MURGUPA Nederlands succes te Brussel Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 13 MEI 1960 Vantlaag en gisteren (Van onze t.v.-medewerker). De vraag, welke vele mensen verwon dert. Is hoe- het mogelijk is. dat com mentatoren met een zo groot gemak constateren, dat het wederzijds spione ren der grootmachten een vanzelfspre kende zaak is, terwijl die voorlichters er altijd hun mond over hebben ge houden. Worden wij wel compleet voor gelicht? Dat regeringen iets hebben ge heim te houden, is begrijpelijk, maar van onze voorlichters verlangen wij toch wel wat anders. Deze ontboezeming schrijven wij neer naar aanleiding van het betoog van de zo door en door be trouwbare dr. Lou de Jong, die zonder blikken of blozen (voor zover we kon den nagaan) de Amerikaanse blunder toelichtte. Over naar gisteren: de herdenking van de 100ste verjaardag van de Max Havelaar. Dat herdenkingsprogramma was met veel liefde in elkaar gezet en werd door ieder, die er aan meewerkte, met zijn hart beleefd. De mensen van het museum bleken welhaast bezeten te zijn van Multatuli. Maar professor Stui veling, die een half mensenleven aan hem besteedde, wist de voorlichting op een breder plan te plaatsen, waaraan professor Wertheim nog iets toevoeg de uit eigen ervaring, een bezo°k aan Lebak in 1957. Deze documentaire zat goed in elkaar en gaf uitgebreide infor matie; alleen géén weerspiegeling van nieuwe controversen op grond van re cent archiefonderzoek. Dat is misschien ook wel goed. want dat zou maar ver warring hebben kunnen geven. ..Het laatste licht" was een echt Willly van Hemert-produkt. Knap van regie, fijn van spel, soms raak van toets, maar vaag van strekking. Prachtige flarden in de dialogen wisselden duistere passa ges af. Soms leek het een kwasie diep zinnig geval, maar toch bleef het er gens boeien en kwam zich in dit on waarschijnlijke een tastbare spanning mengen. Het is een ongewoon stuk. In zijn huidige vorm beleefde het in 1949 zijn Amerikaanse première en werd prompt bekroond met een staatsprijs (van Ohio) als de beste dramatische pro- duktie van het jaar. Aiken. de schrij ver. is een man met een onmeetbare invloed op de moderne Angelsaksische letteren. Waarom praten wij dan toch met slagen om de arm? Onze reserve wordt veroorzaakt door de overweging, dat dit stuk in deze tijd beter in de portefeuille had kunnen blijven, totdat de televisie over twee kanalen de beschikking zal hebben. Stees ziet men de omroepverenigin gen moeite doen om het zoveel moge lijk mensen naar de zin te maken, maar dat streven wordt dan plotseling doorkruist door een uitending, die (het kan wel haast niet anders) honderd duizenden niets te zeggen heeft. Het is werkelijk niet nodig aan een goedkoop stuk de voorkeur te geven. Wij menen echter, dat het eis is de keus te laten vallen op een spel, dat brede kringen aanspreekt, ontspanning of lering geeft. Hier ging het om een spelen, een jong leren haast, met de laatste dingen en die bleven in de flitsen op het scherm goeddeels onverteerd. En de eenvoudige kijker, ongeschoold in het moderne drama, komt niet aan zijn trekken. Dit gezegd zijnde, willen we regie, vertaling, spel en vooral ook de décors roemen. Al deze moeiten hadden ech ter voor breder kring rendabel gemaakt kunnen worden. Moéten worden, maar dat weet de lezer nu al wel. Advertentie Café-Resf. „Zomerzorg" TELEFOON 21444 WEEKEIND MENU'S f3.50 - f4.50 - f5.50 MENU f5.50 Aspergesoep Zalmsalade Gebr. kip Champignonsaus Appelmoes - Frites IJs met vruchten en slagroom. Voor kinderen hebben wij een speciaal menu d. f3.