ttulshoff om te pusten om te dromen om te kopen... bij Smaakvol..., toch voordelig „Geen sprake van een crisis" Voor het eerst provinciale dag van VVD in Alplien a. d. Rijn WONINGINRICHTING SPUI 's-GRAVENHAGE VRIJDAG IS MEI 1960 Directie Ned. Opera zegt: Onontwarbare knoop doet ergste vrezen... (Van onze Amsterdamse correspondent) In een pleidooi van anderhalf uur heeft de intendant van de Ned. Opera, mr. Evert Cornelis, gistermiddag op een persconferentie getracht aan te tonen, dat er geen sprake is van een crisis btf dit nationale instituut. Zijn woorden hebben echter niet de indruk weg kunnen nemen, dat de problemen in een onontwarbare knoop zijn geraakt. de VGO. Nergens echter treft men een situatie als in Amsterdam waar de VGO zich zelfs in een brief tot de Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling heeft gewend met het verzoek het VGO in te schake,- len bij het verlenen van arbeidsvergun ningen aan buitenlandse artiesten die bij de opera optreden. Mr. Cornelis ontkent dat er sprake Is van een crisis. Het is echter al zover ge komen dat er op het ogenblik - in mei - nog geen duidelijk beeld is te geven van het komende repertoire. Bfj navraag is ons zelfs gebleken dat er nog geen con tracten zijn gesloten met solisten en dat er zelfs nog geen solisten benaderd zjjn. Wü nemen onmiddellijk aan dat de directie van de Ned. Opera haar uiter ste best zal doen om het komende sei zoen zo goed mogelijk voor de dag te ko men. Men mag van een instituut dat kostbare subsidiegelden verslindt ook niet anders verwachten, maar het wordt hoog tijd dat er maatregelen worden ge nomen die de opera van de ondergang kunnen redden. Hebben wij mr. Cornelis goed begre pen dan gaan de moeilijkheden van de Ned. Opera niet verder dan het feit dat men op korte termijn moeilijk een mu zikale leider heeft kunnen vinden. Dat Gré van Swol-Brouwensteijn, Anny De- lorie, Mimi Aarden en Guus Hoekman het volgend seizoen geen deel wensen uit te maken van de Ned. Opera zolang daar de Vereniging van Geëngageerden (VGO) een machtspositie inneemt, was hem niet bekend. Gisteravond kregen wij echter nog de bevestiging dat deze solisten zullen wor den ontvangen door de staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, om hun bezwaren uiteen te zetten. Mr. Cor nelis ontkende dat de VGO enige invloed op het artistieke beleid zou kunnen doen gelden. De benoeming van Johannes den Her tog staat geheel los van de Krannhals- affaire, aldus mr. Cornelis. De algemene muzikale leiding blijft echter voorlopig bij de directie berusten. Mr. Cornelis erkende, dat de opera wordt gehandicapt door een lange reeks van problemen. Er wordt echter hard gewerkt aan het repertoire van het ko mende seizoen, dat zes premières moet brengen, waaronder de Aida onder Krips, Carmen onder Fournet, voorts nog drie aan te wijzen opera's onder resp. Den Hertog, Dorati en Quarnieri en een werk dat in de plaats komt van hetwelk Krannhals voor zjjn rekening zou ne men. Weinig verbetering Het betoog van mr. Cornelis heeft wei nig verheldering gebracht. De VGO mag dan in de commissie van overleg geen invloed hebben op het artistieke beleid van de opera, als zelfstandige vereniging heeft zij dat zeer beslist wel. Getuige het feit dat het VGO-bestuur een beroemd en zeer bekwaam dirigent als Krannhals heeft bewogen niet naar Amsterdam te komen. Mr. Cornelis heeft doen voorkomen dat ook bij buitenlandse operagezel schappen personeelsorganisaties zijn als NEDERLANDS—TURKS CULTUREEL AKKOORD GETEKEND. