WELDRA RUIMSCHOOTS ONDERDAK VOOR GEESTELIJK GEHANDICAPTE BEJAARDEN De afgelopen tien jaar bracht expansie der koopvaardijvloot Hulp en Heil brengt verlichting in bejaardenvraagstuk Katwijk Franse Kamer verwierp een linkse motie tegen regering-De Gaulle Maison Spier Maison Spier Voor het voortbestaan der Navo- landen krachtige vloot noodzaak VRIJDAG 6 MEI 1960 De plattegrond van de dependance van „Hulp en Heil' in Katwijk aan Zee. Rechts tussen j de bossage be vindt zich de hoofdingang. Ten noorden van de gebouwen loopt de Nachtegaallaan. De plannen voor de bouw van een dependance te Katwijk aan Zee van de Stichting Hulp en Heil, gevestigd te Leidschendam zijn thans na jaren van voorbereidingen in een vergevorderd stadium. Eind van deze zomer zal naar alle waarschijnlijk heid tot de aanbesteding worden overgegaan. De plannen om in Katwijk een dergelijke dependance te bouwen dateren reeds van voor de oorlog. Het was aanvankelijk de bedoeling een afdeling voor Neuroze te bouwen, waarvoor de stichting een waarvoor Prachtig project is over 2 jaar klaar Inmiddels is de behoefte aan een uit breiding van de Stichting in zoverre ge wijzigd, dat thans is afgestapt van de bouw van een neuroze sanatorium en in overleg met de inspecteur van de Volks gezondheid besloten is tot de bouw van een stichting voor verpleging en verzor ging van geestelijk gestoorde bejaarden. Steeds klemmender Dit probleem aldus dokter J. H. Plok- ker, directeur van de stichting, wordt steeds klemmender. Immers de mensen worden ouder, terwijl daarnaast de wo ningen kleiner worden, dus minder ge legenheid een of beide bejaarden, die enigszins geestelijk gehandicapt zijn, in het gewone gezinsleven op te nemen. Dit probleem zal stellig in de loop van de jaren toenemen, vandaar dat de directie van „Hulp en Heil" de moge lijkheid een plan te laten uitwerken voor opname van 252 geestelijk gestoorde be jaarden met beide handen heeft aan gepakt. Drie afdelingen Het gebouw zal uit drie afdelingen bestaan. In de eerste plaats een afde ling voor observatie en interne behan deling van de bejaarden. Bovendien een revalidatiecentrum. Voorts een afdeling voor bejaarden waarvan mag worden aangenomen, dat zij na verloop van tijd weer in de huiselijke kring kunnen terugkeren. Het is de bedoeling deze drie afdelingen te combineren. De leiding zal in handen komen van een internist, ter wijl de hoofdleiding in handen blijft van de directeur van Hulp en Heil te Leid schendam, dokter Plokker. Instemming De plannen zijn momenteel ter goed keuring bjj het ministerie ingediend en hebben de volledige instemming van de inspecteur voor de geestelijke Volksge zondheid, dr. A. L. C. Palies. Naast de opname van 252 bejaarden, is tevens voorzien in de huisvesting van 40 verpleegsters en ziekenverzorgsters, voor wie op de bovenste etage van het complex een 40 tal allergerieflykste ka mers zullen worden gebouwd, met een vrij uitzicht over de wijde omgeving. Loggers verdwijnen uit IJmuiden De IJmuidense vissersvloot, die altijd grotendeels uit treilers en kotters heeft bestaan, maar ook een kleine groep drijfnetloggers telde, is zijn laatste log gers kwijt geraakt. De N.V. Visserij-Onderneming, voor heen J. C. Pronk, heeft de motorlogger IJM 75 „Gorredijk" en IJM. 283 „Mar- tenshoek" verkocht aan de Scheveningse Sleephellingmaatschappij te Schevenin- gen. Deze werf heeft reeds twee nieuwe treilers voor de rederij Pronk gebouwd en is thans aan de bouw van nog twee treilers voor Pronk bezig. Het staat nog niet vast wat de Scheveningse Sleep hellingmaatschappij met beide schepen gaat doen. De kans is groot, dat ze ge sloopt worden. De IJM 75 meet 172 ton, werd in 1948 gebouwd te Scheveningen en is 240 pk sterk. De IJM 283 is 195 ton werd in 1916 gebouwd te Martenshoek en is een 315 pk sterke motor rijk. Het plan, dat is ontworpen door het Architectenbureau ir. A. van Essen te Voorburg bestaat uit een hoofdgebouw met de hoofdingang aan de noordoost kant en wel gericht op de Meeuwenlaan. Op de begane grond bevindt zich de the rapie-afdeling. Op de eerste verdieping bevinden zich de keukens. Daarboven is de representatieve afdeling. terrein achter het gemeentehuis ter grootte van 7 hectare had aangekocht. In de uitbreidingsplan nen