Moskou snapt niets van vrees in Amerika voor onverwachte aanval Veilig kopen! 538,- GARANTIE r De adverteerder die rekent Leidsch Dagblad Met een enkel woord pac VROUWEN 2 Agenda MAANDAG 9 MEI 1960 Vervolg van pag. 1 Piloot zou niet Russen onder één hoedje hebben gespeeld, zegt Frans blad Russen laten ook vliegtuigen boven bases vliegen Het onafhankelijke Britse blad „The Times" schreef hedenochtend dat de belangrijkste vraag is hoe de Amerika nen ertoe zijn gekomen een dergelijke vlucht boven Rusland te laten onder nemen aan de vooravond van de top conferentie. De Amerikanen hebben pre mier Kroesjtsjef zijn propagandazege op een blaadje aangeboden nu zij openlijk hebben moeten toegeven de Russen uit de lucht te bespioneren. Dat dit staaltje spionage uiterst dwaas was, mag, aldus „The Times", het feit niet verbloemen dat ook de Russen vol ledig meedoen aan de spionage. Het beste middel ertegen is president Eisenhowers voorstel tot wederzijdse luchtverkenning als waarborg tegen een verrassende aanval. „Het lykt misschien naief dat het ministerie van Buiten landse Zaken (te Washington) de Ame rikaanse spionagevluchten rechtvaardigt als een uitvloeisel van Ruslands „buiten sporige geheimzinnigheid", maar het valt te betwijfelen of de Russen wel be grijpen hoe sterk het Pearl-Harbour- complex in de Verenigde Staten is en hoe sterk de vrees voor een verrassende aanval leeft". Functionarissen van het „State De partment" zeiden gisteren dat Russische vliegtuigen spionage- en verkennings vluchten boven de Verenigde Staten en Amerikaanse raketbases in Europa, Azië en het Midden-Oosten hebben gemaakt. Maar een onbetwist feit acht men het dat Kroesjtsjef kostbaar propaganda materiaal in handen is gegeven door het ontdekken van een Amerikaanse spio- nage-opdracht. Was piloot een spion Het Franse rechtse blad „l'Aurore", schrijft dat Kroesjtsjefs verslag over het neerschieten van het vliegtuig, de ge vangenneming van de vlieger en de in beslagneming van verschillende dingen, waaronder foto's, onmogelijk zou zijn geweest als de piloot niet met de Russen onder één hoedje zou hebben gespeeld. Er zijn, aldus dit Franse blad, .wonde ren" in dit geval, namelijk dat de vlieger zich van 8000 tot 12.000 meter hoogte heeft kunnen redden uit een door een raket vernield vliegtuig, dat de piloot tijd heeft gehad een injectiespuitje, een revolver en zakken met geld en levens middelen mee te nemen en dat hij, toen de raket met 5000 tot 7000 kilometer per uur kwam aansuizen, ook nog tjjd had om de fotografische apparatuur van het vliegtuig los te maken. Washington was wèl op de hoogte, schrijft Reston „De regering heeft al jarenlang toe stemming gegeven voor vluchten boven communistisch gebied", aldus schrijft de bekende journalist Reston in de New York Times. De Verenigde Staten en andere Westelijke landen zijn, anders dan de communistische wereld, open maatschappijen waarin het voor Rus sische ambtenaren mogelijk is veel te zien van wat er gebeurt. De president, zijn belangrijkste mede werkers en enkele Congresleden zijn al een tijdlang op de hoogte van de pogin gen de geheimzinnigheid van de commu nisten te doorbreken door vluchten over communistisch gebied. De Russische lei ders, Kroesjtsjef incluis, weten dit ook al langer. De bekendmaking van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, waarin werd gezegd dat er geen toestemming was gegeven voor de vlucht van de U-2, wordt om twee redenen ge kritiseerd. In de eerste plaats wekte zij de indruk dat hoge regeringsambtena ren niet van dergelijke vluchten op de hoogte waren en in de tweede scheen zij één van de hoofdpunten van de com munistische propaganda te bevestigen, namelijk dat er ambtenaren zijn die de bevoegdheid hebben zonder controle en tegen de politiek van de president te handelen, aldus het blad. „Atmosfeer bedorven" In Westduitse kringen werd gezegd dat er talrijke gevallen van Russische