Laatste nieuws Gemeenteraad Wassenaar akkoord met noordelijke grenswijziging Rem niet te bruusk! Request behoorde niet aan de raad gestuurd te worden Valluy pessimistisch Labour verliest Herter in Parijs G. Mol vertrekt Gedeputeerde Staten behandelden bezwaren Wassenaars „Komplan" A. Valkenburgh Beurs van Amsterdam VRIJDAG 13 Een niet zeer uitgebreide, maar toch ook niet onbelangrijke agenda heeft gisteravond in de Wassenaarse gemeen teraad, die gepresideerd werd door bur gemeester dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen. aanleiding gegeven tot enkele discussies. Allereerst was er door Gedeputeerde Staten voorgestelde wijziging van de gemeentegrens in het noordelijk deel van de gemeente daar waar de nieuwe Rijksweg 4B op de Rijksstraatweg zal uitkomen, ongeveer ter hoogte van het Haagse Schouw. Gedeputeerde Staten hadden voorgesteld, een stukje grond van 20 hectaren, dat door deze nieuwe weg van Wassenaar afgesneden zou worden, by het toekomstige gebied van Leiden te voegen. B. en W. hadden daartegen geen bezwaren. Wel wenste het college de wens uit spreken, ook het gedeelte van de nieuwe Rijksweg, dat op Wassenaars gebied zou komen te liggen, bü Leiden te voegen. Twee sprekers, de heren C. E. van den Berg (KVP) en L. G. Oosterling (Prot. Chr.) waarschuwden voor de toekomst voor dergelijke grenswijzigingen. Het gaat in dit geval slechts om een klein stukje zonder bebouwing, behalve een molen. Maar, aldus de heer Van den Berg, er moet toch een grens gesteld worden aan de uitbreiding van de steden ten koste van de landelijke gemeenten. Tegen het deelnemen van de gemeente in een uitbreiding van het aandelen kapitaal der N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten lieten de heren C. E van den Berg en mr. R. T. M. van der Lugt (WD) bezwaren horen. Er ont staat n.l. de merkwaardige variatie, dat de bank haar kapitaal uitbreidt bij aan deelhouders, die tevens debiteuren van de bank zijn. De wethouder van Finan ciën, de heer E. M. Schade (WD), ant woordde, dat volgens de statut-en uit sluitend gemeenten en andere openbare lichamen aandeelhouders van de Bank kunnen zyn. Algeheel stopverbod noodzakelijk Tegen een bindende vakantieregeling voor slagers en voor melk- en kruide niersbedrijven stemden twee leden, de heren F. M. van der Stap (Gemeente belang) en mr. J. A. van Lanschot Hubrecht (WD). Besloten werd voor rekening van het Rijk de straatverlich ting op de Rijksstraatweg bij het Die renpark in verband met de wijziging van het wegprofiel uit te breiden met 27 nieuwe lichtmasten. Er had een her stemming plaats over het voorstel van de heer A. J. M. van der Klaauw (KVP) inzake een in te voeren stopverbod op de Katwijkseweg. De heer Van der Klaauw had n.l. voorgesteld, dit verbod alleen te doen gelden in de periode van 1 april tot 1 oktober, terwijl het college van B. en W. voorstandster was van een verbod gedurende het gehele jaar. Was vorige keer de uitslag van de stem ming 10 tegen 10, nu werd het voorstel- Van der Klaauw met 11 tegen 9 stem men verworpen. Het was mevrouw I. H. Eemstman— Steehgers (VVD), die nu tegen stemde, omdat zij, zoals zy ver klaarde, tot de conclusie gekomen was, dat de situatie ter plaatse een algeheel stopverbod noodzakelijk maakt. Glasvraagstuk niet opgelost Een aantal wijzigingen in de Wasse naarse Bouwverordening had de instem ming van de raad, vooral omdat door deze wijzigingen een aantal eisen ver licht worden en in ander opzicht een soepeler hantering van de voorschriften mogelijk wordt gemaakt. Een wijziging kreeg echter niet de volledige instemming. B. en W. wilden n.l. voortaan bij het indienen van een aanvrage om een bouwvergunning be halve de kleur van de gevelstenen en de dakbedekking en<J'het verf werk ook de kleur van het te verwerken glas in de beoordeling betrekken en daartegen hadden verscheidene sprekers bezwaren. Mr. A. van Vuure (WD) merkte op, dat een dergelijke bepaling overbodig is. Want als iemand in een huis gekleurd glas wil gebruiken en het wordt hem niet toegestaan, dan kan hij dat ge kleurde glas altijd achter het normale vensterglas laten aanbrengen, zonder dat de gemeente dit verhinderen kan. Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) stelde daartegenover, dat de kleur van het glas in de buitenwanden wel degelijk in de beoordeling van een aanvrage betrokken moet kunnen worden, omdat deze kleür immers onderdeel uitmaakt van het architectonisch geheel. De heer H. L. J. van Dillen (KVP) diende een voorstel in om deze bepaling over het glas, die naar zijn mening de persoonlijke vrijheid te veel aantast, te schrappen. Het voorstel kreeg tien stem men voor en er werden ook tien stem men tegen uitgebracht, zodat in een volgende vergadering opnieuw gestemd zal moeten worden. Intussen werden de overige wijzigingen van de verordening wel goedgekeurd. Voorzichtigheid geboden Tegen het verkopen van bouwgrond aan de Anemonenweg en de Ter Weer- laan aan de N.V. G. van der Kuil's Bouw- en Aannemingsmaatschappij te Den Haag, welke daar 208 huurwoningen zal bouwen en daarvan 80 vrij zal mogen verhuren en de overige 128 alleen zal verhuren aan door het Huisvestings bureau erkende gegadigden, had de raad geen bezwaren. Voor dit plan zal een oude boerderij aan de Deylerweg, die al enige jaren eigendom is van de ge meente moeten worden afgebroken. Mr. Van Gorcum en de heer Oosterling drongen er bij het college op aan, bij deze afbraak met voorzichtigheid te werk te gaan, opdat eventuele histori sche bijzonderheden niet verloren zullen gaan. LEIDERDORP Opening zwembed Morgenmiddag om 2 uur zal het zwembad aan de Ericalaan weer ge opend worden. De heer C. Verwey is bij enkele kandidaatstelling tot notabel der Ned. Herv. Kerk gekozen. OEGSTGEEST Herdenkingssamenkomst In de Groene- of Willibrordkerk wordt zondag a.s. een herdenkings dienst gehouden ter ere van de geval len militairen in de mei-dagen van 1940. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door ds. A. P. v. d. Haas, hervormd predikant te Den Haag. De bijeenkomst vangt aan om halfdrie. Er worden kransen gelegd op de gra ven van de Nederlandse en geallieerde militairen. De jaarlijkse herdenking bij het mo nument aan het Haagsche Schouw vindt zaterdagmiddag a.s. plaats. De macht van het kleine De Oegstgeester afdeling van de Macht van het kleine", dat zich ten doel stelt steun te verlenen aan toe vallijders van alle gezindten, houdt op 20 en 21 mei de jaarlijkse collecte. Daarmee wil men evenwel niet vol staan, want de Oegstgeester afdeling heeft het plan om op 14 juni a.s. een zo hoog mogelijk bedrag aan te bie den voor de nieuwbouw van het kin derpaviljoen. Behalve geld wordt alles, wat maar enigszins waardevol kan zijn, ingezameld door mevr. A. Maandag De Jong, Vinkenstraat 6, te Leiden, tel. no. 26382. Vóórdat in de raadsvergadering van woensdag j.l. het pre-advles van B. en W. In bespreking kwam inzake de grenscorrecties, werd het bezwaar schrift besproken dat door een aantal inwoners was gericht aan de Ryks- hoofdinspecteur van het Verkeer tegen het invoeren van buslynen in het par kencomplex. Adressanten hadden nl. aan de gemeenteraad verzocht adhesie te betuigen. Uit de besprekingen, waaraan de meeste raadsleden deelnamen, bleek, dat men wel begrip had voor de be zwaren door adressanten opgesomd. Men kon zich de protesten wel inden ken, vooral t.a.v. de Oranjelaan en Waldeck Pyrmontlaan, die in de route van beide buslijnen zijn opgenomen, hetgeen het gevolg is van het feit, dat de Leidse Buurt onvermijdelijk moet worden ingeschakeld. De