Loodsknecht pleegde omvangrijke diefstallen op Schiphol Vele vrouwen droegen gouden oorknoppen RECHTZAKEN Met een enkel woord Daarom voorkeur! Agenda N.V. Leidsche Wasscherij DONDERDAG 12 MEI I960 Rechercheurs van de dienst Luchtvaart van het korps Rijkspolitie op Schiphol hebben btf vele vrouwen, die zich veel op het Rembrandtsplein vertonen, gouden oorknoppen in beslag genomen, die zy hadden gekregen van een 25-jarige loods knecht, werkzaam in de vrachtgoederenloods op Schiphol, Daar had hij ze gestolen. Het was een zending met een totale waarde van ruim f. 4.000, die door een Duitse firma naar Brazilië werd gestuurd. Een ander deel van deze oorknoppen is bü te goeder trouw zijnde Amsterdamse juweliers achter haald. Hier had de verdachte, een man die in zijn vrije tijd zong in café's en bars op het Rembrandtsplein en daardoor de bijnaam verwierf van „de tweede Thom Keiling", zioh met valse papieren gelegitimeerd. Herhaaldelijk ontving men op Schip hol klachten van firma's die goederen per vliegtuig verzonden. Soms bleken pakjes te zijn geopend, waaruit dan en kele artikelen waren verdwenen, soms ook werden hele zendingen gestolen. In oktober j.l. klaagde de Britse Luchtvaartmaatschappij Bea erover, dat een geldzending uit Londen niet was aangekomen. Het betrof circa f. 1300 aan Nederlands wisselgeld, dat in de vlieg tuigen door de stewards en stewardes sen was ontvangen en dat nu naar de bank in Amsterdam werd verstuurd. Het onderzoek bleef vruchteloos, totdat kort geleden bekend werd dat een van loods- Vervolg van pag. 1 Topconferentie niet in gevaar, meent men in Britse hoofdstad (Van onze Londense correspondent) De Britse minister van Luchtvaart George Ward heeft gisteren in het La gerhuis geweigerd in te gaan op vragen over het spionage-incident in de Sovjet Unie. De kwestie is of Amerikaanse ba ses in Engeland gebruikt worden voor spionage in Rusland en of ook de Royal Air Force daaraan meedoet. De minister hield de lippen gesloten omdat hjj vanzelfsprekend niets kon zeggen over de activiteiten van de mili taire inlichtingendiensten. Vandaag zou premier Macmillan hierover opnieuw aan de tand worden gevoeld. De bezorgdheid van de Lagerhuisle den, die de minister uit zijn tent wilden lokken, betrof het gevaar voor Russische represailles tegen de bases. In Engeland wordt het Incident in de Sovjet-Unie overigens kalm opgevat. Men weigert te geloven dat de topconfe rentie erdoor in gevaar is gebracht, om dat het einddoel van de grote mogend heden een vorm van gecontroleerde ontwapening er niet door aangetast wordt. Eerder heeft het Incident de at mosfeer juist verhelderd. Nog niet zo lang geleden zou een dergelijke gebeur tenis de wereld aan de rand van oorlog hebben gebracht. Thans is zulks niet meer mogelijk. Ook de Russen laten geen middel ongebaat om te spioneren al zyn zy waarschijnlijk minder be vreesd voor een verrassingsaanval dan het Westen en met name de Amerika nen, die Pearl Harbour hebben beleefd. Het spionage-geval wordt hier vooral als een nieuwe aansporing beschouwd voor gezamenlijke verdere stappen ter voorkoming van wederzijdse vernieti ging. DRANK OF GENEESMIDDEL? Bjj een bollenkwflker uit Wassenaar deed zich het eigenaardige feit voor, dat, hoewel hfl slechts vier borrels had gedronken, de bloedproef een promillage van 2 aanwees, een enorm hoog getaL Aan de Haagse politie rechter was de taak uit te zoeken, of verdachte werkelijk stomdronken was, of dat hij slechts engiszins onder in vloed van sterke drank verkeerde toen hij auto reed. Verdachte was reeds eerder voor de politierechter ver schenen, doch toen verkreeg men geen klaarheid in detze zaak. De aanleiding tot de dagvaarding was een aanhouding door twee politieagen ten op 19 februari j.l. in de Johan de Wittstraat te Wassenaar. Verdachte reed toen uiterst links van de weg. Vol gens zijn zeggen was dit, om het hek bij zijn woning, die vlakby stond, in te rijden. De agenten vonden echter, dat verdachte vreemd deed en hielden hem aan. Een van hen had feiten geconsta teerd. die op dronkenschap wezen: on vast ter been, opgewondenheid en het hoge