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken. Fatin Rustu Zorlu. en de Neder landse ambassadeur te Ankara, de heer H. Hagenaar, hebben gisteren in het ministerie van Buitenlandse Zaken in de Turkse hoofdstad een cultureel ak koord getekend. In een korte toespraak zei minister Zorlu dat de betrekkingen tussen Neder land en Turkije al van 400 jaar geleden dateren. ,.Ik twijfel er niet aan dat dit akkoord de vriendschapsbanden tussen onze landen, beide lid van de N.A.V.O., zal versterken", aldus de Turkse mi nister. Jacques Charrier in zenuwinrichting De echtgenoot van Brigitte Bardot, Jacques Charrier, is enkele dagen gele den in een psychiatrische inrichting op genomen, aldus is in Parijs vernomen. Hij zou op de rand van een zenuwin storting staan en een slaapkuur van ten minste drie weken moeten volgen. Charrier, van wie bekend is dat hij bij zonder jaloers is en, hoewel zelf acteur, moeilijk kan verdragen dat zijn vrouw optreedt in liefdes-scenes, staat onder behandeling van dr. Georges Dupouy, een psychiater. Charrier wordt behan deld in de neuro-psychiatrische inrich ting „Bellevue-Bussard" te Meudon. In deze kliniek heeft ook Edith Piaf vorig jaar december een slaapkuur onder gaan. Kongolese verwijten (met ultimatum) De Abako, een van de belangrijkste politieke partijen in Belgisch Kongo, heeft gisteren een ultimatum gepubli ceerd, dat aan Koning Boudewijn is ge zonden. Daarin wordt het Belgische be stuur verweten, Kongolese stammen te gen elkaar op te zetten, hetgeen bloed vergieten, plundering en moord tot ge volg heeft. De Abako dreigt in het ultimatum met boycot van alle besluiten van de Brus selse Ronde-tafelconferentie over het toekomstige bestuur van het land als niet onmiddellijk een voorlopige Kongo lese regering ter vervanging van het Belgische bestuur wordt gevormd. Ge zegd wordt, dat herhaalde eisen van de Abako-leider Kasavoeboe tot het instel len van een voorlopig bewind, van de hand gewezen zjjn. (Het wordt mogelijk geacht, dat Kasa voeboe het hoofd wordt van de nieuwe regering, die de volgende maand het be wind zal overnemen na de verkiezingen die thans gehouden worden) VERDUISTERING VAN f 80.000 (Speciale berichtgeving) De Haarlemse justitie onderzoekt een fraudezaak bij het Haarlemse filiaal van een fietsenfabriek in Amsterdam. De filiaalhouder, een 33-jarige Haar lemmer. heeft bekend verduisteringen te hebben gepleegd samen met een 38- jarige Haarlemse artiest. In ongeveer anderhalf jaar is voor circa f. 80.000 aan goederen uit het filiaal verdwenen. Ook de artiest heeft bekend. Beide mannen zijn voor de officier van Justitie in Haarlem geleid en verblijven in het Huis van Bewaring. PRINS BERNHARD OP „GAST EN GASTHEER" Prins Bernhrad heeft gistermiddag te half zes een bezoek van ongeveer drie kwartier gebracht aan de Horecaf- tentoonstelling „Gast en gastheer" die in de Haagse Houtrusthallen is inge richt. Hij werd rondgeleid door voorzit ter. de heer G. Meijer en andere be stuursleden van Horecaf. De Prins bezocht een aantal stands van algemene allure, o.a. het jeugd- restaurant, de zuivellnzending, het in ternationale restaurant en de wed strijd baan voor koks „Salon Culinaire" waar hij begroet werd door de chef-kok van het Koninklijk Huis, de heer Van der Linden en door leden van de inter nationale jury. Voqrts bezocht de Prins het