voorzitter zette uiteen, dat het richten van een bezwaarschrift aan de Rijkshoofdin specteur goed recht van adressanten is, doch zij hadden zich niet tot de raad moeten wenden, omdat het hier geen zaak betreft die de raad aan gaat, doch bij B. en W. thuishoort, omdat het hier betreft uitvoering ge ven aan een wet. Door hem was des tijds de raadsleden om advies over de routes gevraagd. Hij was van mening, dat de vastgestelde routes gehand haafd moeten worden, zü het dan met een verlegging in de naaste toekomst naar de Lange Vaart en Schoutenburg straat. Van adhesiebetuiging door de raad, als zijnde een te dezer zake on bevoegd college, werd afgezien. Op een diner, dat hem in Parys bij zyn afscheid van het NAVO-opperbevel werd aangeboden, heeft de Franse gene raal Valluy verklaard dat het zeer twü- felachtig is of het Westen weerstand kan bieden aan een Russische aanval in Europa. Generaal Jean Valluy, bevelhebber van de strijdkrachten in het Centraal-Eurn pese NAVO-commando, vërklaarde er niet van overtuigd te zUn dat de Wes terse strijdkrachten in staat zullen zijn een Russische aanval voor de Rijn tot staan te brengen. „Wij staan tegenover een strijdmacht van ongeveer twintig divisies, wier be wapening moderner is dan de onze en die in Oost-Duitsland hun bases hebben Zy zün uitgerust op elk ogenblik aan ta vallen", verklaarde Valluy. Tegelykertyd herhaalde Valluy zijn uitspraak over de noodzakelijkheid van integratie van de Westeuropese NAVO- defensiestrijdmacht in Duitsland. Valluy heeft eerder over dit onderwerp gespro ken en algemeen veronderstelt men dat zyn mening strydig is met het stand punt dat president De Gaulle op dit punt heeft ingenomen. De Gaulle iseen verklaard tegenstan der van militaire integratie. Hy houdt vast aan een „coalitie van nationale le gers", die met behoud van de eigen autonomie voor de NAVO beschikbaar staan. In Engeland en Wales zijn donderdag verkiezingen gehouden voor een deel van de gemeenteraden. De uitslagen zijn bijna allemaal binnen en de stand is: conservatieven 403 zetels gewonnen en 20 verloren. Labour: 23 zetels gewonnen en 486 verloren. Liberalen: 63 gewonnen en 13 verlo ren. Onafhankeiyken: 77 gewonnen en 47 verloren. Labour heeft in 16 gemeen teraden zyn meerderheid verloren. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Herter is hedenochtend in Parijs aangekomen voor de topconferen tie die maandag begint. AUTOMOBILISME Schell verongelukt De bekende Amerikaanse auto-coureur Ilarry Schell is vandaag tijdens de trai ning op het circuit van Silverstone by Northampton verongelukt. Het ongeluk gebeurde terwyi de 38- jarige Schell in training was voor de in ternationale trofee van de Britse auto coureursvereniging. Zijn Cooper verloor een wiel terwijl de wagen met een vaart van bijna 160 km. per uur reed in een zware regenbui, enkele ronden voor het einde van een rit die 90 minuten moest duren. De Cooper schoot over een korte afstand door het modderige pad naast de piste, kon een bocht niet nemen en vloog tegen een muur op. Schell werd uit de wagen geslingerd en was vrijwel op slag dood. Hy was Amerikaans burger, maar woonde in Parys, zyn geboortestad. VOORSCHOTEN „DE ZWALUW" De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf St.