«font Slechts tien equipes zonder strafpunten D.0.C.0.S.-L.F.C. Russen lieten verstek gaan CHAOS IN VIJFDE ETAPPE Vraag Uw kapper om van Indola! Ex-voorzitter VVU verliest het kort geding tegen UYS-bestuur Vijftienduizend Oostduitsers in april naar het Westen gevlucht WOENSDAG 4 MEI 1960 Tulpenrallye-karavaan in Monte Carlo Moll en Schock juichten. Het was nog juist gelukt. Precies op tijd klokte de winnaar van de Rallye Monte Carlo 1960 in, na de laatste speciale etappe, die de deelnemers aan de 12e internationale Tulpen- rallye gisteren moesten afleggen. Inderdaad, precies op tijd, want van de 13 minuten die de Mercedes-equipe mocht gebruiken voor de 12 kilometer lange „secteur cronometre" van La Ballene naar de Col de Turrini, waren 12 minuten en 59 seconden verstreken Het is op die laatste kilometers voor Monte Carlo toch nog een onverwacht hevig gevecht tegen de tijd geworden. „Voor een Jaguar is het niet te ha len", was het commentaar van Maus Gatsonides. „Met een Ford Zephyr wa ren we al bij voorbaat kansloos", stel de de Britten Sutcliffe en Crabtree direct na aankomst in Monte Carlo al vast. Het scheen trouwens voor bijna alle equipes onbegonnen werk met een gemiddelde van rond de 60 km. per uur de Col de Turrini te nemen. Aanvan kelijk liepen alle equipes er strafpunten op. Hans Tak en Ru de Boer, de Neder landse Mercedes-rijders, waren de eer sten, die het „onmogelijke" presteerden. En in de loop van de middag bleken er nog negen equipes toe in staat. Voor treffelijk werk leverden vooral Pat Moss en Ann Wisdom, die met hun bijzonder snelle Austin Healey een uitzonderlijk goede tijd gemaakt hebben. Wat niemand verwacht heeft, is dus toch gebeurd: de 12e Tulpenrallye dat staat na de eerste helft al vast die zo gemakkelijk scheen te worden, zal toch op strafpunten worden beslist. Uitvallers Het bleef niet tot een strafpunten- regen beperkt, voor sommigen is deze tweede rallye-dag tevens de laatste ge weest. Bijzonder triest was het dat een van de equipes, die moesten uitvallen, de combinatie Piet JettenLouis van Noordwijk was. In alle elf voorgaande sterritten was Louis van Noordwijk ge klasseerd. In deze 12e rallye de elfde die hij met Jetten reed moest Van Noordwijk de strijd staken. Ook Oscar Rosenblatt moest wegens uitgelopen lagers zijn rallye vroegtijdig beëindigen. Neen. behalve de goede prestaties van Tak—De Boer en Bouw meesterPoll. was er weinig reden om over de Nederlandse successen te jui chen. Ook al omdat van de acht DAF- teams, die voor de nationale rallye had den ingeschreven, er slechts drie be houden in Monte Carlo zijn aangeko men. Pechvogels En uiteraard heeft ook de twaalfde Tulpenrallye zfjn pechvogels van het ergste soort gekregen. Gelukkig bleef de pech bq de ongelukken tot materiële schade beperkt. In enkele gevallen zag dat er aanvankelijk in het geheel niet naar uit. Toen b.v. de Alfa' Romeo van BorgerhoffMulderDen Hollander in de omgeving van Saint Genevieve en kele malen over de kop sloeg, leken de gevolgen fataal. De Nederlanders kwa men echter met de schrik vrij, iets wat van de zwaargehavende wagen niet kon worden geze<gd. Ernstiger nog schenen de gevolgen toen de Porsche van de Amerikaanse équipe Hall-Schafer van de weg raakte en in een metersdiep ravijn gleed. De Porsche werd weliswaar ernstig be schadigd, doch de rijders kwamen er bijzonder goed af. Klassementen