De gevallenen herdacht Protest tegen de „spruitjeswalm" in de radio- en televisiewereld „Ikivas dood en zieik leef Met een enkel woord AKKERTJES Agenda fc rt WOENSDAG 4 MEI 1960 Artiesten zetten standpunt uiteen Zaak te ernstig om alleen de juridische normen te hanteren CVan onze Amsterdamse correspondent) „Wat wy willen is te protesteren tegen de „spruitjeswalm" in de radio- en tele visiewereld. We worden er misselijk van, al jaren." Tot deze opmerking kwam gisteren Wim lbo, die namens de zes uit het na tionaal programma op 5 mei geschrapte artiesten in de „Poort van Cleve' 'de pers een overzicht heeft gegeven van de moeilijkheden, die zich rond de samen stelling van het nationaal programma hebben voorgedaan. Een dag tevoren hadden de artiesten (Corry Brokken, Hetity Blok, Cees de Lange, Johnny Kraaykamp en Mieke Verstraete) Wim lbo in hun aanwezig heid als woordvoerder aangewezen op de vergadering met de nationale-progra/m- macommissie, waar zoals gemeld alsnog gepoogd is de soorspronkelijke op zet van het nationaal programma te redden. De artiesten hebben voorgesteld de produktie in handen te geven van zo wel Karei Prior als Tony Sahifferstein, die beiden met dit voorstel akkoord gin gen. Voorts werd voorgesteld, dat Cees de Lange, Hetty Blok en Corry Brokken de teksten van dit drietal waren af gekeurd en oorzaak van de moeilijkhe den - vergaande concessies zouden doen. Hoopvol „Het was een bespreking in de meest prettige sfeer', aldus Wim lbo. „En we waren allen zeer hoopvol gestemd. De Nationaal Programmacommissie z«ou om 1 uur een beslissing nemen en we kwa men overeen gezamenlijk een perscom muniqué op te stellen in verband waar mee beide partijen zich vrijwillig een zwijgplicht oplegden." Om 1 uur werd eohter meegedeeld, dat de NPC geen beslissingsbevoegdheid had en dat de plaatsvervangend programma commissaris, die op dat ogenblik niet be reikbaar was .moest beslissen. „Wij vroegen ons af, waarom we in he melsnaam de hele morgen met mensen hadden gesproken, die kennelijk de ver keerde mensen waren," zuchtte lbo. Maar tegen de avond werd hij opgebeld door de heer Hofwegen, die hem niet buiten medeweten van de artiesten op gestelde perscommuniqué voorlas. „Er staan leugens in," aldus lbo, die zeer ver bolgen was over het feit, dat de Natio naal Programmacommissie woordbreuk had gepleegd) door over de samenstelling van hefc communiqué niets te overleg gen. „Wij achten ons daarom van onze zwijgplicht ontheven," meende Wim lbo. En Corry Brokken, Hetty Blok, Cees de Lange en Johnny Kraaykamp die, in- plaats van op de repetities te zijn, de persconferentie bijwoonden knikten instemmend. Contractbreuk Uitvoerig werd de brief toegelicht, die de artiesten hadden gekregen, nadat zij voor hun medewerking aan t Nationaal Programma hadden 'bedankt. De NRU en NTS beschuldigden hen van contract breuk. „Onzin," meende Cees de Lange. „Karei Prior heeft mij gecontracteerd op het liedje van „Tanlte Nel". Ik 'heb het vroe ger wel meer voor radio en t.v. gezongen. Enfin, ik ben bereid geweest het woord „camisole" te vervangen door „badpak" en tenslotte om een heel couplet te schrappen. Overigens heb ik in de vijf tien jaren, dat ik voor radio en televisie werk, nog nooit een liedje kunnen bren gen, waarin ik niets in d'e tekst moest schrappen." „Wij willen eindelijk eens verlost zijn van dat schoolmeesterachtige gedoe van die commissies," riep lbo uit. „Waarom staat men niet toe, dat een of meer ar tiesten deel uitmaken van zo'n commis sie, opdat ook met de vaktechnische zij de van de show-business rekening wordt gehouden?" Alleen het beste Daarmee was de heer F. van Klinge ren, manager van Corry Brokken, het eens. „Ze hebben mij gezegd: laat Cor ry in plaats van „Milord" een oud liedje zangen, dat zij al eens eerder voor de televisie bracht. Dat vinden de mensen toch ook wel leuk maar ik heb ge- Parijs beschuldigt Tunis van agressie Frankrijk heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheids raad Tunesië ervan beschuldigd, dat het zijn gebied laat gebruiken „als een basis voor aanvalsdaden" tegen Franse veiligheidstroepen in het naburige Algerije. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, vestigt in zijn brief de aandacht van de voorzitter van de Veilig heidsraad op de „aanhoudende in cidenten aan de Algiers-Tunesische grens door bewapende opstande lingeneenheden, die gestationeerd zijn op Tunesisch grondgebied". De brief ïs een antwoord op die van de Tunesische afgevaardigde by de V.N., Mongi Slim, van 28 april, waarfn werd verwezen naar „ernstige schendingen van Tunesisch grondgebied door Franse troepen in Algerije". Couve de Murville zegt in zijn brief, dat het aantal aanvallen van opstande lingeneenheden van Tunesisch grond gebied uit is gestegen van 52 in de laatste drie maanden van 1959 tot 128 in de eerste drie maanden van 1960 (in de eerste drie maanden van 1959 bedroeg het aantal aanvallen 24). In maart alleen al was het aantal incidenten 71. Tegen elk van deze aanvallen heeft Frankrijk bij de Tunesische regering geprotesteerd, zo werd gezegd. zegd: als Corry voor de t,v. komt moet zy haar beste prestaties leveren. En dat kan zij niet met een oud liedje, vooral niet nu zU inmiddels een geheel andere styl heeft." Hetty Blok zei: „Ik heb mUn liedje al vaker voor de radio gebracht. Waarom is het nu opeens aanstootgevend? Goed, Ik heb me bereid verklaard een paar regels te veranderen." „We hébben misschien 'het Juridisch gelijk niet helemaal aan onze kant," al dus besloot lbo, „maar ik geloof, dat deze zaak te ernstig is om alleen juridi sche normen te laten gelden." Vervolg van pag. 1 5? Die Haghe Sanghers zongen vervolgens „Q Nederland let op U saeck" (Valerius) overdroeg aan de volksvertegenwoordiging. Namens de leden der Staten-Generaal waarna Koningin Juliana aan het slot van een rede de erelijst der gevallenen aanvaardde dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, de erelijst der duizenden tijdens de oorlog 19401945 gevallenen. Wij, de gekozenen van het Nederlandse volk, verzekeren U op dit plechtig ogenblik trouwe en piëteitsvolle wachters te zullen zyn van de graftombe der bekende soldaten, die hun leven lieten voor de grote zaak van vrijheid, vrede en gerechtigheid. Vandaag dodenherdenking...., morgennationale feestdag: twee data, omvattend een ondeelbaar begrip, op menselijke wijze vergelijkbaar met het lijden, de dood en de verrijzenis van de verlosser van het menselijk geslacht, van wie geschreven staat: „Ik was dood, en zie: Ik leef". ogenblik trouwe en piëteitsvolle wachters te zullen zyn van de graftombe der strijders en martelaren wier namen vereeuwigd zyn op deze bladen papier. Op cms en op hen die na ons komen, rust de dure plicht deze huiveringwek kende woorden: ,Jk was dood, en zie: Ik leef" gestalte te geven, daarbij be denkend dat alleen de geest levend maakt en alleen de geest inhoud kan geven aan de eenheid die levenden en doden samenbindt: de liefde voor tor stenhuis en vaderland. Vervolg van pag. 1 Geen woord over de affaire-Lemberg Anderhalve dag lang heeft de CDU/ CSU-fractie zich over deze zaak het hoofd gebroken. Uit de bus kwam gis termiddag tenslotte het voorstel om een parlementaire commissie dè vol gende vragen te laten beantwoorden. Heeft professor Oberlander: 1. Aan de voorbereiding of uitvoering van terreur- en vergeldingsacties te gen de burgerbevolking op het Oost- europese oorlogstoneel deelgenomen? 2. Heeft hij bevelen tot moord op Sov- jetrussische krijgsgevangenen of an dere personen gegeven of heeft hij aan de uitvoering van dergelijke be velen op een of andere wijze en waar ook deelgenomen? 3. Heeft hij zich op andere wijze aan een oorlogsmisdaad of een andere misdaad tegen de menselijkheid schuldig gemaakt? Laatste gang In deze nieuwe formulering wordt dus niet ronduit gesproken over het geval- Lemberg en wordt met geen woord ge rept over Oberl&nders mogelijke ver antwoordelijkheid voor de nazi-rassen en Oosteuropese politiek. Dat is wat zonderling, want de openbare mening, niet slechts in Duitsland, had nu wel eens onderzocht willen zien wat Ober lander vóór 1939 als nazi heeft ge schreven of gedoceerd. Vraag nummer 1 biedt misschien de mogelijkheid dit te onderzoeken. Ober lander diende na de indiening van deze aanvrage door de CDU/CSU persoon lijk bij Adenauers ambtsbureau, het Palais Schaumburg, te Bonn, zijn ver zoek om ontslag in. Hij verklaarde dat thans voldaan is aan de door hem voor zijn ontslag gestelde voorwaarden. Ook de socialistische oppositie bleek gisteravond content: zij zal haar plan om Oberlanders salaris te laten inhou den en nog een speciale onderzoekings commissie in te laten stellen niet uit