van Katwijk aan Zee paste dit plan echter niet meer. Te meer ook omdat de inrichting zou worden ingesloten door flats, die op het ogenblik in grote hoeveelheden in Katwijk-Zuid verrijzen. Naarstig werd daarom gezocht naar een geschik ter terrein, dat nu in overleg van het gemeente bestuur van Katwijk gevonden is aan de Nachtegaallaan nabij de drinkwaterleiding. Waaiervorm De in een waaiervorm geprojecteerd gebouwen zijn bestemd voor opname van de bejaarden, evenals de gebouwen die in het verlengde van elkaar geprojec teerd zijn in westelijke richting. Aan de zuidzijde van het hoofdgebouw zal een kerlc en recreatiezaal verrijzen. De in waaiervorm gebouwde paviljoens zullen terrasgewijs gebouwd worden zo dat het dak van het lager gelegen pavil joen dienst kan doen als daktuin voor het hogere. Het hoofdgebouw is namelijk ontworpen dat het op een top verrijst en dus een overheersende invloed heeft. In de aansluiting aan de noordelijke punt van het hoofdgebouw bevinden zich de kamers voor de hoofden van diensten van het huishoudelijk personeel. Bij de westelijk gelegen ingang tot de terreinen aan de Nachtegaallaan bevin den zich de woningen voor de dokter, de administrateur en de chef technische installaties. De gebouwen zullen worden omgeven door ruime parkaanleg, waar door de verpleegden volledige rust in een natuurlijke omgeving wordt gegund. De Stichting Nederlandse Hervormde Inrichtingen voor Zenuw- en Geestes zieken, die gevestigd is te Soesterberg beschikt thans over vier inrichtingen. Namelijk twee in Assen, een in Amers foort en een in Leidschendam. Dit jaar nog Dokter Plokker sprak nog de verwach ting uit, dat met de bouw dit jaar wordt begonnen en dat in het voorjaar van 1962 de eersten van de 252 bejaarden zullen worden opgenomen. Meerderheid zeer snel in geschrompeld tot een zeer geringe minderheid President acht zich „hoogste arbiter" (Van onze Parijse correspondent) Met een ruime meerderheid heeft Frankrijks Nationale Vergadering giste ren de motie van censuur verworpen, die gezamenlijk door de socialisten en de radicalen tegen de regering was inge- Afl verten tie GELD verdienen bü HERENKOSTUUMS in de nieuwste kleuren, 74.50 - 89.00 114.00 en hoger. HERENCOLBERTS 29.75 - 36.00 47.00 en hoger. RUIME KEUZE IN bijpassende PANTALONS. Alléén bij KOOPT U MET PLEZIER Haarlemmerstraat 109, t.O. BATA LEIDEN - TELEFOON 24016 Zichtzending op aanvraag. Vergadering Ned. Reeders vereen iging (Speciale berichtgeving) In het jaar, waarin het strijdtoneel tussen Oost en West van Europa naar Azië werd verlegd (1950), omvatte de wereldkoopvaardijvloot plus minus 84 miljoen brt tegen thans circa 126 miljoen brt. Dit houdt in een groei met 20 miljoen brt in de droge lading sector en 22 miljoen brt aan tankerruimte. Deze cijfers noemde ir. L. P. Ruys, aftredend voorzitter van de Kon. Ned. Reedersvereeniging, tijdens de vandaag te 's-Gravenhage ge houden jaarlijkse algemene ledenvergadering van deze organisatie. Ir. Ruys zal voor het verenigingsjaar 1960 1961 worden opgevolgd door de heer K. Rehbock, directeur van de N.V. Hollandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam. Nadat de heer Ruys de ietwat huive ringwekkende gedachte had gelanceerd dat wij ons in West-Europa „on the beach" (op het strand) bevinden (als een gebied dat voor het behoud van Amerika buiten de invloedssfeer van het communisme moet blijven), legde hij er de nadruk op dat de rode machthebbers in de afgelopen periode, vooral ook uit politieke en militaire overwegingen, grootscheepse plannen hebben ontwor pen en deze reeds ten dele gerealiseerd om hun handelsvloten uit te breiden. Ook voor de NAVO-landen is echter een krachtige koopvaardijvloot essentieel voor hun voortgestaan. De drie industriegebieden Noord- Amerika, het continent van West-Euro pa en het sterlinggebied geven een steeds sterkere onderlinge uitwisseling van goederen te zien (75% van het vo lume van de wereldexport komt uit deze gebieen). De uitwisseling stijgt boven dien in een sneller tempo dan die tussen de gehele groep van geïndustrialiseerde landen en de grondstoffengebieden. On geveer 60% van de export der industrie landen blijft thans in hun eigen kring en dat betekent dus vervoer op de korte en middellange trajecten. Van