Europese verkiezingen vermoedelijk in 1963 Restaurant Echoput te Apeldoorn werd een prooi der vlammen Het is alleen de vraag of raad van ministers akkoord gaat met de opzet van Europees parlement Toekomst van de intelleetueel in deze revolutionaire tijd Floriade-postkoets eindelijk thuis na kilometerslange rit Opgericht 1 maart 1860 Maandag 9 mei 1960 Derde blad no. 30043 Brandstichter opnieuw aan het iverk?; bij bos- en heidebranden vele ha. verwoest Gistermiddag is brand uitgebroken in het Apeldoornse restaurant „De Echoput", dat volledig is uitgebrand. Hoewel het schadebedrag nog niet kon worden vastgesteld mag toch worden aangenomen, dat dit ongeveer f. 140.000 zal bedragen. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat vonken uit het fornuis in de keuken op het rieten dak terecht zijn gekomen, dat onmiddellijk vlam vatte. Het restaurant brandde in nauwelijks een half uur tijd volledig uit, waarbij ook de inventaris verloren ging. Slechts enkele meubelstukken en machines konden nog worden gered. Ook het dagverblijf van de pachter, de heer J. Klosser, werd totaal vernield. Het restaurant was eigendom van het Kroondomein. De Apeldoornse brandweer heeft met een ladderwagen een nevelspuit en enkele tankwagens het vuur bestreden. De gasten, die bij het uitbreken van de brand in het restaurant aanwezig waren, vluchtten ijlings weg. De schade wordt door verzekering gedekt. In Apeldoorn zijn voorts gisteren on geveer 10 ha bos verbrand, 's Morgens braken in het Order Bos twee branden uit, waarbij 8 ha. bos verloren gingen. De strijd tegen het vuur werd aange gaan door verschillende Apeldoornse brandweerkorpsen, de bosbrandweer van Ugchelen en enkele honderden militai ren uit de Koning Willem III kazerne en het kamp „De Wittenberg". De pipercup van het vliegveld Deelen vloog boven het vuur om de nodige aan wijzingen bij de bestrijding te geven. 's Middags brak ook nog brand uit in het gebied van Berg en Bosch, dichtbij het Kroondomein. Daarbij gingen twee ha. bos verloren. Er bestaat gegronde vermoedens, dat de brandstichter, die het plaatsje Huis- sen in de Betuwe reeds geruime tijd on veilig maakt, de man heeft daar een achttal branden op zijn geweten, waar door tuinderswoningen, land- en tuin- bouwschuren, hooi- en stromij ten een prooi der vlammen werden zijn werk terrein heeft verplaatst naar het grond gebied van een naburige gemeente. In het tot de gemeente Eist behoren de dorp Elden stond zaterdagavond een tweetal grote landbouwschuren op het bedrijf van de gebr. Baars in lichter laaie. Het door de rieten daken gevoede vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweren van Huissen en Eist mach teloos stonden en zich moesten beper ken tot het nathouden van de aangren zende woning, die behouden bleef. Een negental kalveren en 60 kippen kwamen in de vlammen om, terwijl een groot aantal kostbare landbouwmachines en landbouwwerktuigen verloren gingen. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, is aanzienlijk. De brand is ont staan in het rieten dak van een der schuren. Vermoedt wordt, dat ook hier de nog steeds spoorloze brandstichter aan het werk is geweest. Een gelukkige omstandigheid was dat een groot aan tal runderen sedert kort was overge bracht naar de weide. In de Grote Peel onder de gemeente Asten heeft gistermiddag een heidebrand gewoed. Een gebied van meer dan 100 ha is door het vuur aangetast. Er ging veel turf verloren en er werd veel na tuurschoon verwoest. De brandweren van Asten, Meijel, Nederweert en Some ren bestreden het vuur en oogstten hier bij vooral