10 ECHT u HEIl JUIEEN Allerwegen feesten in een zonnig land SNELFiX kiene. Aubade voor Prinses Wilhelmina RECHTZAKEN Bevrijdingsboodschap van Sir Winston Churchill aan ons volk Koningin ontving thans ruim 550.000 bevrijdingskaarten Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 mei 1960 Vijfde blad no. 30041 In het gehele land is gisteren onder schitterende weersomstandig heden het feest van Nederlands bevrijding, waarin speciaal de jeugd sterk betrokken is geweest, gevierd. Vanzelfsprekend was de belang stelling overal bijzonder groot en heerste er in verband met het derde lustrum een opgewekte stemming. Behalve de elders vermelde feeste lijke gebeurtenissen, noemen wij o.a. de aubade, welke gistermorgen gebracht werd door 5000 schoolkinderen uit Apeldoorn aan Prinses Wilhelmina nabij het paleis het Loo. Het Nationaal Comité „Viering bevrijdingsdag" bood de Prinses een bloemstuk aan. In een begeleidende brief zeide het comité, het diep te betreuren, dat de Prinses de herdenkingsplechtigheid in het Concert gebouw niet kon bijwonen. Het wilde nu namens het Nederlandse volk met deze bloemen de gevoelens van diepe erkentelijkheid en bewonde ring vertolken. NOODLANDING ZWEEFVLIEGTUIG Katwijker ongedeerd Een zweefvliegtuig afkomstig van het zweefvliegcentrum Teriet heeft gisteren wegens gebrek aan thermiek een nood landing moeten maken op een weiland aan de Veldbrugweg te Apeldoor. Het toestel was opgestegen voor een pres- tatievlucht, maar de bestuurder uit Kat wijk kreeg reeds boven Beekbergen met gebrek aan thermiek te kampen. Bij de landing op het hobbelige weiland werden een der vleugels en een landingsschaats ernstig beschadigd. De bestuurder bleef ongedeerd. Tinerts uit Indonesië niet meer naar Arnhem Alle verschepingen van tinerts uit In donesië naar de smelterij in Arnhem zijn van 30 april jl. af gestaakt, zo wordt uit welingelichte kringen te Londen ver nomen. Het tinerts zal door Indonesië naar Penang of naar Texas verscheept worden om aldaar te worden gesmolten. (Bij navraag werd door de Billiton- maaJtschappij meegedeeld, dat er op dit bericht geen commentaar was). „Denk aan Uw verantwoordelijkheid" In Den Haag ontstak de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A M. Klompé een bevrijdingsvlam op het Binnenhof. Zij opende daarmee de be- vrijdingsmarkt, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de vluchtelingen hulp. Meer dan 3.000 kinderen namen deel aan wandelmarsen, vele feestelijk heden, waaronder de grootse optocht „Vijftien jaren opbouw", volgden. In de St.-Laurenskerk in Rotterdam werd 's morgens een herdenkingsdienst gehouden. Voor het stadhuis vond een bewegingsspel plaats, 's Middags waren duizenden aanwezig rond het Afrikaan- derplein in Rotterdam-zuid, waar om half een de ballon wedstrijd om de „Trofee van de bevrijding" begon. Het weer was zo goed als men maar wensen kon. Om enkele minuten over half een ging de eerste ballon omhoog. Deze was van de Hagenaar Jacques Demenint, weldra gevolgd door de Fransman Char les Dollflus, de Belg Albert van den Bemnden, de Amerikaanse Constance Wolf, de Belgische Jeanne de Bast, de Zwitser Fred. Dolder, de Rotterdammer Ben Steeman, de Belg Francois Schaut, de Amerikaan Francis Shields en de Belg Lucien Segers. Constance Wolf landde met haar passagiers, onder wie de filmster Joan Fontaine gistermiddag om half vijf in Klundert en was daar mee het dichtst bij de denkbeeldig ge trokken cirkel. Fred Dolder classeerde zich als nummer twee en Shields als nummer drie. 