Ml Beschouwing over PBO en bezitsvorming Rook die lekkere WEEK FOTO GRAFIE Op elk Amerikaans diner komen de verkiezingskansen ter sprake Roergebied is zeer teleurgesteld ovkr Hoge Autoriteit van KSG Afbetalingsparadijs behoort in Engeland voorlopig tot verleden Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 mei 1960 Derde blad no. 30040 Eerste Kamer: Prof. Witteveen: Geen dwang99 (Van onze Haagse redactie) De Eerste Kamer behandelde gisteren de begroting Tan het departement Tan Algemene Zaken, waarbij in hoofdzaak werd gesproken over bezitsvorming en P.B.O. Hoewel deze twee takken van beleid (met staatssecretaris Schmelzer) van „binnenlandse" naar „algemene" zaken zijn verhuisd en dus rechtstreeks onder de minister-president ressorteren, is er nog niet veel schot in gekomen. Vele senatoren drongen aan op een forsere aanpak. Durf en verbeeldingskracht zijn nodig zijn. Het kabinet is zich echter bewust, de reErerinp- iets hproilrtm nn hof n-o_ j_ <-.rm wil de regering iets bereiken op het ge bied van de bezitsvorming, betoogde de liberaal prof. Witteveen. Hij was het niet eens met de bezwaren van de werk geversverbonden tegen een premierege ling. Zo'n regeling kan nuttig zijn om het sparen te bevorderen bij de mensen met de laagste inkomens. Maar prof. Witte veen drong vooral aan op fiscale maat regelen, zoals het vrijstellen van inkom stenbelasting voor inkomen uit bezit (tot een bepaalde grens), en vrijstelling van vennootschapsbelasting voor alle beleg gingsmaatschappijen. Een maatregel in de geest van eerst genoemde suggestie vond staatssecretaris Schmelzer niet zo urgent, omdat zij pas aantrekkelijk wordt wanneer enig bezit is verworven. Tegen speciale faciliteiten voor beleggingsmaatschappijen had zijn collega van Financiën bezwaren, deelde de heer Schmelzer mee. De socialisten zien liever bezitssprei- ding dan bezitsvorming. Ir. Vos vroeg zich af waar het nationale vermogen eigenlijk zat. Naar zijn mening is er de laatste jaren eerder sprake van concen tratie dan van spreiding. Kan de rege ring daarover niet wat cijfers verza melen? 't Gaat om ongeveer 200 miljard. Zou dit verdeeld worden, dan zou elk huishouden in Nederland een bedrag van 80 mille in handen krijgen De KVP-er Maenen en de socialist Van Wingerden drongen aan op meer voortvarendheid bij het stimuleren van de PBO. Ook de CH-er Van Bruggen en de AR-er Elfferich gaven hoog op van de betekenis der PBO. Een heel ander geluid liet de liberaal Witteveen horen. Is er een zinvolle, reële en ook verantwoorde taak voor bedrijfs- en produktschappen? De Rot terdamse hoogleraar betwijfelde het. Er is al veel samenwerking, waarom moet die overal de publiekrechtelijke vorm krjjgen? Prof. Witteveen waarschuwde ernstig tegen het forceren van de PBO: „Geen dwang van meerderheid op min derheid". „De ontwikkeling van de PBO hangt in hoofdzaak af van de activiteit en de gezindheid van het bedrijfsleven zelf, antwoordde de staatssecretaris. Vrijwil lige ontplooiing is primair. Maar in uit zonderingsgevallen moet een wettelijk opleggen mogelijk zijn. Minister-president prof. De Quay verzekerde eveneens, dat de grootste voorzichtigheid zal worden betracht bij het wettelijk opleggen van de PBO. Het kabinet blijft vertrouwen stellen in de vrijwillige krachten van het bedrijfs leven. De regering streeft naar decen tralisatie en de PBO past in dat beleid. Maar de PBO moet groeien, en daarvoor moet men de tijd nemen. De premier maakte ook een enkele op merking over de verhouding tussen de regering en de Sociaal-Economische Raad. Verscheidene senatoren hadden de deining rond staatssecretaris Stijkels adviescommissie voor Europees vervoer ter sprake gebracht. De regering moet meer advies vragen aan de SER, zo werd van verschillende kanten betoogd. Prof. Witteveen waarschuwde echter voor overdrijving: „maar al te vaak moet de regering wachten met het bepalen van haar standpunt omdat commissies of raden