KOLONEL WILLEM op en top soldaatbekwaam officier Behartiging middenstandshelang blijft belangrijke overheidstaak Bijzonder snelle ontwikkeling Westduitse joden moeten niets hebben van agitator W. S. Schlamm Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 mei 1960 Vierde blad no. 30047 STOFFELIJK OVERSCHOT MEVROUW WIEGERS GEVONDEN (Speciale berichtgeving) Gisteren is door enkele opvarenden van een houtboot in de haven van Van Gelder Zonen te Renkum het stoffe lijk overschot van mevrouw Wiegers- Wesselink gevonden. Mevrouw YViegers, uit Doorwerth, ver dween - gelijk gemeld - zaterdagavond 7 mei plotseling. Sindsdien werd bij de Rijn en in de bossen van Doorwerth door politie en burgers naar haar ge zocht. Amerikaanse oliemagnaat Rockefeller jr. overleden In Amerika is, in de ouderdom van 86 jaar. de oliemagnaat John D. Rocke feller jr. overleden. De overledene is de vader van de Newyorkse gou verneur Nelson Rockefeller. Hij stierf na een ziekte van verscheidene maan den. John D. Rockefeller jr. was de enige zoon van John D. Rockfeller, de olie koning en filantroop. Evenals zijn va der genoot hij de reputatie, de rijkste man ter wereld te zijn en evenals zijn vader heeft hij veel aan filantropische instellingen geschonken. Rockefeller jr. heeft naar schatting 400 miljoen dollar besteed voor de financiering van ver schillende filantropische projecten in de VS en elders. In zijn laatste levensjaren deed hij anonieme schenkingen. Veel van zijn werk was gericht op verbetering van de internationale betrekkingen. Hij schonk de Verenigde Naties de grond voor de zetel in New York. Het Rocke feller Centre in New York is door hem gebouwd. COMMANDANT NIEUW GUINEA-DETACHEMENT (Van onze Haagse correspondent) Willem David Henri Eekhout. kolonel der infanterie, is de nieuw benoemde commandant van de Nederlandse landmachtonderdelen in Nieuw-Guinea. Hij is de man. die gestalte gaat geven aan het besluit van de regering, het laatste stuk Nederlands grondgebied in Azië veilig te stellen tegen de agressiviteit, die Den Haag van Indonesische zijde ten aanzien er van veronderstelt. En waarschijn lijk is hij wel de geschikste officier, die de chef van de generale staf voor deze post heeft kunnen kiezen. Want „Wim Eekhouts loopbaan toont sedert hij 21 jaar geleden het bekende oude kasteel in Breda verliet, dat er op de Koninklijke Militaire Academie een op en top soldaat was gevormd, die ook is berekend voor leidende gevechtsfunc ties. De drie sterren met gouden balk, op 43-jarige leeftijd, de parachutistenvleu gels en de rij onderscheidingstekens die zyn uniform sieren, zijn hiervan de ui terlijke tekenen. Zy staan eigenlijk in schril contrast tot de er gemoedelijk uitziende, korte, gezette officier, die bescheiden, slechts node gewag maakt van zijn wapenfeiten. Dag bedenktijd Kolonel Eekhout heeft zijn aanstelling met vertrouwen aanvaard. Hy had er een dag bedenktijd voor genomen ,om even met zijn vrouw te overleggen. Mevrouw Eekhout kende echter haar man. Zij wist, dat het grotendeels zit tende leven, dat hij moest leiden als commandant van de Infanterieschool in Harderwijk, de officier vaak met wee moed deed terugdenken aan de patrouil les, die hij bij het KNIL in de Indone sische rimboe moest lopen, aan de har de, maar zo echt soldateske periode met het Nederlandse detachement Verenig de Naties in Korea. En zij adviseerde haar man niet slechts de aanstelling te accepteren, maar besloot even resoluut hem te volgen. Daarmee voor di'ie jaren voor zich, haar zoon en twee pleegdochters de riante Harder - wykse villa ruilend voor een leven, waar in opoffering en ontbering weer een woordje zullen meespreken. Kolonel Eekhout zal over enkele we ken reeds naar Hollandia vertrekken om de aankomst voor te bereiden van de versterkingen, die Nederland besloot naar Nieuw-Guinea te zenden. Zijn ge zin zal hem zo spoedig mogelijk volgen. Commando Een kleine groep stafofficieren en kwartiermakers gaat met hem mee om de voorbereidingen te tx-effen tot over name van de beveiligingstaak, die thans noodgedwongen in handen is gelegd van de in Nieuw-Guinea gedetacheerde ma riniers. De kolonel zal in Hollandia een func tie krfjgen in de staf van de Comman dant Zeemacht