—. Muziek Zaterdags van 1624 uur. Zondag 16—24. Nauwelijks verband tussen welstand en televisiedichtheid „In tegenstelling tot de populaire mening blijkt er nauwelijks enig ver- band_ te bestaan tussen welstand en televisiedichtheid. Leeftijd en sociaal milieu zijn waarschijnlijk van groter in vloed dan het inkomen, op de geneigd heid tot het aanschaffen van een tele visietoestel". Deze onder enig voorbe houd gegeven conclusies trekt de schrij ver (J. E. Nater) van een artikel „Tele visie en welstand" in „Economisch-Sta- tistische Berichten" van 11 mei. Enig voorbehoud, omdat aan die con clusie slechts een statistiek ten grond slag ligt, uit de gegevens over de aard der bevolking, de welstand en de tele visiedichtheid in alle wijken van Den Haag. Die conclusies behoeven daarom niet te gelden voor andere delen van ons land, zo zegt hij. De televisiedichtheid in de nieuwe wijken blijkt, aldus de schrijver, over het algemeen hoger te liggen dan in de oude wijken met overeenkomstige wel stand en sociaal milieu. Nu wonen er in de nieuwe wijken meer jonge gezin nen dan in de oude. In de oude wijken wonen relatief veel bejaarden. Het ver moeden wordt hierdoor opgeroepen, dat bij jonge gezinnen een grotere geneigd heid bestaat tot het aanschaffen van 'n televisietoestel dan bij oudere personen. Verder blijkt, dat de tele\dsiedlcht- ueid in de arbeiderswijken over het al- :emeen hoger ligt dan in de oude wij- :en met een gemengde bevolking van dezelfde welstand, en ook hoger dan in ie oude wijken met een overwegend ipter gesitueerde bevolking, maar vrij wel even hoog als in de nieuwe wijken net beter gesitueerden of met een ge lengde bevolking. Amsterdams meisje voor Japanse tv Karin Baars, vijftien jaar oud en leer linge van het Amsterdams Gemeentelijk Lyceum voor Meisjes, is uitverkoren om via het televisiescherm aan de Japanse jeugd - en ook ouderen - te vertellen, hoe een Nederlands meisje leeft en woont. Omdat de Japanse kijkers mis schien niet zo nieuwsgierig zullen zyn naar Karin, heeft de Mainichi Broad casting-System uit Tokio een Japans gezin naar Amsterdam gezonden om sa men met het gezin Baars - dat in de oorlog in een Japans concentratiekamp verbleef - voor de camera te verschijnen. De Japanse familie arriveert zondag op Schiphol en zij is niet de eerste de beste: de filmster Haruko Wanibuchi met va der, moeder en zusje plus twee televisie cameramannen. De belevenissen van Karin Baars thuis en op school worden op een filmpje vast gelegd om later via de Japanse televisie zender te worden uitgezonden, als on derdeel van een lange serie van derge lijke filmpjes uit verschillende landen. Haruko Wanibuchi en haar familie gaan namelijk na hun vertrek uit Amsterdam op bezoek bij gezinnen in Wenen, Parijs, Genève, Zurich. Rome, Stockholm, Jo hannesburg, Curacao, Caracas, New York, Athene, Teheran, Bangkok, Ma nilla en Hongkong. Op 20 juli zijn zij weer thuis. België keurt Benclux-Unie goed De Belgische Kamer van volksverte genwoordigers keurde gistermiddag na een bespreking van nauwelijks vier uur het verdrag voor de Economische Bene- lux-Unie met 123 tegen 11 stemmèn bij 3 onthoudingen goed. Tegen stemden 10 leden van de land- bouwfractie van de christelijke volks partij en een communist. Twee CVP-ers en een liberaal onthielden zich van stemming. Vervolg van pag. 1 Wil Kroesjtsjef er spektakelstuk van maken in Parijs? Doch ook wanneer Kroesjtsjef met zijn uitdagende humor niet zo ver zou gaan, dan blijft zijn vervroegde aanwe zigheid vanaf zaterdag in Parijs een ele ment van grote en mogelijk zeer onaan gename verrassing. Het is allerminst uitgesloten, dat Kroesjtsjef het verlan gen kenbaar zal maken zondag onder acht, zes of vier ogen vast een generale repetitie voor de grote voorstellingen van volgende week te houden. Een be leefdheidsbezoek aan generaal De Gaulle ligt bijna ln de logische lijn der verwachtingen. En een intiem gesprek met Eisenhower, eventueel onder het motief de geschillen over de zaak- Powers bij te leggen voor het gordijn officieel getrokken wordt, is evenmin uitgesloten. Men kan het over het alge meen gerust aan de fantasie van de heer Kroesjtsjef overlaten om een reden of een voorwendsel te vinden waardoor de Westerse plannen onderling de punten eerst nog eens op de i's te plaatsen weer eens zouden worden doorkruist; Nog een andere kwestie waaraan de Fransen in het bijzonder groot gewicht hechten baart momenteel in Parijs wel enige zorgen. Generaal Charles de Gaulle heeft er bij zijn verschillende voorbesprekingen