Grote belangstelling aankomst Floriade-postkoets in Leiden Met grote pracht en praal! Europees overleg over eventueel gezamenlij k ruimteonderzoek VRIJDAG 6 MEI I960 Voor Persen is tulp zeer geliefde bloem Vanmiddag is de postkoets in Leiden gearriveerd. Dit geschiedde onder grote belangstelling van de bevolking. Op haar tocht door de Sleutelstad werd de koets begeleid door ruiters en amazones, respec tievelijk van de Leidse Rij- en Jachtclub, de Leidse Studentencarrousel- vereniging en de Carrouselvereniging van de VVSL. Via de Wilhel- minabrug trok de stoet naar het Academiegebouwwaar aan Carolus Clusius een pakket bloembollen werd overhandigd. •TT*" Korte plechtigheid in de Hortus Tijdens de korte plechtigheid in de Orangerie van de Hortus voerde de his toricus, dr. A. A. Kampmann, curator- secretaris van het Nederlands Historisch Archaelogische Instituut te Istanboel het woord. Dr. Kampmann vertelde, dat men in Turkye aanneemt, dat de tulp tijdens Djengis Khan rond 1250 uit Voorazië is gekomen. Zo kwam de tulp naar Perzië, waar een volk leefde dat van ouds bloemen beminde en waar de tulp naast de roos de meest geliefde bloem werd. Zozeer zelfs dat zij als symbool diende om anderen genegen heid te tonen. De tulp werd aan het einde van de vijftiende eeuw ook als symbool van ge negenheid door een Perzische sjah naar de Turkse sultan gezonden. Het was Hasan Efendi, een Turkse historicus, die de tulp bij zijn terugreis naar Constan- tinopel in zeven verschillende soorten meebracht. Zo werd bij de Turken, die deze bloem gingen bewonderen, de tulp in de tuinen en parken aan de Bospo rus gekweekt in zeer vele kleuren, want de Turken ontdekten al spoedig hoe be trekkelijk gemakkelijk variaties in vorm en kleur te verkrijgen waren. Geruime tijd was deze kwekerij het aan de sul tan voorbehouden privilege. Het is be kend, dat in het begin van de achttiende eeuw circa 1300 variëteiten in de kei zerlijke tuinen te Contantinopel bekend waren en dat de hortulanus van de sul tan over niet minder dan een half mil joen bloembollen in zyn magazyn be schikte. En zo drong de tulp in alle rangen en standen van de Ottomaanse hoofdstad Constantinopel door. De Tur ken gaven aan hun mooiste creaties namen, die getuigden van hun liefde voor deze bloem. De groot vizier van Ahmed III, die zulke goede betrekkin gen had met de staten generaal van de republiek der Nederlanden, ging daarin voor, en zo ontwikkelden zich de namen .spiegel der schoonheid", licht van de mens, schat van het mysterie, schat van de eer, schat van het medelijden, schat van gelukzaligheid. Betekenis Meneer de ambassadeur, aldus ver volgde dr. Kampmann, de tulp die uwer zijds in de postkoets in 39 dagen vanuit de oude Sultanstad aan de Bosporus naar Leiden werd overgebracht en die door U aan Carolus Clusius werd over handigd, symboliseert de betekenis van de komst van de tulp in Nederland ten volle. Wij kennen uw ervaringen van vierhonderd jaar geleden. Wy hebben Prof. E. W. Montroll op Lorentz-leerstoel Bij Koninklijk Besluit van 14 april is benoemd tot gasthoogleraar te Lei den voor het bezetten van de Lorentz- leerstoel prof. E. W. Montroll, thans hoogleraar aan de Universiteit van Maryland (U.S.A.). Prof. Montroll, die de huidige gast hoogleraar voor de Lorentzleerstoel prof. J. H. van Vleck zal opvolgen, zal theoretische natuurkunde doceren. Hy Is benoemd voor het tijdvak van 1 februari tot en met 31 juli 1961. De ambtstermijn van prof. van Vleck loopt 1 augustus a.s. af. JUBILEUM G. LUITJES Op 10 mei a.s. hoopt de heer