spio nage waren geweest en dat de V.S. ge makkelijk enkele voorbeelden zouden kunnen noemen. In kringen van de Westduitse sociaaldemocratische partij (oppositie) werd gezegd, dat het incident het risico aantoonde van een voortzet ting van de bewapeningswedloop en de daarmee verband houdende „intelli gence" en dat het de urgentie van de behoefte aan een ontwapeningsover eenkomst onderstreepte. Het rechtse in Rome verschijnende blad „H Tempo" schrijft, dat de verkla ring van het „State Department" waar dig was en een episode, waaraan Moskou een bijzonder dramatisch karakter wil geven, tot de juiste proporties had te ruggebracht. De conservatieve „Corriere della Sera" in Milaan schrijft dat derge lijke episodes altijd zouden voorkomen zolang er geen doelmatige en gecontro leerde ontwapening is. Premier Nehroe van India deelde aan journalisten mede dat „de topconferen tie ongetwijfeld zal doorgaan, maar de psychologische atmosfeer is enigszins be dorven". Russen onderscheiden De 21 Russische militairen, die het be vel van Kroesjtsjef om het Amerikaanse toestel neer te schieten hebben uitge voerd, zijn door de Opperste Sovjet on derscheiden, zo heeft Tass meegedeeld. Zij hebben onderscheidingen gekregen omdat zü „met succes een bevel van de Russische regering hebben uitgevoerd en het Amerikaanse vliegtuig, dat op 1 mei met vyandige bedoelingen ver in Rus sische gebied was doorgedrongen", heb ben vernietigd. Het ministerie van Buitenlandse Za ken te Ankara heeft gisteravond meege deeld dat Turkije geen enkel Ameri kaans vliegtuig toestemming tot opstij gen had gegeven voor een vlucht voor verkenning of een ander doel boven Russisch gebied. Verder werd in de ver klaring gezegd dat Turkije alleen ver antwoordelijk kan worden gesteld voor zijn eigen vliegtuigen buiten het Turkse luchtruim. Een woordvoerder van het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het Amerikaanse toestel geen tussenlanding in Pesjawar heeft gemaakt. Kroesjtsjefs beschuldiging dienaangaande is ongegrond, zo zei hij. Operetten-componist Abraham overleden (Van onze correspondent ln Bonn) In Hamburg is zaterdag op 68-jarige leeftijd overleden Paul Abraham, eens de koning der operetten geheten. Deze Hongaarse Duitser kreeg wereldbekend heid door een reeks operetten waarvan de voornaamsten zijn, „Blume von Ha waii" en de „Viktoria und ihr Husar". Paul Abraham beleefde zijn glorierijk ste jaren in de tijd, dat Berlijn nog het grote culturele centrum van Duitsland was. Dat was vóór Hitler in 1933 aan de macht kwam. In de periode 1920-1930 gingen van Berlijn Abrahams operetten ware zegetochten door de wereld hou den. En ook vandaag de dag zijn zijn melodieën ongemeen populair. Zijn naam is buiten Duitsland evenwel nog maar weinig bekend. In 1933 keerde Paul Abraham Duitsland de rug toe; hij moest zoals zovele kunstenaars in die tijd niets hebben van het nationaal-so cialisme. Pas in 1956 keerde Abraham op verzoek van Duitse vrienden uit Ame rika naar Duitsland terug, hij was toen reeds zwaar ziek. De laatste jaren van zijn leven sleet hij in een Hamburgs ziekenhuis, waar nog slechts enkele vrienden en zijn vrouw hem af en toe mochten bezoeken. Hij stierf eigenlijk op trieste wijze, los van de wereld waarin hij eens buitengewoon gevierd was. De Villiers Graaf contra Verwoerd Sir de Villiers Graaf, leider van de Verenigde (oppositie) Party, heeft in Kaapstad verklaard, dat deze party zich geheel heeft losgemaakt van de rassen politiek van de regering-Verwoerd. De regeringspolitiek jegens de negers is een dwaling, zei hy. „Wij moeten de wereld duideiyk tonen, dat de oppositie in Zuid- Afrika het regeringsbeleid afwüst en niet de koers aanvaardt, waarin het land wordt meegesleept." Rappe woorden - snel gebeuren (Van onze t.v.