promillage. Verdachte bleef echter bij zijn verklaring van de vier borrels: twee in een café en later twee bij een kennis. Verdachte had daar getrakteerd hit een fles, die hy in het café had ge kocht. De fles werd half leeg in zijn auto aangetroffen. Het bleek echter, dat verdachte een geneesmiddel ge bruikte, volgens zyn zeggen tegen lever- tergroting en hartkrampen, dat 63% alcohol bevatte. De bollenkweker zei, dit niet geweten te hebben. Volgens een getuige-deskundige van het gerechtelijk laboratorium, de vrouwelijke arts Jan- seu. gebruikte men van dit geneesmid del een paar druppels op een klontje «uiker. Ook dat wist verdachte niet. Hij |ad die dag verscheidene malen een Klontje in bet geneesmiddel gedoopt en dat zo gebruikt. Een getuige A decharge, was de 40-ja- rige Wassenaarse arts R. C. ten Cate, die verdachte onder behandeling had. Deze vertelde, dat verdachte altijd op gewonden was, en enigszins onvast ter been. Dat verklaart dus de houding van verdachte in het politiebureau. Dat verdachte het geneesmiddel ge bruikte wist de arts niet; hy had het hem nooit aangeraden, want alcohol is niet goed voor de lever. De politierechter opperde de mogeiykheid, dat verdachte het geneesmiddel als opwekkend middel gebruikte: dus gewoon als borrel. Andere getuigen, die gehoord werden, waren de café-houdster bü wie ver dachte de borrels en de fles gekocht had, de kennis, waar hy de andere bor rels gebruikt had. een getuige van de aanhouding en verdachtes echtgenote. Zij wist niet, dat haar man het genees middel gebruikte. Ondanks alles achtte de officier van Justitie het rijden onder drankinvloed bewezen. Niet bewezen was. dat ver dachte het geneesmiddel gebruikte. Hy eiste 1 week gevangenisstraf en 1 Jaar intrekking van het rijbewijs, met aftrek van de tyd, dat verdachte dit reeds kwyt was. De veroordeling luidde con form de eis. Tevoren hield mr. Vermeulen nog een pleidooi, waarin hij naar voren bracht, dat er geen aanwijzingen waren, dat verdachte niet goed gereden zou hebben. Ook wees hij op de verklaringen van de arts Ten Cate. De verdediger bepleitte vrijspraak. knechten een scooter had gekocht, die hy grotendeels met zilveren guldens had betaald. De man bleek steeds in de loods dienst te hebben gedaan op dagen, dat er iets vermist werd. Daarop deden re chercheurs op Schiphol een inval by verdachte, die in Amsterdam by zyn moeder inwoont, zy troffen er kasten vol gestolen waar: scheerapparaten, kle dingstukken, brillen, een reiswekker, een radiotoestel, sigarettenaanstekers, een fotocamera enz. Wel erkende de man, dat hy deze goe deren in de afgelopen drie jaar uit de loods had gestolen, doch de scooter zei hy betaald te hebben van zilveren gul dens, die hy zelf beweerde te sparen. La ter echter viel hy door de mand. Toen bekende hij ook horloges te heb ben weggenomen en nog een aantal an dere artikelen, die niet meer by hem zyn aangetroffen. De totale waarde van het gestolene wordt op vele duizenden gul dens geschat. De Nederlandse nota aan Indonesië Preventieve maatregelen waren nagelaten Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de volgende mededeling ver strekt over de nota die de Nederlandse tijdelijk zaakgelastigde in Djakarta heeft overhandigd inzake de aanval op de Ned. diplomatieke missie: Op 10 mei 1960 heeft de Nederlandse tydelyk zaakgelastigde te Djakarta in opdracht van de Nederlandse regering aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhan digd betreffende de op 6 mei gedane aan vallen op de kanselarij van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiging en de ambtswoning van het hoofd van de Nederlandse missie. In deze nota werd een overzicht gege ven van het verloop der ernstige inciden ten, die hier te lande uit de persberich ten reeds bekend zyn. Het departement van Buitenlandse Zaken te Djakarta werd er o.m. op ge wezen, dat reeds op 1 mei en vervolgens op 3 mei j.l. by het departement op af doende bescherming van de gebouwen van de diplomatieke vertegenwoordiging was aangedrongen, terwyl blijkens de bekendmaking van de woordvoerder van het departement dd 3 mei j.l. de moge lijkheid