-Ghislain-Hornu. Af stand ongeveer 193 km. Gelost 7.10 uur met z.w. wind. Aankomst eerste prys- duif 10.14.16 uur. snelheid 1043.S7 me ter per minuut. Aankomst laatste prijs- duif 10.51.26 uur, snelheid 869.38 meter per minuut. Uitslagen: J. p. v. d. As sem 1; P. N. van Wissen 2, 7; F. van Santen 3, 4, 9: E .J. v. d. Loo 5; J. Pieterse 6; H. Schoo 8 J. Schryvers 10. Noor wy vernemen zal de heer G. Mol, lid van de gemeenteraad voor de P.v.d.A., binnenkort wegens ver trek naar het buitenland voor het raadslidmaatschap moeten bedanken. De opvolger op de lyst van de P.v.d.A. Is mevrouw A. Stoker, Papelaan 32. die het lidmaatschap waarschynlyk wel zal aanvaarden. Hij was geen plaatsgenoot In ons blad van gisteren berichtten vij, dat een 40-jarige wachtmeester van de Parketgroep der Rykspolitie veroordeeld is tot een gevangenisstraf van vier maanden wegens valsheid in geschrifte, meermalen gepleegd. Het is, gezien de kleine groep van de Rukspolitie in Voorschoten, ge wenst erop te wyzen, dat deze wacht meester slechts korte tijd geleden in Voorschoten tydelyk is komen wonen, maar dat hy nooit lid van het korps in Voorschoten is geweest, maar werk zaam was in Den Haag, waar hy ook woonde. Ergert U zich ook zo als iemand op de fiets of in een auto net doet of hij door zal ryden en dan plotseling voor rang geeft? Dit soort bravourgrapjes dienen meest al om een grote rijvaardigheid te bewy- zen, maar de „kunstenaars" schynen niet te weten, dat een van de belang- rykste regels in het verkeer is, dat men duideiyk moet zyn in het verkeersge drag. Rem tydig af by het naderen van een kruispunt. Als U plotseling op de rem gaat staan, dan kunt U, wel eens de oorzaak zyn, dat het verkeer op de rij weg in verwarring raakten zodoende 'n ongeval veroorzaakt. De ANWB wil deze waarschuwing op het hart van alle verkeersdeelnemers binden, want nog veel te veel ongeval len zyn te wyten nnn een bravourge- baar. In een openbare zitting van Ged. Sta ten onder voorzitterschap van mevrouw mr. de Ruyter-de Zeeuw zijn gistermid dag de bezwaren behandeld, die door een vyftal Wassenaarse belanghebbenden bij het college waren ingediend tegen het door de gemeenteraad vastgestelde Komplan en het bijbehorende uitbrei dingsplan Spinbaan. Omdat geen der belanghebbenden op de zitting versche nen was om de bezwaren toe te lichten werd alleen het woord gevoerd door en kele vertegenwoordigers van de Wasse naarse gemeenteraad: wethouder E. M. Schade en de stedebouwkundig adviseur die het komplan ontwierp, prof. ir. J. H. Froger. Wethouder Schade wees er o.m. op dat het zogenaamde komplan, vooral wat de ontworpen situatie op het Plein betreft, veel slof heeft doen opwaaien. Deze op positie was echter niet gefundeerd en is naarmate de behandeling van het plan vorderde, weggesmolten als sneeuw voor de zon. Dat blykt o.m. wel hieruit, dat er van de b\j de raad ingediende 88 be zwaarschriften er nu by de behandeling voor Gedeputeerde Staten nog slechts 5 zyn overgebleven. Prof. Froger stelde voorop, dat het Dorpspleintje in de huidige situatie on miskenbaar een zekere aantrekkeiykheid bezit. Maar zou men de komverordening laten zoals zy was. dan zou die aan trekkeiykheid snel kunnen verdwynen, zoals reeds gedeeltelijk gebeurd is. Op enkele punten zyn n.l. al moderne za- kenpandea verschenen, die de oorspron- keiyke sfeer van het plein ernstig aan tasten .Een verdere aantasting zou met de oude komverordening niet voorkomen kunnen worden. Het klinkt tegenstrijdig aldus prof. Froger. maar het is een feit, dat het oude pleintje zeker nog geruime tijd in de oude staat gehandhaafd kan blijven door het nieuwe plan vast te stellen. Daardoor heeft het gemeente bestuur n.l. de verdere ontwikkeling in eigen hand. De Wassenaarse gemeente raad heeft dit ingezien en het plan vastgesteld met slechts 2 stemmen te gen. Bovendien is uitdrukkelijk door het college van B. en W. vastgelegd, dat niets zal worden ondernomen tot ver- wezeniyking van het nieuwe plein, al vorens de gemeenteraad daartoe de wenseiykheid of noodzakeiykheid zal hebben uitgesproken. Er we den door de voorzitster en en kele andere gedeputeerden enige vragen gesteld over de schadevergoedingsrege- ling. En daarna werd deze bezwaren- zitting gesloten en zullen Ged. Staten zich nader over deze aangelegenheid