's Avonds waren de belangrijkste fe stiviteiten een balletopvoering en een vuurwerk aan de Kralingse Plas. Feest te Wageningen Gistermorgen heeft de burgemeester van Wageningen, „de stad der bevrij ding" voor het beeld van de „Bevrijde mens" voor hotel „De Wereld" een krans gelegd. Een gemengd koor, samenge steld uit de plaatselijke zangverenigin gen,^ zong vaderlandse liederen. De schrijver A. den Doolaard, tijdens de oorlog medewerker aan Radio-Oranje, hield een rede, waarin hij de toestand schilderde, zoals die in de meidagen van 1940 tot 1945 was. Vooraf was een jeugdappèl gehouden op het Raadhuisplein. Twee meisjes droegen hier gedichten voor van Jan Campert en Garmt Stuiveling. De bur gemeester, die om vier uur 's morgens reeds was begonnen met het uitreiken van het bevrijdingsvuur bij hotel „De Wereld", droeg de jeugd op beter de naastenliefde en de gerechtigheid te betrachten dan de ouderen van thans, opdat zij niet dezelfde verwijten te ho ren krijgen van hun kinderen, die de jeugd thans de ouderen kunnen maken. Een wagenspel uitgevoerd door studen ten onder regie van Ad Hooykaas, be sloot de bijeenkoihst bij „De Wereld". Doesburgers droegen steentje bij! Doesburg, de oude Drususstad meteen ryke historie, die vele eeuwen in de ge schiedenis teruggaat, heeft zich op zijn best getoond door een massale demon stratie van burgerzin voor de actie der torenverlichting. Tegen elven kwam de burgerij in grote groepen, begeleid door muziekkorps, schutterij en padvindersband, opgemar cheerd naar het centrum der stad om bij het monument „18131913" zijn bouwsteen te deponeren. Vooraf had de schooljeugd 's morgens de speciaal voor dit doel gemaakta bouwstenen met in scriptie ingemetseld op 14 meter hoogte van de Martinitoren, waarbij deze ver tegenwoordigers van de scholen door duizenden medescholieren werden gade geslagen. Vrolijk klonken hierbij via een geluidsinstallatie de klanken van het voormalig Hemony-carillon. Het waren opnamen, gemaakt tijdens de viering van het 750-jarig bestaan van Doesburg in 1937. Klokslag elf zong het Konink lijk Doesburgs Mannenkoor. Verschil lende autoriteiten voerden het woord. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Cela-Bcver Bevrijdingsvuur Gistermorgen omstreeks elf uur is nabij de Waalbi-ug te Nijmegen bij het vrijheidsmonument het bevrijdingsvuur uitgereikt aan negen deputaties van Nederlandse gemeenten. Vóór de uitreiking sprak de burge meester van Nijmegen, mr. Ch. Hus- tinx, de deputaties toe. De deputaties .afkomstig uit Ensche de, Deventer, Geldeimalsen, Wychen, Op het Afrikaanderplein te Rot terdam-zuid startten gisteren vele ballonnen voor een internationale wedstrijd. Heumen, Groesbeek, Bemmel, Zoelen en Beuningen, ontvingen uit handen van Nijmegens burgermeester het bevrij dingsvuur. Naar de gemeente Bemmel werd het vuur door ruiters vervoerd. Naar de andere gemeenten werd het door atleten in estafetteloop gebx-acht. Het bovenstaande vormt slechts een onderdeel van alle gehouden feestelijk heden. In vex-band met de plaatsruimte is het een onmogelijkheid deze alle te vex*melden. Ruim 550.000 bevrijdingskaarten zijn de afgelopen weken in het paleis Soest- dijk ontvangen. Deze kaarten vertegen woordigen een belangrijk bedrag, waar van de hoogte nog niet is berekend. Dit is gistermiddag medegedeeld tijdens een bijeenkomst ten paleize waar onder meer aanwezig was het dagelijks bestuur van de „Stichting Nederlands Comité Vluch- telingenjaar 19591960". De voorzitter van het comité jhr. dr. G. C. Quarles van Ufford, wees tijdens de bijeenkomsi; op het unieke karakter van deze manifestatie. Het is nog nim mer voorgekomen, zo zei hy, dat een volk op deze wijze zijn blijdschap tot uiting bx-engt. Iedereen dient, zo zei jhr. Quarles van Uftfort, goed te begrijpen, dat het bij deze manifestatie gaat om heit aantal en niet om het individu, niet om de vraag of zijn naam door de Ko ningin