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft terzake van zware mishandeling een gevange nisstraf van 8 maanden m.a. opgelegd aan een 24-jarige loswerkman uit Mon ster. De loswerkman had op Sint-Nicolaas- avond van het vorige jaar te Monster een jeugdige zeeman zodanig mishan deld, dat het slachtoffer 10 weken no dig had om te genezen van een gebro ken scheenbeen, een gebroken jukbeen, een scheur in de luchtpijp en een bloed uitstorting in een zijner ogen. De veroordeelde, die ter zitting van de officier van Justitie „de beul van Monster" genoemd werd, had zijn weer loos op straat liggende slachtoffer tal rijke malen tegen diens hoofd geschopt. De officier van Justitie had een gevan genisstraf van 2 jaar m.a. tegen hem geëist. vrij aanzienlijke schade toegebracht aan te velde staande gewassen. Waarschu wende woorden werden hierna gespro ken wat de vuilverbranding betreft. De gemeente moet er op toezien dat daar geen zakken met resten van schadelijke chemische produkten worden verbrand. Anders kan dit de gemeente geld gaan kosten. De voorzitter beloofde hier aan dacht aan te besteden. Herdenkingsrede op Schiphol (Van onze Amsterdamse correspondent) „Om de tweede startbaan van 3300 meter en een nieuw verkeersareaal wordt thans gebakkeleid en tijd verloren, al sedert het begin van dit jaar". Verbitterd stelde Sehiphols directeur, U. F. M. Dellaert dit gistermiddag vast in z\jn ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de luchthaven gehouden herdenkingsrede. Vlak na de oorlog was Schiphol na een verbazend snelle op bouw relatief voor, maar nu is het tegenover de luchthavens in de omringende landen afgezakt. Londen, Parijs, Frankfort en Brussel hebben reeds een tweede startbaan voor straatverkeer. Zürich, Londen, Brussel, Parijs en Kopenhagen kregen prachtige nieuwe stationsgebouwen. Schiphol heeft, aldus de heer Del laert, behalve de door de oorlog vernietigende slagen ook vertraging in zijn ontwikkeling gehad door de langdurige strijd over de plaats van Nederlands centrale luchthaven en ook doordat niet eerder dan in december 1957 van regeringszijde werd ingestemd met het grote ontwikkelingsplan volgens het tangentiële banensysteem. Gelukkig kan de luchthaven-directeur op de 40-jarige geschiedenis met dank baarheid en voldoening terugzien. De opmerking over de moeilijkheden, die Schiphol thans aoormaakt hoevelen heeft het vroeger niet overwonnen? boog hij daarom graag om in de wens dat met het oog op de grote nationale belangen, die er op het spel staan, spoe dig de weg zal worden gevonden om deze impasse te doorbreken. Voor de herdenking van het jubileum had de luchthaven-directie een duizend tal genodigden ontvangen in hangar 4 („Anthony-Fokker"). De rij van spre kers, die gelukwensen aanbood, werd geopend door burgemeester, mr. G. van Hall van Amsterdam, die eraan herin nerde dat Schiphol als luchthaven vlak voor de oorlog vooraan stond in de we reld. In die jaren had de gemeente Am sterdam de verantwoordelijkheid voor Rotterdam krijgt Cinerama Half juli denkt men in Rotterdam in het Scalatheater aan de West Blaak een bioscoop te openen, die qua opzet geheel afwijkt van de gebruikelijke thea ters. De nieuwe bioscoop, die volgens het z.g. Cineramasysteem werkt, krijgt een doek van 23 bij achtenhalve meter, dat hol staat en een diepte heeft van zes- enhalve meter. Voor het projecteren van de films worden drie apparaten gebruikt. Het publiek krijgt daardoor de indruk in de handeling te worden betrokken, een ef fect, dat nog verhoogd wordt door de op verschillende plaatsen opgestelde luidsprekers. Tot nu toe maakte Hollywood nog maar zes cineramaflims. In Europa zijn zeven dergelijke theaters. Gezien de hoge kosten moet de film minstens zes maanden draaien. Om aan voldoende publiek te komen overwegen reisbureaus speciale cineramatoers te organiseren. Dit systeem is op de „Expo" in Brus sel te zien geweest. Schiphol. Er zijn toen investeringen gedaan onder moeilijker omstandighe den dan waaronder wij thans leven. Twee jaar geleden is Schiphol in een N.V. ondergebracht. Mr. Van Hall zei dat Amsterdam erop blijft vertrouwen dat er geen vertragingen in de uitvoe ring van het ontwikkelingsplan zullen ontstaan. De loco-burgemeester van Haarlemmermeer, wees op de prettige samenwerking met de luchthaven, die overigens sinds 1920 steeds meer grond heeft opgeëist. De president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, con stateerde dat van Schiphol uit een groot stuk luchtvaartgeschiedenis is ge schreven. Hij bood de heer Dellaert een decoratief raam aan: Voor het nieuwe stationsgebouw .„Ik hoop dat wij bei den in 1963 bij de onthulling aanwezig zullen zjjn". Namens de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart werd tenslotte een presse-papier aangeboden. Met een vloot van autobussen maakten de genodigden een rondrit over de lucht haven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11