in Nieuw-Guinea, de operationele bevelhebber van de Neder landse strijdkrachten. Hij zal hierin het commando over de landmachtonderdelen toegewezen krij gen. Het Nederlandse luchtmachtdetache ment zal waarschijnlijk, gezien de be langstelling die er onder de militairen voor bestaat, uit vrijwilligers kunnen worden samengesteld. Over de sterkte en formatie kunnen uiteraard geen mededelingen worden gedaan. Aan de samenstelling wordt echter hard gewerkt en kolonel Eekhout is er van overtuigd een detachement JOH. DEN HERTOG DIRIGENT NED. OPERA Met ingang van 1 september a.s. is Joh. den Hertog voor de tijd van drie jaar aangesteld by de Ned. Opera. Per jaar zal hij een aantal voorstellingen di rigeren. Gedurende het eerste jaar zal hij tevens met de dagelijkse muzikale leiding zijn belast. De plaats van de algemene mxizikale leider blijft voorshands vacant. Joh. den Hertog is van 1948 af gedu rende tien jaar eerste dirigent geweest van de Kon. Vlaamse Opera te Antwer- I pen. I onder zijn bevelen te krijgen, dat rede- delijk goed op zijn taak is voorbereid en hiervoor verder ter plaatse binnen korte tijd geheel geschikt kan worden gemaakt. Klappen van de zweep Anderzijds zal het detachement er op kunnen rekenen, alle noodzakelijke ver zorging ruimschoots te zullen krijgen en onder bevel te komen van een man, die het klappen van de zweep kent. De versierselen, die kolonel Eekhout op de borst heeft, vertellen immers, dat de in het toenmalige Batavia geboren officier eerst de strijd tegen de Japan ners meemaakte, in krijgsgevangenschap kwam en na de capitulatie van Japan als kapitein werd belast met de reorga nisatie van de KNIL-troepen op Suma tra's westkust, die vooral weer in batal- jonsverband moesten worden geoefend. Hiervoor kreeg de kapitein Eekhout een schriftelijke tevredenheidsbetuiging van de toenmalige legercommandant Spoor. Toen in Hollandia een opleiding werd geopend voor parachutisten, was kolonel Eekhout van de partij. In 1948 volgde zijn benoeming tot commandant van het in Bandoeng ge legerde detachement parachutisten. Bij de tweede politionele actie bereid de kolonel Eekhout de operaties van de parachutisteneenheid voor. Als com mandant er van nam hij deel aan de krijgsverrichtingen op 19 december 1948 op het vliegveld Maguwo bij Djokja karta, op 28 december bij Djambi op Su matra, 5 januari 1949 bij Rengat en Air Molek op Sumatra, op 10 maart bij Ga ding en Wonosari. Korea In het Nederlandse Koreadetachement waarover hij het bevel kreeg na het sneuvelen van de commandant, luite nant kolonel M. P. A. den Ouden, nam hij deel aan de acties bij Injé (op 30 en 31 mei 1951) en bij Wonju op de Korea- heuvel 325 (13-16 februari 1951). Welke onderscheidingen kolonel Eek hout dan wel draagt? De bronzen Leeuw Legion of Merit, Silver Star, Chungmu Distinghuished Military Service Medal with Gold Star, United Nations Service Medal, Oorlogsherinneringskruis met de gesp voor bijzondere krijgsverrichtingen Indonesië 1942, Kruis voor Orde en Vre de met gespen 1945 t/m 1949, Kruis voor Recht en Vryheid met de gesp. Van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Ons Leger" ontving hy tenslotte de Prins Maurits-medaille. Resultaten strijd tegen rebellen stelden teleur De strijd tegen de opstandelingen in Indonesië meer speciaal in Noord- en Midden-Sumatra, heeft gedurende de eerste drie maanden van 1960 niet de resultaten opgeleverd die men had ver wacht. Volgens een bericht van „Antara" heeft het hoofd van de Indonesische le- gervoorlichtingsdienst, overste Meng Soenarjo. dit meegedeeld op een pers conferentie. Dit falen wordt deels toegeschreven aan een tekort aan troepen in de stryd tegen de opstandelingen en deel aan on voldoende militaire uitrusting, aldus overste Soenarjo. In een ovei'zicht van de verliezen der opstandelingen deelde hij verder mee. dat in de eerste drie maanden van 1960, 1210 opstandelingen werden gedood, 200 gewond en 438 gevangen genomen, ter wijl 580 overliepen naar de regerings troepen. De verliezen van deze laatste gaf hy op als 166 doden. Onder de burgerbe volking vielen 302 slachtoffers van de strijd. Staatssecretaris Veldkamp in Tweede Kamer „Duitsers hebben neiging om te luisteren naar medicijnman