-medewerker) De AVRO had zondagavond het scherm geheel voor eigen gebruik ter beschik king. In de rubriek Televizier kwam de tentoonstelling „Gast en gastheer" aan bod, waaruit bleek hoe lastig televisie is als het om dingen gaat met een uit sluitend zakelijk accent. Het pakte niet. Direct daarna werden sprekende foto's gebracht van vluchtelingetjes en kwam een naarstige bakker oproepen tot aan koop van model-broodkaarten om de voedingssituatie in Noord-Afrika te kunnen verbeteren. En ziet, dat een voudige en pretentieloze optreden van een man met een hart, die gewaagde van het streven van zijn collega's-am bachtslieden, deed het ineens, pakte door de menselijke toets. Wie na dat ge zien te hebben, zijn kwartje niet offert bij de aanschafing van zijn eigen dage lijks brood, moet dan maar lekker gaan eten op het Horecafeest. Dat het hem wel bekome! Het lang verbeide portret van Cuba's Castro van mr. Hiltermann bepaalde de aandacht op een situatie, die al even zeer te maken had met het geluk van mensen, die daarvan te lang verstoken waren gebleven. Het schetste histori sche achtergronden en was wat grillig en chaotisch. Wat wil men met een man van zo ingewikkelde structuur in een zo zwaar door uitbuiting belast land, waarvan bovendien de toekomst onzeker is, al was het alleen al, omdat niemand weet, waar hij zijn volk naar toe zal leiden, misschien hij zelf ook wel niet. Hiermee is nog niets gezegd van de manier, waarop Hiltermann zijn werk deed. We hebben dus alle begrip voor de zwaarte van zijn taak. Dat neemt echter niet weg, dat het naar onze smaak een flodderige en oppervlakkige Vertoning werd. Een zee van woorden overspoelde een serie gedeeltelijk tame lijk willekeurige gekozen foto's. Hilter mann doet de actuele voorlichting spit ser en daardoor doeltreffender dan dit werk van langer adem, wil het ons voor komen. Toch werd een enkel accent dui delijk gelegd, zoals bijvoorbeeld de aan leiding van Castro's weinig vriendelijke houding jegens Amerika. Waarop de spreker zyn mening baseerde, dat Cas tro's oog nu reeds gulzig dwaalt over heel Zuid-Amerika werd niet of althans niet overtuigend uit de doeken gedaan. De rappe woorden in snel gebeuren hadden bij Lou van Burg een veel es sentiëler functie, maar dat ging ook om de presentatie van zyn show „Een (twee?) kwartje(s) per seconde". Bijna vijf kwartier is hy erin geslaagd de aandacht gespannen te houden. We weten het, het is allemaal lichte kost, maar mag dat niet? De man moet er doodmoe van worden, maar veel kijkers zal hy uiterst tevreden hebben gestemd. Hij hangt soms wel een beetje erg de populaire jongen uit, maar weet daar mee toch maar zijn gasten mee te slepen in het spel, waaraan hij zelf plezier be leeft, omdat de verrassing ook voor hem bestaat. Alles liep gesmeerd, beter dan de vo rige keer. afgezien van een paar kleine rimpeltjes, die hy handig wegstreek. Dit enigszins onnederlands gedoe gaat er in als koek om de heel eenvoudige reden, dat originaliteit en grondigheid de lichtvoetigheid niet storen. De entr'actes hadden het vereiste ni veau en getuigden van goede smaak. Men moet ervan houden, maar niemand zal kunnen tegenhouden, dat hier aan een vorm van onschuldig vermaak ge stalte is gegeven. Algerijnse rebellen gedood bij Marokkaanse grens In Franse militaire kringen is meege deeld, dat Franse troepen 120 leden van een bende opstandelingen hebben ge dood, die vrijdagnacht by Ain-Sefra in Marokko de Algierse grens waren over gestoken. Zondag werd een mohammedaan ge dood en werden verscheidenen gewond toen in een café inA lgiers een hand granaat werd gegooid. bij de erkende vakhandeJ met de volledige garantie van De Technische Unie. met TECHNISCHE UNIE- VOOR HEDENAVOND Hilversum If 402 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Blaasork. 20.16 wy wonderkinderen, hoorsp. 21.30 Gram. 21.40 Pianokwart. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Muzikale lezing. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. praatje. 18.25 Theaterork. en zang. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Kamermuz. 