bezig zijn zich te bezinnen Prof. De Quay zei, dat zekere grenzen in acht moeten worden genomen. De regering kan niet altijd, als er ook maar één sociaal-economisch aspect aan een vraagstuk zit, dit vraagstuk aan de SER voorleggen. Er moet enige „speelruimte" dat in ruime mate van de SER-adviezen gebruik moet worden gemaakt aldus prof. De Quay. De begroting van Algemene Zaken werd z.h.s. goedgekeurd. Volgende week zal de Eerste Kamer het tweede boek van het nieuwe B. W. behandelen. Van 7 t/ro H roei de waarin uw fotohandetaer voor tal van verrassingen zorgt. U boort er meer van! Democraten boos op president Eisenhoiver wegens diens (beweerde) steun aan Nixon (Van onze Amerikaanse correspondent) De verkiezingspolitiek is een onderwerp waar de Amerikanen dit jaar eenvoudig niet genoeg van kunnen krijgen. Op vrijwel elk diner in Wash ington begint men vroeg of laat over verkiezings kansen te praten en vrij wel alles wat met de kies strijd te maken heeft, krijgt een plaats op de voorpagina van de kran ten. Het heeft de Democra ten geërgerd, dat Eisen hower erop heeft gewe zen, dat vice-president Nixon misschien zijn plaats op de topconferen tie te Parijs zou moeten overnemen, indien die conferentie lang zou du ren en dringende bezig heden Eisenhower zelf naar de Verenigde Sta ten zouden terugroepen. De president heeft dit bericht later toegelicht door erop te wijzen, dat juist in die periode aller lei wetten aan hem voor gelegd konden worden, waar hij al of niet een veto over had uit te spre ken en dergelijke belang rijke beslissingen maken persoonlijk overleg te Washington noodzakelijk. Maar de Democraten zijn daarmee niet van hun ergernis genezen. Zij betogen dat Eisenhower, door Nixon als eventuele vervanger op de topcon ferentie naar voren te brengen, rijkelijk veel pu bliciteit heeft gegeven aan de partijgenoot-Re publikein, die, naar hij hoopt, in november tot president van Amerika zal worden gekozen. Over de voorverkiezing in West-Virginia raakt men niet uitgepraat. Al thans niet tot 10 mei. wanneer daar gestemd wordt. De strijd gaat daar tussen de democra ten Humphrey en Ken nedy. Kennedy is, zoals men weet, rooms-katho- liek en omdat West-Vir- ginia slechts tussen de drie en vijf procent rooms-katholieken telt, staan zijn kansen daar niet zo goed als elders. Bovendien wordt Hum phrey onofficieel ge steund door vele kiezers, die, als het erop aan komt, voor Symington of Johnson zullen zijn, doch die thans alles op alles zetten om Kennedy's weg te versperren. Zou Kennedy niettemin winnen, dan betekent dat voor hem heel veel. Men kan dan nog niet zeggen, dat hij zéker is van de kandidatuur, maar zijn voorsprong op de ande ren zou in dat geval toch wel zeer groot worden. DRIE BATALJONS INFANTERIE OPGEHEVEN Deel troepen wordt aangewezen voor N.-Guinea (Van onze Haagse redactie) De kern van de aangekondigde infan terie-versterking voor Nieuw-Guinea zal worden gevormd door militairen van drie parate infanterie-bataljons, die dezer dagen officieel zyn opgeheven. Het gaat om de uitzending van infante risten ter sterkte van zes compagnieën die thans gelegerd zyn in Arnhem, Grave en Steenwijkerwold. De leger- voorlichtingsdienst bevestigt ons dat hier sprake is van een rechtstreeks aan wijzing van de uit te zenden militairen, gebaseerd op de dienstplichtwet, omdat niet werd verwacht dat men op basis van vrijwilligheid tijdig tot een voldoen de sterkte zou kunnen komen. De reorganisatie van de drie parate bataljons lag reeds in het voornemen voordat werd besloten tot versterking van de verdediging van Nieuw-Guinea. Een en ander was reeds besproken met het Navo-hoofdkwartier. Het jongste be sluit aangaande Nieuw-Guinea heeft de afwikkeling echter sterk bespoedigd. De betrokken onderdelen zijn het 46ste bataljon vierde divisie van het regiment Menno van Coehoorn, uit Steenwijker wold, en het 14e en 15e bataljon eerste divisie van de regimenten Menno van Coehoorn