Het voorlopige algemene klassement van de etappe Noordwijk aan Zee Monaco luidt: 1. ex aequo: TakDe Boer (Ned.), Mercedes 300SL; Schock—Moll (Did.), Mercedes 220 SE; Verrier—Trautmann V oetbalprogramma Bevrijdingsdag Extra competitie 2e divisie: Velocitas Rheden; BaronieUVS; Zwartemeer ONA; Zwolse BoysXerxes. Amateurbeker: DOCOSLFC (4 uur). Frans de Miuick in ziekenhuis (Speciale berichtgeving) Naar wq vernemen is de DOS-doel- verdediger Frans de Munck voor enkele dagen ter observatie opgenomen in het Diaconessenhuis' te Utrecht. In de wedstrijd tegen België liep De Munck een rugblessure op. Men achtte het thans gewenst een nader médisch onderzoek in te stellen. (Frankr.), Citroen ID19; Ingior (Noor wegen). Volvo PV544: Orrenius—Dahl- gren (Zweden), SAAB 96. allen 0 str. punten 15 winstpunten. 6. ex aequo: Pat MossAnn Wisdom (GB). Austin Healey; Bengtsson Lindstroem (Zweden), Porsche 1600S90 beiden 0 str. punten, 12 winstpunten; 8. BouwmeesterPoll (Ned.), Porsche 1600S90, 0 str. punten. 9 winstpunten; 9. Carlsson Karlsson (Zweden), SAAB 96, 0 str. punten, 6 winstpunten; 10. Carlsson Sveden Lindstroem (Zweden), Volvo PV 544, 0 str. punten. 0 winstpunten. Het voorlopige algemene klassement van de eerste nationale Tulpenrallye luidt; 1. MartiniDe Jager, Volkswagen. 3 str. punten, 15 winstpunten: 2. Hoog slagHonhof. Volvo PV 544, 3 str. pun ten, 6 winstpunten; 3. De RooyVan Dijk, Ford New Anglia, 4 str, punten, 9 winstpunten; 4. Meyer—mevr. Meyer. Ford New Anglia, 5 str. punten, 6 winst punten; 5. VerschoorEls Simons, Aus tin Healey, 7 str. punten, 15 winstpun ten. Na de eerste etappe van de twaalfde internationale Tulpenrallye zijn er van 165 in Noordwijk gestarte équipes nog 134 in de strijd. Van de 28 inschrijvers van de nationale klasse rijden er nog 19, zodat het totale aantal uitvallers 40 bedraagt. Teleurstelling in Bedegraven De Bodegraafse Damvereniging OGB heeft gisteravond een grote teleurstel ling beleefd. Men heeft tevergeefs zitten wachten op de Russische grootmeesters Koeperman en Koslow, die in Bodegra ven met een simultaan-seance de spits zouden afbijten van een Nederlandse tournee. De Russen hebben in de loop van de vorige week hun visa afgehaald bq de Nederlandse Ambassade te Moskou en de toezegging gedaan op vrijdag te zul len afreizen. Toen zij maandag j.l. nog niet gearriveerd waren, begon men zich een weinig ongerust te maken, maar men bleef hopen. Tevergeefs.De burgemeester vaD Bodegraven, mr. J. J. Croles, die de Rus sen een welkom zou toeroepen, kon zqn toespraak in de zak houden en de deel nemers aan de simultaan gingen zich tenslotte maar amuseren met een gong wedstrijd, waarvoor het gemeentebestuur van Bodegraven snel enkele prijzen be schikbaar stelde. Niet alleen in Bodegraven is men slecht te spreken over de gang van zaken, ook het bestuur van de Kon. Ned. Dambond zal het er niet bij laten zitten. De KNDB zal zich schriftelijk tot de Russische Dambond wenden en zich dis tantiëren van de tournee van Koeper man en Koslow door ons land.... Ronde van Duitsland De vijfde etappe van de Ronde van Duitsland is in een chaos geëindigd. Na dat het eerste gedeelte van de etappe - de rit van Hanau naar Ludwigshafen - de organisatoren al moeilijkheden had opgeleverd, omdat de uitslag niet kon worden bepaald, kwam 's middags als klap op de vuurpql een politie-verbod voor het