Op de achtergrond: neo-Stalinisten ontevreden generaals en Rood-China Advies der S. E. R. over verhoging pensioenen 395 Peek&üloppenburg Kon. onderscheiding bij Van Wijk elke woensdag jongensmarkt Sportshirts Kroesjtsjef vergist zich als hij rekent op Westelijke ruzie „Racende'" broers - juist terug van R.A.I. - veroorzaakten aanrijding A.O.W. en A.W.W. uitkeringen De Konings had- en modeshow Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 17 mei 1960 Tweede blad no. 30050 Voor C. Houweling Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer C. Houweling, thans voor man in de kaarderij, bij de N.V. Van Wijk en Heringa in dienst trad. Ter ge legenheid van dit feit vond hedenoch tend in het hoofdkantoor aan de Vliet een hartelijke huldiging plaats. Wethouder J. C. van Schaik wenste de jubilaris en zijn echtgenote geluk met dit jubileum. Hij tekende hem als een rustig en bekwaam werker, die niet alleen opvalt door de prettige wijze waarmee hij met zijn collega's om gaat, maar ook door de rust, welke van hem uitgaat. De heer Houweling maakt deel uit van het muziekgezel schap van het Leger des Heils in Lei den, hij is Heilssoldaat en dit bewijst wel, dat hij van zijn leven, zowel in zijn werk als in zijn vrije tijd iets bij zonders wilde maken. Het verheugde spreker te kunnen mededefen, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de heer Houweling te onderscheiden met de bronzen ereme daille verbonden aan de orde van HCW keert 23 pet. uit Nadat rekening is gehouden met af schrijvingen en belastingen en na toe voeging vóór winstdeling-van f 1 miljoen aan de reserve nieuwbouw de bouw van een nieuw kantoorgebouw is in voorbereiding genomen - en van f 200.000 aan de reserve voor bijzondere doelein den, resteert blijkens het verslag over 1959 van de N.V. Hollandsche construc- tiewerkplaatsen te Leiden, een beschik baar winstsaldo van f 1.156.524. Zoals reeds werd gemeld, wordt voorgesteld uit dit saldo (vermeerderd met het saldo vorig jaar ad f3.228) een dividend uit te keren van 23 procent (v.j. 15%) waar van reeds 6 procent als interim-dividend werd betaald. Verder zal aan het re servefonds f 100.000 worden toegevoegd en f3.062 naar nieuwe rekening wor den overgebracht. Evenals in de laatste jaren was het bedrijf in het verslagjaar goed van werk voorzien. Behalve de S.A. Awans-Fran- <?ois, die verlies heeft geleden, zullen de aanverwante ondernemingen het boek jaar gunstig afsluiten. Met deze resul taten is echter nog geen rekening ge houden. Het bedrijf is op het ogenblik goed van werk voorzien. Lezers schrijven GEEN MAXIMUM SNELHEID VOOR ARTSEN Een lezer uit Alphen aan den Rijn maakt in een uitvoerig schrijven zijn bezwaren kenbaar tegen het feit, dat de gemeente-politie aldaar dezer dagen een proces-verbaal heeft opgemaakt tegen een arts wegens overschrijding van de maximum-snelheid. Hij acht dit niet sportief en onjuist. Wij tekenen hierbij aan, dat voor art sen, ook in de uitoefening van hun be roep, dezelfde regels gelden als voor an dere automobilisten. Zolang voor hen geen uitzonderingspositie geldt zoals voor politie, brandweer en eerste hulp dienst, staat de verbalisant dus volko men in zijn recht, wanneer hij van een overschrijding der maximum-snelheid proces-verbaal opmaakt. Een andere zaak is of de ambtenaar van het O.M. tot vervolging zal overgaan. Wanneer het onderzoek hem tot de overtuiging brengt, dat bepaalde omstandigheden deze overtreding rechtvaardigen bijv, een spoedeisend ziektegeval, kan het best zijn, dat hij geen vervolging instelt en ook kan het zijn, dat de rechter zo veel verzachtende omstandigheden aan wezig acht, dat hij geen straf oplegt. Het is evenwel niet