G. Luitjes het feit te herdenken, dat hij voor veertig jaar in dienst trad by de firma Hasselman en Pander. De heer Luitjes is thans werkzaam als verkoper by dit bedrijf. „N.OJVI.A.T.E.G." Zaterdagavond opent de Chr. Jeugdver eniging „Nomateg" haar gerestaureerde zaal van het verenigingsgebouw aan de Eerste Binnenvestgracht 21. MOEDERDAGTAART VOOR MEVR. J. M. VAN KINSCHOT Met de Moederdag in het vooruitzicht heeft een deputatie van de afdeling Leiden van de Ned. Banketbakkersver eniging vandaag aan de echtgenote van de burgemeester, mevr. J. M. van KinschotDorhout Mees, de traditionele moederdagtaart aangeboden. TELEVISIESTUDIEDAGEN Zoals bekend zullen binnenkort in het vormingscentrum „Oud-Poelgeest" enkele televisiestudiedagen worden gehouden, waarbij o.a. gesproken zal worden over „Televisie en publiek" en de ontwikke ling en de invloed van de moderne massa-media. Thans zyn deze dagen vastgesteld op 9 en 10 juni. De Floriade-postkoets is in Ne derland aangekomen. De mannen die de zware tocht uit Istanboel maakten sterkten even de benen toen zij bij Beek de grens waren overschreden. in uw reisbrieven ,die U zo trouw zond aan uw vriend Nicolaas Michault, hoe wel U de publikatie van deze brieven ongaarne zag, gelezen wat U op uw reis door het Turkse Ryk hebt meegemaakt en hoe het U op uw tocht daarheen is vergaan. Wij kennen uw culturele belangstel ling, wij weten hoe U voor uw meester, de keizer, belangrijke manuscripten ver wierf, die nog steeds de trots vormen van de vroegere keizerlijke bibliotheek te Wenen. U staat by ons bekend als een man met een sprankelende geest, een veelzijdige ontwikkeling en een grote opmerkingsgave voor de vreemde oos terse zaken die U te zien kreeg. De vriendschap van U met Carolus Clusius en diens benoeming tot hoogleraar in de plantkunde aan de jonge Leidse Univer siteit in 1593 hebben voorts de tulp alras een veel grotere bekendheid gegeven. Er ontwikkelde zich een bloembollen cultuur in ons land tussen Haarlem en Leiden, ja er kwam zelfs een windhan del in deze bloem, in de dertiger jaren der zeventiende eeuw, evenals in de twintiger jaren der achttende eeuw in Turkije, waarbij krankzinnige prijzen voor deze welhaast de schoonste aller bloemen gegeven werden. Maar de be langstelling ging ook uit naar andere bloemen in Turkije En zo bloeide in 1576 te Wenen voor het eerst de paar- dekastanje en in 1594 voor het eerst de sering in de Clusiushof van de Leidse Universiteit. Fantasie Volgens Haiat, het meest gelezen ge- illustreerde tijdschrift in Istanboel, „leefde ruim twee eeuwen de tulp in de harten van het Turkse volk. Maar in een vrij korte tijd ging deze kwekerij ten onder en werd de tulpgeschiedenis een fantasie. Deze Turkse bloem daalde af van de troon onzer harten en ver wisselde van nationaliteit en godsdienst en behoort voortaan tot het westen. Slechts kleine, vormloze tulpen treft men nu nog bij ons aan. De tulp ging naar Holland en siert er in het voor jaar in miljoenen aantallen de velden. In Holland heeft de tulp ook industriële betekenis. De bloem behoort thans tot Holland en heeft de Hollandse natio naliteit verworven". Na deze plechtigheid had een ont vangst in de Burgerzaal van het Stad huis plaats. De Busbecq overhandigde hier aan burgemeester Van Kinschot een missive van zijn ambtgenoot te Istanboel. Jubileum C. Hazebroek De heer C. Hazebroek, eerste verko per in de afdeling woninginrichting bij V. D,. herdacht hedenmorgen de dag, waarop hij 25 jaar geleden bij de N.V. in dienst trad. Nadat mevrouw Hazebroek in