Burgemeester Brandt niet bezorgd over boze woorden van Kroesjtsjef Hevige consternatie in warenhuis en op de Coolsingel te Rotterdam 99Als Russische premier huwelijk met zichzelf wil sluitenkunnen wij hem dat niet beletten Ulbricht hield gematigde rede na schrappen van hele passages Catve --tip -vocrr cfajtkel-leldcecr eten. Prins opende Esso-raffinaderij Rotterdam in Botlek-gebied Eind mei weer Blokker - festival Prinses Irene opent 23 mei Ned. Nationaal Oorlogs Museum Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 12 mei 1960 Derde blad no. 30046 OP WEG NAAR DE TOPCONFERENTIE (id Berlijn, 9 mei Een gespleten stad, die over een week op de topconferentie onderwerp van ge sprek zal zijn, maakt zich niet de minste zorgen om Kroesjtsjefs boze woorden. In een exclusief interview, dat hij mij afgelopen weekeinde in Westberlijns raadhuis gaf, zei burgemeester Willy Brandt mij: „De Griekse worstelaars in de oudheid brulden elkaar ook een kwartier lang toe voordat Van onze reisredacteur, W. L. Bragsma) Dezelfde dag vestigde een hoge Sovjetrussische diplomaat er mijn aandacht op, dat premier Kroesjtsjef in zijn jongste rede geen enkele persoonlijke aanval op Brandt deed. Ook in Oost-Berlijn waar de S.E.D. met vele vierkante kilometers vlaggedoek, slagzinnen en zangkoren een groot straatfeest vierde voor de verjaardag van de bevrijding door het rode leger, heerste matiging. Partijleider Walter Ulbricht hield er zaterdag de kortste rede van zijn leven! Er was enige dagen tevoren te verstaan gegeven, dat Ulbricht een onverbiddelijke aanval op West-Berlijn zou doen. Welnu, Ulbricht sprak zaterdag slechts 40 minuten in plaats van het gebruikelijke anderhalf uur. hij had drie niaal ernstige moeite met het voorlezen van zijn tekst, en men kreeg sterk de indruk, dat er ganse passages uit waren geschrapt Vele concessies Brandt bleek ook niet meer op de Bonner eis te staan, dat een akkoord over Berlijn tot aan de Duitse hereni ging moet voortbestaan. Hij achtte een akkoord van een aantal jaren accep tabel, mits de afloop ervan geen afbreuk doet aan de Westelijke rechten. Er kan dus, wat hem aangaat, rustig onderhan deld worden over nieuwe regelingen om trent troepensterkte, wederzijdse beper king van propaganda, subversieve acti viteit en dergelijke. Brandt deelde mij mede dat het Wes ten omtrent West-Berlijn, in overeen stemming met het bestuur van dit stads deel, een reeks nieuwe voorstellen heeft uitgewerkt. Het lijkt geenszins uitgeslo ten, dat die voorstellen ook de mogelijk heid van een referendum in West-Ber lijn openen. Brandt zei (in tegenstelling tot Adenauer, die zo'n referendum al zij werkelijk op de mat gingen". Brandt, die een even ontspannen indruk maakte als zijn Westber- lijners, die in de zon op de Kurfürstendamm liepen te winkelen, onthulde ook, dat het Westen een reeks nieuwe voorstellen inzake Berlijn voor de top in petto heeft. Hij liet zich in zeer gematigde zin over Kroesjtsjef uit. Veel ruimer mandaat voor het Westen Ulbrichts verwachte agressieve eisen bleven uit. Hij sprak nu slechts de zeer bescheiden wens uit, dat de topconfe rentie a) de zaak van de vrede zou die nen, b) de vredelievende coëxistentie zou bevorderen, c) de ontwapening op gang zou helpen en d) de machthebbers in Bonn een duidelijke waarschuwing zal geven dat agressie nutteloos is. Willy Brandt, hees van het vele spre ken, de oogleden gezwollen van ver moeidheid, maar met het gezicht ge bruind boven het plechtige zwarte bur- vóór de top wenste)„Ik heb