POST BLUFT Rijnsburg wil meer van Oegstgeest en minder voor de Universiteit Harrow Muziekkorps in Pieterskerk in dienst van het bijbels woord Tuinbouwareaal kan niet verder worden ingekrompen J. van Es 40 jaar bij Wernink Gouden Esso Extra Motor Oil Kon. brons voor A. v. d. Velden Officiële publikaties Een overgave met hart en ziel Opgericht 1 maart 1860 Maandag 9 mei 1960 Tweede blad no. 30043 Praeadvies over de grenzen Het college van burgemeester en wethouders van Rijnsburg is. zoals te verwachten viel, niet geheel onbevredigd, maar bepaald toch ook evenmin voldaan over de jongste grenswijzigingsvoorstellen in de Leidse agglomeratie, waarover de gemeenteraden uiterlijk 19 mei a.s, hun mening aan G.S. kenbaar moeten maken. Voldoening putten zij, zo blijkt uit een preadvies aan de raad, waar van wij de hoofdpunten reeds in ons blad van zaterdag vermeldden, uit het feit, de nieuwe oostgrens van Rijnsburg volgens de voorstellen zou worden verlegd van Kamphuizerwetering naar Rijksweg 4, over eenkomstig de gemeentesuggestie van 1958 in antwoord op de grens wijzigingsvoorstellen van 1955. Bepaald niet kunnen B. en W. zich verenigen met de geprojecteerde uitbreiding van de Leidse Universiteit ten koste van kwekers, die tot het Rijnsburgse tuinbouwareaal gerekend moeten worden, vooral waar die uitbreiding zich uitstrekt tussen Rijksweg 4 en Rijn. Voorts willen B. en W. van Rijnsburg de gehele „corridor" tussen Rijksweg en Rijn tot aan de nieuwe grens van Leiden in Rijnsburgse handen zien. Volgens de thans aanhangige voorstellen blijft een ge deelte van deze corridor in handen van Oegstgeest. Wij laten hieronder, in verband met de grote belangen, die voor Leiden en omliggende gemeenten met deze grenswijzigingen gemoeid zijn, vrijwel de gehele tekst van het preadvies volgen. te behouden, doet niets af aan de taak, die het gemeentebestuur heeft om de eigen bevolking, nu ruim 6600 zielen tellende, met vele kinderrijke gezinnen, op verantwoorde wyze te huisvesten en daarby tevens de zo noodzakelijke ruimte open te houden voor de zeer vele kweek- en handelsbedrijven. Het terugdringen van Rijnsburgse bloemenkwekers en tuinders in de rich ting van of op het Rijnsburgse territoir maakt het volbrengen van deze taak volkomen onmogelijk. Het vorenstaande is voor B. en W. aanleiding geweest in september 1958 in een uitvoerige brief aan het college van Gedeputeerde Staten met klem te aandacht te vestigen op de mogelijk heid als nieuwe oostgrens voor Rijns burg aan te houden Rijksweg 4. Alleen op deze wijze is het mogelijk, zulks ge zien in het licht van de te verwachten uitgroei van Groot-Leiden, het agra risch karakter van Rijnsburg op de meest ongerepte wijze te handhaven. In dit verband komt het B. en W. voor, dat, al willen zij stellen, dat de B. en W. stellen de raad voor het college van Gedeputeerde Staten in vo renstaande zin te berichten, thans voorgestelde grensverlegging voor Rijnsburg niet onbevredigend kan worden geacht, een gevoel van voldaan heid hunnerzijds beslist niet overheerst. Corridor B. en W. hebben in hun meerge noemde brief van september 1958 als gewenste oostgrens voor Rijnsburg ge noemd Rijksweg 4 en daarbij onder meer gesteld, dat toevoeging van de zo genoemde „Indische Buurt" niet tot de Oostgrens Rijksweg 4 De plannen, die thans zijn voorge legd zijn, voor wat Rijnsburg betreft, meer bevredigend dan de voorstellen van 1955, aldus B. en W. van Rijnsburg in het preadvies aan de raad, dat woensdag a.s. ter