met Macmillan, Kroesjtsjef en Eisenhower steeds de na druk op gelegd, dat in het diplomatieke verkeer de discretie en de zwijgplicht weer hoognodig in ere moesten worden hersteld wilde men werkelijk tot resul taten komen. Aan de Quai d'Orsay meende men tot voor enkele dagen ook wel te mogen veronderstellen dat deze logische voorwaarde voor een succesvol beraad aan de top nu door alle andere partijen eveneens was aanvaard en on derschreven. Bij zijn bezoek aan Frank rijk had trouwens ook Kroesjtsjef zich steeds voorbeeldig aan die gouden regel van de klassieke diplomatie gehouden door over zijn besprekingen met De Gaulle nooit één woord los te laten. Nadat hij, naar aanleiding van het vliegtuigincident, al uit een heel ander vaatje ging tappen ziet het er nu naar uit. dat „monsieur K" ook in Parijs de openbare mening zoveel mogelijk voor zijn standpunten en stellingen wil trachten te mobiliseren. Hij heeft al aanspraak gemaakt op een nieuw en persoonlijk gebruik van de Franse radio LANGZAME GROEI LEDENTAL A.R.-PARTIJ (Speciale berichtgeving) Vanavond en morgen houdt het cen traal comité van A.-R. Kiesverenigin gen te Utrecht haar party-convent. Uit het jaarverslag, dat vanavond be handeld zal worden, blijkt dat de A.R.- partij ln ledental een langzame gToel vertoont. Per ultimo 1957 telde de par ty namelyk 97.186 leden (o.w. 1712 ge huwde vrouwen), per ultimo 1958 99.340 (2164) en per 31 december 1959 99.613 (22%). Typerend mag het genoemd worden, dat het in de Kamercentrales Groningen Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Den Bosch het ledental terugliep. De grootste absolute stijging van het leden tal werd in de kamercentrale Zwolle genoteerd, de grootste relatieve in de Kamercentrale Maastricht. Het aantal leden van de nationale or ganisatie van A.-R. Jongeren studieclubs (Arjos) liep van 5151 per 1 oktober 1958 terug tot 5058 per 1 oktober 1959. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.10 Vaticaanse act. 18.25 Lichte muz. 18.50 Regeringsuitz.: Emlgartieru- briek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo- Jandum. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz.pro- framma v .d. mil. 20.30 Water ln Europa, lankb. 21.00 Lichte muz. 21.20 De kracht, die in de eenheid ligt, rep. 21.35 Instr. kwart, en sol. 21.55 Kamermuz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Ruimte, le zing. 22.50 Gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1, lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Toneelbeschouwing. 20.15 Religieuze muz. 20.30 De mens en zijn werk, lezing, 20.45 Volksontwikkelingswerk in de lan den van de Raad van Europa, rep. VARA: 21.00 Quizprogr. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto. 23.10 Muz. revue. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. KRO: 20.30 Gas tenboek. 20.50 Testplaat. 21.20 Film. 21.50 Sportpraatje. 22.10 Epiloog. Vervolg van pag. 1 In Nederlandse delegatiekringen kon enige bitterheid worden waargenomen over de wijze, waarop de alleszins redelijk geachte wensen van ons land ten aanzien van de landbouw zyn ingewilligd. De Duitse delegatie leverde tegen elk punt strijd en steunde zelf de Franse initiatieven voor de versnelling van een gemeenschappelijk landbouwbeleid tegen haar eigen opvattingen in om te trach ten de maatregelen om de landbouw in de versnellingsprocedure te betrekken te voorkomen. Aangezien de Belgische delegatie, waarin minister Wigny enige tyd moest ontbreken in verband met het bezoek van de Sjah van Iran aan België, een vry passieve houding aannam, stond Nederland vrywel tydens de gehele onderhandelingen alleen. „Niet de redelykheid van de Nederlandse wensen, maar de door de andere landen gevoelde noodzaak om tot een versnelling te komen heeft tot de aanvaar ding van de landbouwvoorstellen geleld", aldus vatte een delegatielid zijn indruk ken samen. De versnellingsprocedure in het „plan Hallstein" voor wat betreft de niet-agra- rische produkten komt er op neer, dat eind 1961 de afbraak der onderlinge douanetarieven voor de helft voltooid zal zyn en de contingenten voor indus- trieprodukten geheel zal moeten worden afgeschaft. Dit gaat gepaard met een vervroegde invoering van het gemeen schappelijke buitentarief met een extra verlaging van 20% .De ministerraad be sloot gisteren hier nog over, dat een nader te bepalen percentage vooral op Franse wens zal worden verleend aan derde landen op basis van wederkerig heid. Nederland had deze verlaging een definitief karakter willen geven. De versnelling heeft tenslotte betrek king op de sociale integratie en andere gebieden, die onder het E.E.G.