19.25 Muzikale lezing. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 De Radloecoop. 22.30 Nws., beursber. en SOS-ber. 22.45 Journ. 22.55 23.25 VOOR DINSDAG 10 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.50 V. d. hulsvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Mensen ln nood, vlak naast ons, klankb. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. De lieer A. Warnaar: Dalende emigratie Zij blijft van belang Op de algemene ledenvergadering van de Christeiyke emigratie cen trale heeft de voorzitter van deze organisatie, de heer A .Wamaar. za terdag in Utrecht een overzicht gege ven van de ontwikkeling van de emi gratie uit Nederland na de tweede wereldoorlog. Tussen 1947 en 1952 gaf het aantal emigranten een sterke stijging te zien. Maar sinds het topjaar 1952. toen 50.000 mensen ons land verlieten, is het weer voortdurend gedaald. Het aantal emigranten bedroeg in 1959 nog geen 22.500. Er gingen 5323 personen naar Canada (1952: 20.000) en 8000 naar Australië (16.000). De heer Warnaar zei, dat de cijfers over het eerste kwartaal 1960 niet doen verwach ten, dat dit jaar een keerpunt te zien zal geven. Het aantal emigrerenden lag zelfs weer iets onder dat van 1959. „Hoewel we deze daling van de emigratie over het algemeen onge wenst achten, kunnen we ons over enkele van de oorzaken ervan zo als de sty ging van het welvaartspeil in Nederland slechts verblijden", aldus de heer Warnaar. De emigratie naar Zuid-Afrika en Rhodesia is. tengevolge van de politieke onlusten in die landen, tot een zeer laag peil gezonken. De heer Warnaar zeide. dat zich in het eerste kwartaal 1960 voor Zuid-Afrika slechts 101 personen aanmeldden, tegen 642 in dezelfde pe riode van 1959. Nederland telde in 1850 2'/2 miljoen inwoners. Nu zijn het er ruim 11 mil joen en de bevolking groeit nog steeds, aldus de heer Warnaar. Een behoor lijke emigratie is dan ook van het groot ste belang -aldus de heer Warnaar. plaatst zijn advertenties bij voorkeur in het Meer dan 22.600 abonnees. In meer dan 6 van de 10 Leidse Per 1000 abonnees het goedkoopste en doeltreffendste advertentiemedium in Leiden en omgeving. BINNENLAND Woensdag 18 mei bestaat de Centrale Vereniging voor Gezondheidskolonies voor Zwakzinnigen 50 Jaar. Dit jubileum wordt gevierd met een feestelijke bijeenkomst in het Koloniehuis „Zonneoord" te Ede. De heren U. F. M. Dellaert. S. de Mul en O. Carre, respectievelijk directeur, adjunct-directeur en secretaris speciale diensten van de N.V. Luchthaven Schip hol, zijn gisteren naar Parijs vertrokken ter bijwoning van de jaarlijkse vergade ring, die daar van 9 tot en met 15 mei voor vertegenwoordigers van de belang rijkste Europese luchthavens is belegd. Bij onderscheidene K. B.s zijn be noemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit te Groningen om onderwijs te geven in de Inwendige geneeskunde, dr. E. Mandema. thans hoofd van de kliniek bij de inwendige geneeskunde, tevens be last met het geven van onderwijs aan deze universiteit; de faculteit der godgeleerd heid om onderwijs te geven in de Israë litische letterkunde, de uitlegging van het Oude Testament en de geschiedenis van de Israëlische godsdienst, dr. A. S. van der Woude, thans Ned. herv. pred. te Noordlaren; tot buitengewoon hoogleraar ln de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de organische scheikunde, dr. G. J. M. van der Kerk. thans bijzonder hoogleraar aan deze universiteit. Zaterdag heeft de Vereniging voor Christelijke Gezondheidskolonien in Ne derland ln Krasnapolsky te Amsterdam haar 50-Jarig bestaan gevierd met een feestelijke bijeenkomst, die gevolgd werd door een receptie. De Nederlandse Federatie van Be lastingconsulenten heeft zaterdag in het Kurhaus te Schevenlngen haar jaarlijkse belastingconsulentendag gehouden. Prof. mr. H. J. Hellema hield een inleiding over: „De rechtszekerheid ln het fiscale recht". De beide