en stoottroepen uit Arnhem en Grave. Bij de selectie van de uit te zenden militairen van deze in totaal 2500 man sterke onderdelen zal rekening worden gehouden met de reeds vervulde dienst tijd van de militairen om de aanvulling en aflossing (volgens het z.g. Filter systeem) in Nieuw-Guinea aansluitend doorgang te kunnen doen vinden. Dit zal dan om de twee maanden kunnen geschieden. De in Nederland achterbly- vende militairen zullen de sterkte van enige parate onderdelen aanvullen. Naar de Legervoorlichtingsdienst voorts meedeelt zal de versterking van de luchtdoelartillerie op Nieuw-Guinea wel op basis van vrijwilligheid geschieden, gezien hét voldoende aantal aanmel dingen. SURINAAMSE BEZOCHT DE DELEGATIE KONINGIN De volledige Surinaamse delegatie, die thans in Nederland vertoeft, is gister morgen door H.M. de Koningin in paleis Soest/dijk ontvangen. In het onderhoud werd zeer in het algemeen gespro ken over het doel, waarvoor de Suri naamse delegatie in Nederland is. Hare Majesteit, die wederom een zeer grote belangstelling aan de dag legde voor de ontwikkeling van Suriname, had uit ver schillende rapporten, die zij hierover on der de ogen heeft gehad, de sterke in druk gekregen, dat deze ontwikkeling op het ogenblik buitengewoon snel in haar werk gaait. CREMATIE VAN PROF. Dr. C. J. BAKKER Hulde aan een groot Nederlander Onder zeer grote belangstelling is gis termiddag in Westerveld het stoffelijk overschot gecremeerd van de kernfysicus prof. dr. C. J. Bakker, directeur van het Europese Centrum voor Kernfysisch On derzoek (CERN) te Genève, die op 24 april jl. bij een vliegtuigongeluk in de VS om het leven is gekomen. In de aula werd het woord gevoerd door de minis ter van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, namens de Nederlandse regering. Minister Cals herinnerde eraan, dat hij wijlen prof. Bakker nog slechts enke le maanden gelegen namens de Neder landse regering huldigde bij de feestelij ke inauguratie van het protonsynchro- ton van de CERN te Genève. „Ieder, die de ontwikkeling van de CERN gevolgd heeft," zo vervolgde de minister, weet dat het vooral aan prof. Bakker te dan ken is, dat deze instelling tot een waar lijk gemeenschappelijk centrum van de deelnemende landen ,is geworden. Prof. Bakker bracht niet alleen een weten schappelijke eenheid tot stand maar ook een eenheid onder de medewerkers, die door hun nationaliteit een zeer verschei den instelling hadden. Ook op nationaal gebied is de Weten schap veel dank verschuldigd aan prof. Bakker, aldus minister Cals, die herin nerde aan de reeds 20 jaar geleden ge legde grondslag voor het instituut voor kernfysisch onderzoek en aan prof. Bakker's taak in de stichting voor fun damenteel onderzoek van de materie. Tenslotte richtte de minister een per soonlijk woord tot mevrouw Bakker en haar kinderen. Het lag in de bedoeling het verlenen van de Koninklijke onder scheiding: Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, op de verjaardag der Koningin bekend te maken. '„Maar menselijke berekeningen blijven steeds feilbaar en zo kan ik, daartoe door HM de Koningin gemachtigd, deze hulde aan een groot Nederlander, die zich door leven en werk zo bijzonder heeft onder scheiden, slechts brengen, nu zijn leven hier op aarde is afgesloten". Vervolgens spraken de heren Francois de Rose voorzitter van het bestuur van de CERN en prof. dr. J. de Boer namens de vrienden van de overlede ne woorden van deelneming en af scheid. De heer H. J. Venema, een zwa ger van prof. Bakker, dankte namens de familie voor de belangstelling en de tal rijke blijken van medeleven. Luxemburgzou zich bemoeid hebben met interne zaken van gigantische concerns Vrees voor Duitse Schrik door het knarsen van de remmen... (Van onze Londense correspondent) De kredietbeperkingen welke sinds oktober 1958 in Engeland prak tisch waren opgeheven zijn thans plotseling teruggekeerd. Er is welis waar geen sprake van