juist om de be zwaren te concentreren op de verbali sant, die door het alleen maar consta teren van een overtreding niet anders doet dan zijn plicht. Voetgangers op de Hooigracht Met genoegen ervaren de bewoners van de Hooigracht dat hun straat door de Jongste vernieuwingen aanzienlijk is verbeterd. De voetgangers kunnen nu veilig de vrij brede trottoirs gebruiken. Op één plaats echter zijn ze genood zaakt, zich op de drukke rijweg te wa gen, doordat hier óók de plaats van het trottoir voor parkeerplaats is bestemd en de auto's zich hier zo opstellen, dat voor de voetgangers alleen de rijweg overblijft. Dat is het geval precies vóór het St.-Elisabeth Ziekenhuis, op de plaats dus die het meest gebruikt wordt en die tevens extra gevaarlijk is door dat hier de auto's uit de Nieuwstraat met een grote bocht de Hooigracht ko men oprijden. Het mag een wonder heten, dat hier nog geen ernstige ongelukken zijn ge beurd. Ook wanneer het hier slechts 'n tijdelijke voorziening mocht betreffen, is het de hoogste tijd, dat de hier ge signaleerde ergerlijke toestand zo spoe dig mogelijk wordt opgeheven, zodat niet alleen de Hooigrachtbewoners, maar ook de talloze bezoekers van het Ziekenhuis, zonder angst deze plek zul len kunnen passeren. Als lezer van uw blad en overtuigd alle Hooigrachtbewoners ermee van dienst te zijn, meen ik u om plaats ruimte voor het bovenstaande te moeten verzoeken. Hooigrachten Wethouder C. van Schaik speldt de koninklijke onderscheiding op. Oranje Nassau. Ook de directeur van de N.V., ir. W. J. van Ree, sprak har telijke woorden van waardering en ge lukwens en overhandigde de jubilaris de gebruikelijke enveloppe, de draag- medaille behorend bij de Koninklijke onderscheiding, een legpenning en het vererend getuigschrift van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Han del. Na hem spraken nog de heren C. v. d. Zanden, namens de leiding van de dekenfabriek, de heer A. Spek, na mens de collega's van de dekenfabriek, de heer A. K. van Leeuwen, namens P.V. De Spil en namens het Leger des Heils kapitein R. J. Schurink, die her innerde aan het moment, waarop de heer Houweling als jongen zijn leven in dienst stelde van God en de naasten. Een hartelijk persoonlijk dankwoord van de jubilaris besloot het officiële gedeelte van de huldiging. NEM keert 15 pet uit Ook in het boekjaar 1959 was de In vloed van de bestedingsbeperking merk baar, zodat vele opdrachten tegen lagere prijzen geaccepteerd moesten worden. Dit heeft tot gevolg gehad dat, niet tegenstaande de omzet enige stijging vertoonde ten opzichte van 1958, het saldo der exploitatierekening gedaald is, zo wordt in het verslag over 1959 van de N.V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij te Leiden meegedeeld. Het bedrijf is momenteel goed van werk voorzien. Het aantal opdrachten verzekert een volledige bezetting gedu rende een groot deel van het lopende boekjaar. De directie meent met ver trouwen de toekomst tegemoet te kun nen zien. Het zal moeilijk zijn tot de zo noodzakelijke uitbreiding van perso neel te komen en dit zal samen met de tendens naar langere levertijden van materialen remmend kunnen werken op het tempo van uitbreiding der activi teiten. Over de deelneming in de Rijnlandse Metaalbescherming Maatschappij N.V. te Leiden, waartoe in de loop van het boekjaar werd overgegaan, bestond nog geen dividend-gerechtigheid. Nadat rekening is gehouden met af schrijvingen en reservering voor belas tingen en na toevoeging vóór winstdeling van f 100.000 aan de reserve voor bij zondere doeleinden, resteert een be schikbaar winstsaldo van f 655.611. Zo als reeds werd gemeld wordt voorge steld uit dit saldo, vermeerderd