van incidenten reeds was voor zien door de Indonesische autoriteiten en dat de Indonesische autoriteiten niet temin hebben nagelaten afdoende pre ventieve maatregelen te nemen, hetgeen de onderwerpelijke ernstige incidenten heeft mogelijk gemaakt. In de nota werd tenslotte de verwach ting uitgesproken, dat door Indonesië genoegdoening zal worden gegeven, af doende maatregelen zullen worden ge troffen ter voorkoming van herhaling en de aangerichte schade zal worden ver goed, aldus de mededeling. Belgen willen nabij Zuid-Engeland vissen Het Belgische blad „Le Soir" meldde woensdag vernomen te hebben dat vis sers uit Brugge binnenkort een treiler naar de rijke viswateren rondom Zuid- Engeland willen zenden, om aldaar, op grond van een driehonderd jaar oude oorkonde, hun geluk te beproeven. De Bruggenaren zeggen dat de oor konde is ondertekend door de toenmalige Engelse Koning Karei de Tweede, die enkele jaren in ballingschap in Brugge heeft doorgebracht. Engeland erkent de oorkonde niet. De reden voor de voorgenomen vaart van een treiler uit Brugge naar de Zuid engelse visgronden is, dat de vissers uit Brugge thans magere vangsten maken. Men zou willen zien, hoe de Engelsen op het zenden van de treiler reageren. Vragen over de Ned. Opera (Van onze Amsterdamse redacteur) Het communistische gemeenteraadslid N. Lurink heeft het college van B. en W. van Amsterdam verzocht, om tijdens de raadsbUeenkomst van 25 mei a.s. hetzjj schriftelijk, hetzij mondeling een duide- lijke uiteenzeting te geven over de hui dige situatie bij de door de gemeen te gesubsidieerde Ned. Opera, opdat de gemeenteraad in staat zal zijn zijn opvattingen kenbaar te maken. De heer Luirink heeft dit verzoek ge daan naar aanleiding van de ernstige moeilijkheden, die zich bij de Ned. Opera hebben voorgedaan. Hij zegt het onverantwoord te achten, nog langer te wachten met het inlichten van de ge meenteraad. Herdenking gevallenen 4 R.l. De Vereniging van Oud-strijders vjn. 4 R.l. te Voorburg houdt donderdag 26 mei hemelvaartsdag de herden king van de gevallenen van deze leger eenheid, te Valkenburg. Namens de vereniging zullen ook kransen gelegd worden op de erebegraafplaatsen te Katwijk en Rijswijk. Er zal een dienst gehouden worden in de Hervormde Kerk van Valkenburg, waar ds. P. van der Staay, voormalig legerpredikant 4 R.l. zal voorgaan. In de kapel op de vlieg basis Valkenburg wordt een herden kingsdienst gehouden. De hoofdleger aalmoezenier, mgr. J .M. van Straelen zal een mis opdragen. De burgemeester van Valkenburg, de heer M. A. van der Have, zal op de ere-begraafplaats een toespraak houden. ONTEVREDENHEID OVER LAGE POLITIESALARISSEN De voorzitter van de Ned. Politiebond de heer A_ K. Mud uit Amsterdam heeft in zyn openingstoespraak tot het twee jaarlijks congres van de bond, dat in de Deventer schouwburg wordt gehouden meegedeeld dat het lang verbeide rap port inzake de werkclassificatie van politiefuncties dezer dagen aan de mi nister is aangeboden. Spreker stelde uitdrukkeiyk dat als dit rapport in algemene zin een aanwijzing bevat dat de salarissen van de politie te laag liggen, er op zeer korte termyn een verbeterde salarisregeling zal moe ten worden getroffen Uit een gesprek dat de organisaties op 26 maart met minister Toxopeus voerden is duidelijk geworden dat dit rapport niet alleen over de salariskwestie gaat, maar zich ook bezig houdt met de verruiming van bevorderingsmogelijkheden en een paral lel trekken van de overwerkregeling aan het Algemeen Rijksambtenarenreglement. Dit zijn alle zaken die voor het grootste deel de ontevredenheid onder de politie mensen veroorzaakten. Eerste vroege aardappelen Op hetzelfde tydstip als vorig jaar werden vanmorgen als primeur aan de Broeker veiling de eerste vroege aardap pelen van de koude grond aangevoerd. Het betrof hier een hoeveelheid van ongeveer 80 kilogram. De prijs was resp. als volgt: f 1.101.25 per kg voor de kleine en van f 1,30 tot f 1.54 per kg voor de grote aardappelen. Eigen aanpak (Van onze t.v.