Groots défilé op Ginkelse heide van een deel onzer militaire maclit Elke nieuwe overwinning van Nasser ondermijnt aanzien van het Westen Moederdag moet anders zijn... Imposante representatie Koninklijk paar sloeg troepen gade op het nieuwe ere-podium Cairo schendt het verdrag van Constantinopel en neemt een loopje met de Veiligheidsraad Opluchting in Ned. Nieuw Guinea na besluit defensieversterking U kunt geld verdienen Maison Spier Maison Spier VRIJDAG 6 3IEI 1960 Speciale berichtgeving Als een indrukwekkende representatie van de militaire macht, die ons land 15 jaar geleden de bevrijding bracht, bewoog zich gisteren, de dag van de viering van het derde lustrum van die bevrijding langs de Ginkelse heide over de weg Arnhem-Ede voor H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard het grote vijfkilometer lange défilé van onderdelen der zee-, land- en luchtstrijdkrachten, waaraan ongeveer 4000 militairen hebben deelgenomen. Het zomerse weer had hiervoor vele tienduizenden naar de Ginkelse heide gelokt, maar niettemin waren de weersomstandigheden van dien aard, dat de luchtparade niet kon doorgaan. Het zicht was te slecht, om redenen van verkeers- en vlieg veiligheid werd zij daarom afgelast. Het défilé dat omstreeks half twaalf een aanvang nam en ongeveer 50 mi nuten duurde, werd door Koningin en Prins gade geslagen van het ere-podium dat even tevoren door kolonel W. A. Feitsma namens officieren en oud-offi cieren van zee-, land- en luchtstrijd krachten en van het voormalige KNIL was aangeboden, waarbij hij in een korte toespraak de hoop uitsprak, dat de vorm van dit podium aan de door H.M. de Koningin uitgesproken wens van een voud zou beantwoorden. De resterende gelden, welke voor dit doel bijeen waren gebracht, stelde hij de Koningin ter be schikking met het verzoek hier zelf een bestemming aan te geven. Op het ere podium bevonden zich tijdens het défilé voorts o.m. de minister-president prof. dr. J. E. de Quay en de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, ook de staats secretarissen M. R. H. Calmeyer en P. J. S. de Jong waren aanwezig. Tegen over het defileerpunt stond de Johan Willem Friso Kapel met tambourkorps in ceremonieel tenue opgesteld. By de aankomst van het Koninkiyk paar, Hare Majesteit gekleed in een teer groen ensemble en Prins Bernhard in generaalsuniform, speelde deze kapel het Wilhelmus, waarna zij ook verder militiare muziek ten gehore bracht ty- dens het défilé, dat kort na het aan bieden van het ere-podium een aanvang nam. Paradecommandant was generaal- majoor D. C. de Vries, commandant van de eerste divisie 7 December. Het défilé werd geopend door 12 mo torrijders der Kon. Marechaussee, ge volgd door de troepen te voet onder commando van kolonel H. G. M. Bouw man. Voorop mancheerde de Mariniers kapel der Kon. Marine met tamboers en püpers stram in het gelid, gevolgd door vier compagnieën van de Kon. Marine, waaronder een compagnie adelborsten uit Den Helder. De totale sterkte van deze troepen bedroeg 850 man, de be wapening bestond uit geweren. Hierop volgde de Kon. Landmacht met een compagnie marechaussee van het depot Apeldoorn, twee compagnieën cadetten uit Breda in gekleed tenue, een com pagnie leerlingen van de onder-officie- renschool uit Weert, twee infanterie- bataljons en een vaandelgroep met de vaandels van de verschillende regimen ten. Behalve deze vaandels werden in bet défilé nog tal van andere vaandels en standaards meegevoerd. De totale sterkte van deze troepen van de Kon. Landmacht bedroeg 1275 man. Ze waren bewapend met geweren en karabijnen. Onder de defilerendcn troepen te voet bevonden zich tenslotte nog 600 man van de Kon. Luchtmacht en een deta chement vrouwenafdelingen ter sterkte van 150. Behalve de Marinierskapel van de Kon. Marine marcheerden voorts nog 5 andere muziekkorpsen mee, n.l. het tamboer korps ,van de Kon. Marechaussee, het (Advertentie) Fiets-iotkborm, originek geschenken! cadetten tamboerkorps Prins Bernhard uit Breda, bekend om zyn tygervellen, de Kon. Mil. Kapel met het tamboer korps van het elfde garde bataljon grenadiers, het tamboerkorps van het regiment Van Heutz en de kapel van de Kon. Luchtmacht, waarvan verschil lende in hun ceremoniële tenues een