Kamers der Staten-Gene- raal zullen op woensdag 18 mei des na middags te vier uur ln de Ridderzaal in Den Haag een gemeenschappelijke bijeen komst houden met de delegaties uit de Staten van Suriname en van de Ned. Antillen. Na deze bijeenkomst wordt in het gebouw van de Eerste Kamer een receptie gehouden. De gouverneur van Suriname zal eind van deze maand naar Nederland vertrekken. In aansluiting op zijn werk bezoek aan Den Haag zal gouverneur Van Tilburg enige maanden met verlof gaan. Mevrouw Van Tilburg is reeds naar Ne derland gereisd. TUdens de afwezigheid van de gouverneur zal dr. C. Nagtegaal, directeur van het kabinet van de gouver neur van Suriname, waarnemen. Op vrijdag 17 Juni en zaterdag 18 Juni zal ln het Groothandelsgebouw te Rotterdam de Jaarlijkse algemene le denvergadering worden gehouden van de Vereniging van Directies van Nijverheids scholen Het Genootschap voor Geschie denis der Geneeskunde. Wiskunde en Na tuurwetenschappen houdt op zaterdag 14 en zondag 15 mei in Amersfoort een voorjaarsvergadering. Zaterdag is een woonschuit, gelegen aan de Moerweg in Den Haag, geheel ver brand. De eigenaar, de 43-Jarige chauf feur M. Visser, wilde een verfkwast in benzine schoonmaken. Op zeker ogen blik viel het blik met benzine om. waar dit de brandende petroleumkachel be reikte. De woonschuit stond in een oog wenk in lichterlaaie. De heer Visser werd met ernstige brandwonden naar het zie kenhuis Westeinde in Den Haag overge bracht. De algemene van de Vereniging „De Nederlanc mister ij" wordt dinsdag 10 mei gehou den in restaurant „Engels" ln het Rotter damse Groothandelsgeoouw. Zaterdagmiddag werd op de Ring baan We6t te Tilburg de driejarige F. Verhoosel, toen hij met een step aan de hand de weg overstak, door een vracht auto gegrepen. Het jongetje kreeg een der achterwielen over zien heen en werd ln zorgwekkende toestand naar het St.- Ellsabethziekenhuis vervoerd, waar het later overleden is. BUITENLAND De Zweedse componist en dirigent Hugo Alfven is zondagmiddag op 88- jarlge leeftijd in een ziekenhuis te Falun ten noorden van Stockholm overleden. Alfven componeerde vijf symfonieën en talrijke cantates. Ook schreef hij bewer kingen van volksmuziek. De premier van communistisch- China. Tsjoe En-lal en zijn Cambodjaan se ambtgenoot Pho Proeung, hebben in een gisteravond ln de hoofdstad van wikkeling der economische en culturele betrekkingen tussen hun belde landen. In de bekendmaking wordt gezegd dat Tsjoe En-lal nadrukkelijk heeft verklaard, dat belde landen het streven van buur staten van Cambodja om hun grondge bied met wapengeweld uit te breiden, krachtig veroordelen. Dit wordt be schouwd als een zinspeling op het ge schil tussen Cambodja en Zuld-Vietnam over enkele kust-eilanden. Een woordvoerder van Bucklngham- palels heeft zondag gezegd dat de echt genoot van Prinses Margaret mogelijk een titel zal krijgen. Hij zei dat het feit dat aan de vooravond van zyn huwelijk geen bekendmaking daarover was gedaan, niet noodzakeiykerwys betekent, dat hem geen titel verleend zal worden. Advertentie. Vrouwen hebben vaak moeilyke en pijnlijke tijden. Zy kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Kroonprins Aklhlto van Japan en zijn gemalin zullen zich 27 september naar Washington begeven, op uitnodiging van president Elsenhower. Een nationallstlsch-Chinese straal jager is zondag neergestort op een Zuid- formosaans dorp, waardoor 24 huizen in brand zyn gevlogen, zeven personen het leven verloren en elf werden gewond. De Russische eerste minister Kroesj tsjef zal 30 Juni ln Wenen aankomen voor een officieel bezoek, aldus is officieel bekendgemaakt. Verwacht wordt, dat hy ongeveer een week in Oostenryk zal blij ven. Een Blrmaanse veerboot, met veer tig opvarenden, werd zondag op de rivier de Irrawaddl, ongeveer 350 Kilometer ten noorden van Rangoon, door een hevig onweer overvallen. De boot sloeg om. het- geen aan 27 personen