de af deling herenmode bloemen waren over handigd. nam de bedrijfsleider, de heer G. M. Gribnau het woord. Hij schetste de jubilaris als een yverig mens, die zich in de verschillende afdelingen altijd van zijn beste zyde heeft laten zien. Door zijn toegewijde wyze van werken heeft de heer Hazebroek veel bijgedra gen tot de goede gang van zaken in het bedrijf. Als geschenk van het personeel bood spr. de heer Hazebroek een fau teuil aan. De directe chef van de jubilaris, de heer J. Kok, greep het jubileum aan als een gelegenheid om een kleine be schouwing te houden over de zin van de arbeid en de betekenis ervan voor de mens en de samenleving. Hij bood namens de collega's van de afdeling een wandschemerlamp aan. Hierna ver plaatste de huldiging zich naar het dak terras, waar de jubilaris en zijn echt genote temidden van chefs, collega's en leden van de ondernemingsraad, werden toegesproken door de directeur, de heer C A. A. Kerckhoff. Hierbij was ook aan wezig de adj .-directeur, mr. W. J. M. Kerckhoff. De directeur feliciteerde de heer Ha zebroek en zeide dat hij het moeilijk vond, iemand toe te spreken, waarvan hij geen kwade eigenschappen kende. Hij roemde de jubilaris om de gelijk matigheid van zijn arbeid, zijn eerlijk heid en de trouw aan de zaak en dankte hem mede voor het voorbeeld, dat hy hierdoor aan anderen heeft gegeven. De heer Kerckhoff achtte het een ge noegen, de jubilaris het vererend ge tuigschrift van de Kon. Ned. Maat schappij voor Nyverheid en Handel te overhandigen, met de bronzen legpen ning en het zilveren draag-insigne. Als geschenk van de directie voegde hy daarbij een enveloppe met inhoud. Tot slot dankte de heer Hazebroek voor de geschenken en de goede wensen. NED. ZONDAGSSCHOOL VERENIGING De Ned. Zondagsschoolvereniging houdt dinsdag 31 mei en woensdag 1 juni jaarvergadering in de Rivierahal te Rot terdam. Op de eerste dag der byeenkomsten zal men zich bezig houden met zelfkri tiek op het zondagsschoollied. De deel nemers zullen ook een bezoek brengen aan de Floriade, waar vooral belangstel ling gegeven zal worden aan de inzen ding uit Israël. In het avondprogramma treden o.m. op de concertzanger Leo Rommerts en de concertzangeres Lea de Boer. Woens dagochtend spreekt de heer J. H. Alffers over „De vluchtelingen en wy". In de middagbyeenkomst spreekt prof. E. L. Smelink over „Het evangelie en het iy- den". De leerlingen van de hoogste werkklasse van de Dr. van Voort- huyzenschool aan de Marnixstraat hebben vanochtend een bloemen- mozaiek gelegd op het gazon voor de school, voorstellende een Oran je-leeuw op een blauwe achter grond met onder aan de jaartallen 1945-60. Het mozaïek is gemaakt van tulpen en hyacinten. Door deze bijzondere wijze van creatief bezig zijn hoopt het hoofd der school, de heer M. G. H. den Haan, dat de kinderen misschien zullen begrijpen wat vijftien jaar bevrijding wil zeggen. Op deze foto ziet men de jongens van de werkklasse onder leiding van hun leraar, de heer P. T. Klinkhamer, aan het werk. (Poto LX»./Holvast) Hammarskjöld op 12 mei naar Eric Louw Dag Hammarskjöld. de secretaris-ge neraal van de V.N. zal 12 mei naar Lon den vliegen voor besprekingen met de Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken. Eric Louw. Hij zou zo lang als dit nodig was blyven. George Meany, de voorzitter van de grote Amerikaanse vakbond AFL-CIO heeft vandaag medegedeeld, dat hij op de minister van Buitenlandse Zaken, Berber, een beroep heeft gedaan om ern stig te overwegen de goudaankopen van de Ver. Staten in Zuid-Afrika te staken. Meany heeft dit gedaan in een brief aan de minister, waarin hij de „onmen selijke en ongevoelige" apartheidspoli tiek van de Zuidafrikaanse regering ver oordeelde. Hy verklaarde, dat alleen een absoluut duidelyke uiting van de open bare mening in de wereld een wyziging van de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek teweeg kan brengen. (Van onze t.v.