-verdrag vallen. De voorzitter van de E.E.G.-commis- sie, prof. Hallstein, heeft uiting gegeven aan zyn voldoening over het resultaat van het overleg. Het zal mogelyk zyn de E.E.G. nu spoediger geheel te verwezen- lyken en tevens een meer liberale hou ding aan te nemen jegens derde landen. De Luxemburgse minister van Buiten landse Zaken, Schaus, heeft na het moeilyke overleg te hebben geleid, ge zegd dat de gehele wereld zal weten dat de zes vastbesloten zyn de gemeenschap te handhaven, te versterken en te ver snellen. Op reis, bij de picnic, op bridg'ëavond|es, bij sport, op gezel- lige partijtjes is CHALET-kaas een trouwe metgezel.' Zorg dat U.altijd.d-.it vdoosje in huis hebt! Imp. J. C. N. Boering - Amsterdam en televisie terwijl de herinneringen aan zijn laatste optreden waarbij zoveel mis plaatste propaganda werd geloosd, hier nog allerminst vergeten is, en ook an dere tekenen wijzen erop, dat Kroesj tsjef zijn historisch treffen met de Wes telijke topleiders in Parijs vooral als een groot spektakelspel met persoonlijke en propagandistische doelstellingen zou willen ensceneren en exploiteren. Macmillan goedsmoeds Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De Britse regering vat de spionage-crisis niet zo ernstig op. Premier Macmillan verklaar de gisteravond in het Lagerhuis, dat hy ondanks alles vol hoop is, dat de top conferentie resultaten zal opleveren. Tenslotte was het de Britse premier die destyds door zijn reis naar Moskou het ijs heeft gebroken. Hy zei aan het slot van het speciale debat over het ko mende topgesprek, dat de jongste ge beurtenissen niet mogen worden over dreven. Spionage is geen oorzaak maar helaas gevolg van verdachtmaking en spanning tussen de grote mogendheden. Niettemin, zei Macmillan, wanneer het topgesprek binnenwandelt als 'n leeuw zal het misschien weggaan als een lam. Enige moeilykheden aan het begin kun nen welicht geen kwaad. Macmillan had goede verwachtingen, dat een overeen komst voor de uitbanning van bomproe- ven zal totstand komen. Een dergelijke overeenkomst zou enorme invloed uit oefenen op het ontwapeningsvraagstuk als geheel. Advertentie Gaten in de muren? van Ceta-Bever BINNENLAND De tewaterlating van de ondiepwa- termijnenveger „Van Straelen" op de werf van de Arnhemse Scheepsbouw Maat schappij N.V. te Arnhem, welke plechtig heid in verband met de lage waterstand "•an de Rijn op 2 april voor onbepaalde Gistermorgen ls op de hoek Emma- slngel18 Septemberplein te Eindhoven de 31-Jarige wlelrijdster, mevrouw A. Kna penGeestakkers, uit de Wenckebach- straat door een naar rechts afslaande autobus aangereden, als gevolg waarvan zy vrijwel op slag dood was. In Delft ls gistermiddag de 5-Jarige Tonny Braak, wonende aan de Van Be- rensteynstraat aldaar, ln de Wetering langs de Kuyperweg geraakt en verdron ken. Nadat het kind op het droge was §ebracht, heeft men nog geruime tijd, och tevergeefs door kunstmatige adem haling en het toedienen van zuurstof getracht de levensgeesten op te wekken. Onder grote belangstelling heeft gisteren de Belgisch-Luxemburgse Kamer van Koophandel voor Nederland te Was senaar zijn eerste lustrum jaarvergade ring gehouden, gevolgd door een receptie, die door tal van officiële persoonlijkheden en vooraanstaande figuren uit het be drijfsleven en organisaties van het be drijfsleven werd bezocht. Onder de aan wezigen bevonden zich de Nederlandse minister van Financiën, prof. dr. J. Zijl stra, mr. dr. W. H. van den Berge, staats secretaris van Financiën, mr. J. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer. dr. C. D. A. baron van Lynden, secretaris generaal van de Nederlands-Belgisch- Lux emburgse Douane-unie en de Belgische ambassadeur te Den Haag, baron F. X. van der Straten Waillet. Talrijke sprekers voerden het woord. Tot gewoon hoogleraar ln de facul teit economische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Groningen om onder wijs te geven ln de staatshuishoudkunde, ls benoemd dr. F. Hartog. te 's-Graven- hage. (vacature prof. S. Korteweg). - Een autobusje met 13 Inzittenden geraakte gistermiddag ter hoogte van de aardappelmeelfabriek Hollandla te Bul- nerveen (Dr.), waarschijnlijk ten gevolge van een defect stuur, ln het kanaal de Bulnermond. Alle inzittenden konden worden gered. De chauffeur, G. Op 't Ende, uit Nieuw Bulnen, werd ernstig aan het hoofd gewond. Hij werd per ambu lance naar huis vervoerd. De andere in zittenden werden min of meer licht ge wond. - Het Arnhemse gerechtshof heeft ln de zaak tegen een inwoner van Doesburg een hervatting bevolen van het onder zoek ln diens rol ln de z.g. helmen- affaire. Op 3 Juni zal de zaak opnieuw worden behandeld. Volgens het Hof ls gebleken dat het onderzoek niet volledig ls geweest. - By K.B. Is prof. dr. J. F. Arens be noemd tot gewoon hoogleraar ln de fa culteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onder wijs te geven in de organische scheikunde. Prof. Arens is thans hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Groningen en werd op 12 november 1914 te Malang (Java) geboren. In het Bonlfaciuszlekenhuls te Lich tenvoorde ls overleden het 3-jarig doch tertje Corrle van de familie R. Het meis- )e werd woensdagmorgen, toen het plotse- ing de Boschlaan ln Lichtenvoorde over stak, overreden door een auto, bestuurd door de heer D. uit Aalten. De commissaris der Koningin ln Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, zal op 4 augustus ln Wleringerwaard de feeste lijkheden openen die zijn georganiseerd ter herinnering aan het feit dat 350 jaar geleden de polder Wleringerwaard droog viel. Vanmorgen ls de 50-1arige R. P. Nijmeyer uit Koekange op de spoorweg overgang in Ruinerwold tussen Meppel en Hoogeveen door een trein gegrepen en op slag gedood. In de nacht van maandag op dins dag a.s. wordt de „Willem Ruys", onder commando van kapt. C. G. F. Hoek. uit Den Haag, van haar 6e rond-de-wereld- rels ln Rotterdam terug verwacht, waar de ontscheping der ongeveer 400 voor hier bestemde passagiers dan op dinsdagmor gen 17 mei a.s. om 8.30 uur aan de Lloyd- kade een aanvang zal nemen. De dag te voren zullen In Southampton byna 700 passagiers het schip verlaten. Tijdens de achtste vergadering van de permanente commissie van de Inter nationale overbevlsslngsconventie 1946, die van 36 mei ln Londen ls gehouden, is ir G. J. Llenesch. directeur der (Ne derlandse) visserijen voor de komende drie jaar tot voorzitter gekozen. Hij volgt de Noor Klaus Sunnanaa op. De heer W. A. de Jonge, Ud van de raad van bestuur der N.V. Philips Gloei lampenfabrieken, is gisteren door het Col lege van Commissarissen benoemd tot lid van het presidium en daarmede tevens tot vice-president van de vennootschap. BUITENLAND Onderzoek heeft aangetoond dat de papyrusrollen die vorige maand ln een moeilijk toegankelijke grot ln het Rode- Zeegebied werden gevonden, brieven zijn van Simon Bar Kochba, die in de tweede eeuw na Christus een joodse opstand tegen de Romeinen heeft geleld, aan twee De 25-jarige nicht van Koning Fre- derlk van Denemarken, Prinses Elisabeth, is verloofd met graaf Ove Knoeth, een 32-Jarlge zakenman in Kopenhagen. Het hooggerechtshof In Los Angeles heeft geweigerd de vertoning van de film „De Justitie en Caryl Chessman", geba seerd op het leven van Chessman, te ver bieden. De procureur-generaal in de zaak- Chessman. Miller Leavy, had gerechtelijke stappen ondernomen omdat ae film vol gens hem een onjuiste voorstelling van zaken gaf. In de uitspraak werd in aan merking genomen dat de actie van Leavy geen