61° Motorische monsters, marsmuziek en mensenmassa's op een mooie meidag Glimmend en glanzend stonden de toerivagens op de boulevard ASPIBIN Klap van Surinamer had voor een Amerikaan dodelijke afloop Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 mei 1960 Derde blad no. 30047 Evenement trok weer veel belangstelling Glimmend en glanzend stonden ze daar dan weer op de Noordwijkse Koningin Wilhelmina Boulevard. Al die felgekleurde motorische monsters, waaraan men onmiddellijk kon zien, dat ze met elkaar moesten wedijveren. Voor de negende achtereenvolgende maal n.l. organiseerde de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer, waarbij zijn aangesloten de Alg. Ned. Organisatie voor het Personen vervoer, de Chr. Bond van Beroepspersonenvervoerders en de Ned. Kath. Bond voor het Beroepspersonenvervoer over de Weg, een concours d'elegance voor touringcars. Evenals in de jaren 1952 t.m. 1956 werd het concours in de bloemenbadplaats gehouden. Dat oude liefde niet roest geldt dus ook in dit geval. Oude liefde Er heerste gisteren vanzelfsprekend de gehele dag een gezellige drukte op de strandboulevard. Het is en iblijft nu eenmaal een imposant gezicht dat. langzaam voorbijtrekken van de vele tientallen toerwagens, hoe lelijk ze eigenlijk ook mogen zijn. Opnieuw hebben de particuliere toerwagenondernemers in ons land de gelegenheid gehad hun kostbare mate riaal in het openbaar te tonen en te vens een fraaie prijs in de wacht te slepen. Het toerwagenbedrijf neemt een belangrijke plaats in onze samen leving èn in onze economische ontwik keling in. Het is daarom goed dr. E. P. Verkerk, de algemeen voorzitter van de F.N.O.P.schreef het in het keurig verzorgde programmaboekje overheid en publiek door een concours als dit te overtuigen van de hoedanig heden van de moderne wagens, welke op de weg worden gebracht en waar in grote bedragen worden geïnvesteerd. Een demonstratie als deze wekt ver trouwen en stimuleert de reislust. Hartelijke ontvangst Voordat het festijn begon was er een reünie in „Huis ter Duin" tijdens welke Jules de Corte een viertal liedjes zong. Op een dergelijke bijeenkomst pleegt men over het algemeen de kennisma king op vrij luidruchtige wijze te her nieuwen. Dit kan niet anders dan toe gejuicht worden, maar is het wel juist om een kleinkunstenaar bij het binnen komen van de gasten aan het werk te zetten. Gelukkig waren er nog enkele feest gangers, die in ieder geval hun uiterste best deden om althans iets van hetgeen de zichzelf op de piano begeleidende blinde artiest ten gehore bracht. Het valt echter best te begrijpen, dat de po pulaire liedjeszanger het op een gegeven ogenblik welletjes vond. De ontvangst in het grote hotel was overigens aller hartelijkst. De voorzitter van de sectie Toerwagens van de FNOP, de heer F. A. Arke, kon o.m. welkom heten de direc teur-generaal van het departement van Verkeer en Waterstaat, mr. Vinkesteyn. Hij zei, dat met de organisatie van dit concours, waaraan ongeveer zestig bus sen deel zouden nemen, tevens het toer- wagenseizoen is begonnen. Défilé Na de gemeenschappelijke lunch werd het défilé voor hoteT Noordzee aan de Noordboulevard afgenomen. De jury zal het vast niet gemakkelijk hebben gehad, want het ene voertuig was al luxueuzer dan het andere. Het moet wel heerlijk zijn om in een van deze toerwagens een verre reis naar het buitenland te kun nen maken. Sommige autobussen zijn zelfs van bijna alle gemakken voorzien! Bij de beoordeling van de wagens speel den de' motor-technische kwaliteiten geen rol, wel echter het interieur, het comfort, de ruimte, het uitzicht en de lijn en kleurencombinatie. Een van de fraaie touringcars was eerst de nacht