liever dat het Westen dat zelf voorstelt". In ieder geval wil hjj dit wapen niet te vroeg gebruiken. Als drukmiddel heeft hy voorshands nog massamanifestaties ach ter de hand, zoals die van 1 mei, die de Sovjet-Unie bepaald niet onbewogen liet. Kroesjtsjef zal er weinig plezier van beleven Gelooft Brandt dat Kroesjtsjef zijn dreigement, een apart vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten en daarmee West-Berlijn onder druk te zetten, waar zal maken? Hij zei mij: „Als Kroesjtsjef met alle geweld een huwelijk met zich zelf wil sluiten (het gaat immers om een door Moskou zelf overheerst land) kunnen wy hem dat niet beletten, maar hy zal er weinig plezier aan beleven. Hy kan voor het oog der wereld niet over ontspanning praten en tegelijker tijd West-Berlijn onder druk zetten. Hij zal met zijn aparte vrede afstand doen van de overwinnaarsrechten der Sovjet- Unie in Duitsland. Het zal hem de pas afsnijden naar zijn uiteindelijk doel: een oplossing van de gehele Duitse kwestie in een voor de Sovjet-Unie wenselijke zin". Men zegt dat er de laatste tijd nut tige contacten tussen Brandt en Rus sische diplomaten tot stand zijn geko men. Er zijn aanwijzingen, dat als het Westen enige symbolische tegemoetko mendheid aan de dag legt, de Sovjet- Unie de Berlijnse kwestie niet op de spits zal drijven. Brandts onbezorgdheid, Ulbrichts matiging, Kroesjtsjefs jongste rede, zelfs het vliegtuig-incident en, niet te vergeten. De Gaulle's voorne mens duiden er op, dat wellicht eerder de ontwapening dan de kwestie-Berlijn de hoofdschotel van de topconferentie zal worden. U neemt een gewone boterham, belegt die met heerlijk frissegezonde tomaat en mmm... mmm! Dubbel lekker maakt U hem met Calvé Mayonaise! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE I Een idee voor de boterham zoals dit kunt U ook vinden. Want Calvé Mayonaise is wel bij duizend dingen lekker. Ontdek zelf die nieuwe mogelijk-j heden. Experimenteer! U doet er Uzelf en Uw eters plezier mee. En om alles voor U nog veel prettiger te maken r Cali'é beloont elk bruikbaar idee met een leuke, welkome verrassin Zend Uw dubbel-lekker idee per briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideeën moeten voor 1 juli I960 worden ingestuurd en worden het eigendom van Calvé. Maak: erméérvan méb Calvé! CM 4.100.162.6) Gigantisch complex! In enorm tempo uit de grond getoverd! (Speciale berichtgeving) Vandaag heeft Prins Bernhard een wonder van de Nederlandse industrie voltooid. Want het enorme tempo, waarin enkele duizenden arbeiders in twee jaar tyd, de Esso-raffinaderij Rotterdam in het Botlek gebied uit de grond hebben getoverd, is een wonder! Nimmer werd in Europa een raffinaderij gebouwd, die een produktie kan halen van 95 duizend vaten per dag. zelden werd zo'n kolossaal project, dat 200 miljoen gulden heeft gekost in zo'n korte tyd uitgevoerd. De opening vanmiddag was dus een manifestatie van de Nederlandse industriële ontwikkeling en van die langs de Waterweg in het bijzonder. Bijna 800 gasten waren er. toen Prins Bernhard de laatste hand zou leggen aan die overrompe lend stralende, witte fabriek. Op een gegeven ogenblik waren bij de Nederlandse bedrijfsleven viel juist in -ki bouw 250 aannemers en leveranciers betrokken. Lange tijd werkten er 3000 man op het uitgestrekte terrein, terwijl elders in het land ook nog eens enkele duizenden mannen werkten aan de bouw van installaties. Voor 80% is het werk door Nederlandse bedrijven en door Nederlandsse handen verricht. Deze