voeren. De SPD had daags tevoren nog verzucht: ,,De hemel beware er ons voor dat wij deze week nog eens over de diep-bruine Oberlander moeten vechten". BINNENLAND Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanmor gen meegedeeld dat de eerste minister van Malakka Toenkoe Abdoel Rahman van 25 tot 29 mei een officieel bezoek aan ons land zal brengen. Het bestuur van de afdeling 's-Gra- venhage en Omstreken van de Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst heeft voor het seizoen 1960-61 de leiding van het koor der afdeling opgedragen aan de toonkunstenaar Frans Moonen .adjunct directeur van het Muzieklyceum te Am sterdam. Het voorjaarscongres van het Neder lands Instituut voor Efficiency zal op 24 en 25 mei a.s .te Schevenlngen gehouden worden. Men verwacht meer dan 3000 be zoekers. Tot besluit van het congres zal dr. H. A. Thomas, hoofd afdeling „Instru mentation and controls" van Unilever Ltd een instructieve voordracht over Automa tisering houden. Prins Bernhard heeft gisteren. In zijn functie van Inspecteur-generaal van de Kon. Luchtmacht een bezoek gebracht aan de vliegbasis Twenthe. Van 28 augustus tot 3 september wordt ln Delft een Europees congres voor elektronenmlcroscople gehouden. Na een Inleidende bijeenkomst ln de Ridderzaal in Den Haag worden vergaderingen en collo quia ln de Stadsdoelen en het gebouw voor werktuigbouwkunde en scheepsbouw- kunde ln Delft gehouden. Tijdens de con ferentie worden diverse onderwerpen op het gebied van elektronenmicrosoople be handeld. o.a. fysica en techniek, beeld vorming, ionenmlcroscople, en resultaten van het onderzoek. De Rotterdamse cineast en natuur kenner Slmon de Waard zal gedurende enige tijd naar Tsiecho-Slowakije gaan om daar een kleurenfilm en diapositieven te gaan vervaardigen. Van Praag uit gaat hij een tocht door het gehele land maken, waarbij speciaal een bezoek aan het ge bied van de Hoge Tatra op het program ma staat. Hy wilde karakteristieke din gen van land en volk op de filmband vastleggen en de film dan de komende winter, zoals hij altijd doet, vertonen voor groepen belangstellenden. Zaterdag en zondag zal ln Amster dam een oprichtingsvergadering worden ?;ehouden van een nieuwe socialistische eugdorganlsatle, die de oude traditie van de vroegere A.J.C. als politieke Jongeren organisatie weer wil opnemen. De vijfde (tweejaarlijkse) Benelux- gemeentenconferentle, welke op 6 en 7 mei ln Maastricht wordt gehouden, zal gewijd zijn aan een bespreking van de taak der gemeenten ln de ontwikkelings gebieden van belde landen. Enige honderden fabrikanten van frisdranken uit een veertiental Westeu- ropese landen nemen deel aan de „Fifth- conference of soft drinks associations", welke van 16 tot 21 mei a.s. ln het Kur- haus te Schevenlngen wordt gehouden. Het m.8. Oranje van de Stoomvaart Maatschappij Nederland heeft vanmiddag onder commando van kapitein J. K. Schulting de Amsterdamse haven verlaten met 250 passagiers aan .boord voor een reis rond de wereld naar Australië. In Southampton zullen nog ruim 400 passa giers Jnschepen. - Bij de Nederlandse Aluminium Maat schappij te Utrecht ls een dodelijk be drijfsongeval gebeurd, waarvan de 24-Ja- rige J. Th. Willems uit Utrecht het slachtoffer ls geworden. De heer Willems was persdrijver. Bij werkzaamheden aan een persmachine is hy getroffen door een hogedruklnstallatle met boorolle, die af knapte. HIJ werd ln de zyde getroffen en ls ln ernstige toestand naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd, waar hij ls overleden. Een automobiliste uit Rotterdam ls gistermiddag ln de bocht van de Staten- weg-Stadhoudersweg bij het ultwyken voor wlelryders op een vluchtheuvel te recht gekomen. Daar stond de 44-Jarlge mevr. C. Stolk-Bouwman op een tram te wachten, zy werd gegrepen en tegen een geparkeerde vrachtwagen gedrukt. Het slachtoffer overleed spoedig. De automo biliste ls met een shock ln een zieken huis opgenomen. NIEUWE VOORZITTER LANDBOUWSCHAP Tot voorzitter van het Landbouw schap is in de vanmorgen gehouden extra bestuursvergadering bij acclama tie gekozen de heer A. W. Biewenga te Garsthuizen. Zyn benoeming zal nog goedgekeurd moeten worden door de staatssecretaris van Algemene Zaken. Mr. B. W. Biesheuvel en de heer C. J. van der Ploeg werden tot plaatsvervan gende voorzitters benoemd. BUITENLAND De Jaarlijkse luchtverdedigingsoefe