gelezen zal worden, maar wel of zijn stem meegeteld wordt bij die van vele andere Nederlanders, die bij het derde lustrum van de bevrijding Konin gin Juliana deelgenoot willen maken van hun blijdschap. De heer Quarles zei tenslotte ,dat het nog steeds niet te laat is een bevrijdingskaart in te zenden, ook al zijn de vluohtelingenzegels wel licht uitverkocht. Men kan ook met ge wone zegels frankeren. De Koningin sprak vervolgens een kort woord. Zij zei: „Ik ben buitenge woon blij, deze grote stapels briefkaar ten te hebben ontvangen. Al deze kaar ten bij elkaar maken, dat er een belang rijk bedrag voor het werk ten behoeve van de vluchtelingen kan worden afge dragen. Hiermee hebt gij allen tezamen een prachtige bydrage geleverd tot ver betering van het lot van de gasten van onze vrije wereld;: de vluchtelingen. Gij hebt uw blijdschap en dankbaarheid om onze eigen bevrijding ook met deze daad tot uitdrukking gebracht. Ik kan alleen maar hopen, dat we onze ereschuld ten aanzien van deze mensen geheel kun nen omzetten in een hun teruggeven van hun geloof in onze vrije maatschap pij en hun een nieuw levensbegin kun nen verschaffen. De wereld is klein geworden door de nauwe verbindingen die er gekomen zijn, maar zij is groot geworden in zoverre, dat we ons ook niet meer kunnen ont trekken aan onze verantwoordelijkheid voor al onze medemensen en het bijzon der niet ten aanzien van hen, die hun vertrouwen in ons hebben gesteld." Na afloop van de bijeenkomst bezich tigde de Koningin nog enkele kaarten, die door kinderen van zwakzinnigen inrichtingen vervaardigd waren. TWEE JAREN GEËIST TEGEN „BEUL VAN MONSTER" (Van onze Haagse redactie) De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft na een fel requisitoir een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek geëist tegen een 24-jarige los werkman uit Monster. De officier, mr. De Lint, gaf in niet mis te verstane be woordingen blijk van zijn afschuw en verontwaardiging- over de laffe mishan deling, waaraan de los werkman zich op St.-Nioolaasavond van het vorige jaar heeft schuldig gemaakt. „De beul van Monster," noemde mr. De Lint deze man, die een jonge mede-inwoner van Monster zó vreselijk had mishandeld, dat het slachtoffer een gebroken kuit been, een gebroken jukbeen, een scheur in de luchtpijp en een bloeding in een oog had opgelopen. Dat getuigde een chhnxrg uit het Haagse ziekenhuis West einde, waar het slachtoffer langdurig is verpleegd. De man was na tien weken pas genezen. Uitspraak 18 Mei. televisie - radio - grammofoons - recorders In antwoord op verzoeken ontvangen van vooraanstaande Neder landse kringen heeft Sir Winston Churchill een boodschap gezonden aan het Nederlandse volk ter gelegenheid van de 15de verjaardag van zijn bevrijding. Deze boodschap werd door de Britse ambassadeur in Nederland Sir Paul Mason aan minister-president prof. dr. J. E. de Quay overhandigddie haar namens het Nederlandse volk in ontvangst heeft genomen. De boodschap werd gistermiddag om eexx uur bovendien door drie Dakota's van de Kon. Luchtmacht boven het Ka naleneiland in de stad Utx-echt gedropt- De Dakota's wierpen 20 parachute's met containers uit, waarvan één de bood schap van Sir Winston Churchill be vatte. In de andere bevonden zich baby- pakketten bestemd voor de kinderen, die gisteren in de stad Utrecht werden ge boren. Direct 1 de droppings werd de bood schap overhandigd aan de burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die aaarvan op de plaats van de drop pings voorlezing deed. Een half uur daarna werd de tekst van de boodschap op verscheidene plaatsen in de stad aangeplakt. Dezelfde boodschap werd op de bevrij ding "eestavond in de Rivièrahall te Rotterdam