inductie van 160 miljoen voor het Laaiende fakkel van dertig meter gemeesters-pak, bleek de redelijkheid zelf. In afwijking van het vroegere on verzettelijke standpunt van Bonn en Ber lijn „geen duimbreed toegeven" zei Brandt mij: „Wij gaan akkoord met iedere tussentijdse regeling voor West- Berlijn, die de drie volgende principes respecteert: 1. handhaving van de Ge allieerde rechten in Berlijn: 2. handha ving van alle politieke, juridische en economische relaties tussen West-Ber lijn en de Bondsrepubliek; 3. zelfbe schikkingsrecht. Daarmee hebben de Westelijke leiders zo al niet van Bonn, dan toch van West- Berlijn een veel ruimer moreel mandaat gekregen van onderhandelingen over een aantal praktische regelingen, die de scherpste kantjes van de toestand in Berlijn kunnen afvijlen. Veel ruimer dan op de ministersconferentie in Genève vorig jaar, waar iedere Westelijke po ging stuitte op de bezorgde hardnekkig heid van de Duitsers. Conferentie Christelijk Leiderschap in Noordwijk Van 18 tot 22 mei zal in „Huis ter Duin" in Noordwyk een wereldconferen tie gehouden worden van de Internatio nale Raad voor Christelijk Leiderschap. De conferentie wordt voorafgegaan door voorbesprekingen op 16, 17 en 18 mei. Op de tweede dag van de eigenlijke conferentie spreekt de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. Bot over christelijke verantwoordelijkheid en menselijke noden. De minister van Huis vesting van Kenya, Musa L. Amalemda spreekt deze dag over „Mijn ervaring met de leniging van menselijke noden". Op 20 mei spreekt onder meer de Bel gische minister voor Culturele Zaken, Pierre Harmei over christelijke verant woordelijkheid en de internationale sa menwerking. Op 21 mei bespreekt de minister van Sociale Zaken van Nord- rhein-Westfalen Konrad Grundmann, voorstellen aan christenen over de aan vaarding van verantwoordelijkheid tot het lenigen van menselijke noden. Op deze dag wordt de conferentie officieel besloten met een bijeenkomst in de Rid derzaal, waar luitenant-generaal M. R. H. Calmeljer voorzitter is. Diverse spre kers voeren hier het woord over chris telijk leiderschap en praktisch christen dom. Tijdens de conferentie zullen diverse specialistische rapporten behandeld en verscheidene boodschappen voorgelezen worden. De „International Council for Chris tian Leadership" is gevestigd in Wash ington. Prinses Wilhelmina is ere-pre- sidente. (Van onze Rotterdamse correspondent) Een volkomen zwart geblakerde plastiek van de Hongaarse beeld houwer Naum Gabo staat thans voor de Rotterdamse Bijenkorf ter herinnering aan de korte, maar felle brand, die gistermiddag zoveel consternatie heeft veroorzaakt in het warenhuis en op de Coolsingel. Er ivas paniek op de Coolsingel. Om kwart over twee gistermiddag stond de met zeildoek omhangen plas tiek van Gabo van onder tot boven als één lakkei van 26 meter hoog in lichter laaie. De ontploffing van een fles zuurstof, die in wolken van vuur explodeerde en tientallen meters verder terecht kwam, zaaide paniek onder de vluchtende toeschouwers. Wonder boven wonder werd echter niemand gewond. Waarschijnlijk is bij laswerkzaamhe- den aan het plastiek een vonkje over geslagen op het zeildoek, dat onmid dellijk vlam vatte. Zware, zwarte rook wolken dreven over de Coolsingel. Po litie trachtte het publiek op flinke af stand te krijgen. Arbeiders, die aan de restauratie van de plastiek werkten, schreeuwden het publiek toe weg te gaan in verband met het gevaar van springende zuurstofflessen. Het