ning van het Verenigd Koninkrijk zal dit jaar worden gehouden van twee uur ln de nacht van 18 op 19 mei tot een minuut voor een uur ln de nacht van 23 op 24 mei. Deze oefening draagt de. naam „Yeoman". Aanvalsoefenlngen zullen wor den gehouden tussen twee uur ln de nacht van 18 op 19 mei en een minuut voor een in de nacht van 21 op 22 mei. De Algerijnse regering in balling schap heeft de Algerijnen opgeroepen ae kantonnale verkiezingen die deze maand ln Algerye worden gehouden, te boycot ten. „Een volk dat over zijn eigen toe komst moet beslissen, zal weten dat het niet moet deelnemen aan verkiezingen die een onderdeel zijn van een politiek van annexatie", aldus een verklaring van de regering die ln Tunis ls uitgegeven. Een twaalftal Spanjaarden, die ln de afgelopen Jaren uit de Sovjet-Unie naar Spanje waren teruggekeerd, zullen worden uitgewezen omdat zy zendingen ln dienst van het Internationale communisme heb ben uitgevoerd, zo is ln Madrid officieel bekendgemaakt. Tussen '56 en '59 zyn in totaal 1.899 mensen uit de Sovjet-Unie naar Spanje teruggekeerd. Kort na aankomst van de gouver neur-generaal van Belgisch Kongo, Henrl Cornells, is het gistermiddag op vele plaatsen ln Stanleystad tot relletjes ge komen. De aankomst zelf verliep zonder incidenten, maar kort daarna vormden zich groepen betogers die door de stad begonnen te trekken, zy wierpen stenen door de ruiten van de winkels en schreeuwden hun haat uit tegen de Eu ropeanen. Verscheidene mensen werden gewond en het verkeer kwam tot stil stand. De Russische oud-premier Georgi Malenkof ls volgens gewoonlijk betrouw bare berichten in Moskou van een kracht station ln Oost-Kazakstan naar een an der station overgeplaatst. Malenkof werd hoofd van het krachtstation van Oost- Kamenogorsk nadat hy beschuldigd was van „tegen de party gerichte activlttelt" ln 1957. Kroesjtslef heeft dlkwyis ver klaard dat Malenkof een functie had die overeenkomt met zyn bekwaamheden, maar het ls niet bekend of zijn nieuwe functie hem naar een groter of kleiner station voerde. De Oostenrijkse provincie Stiermar ken organiseert een Internationale orgel wedstrijd van 10 tot 16 oktober. Het eer ste gedeelte wordt ln Graz gehouden. Het tweede ln de Benedictynerabdy Seckau ln Opper-Stiermarken. Organisten uit alle landen die 1 september a.s. niet ouder zyn dan 35 Jaar, kunnen deelnemen. De 39-Jarlge Britse atoomgeleerde John Bertrund Adams ls benoemd tot voorlopig directeur-generaal van de Eu ropese organisatie voor kernonderzoek. Hij volgt de Nederlandse professor Bakker op, die onlangs bij een vliegtuigongeluk om het leven is gekomen. De negen opvarenden van de Fran se treiler „Que dieu nous protégé" (Moge God on6 beschermen) zijn gisteren met hun schip ondergegaan na een aanvaring ln het kanaal ten zuiden van Wight met het 18.000 ton metende Duitse tankschip Caperata. De opperbevelhebber van de Sovjet- russlsche luchtmacht, Konstantln Wersli- nin, zal met zes generaals en drie offi cieren van zyn staf op 14 mei in Washing ton aankomen voor een officieel bezoek, zo meldt het officiële Sovjet-persbureau Tass. Tunesië en de Sovjet-Unie hebben besloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen, en ambassadeurs te benoemen. Dit ls gisteren door de Tunesische am bassade te Parys meegedeeld. Volgens de politie van Frankfort heeft Hans Jürgen Hoffman, een van de Vijf Duitse Journalisten, die verklaarden dat zij brieven hadden ontvangen waar- In „De rode hand" hen met de dood be dreigde, bekend dat hij de dreigbrieven zelf had geschreven. Zoals bekend ls „De rode hand" een niet-officiele Franse con tra-terroristische organisatie die zich richt tegen mensen die met de Algerijnse opstandelingen sympathiseren. Hoffman ls gearresteerd. Zijn motleven voor het schryven der brieven ls niet bekendge maakt. De Journalisten hadden uiting ge geven aan hun steun voor het Algerynse „Nationale Bevrijdingsfront". De Franse en Westdultse ministers van Defensie hebben gisteren ln Bonn ln beginsel goedkeuring gehecht aan een ont- werp-overeenkomst over Westdultse mili taire faciliteiten ln Frankrijk. De Europese vrijhandelsassociatie (EVA) ls gisteren formeel van kracht ge worden door een pleohtlgheld op het Zweedse ministerie van Buitenlandse Za ken. waar de ratificatie-oorkonden van de conventie der associatie werden