met saldo vorig jaar ad f1201, een dividend van 15 procent uit te keren (v.j. 17% procent), waarvan reeds 6 procent als interim-dividend werd uitgekeerd. Ver der wordt nog toegevoegd aan het re servefonds f 100.000 en wordt f 629 naar nieuwe rekening overgebracht. Rockefeller t-och kandidaat? Nelson Rockefeller, de Republikeinse gouverneur van de staat New York, moet niet buiten beschouwing gelaten worden wat betreft de kandidatuur voor het presidentschap en moet ook zich zelf niet uitsluiten. De partij moet Rockefeller of vice-president Nixon als haar eerste troef voor 1960 beschouwen, aldus heeft L. Judson Morhouse, voor zitter van de partij in genoemde staat, verklaard. Door deze verklaring is de verwachting gewekt dat de afvaardiging van de staat New York misschien als nog Nelson Rockefeller als kandidaat voor zal dragen. Advertentie met korte mouw, in kleurige fantasiedessins speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 5 jaar kleine stijging per maat. Wat de Engelse pers schrijft (Van onze Londense correspondent) De Engelse bladen zijn het er over eens, dat de Verenigde Staten de spionage- affaire verkeerd hebben aangepakt. Maar dit is geen reden om de conferentie, waarop de hoop van miljoenen is gevestigd, om zeep te brengen. Eisenhower ging gisteren tot de grens van alle concessies. De ideale bemiddelaar, de Britse pre mier, Macmillan, merkte terecht op, dat elk uitstel verlies betekent. Indien de neo-Stalinistische fanatici, met inbegrip van Peking, zich hebben doen gelden, daarbij het incident slechts als voorwendsel gebruikend, betekent dit een slag voor een vreedzaam samengaan tussen Oost en West en is verhoogd internationale spanning te vrezen. Kongo. Speciale troepen worden uit West-Duitsland teruggetrokken en naar Kongo gezonden, waar zij voorlopig de drie Belgische bases, o.m. de basis van Kamina zullen versterken. Anderzijds benoemde Koning Boudewijn op voorstel van de ministerraad een nieuwe en derde minister voor Kongo, de voormalige procureur-generaal Ganshof van der Meersch, een hoog magistraat, die na de bevrij- T egeno vergestelde uitwerking Kroesjtsjefs verklaring is vol schijn heiligheid. Hoe kon de meester-spion een Amerikaans spionage-vliegtuig, als een voldoende reden beschouwen om de con ferentie op te breken? Het enig mogelijke antwoord is dat Kroesjtsjef Eisenhower en de Verenigde Staten ten aanzien van de gehele wereld wilde beledigen en vernederen. Maar het is juist Kroesjtsjefs prestige, dat ge daald is. Kroesjtsjef heeft aanvankelijk verklaard, dat hij niet zou toestaan, dat het incident de topconferentie zou mogen beïnvloeden. De enig aanvaard bare verklaring voor zijn houding op het ogenblik is, dat Kroesjtsjef de gevan gene van zijn persoonlijke vijanden ach ter het ijzeren gordijn is: de neo-Sta- linisten, de ontevreden generaals en Rood-Crina. Maar indien dit zo is, dan ligt hier tevens de hoop, dat Kroesjtsjefs houding niet het gevolg is van een slechter worden van de internationale toestand. Als de conferentie niet gered wordt zal de koude oorlog voortduren. Kroesjtsjef zou echter de dingen ver ergeren indien hij plotseling zou over gaan tot afsluiting van een vredesver drag met Oost-Duitsland. Terecht wordt hier nog opgemerkt, dat in elk volk de fanatici gering in aantal zijn en dat de meerderheid van de mensheid Macmil- lans beroep op Kroesjtsjef steunt om de conferentie niet de genadeslag toe te brengen. De blaam voor de mislukking ligt thans niet meer bij Eisenhower, maar bij Kroesjtsjef. Het was echter de Sovjet-Unie, welke meer dan de Ver enigde Staten, een topconferentie wilde. Het is niet onmogelijk, dat, zoals de Guardian