de export der grondstoffengebieden vindt ongeveer 75% zijn bestemming in de groep van industriële landen. ONEVENWICHTIGE ONTWIKKELING De hieruit te concluderen onevenwich tige ontwikkeling, aldus ir. Ruys, is voor de scheepvaart van groot belang daar niet alleen de vervoersquota, doch ook de afstanden waarover deze worden ge transporteerd en daarmee de behoefte aan scheepsruimte door dit alles wor den beïnvloed. Daarnaast zal ongetwij feld de voortgaande industrialisatie in de ontwikkelingsgebieden voor de vraag naar tonnage gevolgen hebben. „Het komt mij voor", zo merkte spreker op, „dat de ontwikkeling in de scheep vaart het resultaat is van een cumu latie van krachtige impulsen uit de po litieke en de economische sfeer, die ook vele speculanten in de markt heeft ge lokt en daarmee de verhoudingen heeft scheef getrokken. De enorme daling in de index voor reischarters in de trampvaart in 1957 en '58 zag ir. Ruys als een gevolg van de enorme scheepsbouwactiviteit, in welk verband hij de nog te verwachten stapelloop van vele tonnen aan tanker ruimte onder de loep nam. VLAGDISCRIMINATIE Over de vlagdiscriminatie „een oud probleem, doch nog springlevend"! verklaarde de voorzitter van de reders organisatie, dat een krachtiger, meer agressieve tegenactie zeer ernstige over weging verdient. Weliswaar zou een dergelijke maatregel pas mogen worden genomen, indien andere initiatieven op dit terrein volstrekt blijken te hebben gefaald, maar de mogelijkheden van een dergelijke actie vereisen toch verder onderzoek. In vele gevallen kan overi gens alleen effect worden gesorteerd als ook de V.S. geneigd zijn hun mede werking te verlenen. Tegen de opmerkingen als zou de Ne derlandse activiteit in de dienstensector veel groter zijn dan past bij onze po sitie van klein land men denke aan de behandeling van onze nationale lucht vaartmaatschappij kantte spreker zich fel. „De grootte van onze lucht- en zeevloot heeft niets te maken met het aantal inwoners van ons land, maar wel met het karakter van ons volk, onze efficiency en ons doorzettingsvermogen. In Rusland wordt de belasting afgeschaft De Sovjetrussische premier Kroesjt- sjef heeft de Russen donderdagochtend meegedeeld, dat de belasting voor fa- brieks- en kantoorpersoneel wordt afge schaft, de arbeidsdag wordt verkort, de prijzen worden verlaagd en dat de pro- duktie sterk toeneemt. Hij zei dit in een rede tot de Opperste Sovjet, het „parle ment" van de Sovjet-Unie. Hfj schilderde in zijn rede de toekomst van het Rus sische volk als zeer rooskleurig en zei dat de maatregelen die hij noemde, be wijzen zijn van het lentewind je in de Sovjet-Unie. De afschaffing van de belastingen, welke in 1965 haar beslag moet hebben gekregen, is alleen mogelijk in een „so cialistische" (hij bedoelde communis tische) maatschappij, omdat het volk zelf de produktiemiddelen in eigendom heeft, aldus Kroesjtsjef, die vergat te vertel len, dat dit een zuiver papieren maat- Zo zal het complex eruit zien. Rechts ziet men de paviljoens. Uit de tekening blijkt duidelijk, dat ze terrasgewijze zullen worden ge bouwd. (Reproductie Leldsch Dagblad) MAROKKAANS- INDONESISCH COMMUNIQUÉ Aan het eind van het bezoek van pre sident Soekarno aan Marokko is een gemeenschappelijk Marokkaans-Indone sisch communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat handhaving van vreemde „overheersing" over Ned. Nieuw- Guinea „een bedreiging is voor de stabiliteit en vrede" in dat deel van de wereld. Het communiqué voegt hier aan toe, dat het recht van Indonesië „om dit deel van zijn gebied te verwer ven" erkend dient te worden. Voorts wordt het zenden van Nederlandse oor logsschepen naar Nieuw-Guinea betreurd als een gevaar voor de vrede. 