-medewerker) Nog voor haar dertigste jaar heeft Prinses Margaret Rose van Engeland dus aan de stem van haar hart gehoor kunnen geven en een flink deel van de wereldbevolking was er getuige van. Ook haar stem in het ceremonieel en in de orde van dienst is gevolgd. Ze heeft alles, volgens het commentaar, zélf geregeld, zélf bepaald, hoe ze het hebben wilde, hoe het gaan moest. En of het nu ook wel anders had gekund, gaat ons niet aan, maar het ging goed, wat trouwens wel te verwachten was, want dat ze deze strijd om deze man glorieus op alle fronten gewonnen had, was wel duidelyk. Om het nu maar eens openlijk te zeggen, het geheel leek bepaald niet helemaal naar de zin van haar oudere zuster, maar dat is verder een familie-aangelegen heid, waarmee we niets te maken hebben. GEBED VOOR VREDE EN GERECHTIGHEID In een bijeenkomst van gedelegeerden van de Ned. Herv. Kerk, de R.-K. Kerk, de Geref. Kerken, de Ev. Luth. Kerk, de Doopsgezinde Broederschap, de Rem. Broederschap, de Oud-Kath. Kerk, de Unie van Bapt. Gemeenten en de Vrije Evang. Gemeenten, is besloten de kerken in Nederland op te roepen om op zondag 15 mei, voorafgaande aan het begin van de komende conferentie der wereldleiders, tot een gemeenschap- pelyk gebed voor gerechtigheid en vrede onder de volken. CONRES LUCHTMACHTGEESTELIJKEN Van 1014 mei zullen de protestantse en rooms-katholieke geestelyke verzor gers van de geallieerde luchtmachten in Rome hun jaarlykse congres houden. De agenda van de besprekingen omvat o.a. de conventies van Genève, atoombe wapening. oorlog: en vrede, het komende Vaticaanse concilie De deelnemers zullen ook in particu liere audiëntie worden ontvangen door Paus Johannes XXIII. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN De generale synode van de Geref Ker ken is woensdag in Utrecht tegen de verwachting in niet gereed gekomen met de behandeling van de agenda, zodat zij haar slotzitting heeft moeten uitsteller, tot vrijdag 13 mei. De synode heeft zich o.m. bezig gehou- den met een brief, waarin de „Stichting steun kerkbouw" mededeelt haar actie te willen voortzetten De stichting heeft negentien kerken kunnen steunen met in totaal een miljoen gulden. Zij acht j het echter nodig ten minste zeven mil joen bijeen te brengen en vindt het ge-1 wenst, zelfs te streven naar vyftien mil joen. 1 De Engelse televisie had haar beste beentje voorgezet. Tegen de 30 camera's stonden opgesteld en mannen, die we ten konden, omdat ze ook van het vak waren, spraken hun onverhulde waarde ring uit voor de precisie, waarmee die ogen van de wereld waren gestation- neerd. Er was trouwens meer te roemen, zo als bijv. de commentatrice, die inlichtin gen verschafte over de toiletten, die voor een aantal deelneemsters aan de plech tigheid zonder overdrijving „gewaden" mogen worden genoemd. Nederland heeft op de eerste rang ge zeten zonder daarvoor bedragen van 100 tot 250 gulden neer te tellen, zoals veel ooggetuigen ter plaatse moesten doen. Enige speciale momenten werden ons onthouden en naar het voorkomt te recht. Zo werd de ontmoeting tussen de gescheiden ouders van de bruidegom niet verslagen en werd de huwelijksinzege ning niet frontaal