sprake zal komen. Werd in het voorstel van 1955 als nieuwe oostgrens voor Rijnsburg nog genoemd de Kamphuizer Wetering, thans is als grens voor Rijnsburg in oostelijke richting Rijksweg 4 aange houden. In dit opzicht moet de nu ge kozen oplossing beslist als beter en reëler worden beschouwd. Dit is zeker ook het geval nu het gebied ten noor den van het Oegstgeesterkanaal, be grensd door kanaal, Rijksweg 4 en Vin- kenweg aan het Rijnsburgse territoir zal worden toegevoegd. In dit verband merken B. en W. op, dat zij, op een desbetreffend verzoek van het college van Gedeputeerde Sta ten, reeds in 1958 als hun mening te kennen gaven, dat Rijksweg 4 de oos telijke begrenzing van Rijnsburg zou moeten zijn, waardoor een logische grens zou worden getrokken rondom de typisch Rijnsburgse agrarische werkgemeenschap. Deze mening was en is gebaseerd op de inmiddels totaal gewijzigde omstan digheden, voortvloeiende uit de in 1958 bekend geworden Leidse uitbreidings plannen, o.m. neergelegd ln het in dat jaar gepubliceerde structuurplan voor de z.g. Leidse agglomeratie. Tuinbouw geschaad door Universiteit In dit structuurplan vormt een voor de Rijnsburgse belangen wel zeer in grijpende zaak de bestemming, welke is toegedacht aan het gebied, begrensd door de Oude Rijn, Rijnzichtweg, Rijks weg 4 tot aan de zg. Witte Palen en vandaar door een lijn in zuidwestelijke richting tot aan de Oude Rijn. Dit ge bied, nu nog behorende tot de ge meente Oegstgeest, doch bij realisering van de thans voorliggende grenswijzi gingsplannen voorbestemd om aan het territoir van de gemeente Leiden toe gevoegd te worden, heeft in genoemd structuurplan de bestemming van uni versiteitsterrein. Het onderhavige gebied heeft thans nog een volkomen agrarisch karakter en de universitaire bestemming zy het, dat deze nog geen wettelijke grond slag heeft is strijdig met de belan gen van de Rynsburgse tulnbouwge- meenschap, alsook met die van de ge meente Rijnsburg als zodanig. Het tuinbouwareaal van Rijnsburg is immers niet beperkt tot het grondge bied van de eigen gemeente, doch strekt zich ook uit over het aangrenzende ter ritoir van naburige gemeenten. Dit „universitaire" gebied moet dan ook beschouwd worden deel uit te maken van bedoeld tuinbouwareaal, getuige het feit, dat dit gebied voor het over grote deel in gebruik is bij Rijnsburgse of op Rijnsburg georiënteerde bloemen kwekers en tuinders. Een universitaire bestemming zal een terugdringen van de door Rijnsburgers uitgeoefende tuinbouw in de richting van het eigen grondgebied van Rijns burg tot gevolg hebben. Opvangen onmogelijk? Gelet op het feit, dat de tuinbouw- grond rondom en binnen de huidige ge meentegrenzen volledig als zodanig in gebruik is zeer intensief, getuige de verkaveling In kleine percelen en de glascultuur in de laatste jaren reeds in sterke mate is toegenomen, staat het vast, dat het onmogelyk zal zyn het merendeel van de van hun tuin grond te verdrijven kwekers en tuin ders binnen het overblijvende gebied op te vangen. De ernst van deze situatie kan van de zijde der tuinbouworganisaties met nadruk bevestigd worden. Het algemeen aanvaarde standpunt, dat Rijnsburg en naaste omgeving, on derdeel van de Randstad Holland, haar uitgesproken agrarisch karakter dient BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacques, zn. van P. de Graaf en A. Straathof; Willem, zn. van W. van Veen en J. van Staveren; Johannes Marinus, zn. van D. J. D. Hovenier en J. M. Nales; Johannes Anthonie, zn. van J. A. van Leeuwen en G. J. Bosch; Maarten, zn. van C. Kulk en K. van Duljn; Zwa- nette Helena, dr. van W. Bierens en A. L. Folkerts; Johannes Cornells, zn. van J. C. Dorrepaal en H. M. de Hooge; Arie Cornells, zn. van J. C. van der Plas en D. c. Kromhout; Edward George, zrnvan W. Hllner en W. van Rijswijk. OVERLEDEN L. Hellenberg, 53 jr., echtgenote van C. van Duijn; J. T. van Vliet, 11 dagen, dochter; D. Matze. 