tweede gedeelte, een 54 km. lange rit op een afgesloten circuit van 1600 meter in Ludwigshafen. Dat ge beurde een uur voor de start De wedstrijdleiding liet toen dit twee de gedeelte op een secundaire weg in de omgeving van Ludwigshafen verrijden, maar het leek alsof er een noodlot op deze koers rustte. Vele renners kregen pech. er waren valpartijen en halverwege de afstand waren er nog maar 10 van de 43 coureurs in de strijdtoen be sloten de organisatoren tenslotte deze tweede rit geheel uit het programma te schrappen. Voor vele renners is de situatie werke- kelqk catastrofaal, omdat zij vrijwel geen reserve-materiaal meer hebben. Het grootste probleem voor de organisatoren is hen daaraan te helpen vóór heden morgen. Het eerste gedeelte, de rit van Hanau naar Ludwigshafen over 175 km., werd in 4 uur en 15 minuten gewonnen door de Italiaan Fantini vóór Rudi Altig, diens landgenoot Jaroscewicz, de Belg Plankaert en Willy Altig. De verdere rangschikking zou men trachten op te maken aan de hand van een televisie opname. De Nederlander Ab Geldermans bleef leider in de algemene rangschikking, vóór Planckaert, Bugdahl en de wereld- kampioen-cycle cross Wolfshohl, die dus een verrassende prestatie levert. de haarcreme die voedt met lanoline en weldoet met cholesterine Alléén bij de kapper I OUDE MAN VERBRAND Te Dreumel (Maas en Waal) is de 82- jarige J. van Rhijn, die alleen woont in een klein huisje in de Schoolstraat bij een binnenbrandje om het leven geko men. De oude man wilde de kachel aan steken en maakte daarbij gebruik van petroleum. Plotseling sloeg de vlam naar buiten en de kleren van de oude man vatten vuur. Hij rende door het huisje heen naar de schuur. Daar vatten toen stapels hooi en stro vlam. De brandweer wist de brand tot het achterhuis te be perken. De heer Van Rhijn is aan zijn brandwonden bezweken. KAPITAAL IN FORNUIS VERBRAND (Speciale berichtgeving) Een bejaard echtpaar in Haarlem noord. dat zijn bezit aan geldswaardige papieren in het gasfornuis bewaarde, is voor het ogenblik althans f 32.000 armer geworden. Een dochter, die gistermid dag op bezoek kwam stak namelijk het fornuis aan waardoor de spaarduitjes een verkoolde klomp papier werden. Het gaat om f 17.000 aan bankpapier en f 15.000 aan effecten. Het fornuis is naar de Ned. Bank in Amsterdam vervoerd, waar sten zal trachten zoveel mogelijk nummers en de waarde van de papie ren vast te stellen. De bank kan alleen de bankbiljetten vergoeden als dit onderzoek succes heeft. De kwestie tussen de ex-voorzitter van de Supportersvereniging „Vrienden van UVS", de heer Krekelaar en het UVS-bestuur is niet tot een oplossing gekomen. De president van de Haagse Rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias is niet toege komen aan het beantwoorden van de vraag of de schorsing van de heer Krekelaar wel of niet regelmatig is. De president w^lde eerst vaststellen of de vordering van de heer K. een spoed eisend karakter droeg. Hq overwoog hierbq, dat het niet wel denkbaar is, waarom geen ander lid van de supportersvereniging de reclame op het UVS-veld zou kunnen verzorgen. De eiser heeft hier geen persoonlijke schade van, want de winst is toch voor de gedaagde, in casu de Voetbalvereniging UVS. De president verklaarde op grond van het niet spoedeisende karakter vor dering niet ontvankelijk en veroordeelde eiser in de kosten van het