JAPON „LUCIENNE" Flatbewoners moeten bijdragen in kosten van groen versiering Kon. brons voor P. Kasteelen Op 8 i\jei Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 mei 1960 Tweede blad no. 30040 VOOR 'N APARTE naar HÈT MODEHUIS Exclusieve Damesconfectie BOTERMARKT 17 - TEL. 32765 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marcello Maria, dr v. W. M. van Steen bergen en A. F. Westdorp, Laetltla, dr van L. Cavé en M. E. van Leeuwen, Marlo Martinus, zn van P. Lagas en T. J. Jor- dens, Jeannette, dr van C. Vliegenthart en J. Hogewonlng, Annetje, dr van J. Houwaart en W. C. Vlieland, Antonius Gerardus, zn van G. A. Drlehuljs en M. J. Verhorik, Patricia Henriette Maria, dr van J. Trlppenzee en R. A. M. Vreeburg; Arle zn van W. A. Kammeraat en M. van Vliet, Walter Johannes, zn van J. W. I. Delfos en A. H. Boelee, Roger,- zn van N. H. M. van der Poel en J. Sloos, Jansje Adrlana, dr. van J. Smit en A. Kettenls, Louise Maria, dr van C. J. Katmann en J.'Vo gelezang. Jacoba Johanna Cornelia, dr v. J. L. van der Holst en H. M. van Ruiten. OVERLEDEN J. P. van den Berg, 55 Jr. man, H. H. de Graaf, 63 Jr, man, A. T. Smit, 65 jr. man, A. R. C. Brokken. 42 Jr. man. T. van Staveren, 82 jr. man, A. G. Ammerlaan, 61 Jr, man, B. J. A. Mom, 64 Jr, man. Leidse raad bijeen De Leidse raad, welke gistermiddag bijeen was gekomen, werkte zich vlot door de agenda heen. Slechts twee punten, t.w. het pre-advies van B. en W. op een adres van 122 bewoners van flatwoningen van „De Goede Woning" en het voorstel tot het in het leven roepen van een permanente vakantieregeling voor kappers- bedrijven, ontlokten enige discussie. Alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen werden zonder discussie en stemming aangenomen. Bij de behandeling van het door B. en W. uitgebrachte pre-advies inzake de groenversiering van de aan en nabij de Vijf Meilaan gebouwde 122 flatwoningen, waarvan de exploitatie in handen is van de W.B.V. „De Goede Woning" de bewoners hadden bezwaar gemaakt om f. 0.25 per week te betalen in de kosten van deze groenversiering wenste de heer Lamers (Prot. Chr.) te weten, welke afspraak inzake dit onderhoud was gemaakt. Rust deze afspraak wel op juridische gronden? Er is een afspraak gemaakt Wethouder Jongeleen, die het stand punt van B. en W.: de bewoners zijn verplicht deze 25 cent per week te beta len. verdedigde, merkte o.m. op, dat destyds met de Federatie van Woning bouwverenigingen de afspraak was ge maakt, dat de gemeente een dergelijke maatregel zou toepassen. Hierbij hebben vooral praktische overwegingen een rol gespeeld. Bij de huidige moderne flat- bouw is het ondoenlijk „om ieder een stukje tuin toe te wijzen". Elders in de stad hebben zich t.a v. dit vraagstuk nimmer moeilijkheden voorgedaan. Bovendien: uit de ontvangsten kan de gemeente slechts een gedeelte (circa 50%) van de kosten bestrijden. De heer Piena (PvdA), die zich in tweede instantie in het debat mengde, oordeelde het onjuist, dat niet r.-k - bewoners geen lid mogen worden van de (r.-k.) W.B.V. „De Goede Woning". Zij missen hierdoor, aldus spreker, een klankbord om hier grieven bekend te maken. Vroeg de heer Woudstra (Prot. Chr.), mede met hetgeen door de heer Piena was opgemerkt t.a.v. het lidmaatschap, naar de juridische grond, waarop de be taling is afgestemd, de heer Van Weizen (CPN) wees op de thans in Noord ge volgde procedure hier betalen de be woners ook voor groenversiering welke nimmer tot enige klachten aanleiding heeft gegeven. In tweede instantie zette wethouder Jongeleen nogmaals uiteen, dat prakti sche en niet juridische overwegin gen aanleiding zyn geweest tot het in voeren van deze kostenvergoeding. De gemeente, aldus de wethouder, vraagt hier slechts een vergoeding van bewe zen diensten, welke vergoeding nog ver onder het kostenpeil ligt. In een moder ne flatwijk moeten z.i. de bewoners de gemeenschappelijke kosten dragen. Burgers van de tweede rang Met de heer Piena was de wethouder het eens doch dit was slechts zyn persoonlijke mening dat het bestuur van „De Goede Woning" met zijn be paling: „slechts r.