opmerkt, Kroesjtsjef van me ning is, dat het Westen zo zwak en verdeeld is, dat hij er meer van gedaan kan krijgen door te schreeuwen dan door onderhandelen. Het enige Weste lijke antwoord moet daarom zijn: een heid en vastberadenheid, aldus het blad. De Times zegt, dat Kroesjtsjef zich misrekend heeft als hij gedacht heeft een wig te kunnen drijven tussen de Verenigde Staten en hun bondgenoten. Zijn actie zal waarschijnlijk het tegen overgestelde effect hebben. Kordate maatregelen in Belgisch-Kongo (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische regering nam gis teren kordate maatregelen voor het herstel van orde en gezag in Advertentie EXTRA AANBIEDING BALL POINTS POST BALL POINT v.a. f0.50, 12.95 Tot 24 mei: 1 NECO VULLING GRATIS. Voor de Leidse kantonrechter ding van België het hele bestraf- fingswerk van de politieke delin quenten leidde. Hij werd door de liberale partij, een van de partners van de huidige regerings coalitie, voorgesteld. De tweede minister van Kongo is namelijk een katholiek, de heer Scheyven. Op de slotvergadering van de ronde tafelconferentie, die zich voor de Belgisch-Kongolese samenwer king uitsprak, hebben ook Kongolese afgevaardigden gepleit voor spoedig her stel van de orde. De nieuwe minister van Kongo zal in de eerste dagen naar Leopoldstad vertrekken en aldaar de titel voeren van minister-resident, be last met de algemene zaken in Afrika. De gouverneur-generaal, dr. H. Cornelis zal zich voornamelijk met de adminis tratieve vraagstukken bezighouden. Deze maatregelen werden in de Belgische opinie gunstig ontvangen. Reeds gister avond stegen alle Kongolese aandelen ter beurze van Brussel. Sommige aan delen wormen tien pet., terwijl voor andere aandelen de vraag niet kon wor den voldaan. Volgens de eerste berichten is de be noeming van de heer Ganshof van der Meersch ook in Kongo gunstig bespro ken. De gematigde Kongolezen verwach ten, evenals de Europeanen, dat het be leid van een krachtige figuur zoals Ganshof van der Meersch, spoedig orde op zaken zal stellen. (Speciale berichtgeving) De huren en de melkprijs zijn beiden per 1 april j.l. gestegen. De werknemers hebben hiervoor compensatie ontvangen in de vorm van een huurbijslag en ver hoogde kinderbijslag. Voor hen, die een A.O.W— of een A.W.W.-uitkering ontvan gen, stelt de S.E.R. thans voor ter compensatie van deze huur- en melkprijsver hogingen de uitkeringsbedragen op hoger niveau te brengen. De S.E.R. adviseert thans de huurcompensatie voor bejaarden, die een A.O.W.- uitkering voor gehuwden ontvangen, vast te stellen op f. 120.per jaar en voor bejaarden, die recht hebben op de uitkering voor ongehuwden, op f. 108.per jaar. Voor weduwen met kinderen adviseert de S.E.R. de huurcompensatie te bepa len op eveneens f. 120.per jaar en voor weduwen zonder kinderen op f. 108. per jaar. De compensatie in verband met de melkprijsverhoging zou de S.E.R. vastgesteld willen zien op f. 8.per jaar voor een bejaard echtpaar en f. 4.per jaar voor ongehuwde bejaarden en voor weduwen met of zonder kinderen. De uiteindelijke hoogte van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringsbedragen zijn mo menteel echter nog niet definitief vast te stellen, daar deze gebaseerd dienen te worden op de indexcijfers van de lonen per 31 maart '60 en per 1 april HAARLEMMERSTRAAT 167—171 AUSTRALISCH-NEDERLANDS OVERLEG OVER NIEUW-GUINEA De Australische ambassade in Den Haag heeft heden het volgende bekend gemaakt: De Australische minister voor ge biedsdelen, Paul Hasluck, zal van 24 tot 26 mei een bezoek aan Den Haag bren gen. Hij zal dan met de Nederlandse regering overleg plegen over zaken van gemeenschappelijk belang in verband