geding, groot f. 100. Advertentie DONDERDAG 5 MEI (Bevrijdingsdag) om 16 uur districts bekerwedstrijd Sportcomplex Kikkerpolder, ingang Houtlaan. Bridgeclub Sans Atout De uitslag van de 5e ronde van de ladderwedstrijd luidt: Zwart: 1. Aenmey—Bonnet 55 pnt.; 2. OoiendqkAbspoel 53 pnt.; 3. Eling—- Mekel 52 pnt.; 4. Dames v. d. Zeeuw 51 pnt.; 5. Echtpaar Mollema 39 pnt.; 6. Nieuwenhuizen-Winterkamp 38 pnt. Zwart-wit: 1. Echtpaar Brakel 82 pnt.; 2. Vissers—Goutier 73 pnt.; 3. de Graaff-Seypesteyn 69 pnt.; 4. mevr. Tiel- kemeyer-v. d. Star 65 pnt.; 5. de Jongh- Lalau 63 pnt.; 6/7. Dubbelaar-Jonkers 52 pnt.; 6/7 Zwanenburg en partner 52 pnt.; 8. mej. v. d. Zeeuw-v. d. Zeeuw 48 pnt. Rood: 1. Schild-Schilling 71 pnt.; 2. Rijnsburger-den Oever 56 pnt.; 3. dames Nieuwenhuizen-Winterkamp 48 pnt.; 4. van Rhijn-Tielkemeyer 48 pnt.; 5. dames Paes-Altink 36 pnt.; 6. mej. Heeman- Botger 29 pnt. Groen: 1. Dames Bernard-Stikvoort 73 pnt.; 2. dames Baarda-Lourens 69 pnt.; 3. de Haas jr.-Stikvoort 63 pnt.; 4/5. dames Kommer-de Lange 62 pnt.; 4/5. mevr. Niehot-Kop 62 pnt.; 6. dames v. d. Star-Siere 61 pnt.; 7. dames van Egmond-Zwanenburg 58 pnt.; 8. Altink- Dubbelaar 56 pnt. ATLETIEK De Russische atlete Elvira Ozolina uit Leningrad heeft tijdens wedstrijden te Leselidze, een plaats aan de Zwarte Zee, het wereldrecord speerwerpen da- OPRICHTING „STICHTING BEVOLKINGSBELEID" Onlangs is een „Stichting Bevolkings beleid" opgericht. In de raad van advies hebben zitting genomen: prof. dr. M. J. Sirks, geneticus en prof. dr. J. Pen, eco noom, beiden te Groningen, prof. dr. L. J. van Holk, theoloog te Oegstgeest, dr. mr. F. M. Havermans. zenuwarts te 's-Gravenhage, dr. A. J. d'Ailly, histo ricus te Amsterdam, ir. H. Vos, lid Eerste Kamer, ir. J. B. Aug. Kessler, ingenieur der Int. Bataafse Petr. Mq. te Den Haag. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door: mr. H. L. L. v. Hoogenhui/ze, ad vocaat en procureur te Zeist, voorzitter en ir. A. E. Bosman, secretaris-penning meester, Van Heemstralaan 35 te Baarn. De stichting meent, dat onze bevol kingsgroei moet leiden tot bevolkings beleid. Zij stelt zich ten doel voorlich ting te geven en actie te voeren en bij het Nederlandse volk een toenemend besef aan te kweken voor de ernstige gevaren van overbevolking op allerlei gebied; ook voor het behoud der natuur. Zij wil tevens wijzen op de individuele verantwoordelijkheid in deze. mes, dat sinds 30 oktober 1958 met 57.49 meter op naam stond van haar landge note Birute Zalagaitite, met 43 cm ver beterd en daarmee gebracht op 57.92 meter. SCHAKEN BotwinnikTal Negentiende partij afgebroken De negentiende partij tussen Botwin nik en Tal om het wereldkampioenschap schaken, die gisteren in Moskou werd gespeeld, is bij de 41ste zet afgebroken. In de afgebroken stelling heeft Tal, die met wit speelde, een pion meer. Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden koersen lulden Woudduifprijs: 1. Ybert D (J. van Dooyeweerd) (1.28.7); 2. Yvonne Heny; 3. Yackey Moore. Tot.: wl. f4.70, pl. f 1.60, f 1.50, f2.90. koppel f6.cov. f3.80,. Houtdulfprys eerste heat: 1. Curlew (B. de Vries) (1.24.1); 2. ügoldman K; 3. Tar- zan Hollandia G. Tot.: wl. f4.40 pl. f 1.80, f3.10, f5.koppel f 11.60, cov. f7.40. Tweede heat: 1. Uranus Koff (P. N. Smit) (1.24.7); 2. Tabor Harvester D; 3. Curlew. Tot.: wl. f3.30, pl. fl.80, f2.20, f 1.30, koppel