vermaakcentrum Horecaf fiesta met zijn zeer Franse invloeden en de Oostenrijkse wijninzending waar hem het „Wiener Blut" werd toegezongen en -gespeeld. Naar vermindering korting pensioenen? De regering heeft het plan de korting van AOW en AWW-uitkeringen op amb- tenarenpensioen, die thans 2% per jaar bedraagt tot 'n maximum van 80%, ge leidelijk aan af te schaffen. Het ligt in de bedoeling de korting in eerste aanleg terug te brengen tot 1.3 per jaar. B(j 40 dienstjaren - het uitgangspunt bij het thans geldende maximum van 80 - zou de hoogste korting dan 52 bedra gen. Dit nog niet officiële regeringsplan zal zeer binnenkort in de centrale commissie voor georganiseerd overleg van de amb- tenarenorganisaties worden besproken. In afwachting van deze bespreking en de geldende geheimhouding in overleg zaken in aanmerking nemend, gaven de ambtenarenorganisaties er vanmorgen de voorkeur aan geen commentaar op het regeringsvoorstel te leveren. Doodvonnissen in Bagdad De president van de volksrechtbank te Bagdad, kolonel Mahdawi, heeft giste ren achttien mensen bij verstek ter dood veroordeeld wegens deelneming aan de mislukte opstand tegen minister-presi dent Kassem in maart van vorig jaar. Elf officieren werden veroordeeld tot de dood door de kogel en zeven anderen, onder wie de oud-ambassadeur te Cairo, Samarraie, tot de dood door de strop. Drie mensen werden bij verstek tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren hebben de vrouwen ln de VVD uit de provincie Zuid-Holland in Avifauna hun jaarlijkse provinciale dag gehouden. De afdeling Alphen aan den Rijn trad gisteren voor het eerst als gastvrouwe op. De voorzitster van de Alphense afdeling, mevrouw M. Plomp—Koster, begroette ongeveer 125 dames, die vanuit alle delen van Zuid-Holland naar Alphen waren gekomen. In de morgenuren stonden twee toe spraken op het programma, die werden gehouden door mr. E. A. J. Scheltema- Conradi, presidente van de Nederlandse Bond van Vrouwen in de VVD en te vens wethoudster van Haarlem, afde ling sociale zaken en mevrouw m. Sic- man—Hardeman, lid van de Haagse gemeenteraad. Beide spreeksters behan delden het onderwerp „Wat doet de ge meente voor U". Mr. ScheltemaCon- radi wees er op, dat de overheid zich vaak te gauw met allerlei zaken bemoeit Vooral op sociaal gebied heeft de over heid een zeer belangrijke taak, welke nog lang niet vervuld is. Er moet vol gens spreekster meer aan het particu lier initiatief worden overgelaten, waar bij de overheid zo nodig regelend moeten optreden. Wat de scholen betreft, was spreekster verheugd, dat zovele Elf militairen bij ongeluk gewond Vrachtwagen kantelde Op de verkeersweg YpenburgAm sterdam in de gemeente Rynsater- woude, is vanmorgen een ongeluk ge beurd. Daar reed een militaire colonne van vier 3-tonners van de 647ste werk- troepencompagnie. Op een plaats waar de weg gedeeltelijk is opgebroken en de rgbaan dus is versmald, naderde een tegenligger. De eerste van de vier militaire auto's kon de versmalling nog net passeren. De tweede en volgende moeten uitwijken. De tweede wagen kantelde daarbij van de weg in de sloot, de derde kwam half in de sloot te- echt en de vierde bleef in de berm hangen. In de tweede wagen werden II personen gewond. Zeven lichtgewon den zijn naar Haarlem overgebracht, vier ernstig gewonden van wie een zeer ernstig zyn naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. nieuwe fraaie scholen kunnen