57 Jr., man; C. M. Vooijs, 37 Jr., echtgenote van J. van Beele. Rijnsburgse verlangens behoorde. In dien G.S. van mening zijn, dat dit ge bied aan Oegstgeest behoort te blijven, zou de nieuwe grenslijn gevonden kun nen worden door van de Rijksweg 4 vóór de Indische Buurt langs in zuid- Conclusies B. en W. achten het dan ook gewenst, zulks gezien de grote agrarische belangen van Rijnsburg en gezien vooral ook in het licht van hun streven het agrarisch karakter van Rijnsburg veilig te stellen, aan het college van Gede puteerde Staten de wens te kennen te geven, dat alsnog zal worden getracht voor Rijnsburg een zoda nige oostelijke begrenzing vast te stellen, dat èn de z.g. corridor èn het eerder genoemde agrarische gebied, gelegen tussen Oude Rijn, Rijnzichtweg en Rijksweg 4 tot aan de Witte Palen a^n het grond gebied van Rijnsburg wordt toege voegd. Het is hun stellige overtuiging, dat alleen deze oplossing voor Rijnsburg de meest bevredigende is. Naar hun mening worden met een zodanige oplossing geen andere belangen in belangrijke mate ge schaad. Ook B. en W. zijn overtuigd van de noodzakelijkheid van belangrijke uitbreidingen van de Leidse Uni versiteit in de naaste en verdere toekomst. Zij vragen zich echter af of een mogelijke uitbreiding ir meer zuidelijke richting wel vol doende is overwogen. Beslist onlogisch komt het B. en W. voor, dat ook hoogwaardige cultuurgron den ten westen van het nieuwe tracé van Rijksweg 4 in het meer genoemde Leidse structuurplan als universiteitsterrein zijn aangewe zen. westelijke richting af te buigen naar de Rijnsburgerweg om vervolgens de nieuwe grenslijn van de gemeente Lei den aan te houden, zodat dan ook de „corridor" (het gebied, liggende tus sen Rijnsburgerweg en Oude Ryn, waarin bijna uitsluitend Rijnsburgse tuinders hun werk vinden) wordt op geheven. Uit het thans door Gedeputeerde Sta ten gedane voorstel blijkt, dat deze suggestie slechts gedeeltelijk is opge volgd. Met name de „corridor", im mers een volkomen agrarisch gebied, blijft in stand als onderdeel van de ge meente Oegstgeest. Lezers schrijven Huurverhoging De woningbouwvereniging waarvan ik lid ben, heeft de huur van woningen, waarvan de huur beneden de f. 8,per week ligt. met ingang van 1 april j.l. verhoogd in afwachting van de aange vraagde verhoging. Hieraan werd de mededeling toegevoegd, dat bij het af komen van de vergunning tot huurver hoging, terugbetaling volgt. Nu is mijn vraag; mag een woningbouwvereniging hiertoe overgaan? En mogen de leden weigeren de verhoogde huur te betalen zonder dat hieruit verdere consequen ties voortvloeien? A. de Leen. Bij navraag is ons gebleken, dat een woningbouwvereniging hiertoe inder daad gerechtigd is. Bij het niet-nako- men van deze betaling onstaat huur schuld, hetgeen tot onaangename ge volgen aanleiding kan geven, Red. Bescherm uw motor als hij loopt en als hij GEEN RESULTATEN VAN CONFERENTIE TE BRUSSEL De spoedconferentie, die zaterdag in het bekende onderhandelingsoord Val Duchesse in Brussel tussen Nederland en Duitsland is gehouden om alsnog te