f 18.cov. f6.80. Definitieve uitslag: 1. Curlew, 2. Ügold man K; 3. Tabor Harvester D. Tortelduif prijs: 1. Witty Hanover (P. Heynen) (1.32.0); 2. X. Nimble 3. Wlcher's Lady Gr. Tot.: wi. f 1.90, pl. f 1.50, f3.70 koppel f 7.30, cov. f5.30. Trekdulfprijs1. Vita Donum (P. J. Eerenberg) (1.30.2); 2. Trlxy 3. Unaniem. Tot.: wl. f 1.60. pl. f 1.30, f 2.50, koppel f 9.50. cov. f 7.80. Veldullpriis: 1. Wilma Dear (E. Kruit hof) (1.28.9); 2. William Axklt; 3. Vink S. Tot.: wi. f4.00. pl. f 2.30, f 1.90, f 2.00, koppel f 11.20, cov. f 6.30. Vis-ullprljs: 1. X. Pluto (J. van Leeu wen) (1.28.7); 2. Thea Drabbe; 3. Vro lijke Frans. Tot.: wi. f 5.30, pl. f 2.00, f 4.50 koppel f 29.10, cov. f 6.30. Totallsatoromzet f 66.176, Rusland geen lid van economisch orgaan der Afro-Aziaten De agenda-commissie van de econo mische conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen, die in Cairo wordt gehouden, is gisteren akkoord gegaan met een ledenlijst van de economische organisatie van deze landen, waarop geen enkele van de acht Aziatische Sov jet-republieken die aan de conferentie deelnemen, voorkomt. De Sovjet-Unie maakt dus géén deel uit van deze orga nisatie, hetgeen een grote tegenslag voor de Russen is. De afgevaardigde van Zuid-Vietnam, Dang Duc-khoi, verklaarde op een pers conferentie dat de afgevaardigden er verbaasd over waren, dat er Russische afgevaardigden op de conferentie waren, daar men het op een bijeenkomst in de cember 1959 van de voorbereidingscom missie erover eens was geworden dat al leen landen, die volgens het handvest aan de conferentie mochten deelnemen, uitgenodigd zouden worden. Het hand vest van de organisatie beperkt het lid maatschap tot de landen, die in 1955 hebben deelgenomen aan de conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen te Bandoeng of landen, wier regering in Afrika of Azië zetelt. Volgens Khoi was het op de vergade ring nogal warm toegegaan. De commu nistische Chinezen vochten voor toela ting van de Sovjet-Unie. Vele landen verklaarden echter dat er „een massale uittocht" zou plaatsvinden als de Sov jet-Unie toegelaten zou worden. De af gevaardigden van China waren zo kwaad over het verzet tegen de toelating van de Sovjet-Unie geworden, dat zij het ont werp voor de instelling van een inves teringsfonds voor Afrikaanse en Aziati sche landen, dat later aan de orde werd gesteld, een „imperialistische valstrik" noemden, aldus Khoi. De afvaardiging van communistisch- China is gisteravond uit de vergadering weggelopen uit protest tegen de verkie zing van een Indonesiër tot vice-presi dent. Later keerde zij echter weer terug. De Olympische- en wereldkam pioene kunstrijden, de 20-jarige Carol Heiss ,is in New York in het huwelijk gelreden mei de voormalige Olympische kampioen kunstrijden, de 27-jarige Hayes Alan Jenkins. MINDER WERKLOOSHEID Blijkens het overzicht van de stand van de werkloosheid, dat maandelijks door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid gepubliceerd wordt, bedroeg het aantal werkloze mannen eind april 37.440, tegen 42.638 aan het eind van de maand ervoor. De gere gistreerde arbeidsreserve (waarbij ook geteld zij zij, die op aanvullende werken emplooi hebben) bedroeg respectievelijk 46.839 en 56.708. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind april 3 955 en eind maart 4.596. Het aantal openstaande aanvragen bedroeg voor mannen 49.190 tegen 44.184 in maart en voor vrouwen 34.659 tegen 32.995 in maart. Schip bij Groenland zoek Sinds zaterdag wordt het Deense vrachtschip „Hanne S" (499 ton) in de buurt van Zuid-Groenland vermist. De „Hanne-S" meldde zaterdag dat het zich midden in een storm bevond. Verschei dene schepen en Amerikaanse, Deense en Canadese vliegtuigen nemen aan het zoeken deel. Er zijn intussen wel wrak stukken gevonden, maar het Is niet ze ker, dat deze van het zoekgeraakte schip afkomstig zijn. De „Hanne-S", die met vijftien be- i manningsleden en drie passagiers op I weg was van Groenland naar Kopen hagen, verdween in het gebied waar in januari 1959 het Deense schip „Hans Hedtoft" (2875 ton) zonk met het ver lies van 95 mensenlevens. De „Hans Hedtoft" maakte zijn eerste reis. Het schip voer tegen een ijsberg. Leninprijs voor Soekarno De Amerikaanse industrieel' Cyrus Eaton en president Soekarno van Indo nesië behoren tot degenen, die de in ternationale Leninprijs voor de vrede hebben gekregen, meldt het Russische persbureau Tass. Tass noemt Soekarno „een der prominentste leiders van het vrqe Azië, die een onafhankelijke bui tenlandse politiek voert, gericht op het versterken van de wereldvrede. De Amerikaan Eaton, die 77 jaar oud is. heeft in 1959 als gast van het Russi sche ministerie van Landbouw een be zoek aan de Sovjet-Unie gebracht. Hij stelde toen voor dat Kroesjtsjef een be zoek aan Amerika zou brengen en Eisen hower aan de Sovjet-Unie. Tewaterlating van ondiepwatermijnenvegers Dinsdagmiddag 10 mei zullen op de werf „De Noord" N.V. te Alblasserdam I de vierde en de vijfde van een serie van zestien ondiepwatermijnenvegers, de „Chömpff" en de „Van Moppes" te wa- J ter worden gelaten. De tewaterlating van de „Chömpff" zal geschieden door de echtgenote van de directeur-generaal van het loods wezen, mevrouw N. M. F. Tichelman- Guthbertson; die van de „Van Moppes"! door de echtgenote van het hoofd van I bureau vliegtuigen en Vliegtechnische aangelegenheden, mevrouw M. S. Leer- touwer-Frederiks. De schepen werden genoemd naar wij len de luitenant ter zee der eerste klasse J. M. L. I. Chömpff en wijlen de officier van de Marine Stoomvaartdienst der tweede klasse W. M. van Moppes, die wegens hun beleidvol en moedig optreden resp. als commandant en ondergeschikt officier MSD aan boord van de torpedo boot jager Piet Hein, tijdens het zee gevecht in Straat Bandoeng van 19 op 20 februari 1942, postuum met de Mili taire Willemsorde werden onderschei den. Crematie van Chessman Het stoffelijk overschot van Caryl Chessman is gisteren te San Rafael in alle stilte gecremeerd, doch de begrafe nis van zijn as levert moeilijkheden op. Chessman had de wens te kennen gege ven begraven te worden op het beroem de kerkhof van Los Angeles. Forest Lawn, waar ook zijn ouders begraven zijn. De directie heeft echter de begra fenisondernemer telegrafisch verzocht de as niet naar Forest Lawn te zenden. Chessmans lichaam werd onder poli- tie-escorte naar het crematorium te San Rafael gebracht. Op de kist lagen twee rode rozen. Op verzoek van Chess man is geen rouwdienst gehouden. Er was slechts één belangstellende, een vrouw. STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOI HOUDEND Washington en Raad van Europa contra de terreur van de fanatieke communisten In de loop van de vorige maand zqn meer dan