uitgezonden, maar van de rugzijde van het bruidspaar, zulks op speciaal verzoek, gegrond op de verstoring van de hoogst persoonlyke intimiteit van een eerder vorsteiyk hu- welyk. De bruid was allercharmantst, haar bruidstoilet werd zeer geroemd en de bruidegom stond nog wat onwennig te genover het protocol, maar wie zal hem dat euvel duiden? We misten de kleuren, maar kleur en fleur bleef er toch voldoende over. Het was er van af te zien tenminste. Of de bewering van de commentator, dat iedereen in Engeland nu vrede had met de aan het feest ten koste gelegde bedragen, leek ons niet veel anders dan een slag in de lucht. Over lucht gespro ken: om 1 uur ging de NTS eruit en werd het relay afgesloten, maar Bus- sum blijft het contact onderhouden en maakt een telerecording (die vanavond zal worden uitgezonden) van het ver- schynen van het paar (en de familiele den?? op het befaamde balkon van Buckingham Palace. Dat is dus de vas telandsprimeur, die alle werkers van rondom het middaguur straks in de schoot zal vallen. Wèlverdiend, als U het ons vraagt! De Engelse Presbyteriaanse kerk heeft gisteren een beroep gedaan op de Zuid afrikaanse Nederduitse Gereformeerde Kerk om de Unieregering niet langer te steunen in haar apartheidspolitiek. De algemene synode van de Presbyteriaanse kerk heeft met overweldigende meerder heid een resolutie aangenomen, waarin de Zuidafrikaanse Nederduitse Gerefor meerde Kerk wordt verzocht „krachtig en zelfopofferend te streven naar chris telijke verzoening in de reeds tragische en potentieel noodlottige toestand, die zich thans in Zuid-Afrika ontwikkelt." Robert Mangaliso Soboekwe, de 35-ja- rige voormalige voorzitter van het ver boden Panafrikaanse Congres, is woens- dag in Johannesburg tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het aanzetten van naturellen om de cam pagne tegen de persoonsbewijzen te steu nen. Kitchener Leballo, de gewezen secretaris van deze partij, en drie an dere bestuursleden kregen twee jaar. Veertien andere vooraanstaande partij functionarissen zyn tot anderhalf jaar veroordeeld. De Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Louw, heeft woensdag in Londen verklaard, dat de blanke be volking van Zuid-Afrika niet bereid is afstand te doen van haar rechten en zich over te geven aan een vermoedelijke dictatuur. Hij zei dit op een persconfe rentie kort voordat hij de derde voltal lige vergadering van de gemenebestcon ferentie ging bijwonen. Toenkoe Abdoel Rahman, premier van de Maleise federatie, heeft gisteren be kendgemaakt, dat hij woensdag is weg gelopen van besprekingen over apart heid niet minister Louw, die de huidige conferentie van premiers van het Britse Gemenebest als Zuid-Afrikas vertegen woordiger bijwoont. „De besprekingen eindigden woensdag abrupt toen ik de kamer verliet en wei gerde nog verder met hem te praten", aldus Abdoel Rahman. De premier van de Maleise federatie zei verder, dat het onmogelyk was be praten met de ver tegenwoordiger van een land dat vast besloten heeft, geen verandering te bren gen in zyn politiek. Uitspraak brand HM „Karei Doorman" De Marineraad, onder voorzitterschap van mr. L. van Lookeren Campagne, zal op 9 mei a.s. des morgens om 10 uur, in de kleine vergaderzaal van het Directo raat-Generaal voor de Scheepvaart, van Alkemadelaan 400 te 's-Gravenhage, in openbare zitting uitspraak doen inzake de oorzaken, welke ertoe hebben geleid, dat aan boord van Hr. Ms. vliegkamp schip Karei Doorman, welke bodem op de Maas te Rotterdam gemeerd lag, d.d. 24 augustus 1959 bij