tevoren gereed gekomen, zo werd gedurende het défilé aan de vele aanwezigen op de boulevard mede gedeeld. Muziek Het voorbij rijden van de autobussen werd afgewisseld met het optreden van twee Noordwijkse harmonie-orkesten, „Echo der Duinen" en „Excelsior", ter wijl ook een korps uit het zuiden van het land een uitstekende muzikale show ten beste gaf. Niet alleen de muzikan ten. maar ook de majorettes zetten hun beste beentje voor. Als verrasing was er ook een dagvuurwerk. De oostenwind blies jammer genoeg vrijwel alle stuk ken. die uit allerlei figuurtjes bestonden, in de richting van de zee. De actieve evenementencommissie had voor dit merkwaardig soort vuurwerk gezorgd. Een aantal als ouderwetse „spuitgas ten" verklede mannen reed in een brandweerauto uit het begin van deze eeuw heen en weer op de zonovergoten boulevard met als resultaat hier en daar wat hilariteit. Prijsuitreiking Wederom in „Huis ter Duin" vond des avonds het bekend maken van de uitslagen plaats. Voor velen betekende dat het hoogtepunt van de gehele dag. Hoofdinspecteur J. W. Gosker van de verkeerspolitie te Arnhem reikte de fraaie bekers uit. Het deed hem plezier te mogen constateren, dat de meeste toerwagenondernemers niet alleen voor het feest naar Noordwijk waren geko men, maar ook om de belangen van het reizend publiek te dienen. Delfland Reisbureau te Delft won ook dit jaar de prix de concours en wel met 346 pun ten. Kostuumshow Later op de avond was er nog een his torische kostuumshow onder het veel zeggende motto Van Rococo tot Rock 'n Roll. Het optreden van Triple Sec-paro- disten, werd eveneens een succes. Kort om het was een vrolijk slot van een ge slaagde dag. Uitslagen Prix de Concours: Delfland Reis bureau, Delft, 346 punten. Bouwjaar 1960, afd. I (17 t.e.m. 36 zit plaatsen: Ereprijs, fa. L. Beuk en Zn., Noordwijk, 339; 1ste prijs, Reisbureau B. B. I., Emmen, 338; idem NV H. Matser, Arnhem, 332; idem fa. Vlaswinkel, Zut- phen, 318; tweede prijs: Jan van Dijk, 's-Hertogenbosch, 313; idem: NV Europa Express. Rotterdam. 313; idem: Grey hound Car, Doetinchem, 306. Bouwjaar 1960, afd. II (38 t.e.m. 44 zitplaatsen): Ereprijs: Arnold van Dijk, Eindhoven. 328; 1ste prijs: Reisbureau B.B.I, Emmen, 310; idem Reisbureau B.B.I., Emmen 302; idem: C. de Jong. Hem, 301; 2de prijs: de Harde's Tours. Amsterdam. 300; idem: Westland Tours, Poeldijk, 299; idem: Hooyberg's Tours, de Rijp 298: idem: Roland, Slochteren, 298. Bouwjaar 1960, Afd. III (45 t.e.m. 50 zitplaatsen): Ereprijs: N.V. Europa Ex press, Rotterdam, 334; idem: W. M. van Dijk, Eindhoven 311; 1ste prijs: J. L. Heythuizen, Geleen, 307; idem: Gebr. v. Fraassen en Zn., Vlissingen 306; idem: L. Th. Vaassen, Echt, 305; idem: N.V. H. Matser, Arnhem 303; 2e prijs: C. Slij- Met de muziek voorop reden de toerwagens langzaam over de Ko ningin Wilhelmina Boulevard, waar vanzelfsprekend een gezellige druk te heerste. (Foto L.D./Holvast) kerman, Oude Niedorp 297; idem: Lido- Tours, Amsterdam 295; idem: Labeto, Amsterdam 294; Labeto, Amsterdam 293; M.E.G.G.A., Rotterdam 292. Bouwjaar 1959: Ereprijs: Delfland Reisbureau, Delft 315; 1ste pr.: Bruijn's Autobedrijf, Oosterhout 312; 2de prijs: J. W. Morren en Zn., Didam 299; idem: Fa. Snel en Co., Pernis 298. Economische klasse. Prix d'Economie: De Toerist, Tilburg 307; Ereprijs: Jan- se's Touringcarbedr., Gr. Ammers 305; idem: C. V. Bolders, Ossendrecht, 304; lste prijs: Pool's Touringcars. Amster dam 301; 2de prijs: N.V. B.A.B., Rijswijk (Z.