precedent had. Een advocaat van de procureur-generaal heeft verklaard dat nieuwe Juridische stappen Inzake een schadevergoeding zullen worden onder nomen om de vertoning tegen te houden. Een dertigjarige blanke. Clement A. Baker. Is In Austin, Texas, veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf wegens po ging tot aanranding van een negermeisje. De broer van het meisje, de 21-jarige Sammy Holmes, werd op 15 Juni veroor deeld tot de elektrische stoel wegens het aanranden en slaan van een blanke vrouw. Volgens het communistisch persbu- reau „Nieuw China" zijn reeds sedert drie dagen ln China massabetogingen gehou- den. waarbij „het vertrek van de Ame rikaanse imperialisten uit Japan, Zuid- Korea, Taiwan (Formosa) en Turkije wordt geëist. De voornaamste betogingen waren in de stad Sjenjang en de provin cies SJansl en SJantoeng. Een Londense rechter heeft gisteren vier mannen, die ln maart J.l. overvallen hebben uitgevoerd op twee banken ln zuidoost-Londen, die nun een bedrag van meer dan twee ton hebben opgeleverd, tot in totaal 36 Jaar gevangenisstraf veroor deeld. „Het ls mijn plicht erop toe te zien. dat U vooreerst niets aan het ge stolen geld zult hebben", aldus de rech ter. die vervolgens straffen van vyf tot twaalf Jaar uitdeelde. Gisteren ls aan boord van een vlieg tuig van de Columbiaanse luchtvaart maatschappij „Avianca". dat woensdag avond j.l. uit New York In Bogota was aangekomen, een kleine bom gevonden, nadat een vrouw anoniem een telefoni sche waarschuwing had gegeven. De bom is gedemonteerd. Gezien het grote aantal verkeers ongelukken gedurende Pasen heeft Ernest Marples, de Britse minister van Trans port, besloten om gedurende de pinkster- periode op een aantal hoofdwegen ln En geland de maximale snelheid, voorzover deze onbeperkt was, op tachtig km. per uur vast te stellen. De lagere maximale snelheden op andere wegen zullen wor den gehandhaafd. De opperbevelhebber van de Sovjet- russische luchtmacht, maarschalk Wersjl- nln, zal op een reis door de Verenigde Staten, die morgen begint, vliegvelden van de Amerikaanse luchtmacht bezoe ken. aldus heeft het Amerikaanse minis terie van Defensie bekendgemaakt. Maar schalk Wersjlnln brengt een tegenbezoek voor het bezoek dat de voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, de luchtmachtgeneraal Twining, aan Moskou heeft gebracht. De Russische ambassadeur in Bern, Korioekine. heeft by de Zwitserse auto riteiten fel geprotesteerd tegen de aan houding en uitwijzing van twee functio narissen van de Russische ambassade, die beschuldigd worden van spionage. De am bassade verklaarde dat het een „uitda ging" is. Voorts werd meegedeeld, dat de ambassadeur gevraagd had de belde ar restanten te mogen bezoeken, hetgeen ge weigerd werd. De functionarissen behoor den tot het personeel van de kanselarij en hebben geen diplomatiek paspoort. De minister van Buitenlandse Za ken van Siam, dr. Thanat Khoman, heeft gisteren zijn ontslag ingediend naar aan leiding van de recente ondertekening van een verdrag tussen Amerika en India, op grond waarvan Amerika aan India zestien Pieterskerk: Avondgebed. Spr. R. Steen stra. 7.157.50 uur nam. Remon. Kerk: Concert „Musica da Chiesa". 7.30 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer): 2 4.30 uur en 79.30 uur nam. ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Feestavond 50-jarig bestaan Leids Harmoniegezel schap „De Post". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk: 1011 uur voorm. Bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. H. K. la Rondelle van Delft. Rijksmuseum van Oudheden: Opening tentoonstelling Huis en huisraad ln de Griekse en Romeinse oudheid" door mr. F. P. Th. Rohling. 3 uur nam. Schouwburg: „Tot Ieders Genoegen" speelt „Blijf zitten waar je zit". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Pasar Malam,, Ver. van Gerepatrieerden. 4 uur nam. Spanjaardsbrug: Fietstocht Ned. Chr. Reisver. naar Braassemermeer. 2 uur nam. Leiderdorp. (Ver. Touwf abrieken) Feestavond „De Sleutelbloem'. 