-medewerker) De VPRO heeft weinig zendtijd (een derde deel van de groten), maar durft het toch aan iets eigens aan de uitzen dingen mee te geven. Daarin schuilt een risico, want als van de beproefde paden wordt afgeweken, bestaat immers de kans, dat men verdwaalt. Waartegen over dan ook de mogelijkheid staat, dat er vergezichten worden geopend, die verrassend zyn. Nummer 5 in de serie van „De ver loren wereld van de Kalahari" behoort daaronder niet meer. We weten het nu langzamerhand wel, maar velen schy- nen dit primitieve materiaal graag te zien en er van te genieten. Men treedt eens even buiten zyn eigen levens- en cultuurkring. Simon van Collem had het wel ge troffen. Hy had Enny Meunier bereid gevonden haar ervaringen met de fil- mery van een dikke 20 jaar geleden op te halen en dat werd daarom zo'n spon tane geschiedenis, omdat zy evenals Fie Carelsen het een griezelige zaak vond zichzelf op de film te zien. Nu, na zo veel jaar, ging dat wel, maar vroeger had ze er geen moed voor weten op te brengen .En zy verviel dus niet in de ervaring van mevrouw Carelsen, die ty- dens een première haar ogen gesloten hield als ze zelf op het doek verscheen, maar uit plagerij verkeerd gewaar schuwd, toch met haar eigen beeld werd geconfronteerd en „wel gillend onder haar stoel had willen wegkruipen". Maar we willen door het weergeven van deze anekdote niet de andacht van de hoofdzaak afleiden. Die was naar ons gevoel, dat het optreden van mevrouw Meunier een voorbeeld van zelfbeheer sing en goede smaak vertoonde, waaraan tientallen jongeren een voorbeeld kun nen nemen. Odufté heeft zich de laat ste maanden intensief met het ballet bezig gehouden en kwam met het eer ste van een serie van 4 programma's. Advertentie. Ook Schneider- vullingen voor elke ballpoint. g^e^-STIFT BINNENLAND Tot gewoon hoogleraar in de facul teit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen om onder wijs te geven in toegepaste scheikunde, is benoemd dr. D. J. Gerritsen te Boe- kelo (Ov.). Gisteren zijn ten kantore van de Bedrijfsvereniging voor het Kledingbe drijf in Amsterdam tydens een korte plechtigheid door het bedrijfspensioen fonds voor het maatkledlngbedryf de eer ste pensioenen uitgereikt aan een vijftal te Amsterdam woonachtige pensioenge rechtigden. Het landelijk pensioen fonds werd 1 oktober van het vorig Jaar opgericht. In Middelburg zal van 9 Juni tot en met 9 september in de eeuwenoude abdijgebouwen een uniek klank- en licht spel opgevoerd worden. De bezoekers kunnen dan tijdens een rondgang door de beide kerken, de kloostergangen, de kelders en het abdijplein genieten van een spel, dat de oude geschiedenis, welke rond de abdij afspeelde, vertelt. De première van het spel, dat ongeveer een uur duurt gaat dinsdag a.s.. op de dag. dat H.M. de Koningin het nieuwe griffiegebouw in Middelburg, dat een onderdeel van het abdijgebouw is, zal openen. Blijkens een beschikking van de mi nister van Verkeer en Waterstaat is de staatssecretaris van Verkeer en Water staat, de heer E. G. Sty kei, die tot nu toe in het bijzonder was belast met de behandeling van Internationale vervoers- aangelegenheden, thans mede belast met de behandeling van aangelegenheden be treffende het binnenlands vervoer over de rail, langs de weg en te water. De minister van Verkeer en Water staat. de heer Korthals, is niet bereid de inwerkingtreding van de ontstoringsvoor- schriften voor verbrandingsmotoren uit te stellen. Dit zou een grote vertraging meebrengen, waarmee de belangen van onder meer de televisiekijkers niet ge baat zijn, aldus heeft de minister ge antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Vermooten (PvdA). De Stichting Nederlandse Lederwa- renbeurs zal van dinsdag 5 t/m vrijdag 8 Juli a.s. in het Amsterdamse RAI-ge- bouw een vakbeurs voor koffers en le derwaren houden. Ongeveer 80 exposan ten zullen hieraan deelnemen. De ministerraad van de E.E.G. heeft gisteren in Luxemburg besloten een „bij zondere groep" in te stellen voor het opstellen van een associatieovereenkomst tussen de Europese Economische Ge meenschap en de Ned. Antillen. De groep zal bestaan uit delegaties van de zes re geringen en van de Europese commissie en in de eerste week van Juni met haar werkzaamheden beginnen. De 64-jarige heer F. D. Tak uit Hil versum. die met zijn bromfiets in Loe- nen tegen een auto opbotste, en daarbij ernstig werd gewond, is in de R.