met het bestuur van het Australische deel van Nieuw-Guinea en van Ned. Nieuw Guinea en over het lidmaat schap van de Zuiidpacifie-commissie. De heer Hasluck wil gaarne op de hoogte worden gesteld van de mate van be langstelling die voor beide zaken van Nederlandse zijde bestaat. Hij zal ook bezoeken brengen aan Brussel en Parijs, waar hij met de be voegde autoriteiten vraagstukken zal bespreken, die verband houden met overzeese gebiedsdelen. Zij stonden niet alleen broederlijk naast elkaar in de beklaagdenbank, doch bij de opsomming van hun personalia bleek, dat zij ook werkelijk broers van elkaar waren en uit Den Haag kwamen. De een was monteur en 23 jaar oud, de ander was 28 jaar oud en scheepstim merman. Zij werden bijgestaan door een raadsvrouwe. Beiden bezaten een eigen sportwagen, waarmede zij op een avond in februari j.l. van de RAI terugkeerden via. Rijksweg no. 4, achter elkaar „racende", de een in gezelschap van zijn verloofde, de ander van zijn echtgenote. Onder Oegstgeest had een aanrijding plaats gevonden waar een kraanwagen aan te pas moest komen; de Rijkspolitie waarschuwde het naderende verkeer met lichtsignalen tot mindere spoed ten einde verdere aanrijdingen te voor komen. Een automobilist begreep het „langzaam-aan" teken verkeerd en stopte, waardoor de achter hem rijdende personenauto gedwongen was eveneens te stoppen. Dat had tot gevolg dat de monteur met zijn sportwagen boven op de personenauto vloog, deze grote schade toebracht en daarna de wegberm in schoot. Zijn vlak achter hem rijdende broer ging rijkelijk laat op de rem staan, schoot dwars door de scheidings heg de andere rijbaan op, en kwam al slippende weer terug tegen de heg tot stilstand. De echtgenote van de be stuurder van de aangereden personen auto liep een zware herenschudding op en moest in het ziekenhuis worden op genomen. De totale materiële schade was aanzienlek. De monteur voerde aan, dat de weg- helling ter plaatse hem het uitzicht be lemmerde, zodat hij de auto's plotseling voor zich zag opdoemen. Desgevraagd verklaarde de verbalisant echter, dat bedoelde weghelling ruim 500 meter ver derop in de richting Den Haag ligt, dus in deze geen rol kon spelen. De andere verdachte zag, aldus zijn verklaring, de aanrijding gebeuren, stuurde naar links, doch werd op dit moment van achteren aangereden door een auto, die hem al doende de heg injoeg. Zijn auto was van achteren dan ook beschadigd, aldus verdachte. De verbalisant noch de ge tuigen hadden echter van deze bescha diging ook maar iets gezien, waarbij nog komt, dat die „andere auto", zo deze er inderdaad was, door niemand is opge merkt, hetgeen een ieder hoogst onwaar schijnlijk voorkwam. Hier merkte de raadsvrouwe op, dat haar cliënt eerst kort voor de zitting over de beschadiging had gerept met de toevoeging, dat zijn garagehouder een en ander kon beves tigen. Als zij dit eerder had geweten, zou deze als getuige a décharge door haar zijn meegebracht. Zij wilde dit gaarne alsnog doen en vroeg derhalve uitstel van de behandeling van deze zaak. De magistraten achtten echter hiervoor geen termen aanwezig. De officier, mr. E. v. d. Schans, ging in zijn requisitoir uitvoerig op de details in. Hij hekelde de verkeerde mentaliteit, die beide verdachten als weggebruikers hadden getoond en achtte als correctie hiervoor een strenge straf op zijn plaats. Ook het feit, dat verdachten niet verze kerd waren was z.i. niet in hun voordeel. Zijn eis was dan ook tegen beide ver dachten f200 boete subs, een maand, alsmede de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van 2 jaar. De verdedigster merkte in haar pleidooi o.m. op, dat de processqnverbaal geen juist beeld van