gede- handel. Koneerd. In een na de plechtigheid ge- ouden persconferentie legde de Zweedse minister van Handel, Gunnar Lange, de nadruk op het streven van de EVA naar een meer-omvattende Europese associatie en naar de liberalisering van de wereld- Die Haghe Sangers zongen vervolgens 'het eerste couplet van Ihet Wilhelmus, waarna koor en aanwezigen gezamenlijk het zesde couplet zongen. Tot de aanwe zigen behoorden alle ministers en Staalt&secre tarissende gevolmachtigde ministers van Suriname en de Antillen, de leden van de Staten-Generaal, de ambassdeurs en gezanten van de mo gendheden met wie gedurende de oor logsjaren ons land) geallieerd was, vier vertegenwoordigers van de Koninklijke landmacht, vier van de luchtmacht, vier van de Marine en vier van de koopvaar dij, honderd nabestaanden van gevalle nen, twintig vertegenwoordigers van het verzet, vertegenwoordigers der kerkge nootschappen, de Ned. Jeugdgemeen schap enz. De aanwezige dames hadden zelf een rol gespeeld in het verzet. De op het podium staande vertegen woordigers van de gevallenen namen een voor een een deel van de erelijst om deze over te brengen naar de hal van de Tweede Kamer. Voorop gingen de zes dragers van de erelijst, daarachter volg de de Koninklijke familie, vervolgens de minister-president en de minister van O., K. en W, de voorzitters van de Eer ste en Tweede Kamer, dis voorzitter van de Oommissie Nationale Herdenking en het gevolg van de Koninklijke familie. De stoet ging door een op het Binnen hof opgestelde erehaae van gewapende adelborsten en cadetten, die hlet geweer presenteerden. Nadat Prinses Marijke in de hal de na tionale vlag had gehesen volgde een ogenblik stilte, waarna op het Binnen hof de Johan Willem Friso kapel tot be sluit van de plechtigheid het Wilhelmus speelde. Advertentie Pijn - Pijn - Pijn elke minuut is te lang neem vlug Akkertjes flitsen de pijn weg WOENSDAG Stille Tocht. Dodenherdenking te 8.30 Salonboot Ursula (Utrechtse Veer). On derzoek T.B.C. 912 uur voorm. en 2 4.30 uur nam. Waaggebouw: Expositie „Bevryd Neder land". 25 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal): K. en O. Jazz concert. Eric Krans' „Dixieland Pipers". 8 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Ostende en Brugge. 7 u. voorm. Vrye Kath. Kerk (Vreewykstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Zeemanlaan: Herdenking bevrydlng in Professorenwyk. 10 uur voorm. Voorschoten: (Gezondheids centrum V. wyngaardenlaan-2)Start Bevrijdlngspuzzelrit. 2.30 uur nam. VRIJDAG Doelenkazerne: Toneelavond Koksschool 8 uur nam. Salonboot Ursula (Utrechtse Veer). On derzoek T.B.C. 24.30 en 7—9.30 uur nam. ZATERDAG le Binnenvestgracht 21: Opening restau ratie Chr. Jeugdver. Nomateg. 7 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Feestavond 10-jarig bestaan „Ons Toneel". 7.45 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk 10-11 uur voorm., bijbelstudie, 11 uur voorm., ds. K. C. van Oossanen. Pieterskerk: Harrowband Leger des Hells Spr. comm. Palstra. 8 uur nam. Prediker: Concours C.J.V. en Jongens werk. 7.30 uur nam. Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. prof. dr. Ir. J. P. Mazure. 10.30 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn" speelt „Jan Klaassen en de draak". 3 uur nam. MAANDAG Restaurant v. d. Heijden (Breestraat 83) Sociale Raad. Spr. dhr. S. Krist over de Gem. Sociale Werkvoorzieningsregeling in de praktyk. 8 uur nam. Schouwburg: Ballet- en operette-avond Speeltulnver. Oosterkwartier. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN AcademieTentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Soclteteit „Horus" (Rapenburg 127): Diestentoonstelling „Catena", Rick van Bent um.26 uur nam. (tot 15 mei). BIOSCOPEN Casino „Aparte tafels", 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. „Alleen op de wereld". A.l. Zaterdag: 2.30 uur; zondag: 2.30 en 4.45 uur. Studio „Het zevende zegel". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Breng de Bismarck tot zinken" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Ll'Io Striptease en gangsters". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. VOOR HEDENAVOND NCRV: 18.00 Leger des Hellskwart. 18.15 BoekbeBpr. 18.30 RVU: Bevrydlng en de toekomst van onze vrijheid, door dr. E. H. F. v .d. Lely. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. NATIONAAL PROGRAMMA: 19.30 Een dorp tussen leven en dood, radio-docu mentaire. 20.00 Stilte by het Nationaal Monument op de Dam. 20.02 Wilhelmus. 20.04 Kamerork., koor en tenor. NCRV: 20.30 Harptrlo. 21.00 Kerkd. 22.00 Gram. 22.10 Radiokrant. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Tulpenrally. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Weggevoerd en nimmer terug gekeerd, klankb. 23.55 Platennleuws. 23.55 24.00 Nws. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. en VARA-Varla. 18.30 Orgelspel. 18.45 Het zal geen mei zijn, toespraak. 19.00 V. d. kind. 19.10 Strykkwart. NATIONAAL PROGRAMMA: 19.30 Een dorp tussen leven en dood, radlo-documentalre. 20.00 Stilte by het Nationaal Monument op De Dam. 20.02 Wilhelmus. 20.04 Kamerork., koor en tenor. VARA: 20.30 Nws. 20.35 WIJ Btlerven by Ronville, hoorsp. 21.55 Radlokamerork. en sol. 22.25 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nws.. 22.40 Gram. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Lichte muz. 23.40 Gram. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: NATIONAAL PROGRAMMA: 14.30 —15.45 Rep. byeenkomst ln de Ridder zaal. NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 17.30 Jeugdjourn. NTS: NATIO NAAL PROGRAMMA: 19.55—20.15 Doden herdenking. 20.1521.00 Geen uitzen ding .21.00 T.v.-spel. VOOR DONDERDAG 5 MEI Hilversum I, 402 m. NATIONAAL PROGRAMMA: 7.01 Nws. 7.10 Gram. 7.55 Toespraak. 8.01 -Nws. 8.15 Tulpenrally. 8.25 Gram. 9.00 Meisjeskoor en Phllharm. ork. 9.35 Waterst. 9.40 Na tionaal jeugdork. 10.00 Koor en orgel. (In d. pauze: Leven ln vryheld, lezing). 10.15 Gevar. progr. 11.15 Reportageflltsen militaire défilé te Ede en gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Promenade- ork. 12.50 Reportage Nationaal Jeugd- appèl. 13.01 Nws. 13.15 Vijftien jaar ge leden, praatje. 13.20 Jazzmuz. 13.45 Omr.ors., -koor en sol. 14.45 Operatie Vliegende Hollander, reportages, afgewis seld door gram. 15.30 Wereldvluchtelin- genjaar 1959-1960, toespr. door II. M. de Koningin. 16.00 ODeratie Vliegende Hol lander (verv.) 16.50 Gram. 17.00 Dit wonder byzonder gedenken, gevar. pro gramma. 18.01 Nws. 18.15 Metropole-ork. 18.50 Toespraak. 19.00 Hier Radio Oranje. 19.30 Het Geheim, voordr. 20.00 Nws. 20.05 Beiaardspel en politiekapel. 20.20 Amusementsshow. 22.15 Gram. 22.20 Tul penrally. 22.30 Nws. 22.40 Feestkrant. 23.00 Gram. 23.45 Dagsluiting. 23.55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NATIONAAL PROGRAMMA: 701—9.35 zie Hilversum I. 9.35 Morgendienst. 10.00 Nederl. Jeugdork. 10.1524.00 zie Hilver sum I. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: NATIONAAL PROGRAMMA: 15.30 plm. 16.00 Wereldvluchtelingenjaar 1959 1960. 16.5018.00 Dit wonder bijzonder gedenken, rep. uit het Concertgebouw te Amsterdam. 20.00 Bevrydlng, filmfragm. 20.20 Schouder aan schouder, gevar. pro gramma. 22.1522.35 Journ. en weer overzicht. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service ">30 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Quizprogr. 13.40 Voordr. 14.00 Schoolradio. 15.00 Lichte muz. 15.45 Kri tieken. 16.30 Gram. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Ork.conc 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Radio Link. 22.00 Cabaret. 22.30 Voordr. of lezing. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamer muziek. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Muz. uit Parys. 13.15 Cricket. 13.30 Nws., intermezzo en cricketuitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.) 15.40 Cric ket. 15.45 Muz. bij het werk. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitslagen races en gevar. muz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber., nws., act. en piano spel. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hersengym. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en brievenbeantw. 21.00 Forum. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Blaasmuz. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. 16.05 Kamermuz. 16.30 Italiaanse Barokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. en soliste. 21.45 Nws. 22.10 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.10 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operamuz. 14.05 Kamer muz. 16.40 Kamermuz. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 20.05 Ork.conc. 22.30 Gram. 23.10 Idem. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus.muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Gram. 16.30 Oude muz. 16.45 Zang en plano. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V .d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 1'9.50 Pollt. praatje. 20.00 De wonderschoenen van Henk Trlepelmans, hoorsp. 21.10 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Radio-Unlversltelt. 22.55-23.00 Nws. 484 in.: 12.02 Gevar. muz. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.13 Belg. muz. 15.15 Koorconc. 15.32 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Reci tal-piano. 17.45 Gram. 19.30 Nws. 22.55 Nws. VOOR VRIJDAG 6 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 Progr. voor oudere luisteraars. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Vijf tien jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Promenade-ork. en solist. 15.15 Voordr. 15.35 Vocaal ensemble en sol. 16.00 Gram. 16.30 Tenor, hoorn en plano. 17.00 De clamatie. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Jazzmuz. NCRV: 18.00 Fanfarekorps. 18.20 Ge var. progr. 18.50 Regeringsuitz.: Sociale actualiteiten door J. C. Visser, hoofd Afd. Voorlichting v. h. ministerie v. Sociale Zaken en Volksgezondheid. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Avondrust, hoorsp. 20.20 Fidelio, opera. In de pauze (plm. 21.30-21.45): Kunst- Trlanon „Operatie Petticoat". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon en feestdagen: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Song of India". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. In alle theaters woensdagavond alleen een voorstelling om 9.15 uur. Rex: „Als moordenaar gebrandmerkt". 14 Jaar. Woensdag: 2.30 en 915 uur. Donderdag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-tlieater Wassenaar Vrydag 8 uur, zaterdag 7 en 9.15 uur, zondag 2.30, 7 en 9.15 uur Hopla Conny. A.l. Maandag en dinsdag 8 uur Mensen ln hotel. 18 Jaar. Donderdag 2.30 en 8 u. Udn Abends ln die Scala. A.1, Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Donderdag 5 mei even eens Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; bovendien ls geopend van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 18 uur de Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 1 23553. BU geen gehoor bij Uw huisarts of specialist Jof diens waarnemers), bel op! dokterstelefoon 22222. rubriek. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Langs wegen v. kunst en schoonheid, muzlk. lezing. 23.25 Grsm. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VP RO: 10.00 Tydeiyk uitgeschakeld, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. a. vrouw. 11.00 V .d. kleuters. 11.15 Rep. v. d. huwelijksplechtigheid van Prinses Mar- geret. AVRO: 12.00 Rep. v. h. huweiyk van Prinses Margaret. 12.45 Land- en tulnb.meded. 12.50 Regeringsuitz.: Land- bouwrubr. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Kinderkoor. 14.15 Boekbespr. 14.35 Klavecimbelrecltal. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschie denis (38), lezing. 16.35 V. d. zieken. 17.05 V. d. Jeugd. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje, 19.00 V. d. kind. 19.10 Gram. 19.15 Regeringsuitz.: Land in zicht! Waarop ls de koers gericht? De Zilvervloot vervolgt zyn reis om de we reld. Een prijsvraag voor jongeren, met aantrekkelijke pryzen. VPRO: 19.30 De stad nu, gesprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Filmrubr. 20.20 Volksliederen. 20.35 De mens en zijn werk, lezing. 20.50 Regeringsuitz.: De Verenigde Naties in de afgelopen weken, door mr. C. W. A. Schürmann, Neder lands permanent vertegenwoordiger by de Verenigde Naties. VARA: 21.00 VARA's bekercompetitie. 21.50 Geen tyd voor hel den, klankb. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. 23.00 VARA: Soc. nws. ln Espe ranto. 23.10 Muzikale discussie. 