veel succes met neveltankwa gens. Aan het blussingswerk namen mi litairen van de garnizoenen Roermond en Venlo deel. Tweehonderd ha. natuurreservaat is gistermiddag verloren gegaan bij een bosbrand in Middelbeers in het natuur reservaat „De Keyenhurk". Het gebied is bekend om de speciale vogelsoorten en wildsoorten die er in voorkomen. Het staat onder bescherming van Monumen tenzorg en de Stichting „Noord-Bra bants Landschap". Door deze brand zijn veel vakantie gangers gedupeerd. Enige georganiseer de jeugdgroepen hadden reeds plaats voor een zomerkamp in dit gebied be sproken. Zaterdagmorgen heeft in de binnen stad van Alkmaar een grote brand ge woed. Een explosie in een vat wasben zine in het magazijn van de fabriek van chemische produkten de N.V. Jan de Vries aan het Luttik Oudorp veroor zaakte een grote steekvlam, waardoor een magazijnbediende A. van der Kluk geraakt werd. Hij moest naar een zie kenhuis worden vervoerd. Het vuur vond voedsel in duizenden liters bezine en al lerlei chemicaliën. De brand strekte zich uit over een oppervlakte van ruim 300 m2. Een winkelpand met woonhuis en een aantal magazijnen met inhoud wer den een prooi van de vlammen. Eerst na een uur slaagde de brandweer erin het vuur enigszins te localiseren. Men slaagde er nog in, voor ongeveer f 40.000 aan materialen in veiligheid te brengen. Koningin van de dag wilde postkoets zien Geheel onverwacht meldden zich van daag de heer en mevrouw Natan Mer- vish uit New Port (Californië) bij de „Floriade" in Rotterdam. Aan dit bezoek bleek een voorgeschiedenis verbonden te zijn. Mevrouw Mervish was onlangs voor een televisiestation in Los Angeles op getreden in een wedstrijd en omdat zij de hoofdprijs had gewonnen in het pro gramma „Doe een wens" werd zij uitge roepen tot „Koningin van de Dag". Zo als de naam van het programma reeds zegt mocht zij ten overstaan van een talrijk publiek een wens doen. Haar ver langen was medische hulp voor twee kinderen uit een gezin, waarover een buurvrouw haar terloops had gesproken. De organisatoren vonden het zo mooi, dat niet alleen de gevraagde medische hulp werd toegezegd, maar dat mevrouw Mervish werd gevraagd ook zelf nog een wens op te geven. Toen bleek haar lief ste verlangen te zijn de „Floriade-post- koets" te mogen zien, waarover zij had gelezen. De nodige voorbereidingen wer den terstond getroffen en zo stond het echtpaar Mervish vandaag voor de poort van de tentoonstelling. Zij hebben niet alleen de postkoets gezien, maar hebben er ook in gereden. Zowel het tochtje naar de Floriade door de stad als de rijtoer van de tentoonstelling naar het stadhuis maakten zij in deze oude diligence. (Van onze parlementaire redacteur) Het Europese parlement, dat op dinsdag 10 mei weer bijeenkomt te Straatsburg, zal dan waarschijnlijk met grote meerderheid besluiten tot het aanbieden aan de raad van ministers van een ontwerp voor een rechtstreeks door het volk te kiezen Europees parlement. Er wordt naar gestreefd deze Europese verkiezingen voor het eerst te doen houden in 1963. Het aantal leden van het Europese parlement zal in vergelijking met nu worden verdrievoudigd en worden uitgebreid tot 462 leden, van wie de eerste maal nog 142 leden zullen worden aangewezen door de nationale parlementen. Voor Nederland betekent dit dat 28 leden rechtstreeks door het volk zullen worden gekozen en 14 leden zullen worden aangewezen. Gereserveerd afwachten Partijcongres A.R. Kiesvereniging Vrijdag 13 en zaterdag 14 mei wordt in „Esplanade" in Utrecht het partijcon- Tweede Kamerfractie van de A.-R.