-k. lid van de W.B.V." de niet r.-k.-bewoners degradeert tot burgers van de tweede rang. Na deze uiteenzetting werd het voor stel van B. en W. om het adres van de bewoners van de 122 flatwoningen voor kennisgeving aan te nemen, z.h.s. aan vaard. Slechts de heer Lamers vroeg aantekening geacht te willen worden tegen te hebben gestemd. Vakantieregeling kappersbedrijven Een voorstel, waarover eveneens enige discussie ontstond, was het in het leven roepen van een permanente vakantie regeling voor kappersbedrijven. Tijdens HERDENKING BEVRIJDING IN PROFESSORENWIJK De Buórt- en Speeltuinvereniging „De Professorenwijk" handhaaft ook mor gen een traditie van jaren. Bij de be vrijdingsboom in de Zeemanlaan zal 's ochtends om tien uur de jaarlijkse 5-mei-herdenking plaats vinden. deze discussie bleek, dat ter elfder ure een „comité van negen" bezwaren tegen deze regeling had ingediend. Wethouder Menken, die het voorstel verdedigde, bracht de raad onder het oog, dat de thans door B. en W. voor gestelde regeling, welke veel soepeler werkt dan de voorgaande, door vrijwel alle kappers werkgevers en werk nemers is aanvaard. Men kon er vol ledig akkoord meegaan. Bij een nader onderzoek ook de Kamer van Koophandel werd ingescha keld is het de wethouder gebleken, dat de handtekening van enkele onder tekenaars, die zich thans verenigen in het „Comité van negen", ook voorkomt op de lijst, waarvan de ondertekenaars voorstander (ster) waren tot het invoeren van deze regeling. De wethouder zag dit comité dan ook als een „Comité van wilde actie". Na deze uiteenzetting werd het voor stel van B. en W. z.h.s. aangenomen. In deze zitting, welke na ruim een uur kon worden gesloten, is de heer H. Hoorn benoemd tot vakonderwijzer in de lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs. Voor de jeugd, door de jeugd FEESTAVOND .PROFESSORENWIJK* In het St.-Antonius Clubhuis gaf de Buurt- en Speeltuinvereniging ,,De Pro fessorenwijk" gisteravond haar uitvoe ring. Onder het motto: ,,Voor de jeugd, door de jeugd" traden diverse kinder clubjes voor het voetlicht. De voorzitter van de buurtvereniging, de heer J. P. A. de Vrind, heette al len welkom, in het bijzonder de afge vaardigden van de Bond van Leidse Speeltuinverenigingen. Hij zei in zijn openingswoord, dat deze uitvoering het gevolg was van een nuttige vrijetijds besteding. Spreker zag het werk der vereniging als een bijdrage in de alge mene vorming van de jeugd. Hierna werd een gevarieerd pro gramma afgewerkt van muziek, zang. ballet en dans. De Wika's, twee jon gens, zongen. zichzelf begeleidend op een gitaar, enkele populaire liedjes. De kleuters voerden daarna een klompen dans uit. Alleraardigst was de ernst en parmantigheid. waarmee deze wel heel jonge „boertjes" en „boerinnetjes" zich van hun taak kweten. Een uit zes meisjes bestaand balletgroepje voerde vervolgens in „echt" ballerina-kos tuums gestoken een dansje uit, waarna het toneelstukje „De zieke prins en de toverappel" werd opgevoerd door en kele zeer jeugdige en wat ouder», ac teurs. Evenals „Hallo hier is de trom" viel dit door het ongedwongen optre den van de spelers en speelsters zeer in de smaak. Na de pauze volgde een eensluidend programma. Het geheel liet een goed -rzorgde indruk achter De leiding van deze avond berustte bjj het dames-comité. Ti Prachtige „Joseph in Dothan" Slot K. en O.