17 kalveren verbrand 17 mestkalveren zijn gistermorgen levend verbrand, toen brand ontstond in de schuur te Speuld (Gem. Ermelo) waar zij waren gestald. In deze schuur, eigendom van de heer E. Mulder, brand de een gaskomfoor op flessegas. Door nog onopgehelderde oorzaak ontstond er een ontploffing waardoor in korte tijd de gehele schuur in vlammen stond. De brandweren van Uddel en Elspeet heb ben geblust wat er nog te blussen viel. regel is. Het maakt voor de Sovjetrussi sche arbeiders geen enkel verschil of zij wat meer verdienen maar dan belasting moeten betalen of wat minder zonder belasting. En indien het loon gelijk blijft zou het hier dus gaan om een verkapte loonsverhoging waardoor het eindelijk misschien mogelijk wordt, althans voor sommigen, dat de vrouwen thuisblijven inplaats van te moeten meeverdienen om de gezinsinkomsten te vergroten. Kroesjtsjef deelde voorts mee, dat in 1961 een nieuwe roebel zal worden inge voerd, die tienmaal zoveel waard is als de oude. Deze geldhervorming zal niet van invloed zijn op de financiële betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en andere landen. De woningbouw is nog altijd een groot probleem voor de bevolking. Vorig jaar is woonruimte gebouwd met een opper vlakte van 240 miljoen vierkante meter, dat is vijftien miljoen meer dan de plannen inhielden. diend. De aanleiding tot de indiening van deze motie van censuur, die het enige wapen is waar mee het parlement onder de Vijfde Republiek een Kabinet nog tot aftreden kan dwingen, was de weigering van generaal De Gaulie in maart j.L de Kamers toe te staan in bijzondere zitting bijeen te komen voor een debat inzake de ernstige crisis van de Franse landbouw. De meerderheid, die toen dit verzoek had ingediend bleek gisteren te snel tot een zeer geringe minderheid te zijn ineen geschrompeld. De nederlaag van de linkse groepen, die de kat, alias generaal De Gaulle, de bel hadden willen aanbinden, kwam zeker niet onverwacht en vooral in de radicale kringen was tevoren al ernstig overwogen om het voorstel maar een voudigweg weer in te trekken. Premier Michel Debré had vorige week bij de eerste samenkomst na haar recès van de Kamer al uit het vaatje der verzoe ning getapt door bij voorbaat goed te vinden, dat alle amendementen op de regeringsvoorstellen voor de hervorming van de landbouw in overweging zouden mogen worden genomen. De omstandig heid, dat daarna nog geen dertig Kamerleden, of ongeveer slechts 5 pet van het totaal, aan de landbouwdebatten hadden deelgenomen, was een argument temeer voor de minister-president toen hij betoogde, dat het parlement, puntje bij paaltje gekomen, blijkbaar toch niet zo vreselijk bezorgd was voor het lot der Franse boeren! Debré gaf verder nog als zijn mening te kennen, dat de president der Republiek wel degelijk het recht had gehad de wensen van de meerderheid der Kamer niet in te willigen, aangezien aan hem als hoogste arbiter de taak ten deel viel uit te maken hoe de superieure belangen van de natie het beste werden gediend. Nu het parlement opnieuw het hoofd vrijwillig in de schoot heeft gelegd, lijkt de kans nog kleiner te zijn geworden, dat het naar aanleiding van eventuele grondwetswijziging tegenover generaal De Gaulle nog wel eens aan het langste eind zou kunnen trekken. Westen kritisch jegens Moskon Diplomatieke waarnemers verklaren dat de Westerse staatslieden, die in Pa rijs met de Sovjetrussische premier en partijleider Kroesjtsjef gaan beraadsla gen, thans over de officiële steun van de NAVO beschikken. Het Westen zal zijn positie aangaande de vraagstukken Duitsland en Berlijn onverzwakt hand haven. De secretaris-generaal van de NAVO, Paul Henri Spaak, verklaarde dat het Westen tot een wezenlijke, opbouwende samenwerking met de Russen wil komen. Het Westen gelooft niet in de Sovjetrus sische formule van een „vreedzaam naast elkander bestaan", waarbij de ene partij alle middelen, behalve een open lijke oorlog, aanwendt in een poging om haar stelsel over dat van de wederpartij te doen zegevieren. In antwoord op de vraag, of de NAVO we eens na gaat of het binnenlandse be wind van zijn leden zodanig is gebleven, dat dit in overeenstemming is met de NAVO-beginselen, verklaarde Spaak het gevaarlijk te achten indien de NAVO- leden over elkanders binnenlandse aan gelegenheden zouden gaan oordelen. Spaak zei verder dat West-Duitsland en Griekenland de voornaamste doelwit ten der Sovjetrussische aanvallen waren. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Herter, verklaarde woensdag voor zijn vertrek uit Istanboel, dat de daar gehouden bijeenkomst van de ministerraad van de NAVO ander maal de buitengewone eensgezindheid van de vijftien lid-staten heeft aange toond.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 27