- kiesverenigingen gehouden. Op het pro gramma staat de verkiezing van een lid van het centraal comité ter vervulling van de vacature wijlen de heer A. Sta pelkamp. De voorzitter van het centraal comité, dr. W. P. Berghuis, en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, voorzitter van de Tweeede Kamerfractie van de A.-R.- party, zullen redevoeringen uitspreken. Honderddriejarige te Hoorn overleden Zaterdag is de oudste inwoner van Hoorn, de 103-jarige heer P. Verkerk, overleden. De heer Verkerk, die op 2 maart 1857 te Bergambacht werd geboren, heeft een groot deel van zijn leven in Duitsland gewoond. Hij werkte daar meer dan 50 jaar als nettenboeter. Kort na de be vrijding keerde hij terug naar ons land. Hü werd in huis genomen door een nicht, mej. v. Holten in Hoorn, die haar oom tevoren nimmer had ontmoet. Me vrouw Verkerk was in de oorlog in Duits land overleden. Advertentie HOUDT DAF IN 'T OOG Volgens het ontwerp zullen de Euro pese verkiezingen in de zes landen moeten worden gehouden op eenzelfde dag, die niet mag samenvallen met andere verkiezingen. Men wil voorko men, dat de samenstelling van het Europese parlement wordt beïnvloed door binnenlandse politieke factoren. De leden zullen worden gekozen voor een termijn van vijf jaar. Tussentijdse Europese verkiezingen zijn uitgesloten. Het belang van verkiezingen voor een rechtstreeksg ekozen Europees par lement ziet men vooral hierin, dat de partijen worden gedwongen een Euro pees beleid-programma op te stellen, dat de kiezers moeten beoordelen. De eerste Europese verkiezingen zullen worden gehouden volgens natio naal te stellen regelen, die moeten wor den goedgekeurd door het nationale par lement, maar het dan ontstane Euro pese parlement zal een ontwerp moe ten opstellen voor eenvormige Europese verkiezingen. Bij het opstellen van de nationale regeling zal er rekening mee moeten worden gehouden, dat de jong ste leeftijd waarop men aan de verkie zingen voor het Europese parlement mag deelnemen, niet lager mag zijn dan 21 jaar en niet hoger dan 25 jaar. Communisten worden de eerste maal eventueel toegelaten volgens thans gel dende nationale regelingen. Kandida ten die tien procent van de stemmen behalen, zullen een vergoeding krijgen voor bepaalde verkiezingskosten. In Straatsburg kunnen in het ont- werk uiteraard nog wijzigingen worden aangebracht, maar voor het beginsel van een rechtstreeks door het volk ge kozen Europees parlement, bestaat vol gens degenen, die zich met de voorbe reiding van het ontwerp hebben bezig gehouden, een grote meerderheid. Het is echter zeer de vraag of de raad van ministers met de opzet ak koord gaat. Men moet dus toch gere serveerd afwachten of inderdaad in 1963 de eerste Europese verkiezingen zullen worden gehouden. Eenvoudiger - Goedkoper. Off. Dealer GEBR. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 Nieuwe socialistische jeugd-organisatie (Van onze Amsterdamse redacteur) In Amsterdam is dit weekeinde een nieuwe socialistische jongeren organisatie in het leven geroepen; die in de plaats wil treden van de opgeheven A.J.C. en „Nieuwe Koers". Tijdens het tweedaagse congres is besloten deze organisatie de naam Socialistische Jeugd van Nederland afgekort S.J. te geven, en aan sluiting te zoeken bij de Internationale Unie van Socialistische. Jeugd (I.U.S.Y.). De S.J. wil een onafhankelijke beweging zijn, waarin alle socialistisch denkende en voelende jongeren elkaar kunnen vinden. Het wil zich niet binden aan een bepaalde politieke party, hoewel de leden zullen worden gestimuleerd dit wel te doen, doch naar eigen