imposante aanblik boden. Tot de onder commando van luitenant-kolonel A. L. van Mastrigt staande gemotoriseerde en gemechaniseerde troepen die na de Een beeld van het grote défilé te Ede. Een Honest John trekt langs het podium, waarop de Koningin en de Prins de indrukwekkende strijdmacht gadesloegen. troepen te voet met beheerste grimmig heid passeerden, behoorden twee batte rijen lichte veldartillerie, vier batterijen howitsers, een batterij lichte luchtdoel- artillerie, een raketbatterijbestaande uit vier raketten van het type Honest Johns (rijkwijdte 25 kilometer) die van kernladingen voorzien kunnen worden en tijdens het défilé op hun lanceerin- richtingen gemonteerd waren. Voorts materieel van de genie en tenslotte lichte en zware tanks (24 in totaal) met de trompetters der cavalerie. 12 mo torrijders der Kon. Marechaussee sloten het défilé, dat aldus, ondanks het nood gedwongen afgelasten van de luchtpa rade, een indrukwekkend evenement is geworden, dat door geen wolkje is ver stoord behalve dan voor een aantal toe schouwers door een fikse rookwolk van een gevaarlijk heidebrandje, dat geluk kig echter snel kon worden bedwongen. Het défilé werd door talrijke autori teiten by gewoond. In het Provinciehuis te Arnhem werd na het défilé nog een geanimeerde re ceptie gehouden voor de genodigden. De Koningin en Prins Bernhard waren on middellijk na het deflié, toegejuicht door een geestdriftige menigte, naar elders vertrokken. OPGEGRAVEN VEEN VEROORZAAKT NEVEL Op Ryksweg 2, tussen Maarssen en Amsterdam, heeft de nevel gisternacht verschillende botsingen veroorzaakt. In totaal werden 12 personenwagens by kettingbotsingen betrokken, waarvan er vijf zware materiële schade opliepen en moesten worden weggesleept. Het echtpaar F. C. Boer uit Heem stede, dat op de thuisreis was, moest na een botsing met een shock naar het zie kenhuis in Utrecht worden vervoerd. De politie in Maarssen heeft medege deeld, dat Ryksweg 2 voor 1940 is uitge baggerd, waarby het veen aan de opper vlakte is komen te liggen. Dit veen is op het ogenblik aan het branden en de rook vermengt zich verder tot nevel, zo dat men voor zonsopgang weinig zicht heeft op de weg. Met Rykswaterstaat en de waterschappen zal op korte termyn voor dit probleem naar een oplossing worden gezocht. Prijs baconvarkens verhoogd In verband met de gewyzigde situatie op de varkensmarkt heeft het Produkt- schap voor Vee en Vlee besloten de prijs voor baconvarkens ingaande maandag 9 mei met 5 cent per kg. te verhogen. Dientengevolge zal met ingang van deze datum voor baconvarkens in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs gel den van respectieveiyk f2.04, f2. f 1.96 en f 1.92 per kg. koud geslacht ge wicht. Tezelfdertyd wordt de regeling, waar by een toeslag voor niet tot bacon ver werkte slachtvarkens van 63 t/m 70 kg. verleend wordt, opgeschort. Dodelijk ongeval bij overweg in Waddinxveen Gistermiddag omstreeks half vyf is op een niet beveiligde overweg in Wad dinxveen een ongeluk met dodeiyke af loop gebeurd. Mevrouw S. C. van Loon- Horst uit Rotterdam reed daar met man en kinderen op bromfietsen op het ry wielpad, dat by de Ryksweg de spoor baan kruist. Door onbekende oorzaak heeft zy niet gemerkt, dat er een trein naderde. De machinist gaf nog fluit signalen en remde sterk af, maar kon niet voorkomen dat mevrouw Van Loon tegen de trein opreed. Haar vierjarige zoontje John William, dat achterop zat, werd op slag gedood. De moeder zelf werd ernstig gewond overgebracht naar het Bergwegziekenhuis te Rotterdam. NED. TAXICHAUFFEUR IN BELGIË BEROOFD Een Nederlandse taxichauffeur uit Maastricht is dinsdagnacht in de Bel gische plaats Ternaaien het slachtoffer geworden van twee jeugdige overvallers. De twee daders, van wie de leeftyd op 25 jaar wordt geschat, hadden hem ge vraagd hen naar de Belgische plaats Visé te brengen. In Ternaaien dwongen zy hem te stoppen, waarna zy hem be roofden van f 180.en er met de taxi van door gingen. Pas uren later werd het slachtoffer met verwondingen over zyn gehele lichaam aangetroffen. Hy verkeert niet in levensgevaar en is in middels in een ziekenhuis in Maastricht opgenomen. Van de overvallers heeft hy een nauwkeurige persoonsbeschryving kunnen geven. Dit is de tweede overval in vyf maan den op een Maastrichtse taxichauffeur. De auto is nog niet teruggevonden. Advertentie. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE AMERIKA EN DE KWESTIE CLEOPATRA (Van onze correspondente in Israël) Woensdag 13 april meerde de 8000 ton metende Egyptische vracht boot „Cleopatra" aan een van de Newyorkse pieren. Op dat moment begon een boycot-actie, waarover het laatste woord nog zeker niet gesproken is. De havenarbeiders van deze Amerikaanse stad weigerden namelijk de „Cleopatra" te lossen als reactie op het standpunt van de Verenigde Arabische Republiek om schepen van en naar Israël geen doorvaart te verlenen door het Suezkanaal. Bij de aankomst van de Egyptische vrachtboot hadden leden van twee machtige Amerikaanse vakbonden een kleine wacht op de pier betrokken. Zij hadden hun posten uitgerust met plakkaten waarop slagzinnen als „vrijheid is geen éénrichtingsverkeer" voorkwamen. Het gaat hier om een goedover- wogen actie, waarbij de vakbondsleiders het wettelijke aspect van de gehele zaak nauwkeurig hadden bestudeerd. Amerika onomwonden uit, gelooft men, dat, wat de einduitslag ook moge zyn, Israël by deze onverwachte reactie aan Newyorks .waterfront" slechts gebaat kan zyn. De Arabische politiek-eeono- mische blokkade van Israël heeft voor al ln de afgelopen drie jaren successen en uitbreiding gekend. De stryd om Is raels bestaan zal in de toekomst, aldus geloven de Israëliërs nog meer ver schoven worden naar het politiek-eco- nomische vlak. Ook liandelsoorlog is ontoelaatbaar De weigering van Nasser, die ten doel heeft de scheepvaart op Israël te be lemmeren, wordt door vrijwel alle vol kenrechtsgeleerden als een schending van het verdrag van Constantinopel be schouwd. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft Egypte hierover al eens op de vingers getikt, maar zon der resultaat: Nasser, die zich beroept op de staat van oorlog met Israël heeft steeds geweigerd om de discriminatieve maatregelen op te heffen. Het gaat by de houding van de Newyorkse haven arbeiders overigens niet om een poli tieke manifestatie, maar om een sta king waardoor men voor de rechten van de vakbondsleden opkomt, zo heeft in eerste instantie de Amerikaanse fede rale rechter beslist. De klacht in dit verband luidde dan ook, dat vele by de vakbonden aangesloten zeelieden goede posities hebben verloren, doordat op de uitgebreide Arabische boycotiyst tien tallen Amerikaanse schepen voorko men, die vroeger Israëlische havens hebben aangedaan. Ook een hogere rechterlyke instantie, het Federale van beroep van New York, heeft geweigerd het posten by de Cleopatra te verbie den. Zowel het Amerikaanse State De partment (Buitenlandse Zaken) als de regering der Verenigde Arabische Re publiek wacht nu af. welke gevolgen deze voor beide partyen delicate aan gelegenheid kan hebben. In Israël, waar de kwestie-Cleopa- tra op de frontpagina's der dagbladen verschynt en de openbare mening haar instemming met de gang van zaken in Wantrouwen En iedere nieuwe overwinning van premier Nasser tast het prestige van het Westen aan, en ondermynt tevens de bloeiende handelsbetrekkingen tus sen Israël en de Afro-Aziatische we reld. De recente geschiedenis heeft be wezen. dat het Westen en met name Amerika vermydt premier Nasser te kwetsen, zodat iedere dispuut omtrent de vrile doorvaart door het Suezkanaal, de vrije zeevaart in het algemeen en de wereldhandel tussen bevriende na ties tot op heden onbeslist bleef. Of beter gezegd, er kwam geen unaniem en krachtig Westers besluit en daar door konden de nieuwe boycot-maatre gelen goed gedyen in het door wantrou wen beheerste klimaat tussen West en Oost. Ondanks de verzekeringen welke Is raël van de secretaris-generaal der Verenigde Naties en ook van het State Department ontving, ziet het ernaar uit, dat in de toekomst geen schepen van met Israël bevriende naties, ge laden met uit Israël afkomstige goede ren, door het Suez-kanaal kunnen sto- j men. En hierdoor heeft het Arabisch blok een niet te negeren morele en com merciële zege in de wacht gesleept, waarvoor het zelf niet de geringste po litieke of commerciële risico's heeft behoeven te nemen. Voor Israël bete kent dit, dat, met gevaarlyke kracht, de