-K. Zie kenverpleging te Hilversum overleden. BUITENLAND Gouverneur Sir Evelyn Hone van Noord-Rhodesië heeft bekendgemaakt, dat hij de Verenigde Nationale Onafhankelijk heidspartij. de belangrijkste Afrikaanse nationalistische organisatie in het land, in de westelijke provincie van het pro tectoraat heeft verboden. De gouverneur zei, dat de party hoofdzakelijk verant woordelijk is voor de Jongste ongeregeld heden in de provincie. Hij waarschuwde dat het verbod zo nodig tot andere delen van het protectoraat zou worden uitge breid; 120 personen, onder wie enkele leiders van de partij, zyn gearresteerd. De 54-Jarige Fransman Jean-Paul Leca, bij verstek tot levenslange dwang arbeid veroordeeld wegens zijn aandeel in een overval op de auto van wijlen de Aga Khan, heeft zich by de politie ge meld. De overval is in augustus 1949 ge pleegd aan de Franse Rlviéra. Er werden juwelen ter waarde van meer dan een miljoen gulden buitgemaakt. De Libanese veiligheidsdienst heeft zeven leden van een spionage-organisatie f;earresteerd .aldus een officiële medede- Ing. De gearresteerden zyn een Libanees, een Syriër en een Turk alsmede vier Li banese vrouwen. Er werd niet meegedeeld voor wiens rekening de organisatie werk te. Wel wordt veronderstelt dat zij moord op politieke leiders, vervalsing" van iden titeitspapieren en het verspreiden van pamfletten op het oog hadden. Het parlement van de drie Europese gemeenschappen (EEG, Euratom en EGKS) heeft dinsdag aan het begin van zyn mei-zitting Robert Schuman, die tien laar geleden als minister van Buiten landse Zaken van Frankrijk de stoot gaf tot de oprichting van de Kolen- en Staal gemeenschap, gehuldigd en hem wegens z()n Europese verdiensten tot erevoorzit ter benoemd. Al6 tastbaar bliik van eer bied en dankbaarheid werd hem tevens namens het parlement een beeld geschon ken. Te Timna in het zuideiyk deel van de Negebwoestyn In Israel is een stuw dam doorgebroken. Verscheidene neder zettingen van pioniers zijn door het wa ter ingesloten. De verbinding met de ha venstad Ellat aan de Rode Zee is ver broken. De materiële schade is aanzienlyk. Er is veel vee verdronken. Persooniyke ongelukken deden zich niet voor. Volgens seml-officlële cyfers zyn er sinds het begin van de opstand in Al gerije in het Franse moederland 2.792 mensen door terroristen gedood en 7.019 gewond. Onder de doden zyn 2.679 mo hammedanen en onder de gewonden 6.284. Oliver Tambo, waarnemend voorzitter van het verboden Afrikaanse Nationale Congres in Zuid-Afrika, en Joessef Dadoo voormalig voorzitter van het Indiase Con gres in Zuid-Afrika en thans zyn ver tegenwoordiger in het buitenland, komen spoedig naar Cairo waar zy een voorlich tingsbureau zullen openen. De twee bal lingen komen, volgens Egyptische pers berichten. op uitnodiging van de door de regering van de V.A.R. gesteunde Natio nale Unie. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond een wetsontwerp van de regering goedgekeurd, dat een wijziging behelst van de grondwet der Vijfde Re publiek waardoor Afrikaanse landen die deel uitmaken van de Franse Gemeen schap van landen, in het vervolg volle dige onafhankelykheid kunnen verkiezen maar niettemin lid kunnen blyven van de Franse Gemeenschap. Het wetsontwerp is aangenomen met 280 tegen 174 stem men. Volgens een bekendmaking van de minister van Economische Zaken van Jordanië zullen Westduitse industriële ondernemingen grote projecten in Jor danië uitvoeren onder een verleden maand gesloten overeenkomst inzake technische en economische samenwerking met de bondstechnlsche bijstand te verschaffen ten behoeve van het vreemdelingenver keer, de gezondheidsdiensten en voor in dustriële projecten. Voorts zal zy de pro jecten tot een bedrag van meer dan 200 miljoen gulden steunen. In Durban en omgeving zyn vorige maand meer dan 2.300 negers gearres teerd. zo heeft een Zuidafrikaans politie functionaris meegedeeld. Hij zei dat er nog steeds negers worden gearresteerd en wel zo'n 100 per dag. Het gaat hier, zo vervolgde hij, om „ongewenste elementen, zoals straatschooiers en leeglopers". Ne gers. die de wet gehoorzamen en die kunnen aantonen dat zy werk hebben, worden met rust gelaten. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.15 Sportru- brlek. 18.30 Koorzang. 18.50 Sociaal pers pectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal- ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Periodieken Pa rade. 22.25 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverd. 23.00 Kerkorgelconc. 23.40 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Kamermuz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gevar. progr. 19.50 Ronde van Nederl. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.25 Logboek Meidagen 1940, klankb. 21.55 Lichte muz. 22.20 Ronde van Nederland. 22.30 Nws. en beursber. van New York. 2245 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Gram, met comm. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 De wereld van vandaag .20.30 Max Havelaar, herdenkingsprogr. 21.00 TV-spel. VOOR VRIJDAG 13 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. de hufsvr. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. waarin telkens een klassieke pas de deux en een moderne na elkaar uitgevoerd zullen worden. Hy was met zijn camera's te gast bij het Nederlands Danstheater, dat de Haagse Boterwaag tot oefengebouw heeft verworven. We zagen lessen en kregen lessen (waarin voor jeugdige ba- lettomanen de stilzwijgende waarschu wing, voor de zwaarte van dit schone beroep). Een uitstekende inleiding. Bij de bekwame uitvoering van de grand pas de deux „De zwarte zwaan" door Hilarides en Flier werden wij gestoord door het ongelukkige decor. Daarentegen zijn we bepaald verrukt over de gedans te fragmenten uit Rudi van Dantzig's „Vergezicht". Uitvoering, kostuums, de cor en regie, en de verrukkelijke zang van de onvergetelijke Kathleen Ferrier, het was subliem. Tot slot een documentaire over de waarde van en de bezwaren tegen de psychologische test, een onderwerp, waarmee Odufré zich eveneens al vele maanden heeft bezig gehouden in zulk een mate, dat hij op een goed moment de knoppen aan een ander overliet en voor de camera's in de studio trad om zijn vraagtekens aan de twee hoogge leerde presentators voor te leggen. Een boeiende ervaring (waarschijnlijk ook voor hemzelf). Vooral de slechts schijn baar trage manier, waarop de Utrechtse hoogleraar Linschoten zijn gedachten ontwikkelde, maakte veel duidelijk. Maar recht pakkend werd de zaak eerst, na dat alle dialogen, die tevoren op papier waren geschreven, waren afgewerkt toen Odufré met een frontale en niet voor bereide aanval met kittige vraagjes over op film opgenomen praktijkervaringen voor de draad kwam. Daarbij viel ook de nauwgezette formulering en tot de kern van de zaak doordringende aanpak van Linschoten op, die tot een goede verde diging voerde. Een kort gesprek, waarin een heleboel overhoop werd gehaald, zonder dat men in de mist terecht kwam. Een intelligen te prestatie en levende televisie. Voor lichting van de bovenste plank. Advertentie IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit Varkensprijs verhoogd Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft gisteren tydens zijn openbare vergadering te Utrecht beslo ten, de overnameprijs voor bacon-var- kens te verhogen tot f.2.10 per kilogram. Op 25 april was deze prijs teruggebracht van f. 2.02 op f. 1.95 waarna de bacon- markt zich enigszins herstelde. Verleden week werd de overnameprijs bij dit her stel aangepast en op f.2.gebracht en aangezien de prijzen inmiddels nog ver der zijn opgelopen, is daar nu weer 10 cent aan toegevoegd. DONDERDAG St.-Antonlusclubhuls: Feestavond „De Jeugdhaven te Lelden". 8 uur nam. VRIJDAG Remon. Kerk: Concert „Musica da Chiesa". 7.30 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer)2 4.30 uur en 79.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Feestavond 50-jarig bestaan Leids Harmoniegezel schap „De Post". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk: 1011 uur voorm. Bybelstudie; 11 urn: voorm. ds. H. K. la Rondelle van Delft. Rijksmuseum van Oudheden: Opening tentoonstelling Huls en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid" door mr. F. P. Th. Rohling. 3 uur nam. Schouwburg: „Tot Ieders Genoegen" speelt „Biyf zitten waar Je zit". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Pasar Malam,, Ver. van Gerepatrieerden. 4 uur nam. Spanjaardsbrug: Fietstocht Ned. Chr. Reisver. naar Braassemermeer. 2 uur nam. Leiderdorp. (Ver. Touwfabrieken) Feestavond „De Sleutelbloem'. 8 uur nam. ZONDAG Luxor-tehaterBijz. Kerkewerk Herv. Gem. Opvoering „Ladder tegen de maan". 8.15 uur nam. Lutherse Kerk: Bijz. Kerkewerk Herv. Gem. Spr. dr. P. L. Schoonheim. 10.30 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater Harlekyn speelt „Het onbekende eiland". 3 uur nam. MAANDAG Oude Vest 105: Jaarvergadering afd. Leiden Ned. Protestanten Bond. 9 uur nam. Steenschuur 6: K. en O.-lezing lr. I. S. Zonneveld over de Biesbosch. 8 uur nam. Schouwburg: Sempre Avantl 6peelt „Herrie om Harris". 8 uur nam. Wljkgebouw Levendaal: Ned. Chr. Vrou wenbond. Voordrachten mevr. Wesselink- Lengkeek. 8 uur nam. DINSDAG St.-AntoniusclubhulsBlertapwedstryd. 2 uur nam. Schouwburg: Toneelavond „De Profes- sorenwljk". 8 uur nam Zomerzorg: Receptie gouden Jubileum „Ons Belang", afd. Lelden Ned. Kappers- bond. 35 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Half uur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN AcademieTentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur Socltetelt „Horus" (Rapenburg 127) Diestentoonstelling „Catena", Rick van Bent um.26 uur nam. (tot 15 mei). BIOSCOPEN Trianon: „Hunde, wollt lhr ewig leben?" 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Dodende liefde". (18 Jaar). Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur, zondag: 230, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tullpe". (18 Jr). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Carmen Jones". (18 Jr.). Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur, zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. LUlo: „Agl Murad, de witte duivel". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: "The Ladykiller". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater (Wassenaar): Vrydag-, za terdag- zondag: 7.30 uur „Big Country" 14 Jaar. Maandag-, dinsdag- woensdag: 8 uur „Een vrouw wist te veel". 18 Jaar. Donderdag 8 uur „Schuld en boete". 18 Jaar; (ook 2.30 uur); zondag en woens dag 2.30 uur „Op zoek naar goud". AI. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden zijn geopend de Doeza-Apo- theek. Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek. Haven 18, tel. 20085. By geen gehoor bij Ow hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 11.40 Gram. 11.60 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.16 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.46 V. d. vrouw. 14.00 Pianoduo. 14.25 Gram. 14.60 Gram. 15.00 Schoolradio. 16.30 V. d. zie ken. 16.30 Zang en piano. 17.00 Boekbe- spr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. KRO: 18.10 Vaticaanse act. 18.25 Lichte muz. 18.50 Regeringsultz.: Emlgartleru- brlek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo- Jandum. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz.pro- gramma v .d. mil. 20.30 Water in Europa, klankb. 21.00 Lichte muz. 21.20 De kracht, die in de eenheid ligt, rep. 21.36 Instr. kwart, en sol. 21.55 Kamermuz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Ruimte, le zing. 22.50 Gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7-20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VP RO: 10.00 Voor de oude dag, lezing. 10.05 Morgenwydlng. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Trombone en piano. 11.35 Orgelspel en zang. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.20 Regerlngsultz.V. d. landb. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draaiorgel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kinderkoor. 14.20 Voordr. 14.40 Kla vecimbel-recital. 15.00 Chansons en ork. VARA: 16.00 Lichte muz. 16.30 V. d. zie ken. 17.00 Progr. v. teenagers. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu. gesprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Toneelbeschouwing. 20.15 Religieuze muz. 20.30 De mens en zyn werk, lezing. 20.45 Volksontwikkelingswerk in de lan den van de Raad van Europa, rep. VARA: 21.00 Qulzprogr. 21.55 Jazzmuz. 22.16 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muz. revue. 23.55—24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lUn van 18-20 uur) I: Johann Strauss „Der Zigeunerbaron" Operette in 3 bedrijven op tekst van Ig- natz Schnitzer. Uitvoerenden: Sandor Ba- rinkay, Waldemar Kmentt, tenor; Czlpra, Hllde Rössl-Majdan, alt; Saffl, Gerda Scheyrer. sopraan; Kèlm&n Zsup&n, Kurt Preger, tenor, Arsena, Emmy Loose, so- Sraan; Graf Peter Homonay. Erich Kunz, ariton; Conté Carnero. Eberhard W&ch- ter. bariton, Mlrabella, Elisabeth Fez, alt; Ottokar. Paul Spanl, tenor. Koor en Or kest van de Weense Staatsopera. Dirigent: Anton Paulik. II: Joseph Hellmesberger. Balletmuziek uit „Die Perle von Iberlen". Weens Sym- phonle Orkest olv. Wilhelm Lolbner III: Fmn Waldteufel. Estudlantlna. Phi ladelphia Orkest olv. Eugen Ormandy. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. KRO: 20.30 Gas tenboek. 20.50 Testplaat. 21.20 Film. 21.50 Sportpraatje. 22.10 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Crlcketrep. 12.15 Ork.conc. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten v. d. programma's v. d. af gelopen week. 14.00 Schoolradio. 15.00 Brievenbeantw. 15.30 Geluldskron. 16.00 Ork.conc. 16.45 Crlcketrep. 17.00 V. d. kind 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Een dag op school. 20.00 Ork.conc. 21.00 Nws. 21.15 Lezingen. 21.45 Gevar. progr. 22 15 Pianorecital. 22.45 Parl.overz. 22.55 Wetensch. nws. 23.00 Nws. en weerber. 23.06—23.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Ork.conc. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13 00 Dansmuz. 13.30 Nws. en cricket- ultsl. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Race- uitsl. en gevar. progr. 17. 30 Nws .en ge var. progr. 18.29 Weerber., nws., act. en dansmuz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Samenzang. 20.30 Nws. en discussie. 21.15 Ork.conc. (Om 21.30 nws.) 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.30 Nws. en gevar. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.05 Russische volksliederen. 17.00 Nws. 17.40 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.35 Opera-fragm. 21.00 Jazzmuz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dans muz. 1.00 Weerber. en Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 18.30 Nieuwe gram. 19.31 Kamermuz. 20.05 La Flancée vendue, opera. 23.13 Kamermuz. 23.51-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecltal. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Ope- rette-fragm. 16.45 Gram. 17.00 Nws. lTIO Lichte muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Orgel- recital. 18.10 Boekbespr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 School- koor. 20.00 Muz. comm. 20.10 Gram. 20.15 Ork.conc. I. d. pauze: Kunstkaleldoscoop 22.00 Nws. 22.15 Moderne kamermuz. 22.55-23.00 Nws. In ons steeds groeiend bedrijf kun nen nog voor de mangel- en strijk- zaal MEISJES GEHUWDE DAMES geplaatst worden, tegen zeer aantrekkelijke lonen. Aanmelden aan het kantoor Haarlemmerweg 49 Tel. 20291 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Lissabon licht bew. lioht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onweer licht bew. zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. geh. bew. weerlicht zwaar bew. onbewolkt half bew. mist regen Uoht bew. onbewolkt regenbul half bew. licht bew. Moht bew. half bew. geh. bew. 20 ono 5 22 11 ono 6 22 10 o 5 23 11 o 9 23 11 w.stil W-Stl'i W-Stll 23 9 no 6 17 7 o 5 13 9 4 18 13 5 24 13 4 20 11 nno 2 26 13 o zo 3 25 13 1 29 14 1 18 14 ono ono ono 4 21 10 04 2 23 9 z 1 1» 10 w.stil 20 9 w 3 25 9 wjtli 21 13 ozo 4 22 9 w 2 23 6 WZW 2 20 9 W.SÜ1 23 13 w.stil 25 12 ono 2 23 11 z 12 18 14 0.2 0 0 0.5

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2