8 uur nam. ZONDAG Lutherse Kerk: Bijz. Kerkewerk Herv. Gem. Opvoering „Ladder tegen de maan". 8.15 uur nam. Luxor-theaterBijz. Kerkewerk Herv. Gem. Spr. dr. P. L. Schoonheim. 10.30 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater Harlekijn speelt „Het onbekende eiland". 3 uur nam. MAANDAG Oude Vest 105: Jaarvergadering afd. Leiden Ned. Protestanten Bond. 9 uur nam. Steenschuur 6: K. en O.-lezing Ir. I. S. Zonneveld over de Biesbosch. 8 uur nam. Schouwburg: Sempre Avantl speelt „Herrie om Harris". 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: Ned. Chr. Vrou- wenbond. Voordrachten mevr. Wessellnk- Lengkeek. 8 uur nam. Schouwburg: Toneelavond „De Profes- sorenwijk". 8 uur nam Zomerzorg: Receptie gouden Jubileum d. K( WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Half uur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Oegstgeest (Patronaatsgebouw) „De Lekenspelers" spelen „Een huis vol verrassingen". 8 uur nam. DONDERDAG Hotel Centraal: Jaarvergadering Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding. 8 uur nam. Houtlaan: Excursie Vola naar nieuw bouw Diaconessenhuis. 7.15 uur nam. Leiderdorp (Dorpshuls): Jaarverg. Ver. Het Groene Kruis. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Socitetelt „Horus" (Rapenburg 127) Diestentoonstelling „Catena", Rick van Bent um.26 uur nam. (tot 15 mei). DE BIOSCOPEN Rex „De ruiters van de Mississippi". (14 Jr.) Werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „En schiep de vrouw". (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag: „De verovering van de Mount Everest". VOOR ZATERDAG 14 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land en tuinb.meded.) 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.50 Voor de Jeugd. KRO: 14.00 Accordeonspel. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Lichte muz. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. oct. 16.50 Sportperlscoop. 17.00 V. d. Jeud. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Amateurs- progr. 18.45 Vragenbeantw.En nu mijn geval. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo randum. 19.30 Omr.ork. en soliste. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Cabaret. 21.10 Pol. praatje. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprekken. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram 8 00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en uw gezin, lezing. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwyding. VARA: 10.20 Zula- Afrika op drift, lezing. 10.30 Gevar. progr. 11.35 Altviool en piano. 12.00 Lichte muz. 13.40 Gram. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Ronde van Nederland. 14.55 Koorzang. 15.10 So ber en nuchter, klankb. 15.25 Gram. 15.35 Boekbespr. 15.55 Omr.ork. en solist. 16.35 Rep. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Journ. 18.00 Nw. en comm. 18.20 Gram. 19.10 De nacht was zwart, klankb. VPRO: 19.30 Binnen en buiten de grenzen, lezing. 19.40 Chris- tus, Zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. 20.40 Voordr. 21.00 Lichte muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Lichte muz. 222.05 Sportact. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 Popul. muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.55—16.30 Rep. Finale Rugby Leage Cup te Wembley. AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. AVRO: 20.20 Perry Como show. 21.00 Tv-kronlek. 21.30-22.20 Gevar. programma. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Automobilistenkron. 12.30 Muz. en zang. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Gram. 14.10 Hoorsp. 15.10 Boekbespr. 15.45 Gevar. progr. 16.45 V. d. kleuters. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 Sportprogr. 18.45 Gevar. muz. 19.15 Pari. overz. 19.30 In terviews. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Avondgebeden. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Hersengym. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.15 Muz. en progr.overz. 13.20 Cric ket. 13.35 Crlcket-uitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 Gevar. muz. 14.00 Motor Cycling. 