worden gebouwd. Maar aan de andere kant mag toch niet verzwegen worden, dat te veel kinderen in beslist onvoldoende geoutilleerde scholen les krijgen. Hard nodig Tal van oude scholen moeten drin gend worden opgeknapt. Ondanks de prima Armenwet in ons land, die bin nenkort weer op de helling gaat. aldus spreekster, wordt er toch te weinig aan dacht besteed aan de gezinnen, waar van of de vader of de moeder het gezin moedwillig heeft verlaten. Vooral de kinderen uit dergelijke gezinnen komen vaak veel te kort. Sprekende over de woonwagenkampen wees spreekster erop, dat deze natuurlijk goed moeten zijn en voorzien van waterleiding en toiletten. Gelukkig Mevrouw Sicman-Hardeman noemde het een gelukkige omstandigheid, dat in de gemeentelijke politiek de tegenstel lingen niet zo ver worden doorgetrokken als de landelijke. Immers in de raads vergaderingen worden de zaken dikwijls op veel kameraadschappelijker wijze behandeld. Spreekster schonk aandacht aan het onderwijs in ons land en speciaal aan dat voor gehandicapte kinderen. Een pe dagogisch centrum kan een zegen zijn. Sprekende over de jeugdproblemen wees spreekster erop. dat de overheid en dus ook de gemeenten hieraan vooral ook aandacht moeten besteden, al zal daar bij ook veel aan het particulier initia tief kunnen worden overgelaten. De subsidies aan culturele instellingen zullen met veel zorg en na rijp beraad kunnen worden gegeven, waarbij de ge meenten natuurlijk voor het nodige toezicht betreffende een juiste beste ding daarvan moeten zorgen. Geanimeerd Na een zeer geanimeerde discussie over het behandelde onderwerp werd de lunch gebruikt. Voorts maakten de da mes een zeer geslaagde boottocht over het Braassemmermeer, waarmee deze dag werd besloten. Van Uw schoentjes hangt zoveel af. Ook bij het meest modieuze toiletje behoort een charmant en welgekozen schoentje. Wat "van Vorst"biedt - altijd beter - is louter gracie en elegance. Vlotte 7-cm aparte garnering, Bij bet passen on dergaat U blikkelijk de"uit- muntendheld van het fabrikaat. Vlechtband-sandalet. 'n Genot om te dragen. Diverse zomerkleuren. ROTTERDAM: "City Centrum" Binnenweg 31, Nwe Binnenweg 402, W-Kruiskade 37, Zwart Janstraat 10-12, Maashaven O.z.42, Dorpsweg 56 VLAARDINGEN: Liesveld 18 DEN HAAG: Fahrenheitstraat 504 LEIDEN: Haarlemmerstraat 173 WILT U ER MEER VAN WETEN? SLAAPKAMER "RATIO" Staal met hout in verschillende kleuren gelakt 2 bedden met nachtkastjes, 1 tafel, 2 stoelen f.407,- (ook verkrijgbaar met 2-persoonsbed, f. 347,-) 2-deurskast f. 220,-, 3-deurskast f. 280,- BINN EN VERING-MATRASSEN Alle vooraanstaande merken 80 x 190 vanaf f. 75,-, 130 x 190 vanaf f. 145,- SCH UI M RUBBER MATRASSEN Alle vooraanstaande merken 80 x 190 vanaf f. 129,-, 130 x 190 vanaf f. 205,- Daarnaast Is er een grote sortering KAPOK- EN SCHUIM PLASTICMATRASSEN v;^p. r/;' crediet service Onze experts komen U thuis bezoe ken-met stalen van meubelbekleding, -gordijnstoffen en vloerbedekking- om u ter plaatse tc helpen bij het op lossen van uw inrichtingsproblcmen. Deze adviezen verplichten u tot niets. Belt u ons even? Tel. 180990. U kunt ook eerst in ons winkelgebouw onze collecties komen zien. Hulshoff's Crediet-Scrvice- volgens de aantrekkelijke voorwaarden van de landelijke Credict-Service van Woninginrichters - maakt het U mogelijk de betaling van Uw aan kopen over langere tijd uit tc sprei den

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9