23.55 24.00 Nws. (Over de 4e iyn, van 1820 uur) I. Heinrich Marschner uit „Hans Hel ling". An jenem Tag. Josef Metternich, bariton. Rias Symphonie Orkest Beriyn o.l.v. Leopold Ludwlg. II. Otto Nicolai uit „Die lustigen Wei- ber von Windsor". O süszer Mond (Maan- koor). Koor en Symphonie Orkest van de Beierse Omroep o.l.v. Ferdinand Leit- ner. III. Engelbert Humperdinck uit „Han sel und Gretel". Droompantomime. Phll- harmonisch Orkest van Londen o.l.v. Anthony Collins. IV. Richard Strauss „Der Rosenkava- lier" (3e bedryf). Uitvoerenden: Elisabeth Schwarzkopf, Anny Felbermayer, Teresa Stlch Randall, LJuba Welitsch, sopraan. Chr. Ludwig, mezzo-sopr.; Kerstin Meyer, alt; Gerhard Unger, Erich Majkut, Paul Kuen, Nlcolal Gedda, Karl Frledrich, tenor; Eberhard Wacher, Harald Pröglhöf, bariton; Otto Edelmann, Franz Blerbach, bas. Philharmonla Koor en Orkest. Di rigent Herbert von Karajan. V. Hans Pfltzner. Ouverture „Kathchen von Heilbronn". Symphonie Orkest van Bamberg o.l.v. Fritz Lehmann. VI. Erich Korngold ult „Die tote Stadt" Glück das mlr verblieb. Annelles Kupper, sopraan; Lorenz Fehenberger, tenor. Philharmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Eugen Jochum. VII. Jaromir Weinberger uit „Schwan- da. der Dudelsackpfelfer". Polka en Fuga. Philharmonisch Orkest van München o.l.v. Chrlstoph von Dohnanyl. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: EUROVISIE: rep. van het hu weiyk van Prinses Margaret en de heer Anthony Armstrong Jones. NTS: 20.00- 20.30 Herh. hoogtepunten van het hu welijk van Prinses Margaret en de heer Anthony Armstrong Jones. 20.30-21.45 De bezetting (I), documentaire. VARA: 21.45 Act. 21.55 Quizprogr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 11.00 Rep. huweiyk Prinses Margaret 1. d. Westminster Abbey. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten v. d. program- ma's v. d. afgelopen week. 14.00 Onbe kend. 15.00 Brievenbeantw. 15.30 Geluids- kron. 16.00 Ork.conc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Een dag op school. 20.00 Gram. 21.00 Nws. 21.15 Lezingen. 21.45 Gevar. progr. 22.15 Recital. 22.45 Pari, overz. 22.55 Wetensch. nws. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Muz. ult Tsjecho-Slowakye. 13.15 Cricket. 13.30 Nws. en cricketuitsl. 13.45 V .d. kind. 14.00 V .d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Fabrieksfanfare. (Om 15.30 nws.) 15.40 Cricket. 15.45 Muz. bij het werk. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dag boek. 16.45 Uitsl. races en gevar. progr. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.20 Cricket 18.30 Weerber., nws., act. en lichte muz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Samen zang. 20.30 Nws. en discussie. 21.15 Ge var. progr. (Om 21.30 Nws.) 22.30 Nws. 22.40 Gevar. progr. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutsche Rundfunk, 309 m. 12.00 Rep. huwelijk H.K.H. Prinses Margaret v. Engeland. 13.00 Nws. 13.15 Operettemuz. 16.05 Orgelrecital. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. muz. 21.45 Nws. 23.25 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. Daarna: Gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 18.30 Nieuwe gram. 19.31 Kamermuz. 23.10 Kamermuz. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. e 324 m.: 11.15 Rep. huwelijk H.K.H. Prinses Margaret v. Engeland. 12.45 Weer ber. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Or gelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Amus.muz. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Weense muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Lezing. 20.00 Ork.conc. en sol. (Om 20.55 Kunst- kaleldoscoop) 22.00 Nws. 22.15 Schilde rijen zien 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00- 23.10 Milit. groeten uit Kongo. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13 15 Ork.conc. 15.00 Gram. 16.07 Halka, opera. 17.00 Nws. 17.10 Opera (verv.). 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Kamermuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ïs Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Rome Alacclo Lissabon Mallorca half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onoew: onbewolkt half bew onbewolkt bew. geh. bew. zwaar bew. mist onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. half bew licht bew. licht bew. licht bew. geh. bew. geh. bew. licht bew. geh. bew. w.stll W-Stll w.stll w.stll w.stil w.stll w.stil w.stil w^tll Q bi) d Bs K c' S s 1 1 CC$ 2 14 4 0 4 11 5 0 L 14 5 0 4 14 8 0 1 14 1 0 L 14 0 0 L 15 1 0 1 16 -0 0 3 15 4 0 2 8 -3 5 1 8 -2 1 1 14 4 0 2 12 5 0 1 16 3 0.1 1 16 4 1 2 15 3 0 2 14 4 0 1 16 2 0 l 20 3 0 1 20 7 0 4 16 11 0 2 12 4 0 2 16 1 0 1 14 1 0 1 16 I 18 3 0 1 16 6 0 2 15 2 0 I 19 2 0 2 15 3 0 3 19 11 2 4 20 10 0.3 2 20 11 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2