een crisis, maar Engeland is wat zijn welvaartspositie betreft te hard van stapel gelopen. Bij de enkele weken geleden ingediende begroting werd men voor het eerst weer opgeschrikt door het knarsen van de remmen. Thans heeft Heathcoat Amory, de kanselier van de schatkist (minister van Financiën), wederom zijn voet op het rempedaal gezet. Het afbetalingsparadijs, waarin vaak met de grootste vrijgevigheid werd rondgesprongen, behoort voorlopig tot het verleden. In het Lagerhuis heeft de kanselier dezer dagen nieuwe beperkingen op het gebied van de huurkoop aan gekondigd, welke meteen zijn ingegaan en daarom een schok teweeg brachten. ken zullen niet zo gemakkelijk meer krediet verstrekken als de laatste tijd het geval was. De maatregelen be ogen een nieuwe inflatie te voorko men. Er is gelukkig nog niets ernstigs aan de hand, want de Britse voor spoed is nog groot. Economische ex pansie blijft de leus van de Britse rege ring, maar het tempo ervan moet wor den verminderd om te voorkomen dat het spaak loopt, vooral ook met het oog op de bedreigde betalingsbalans. Het is kennelijk de bedoeling om de binnenlandse vraag naar bepaalde arti kelen te beperken om deze vrij te ma ken voor de export! Kredietbeperkingen ten bate van export Sinds de terugkeer van zo groot mo gelijke economische vrijheid kon elke industrie zijn eigen afbetalingssysteem regelen. Er waren uitwassen waarbij men, zonder deposito te storten, som mige artikelen in vijf jaar kon afbe talen. Nu heerst weer het wettelijke voorschrift dat o.a. voor auto's radio toestellen, televisietoestellen, grammo foons, taperëcorders, wasmachines, ijs kasten en camera's 20 deposito moet worden gestort en dat het volledige bedrag in twéé jaar moet worden af betaald. Voor andere artikelen, zoals meubelen, klokken, horloges, fietsen en pleziervaartuigen moet minimaal tien procent worden gestort. Ook de ban- ziS kunstmatige welvaart, berustende Laaghartige daad Harold Wilson, Labours schaduw- kanselier, sprak van een laaghartige daad van de conservatieven, die de verkiezingen hebben gewonnen dank Op 17 mei gaat Koningin Juliana naar Middelburg om de opening te verrichten van het nieuwe ge bouw van de Provinciale Griffie, dat gebouwd is alsonderdeel van het in de oorlogsjaren van 1940 zwaar geteisterde abdijcomplex. Dit gebouwtje huisvest de Staten zaal, waarvan in 1940 alleen de muren overeind zijn gebleven. Het gebouw is op ondergeschikte wijzi gingen na in de oude vorm hersteld op gemakkelijke betalingsvoorwaarden, een toestand, welke zij, nu de verkie- zingsoogst binnen is, op cynische wijze ongedaan maken. Amory antwoordde dat Wilsons 'zienswijze volkomen in strijd is met de feiten. De kanselier had al lang gewaarschuwd, dat hij niet zou terugdeinzen om in te grijpen in dien zulks nodig was voor het gezond- houden van de economie, welke alleen kan worden verstrekt binnen de gren zen van de mogelijkheden. Het uit staande bedrag aan afbetalingsschul den is op het ogenblik bijna driemaal zo groot als een jaar geleden. Wat het inflatie-gevaar in Engeland betreft kan nog worden opgemerkt, dat hoewel de afbetalingsschulden in het afgelopen jaar een recordhoogte be reikten, de kosten van levensonder houd voor het eerst sinds de oorlog sta biel zyn gebleven, terwijl er tevens een recordbedrag werd gespaard. Vandaar dat de regering ook uit eigen kring te horen krygt, dat niet het publiek ver- antwoordelijk is voor het inflatie-gevaar maar de steeds toenemende regerings- uitgaven. De critici zeggen ook, dat het beter was geweest indien de rege ring bepaalde misstanden op afbeta- lingsgebied had bestreden dan het i stompe wapen van een iedereen tref- I fende maatregel te hanteren. overheersing (Van onze correspondent in Bonn) Zowel in het Roergebied als in regeringskringen in Bonn toont men zich bijzonder teleurgesteld, ja verontwaardigd over het ver loop van het geval-Thyssen. Men spreekt hier over een voorlopig