-serie Groot Toneel Jan-concert op Bevrijdingsdag De jeugd van Leiden en omgeving zal het bevrijdingsfeest o.a. kunnen vieren tydens een jazz-concert, dat morgen avond in de Stadsgehoorzaal zal worden gegeven. The Dixieland Pipers van Eric Krans hebben voor deze avond heel wat popu laire melodieën uit hun repertoire ge kozen. Dit orkest, waarvan de leden steeds de reputatie hebben gehad stuk voor stuk voortreffelke solisten te zyn, treedt dikwijls in binnen- en buitenland op, speelt voor de radio en maakt vele platen. Nelson Williams, de beroemde Ameri kaanse negertrompettist, die jarenlang lid is geweest van hét orkest van Duke Ellington, verleent aan dit concert zyn medewerking. Het concert, dat wordt georganiseerd door de Commissie Jeugdvoorstellingen van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. en de Leidse Jeugd Actie, is toegankelijk voor alle jongeren van 15 jaar en ouder. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Academie is geslaagd voor het doctoraal examen Griekse taai en letterkunde de heer H. Hennephof (Dordrecht). W. van Elk 40 jaar bij NZH De heer W. van Elk, conducteur op de NZ.H.V.M.-buslyn Leiden—Haarlem, herdacht gisteren het feit, dat hij veer tig jaar geleden by deze maatschappij in dienst trad. In tegenwoordigheid van de directeur, de heer J. J. Jurrissen, de chef van de vervoerdienst, de heer Th. Heetum en de heer W. Costers, assistent chef der exploitatie Leiden, werd de jubilaris door de burgemeester, H. L. du Boeuff, op het raadhuis te Oegstgeest met zyn gezin ontvangen. In zijn toe spraak wees de burgemeester op de mooie staat van dienst van de heer Van Elk. Hij speldde hem de bronzen me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst. De heer Jurrissen bood de Jubilaris namens de N.Z.H. de draagmedaille aan. Ten huize van de jubilaris werd de viering van het jubileum voortgezet. De heer Th. Heetum uitte zijn waardering voor de werklust en de yver van de jubilaris. Namens de directie bood hij een geschenk onder couvert aan. Met een hartelijke toe spraak overhandigde de heer Jurrissen namens de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel het vererend ge tuigschrift met de gouden medaille bij. In de loop van de dag mocht de jubila ris nog vele blijken van waardering ont vangen, onder meer een geschenk en bloemen van het Jubileumfonds. Advertentie bezoek aan Leiden. tierrojjeu loij JHotdet' natuurlijk met Echte Eau de Cologne 1.65 tot 23.25 »TOSCA« Eau de Cologne 1.20 tot 27.10 >Rheingold< Eau de Cologne 3.25 tot 9.75 De heer P. Kasteelen werd gistermid dag in de commissarissenkamer van N.V. de Leidse Courant aan de Papengracht onderscheiden met de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau wegens het feit, dat hy veertig jaar aan de N.V. verbonden is. In aanwezigheid van de president commissaris van de N.V., de heer M. P. van der Weijden, de vice-president-com- missaris, de heer J. C. J. Lambermont, directeur en hoofdredacteur en* andere bedrijfsgenoten werd hem een hartelijke huldiging bereid. De heer Kasteelen is in dienst getre den van de Leidse Courant als handzet- ter. Thans is hij opmaker van de adver tentie-pagina's. De eerste spreker, die hem in het zonnetje zette, was de heer M. P. van der Weijden, die de jubilaris tekende als een man van weinig