keuze. Het initiatief is destijds uitgegaan van enige jonge leden van de Pacifistisch Socialistische Partij in de Zaanstreek. Zij belegden in november jl. een oriën teringsbijeenkomst in „De Lage Vuur- sche" waar zij vooral de democratisch- socialistische studentenvereniging Poli- teia aan hun zijde vonden. In Politeia werd reeds lang de behoefte aan een socialistische jeugdorganisatie gevoeld. Zaterdagavond in Hypokriterion, en zon dag in gebouw „De Brakke Grond" heeft de S.J. gestalte gekregen. In de afgelo pen maanden ontstonden in Amsterdam en Rotterdam reeds afdelingen van de nieuwe organisatie. Tijdens het congres bleek dat binnenkort Haarlem, Gronin gen en Leiden zullen volgen. „Nieuw" gebergte in Nieuw-Guinea Op suggestie van de Stichting het na tionaal Nieuw-Guinea Comité te Den Haag is het gebergte omsloten door de Baliemvallei in het noorden, de Oost- Baliem in het zuiden en de Ibele-rivier in het oosten van Ned. Nieuw-Guinea de naam gegeven van „Meyer Ranneft- gebergte". Men heeft op deze wijze de nagedachtenis willen eren van wijlen de controleur 1ste klasse bij het binnen lands bestuur J. R. Meyer Ranneft, die op 16 juli 1957 bij het vliegongeluk van de „Neutron" bij Biak om het leven is gekomen. De heer Meyer Ranneft heeft tijdens zijn leven opmerkelijke prestaties ge leverd. Vooral zijn tocht van de Wissel meren naar de Baliem-vallei van decem ber 1951 tot maart 1952 heeft de aan dacht op hem gevestigd. Het congres werd door ongeveer 150 jongeren bijgewoond. Tijdens de open bare zitting van zaterdagavond werd o.a. het woord gevoerd door de heer Pierre Legrève uit Luik, lid van het comité „Vrij Algerije" dat gelden inzamelt voor de Algerijnse verzetstrijders. De heer Le grève ontsnapte onlangs aan een bom aanslag. die door de Franse ondergrond se organisatie „De rode hand" was voor bereid. De S.J. heeft een actie-programma op gesteld o.m. op het gebied van de ver nieuwing en uitbreiding van de demo cratie, de kolonialisatie en rassendiscri minatie en de internationale ontwape ning. Het bestuur is o.a. samengesteld uit: Hans Uylenberg (voormalig Nieuwe Koersi algemeen voorzitter; N. Lange (lid PSP) secretaris; H. Lange «oud- voorzitter Politeia Afke Borgman oud AJC) en Paul Kruithof (oud-interna tionaal secretaris Politeia en lid PSP). Het secretariaat is gevestigd per adres N. Lange Hobbemakade 104 Amsterdam zuid. Advertentie Anticiperen op ingetvikkelde problematiek Zaterdag heeft in het Kurhaus te Scheveningen de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. van KooU, het congres van de Stichting i „Federatie organisatie intellectuele beroepen" geopend. Prof. dr. Fred L. Polak, sprak over „De verantwoordelijkheid van de intellec- I tueel tegenover de toekomst en de toekomst van de intellectueel". Hij wees op „het haast onbeschrijvelijke en zeker onvergetelijke, ja waarlijk gigantisch gebeuren van de zich ontplooiende natuurwetenschappelijk-technologische revolutie". De eisen, die zullen worden gesteld in het büzonder aan de intellectuele j kopgroep van onze tijd zullen z.i. onvergelijkelijk hoger moeten zün dan ooit tevoren, teneinde zo tijdig en passend mogelijk te anticiperen op de uiterst ingewikkelde problematiek, die komen gaat. De moderne intellectueel is uitge groeid tot een wezen, dat zich merkwaardig genoeg in onze tijd juist resoluut afwendt van de te veel omvattende, volkomen onzekere en onvoorspelbare toekomst. Een wezen, dat zich bü voorkeur veiligheidshalve vastzet in de eng begrensde loopgraven van het heden, daar precies zün plaats weet en zich met een