uit zuidoost-Europa (Van onze correspondent in Bonn) Een der meest omstreden publicisten over de politieke houding van Duitsland, de van afkomst joodse Oostenrijkse Amerikaan William S. Schlamm, moest gisteren bijzonder scherpe kritiek van de Centrale Raad van de Joden in Duits land incasseren. De agitatie die Schlamm bedryft, aldus dr. Van Dam, de secretaris-generaal van deze raad, is een terugvallen in een Duits nationalisme. William S. Schlamm werd bekend door de publikatie van zijn boek „Die grenzen des Wunders", waarin hij betoogde, dat Duitsland zich bij de Verenigde Staten moet aansluiten en dat niet voor een zekere vorm van preventieve oorlog tegen de Sovjet-Unie moet worden teruggedeinsd. Sovjet-Unie als een bewys voor het Duitse revanchisme kan doorgaan. Van Dam gaat nog verder: hij wyst er in een artikel in de „Allgemeine Wochenzeitung der Juden" op. dat de Duitsers gedurende de laatste dertig jaar de pynlyke neiging hebben gehad om naar enige agitators uit het zuiden en zuidoosten van Europa te luisteren. Zij lieten zich door lieden uit de vroegere Oostenryks-Hongaarse monarchie poli tieke medicamenten opdringen waarvan het genot dodelijk bleek te zijn. Deze opmerking van dr. Van Dam slaat ener zijds op Hitler, die afkomstig was uit Oostenrijk, anderzijds op Schlamm zelf, die afkomstig is uit de stad Prczemsyl in het voormalige Oostenx-ijkse Galicië en later naar de Verenigde Staten emi greerde. Scherpe kritiek Van dr. Van Dam Dr. Van Dam verwyt de auteur, dat deze van het Duitse volk een sterke hou ding eist die bewust grote risico's inclu sief een atoomoorlog inhoudt en in de (Van onze parlementaire redacteur) In dc tweede middenstandsnota heeft staatssecretaris Veldkamp gezegd, dat het specifieke middcn- standsbeleid zijn afronding nadert. Daaruit is toen afgeleid, dat door de toeneming van de welvaart eigenlijk geen speciaal midden- standsbeleid meer nodig is. Dat is een misverstand, ver klaarde de staatssecretaris gisteren in de Tweede Kamer. Hij heeft bedoeld te zeggen, dat het speci fieke beleid in zijn grondslagen (het instrumentarium) zijn afron ding nadert. Maar de toepassing en uitvoe ring vormen ook in de toekomst nog een belangrijke overheidstaak. Bijzonder snelle ontwikkelingen zijn bezig zich in de middenstand te vol trekken. Er is een snelle opkomst van de zelfbedieningszakende krachtige groei van de inkoopcombinaties, de bezet ting van de strategische punten in nieuwe wijken door het grootwinkelbe drijf en de onlangs begonnen en thans stiel toenemende doordringing van het warenhuis in de provincie. De voornaamste karaktertrek van deze moderne ontwikkeling is de ratio nalisatie van het distributieproces. Die ontwikkeling bij te houden vergt van de middenstander een grote in spanning. Doet hij dat niet, dan raakt hij achterop en dreigt hij te worden uitgeschakeld. Daarom vond de staats secretaris het een verheugend en be langrijk verschijnsel dat onder de mid denstanders de bereidheid tot econo mische samenwerking sterk is toege nomen. Maar de overheid is wel veilplicht de gelijkheid van kansen te bevorderen. Óp de basis daarvan zal echter het mid denstandbedrijfsleven in principe zelf zijn bestaanskansen moeten handhaven en verbeteren. De overheid kan de produktiviteitsbe- vordering stimuleren en in de financie ring van de research bijdragen. Zij kan de bedrijfsfinanciering verge makkelijken door aflossing en rente van bepaalde kredieten te garanderen en zij kan door een regionale politiek bij dragen tot sanering van het randbe- drijf. Zij kan door bepaalde fiscale voor zieningen de overdracht van onderne mingen en daardoor de continuïteit van het midden- en kleinbedrijf vergemak kelijken. Zij kan nog verder gaan en de moge lijkheid onderzoeken van een rechts vorm voor de persoonlijke onderneming, die door een scheiding tussen persoon lijk vermogen en ondernemingsvermo gen de continuïteit nog meer bevordert. Gelijke kansen Het doel van het middenstandsbeleid is het scheppen van gelijke kansen. Dat wil zeggen, dat de regering in staat is die gelijkheid geheel te verwezenlijken. Groot belang Dat is allemaal van groot belang voor het midden- en kleinbedrijf, maar het mist zijn doel, indien niet