woorden, die echter bekwaam zyn werk verricht en steeds in plichtsbetrachting uitblinkt. De directeur van de N.V., de heer J. F. J. M. Koehs, gaf een karakteristiek van de jubilaris, waarin vooral diens onver stoorbaarheid en rustige, maar kundige wijze van werken uit de verf kwam. De heer Kasteelen heeft de gave in een goed tempo dóór te kunnen blijven werken. Dat kan niet van iedereen ge zegd worden. Maar het resultaat van zijn werk is dan ook steeds voortreffe lijk. De jubilaris ontving uit handen van de directeur de gebruikelijke enve loppe met inhoud. De heer H. de Graaf, sprekend namens de collega's van de technische afdeling, herinnerde aan zijn vriendschap met de jubilaris, die ouder is dan veertig jaar Als lid van het technisch-personeel kan hij getuigen, dat men steeds aan de heer Kastelen een goed collega heeft gehad, die nimmer ongeoorloofde kritiek uitoefende op zijn bedryfsgenoten. Namens het technisch-personeel over handigde hij een pendule. De heer L. C. J. Roozen, hoofdredac teur van de Leidse Courant, toonde niet Wethouder S. Menken speldt de Koninklijke onderscheiding op. alleen bewondering voor de karakter eigenschappen van de jubilaris, maar ook voor zijn werk, dat er voor de niet- ingewijde uitziet als toverkunst met let tertjes. Wethouder S. Menken, intussen ge arriveerd noemde het werk van de heer Kasteelen een belangrijke bijdrage aan de totstandkoming van de krant. Het verheugde spreker te kunnen mee delen, dat de verdienste van de jubilaris erkend was met een Koninklijke onder scheiding. De wethouder speldde hem vervolgens de bronzen medaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau op de borst. De directeur van de N.V. was de eerste die hem met deze onderscheiding geluk wenste en daarbij de by de orde beho rende draagmedaille overhandigde. Nadat nog gesproken hadden de heren L. G. v. d. Meer, die namens redactie en administratie een kist sigaren overhan digde, de heer C. de Heiden, chef van de administratie en de heer P. J. Cup pen, oud-chef van de technische afde ling, sprake de heer Kasteelen een dankwoord. K. en O. heeft de verschillende series voorstellingen „Groot Toneel" gisteravond voor een bijna uitverkochte Schouwburg besloten met een door de Nederlandsche Comedie op grootse wyze gebrachte opvoering van Joost van den Vondels treur spel „Joseph in Dothan". Johan de Meester heeft er naar ge streefd Vondels stoere en dichterlijke taal tot ontplooiing te brengen, waarin hij volledig is geslaagd, dank zij zijn stijlvolle, rustige mise en scène, die nim mer de aandacht van het woord afleid de. In Johan Schmitz vond hy de ideale vertolker van Ruben, de oudste der broe ders. Deze voor klassieke creaties als het ware voorbestemde acteur wist deze oud testamentische figuur door zijn treffende plastiek, zijn sonoor geluid, beheerst in zijn woede uitbarstingen en verinnigd in zyn opperste vertwijfeling in de slot scène, door zijn warme menselijkheid tot leven te brengen. De verrassing van deze avond was de nog jeugdige Joop Admiraal, die van de zeventienjarige Joseph een bewonderens waardig fyn afgestemde uitbeelding gaf. Hy zal in de toekomst nog wel van zich doen spreken. Johan Fiolet, die volgens het pro gramma de rol van Simeon zou vervul len, moest wegens ziekte worden vervan gen. Wij vragen ons af waarom dit niet even bekend werd gemaakt? - Deze rol werd overigens op verdienste lijke wijze overgenomen. Van Eli Blom zagen wij een domine rende, fanatieke Levi, van Ramses Shaf- fy een knappe uitbeelding van de twij felmoedige Judas. Paul Huf bewees met de rustige weer gave