waren huis werd ontruimd. Groot was even het gevaar, dat de brand naar binnen zou overslaan. Gelukkig kon de brand weer, met groot materieel spoedig ter plaatse, een dergelijke catastrofe voor komen. Chaotische taferelen Tien minuten nadat de brand met een klein vlammetje boven in het zeil doek was begonnen, was de Coolsingel herschapen in een chaotisch tafereel van hollende brandweerlieden, voorgij- gangers. die dekking zochten achter ge parkeerde auto's of in verwarring op de vlucht sloegen bij het gerucht: er liggen nog meer zuurstofflessen. De vijf mannen, die bij de restauratie van het monument werkzaam waren, en die in overspannen toestand waren weggerend, kwamen toen pas terug. Zy hadden het vele lijf kunnen redden via een noodbruggetje naar het dak van het warenhuis, dat pas een dag ervoor was gelegd. Niet alleen zij, maar ook de politie was door deze snelle brand zo verrast, dat niemand goed wist waaraan te beginnen. Mensen die gevaarlijk dicht bij de brand stonden werden in die conster natie niet weggestuurd. Kinderen, die huilend een heenkomen zochten, dreig den bijna onder de voet te worden ge lopen. Het gesis van de eerste ontplof fende fles maakte pas duidelijk hoe ge vaarlijk het verblijf in de omgeving van de Bijenkorf was. Kort daarop vloog met een enorme knal, in een wolk van vlammen en vonken, de tweede fles 25 meter weg, gelukkig zonder iemand te raken. Een wonder Dat deze brand geen slachtoffers heeft geëist, mag een wonder heten. In de Bijenkorf werd het publiek ge waarschuwd dat er een alarmoefening werd gehouden. Hierdoor was het te danken dat er geen paniek ontstond. Op alle afdelingen verlieten de klanten en het personeel het gebouw. Alleen In Bij schoonmaak- en herstelwerk aan de plastiek van Gabo voor de Rotterdamse Bijenkorf is gisteren brand uitgebroken. In een ogenblik zag de Coolsingelvoor zover die niet door politie ontruimd was, zwart van de belangstellendendie het blussingswerk gadesloegen. de lunchroom, waar de huizenhoge vlammen langs de ramen lekten, ont stond begrijpelijkerwijs grote be roering. Toch lukte het ook hier allen veilig naar buiten te brengen. De voorgevel van de Bijenkorf bleek, nadat de brand om kwart voor drie geblust was, geheel zwartgeblakerd te zijn; verder leek het gebouw geen schade te hebben opgelopen. Het monu ment van Gabo heeft, uiteraard, ern stige schade opgelopen. Of de plastiek nog te herstellen is, viel vanmiddag nog niet te beoordelen. De brandweer, die tegen halfdrie aankwam, had het vuur binnen een kwartier geblust. De brandweerlieden, nog in onzekerheid over de vraag of nog meer zuurstofflessen in de vuur haard lagen, drongen met hun water slangen tot vlakbij de vuurzee door. de tijd van de bestedingsbeperking en had aldus een dubbele uitwerking. Het betekende een investering van f. 300.000 per dag. De Esso bouwde een prachtig bedrijf, dat in zijn witte luister staat, te pronken op de zandwoestijn die het Botlek-gebied hier nog is. Deze raffinaderij levert per dag zoveel benzine af dat een auto er 450 maal de omtrek van de aarde mee zou kunnen afleggen. En het enorme fornuis produ ceert in een uur voldoende warmte om er tien huiskamers de hele winter lang mee te verwarmen. Wie nóg zo'n detail wil weten: tussen de 92 tanks, die een gezamenlijke opslagcapaciteit hebben van 800.000 kubieke meter, staan reuzen knapen van 24.000 kubieke meter, of wel een ruimte gelijk aan die van 48 eengezinswoningen. In de powerfor- mer zit alleen al voor 4% miljoen gul den aan