-H.) 299; idem: G. Oskam, Hoofd dorp 295; idem: Fa. Snel en Co., Pernis 295. DE BEST VERZORGDE 50 BOEKEN VAN 1959 EXPOSITIE TE AMSTERDAM Het boek van Prinses Wilhelmina „Eenzaam maar niet alleen" behoort tot „de best verzorgde vijftig boeken van 1959", waarvan gistermiddag in het Ste delijk Museum te Amsterdam de gelijk namige expositie is geopend. Een jury, ingesteld door de commissie voor de col lectieve propaganda van het Nederland se boek, heeft een keuze gedaan uit de produktie over het afgelopen jaar. Er waren 400 boeken, dat is ongeveer 8% van het aantal nieuwe uitgaven en circa 4% van het totaalaantal in ons land in 1959 verschenen boeken, aan de jury voorgelegd. Ditmaal heeft deze bij het beoordelen een scherpere scheiding tussen de ver schillende rubrieken in acht genomen dan de vorige keren. Daardoor werd be reikt, dat de oordeelvelling zo min mogelijk beïnvloed werd door de verge lijking van in wezen ongelijksoortige werken, aldus het juryverslag. Tot de vijftig behoren o.m. nog de roman „Wennen aan de wereld", waar mede Elisabeth de JongKeesing, de schrijfster van het boekenweekgeschenk „De zalenman", vorig jaar debuteerde, het gedenkboek „Ten dienste van bedrijf en gemeenschap" 50 jaar boekdrukkers- werkt snel /S en veilig! Amerikaans plan voor toezicht kernproeven De Amerikanen hebben gisteren op de conferentie over het staken van de kernproeven te Genève een plan in drie fasen ingediend voor het scheppen van een systeem van toezicht op kernont- ploffingen. In de eerste fase moeten volgens dit plan ongeveer 21 controle posten in de Sovjet-Unie. 12 in de V.S. en 12 in Britse gebieden in het noorde lijke halfrond worden opgericht. Dit zou moeten gebeuren binnen drie jaar na het van kracht worden van een verdrag over het staken van de kernproeven. In de beide volgende fasen moeten ook controleposten gevestigd worden in de landen, die tot de verdragsorganisatie zullen toetreden. De Amerikanen den ken hierbij aan een totaal van 180 pos ten in zes jaar na de ratificatie van het verdrag te scheppen. De Russische delegatie heeft nog geen commentaar gegeven op het voorstel. organisatie, het gedenkboek „Wisselend getij" van het Kon. Ned. Landbouw- comité, de catalogus van het Stedelijk Museum te Amsterdam van de expositie „Vijftig jaar verkenning in de beélden- de kunst", het door de directeur dei- Amsterdamse Gemeentemusea, W. J. H. Sandberg geschreven en ook typogra fisch verzorgde boekje „Nu", en het jaarboekje 19591960 van het meisjes lyceum Sancta Maria te Haarlem. De jury bestond uit mr. D. Giltay Veth, D. Dooijes, J. Bons, P. C. Cossee en Chr. Leeflang. Het was voor de twaalfde keer, dat een jury deze 50 boeken uitzocht. De expositie duurt tot 29 mei a.s. „Noodweer", zegt verdediger Half jaar gevangenis geëist tegen de dader Er achteraan (Van onze Haagse correspondent) De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft gistermiddag een ge vangenisstraf van een half jaar ge- eist tegen een 25-jarige Haagse Suri namer, die in de avond van 3 decem ber van het vorige jaar op het Korte Voorhout te Den Haag de 52-jarige Amerikaanse ingenieur H. J. Kennedy heeft geslagen, waardoor deze zo on gelukkig kwam te vallen, dat hij en kele dagen later aan de gevolgen van een schedelbasisfractuur in de Ursula- kliniek te Wassenaar is overleden. Het werd gistermiddag tijdens de urenlange behandeling van deze zaak wel duidelijk, dat de Amerikaan de ru zie in eerste instantie geheel aan zich zelf te wijten heeft gehad. Verscheidene getuigen, die niets met de betrokkenen te maken hebben, lieten dit op ondub belzinnige wijze blijken .terwijl ook een Haagse vriend van het slachtoffer toe gaf. dat de Amerikanen beledigend en vechtlustig was geweest. Het was alle maal begonnen op het Plein, in de Re sidentie, toen de Amerikaan met zijn lange auto de scooter van twee Surina- mers in een bocht „sneed". Een