uitgereikt. Sir Winston Chur chill is ere-burger van Rotterdam. De tekst van de boodschap van Sir Winston Churchill luidde: „Het verheugt my deze gelegenheid te hebben om het dapper volk van Neder land een groet te zenden ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van zyn bevrijding aan het eind van de laatste oorlog. Wjj in Groot-Brittannië waren er trots op u als oorlogskameraden te hebben in de strijd tegen tyrannie en onderdrukking. Thans, in een tijd van vrede, verheugt het ons tezamen met u de zaak van vrijheid en gerechtigheid hoog te houden. Gü hebt een lange, glorieuze geschiedenis. Mogen, onder uw roemruchte Huis van Oranje, welvaart en voorspoed in de jaren die voor ons liggen uw deel zijn. Winston S. Chur chill". Verdachten knallen drie getuigen neer Voor de rechtbank van Behna, een vijftig kilometer ten noorden van Cairo in de Nijldelta gelegen plaats, werd woensdag een moordzaak behandeld. Het hoofd van een Egyptische boerenfamilie was door leden van een andere familie vermoord, zulks als uitvloeisel van een tussen beide families bestaande vete. Een zevental van de moord beschul digden, die voorlopig op vrije voeten waren gesteld, bevond zich in de rechts zaal, toen de zaak voorkwam. Zodra getuigen van de getroffen partij voor kwamen, trokken de verdachten hun revolvers, die zij onder hun wijde man tels hadden verborgen en vuurden op hen. Drie getuigen werden op slag ge dood en zeven gewond! In de algemene vex-warring, die hierop ontstond, wisten de moordenaars te ontsnappen doch zij werden onxniddellijk door de politie achtervolgd. Er ontstond een spannende klopjacht, die er teixslotte toe leidde, dat de moordenaars, die reeds veertig kilometer hadden afgelegd in de buixrt van Cairo werden gegx-epen. Zij werden eerst tot staan gebracht nadat de politie op hen had geschoten. Een zestienjarig meisje, dat drie jaar geleden haar vader voor haar ogen had zien vermoorden, moest nu in de rechts zaal aanschouwen, hoe twee broers en een neef werden doodgeschoten en haar moeder ernstig werd gewond.... BOS- EN HEIDEBRANDEN Het zonnige droge weer van gisteren, is er oorzaak van geweest, dat op ver scheidene plaatsen in ons land bos- en heidebranden hebben gewoed. Vaak ont stonden deze branden, doordat toeristen niet de nodige voorzichtigheid betracht ten. In het nationaal park „De Kennemer Duinen" gingen drie hectaren duingrond, begroeid met opgaand struikgewas, ver loren. De bx-andweer kon ternauwernood vex'hinderen, dat het vuur oversloeg op een nabijgelegen bos. Oorzaak van de brand was hier - naar men aanneemt - baldadigheid. In Barneveld vielen ongeveer twee ha. heideveld, beplant met vliegdennen, ge legen in het Schaffelaarsbos, aan het vuur ten prooi. Men vermoedt dat het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret hier de oorzaak van de brand was. De brandweer, die een demoxxstratie zou geven ter gelegenheid van de Be- vrydingsviex-ing, moest deze demonstra tie uitstellen. In Apeldoorn en omgeving moest de brandweer niet minder dan vijf maal uitrukken om kleine branden te bestrij den. Driemaal achtereen ontstond er brand in de omgeving van „Groot Pano rama" in Beekbergen, voorts ontstond er brand in Hoenderloo, waar enkele zo merhuisjes gevaar liepen en ook nabij de Spoekweg in Beekbergen brak nog een keer bi-and uit. De politie heeft het vei-moeden, dat by al deze branden kwaadwilligheid in het spel was. Ademin voorkomt en geneest, bovendien 'n tractatie. Tuin van Holland op Floriade geopend De commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gistermorgen op de Flo riade de „Tuin van Holland" geopend, de derde binnententoonstelling in de Energiehal. Hij noemde het vandaag een dubbel feest: bevrijdingsdag