van de Krachtmeester, dat er geen onbelangrijke rollen bestaan. De drie reien, door Frans 't Hoen, Tom van Beek en Peter Oosthoek waren tot twee teruggegbracht. Was één dezer de vervanger van Johan Fiolet? Beide acteurs deden Vondels woorden alle recht wedervaren. Het sobere decor en de kostuums wer den ontworpen door Wim Vesseur. De reien werden welluidend onder steund door de muziek van Lex van Del den, uitgevoerd door leden van het Dan- zi-kwintet. De Nederlandsche Comedie komt de eer toe te hebben bewezen dat Vondels spe len, mits op deze wijze gebracht, het pu bliek nog steeds weten te boeien. Daar van was de emotionele ovatie aan het slot een doorslaand bewys. B. H. HUIS EN HUISRAAD IN DE GRIEKSE EN ROMEINSE OUDHEID Mr. F. P. Th. Rohling, chef van de af deling Oudheidkunde en Natuurbescher ming van het ministerie van' O. K. en W. zal zaterdag 14 mei in het Rijksmu seum van Oudheden een tentoonstelling openen, welke gewijd is aan huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid. h Joegoslavische films bij Catena-dies De Leidse Studentenvereniging Ca tena heeft gisteravond ter gelegenheid van de achtste dies in de filmzaal van de Academie een filmavond gehouden, tijdens welke niet minder dan acht films hun Nederlandse première be leefden. Het waren acht charmante Joegoslavische tekenfilms van Zagreb Film. Zij trokken stuk voor stuk door hun rake humor en satire, op grond waar van enkele van deze films bijzondere onderscheidingen verwierven. Vertoond werden onder meer Noc- turno, Revenger, Because of a plaid, An egg, Romeo and Julia, The cow on the moon en Piccolo. De vertoning werd bijgewoond door enige vertegenwoordigers van Zagreb Film, die des middags tijdens een bij eenkomst ln Sociëteit Horus korte toe lichting op de films gaven. Het Harrow Muziekkorps van het Postkoets vrijdag in Leiden ESCORTE VAN RUITERS EN AMAZONES Ruiters en amazones, resp. van de L'eidse Ry- en Jachtclub, de Leidse Stu denten Carrouselvereniging en de Car- rouselvereniging van de VVSL, zullen vrijdagmiddag het escorte vormen tij-J dens de tocht, welke de Floriade-post- koets door Leiden zal maken. Omstreeks drie uur wordt de postkoets by de Wil- helminabrug verwacht. Na enkele woor den van begroeting vertrekt de stoet I naar het Academiegebouw, waar aan Carolus Clusius een pakket bloembollen I zal worden overhandigd. Hierna vindt een ontvangst in het Stadhuis plaats. De Busbecq (de heer Van Vliet uit Amster dam), die de gehele tocht heeft meege maakt, zal hier aan burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot een missive van zijn ambtgenoot te Istanboel overhandi gen. Na deze plechtigheid zullen de rui ters en amazones de Floriade-postkoetr tot aan de Vink uitgeleide doen. EXPOSITIE KANTCOLLECTIE Met ingang van vandaag is in hc Stedelijk Museum „De Lakenhal" eei expositie ingericht uit de in het museun aanwezige collectie kant! Leger des Heils uit Engeland, dat zaterdag een bezoek zal brengen aan onze stad en een concert geeft in de Pieterskerk. Om zes uur ar riveert het korps in Hoek van Holland om dan direct door te reizen naar Leiden. Kapelmeester Stanley Raikes componeerde ver scheidene marsen, die in het Leger des Hells grote bekendheid ver wierven, o.a. Cairo Red Shield" en „The Harrow Citadel". Het korps, dat in Engeland zeer populair is, blijft t.e.m. 15 mei in ons land. In vele plaatsen wordt een concert gegeven. Tegelijk met dit korps brengt ook de nieuwe leider van het Leger des Hells in ons land, Advertentie commandant W. F. Palstra, een

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3