de werkelijke situatie weergaven. Het geheel omvatte een sa menloop van diverse omstandigheden, waarbij ook de bestuurder van de aan gereden personenauto niet geheel vrijuit ging, aldus pleitster. T.a.v. de eerste ver dachte, vroeg zij een aanmerkelijk lagere geldboete en een niet ingaan op de eis inzake de intrekking van het rijbewijs. T.a.v. de tweede verdachte vroeg zij nog maals om uitstel van behandeling ten einde de garagehouder te kunnen horen. Na een kort re- en dupliek wees de pl.v. kantonrechter direct vonnis en veroor deelde beide verdachten tot een geld boete van f 150 subs, een maand, met de voorwaardelijke ontzegging van de rijbe- voegheid voor de tijd van 6 maanden, proeftijd 1 jaar. FOUT BIJ ANDEREN Een 55-jarige koopman uit Amsterdam reed met zijn auto op de provinciale weg onder Alkemade achter een vrachtauto met aanhangwagen. Hoewel deze vrij snel reed, wilde verdachte er niet achter blijven rijden en wilde inhalen, waarbij hij tot de ontdekking kwam dat een te genligger met grote snelheid naderde. Grote variatie in kleur en model (Van een bijzondere medewerker). In het Casino te Noordiwijk a/d. Zee waar ook vele Leidse dames aanwe zig waren vond gisteravond een modeshow van bad- en strandkleding plaats, die door 7 mannequins, o.w. Miss World, de Nederlandse Corine Rottsohafer voor de firma B. de Koning werd gebracht. De belangstelling voor deze show was zo groot, dat vrijdag avond een reprise volgt. Voor de dames, die op het punt staan een nieuw badpak aan te schaffen was er een enorme keuze. De badpakken met afneembare schou derbanden zijn nog steeds en vogue, maar wil men echt modieus zijn, dan koopt men een kostuum met aange knipte schouderbanden en een diep m- Luid signalen gevende gaf hij tevens vol gas en kon, dank zij het feit, dat de te genligger krachtig afremde, nog juist een opening vinden om vlak vóór de vrachtauto langs de berm in te rijden. De getuigen waren het met elkaar eens, dat verdachte het geluk had, dat de te genligger het gevaar tijdig zag, anders waren de gevolgen niet te overzien ge weest. Verdachte zelf was van oordeel, dat de bestuurder van de vrachtauto wel wat meer vaart had kunnen minderen, toen hij inhaalde en luid signalen gaf en dat de tegenligger veel te hard reed. De officier achtte het feit, dat ver dachte fouten bij anderen zocht en niet ook maar het geringste foutje bij zich zelf, niet bepaald in diens voordeel plei ten. Hij eiste f 70 boete subs. 10 dagen. Verdachte vond deze boete wel wat hoog, daar hij naar zijn mening destijds door de schrik al genoeg was gestraft. Met deze mening was de pl.v. kanton rechter het absoluut niet eens en daar hij de eis, gezien de ernst van het feit, zelfs nog te laag vond, vonniste hij met f 75 boete subs. 15 dagen. gesneden rugdecolleté dat het midden houdt tussen V-vonnig en rond. Deze kostuums zijn merendeels van lastex en in prachtige bloemdessins vervaardigd. De bedrukte katoenen badpakken, die alle zijn tegengevoerd met optisch popeline en voorzien van baleinen, zijn minder kostbaar. Een verscheidenheid in modellen, zowel rechtvallend, met pofbroekje of geplisseerd rokje, viel te bewonderen. Streepjes, nopjes, indruk wekkend felgekleurde dessins, hart- veroverende ruitjes, zullen deze zomer voor een vrolijk strandbeeld zorgen. Een blauw bewerkt badpak van fijn batist, gecompleteerd door een strand- jasje van dezelfde stof, was zeeir chique. Ook in Bikini-pakjes was veel keus. Korte shorts, voorzien van jumpers of bustier en lange pantalons met ves ten voor koele dagen, waren in ruime mate verkrijgbaar. Ook in suèdejasjes werden mooie exemplaren gebracht. Voor aan de boulevard was er een fleurige