krampachtige bewustzijnsvernauwing streng houdt aan zijn beperkte, concreet omlijnde dagelijks beroepsplicht. In het algemeen is de huidige door snee-intellectueel thans gelijk vrijwel alle anderen vastgeketend aan een strak omlijnd arbeidsdenken en mede als ge volg van velerlei beperkingen niet meer beschikbaar of bij machte tot het vrij- scheppend cultuurdenken. waarin de universele man van geest voorheen ex celleerde. Onze tegenwoordige intellec tueel van professie is in doorsnee niet alleen een deel-intellectueel, hij is bo vendien een typische heden-intellec tueel. Miljoenste telefoon aansluiting verwacht (Van onze Haagse redactie) Bij de centrale directie van de PTT te Den Haag heerst grote spanning: in de tweede helft van deze maand wordt voor ons land de miljoenste telefoonaan sluiting verwacht. In welk deel van het land en in welke plaats deze historische verbinding zal worden aangebracht, valt bü benadering niet te zeggen. In ieder geval zün bü de centrale directie alle maatregelen genomen, als via een telexapparaat de melding bin nenkomt, dat de miljoenste aansluiting op het telefoonnet tot stand zal komen. Dat de PTT van dit gebeuren iets extra feestelüks zal maken, behoeft geen be toog. HOGE BELGISCHE ONDER SCHEIDING VOOR J. REGOUT De Belgische ambassadeur in ons land, baron van der Straten Waillet, heeft za terdag tüdens een lunch in het ambas sadegebouw de versierselen van de Bel gische onderscheiding „commandeur in de orde van Leopold II" uitgereikt aan de heer ing. Joseph Regout, lid van de raad van bestuur van de N.V. Konink- lüke „Sphinx-Ceramique" te Maastricht, die tot 1 januari 1959 gedelegeerd be stuurder van deze onderneming is ge weest. De onderscheiding werd hem ver leend met het oog op zijn vele verdien- voor de Nederlandse industrie, sten voor de ceramische industrie en de internationale contacten die hü legde THANS 700.000 BEVRIJDINGSKAARTEN In het paleis Soest dijk is blükens de telling gedurende dit weekeinde de 700.000ste bevrüdingskaart gearriveerd. De stroom van kaarten, hoewel thans minder geworden is nog steeds niet ge stopt. Voor hen die de bevrüdingskaart nog aan Koningin Juliana willen zen den bestaat nog tot zaterdag 14 mei de gelegenheid. De verkoop van vluchtelin- genzegels is inmiddels geëindigd, maar men kan de bevrüdingskaart ook met elk gewenst bedrag in gewone postzegels beplakken. Prijs van f 35.000 In de 547e Staatsloterü, derdeklasse, is een prüs van f35.000 gevallen op no. 13889. Prof. Polak is van mening dat in de eerste plaats een tüdig geestelijk reveil van een groter aantal huidige intellec tuelen dan tot dusverre vereist is. „Later kan te laat zün. De grootste nood van onze tüd is onze tüd-nood". Ten spoedigste moet, naar sprekers oordeel, worden voldaan aan twee hoofd voorwaarden :ten eerste de bestaande leiding van op zichzelf onmisbaar ge worden specialisten moet met bekwame spoed worden aangevuld en op een mi- nimumpeil van juist voor specialisten onmisbare algemene ontwikkeling wor den gebracht, in het büzonder bü de ho gere graden. In de tweede plaats moet de democratische vorming van een nieu we universele geestesaristocratie doelbe wust worden bevorderd door, ongeacht afkomst, geloof of levensovertuiging, de besten uit een zich selectief ontwikke lende, in ere herstelde kopgroep van vol-intellectuelen ,op royale wijze in staat te stellen zich met inzet van alle kritische en creatieve vermogens te con centreren op de best mogelijke toekom stige menselüke lotsbepaling. Prof. dr. H. M. Oldewelt sprak over „de wisselwerking tussen cultuur en in