door zelf werkzaamheid van het middenstands bedrijfsleven de wegen en middelen worden gevonden om zich in de concur rentie staande te houden en de positie van het midden- en kleinbedrijf in onze volkshuisvesting te verstevigen. De zeer gunstige conjuncturele ontwikkeling van de afgelopen jaren heeft zich in het algemeen ook tot de middenstand uit gestrekt. De gemiddelde stijging van in komsten in de middenstandssector is groter geweest dan de toeneming van het nationale inkomen. De omzetten zijn, na de stijging van '59, in de eerste maanden van I960 verder toegenomen. Naast de stijging van het inkomensni veau is er in de afgelopen jaren in het algemeen ook een versteviging van de structuur geweest. Zowei de bedrijfs eenheid als de ondernemingseenheid is groter geworden. Het aantal randbe- drijven (die aan de rand van een be staan leven) is verminderd. De staatssecretaris maakte erop attent, dat als hij spreekt over het in komen van de middenstand, hij niet het oog heeft op het inkomen dat beschik baar is voor consumptie Het inkomen moet in beduidende mate worden ge bruikt voor instandhouding van het be drijf en ontplooiing, dus voor investe ringen. Volgens Van Dam moeten de meeste Westduitse joden niets hebben van de bedenkelijke opvattingen van de verte genwoordiger van „de rechtse zonder vaderland", die Schlamm zou zijn. Per sonen, aldus Van Dam, die iedere dag hun koffers kunnen pakken om zich naar hun farm in Amerika of naar een ander toevluchtsoord te begeven hebben zich niet voldoende met het lot van de staat geïdentificeerd, waarmee zij poli tiek bedryven, om volledig au serieux te worden genomen. Van Dam kritiseer! tenslotte het feit, dat Schlamms joodse afstamming zo sterk naar voren wordt geschoven. Proces in Bonn Inmiddels is te Bonn het proces van Schlamm tegen het weekblad van de liberale FDP begonnen. Dit blad, „Das Freie Wort" genaamd, heeft zich bezig gehouden met Schlamms politieke ver leden als Stalinist, socialist, pacifist, aanhanger van MacCarthy en als voor stander van een zekere vorm van pre ventieve oorlog in zyn huidige publi cistische werk! Volgens Schlamm poogt het blad hem daarmee in de openbare mening onmogelyk te maken. Het pro ces begon met een merkwaardige stap van de strafkamer te Bonn: deze wen ste het geding alleen te laten doorgaan als Schlamm een borgsom van 6000 mark zou storten voor het geval hij het proces zou verhezen en de proceskosten zou moeten betalen. Het bedrag zal ge stort worden, waarna het proces kan beginnen. Wel degelijk Volgende maand worden bij Keulen de wereldkampioenschap pen zweefviegen gehouden. Giste ren werd op Teriet de samenstel ling van de Nederlandse ploeg be kend gemaakt, bestaande uit (staande van links naar rechtsir. S. W. Andreae. Wim Toutenhoofd Leids student), E. F. van Bree (reserve) en in het toestel de Ne derlandse kampioen Frits Seyffert. De vestigingswet wordt volgens staats secretaris Veldkamp nog wel degelijk nageleefd. In 1959 heeft de rechter 38 maal de stillegging van een bedrijf be volen wegens onrechtmatige vestiging. In de eerste drie maanden van dit jaar is dit 23 maal gebeurd. Ontheffing van de vestigingseisen is mogelijk In prin cipe is de staatssecretaris bereid de mo gelijkheid van beroep open te stellen bij afwijzing van een verzoek om ont heffing. Het advies van de SER over 'n vestigingsbesluit voor het levensmid de- lenbedrijf kan binnen enkele maanden worden verwacht. Als dat besluit wordt afgekondigd zal ongeveer de helft van de middenstand onder een vestigingsbe sluit vallen De ontwikkeling van de kredietver lening is de afgelopen jaren bijzonder krachtig geweest, verklaarde staatsse cretaris Veldkamp. In totaal is 350 mil joen gulden krediet verleend, waarvan 200 miljoen reeds is afgelost De ver liesposten zijn beperkt. Totnutoe be draagt het verlies 0,6 pet van het oor spronkelijk verleende krediet. Een spe ciale kredietvorm is ingesteld voor ves tiging in nieuwe wijken. In het alge meen meent de staatssecretaris, dat het stelsel van kredietverlening bevredi gend werkt en in de behoefte voorziet. Volgende week zal hij zijn beschouwin- I gen over het middenstandsbeleid voort zetten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13