tang zich sluit en de Israëlisch-Azla- tische handel in gevaar komt. Blykbaar is het transport van verschillende goe deren, byv. cement, via Israëls haven stadje Eilath aan de oever van de Golf van Akaba, voorlopig wel te kostbaar, waardoor Eilath het Suezkanaal be paald nog niet kan vervangen. „Nieuws" uit New York Israël heeft niet nagelaten het dis puut van het verleden aan de gang te houden. Eey Deense, Griekse en Libe riaanse vrachtboot completeerden de lange lyst van schepen,- die na een lange wachttijd aan de ingang van het Suezkanaal met hun uit Israël afkom stige waar onverrichterzake naar huis terugstoomden. Maar zelfs deze voor Israël vry kostbare experimenten kon den de politici en de openbare mening in het Westen niet overtuigen, dat er ,,iets nieuws" in het Midden-Oosten ge schiedde. Zelfs het besluit der haven arbeiders in Finland en Zweden om binnenkomende Arabische schepen te boycotten bereikte niet de internatio nale dagbladen. Totdat in New York iets gebeurde, dat wèl spectaculair was en dus nieuws werd. Hierdoor heeft men weer eens de gelegenheid het probleem voor het wereldforum te brengen. In regerings kringen te Jeruzalem komt men er rond voor uit, dat men begrip heeft voor de houding van het State Depart ment om zich in zyn buitenlandse poli tiek niet te laten beïnvloeden door sta kende vakbonden. Echter, men geeft tevens toe, verheugd te zyn, dat het Arabisch-Israëlische dispuut deze keer slechts een onderdeel vormt van een probleem, dat veel wydere en diep gaande consequenties kan hebben. Brandende olievlek Want het ontoelaatbare van iedere handelsoorlog is bewezen en bovendien het feit, dat een oorlog gevoerd met deze wapenen zich evenzeer als een brandende olievlek kan uitbreiden als in het geval van militaire schermutse lingen. Het is overigens interessant, dat een spontaan, unaniem besluit van de Ara bische Liga uitbleef als protest tegen het boycotten van de Cleopatra". Men heeft in de Arabische wereld eveneens de gevaren van kettingreacties begre pen. En dat in Cairo zelf de kwestie- Cleopatra van de hoofdpagina's ver dween om plaats te maken voor een andere ..internationale joodse samen zwering", nameiyk de opzienbarende onthullingen omtrent ontdekte spionage- netten en vermeende vergiftigingspo gingen. meent men te mogen zien als een poging van Cairo om een diploma tieke mislukking te camoufleren! Ja, Moederdag moet anders zijn dan andere huiselijke feest dagen. Bij alle feestelijkheden heeft de vrouw des huizes het altijd het drukst! Maar met Moederdag is het haar beurt om verwend te worden. Om eens een keertje helemaal niets te hoeven doen. Heerlijk! Dus, Vader? Dus, kinderen? Doe méér dan een cadeautje kopen. Neem haar è-lie werkjes uit handen geef haar het geschenk van het jaar: een vakantiedag in eigen huis! Dè,t is attent! Overigens, weet U wat ook zo attent is? Gladstone bij U hebben, wéar U ook bent. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING g SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 30 STUKS P tJl Vertrouwen keert terug! De ijskastsfeer is nu eindelijk ontdooid De „Nieuw-Guinea-koerier" schreef na het bekend worden van het besluit der Nederlandse regering, om de defensie van Ned. Nieuw-Guinea te versterken, dat dit besluit de bevolking van dit Ryksdeel een gevoel van opluchting heeft gegeven. Het blad schreef: „Wy aan deze zyde van de evenaar kunnen niet anders zeggen dan dat het genomen besluit een ongekende ontspanning hier te lande heeft gebracht. De ongezonde spanning die jarenlang is gegroeid, met aan de ene zyde de dreige menten van Indonesië en aan de andere zyde de totale onverschilligheid die, blykens de zichtbare tekenen hiervan in het parlement het Nederlandse volk ten aanzien van Nieuw-Guinea ten toon spreidde, hebben dit land geen goed gedaan. Politiek niet en economisch niet. Politiek gezien had Nederland er be lang by, niet te veel aandacht te schenken aan Nieuw-Guinea gezien de inter nationale verhoudingen. De jaren sedert 1950, moeten dan ook worden gezien als een vervolg op de yskastpolitiek ten aanzien van Nieuw-Guinea. Met het groeien van begrip in de in ternationale wereld voor het Nederland se standpunt inzake de Nederlandse soe vereiniteit van