tellectuelen". Deze wees erop, dat het noodzaak is de zin voor het oorspron- kelüke te activeren en het goede recht van ieders strikt individuele waarderin gen te cultiveren als een van de rechten van de mens. Prof. Oldewelt acht het gewenst dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, als zorgdra ger ook voor de geestelüke volksgezond heid, medezeggenschap zal moeten heb ben bij onderwüs. Om half vier zaterdagmiddag is dan „de" postkoets op de Floriade te Rotterdam aangekomen. Na een 3400 km. lange tocht van 39 dagen door 6 landen werd de tulpebol uit Turkije opnieuw in ons land ge bracht. En de man die dit 400 jaar geleden deed. Ogier Ghislaine de Busbecq volbiacht nu in de figuur van de heer N. W. van Vliet uit Amsterdamopnieuw deze missie. Nadat de postkoets met een gevolg van historische praalwagens het ten toonstellingsterrein was opgereden en vele belangstellenden de bemanning hadden toegejuicht .overhandigde de ook al historische prof. Carolus Clusius (prof. dr. L. van der Pül) de tulpebol aan de voorzitter van de Koninklüke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden. Vervolgens gaf de ambassadeur van Turkye, Selahattin Refet Arbel, de naam „Ataturk" aan een nieuwe tulpen variëteit. Ir. B. Stephan, voorzitter van de Ne derlands-Turkse Vereniging en het Co mité Voorbereiding Tocht Postkoets, sprak tenslotte de bemanning toe: De Busbecq, chef d'équipe Joop van der Touw en de twee reservekoetsiers. Hü schetste de moeilükheden die men had ondervonden op de tocht en roemde de wüze waarop de bemanning er zich doorheen geslagen heeft. Ook de veer tien verzorgers kregen een woord van Na een 3400 km 'lange tocht arri veerde zaterdag de befaamde post koets op de Floriade in Rotterdam. De bemanningdie de koets veilig uit Istanboel had gebracht, moest hier het veld ruimen voor talloze lieftallige bloemenmeisjes. dank. De karavaan bestond namelük zoals men zich zal herinneren nog uit een keuken- en voorraadwagen, rüden- de stallen, service- en tankwagens. „Deze tocht werd tot een nationale manifestatie, waarmee overal good-will voor ons land werd gewekt", zei ir. Stephan. Bü de aankomst op de Floriade zün zakken met post uit Turkije naar het stationspostkantoor te Rotterdam ge bracht. Om half zes vond nog een ont vangst op het stadhuis plaats. Hierna verdwenen postkoets en paarden defini tief naar het tentoonstellingsterrein. De koets staat tussen Energie-hal en het Paviljoen Rotterdam. De negen paarden zullen in speciaal gebouwde stallen ver- blüven. Duizenden imkers zijn in paniek Insektenbestrijding doodt miljoenen bijen (Speciale berichtgeving) Duizenden Nederlandse imkers ver keren m paniekstemming. De oorzaak is de dood van miljoenen bijen in de Fle- vopolder, waar Rijkswaterstaat honder den liters zwaar vergif over het bloei ende koolzaad spuit. Dit is een onder deel van de strijd tegen de glanskever en de snuitkever, die grote schade aan het koolzaad kunnen aanrichten. Zo is er in de gouden overdaad van het volop bloeiende koolzaad dan een drama aan de gang. Duizenden bijen kasten zün uit heel Nederland door im kers naar de polders gebracht. De byen hebben goed honing ingezameld, de kas ten zün zwaai- van de honing, die er met warm weer zelfs uitdruipt. Het ging goed totdat de snuitkever en de glanskever werden opgemerkt. Toen moest het polderbestuur optre den. Wel is er een regeling waarbij de imkers de dag voordat er gespoten wordt een waarschuwing krügen. Zü rei zen dan 's nachts naar het veld om voor het licht wordt de kasten te slui ten, zodat de bijen de volgende dag