benzineladen brand uitbrak. VOORSCHOTEN Corrie Brokken zong op bevrijdingsfeest De bevrydingsdag werd in Voorscho ten opgewekt gevierd. De lagere klassen van de scholen woonden voorstellingen in het Cultureel Centrum by, de hogere klassen speelden korfbal en voetbal op de sportvelden. Om de eerste prys werd by het korfbal zo enthousiast gestreden, dat de Vlietschoql en de Geref. School gelijk eindigden. De beker werd aan de Geref. School uitgereikt na doelworpen. De voetballers zagen de beker gaan naar de Hervormde School. Wielrijders en bromfietsers reden puz- zelritten en 's middags werden 2000 bal lonnen opgelaten door de schooljeugd. De volksspelen op de Voorstraat trok ken grote belangstelling. Uitslagen: Kuipjesteken: 1. A. v. d. Ploeg, 2. R. Hulzebos, 3. C. Vink. Tonnetjerollen1. W. Lelieveld, 2. B. Ruck, 3. G. Middelkoop. Wielrijden met hindemissen: 1. H. Morsch, 2. A. v. Grol, 3. P. Alblas. De feestavond in het Cultureel Cen trum werd een groot succes voor de or ganiserende Koningin Wilhelmlnaver- eniging. Vooral het optreden van Corrie Brokken, Tom Erich, het Leedv trio en Ad Engel oogstten zeer veel byval. Ook Nederlanders bij „geheime" conferentie Het Zweedse dagblad „Stockholm Tidningen" heeft in Londen gemeld, dat in het afgelopen weekeind in de Britse hoofdstad een geheime conferentie van ruimtegeleerden uit tien Westeuropese landen, waaronder Nederland, is gehou den, waarop is gesproken over een ge meenschappelijke Europese organisatie voor ruimteraketten en kunstmanen voor wetenschappelyke doelen. Een overzicht van de Ridderzaal tijdens de plechtige herdenking en overdracht van de erelijst der ge vallenen. Het initiatief voor deze conferentie is, volgens het blad, uitgegaan van Britse deskundigen, die de „Blue Streak"-raket voor deze doelen willen gebruiken. De deelnemende geleerden hebben af gesproken hun regering op de hoogte te stellen van de voorstellen van de con ferentie en te verzoeken officiële steun en financiële bystand, aldus het blad. Aan de conferentie zouden behalve Nederlandse en Britse ook Noorse, Zweedse, Deense, Westduitse, Franse. Italiaanse, Zwitserse en Belgische ge leerden hebben deelgenomen. Het hoofd van het Noorse instituut voor theoretische astrofysica, professor Rosseland, heeft te Oslo bevestigd, dat hy onlangs heeft deelgenomen aan een geheime Europese ruimteconferentie" te Londen. De deelnemers hadden afge sproken geen verklaring over deze infor matieve bespreking af te leggen, aldus professor Rosseland. INDONESIË BENADERT DE PHILIPPIJNEN Naar explosieve situatie? Indonesië heeft de Philippijnen for meel „benaderd" om te voorkomen, dat zich uit het geschil over Nieuw-Guinea een explosieve situatie ontwikkelt". De Indonesische zaakgelastigde in Manilla, R. A. S. Hardojo, heeft de Philippijnse onderminister van Buitenlandse Zaken, Cabahug, een „aide memoire" overhan digd, waarin wordt gewezen op het „provocerende" Nederlandse besluit, de defensie van Westelyk Nieuw-Guinea te versterken. Hardojo verklaarde, dat de Philippy- nen belang hebben bij de kwestie „om dat het omstreden eiland dicht by de Philippynen ligt". „Wanneer de Nederlanders onze wate ren schenden moeten wy bereid zyn ons te verdedigen zo nodig door gewapend optreden", aldus de Indonesische zaak gelastigde. „Ik heb er in de nota geen twyfel aan laten bestaan wat de gevolgen zullen zijn van deze Nederlandse provocatie. Z: zal zeker niet bydragen aan een vreed zame oplossing van het probleem Nieuw Guinea".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13