beraden. De hoofd-ingenieur-directeur van de volkshuisvesting en de bouwnyverheid heeft in zyn rapport de ingediende be zwaren van de belanghebbenden onge grond verklaard. De directeur van de Provinciale Planologische Dienst is van oordeel, dat alleen het bezwaar tegen de voorgenomen wijziging van het Plein ge grond is. Het bekoorlijke besloten karak ter van de eigenlijke dorpskern zal z.i. door een vergroting van het Plein en door verandering van do yorm yrywel geheel verloren gaan. Veertig jaar in dienst van de gemeente En in de Leidse padvindersbeweging: bekende en vooraanstaande figuur, de heer A. Valkenburgh, assistent D.C. der NPV in het district Rynland,, herdenkt dinsdag a.s. het feit, dat hij voor veer tig jaar in dienst der gemeente trad. Deheer Valkenburgh, thans al vele jaren werkzaam in de afdeling Perso neelszaken van de Dienst van Gemeen tewerken, heeft in deze veertig jaren tal van functies in het openbare leven be kleed. Voor de oorlog vele jaren secre taris van de orkestafdeling van de Maat schappij van Toonkunst en een enthou siast werkend lid van „Sapho", deed hy reeds in 1936 zyn intrede by de NPV in zyn kwaliteit van voortrekkersleider van groep I. Een jaar daarna werd hij be noemd tot secretaris van het district Rynland, welke functie hy heden ten dagen nog met veel ambitie vervult. In 1945 werd hij benoemd tot secre taris van de Afd. Leiden van de NPV, welke functie hij ruim drie jaar heeft bekleed. De a.s. jubilaris, die ook lid is van het leidersconvent van de pavindery, was indertijd ook lid van de Commissie van Vereniginge.n op nationale grondslag en van het Comité Regeringsjubileum H.M. Koningin Wilhelmina. Thans maakt hij nog deel uit van het bestuur- van de Leidse Jeugd Actie (voor zitter van de sectie Jeugdbeweging) van het bestuur van de afdeling Leiden van de Ned. Reisvereniging en is hy secre taris van de Personeelsvereniging van Gemeentewerken. In al deze functies heeft de heer Val kenburg zich doen kennen als een enthtousiast werker. Ter gelegenheid van dit jubileum is er dinsdagmiddag a.s. van 2.304.30 uur gelegenheid de heer Valkenburgh in zyn woning - Koninginnelaan 49 - geluk te wensen. Acht jaar m.a. geëist in zaak Magere Josje Acht jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest heeft de procureur- generaal by het Gerechtshof te Am sterdam vanmiddag geëist tegen de 42-jarige gedetineerde fabrieksarbeider G. A. J. A. Schelde uit de hoofdstad, bygenaamd „Joop", terzake van zware mishandeling de dood ten gevolge heb bende van zijn 34-jarige echtgenote. Magere Josje op zondagmorgen 11 augustus 1957. In de middagzitting hout de raadsman zyn pleidooi. De verdachte was na een eis van 12 jaar met aftrek wegens doodslag, door de rechtbank terzake van zware mishandeling met dodeiyk gevolg ver oordeeld tot 10 jaar met aftrek. De behandeling van deze zaak in hoger beroep is geheel met gesloten deuren geschied. Het Hol zal op 27 mei a.s. arrest wyzen. WASSENAAR Sproeiverbod Burgemeester en wethouders hebben de periode, gedurende welke in Wasse naar het zogenaamde sproeiverbod zal gelden, vastgesteld van 15 mei tot 15 juli a.s. In die tyd zal het verboden zijn op werkdagen tussen 7 uur 's morgens en 7 u. 's avonds automatische sproeiers te gebruiken voor het besproeien van tuinen, gazons e.d. Het schrobben van straten zal alleen op zaterdagen zyn toegestaan. Het gebruiken van water voor het bespuiten van gevels is in deze periode geheel verboden. Snel en Lenig in Deyleroord De R.