trachten de mogelijkheden na te gaan van een toenadering op het gebied van de landbouw, heeft geen concrete resul taten opgeleverd. De Duitse vertegen woordigers handhaafden het standpunt, dat de landbouw niet mag worden be trokken in de voorstellen van de voor zitter van de Europese commissie, prof. Hallstein, om tot een versnelling van de Euromarkt te komen. Verdere besprekingen, voordat de mi nisterraad van de EEG morgen in Luxemburg het plan-Hallstein zal be spreken, zijn niet te verwachten. stilstaat MET ESSO BENT U BETER UIT! Zaterdag werd het feit herdacht, dat de heer J. van Es 40 jaren geleden bij de N.V. Wernink's Beton Maatschappij te Leiden in dienst trad. Reeds korte tijd na zijn indiensttre ding (hij was toen 20 jaar), bleek, dat de heer Van Es in de ijzerbuigerij en -vlechterij een zeer bruikbare kracht was. Toen in 1927 wegens vertrek van de voorman een andere voorman in de ge noemde afdeling moest worden aange steld, viel de keus op Van Es. Hij kreeg de leiding over plm. 20 man. Na de tweede wereldoorlog was er ook in de ijzergieterij en -vlechterij een te kort aan personeel. De jubilaris evenwel wist door zijn voorbeeld en zijn zeer gro te werklust te bereiken, dat er met min der personeel meer werk werd verricht. Ter viering van dit jubileum werd de heer Van Es met echtgenote zaterdag door de directie ontvangen. In de kan tine was het vrijwel voltallige personeel van fabrieksbedrijf en kantoor aanwezig. De Ned. Maatschappij voor Nijverheid De voorzitter van het Departe ment Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, de heer J. G. Verheij van Wijk (links), biedt gelukwensen aan. en Handel verleende de jubilaris de gou den penning, welke hem werd uitgereikt door de heer J. G. J. Verhey van Wijk, voorzitter van het Departement Leiden. Tijdens de toespraak van één der di recteuren van de N.V. Wernink's Beton Maatschappij, ir. A. Sitsen, werd de ju bilaris een envelop met inhoud aangebo den. De heer D. P. Planje, voorzitter van de Personeelsvereniging van Wer nink's Bedrijven bood de jubilaris een fraaie schemerlamp aan. Ook in zijn kwaliteit van voorzitter van het Personeelsfonds bood de heer Planje een cadeau namens de bestuurs leden aan. De heer A. de Visser, be stuurslid van het Jubileumfonds sprak zeer waarderende woorden en bood de jubilaris een envelop met inhoud aan. Veertig iaar bij de SLF Zaterdag herdacht de heer A. v. d. Velden het feit, dat hij voor veertig jaar in dienst trad bij de Sted. Lichtfabrie ken. De jubilaris, die thans voorman- metselaar en binnenkort met pensioen zal gaan, werd in het Stadhuis ontvan gen. Hij werd hier toegesproken door de wethouder van Bedrijven, de heer S. M. Stolp, die de verschillende belangrijke data in de loopbaan van de heer Van der Velden de revue liet passeren. Hij schetste de jubilaris als een goed vak man en een stipt en rustig werker, wiens werk ook door het gemeentebestuur op prijs wordt gesteld. Daarom verheugde het hem te kunnen meedelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer v. d. Velden te vereren met de bronzen Wethouder S. M. Stolp wenst de heer A. v. d. Velden ge luk met zijn jubileum en Koninklijke onderscheiding eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Hij speldde de jubilaris vervolgens de onderscheiding op. Bij de plechtigheid waren mede aan wezig de echtgenote van de jubilaris, de directeur van de Lichtfabrieken, ir. Y. Ykema, en de heer I. Vermond, die de collega's van de afdeling, waar de heer