platina. Het hart van de nieuwe raffinaderij is het elektronisch onderhuis, waarin op enkele panelen de gang van zaken in het hele bedrijf kan worden afgelezen. Het gehele raffinage- proces kan hier worden nagegaan, maar ook is het verzetten van een paar knop pen voldoende om onmiddellijk in een van de 98 tanks de inhoud en de tem peratuur af te lezen. Toen in 1953 de Esso-raffinaderij in Antwerpen klaar kwam. dacht men daarmee de Beneluxlanden te kunnen Blokkers burgemeesterszoon Ben Es- sing heeft in z'n dorp weer een muziek festival op touw gezet, waarvoor op 26, 27, 28 en 29 mei verscheidene bekende orkesten en solisten naar de plaatse lijke veilinghal zullen komen. De KLM- Harmonie zal het festival openen met een muzikale rondgang door Blokker in de middaguren van Hemelvaartsdag 26 mei. Omstreeks half vier besluit de harmonie deze klankrijke tocht met een concert in het park. De avond van deze eerste festivaldag is bestemd voor het optreden van Cate- rina Valente met het orkest van Eddy de Latte. De zangeres zal, voorafgegaan door de KLM-Harmonie, haar intocht in de gemeente maken te 19.00 uur. Over een eventueel optreden van Conny Froboess op deze avond wordt nog on derhandeld. Het programma biedt ver der 27 mei: pberlander Kapelle ,.Ko- latzny" uit Miinchen, zaterdag 28 mei: Papa Bue's Viking Jazzband uit Kopen hagen, welke band gewoon is in het kostuum van de oude-Vikings op te tre den en op zondag 29 mei: Helmuth Za- charias met zijn 32 „swinging violins". Aanvankelijk zouden op 28 mei een aantal harmoniekorpsen van lucht vaartmaatschappijen concerteren, doch dit programmapunt is vervallen. voorzien. De raffinaderij Rotterdam moest er nu al bij komen. Economen voorzien in de komende vijf jaar een toeneming van het binnenlandse energie verbruik van 34 miljoen ton steenkool equivalent tot 38 miljoen ton Daar de Nederlandse mijnen a] op top-capaci- teit werken. Zal deze toeneming voor namelijk door de oliemaatschappijen moeten worden opgevangen. Zo is de Esso na 69 jaar in Nederland na alleen een verkoopmij. geweest te zijn, een olieverwerkende industrie geworden. Eens had zij een wagenpark met 800 paarden, nu een tankervloot van 177.000 ton, in 1963. een binnenvloot met een totale tonnage van 17V4 duizend ton en een groot autopark. Deze groei van het bedrijf wordt weerspiegeld in de toe neming van het maatschappelijk kapi taal. In 1945 bedroeg het 15 miljoen gulden, nu is het 112V2 miljoen gulden. Schat aan documentatie in O vertoon Over enkele weken zal ons land een Nationaal Oorlogsmuseum rijk zijn, dat alle buitenlandse oorlogsmusea in de schaduw zal stellen. Dat is het resultaat van de lofwaardige samenwerking tussen de Stichting Oorlogs-Museum Overloon, het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie, enkele organisaties van oud-verzetsmensen, de Exposé en militaire oorlogsslachtoffers en de sectie krijgsgeschiedenis van de Generale Staf. Op 23 mei zal het sinds 1946 bestaande museum te Overloon door Prinses Irene worden heropend als het Nederlands Nationaal Oorlogs museum. De gebouwen op dit 16 ha. grote terrein zijn uitgebreid van 350 tot bijna 1000 vierkante meter oppervlakte en men zal naast de grote en kleine wapens die in de tweede wereldoorlog zijn gebruikt, een schat aan documentatie vinden, waardoor het museum een oorlogs monument is geworden zoals er geen tweede in Europa te vinden is. Reiniging De plastiek werd ontworpen door de in Amerika wonende Hongaarse beeld houwer Naum Gabo en op 18 mei 1958 (Opbouwdag) door de directie van de Bijenkorf aangeboden aan het gemeen tebestuur. Het 26 meter hoge gevaarte, waarin het publiek verschillende voor stellingen ziet (sprak niet eens een Amerikaan van een verticaal spoor wegongeval?) heeft volgens de ontwer per echter geen enkele betekenis. Het Waarom juist dit museum in Over loon? De heer W. Ch. J. M. van Lan- schot. voorzitter van de werkgroep, die de uitbreiding van het museum heeft voorbereid, zei ons: „Van 26 september tot 16 oktober 1944 had hier een der meest fanatieke gevechten uit de tweede wereldoorlog plaats. De tankslag, die hier heeft gewoed was de grootste uit de gehele oorlog. Onmiddellijk na de bevrijding werd het initiatief genomen tot het inrichten van het museum, zoals dat op vele slagvelden is gebeurd. Dit oorlogs-museum miste echter twee be langrijke schakels: het verzet en de Expogé. Thans is de collectie wat dat betreft aangevuld en is voorts waardevol materiaal afgestaan door het Ryksinsti- tuut voor Oorlogsdocumentatie en de vervult louter en alleen een decora tieve functie. De plastiek is een ver gulde ijzerconstructie, waarvan de poten" met marmeren platen zijn be dekt. Maar toen het er ruim een jaar stond bleken het weer en de spreeuwen geen eerbied voor de kunst van de heer Gabo gehad te hebben. Honder den vogels gebruikten het gevaarte vorig jaar avond aan avond als ont moetingsplaats. Een grondige reiniging werd noodzakelijk en besloten werd de plastiek dan meteen van een nieuwe laag verguldsel te voorzien. Dat was evenwel niet voldoende en daarom stond het dezer dagen voor de tweede maal in de steigers, door zeildoek aan het oog van het publiek onttrokken. Dit heeft hier en daar ontstemming ge wekt, omdat deze herstelwerkzaamhe den samenvallen met de „Floriade" en het toeristenseizoen. Generale Staf. Hierdoor heeft het museum een nationaal karakter en bovendien een educatieve functie gekre gen". De werkgroep is er van uitbegaan, dat het Oorlogsmuseum voor alles een juiste voorlichting moet kunnen geven aan jongeren. Het park waar de gebou wen zijn opgesteld, is gedeeltelijk nog het slagveld zoals dat destijds is aan getroffen, inclusief de stukgeschoten tank. In de expositie zelf heeft men echter alle sensaties willen vermijden. In de verschillende afdelingen van de ge bouwen vindt men in chronologische volgorde alle aspecten van de oorlog: de voorbereiding sinds 1933, de Meidagen van 1940, de bezetting, de onderdrukking, de jodenvervolging, de stryd in Ned.- Indië, het verzet, de Nederlandse rege ring in Londen, de honger, de militaire strijd en tenslotte de bevrijding. Aan het einde is een chapelle-ardente ingericht waar Prinses Irene op de openingsdag een blauwe vlam zal ontsteken, die hier altijd zal branden. Het materiaal zal van duidelijke toe lichtende teksten worden voorzien, ter wijl deze teksten ook in vreemde talen beschikbaar komen. Ook in het Duits, want men verwacht in de toekomst ook veel bezoek uit Duitsland. Wat Neder land betreft, hoopt het stichtingsbestuur, dat een bezoek aan het Nederlands Nationaal Oorlogs-Museum te Overloon op het programma van vele schoolreis jes zal komen te prijken. De uitbreiding en de inrichting van de afdelingen geschiedde onder leiding van de Haagse tentoonstellingsbouwer Henri Pieck „Ik heb er naar gestreefd de sfeer uit de oorlog te doen herbeleven voor degenen, die deze tyd niet hebben mee gemaakt". Op 23 mei zal men kunnen ervaren of dit doel is bereikt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11