-K. Sportvereniging „Snel en Lenig" is begonnen met de vorming van gymnastiekgroepen in Deyerloord. De lessen worden gegeven in de gymnas tiekzaal van de St. Jan Baptistschool aan de Clematislaan. Voorlopig zyn er dev olgende afdelingen: dames (vrfjdag- avond van 8-9 uur), heren (vrijdag avond van 9-10 uur). Kinderen van 5 t.e.m. 7 jaar (zaterdagmiddag van 2-3 uur), ritmische gymnastiek voor meis jes van 8-11 jaar (zaterdagmiddag van 3-4 ur). Aanmelding van nieuwe leden is mogelyk tijdens de lesuren en voorts bij de secretaresse, mevrouw C. de Mey, Tulpweg 27, tel. 2415 en bij de penning meester, de heer P. Elshout, Hyacinth- straat 22 (tel. 4774). R.-K. vluchtelingenhulp Zoals men zich herinneren zal is in de vorige jaren door een r.-k. comité ook in Wassenaar actie gevoerd voor het huisvesten van kinderen uit vluchtelin genkampen in Wassenaarse gezinnen. Ook dit jaar wordt weer een dergeiyke actie gevoerd en wel door het plaatse lijke bestuur van de R.-K. Kinderuit zending. Er worden pleeggezinnen gezocht voor de periode van 19 juli tot 30 augustus voor kinderen in de leeftijd 5—13 jaar. die moreel en medisch zyn goedgekeurd. Opgave van pleeggezinnen worden gaarne schriftelijk ingewacht door de heer P. Bours, Crocusstraat 33. BEURSOVERZICHT Goed prijshoudend en iets hoger Voor de laatste dag van deze beurs- week was de stemming voor de inter nationale waarden by de opening lich- telyk verdeeld. De omzetten waren, in verband met het naderende weekeinde, over de gehele linie minimaal. De West- duitse beurzen gaven eerder iets lagere koersen te zien en op de overige Euro pese beurzen viel niet veel te beleven. Hierdoor kon de arbitrage in Amster dam moeilyk tot zaken komen, hetgeen vanzelfsprekend van invloed was op de omzetten. De orders van het publiek waren dun gezaaid en de beroepshandel gaf er voorkeur aan het beursboekje gesloten te houden. Er kon rustig van een vakantiedag gesproken worden want naast de stilte, gaven ook de koersaf wijkingen, vergelyken by de voorgaande slotkoersen, weinig stof tot commentaar. In het laatste beurshalfuur trokken de koersen voor de meeste Internationals aan by een tamelijk actieve handel tloor aankopen voor Amerikaanse rekening. Aansluitend op de iets betere tendentie van gisteren in Wall Street openden aandelen Philips een drietal punten hoger op 945. Gedurende het verdere beursverloop werd 948 voor de Elektro- stukken betaald. Unilevers stegen van 830% tot 834. Aku's daalden van 462 tot 460 doch verlieten de beurs op circa 462, onveranderd by de slotkoers van Ontsnapte uit Avereest aangehouden (Van onze Haagse redactie) Na een klopjacht over het Scheve - ningse strand, waaraan ook het publiek nog heeft deelgenomen, is gisterochtend een 33-jarige man aangehouden, die op 11 maart j.l. vluchtte uit Avereest en sindsdien door vele diefstallen ln zyn onderhoud voorzag. In Den Haag leefde hy onder valse naam op kamers. (Deze pagina ls ongecorrigeerd) De Russische premier Kroesjtsjef tijdens een persconferentie bij de wrakstukken en ander materiaal van de neergeschoten Amerikaanse U-2. gisteren. Kon. Olies sloten de ry van de internationals en noteerden op f. 145,30 een halve gulden hoger. In cer tificaten Hoogovens gaat de laatste tijd heel weinig om. Ook vandaag vlei er in deze hoek niet veel te beleven by een goed pryshoudende stemming op 618 procent. De Scheepvaarten sloten de beursweek af met koersen, die geringe afwijkingen te zien gaven naar beide richtingen, vergeleken by het vorige slotpeil. De handel had niet veel om het lyf. Flinke eblangstelling werd bij de opening aan de dag gelegd in de staatsfondsenhoek, waar de nieuwste 4%^- lening werd ver handeld op 99 tot 99 1/8, tegen een vorig slot van 991/8. De drukte was echter van korte duur, doch ln de koers kwam weinig verandering meer. Van de cultu res lagen Amsterdam Rubber en certi ficaten Deli eerder Iets hoger, terwyl HVA's een puntje moesten prijsgeven op 162. In de buitenlandse sector waren noteringen in de Mexicaanse leningen overbodig, nu deze leningen, zoals ge