en de ope ning van Hollands Tuin als prachtig symbool van onze vrijheid en wat we daarmee gedaan hebben. Dr. A. J. Verhage, algemeen voor zitter van de Floriade, noemde het ook een gelukkige samenloop van omstan digheden dat op deze dag de binnen tentoonstelling wox-dt geopend. Over het gehele land zal vandaag gewezen wor den op de opbouw van ons land, en hiei'blj hebben ook de kwekers van sier gewassen een rol gespeeld, zei hij. Wan neer men aan Nederland denkt, denkt men in het bixitenland toch ook vooral aan onze bloembollen en bloemen. Deze binnententoonstellingen beteke nen een grote inspanning voor de Ne derlandse tuinbouw, die toch al zes maanden lang op de rest van het ter rein produkten toont, zei dr. Verhagen voorts „Sonxs hoor ik het publiek er zijn teleurstelling over uitspreken dat op bepaalde momenten de hallen niet met bloemen zijn gevuld. Het is echter onmogelyk om onafgebroken ook in de hallen prodixkten ten toon te stellen". De „Tuin van Holland" toont een bloemenweelde, die karakteristiek voor onze bodem is. Over de gehele lengte van de Energiehal stroomt een rivier tje en dit vormt met de vele bruggetjes, de knotwilgen, gebogen dijkwegen en de watex-planten een echt Hollands land schap. Bootjes met bloemen liggen als het ware klaar om zo naar de veiling te varen. Arrangeur van deze tentoonstelling was de heer G. J. Kiersch uit Amster dam. Eerste zee-arm Delta-plan gedicht (Van onze Zeeuwse correspondent) Woensdagmiddag om half drie is de eerste zee-arm in het kader van het Delta-plan gedicht. De Zandkreek, het eeuwenoude water tussen Noord- en Zuid-Beveland is afgesloten. Noord- Beveland is nu geen eiland meer. Niet minder dan 14 eenheidscaissons zyn er de laatste drie dagen in het 250 meter grotesluitgat geplaatst. Woensdag gingen, onder enorme be langstelling van de Zeeuwse bevolking, de laatste twee caissons njiar de zee bodem. Op de 1 andhoogten, die aan weerszijden van de oevers reeds vorig jaar werden gelegd, wapperden de Ne derlandse en Zeeuwse vlaggen vrolijk in wind en zon. Toen de caissons het laat ste slxxitgat hadden afgesloten, ging er een gejuich op uit de menigte, terwijl de fluiten van tien tallen sleepboten en drijvende kranen dit gejuich verre overstemden, feliciteerden op de boot met genodigden en hoge gasten, onder wie de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland en hoofdingeniexxrs van de Rijkswaterstaat elkaar. Praktisch op dezelfde tijd werd ook op het werk in het Veregat een mijlpaal bereikt. Een van de grote caissons die hier als land- hoofd dienst xxioeten doen bij de grote afsluiting van 1961, werd daar geplaatst. Zes sleepboten brachten het 60 meter lange en 20 meter hoge en brede be tonnen gevaarte naar zyn plaats. Deze caisson werd twee dagen tevoren uit de haven van Kruiningen gesleept, waar hy na het dichten van de dyk na de ramp in 1953, overcompleet was. In Beegden <L.) werden 4.5 ha, be plant met tienjarige grove dennen, door het vuur vernield. Militairen uit het garnizoen Roermond verleenden assis tentie by de blxissingswerkzaamheden. Ook hier was weer onvoorzichtigheid met vuur oorzaak van het uitbreken van de brand. Zeker 15 tot 20 hectaren jonge aan plant gingen verloren by een brand die woedde txxssen Elspeet en Staverden. Zich ter plaatse bevindende toeristen konden zich vaak slechts met moeite redden. Tenslotte gingen ruim drie ha. bos verloren by een brand die in de mid dag uitbrak in de omgeving van Doetin- chem, onder Hummelo. Duizenden schoolkinderen brach ten Prinses Wilhelmna bij het Paleis Het Loo gisteren een zang- hulde, waarna zij defileerden voor de Prinses, die op het bordes had plaats genomen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17