vijftienduizend Oostduitsers hun land ontvlucht, hetgeen ruim vijfduizend meer is dan in maart en meer dan tweemaal zoveel als in april 1959. Deze uittocht op grote schaal van Oostduitse vluchtelingen is veroorzaakt door de tegenover de Oostduitse boeren toegepaste maatregelen van gedwongen collectivisering. Van Oostduitse zqde heeft men zich nogal opgewonden over de Amerikaanse veroordeling van de landbouwmaatregelen door de Amerikanen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf namelijk aan het eind van de vorige week een in krachtige bewoordingen gestelde verklaring uit, waarin de „hardvochtige en harteloze methoden" werden veroordeeld, waarop in Oost-Duitsland de boer derijen, tegen de wil van hun eigenaars en zonder schadevergoeding, tot staats eigendom werden gemaakt. In de Amerikaanse verklaring werd gezegd, dat deze meedogenloze druk op de Oostduitse boeren, in de Verenigde Staten grote onge rustheid heeft veroorzaakt. Vele Oostduitse boeren zijn lichamelijk en geestelijk gebroken door deze communistische hardvochtigheid. Ook Raad van Europa contra de collectivisering Ook de raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft de geforceer de collectivisatie van de landbouw in Oost-Duitsland aan de kaak gesteld als een schending van de rechten van de mens en de democratische principes. In een eenstemmig aangenomen resolutie wordt de collectivisering in Oost-Duits land niet alleen in strijd geacht met de VN-verklaring inzake de rechten van de mens, doch ook met artikel 24 van de Oostduitse grondwet. De Assemblee is „diep geschokt door de terroristische methoden", waarmee de communistische leiders van Oost-Duitsland in een paar weken tijd erin zijn geslaagd alle boer derijen te collectiviseren, tegen de wen sen van de boeren in en ondanks hun geest van verzet, aldus de resolutie. Oost-Duitsland heeft nu de veroorde ling van zijn campagne tot collectivise ring van de landbouw door de V S. als „grove inmenging" van de hand gewezen. Naar het Oostduitse persbureau ADN meldt, verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Oost-Berlijn brutaalweg, dat het met het oog op de komende topconferentie betreurenswaardig was. dat het State Department „Bonns politiek voor een koude oorlog steunt". „Schending van meest elementaire rechten" „De yerenigde Staten gevoelen de diepste sympathie met het Oostduitse volk en zij scharen zich aan de zijde van de vrije inwoners van de Duitse Bondsrepubliek bij het uiting geven aan hun deelneming met de verdrukten en hun verontwaardiging over deze schen ding van de meest elementaire mense lijke rechten. De Ver. Staten veroordelen dit pro gramma van knechting, dat opnieuw een fel licht werpt op de wijze, waarop aan de Duitsers in de Sovjet-zone het ele mentaire recht van zelfbeschikking wordt ontzegd en dat tevens aantoont dat de zgn. Oostduitse regering in geen enkel opzicht als een vertegenwoordig ster van het Oostduitse volk kan worden beschouwd", aldus de verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken. Eerder in de verklaring werd ook nog gewag gemaakt van de „grote ongerust heid" van Amerika over berichten, dat thans de Oostduitse middenstand en eiger"- rs van kleine bedrijven aan de beur ';'n om met dezelfde terroristische methoden tot gedwongen collectivisering te worden gedreven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5