onheelbare schok inzake de samen werking in de Europese Kolen- en Staalgemeenschap Als bekend verzocht de August Thys- sen-Hütte A.G. te Duisburg, een der grootste Westduitse staalfabrieken en hoogovenbedryven, op 28 oktober 1958 de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen en Staalgemeenschap te Luxemburg om toestemming om de meerderheid van de aandelen van de staalfabriek Phoenix- Rhein-Rohr A.G. over te nemen. An derhalf jaar is tussen Luxemburg en Thyssen onderhandeld; tenslotte stelde de Hoge Autoriteit een aantal voor waarden, waarvan zij de fusie Thyssen- Phoenix-Rhein-Rohr afhankelijk stelde. Thyssen bleek bereid af te zien van zyn 35 aandeel in het hoogovenbedryf Siegerland en tot verlaging van het aandelenpakket van de Handelsunion van 52 tot 50 Voorts wilde de Thys- sengroep het aandeel in de walsonderne- ming Rasselstein tot 25 beperken en de controle op investeringen door de Hoge Autoriteit voor de duur van 3 jaar accepteren. Maar de eis van de Hoge Autoriteit om deze investeringscontrole ook in de toekomst verder voort te zet ten wees Thyssen van de hand. Het con cern trok daarop zyn verzoek tot fusie het Phoenix-Rhein-Rohr in. matigde zich op het stuk der investerin gen bij Thyssen rechten aan, die'verre haar bevoegdheid te bovfen gingen. De Hoge Autoriteit heeft niet het recht, zegt Bonn, om te beslissen wat een on derneming voor de instandhouding of de verandering van zyn produktiemiddelen mag doen. Erfenis van verleden Men wijst voorts op het feit dat de regering-Adenauer, de socialistisch-ge- kleurde vakbonden en de openbare me ning in het algemeen in de Bondsrepu bliek, het verzoek van Thyssen alleszins acceptabel achtten. Tenslotte zegt men dat een verenigde Thyssen-groep inclu sief Phoenix-Rhein-Rohr geen zoge naamd marktbeheersende positie in de Kolen- en Staalgemeenschap had gekre gen. Bij fynblik zou de groep dan 3%, bij walsdraad 11.7 bij walsstaal 6.5 en bij ruwstaal 9 van de totale markt van de EGKS hebben gekregen. Ontkend wordt overigens niet, dat niet slechts concurrentie-angst hier een rol heeft gespeeld. Het is een onweerspreke lijk feit dat het begrip „Roer" in de Europese politiek en in de economische wereld nog'altyd een reden is voor wrok gevoelens. Het uitgroeien tot gigantische economische groepen van oude Duitse concerns als Krupp, Thyssen en derge lijke kan nu eenmaal leiden tot een al te krachtige Duitse greep op byv. de Europese markt. Dit aspect van een of andere Duitse beheersing van deze markt en de nog altijd bestaande wrok tegen elke vorm van Duitse beheersing, laat staan overheersing, worden in de Bondsrepubliek niet voldoende in het oog gehouden. Hoe logisch de argumen ten die men tegen hetgeen te Luxem burg is geschied ook mogen klinken. De schuldigen... Men verwijt te Bonn de Hoge Autori teit thans, dat zij ten deze volstrekt on- zakelijk en eerder zuiver politiek heeft gehandeld. Men spreekt over Franse in- 1 vloed en over het oude ressentiment te- i gen alles wat herrijzenis van een der oude Roerconcerns betreft. Het feit, dat 1 alleen de president van de Hoge Autori teit, de Italiaan Malvestiti, en de beide Duitse leden Potthoff en Hellwege. het verzoek van Thyssen wilden inwilligen en dat alle andere leden van het college tegen waren spreekt volgens Bonner kringen boekdelen. Belgen, Nederlanders en Fransen moe ten, zo zegt men hier, nu eenmaal niets van welke uitbreiding ook van de Thys sen-groep hebben. Men beweert voorts, dat het aanzien van de Hoge Autoriteit door deze an derhalf jaar durende en eindelijk mis lukte onderhandelingen geschaad is. Lu xemburg, aldus de Westduitse mening, II" ~IÊ i Een nare vriend... Al vindt u uw wekker (of wekkerklokje) nog zo'n nare vrjend als hij u wekt... het is nog erger als hij u niet op tijd waarschuwt Voorkom dat risico, laat u deskundig adviseren door een vakman... door uw eigen horloger!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9