van de Surinamers maakte hem er op attent, dat hij geen richting had aangegeven, waarop de Amerikaan uitstapte en he vig begon te schelden. Zijn vriend trok hem echter aan zijn jasje de auto weer in. Omstanders hadden toen al gecon stateerd, dat de Amerikaan klaarblijke lijk onder drankinvloed verkeerde. Een motorrijder adviseerde de Surina mers de politie er bij te halen, aange zien de scooter van de Surinamers door de auto licht was geraakt. Terwijl de Surinamers hun scooter nog liepen aan te duwen ging de motorrijder vast ach ter de auto van de Amerikaan aan. Even verderop stopte de Amerikaan. De motorrijder stopte eveneens, waar op de Amerikaan uitstapte en in drei gende houding op hem af kwam. „Ik zorgde, dat ik uit zijn buurt bleef. Ik was bang voor hem", verklaarde gis termiddag de getuige, een 28-jarige vee houder uit Rijswijk. Toen verschenen de twee Surinamers met hun scooter. De Amerikaan wenkte hen naderbij. „Ik dacht echt. dat hij ons wenkte om zijn excuus aan te -bieden", verklaarde de verdachte. Inplaats daarvan was de Amerikaan nog heftiger gaan schelden dan de eer ste keer Ook de huidskleur van de Su rinamers maakte hij tot onderwerp van zijn scheldpartij. Een van de Surinamers. een 22-jarige automonteur, diende hem vinnig van repliek. De ander, de ver dachte, zei tot zijn vriend: „Kom nou mee. laat hem maar Toen keerde de Amerikaan zich tegen de verdachte. Vier ooggetuigen, onder wie ook de vriend van de Amerikaan, die al die tijd rustig in de auto was blijven zitten, za gen hoe de Amerikaan een slaande be weging maakte naar de Surinamer. Deze reageerde onmiddellijk met een klap te rug. Waar hij de Amerikaan raakte is niet geheel zeker maar in ieder geval smakte de Amerikaan achterover tegen de grond. De getuigen zagen zijn voeten plotseling naar voren uitschieten, waar schijnlijk is hij uitgegleden. Hij raakte met het achterhoofd de trottoirrand. Aantal borrels De vriend van de Amerikaan, een 40- jarige ambtenaar ter Provinciale Grif fie, verklaarde samen met zijn vriend die avond een paar café's langs te zijn geweest, waarna zij hadden gedineerd. Zij hadden beiden een aantal borrels gedronken. „Maar hij kon er goed te gen", zo zei de ambtenaar. Na het in cident op het Plein had de Amerikaan in zijn achteruitkijkspiegel gezien, dat er een motor achter hem aankwam. „Ik zal dat eens even regelen", had hij toen gezegd, waarna hij de auto langs het trottoir zette en uitstapte. De Surinaam se automonteur verklaarde als getuige, dat de verdachte in het geheel niet wil de vechten. Hij was ziek en had 40 gra den koorts. „Ik lustte hem wel. Toen hij weer begon heb ik hem ook bont en blauw gescholden. Als hij maar een vin ger naar me had uitgestoken had ik ge slagen. Maar dat voelde hij wel. En dus keerde hij zich tegen mijn vriend, die niets gezegd had", aldus getuige. gance werd in „Huis ter Duin" een historische kostuumshow gehouden onder het motto van „Rococo tot Rock 'n Roll. Op de foto ziet men een groep meisjes in oude japon nen. (Foto L.D./Holvast) Uittocht van Chinezen uit Celebes Een organisatie van Chinezen te Ma kassar heeft medegedeeld, dat ongeveer 20.000 in Zuid-Celebes en de Molukken gevestigde Chinezen Indonesië wensen te verlaten. Een woordvoerder van de organisatie zei, dat het in hoofdzaak grotere en kleinere handelaren zijn, die in hun bestaansmogelijkheden zijn ge troffen door het verbod van de Indo nesische regering aan buitenlanders, om op het Indonesische platteland handel te drijven. De eerste groep van ongeveer 650 Chinezen is thans te Makassar bij eengebracht. Jongen met ijzeren punt naar ziekenhuis Gistermiddag is de 8-jarige Johan v. Vaasen. die in het Bilderdijkpark