Van der Velden werkzaam is, vertegen woordigde. Na deze huldiging volgde een ont vangst in het bedrijf van de SLF. SCHUUR AFGEBRAND Zaterdag om kwart voor een is brand uitgebroken in een schuur achter per ceel 205 aan de Hoge Rijndijk, eigen dom van de kweker Sijs uit Leiderdorp. De schuur ins geheel afgebrand. Hetin de schuur opgeslagen bouwmateriaal ging verloren, terwijl een zaagmachine gedeeltelijk werd aangetast. De brand weer heeft het vuur met vier stralen geblust. Do brand is vermoedelijk ont staan door „vuurtje stoken" van twee jongens aan de achterzijde van de schuur, waarna de vlammen naar bin nen zijn geslagen. De dadêrs zijn bekend. CORRESPONDENTIE E. G. te Leiden. Leiden, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Roermond, Sittard, Heerlen (of Maastricht) Val kenburg. Plm 234 km. Iets korter is de route Leiden, Rotterdam Dordrecht, Breda. Tilburg, Eindhoven en vervol gens als boven. COLLECTE KINDERBESCHERMING. De Nationale Collecte kinderbescher ming van 9 tot en met 14 mei gehou den. De opbrengst van deze collecte is bestemd voor verenigingen, instellingen en internaten van alle gezindten. VAKANTIEREGELINGEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dier gemeente, kamer 125, zijn nedergelegd ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden de door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 3 mei 1960 vastgestelde verordenin gen: 1. vakantieregeling slijteryen. 2. vakantieregeling voor de kappers- bedrijven. In de directiekamer bracht de direc teur ir. Y. Ykema de heer Van der Vel den dank voor de wijze waarop hij in de afgelopen 40 jaar zijn werkzaamheden in de timmerwerkplaats van de bouwkun dige afdeling heeft verricht. Namens het gemeentebestuur overhandigde hij een oorkonde. Vervolgens voerden nog het woord zijn chef en de voorzitter van de Personeelsvereniging. De laatste ver raste de jubilaris met een geschenk en mevr. v. d. Velden met bloemen. Hierna kregen in de kantine de collega's de ge legenheid om gelukwensen aan te bie den. Als aandenken aan deze dag wer den ook hier nog enkele cadeaus aan de jubilaris overhandigd, waarvoor deze met een kort woord hartelijk dankte. Opgewekt blazend en zingend musiceren In negen Nederlandse steden gaat het Harrow Muziekkorps van het Engelse Leger des Heils opwekkingssamenkomsten opluisteren. Het koos Leiden als belangwekkende universiteitsstad en als oord der Pilgrim-Pathers, tot uitgangs punt. Deze musici besteden op deze wyze, ten eigen laste, hun vacantie Het is een uitnemend ensemble. Wü menen te weten, dat Engeland niet minder dan 1000 Heilskorpsen telt. Als die daar allemaal zó zijn! De samenstelling is heel anders dan bij Nederlandse fanfares gebruikelijk; 10 cornetteni, slechts 1 bugel. 5 althoorns 3 baritons, 2 euphoniums, 4 trombones, 4 tuba's, slagwerk. Van saxofoons is in het geheel geen sprake. Voor omzetting in harmonieën door toevoeging van houtblazers (waarmee men bij ons vaak de standing denkt te verhogen) voelt men in Engeland algemeen bitter weinig. Het komt ons voor: terecht. Het was ons al voldoende, na ons Wil helmus hun „God save the King" te hebben gehoord: een warme straling, 'n klankglanzing en een klankhomogeniteit om van te watertanden. Het is al een voordeel voor de stemming, dat al deze (verzilverde) instrumenten uit één fa briek stammen: een eigen fabriek. Eigen, zoals ook hun muziekrepertoire eigen is, van eigen officieren en solda ten, of door deze gearrangeerd. Hier, d.i. in de Pieterskerk