14.10 Gevar. muz. en sportultsl. 14.35 Mo tor-Racing 4.45 Motor Cyclln. 14.50 Ge var. muz. 15.00 Racing. 15.20 Gevar. muz. 15.30 Sportultsl. 15.35 Motor Racing. 15.40 Atletiek. 15.45 Gevar. muz. 15.55 Motor Racing. 16.05 Gevar. muz. 16.30 Sport ultsl. 16.35 Cricket. 16.50 Motor Cycling. 17.00 Gevar. muz. 17.25 Atletiek. 17.30 Sportultsl. 17.40 Motor C Gevar. muz. 18.10 Cricket 18.55 Cricketuitsl. 19.00 Journ. en sport ultsl. 19.30 Nws. en dansmuz. 20.00 Gram. (Om 20.30 nws.) 21.00 Ork.conc. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 2.40 Popul. gram. (Om 23.30 nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 16.30 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Volksliederen. 20.10 Dans- en amus.- muz. 21.45 Nws. 22.10 Ork.conc. en solist. 22.35 Popul. muz. 24.00 Nws. 0.05 Dans muz. 1.00 Dansmuz. 2.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.00 Kamer muz. 15.35 Thaïs, opera. 17.40 Ork.conc. 20.00 Gram. 22.30 Gram. 23.05 Idem. 23.52- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Volksliederen. 15.45 Gram. 16.00 Amus.muz. 16.10 Lichte muz. 16.30 De mens als Inzet, klankb. 16.50 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Litur gische gezangen. 17.30 Operettemuz. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelrecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Jazzmuz. 20.00 Ca- baretprogr. 22.30 Nws. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Amusmuz. 23.50-24.00 Dans muziek. 484 m.s 12.17 Lichte muz. 12.52 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Operafragm. 14.23 Vrije tijd. 15.00 Pianoconc. 16.02 Disco-club. 17.00 Nws. 18.53 Gram. 19.10 Lichte muz. 19 40 Nws. 20.30 Gevar. muz. 21.00 Disco- Parade .22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Pianoconc. 23.55 Nws. miljoen ton tarwe en een miljoen ton rijst zal verkopen. Siam (Thailand) ex porteert veel rijst en de minister, die te vens voorzitter ls van het regeringsbu reau voor de uitvoer, ls van mening dat het verdrag een onvriendschappelijke daad jegens Thailand is. doordat het de eco nomie van het land benadeelt. Het Indiase blad „Hindustan Times" meldt, dat er ln de afgelopen weken in twee dorpen by Ralpoer ln de staat Madhya Pradesj 35 kinderen door wolven zijn gedood. De kapitein van een Grieks schip heeft in Corinte meegedeeld dat hij op weg naar de Albanese haven Durazzo van een Russisch oorlogsschip opdracht had gekregen 12 mijl verwijderd te blijven van net eilandje Saseno voor de Albanese kust. In Durazzo was zijn schip door Al banese soldaten bewaakt. Havenarbeiders mochten niet met de bemanning praten. De bemanning mocht niet aan land. In Athene meent men te weten, dat het eilandje tot een sterke Russische duik bootbasis is gemaakt. - In Parys is een Internationale bende ontdekt die zich op het stelen van Ju welen en auto's had toegelegd. De poli tie schat de waarde aan gestolen Juwelen op drie vierhonderdduizend gulden. Eén van de gearresteerden deed zich voor als Belgisch afgevaardigde naar de Verenigde Naties. De organisatie had vertakkingen ln België, Duitsland en de Verenigde Staten. Lido „Europa tolj nacht". (18 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxnr „Zes mannen en een danseres". (18 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Wir Wunderkinder" (Alle leeft.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon Maigret en het raadsel van Saint Fiacre", d*Jr.) Werkd^ 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Astra Theater Wassenaar Vrijdag 8 u., zaterdag en zondag 7 en 9_15 uur Heimwehdort wo die Blumen blühn" 14 Jaar. Maandag, dinsdag, woensdag 8 uur „De dokter van Sta lingrad" 18 J. Donderd. 2.30 u. en 8 u. „Het complot der 39 stappen". 18 Jaar. Zondag en woensdag 2.30 uur Gipsy Colt. Alle leeftijden. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden zijn geopend de Doeza-Apo theek, Doezastraat 31. tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice München Zvlrlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2