in Amsterdam op een muur was geklom men, daar af gevallen en in het erachter gelegen water van de Hugo de Groot kade terecht gekomen. Op de bodem van dit water, dat ter plaatse tamelijk ondiep is, lag een oud üzerenhek, waar van een der punten van ongeveer 25 cm lengte, in het rechterkuitbeen van jongen drong. Ook waren hem alle tan den uit de onderkaak weggeslagen en liep hij wonden op aan borst en onder lip. Broeders van de GG en GD zagen geen kans de jongen van het hek los te maken, waarop een agent van politie, staande in het water, met een ijzerzaag de hekpunt afzaagde. Daarna werd de knaap, met de ijzeren punt nog in het been. naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. Draag dit moderns sporthemd in jasmodel op warme, zomerse da gen. Een prachthemd, dat als colbert gedragen kan worden, met royale opgestikte zakken, kleur* en wasecht, Geen doodslag Voorafgegaan door een brand weerauto uit 1920 trok gistermid-\ dag een fraaie stoet toerwagens I over dt joulevard van Noordwijk aan Zee. Het contrast tussen de veertig jaar oude wagen van de brandweer en de hypermoderne bussen was wel groot! De Officier van Justitie eiste vrij spraak van de eerste twee tenlastege- legde feiten: doodslag en opzet tot het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel. Voorts zei de Officier er rekening mee te houden, dat het ongelijk aan de kant van de Amerikaan is geweest en dat de Amerikaan buitendien blijk heeft gegeven van rassendiscriminatie. De ver dachte was terecht verstoord. Maar des ondanks had hij de Amerikaan niet ach terna hoeven te gaan en toen de Ame rikaan dreigend op hem afkwam had verdachte evengoed (of beter) de aftocht kunnen blazen. Verdachte sloeg dus niet uit zelfverdediging, aldus de Officier, die vervolgens vaststelde, dat de dood van de Amerikaan het gevolg is geweest van de mishandeling. Tenslotte zei mr. Dyserinck rekening te moeten houden met de ernstige gevolgen van de klap en met het feit, dat verdachte „in een stad leeft, en waar nogal wat Amerikanen wo nen zoiets dus weer zou kunnen gebeu ren." De eis luidde: 6 maanden gevangenis- straf. Noodweer De verdediger, mr. P. J. H. Nagel. stelde, dat de Surinamer niet voor mis handeling de dood ten gevolge hebbend „kan worden veroordeeld, omdat het i causaal verband tussen de mishandeling I en de dood van het slachtoffer niet vaststaat. De dood kon namelijk niet als j „redelijkerwijs te verwachten gevolg" I van de klap worden beschouwd, zeker i niet, waar de verdachte een klein man netje van 1.60 meter is en het slachtof fer een krachtig gebouwde imposante man van 1.80 meter. Maar al was het anders, dan nog zou verdachte in ieder geval moeten worden ontslagen van rechtsvervolging, aange zien het hier een typisch geval van noodweer betreft. De verdachte voelde zich terecht bedreigd door de onder drankinvloed verkerende man en hij wendde een volkomen normaal verdedi gingsmiddel aan. Verdachte zocht geen ruzie, zei niets en hield zich betrekke lijk afzijdig. „Maar het is bepaaldelijk te veel gevraagd van iemand, die een klap krijgt te verlangen, dat hij zijn andere wang toekeert of dat hij hard wegloopt", vond mr. Nagel. De rechtbank zal op dinsdag 24 mei uitspraak doen. De normale prijs is 14.75, maar één dag betaalt U als echte Coster-sensatie voor dit SPORT HEMD in JASMODEL voor alle herenmaten, de ongeëvenaard lage prijs van Zolang de voorraad strekt! ucu voor a li e LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogitraat 11 Meent tik. GoudsMingel Kateudr. Lagedijk hk. a Concours d'elegance dit jaar iveer in de bloemenbadplaats Na afloop van het concours d ele-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5