bin nen moeten blüven. Maar als de zon dan op de kasten begint te stralen wordt het zo heet in de kasten, dat dui zenden büen stikken. Het is een kwestie van kiezen. In de kasten stikken de by- en. Er buiten vliegen zü hun dood tege- Congres Natuurgeneeswijze in Noordwijk Tüdens het tweedaags congres van de Nederlandse Vereniging voor Natuurge- neeswüze, dat in dit weekeinde in Noordwyk is gehouden, heeft tandarts J. G. Baerents uit Amsterdam in zyn referaat over „Jeugdtandheelkunde op voedingsbasis of jeugdtandlapkunde" de wens uitgesproken, dat het ministerie, waaronder volksgezondheid resorteert, meer aandacht aan de tandheelkunde zal besteden dan reeds het geval is. Hü merkt op, dat de bodem, waarop tandbederf ontstaat, gevormd wordt door de slechte voeding van de tanden en kiezen van binnenuit. Door de kwalita tieve gebreken van de voeding wordt het bloed zodanig veranderd en met gifstof fen beladen, dat de daarvoor zeer gevoe lige haarnetvaten van het tandmerg, de tandwortelhuid en het tandvlees ziek worden. Er ontstaan kleine barstjes in het gla zuur en ziekten, zoals caries, paraden- tose en malocclusie kunnen ontstaan. Spreker zei. dat het voortschrüden van de carries tot stilstand kan worden ge bracht door een correctie in de voeding aan te brengen. In Amerika werd door het verstrekken van een voeding, be staande uit groenten, fruit en goede melk, aangetoond, dat tandcaries voor komen kon worden. Een onderzoek in Wassenaar heeft uitgewezen, dat op de leeftüd van twee jaar zes procent van de kinderen caries had. Op de leeftüd van tweeenhalf jaar was het percentage 33% en op die van drie jaar 65 De heer H. van der Upwich, arts te Bussum. sprekende over ..revolutie der voedingsleer" zei dat omtrent de kwali teitsbegrippen van het voedsel verande ringen in een snel tempo optreden. Re sultaten van vele onderzoekingen plei ten voor de stelregel: laat het natuur- hjke zo natuurlijk mogelük. Een gedena tureerde voeding schept een gedenatu reerde mens. Spreker zei, dat terwül aan de ene kant de geneeskunde met de che mie en de techniek zich uitputten in het vinden van steeds meer nieuwe medicü- nen, waarvan er al bijna 40.000 worden gefabriceerd, er door onderzoek een an der inzicht in de regenerende krachten van de natuur zelf ten behoeve van de zieke mens groeit. Een geneeskunde die steeds meer medicünen nodig heeft en steeds sterker afhankelük wordt van technische hulpmiddelen, zal het in de toekomst moeten afleggen tegen een ge neesmethode die haar kracht van gene zen zoekt in een zo volledig mogelijk herstel van de verloren gezondheid door een biologische, natuurhjke. volwaardige voedings- en leefwüze, aldus betoogde de heer Van der Upwich. De heer A. Wezelenburg uit Haarlem, die het onderwerp „voeding, bewustzyn en karakter" behandelde, kwam tot de conclusie, dat bü het heirleger van ze nuwpatiënten een behandeling moet worden ingesteld die de oorzaak zoekt in de zelfvergiftiging van het bloed van het spysverteringskanaal uit. De zenuwen moeten bevrijd worden van prikkelstof fen en gifstoffen en gevoed met die stof fen, die voor de zenuwen bestemd zijn. moet, want het gif in de bloemen is een insecticide, waaraan de büen onmiddel- lük sterven. In Frankrijk is wetteiyk geregeld, dat er tüdens de bloei niet mag worden ge spoten, maar volgens het Flevopolder- bestuur is de oogst daar ook veel min der. „Het koolzaad gaat voor de büen", zegt het bestuur van de Flevopolder, „en de imkers worden ieder jaar weer voor het spuitrisico gewaarschuwd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9