het leven kostte. ie anderen werden gered. De minister van Buitenlandse Za ken van de Verenigde Arabische Repu bliek en Joego-Slavié, Fawzl en Popovlc, hebben in een zondag uitgegeven bekend making verklaard, dat hun landen het eens zyn over de meeste internationale vraagstukken, die in een overleg van een week werden aangesneden. Dit gold ook voor vraagstukken, waarby beide landen betrokken zyn. vyf arbeiders, Inwoners van Ibague, in Columbia, zyn om het leven gekomen, nadat zij zelf gemaakt brood hadden ge geten, dat door een vrouw werd ver kocht. Tenminste tien anderen zyn hier door ziek geworden. De toestand van en kele hunner is ersntig. President Nasser heeft Rusland be dankt voor zyn economische hulp. Hy zei dat de verschillen die een ongunstige uitwerking hadden op de betrekkingen tussen beide landen geen Invloed hadden gehad op de Russische hulpverlening aan de V.A.R. De „Bell"-laboratorla te Honoloeloe. op Hawaii, hebben een speciale radar ver vaardigd. waarmee een projectiel kan wor den gevolgd, dat zich op een hoogte van achthonderd kilometer met een snelheid van dertigduizend kilometer per uur voortbeweegt. Met deze radar kan ook een voorwerp worden opgespoord, dat door een ander voorwerp aan het oog wordt onttrokken. Dit nieuwe radarstel sel is bestemd om als „oog" te fungeren van het anti-raket-projectlel „Nlke-Zeus", dat thans door de Am"rikaanse weer macht in gebruik wordt genomen. In New York heeft zich donderdag een zekere Stanley Saber by de politie femeld met de mededeling, dat hij ln 923 uit het leger was gedeserteerd, doch dat hy zich nu gevangen gaf omdat zijn hart niet zo best was en hy dacht in de gevangenis een goede behandeling voor zijn kwaal te krijgen. Tot zyn teleurstel ling werd hy echter niet gearresteerd omdat zijn misdrijf verjaard was. MAANDAG De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Restaurant v. d. Heijden (Breestraat 83) Sociale Raad. Spr. dhr. S. Krist over de Gem. Sociale Werkvoorzieningsregeling ln de praktyk. 8 uur nam. Schouwburg: Ballet- en operette-avond Speeltuinver. Oosterkwartier. 8 uur nam. Zomerzorg Partij .Spr. ft Clubgebouw Maria Gyzensteeg: Kapde- monstratle Ned. Kath. Kapperspatroons bond. 7.45 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer)2 4.30 uur en 79.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Gerecht 10: Splrltisch Genootschap. Spr. mevr. Holtrop-de Klein. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huls vrouwen. Fllmmlddag firma Van Houten. 2.30 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer)9- 12 uur voorm. en 24.30 uur nam. DONDERDAG Rehoboth: Lezing G. J. C. Donk voor Veron. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer)9- 12 uur voorm. en 24.30 uur nam. St.-Antonlusclubhuis: Feestavond „De Jeugdhaven te Lelden". 8 uur nam. Stationshal N.S.: K. en O.-excursie naar Amsterdam. 9 uur voorm. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer)2 4.30 uur en 79.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Feestavond 50-jarig bestaan Leids Harmonlegezel- schap „De Post". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk: 1011 uur voorm. Bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. H. K. la Rondelle van Delft. Ryksmuseum van Oudheden: Opening tentoonstelling Huls en huisraad ln de Griekse en Romeinse oudheid" door mr. F. P. Th. Rohling. 3 uur nam. Schouwburg: „Tot Ieders Genoegen" speelt „Blijf zitten waar Je zit". 8 uur nam. Spanjaardsbrug: Fietstocht Ned. Chr. Reisver. naar Braassemermeer. 2 uur nam. Leiderdorp. (Ver. Touwfabrieken) Feestavond „De Sleutelbloem'. 8 uur nam. ZONDAG Volkshuis: Poppentheater Harlekyn speelt „Het onbekende eiland". 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN AcademieTentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Ber| en schilders van de Ecole de Paris 28 mei). 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Platennleuws. 