Nieuw-Guinea is de ijs kastsfeer ontdooid. En dit in de eerste plaats in dit land zelf. De Papoea toch moet zich terdege bewust zyn geweest van het feit, dat het Nederlandse volk geen aandacht voor hem had en dat hy zich terecht niet an ders kon zien dan een post op de Neder landse begroting. Een begrotingspost die door sommige politieke groeperingen in Nederland gelaten werd gedragen. Zo er ook by de Papoea liefde voor het Neder landse bestuur heeft bestaan, dan is deze door het ontbreken van enig teken van wederliefde van Nederlandse zyde Advertentie b« DAMESMANTELS en MANTELKOSTUUMS Kleuren en stoffen MODE 1960 57.50 - 69.00 84.00 en hoger. Grote sortering JAPONNEN in alle maten 19.75 - 26.00 - 37.00 en hoger. ALLEEN BIJ: KOOPT U MET PLEZIER. Haarlemmerstraat 109 t.O. BATA TELEFOON 24016 Zichtzending op aanvraag. Brits-Cyprische overleg opnieuw in een impasse Aartsbisschop Makarios heeft op een persconferentie in Nicosia verklaard dat het overleg tussen Engeland en de lei ders van Cyprus over de Britse bases op Cyprus weer in een impasse is geraakt. Zonder de goede wil en de medewer king van het Cyprische volk zullen de Britse bases op Cyprus onbruikbaar zyn, aldus Makarios. Het speet hem dat het niet mogelyk is geweest om tot overeen stemming met de Britten te komen, on danks de „verzoenende houding" van de Cyprische onderhandelaars. Het Britse standpunt over de bases is „volkomen ongerechtvaardigd", zo zei hy. steriel gebleven. De tekenen van aan dacht die dit land ontving in de vorm van parlementaire missies bracht hoop, die evenzo snel weer vervloog, omdat er geen zichtbaar resultaat kwam. Het beste wat hieruit voor de massa te distilleren viel was af te wachten. Ook het bestaande Nederlandse particuliere initiatief, onder de politieke constellatie weinig aangemoedigd, heeft te Ujden ge had van de yskastpolitiek. De weg van de minste weerstand kiezende zyn vele waardevolle werkers uit dit land wegge trokken. Dit is evenmin voor de Papoea verborgen gebleven met alle nadelige ge volgen van dien voor het vertrouwen in Nederland en de Nederlanders. En thans stelt Nederland een daad! Het zendt de „Karei Doorman", die in de Nieuw-Guinese wateren zal blijven totdat de vliegvelden, welke nodig zyn om een adequete verdediging in de lucht mogelijk te maken, gereed zijn. De Papoea heeft hiermede een groot deel van zyn vertrouwen in Nederland en in zyn eigen toekomst teruggekregen. Doch vooral zal het besluit ten goede komen aan de economische ontwikke ling van het land. zonder welke het po litiek gestelde doel der zelfstandig-ma ken der Papoeas een fata morgana biyft. Reeds zyn er tekenen, dat particuliere ondernemers die voorbereidingen troffen om hun belangen elders veilig te stel len, op hun besluit terug willen komen. Naast het voor een normaal ontplooien van het particuliere initiatief nog be staande bezwaar der belastingen, is in Nieuw-Guinea dat der labiele veiligheid thans weggenomen. De houding van het particuliere bedryfsleven zal ertoe mede werken de Papoea's, die het wegtrekken der „blyvers" niet onberoerd heeft gela ten, een nieuwe impuls te geven om krachtig aan hun toekomst te werken. Sabena wordt staatsbedrijf De Belgische minister van Verkeers wezen, de heer Segers, heeft meegedeeld, dat de luchtvaartmaatschappy „Sabena" met het oog op de toetreding tot de „Air Union" de status van een staats bedrijf zal krygen. De Belgische natio nale luchtvaartonderneming is thans een gemengde maatschappy, waarvan de helft der aandelen in particulier bezit is. De minister deelde mede, dat de Sabena in de „Air Union" niet zal kunnen wor den vertegenwoordigd door particulieren, aangezien de overige maatschappyen ambtenaren zullen afvaardigen. Air- France is een volledige staatsonderne ming, „Al-Italia is grotendeels een over heidsinstelling en hoewel de Duitse Lufthansa voor een groot deel een par ticuliere aangelegenheid is zal ook deze i maatschappy in de „Air Union" door een regeringsambtenaar worden vertegen woordigd. Het is overigens nog niet bekend, of de „Sabena" thans een volledig staats- bedrijf zal worden, of dat de Belgische regering alleen de meerderheid der aaa- 1 delen zal verwerven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9