collectie zomerjaponnen. De bloemdessins zijn over het algemeen vrij donker, de wijde rokken voorzien van een ingenaaide petticoat en vaak met grote zakken gegarneerd. De meeste japonnen zijn voorzien van ingezette mouwtjes en grote kragen. In het meer geklede gemre waren er tunieks, zowel klokkend als nauwslui tend. Heel elegant was een japon in een vage ruit, voorzien van een strakke tu niek, waarop grote zakken gestikt wa ren. Dat men bij De Koning ook goed te recht kan voor kinderkleding toonde de jeugdige Ellen Weerd. Een leuke onderbreking op de mo"- derne strandmode, vormde de badmode uit de jaren 1868 t/m. 1920. In die jaren was niets onbedekt en ging men zelfs met kousen aan te water. Het materiaal van deze kostuums bestond uit gekeperd flanel. '60. Zoals men weet, zijn deze uitkerin gen namelijk .waardevast", hetgeen wil zeggen dat zij stijgen naar gelang de kosten van levensonderhoud stijgen. Blijken de schattingen van de in dexcijfers van de Staatssecretaris juist te zijn geweest, dan zullen de A.O.W.- uitkeringen f 1.122.— per jaar voor on gehuwden en f 1.764.per jaar voor gehuwden komen te bedragen, terwijl de A.W.W.-uitkeringen op f2.172.per jaar voor weduwen met kinderen en op f 1.494.per jaar voor weduwen zon der kinderen komen te liggen. Defini tief zijn deze uitkeringsbedragen dus nog niet. Bij aanvaarding van dit advies, zal de totale stijging van de A.O.W.-uitkerin- gen ca. f129— miljoen per jaar be dragen ,en die van de A.W.W.-uitke ringen ca. f 18 miljoen. De cijfers van de Staatssecretaris zouden resulteren in stijgingen van resp. oa. f 103 miljoen en ca. f 15 per jaar. Zware fabrieksbrand te Wormerveer Schade 4 a 5 ton Een hevige uitslaande brand heeft vanmorgen de papierwarenfabriek van A. Dekker Pzn. aan de Weverstraat te Wormerveer volkomen in de as gelegd. Omwonenden werden om halfvyf wak ker van een hevige ontploffing. Waar schijnlijk sprong toen een vat met een benzinepreparaat dat gebruikt wordt bij het schoonmaken van de drukpersen. Als gevolg van deze ontploffing sloeg een deel van het dak weg en kregen de vlammen vry spel. Toen de Wormerveerse brandweer met groot materiaal verscheen, sloe gen de vlammen naar alle kanten uit het bedrijfspand en viel aan redding niet meer te denken. De brandweer be paalde zich in hoofdzaak tot het nat houden van de omringende woningen. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt op 4 k 5 ton geschat. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. WREED VERVOER VAN PAARDEN (Speciale berichtgeving) Een merkwaardig geval van dieren mishandeling heeft de Groninger politie te onderzoeken gekregen. Acht paarden werden tijdens het vervoer van Utrecht naar Groningen gewond. Een ervan moest zelfs terstond worden afgemaakt. De politie werd gewaarschuwd, dat bij het abattoir een zending paarden was gearriveerd, die op pijnlijke en kwellen de wijze vervoerd zou zijn. Bij onderzoek bleek toen, dat de chauffeur 10 paarden, afkomstig uit het buitenland, van de veestallen in Utrecht naar het abattoir in Groningen moest brengen. Bij het inladen zou iemand van de dierenbe scherming aanwezig geweest zijn. Deze wilde niet meer dan 8 paarden in de wagen hebben. Toen zij binnen waren verzegelde hij de laadruimte. In Amers foort vermoedde de chauffeur reeds dat het niet al te best met zijn lading ge steld was. Omdat de wagen verzegeld was, reed hij echter door. Na nog in Meppel gerust te hebben, ging hij naar Groningen. Bij het verbreken van de zegels bleek, dat alle dieren min of meer ernstige verwondingen hadden. Een van de paarden is zelfs terstond afgemaakt. Er is proces-verbaal opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3