die aardig vol gelopen was, zaten mannen met routine, uitgerust ook met een deugde lijke voordracht, altijd even gemakke lijk. rustig en natuurlijk. Hun muziek wil het door allen benaderbare, de lie deer ente ksten beslissen over vorm en in houd. Veel voor de vertrouwden en ge trouwen berust ook op herkenning dier liederen. De stijlsfeer is z.g. romantisch al was in een aantal overgangen wel 'n klankidioom bespeurbaar dat van eigen tijd te noemen is. De muziek is dienstbaar, het bijbelse woord dienend. Het Heilsleger ziet zich zelf als 'n strijdend leger, dat strijdt in Jezus en vóór Jezus en dat altijd spreekt van de aloude Blijde Boodschap verkondigd in een niemand uitsluitende eenvoud. Die dienstbaarheid dat we ten we allen, hoe ver of nabij onze be langstelling moge zijn mondt uit in een prachtige en gerespecteerde sociale arbeid. Dat deze levenshouding op innerlijke blijdschap rust, is aan de muziek hoor baar: het opgewekte karakter ontbreekt er zelden aan. Alles wijst erop dat de overgave in het musiceren geschiedt met hart en ziel, in het afwerken van de klankvoortbrenging is een betrekke lijk technische volmaaktheid aanwezig, die samengaat met een nobele mildheid. Een en ander betekent niet dat de vreugd in het spelen als zodanig streng buitengesloten wordt, want twee pisto- nisten traden ergens gewoon solistisch naar voren om duetterend him solo stemmen te laten fonkelen met een na drukkelijk applaus tot gevolg. Eigenlijk is elke prestatie, elke toespraak met handgeklap begroet geweest, ongewoon in onze Pieterskerk. Behalve door blazend concerten in een aantal nummers (w.o. een paar van Eric Ball) en door begeleiden van de samenzangen, heeft het korps zich ook op niet onverdienstelijke wijze zingend laten horen. Uit deze zangers kwam bo vendien eens afzonderlijk een dubbel- mannenkwartet te voorschijn. Natuurlijk is er gesproken, ook buiten de wijding van bijbellezing, gebed en ander geestelijk woord. Vrij veel zelfs, door allerlei sprekers. Die sprekers wa ren onze loco-burgemeester, de heer Van Schaik, commandant Palstra, kolo nel Deurloo als districtsofficier en ma joor Hoevers. Het spreekt vanzelf dat kolonel Bovau, de meegereisde vertegen woordiger van het hoofdkwartier in Londen, warm gestemd onze verwel komende, de Engelse taai gebruikende loco-burgemeester dank zegde. Kolonel Bovan verwees naar de staatsman Churchill als schakel tussen Harrow en Leiden. Churchill is een abituriënt van de beroemde Harrow-schooi en dezelfde Churchill is ere-doctor van de Leidse Universiteit! De aanwezigen zagen ook de slagwer ker Powell de kansel beklimmen om te getuigen van zijn redding door de aan raking met het Heilsleger en door Gods genade. Een Heilsdienst is namelijk nooit compleet zonder dat zulke getui gen naar voren treden, want centraal in hun diensten is de zondaarsbank en de daar beleden schuld. Naast de beide Engelse sprekers be vond zich telkens kapitein Schurink van het Leidse Leger op de kansel, om zinsnede na zinsnede het gesprokene te vertalen. Het moge ons toegestaan zijn. op menselijke wijze hem een compli ment te brengen voor de opvalfëhd vlotte en feilloze wijze waarop dit ge schiedde. Wat kapitein Schurink be treft, zo werd officieel bekendgemaakt dat hij is uitgezocht om leider te wor den van de kruistochten in de komende zomermaanden, der nieuwe kadetten. Zijn vrouw zal gedurende zijn afwezig heid zijn leiding te Leiden overnemen. V.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3