13.35 Lichte muz. 13.55 Gram. 14.15 Instr. trio en solist. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngs- ultz.: Toneel en dans ln Suriname en ds Nederlandse Antillen, door M. D. Thijs. KRO: 18.00 Amateursprogr. 18.20 Kaar ten op tafel, act. gesprek. 18.30 Metro- pole-ork. en soliste. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Strijkkwart. 21.00 Voorspel van een revo lutie. klankb. (deel 2). 22.00 Klein koor, kamerork. en sol. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gezin en huweiyk, lezing 22.50 Fllmmuz. 23.15 Gelders ork. en solist. 23.55-24.00 Nws. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regerlngsuitz.Progr. v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb.meaed. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Klarinet en plano. 16.00 Snauwen en slaan, lezing. 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Ronde van Ne derland .17.50 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amateursprogr. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ge sproken brief uit Parys. 19.10 Operafragm. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr 21.45 Gram. 22.00 Klavecimbel-recital. 22.30 Nws. en Beursber. van New York. 22.45 Twee violen. 23.05 Diaconaat ln be weging, lezing. 23.20 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Fllmdocumentalre. 20.35-22.15 Gevar. progr. 22.1522.25 Ronde van Nederland. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Intermezzo. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 15.30 Ge var. muz. 16.00 Klankb. 16.30 Pianomuz. 16.45 Praatje. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ork. conc. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Pol. praatje. 21.35 Gram. 21.45 Bariton en piano. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Nws. Engeland ,BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Jazzmuz. 13.30 Nws. en cricket- ultsl. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.). 15.00 Dansmuz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16-45 Race-ultsl. en orgelspel. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Nws., weerber., act. en lichte muz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.30 Nws. en hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Ge var. muz. (Om 23.30 nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.55 Lichte muz. 20.15 Verz. progr. 21.45 Nws. 23.30 Kamer muz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.10 Ka mermuz. 14.40 Gram. 17.00 Kamermuz. 18.30 Operamuz. 19.16 Gram. 19.20 Kna penkoor. 20.05 Kamermuz. 21.50 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.16 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Pianospel. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 1315 Gram. 14.00. Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 16.30 Omr. ork. en sol. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Jeugdconc. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws, 19.40 Schoolkoor. 19.50 Syndikale kron. 20.00 Voordr. 20.30 Gram. 20.45 Idem. 21.00 Omr. ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Midi-Cancans. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.45 Ork. conc. 15.30 en 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Dis cografie. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.00 Wereldnws. 22.10 Vrije tyd. 22.55 Nws. Berg (tot Ryksmuseum Geologie en Mlneralogh d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo- gle van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en reestdagen 24 uur Socitetelt „Horus" (Rapenburg 127): Diestentoonstelling „Catena", Rick van Bent um.26 uur nam. (tot 15 mei). Drieduizend mensen, onder wie vyf socialistische parlementsleden en ver scheidene predikanten van diverse kerk genootschappen, hebben zaterdag in Glasgow tegen de kernbom betoogd. Veertien mensen zyn ln Hongkong omgekomen bij overstromingen die het gevolg waren van zware