meld, worden afgelost. Deze fondsen, waarin ter beurze zelden iets omging, noteerden van tyd tot tijd tussen de 14 en 21 dollar. De laatste verhandeldag van claims Vettewinkel bracht een adviesprys van f. 800 tot f. 825, neer komende op 182% procent voor de nieu we aandelen. Aandelen A.S.W. Appara- tenfabriek kregen een vyftal punten lagere adviesprys op 265, ondanks de dividendverhoging van 12 tot 14 procent. Aandelen Boeke en Huidekoper werden een paar punten hoger op 156 geadvi seerd op het verschenen jaarverslag. Prolongatie 3% procent. WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 mei. Londen 10.5810.58%, New York 3.76%—3.77%, Montreal 386^—3.86H, Parys 76.88%—76.93%, Brussel 7.56— 7.56%, Frankfort 90.38—90.43. Stock holm 72.87—72.92, Zürich 87.09%— 87.14%, Milaan 60.70%—60.75%, Kopen hagen 54.57—54.62. Oslo 52.83—52.88, Wenen 14.47%—14.48V4, Lissabon 13.18% —13.19%. Vrydag 13 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99% 99A Ned. '59 4% 99ft 99A Ned. '59 4% 97%GL 97% Ned. '53 3% 93% 93 Grootboek obi. 3% 78 78B Ned. '47 3% (3) 91H 91H Ned. '51 3% 95% 95 Ned. '53 (3%) 93% 93y8 Ned. '56 3% 93% 93% Ned. '48 3%86H 86 H Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88 88 Ned. '55 II 3% 90% 90% Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3.. 97% 97 ft Ned. 62-64 3 98% 97fj Indië '37 A 3 93 ft 93A Grootboek '46 3 89ftGL Ned. WF. 6% 109ftGB 109ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd.B. 35%GB 35 Nat. Handelsbank 156% 158 Ned. Handelmy274 270GL Amst. Rubber 108V4GB 190% H.VA163 162% Senembah 535 539 A.K.U461% 461% Berkel's Patent (v.) 292GB 299GB Calvé Delft cert ..800 831 Deli My en (Ver.) 174.50GB 173.20 Kon. Pap v Gelder 267 266GB Hoogovens cert617% 618% MUller en Co. NJB. 447GL 448 Ned. Kabelfabr455 463GB Philips 941% 947 Philips pref272 271GB Unilever 830% 832% Wilton Feyenoord 188% 188% Biliton 2de r 346 348 Dordtse Olie gew 6S2 686 Kon Olie (f20—).. 146.50 147 idem (50 a f20.— 144.80 145.20 Holl Amer iyn 138%GB 138% Java China Paket 143 142% KL.M108GB 108 Kon. Ned. Stmv My. 173GL 173% Kon. Paket My130% 130% Stoomvaart My Ned 153 152% Nievelt Goudr cert 135% 135% v. Ommeren cert. 260GB 258 Kon Rott. Lloyd 143 143% Ned Scheepv Unie 143%GL 143% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE l'rov.- en Gera leningen Adam '47 (3%) 3 93 93% idem '48 (3%) 93 R'dam '52-1 (4%) 98 98 Id. id. *37 I-n (3%) 93% Z.-Holland '56 (4%) 98% Bank N. G. '58 (5%) 103H id. N.W3. '52 (4%) 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 103% 96ft 94% Premieleningen A'dam '53 3 101B 101 A'dam '51 I 2% 84% 84 A'dam '56 I 2%79% 79% A'dam '56 H 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 79% Enschede '64 2% 81L 80% Den Haag '52 I 2% 85% 86 Idem H 2% 89% 89 R'dam '62 I 2% 88 88 Idem n 2% 88 Idem '57 2% 100 Utrecht '52 2% 89% Z.-HoU. 1957 2% 95 95 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 214 214.50 Amst. Bank 339% 339 H.B.U. cert217 217 Rott. Bank 282 280% Twentsche Bank 260 261 Industrie Ondernemingen Albert Heyn407% 411% BorsumiJ 57% 57 K N Edmet A-A A 95 95 Idem pref wd 106% Electrolasmy 313 Kon Ned Grofsm 154 155 Holl Constructie 490 Ing. bur. v. Bouwnyv 262% 260% Internatlo 158 157% Int. Kunststoff. Ind. 61% 61% Leidse Wolspinnery 385 384 Rott. Droogdok My 581 589 Sikken's Lakfabr 638 639 Ver Touwfa brie ken 304 305 Walvisvaart 112 ill Wernink's Betonm 144L 142 Van Wyk en Heringa 110 109 Zaalberg 114% 115 Spoorwegen Deli Spoorweg My 6 5% Amerik fondsen Canadian Paciflo R 25 24% Intern Nickel 102% 103% Anaconda 49A 49% Bethlehem Steel 43% 43% Cities Service 42 42% General Motors 44ft 45 Kennecott 79 79ft Republic Steel 59 60% Shell Oil 64 63% Union Pacific 25 Un. States Steel 75% 76%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7