regenval. Het Britse ministerie van de Lucht macht heeft meegedeeld dat Britse, N e- derlandse en Belgische vliegers, die deel uitmaken van de tactische lucht macht van de NAVO, de komende week hun krachten zullen meten met Franse en Amerikaanse collega's van de vierde tactische luchtmacht in het by nacht maken van verkenningsfoto's. Hierby zal februik worden gemaakt van parachute- akkels, die zo Krachtig zyn, dat zelfs voetafdrukken op de grond zullen kun nen worden waargenomen. De oefening, „Royal Flush Five'', zal van 16 tot 20 de zer op de Franse NAVO-basis te Brum- Ëarten, in West-Duitsland, worden ge- ouden. Dr. Daniel Brink Bosman, een vroe gere Zuidafrlkaanse ambassadeur ln Den Haag, is zaterdag op zlln boerdery te So merset in de westeiyke Kaapprovincie, overleden. Hij ls 70 Jaar geworden. Dr. Bosman trok zich ln 1956 uit de diplo matieke dienst terug. Hy was ln 1916 in Nederland gehuwd. De twee kogels die by de aanslag van 9 april op de Zuidafrlkaanse premier Verwoerd zyn afgeschoten, zijn zaterdag met succes operatief verwijderd. Meer dan 33 miljoen hectare land in e entwaalftal Chinese provincies, voor al ln SJantoeng. SJansl. Kansoe en Hopel, hebben van droogte te lelden. Meer dan twee miljoen mensen in Hopel en Kwang- -*1n ingeschakeld om r* Iroogte te bestryden. De kapitein van de door kernener gie voortbewogen ysbreker „Lenln" heeft meegedeeld, dat het schip op zijn reis van de Oostzee naar de Noordelijke IJs zee herhaaldeiyk „begeleid" ls door bui tenlandse schepen en vliegtuigen. Een Amerikaans verkenningsvliegtuig had om de IJsbreker gevlogen en onbekende voor werpen aan een parachute uitgeworpen. De Sovjet-Unie en Cuba hebben de diplomatieke betrekkingen, op ambassa deniveau. hersteld. Dit is ln een te Mos kou gepubliceerd Russisch-Cubaans com muniqué meegedeeld. BIOSCOPEN Trianon: „Hunde, wollt ihr ewig leben?" 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Dodende liefde". (18 Jaar). Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur, zondag: 230, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tullpe". (18 Jr). Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „Carmen Jones". (18 Jr.). Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur, zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Agi Murad, de witte duivel". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: "The Ladykiller". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Astra-theater (Wassenaar): Vrydag-, za terdag- zondag: 7.30 uur „Big Country" 14 Jaar. Maandag-, dinsdag- woensdag: 8 uur „Een vrouw wist te veel". 18 Jaar. Donderdag 8 uur „Schuld en boete". 18 Jaar: (ook 2.30 uur); zondag en woens dag 2.30 uur „Op zoek naar goud". A.l. Te Lelden zijn geopend de Doeza-Apo- theek. Doezastraat 31, tel. 21313 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. B(j geen gehoor b|) Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), hel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam licht bew. o Den Helder licht bew. o Ypenburg licht bew. w.stll 23 9 0 Vllsslngen geh. bew. o 4 22 11 0 licht bew. ozo 4 18 9 0 licht bew. ozo 2 24 9 0 zwaar bew. o 4 22 12 0 licht bew. zo 3 24 9 0 half bew. o 3 18 10 0 licht bew. nno 5 12 4 0.2 regen o 4 16 6 0.1 onbewolkt w.stll 5 Kopenhagen zwaar bew. o 9 16 7 0 Aberdeen geh. bew. zo 4 16 8 0.1 Londen geh. bew. ono 3 24 14 0 Bru&sel zwaar bew. zo 3 25 11 0 Luxemburg zwaar bew. no 4 22 9 0 Parys zwaar bew. o 2 26 12 0 Bordeaux mist wzw 2 27 13 0 Grenoble zwaar bew. w.stll 25 9 0 zwaar bew. n 3 19 12 0 onbewolkt o 2 22 10 0 onbewolkt ono 2 23 6 0 onbewolkt z 1 19 6 0 onbewolkt w.srtll 21 4 0 licht bew. wartil 23 6 0 licht bew. w.stll 21 13 9 motregen wjtll 11 9 5 onbewolkt w 2 19 3 0 zwaar bew. w.stll 14 9 0 half bew. w.stll 23 half bew. ono 4 18 11 4 half bew. ono 3 19 7 0 zwaar bew. w^tll 27 12 0 onbewolkt w.stll 24 9 0 isslngen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2