CETALAC SECRETARESSE Onderzoek Rijnsburgse skeletten wordt langzamerhand afgesloten LEIDSCH DAGBLAD N.V. Dat juffertje Veronica speelt gevaarlijk spel Onbekende leden gravenfamilie blijven onzekere factor vormen va f. 538,- GARANTIE BUISMAN f „Indonesië slaat terug als het door agressie wordt uitgedaagd" Zuidafrikaanse industrie wil overleg met leiding van Bantoes Chefarine„4" Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 mei 1960 Vierde blad no. 30040 Nu het onderzoek van de te Rijnsburg gevonden stoffelijke resten van leden van het Hollandse Gravenhuis zijn afsluiting begint te nade ren. heeft het ANP een onderhoud gehad met prof. dr. IV. Glasbergen, onder wiens leiding in 1951 de opgravingen te Rijnsburg hebben plaats gehaden met dr. B. K. S. Dijkstra, keel-, neus- en oorarts te Gronin gen, aan wie de identificatie der aangetroffen skeletten was toever trouwd. Prof. Glasbergen doceert aan de Universiteit van Amsterdam de prehistorie van West- en Midden-Europa en archeologie van Neder land. Tevens is hij directeur van het Instituut voor Pre- en Protohistorie aldaar, de instelling waarvan de opgravingen te Rijnsburg uitgaan. Sprekende over het skeletonderzoek, wees dr. Dijkstra erop, dat de identificatie van de gevonden skeletten haar basis vindt in de historisch bekende gegevens over de bijzettingen van leden van het Hollandse Huis, die in de 12e en 13e eeuw in de Rijnsburgse Abdijkerk werden verricht. Van de regerende graven en hun ge malinnen, zo vervolgde dr. Dijkstra, zijn in het algemeen de laatste rustplaatsen v/el bekend. Deze bevinden zich voor het merendeel in Egmond en Rijnsburg. Met de bijzettingen van andere telgen uit het Hollandse Huis, die geen be langrijke rol hebben gespeeld, is dit dikwijls niet het geval. Van sommigen, die om een bepaalde reden bekend zijn geworden, zoals bijvoorbeeld Ada van Holland, de zuster van Graaf Floris de Vierde, die abdis was te Rijnsburg, staat de plaats van begraving vast. De niet of nauwelijks bekende leden van de gravenfamilie blijven onzekere factoren vormen bij de identificatie, voor zover zij mogelijkerwijze ook te Rijns- burg begraven kunnen zijn. Het opspo ren van nadere historische gegevens over deze personen vormt een van de moeilijkste facetten van het onderzoek. Meestal vrij nauwkeurig Van de regerende graven is de sterf dag meestal vrij nauwkeurig bekend, in tegenstelling tot hun geboortejaar. Juist deze gegevens zijn voor het onderzoek van buitengewoon veel belang. Aan de stoffelijke resten kan men immers be halve het geslacht en de lichaamsleng te ook de leeftijd vaststellen. De vergetyjking der historisch over geleverde gegevens met de uitkomsten van het onderzoek der skeletten, heeft in een aantal gevallen tot identificatie geleid. Graaf Jan de Eerste bijvoor beeld is 15 jaar oud geworden. Van hem is historisch bekend, dat hij in Rijns burg begraven werd. Bij de skeletten werd er slechts één van de genoemde leeftijd gevonden en daarmee was de laatste graaf van het Hollandse Huis geïdentificeerd. Ook de ligging Ook de ligging der begravenen in de kerk kon soms tot identificatie leiden. Wanneer men op de schriftelijk over geleverde rustplaats van Abdis Ada van Holland inderdaad een vrouwenskelet vindt van de vermelde leeftijd, dan staat vast met wie men te doen heeft. Niet altijd echter is de identificatie zo een voudig. In het algemeen bestaat deze in het ontrafelen en steeds verder beper ken van het aantal verwisselingsmoge lijkheden. Elke geslaagde persoonsvast stelling vermindert dit aantal voor de rest. Uitgangspunten waren daarbij steeds geslacht, leeftijd (jong of oud), plaats, begravingsdiepte - wanneer twee skeletten boven elkaar begraven zijn, moet de onderste de oudste begraving zijn onderlinge overeenkomsten, wij zend op bloedverwantschap of duidelijke verschillen, die dit juist onwaarschijn lijk maken, enz. Kan niet anders Aan een fors gebouwd mannelijk ske let van ongeveer 42 jaren vond dr. Dijkstra zodanige gewelddadige verwon dingen, dat er hier geen twijfel kan be staan dat het de bekende graaf Floris de Vijfde, „der Keerlen God" betreft. De reconstructie van de moord te Mui- derberg in 1296, leverde zodanige bij zonderheden op, dat omgekeerd kon worden vastgesteld hoe betrouwbaar de kroniekschrijver Melis Stoke achteraf van deze moord heeft verhaald. Het is voor historici nuttig te weten, aldus dr. Dijkstra, hoe betrouwbaar een bepaalde geschiedschrijver te werk ging en slechts zelden krijgt men na 650 jaar een zo fraaie controle-mogelijkheid. Behalve een historische controle heeft dit onderzoek ook enig inzicht gegeven in de aanwezigheid van tandheelkun dige en geneeskundige hulp in de 12e en 13e eeuw. Uiteraard omvatte het de meting van de gevonden beenderen, ter wijl voorts een uitgebreide documen tatie in beeld werd en wordt aangelegd. Zoals men zich wellicht herinneren zal, begonnen de opgravingen te Rijns- AdvertenMe burg in 1949 en zij werden voortgezet in 1951. Gegraven werd op een terrein ten oosten van de huidige Nederduits- Hervormde Kerk, dat moest worden op gehoogd in verband met de uitbreiding van de hervormde begraafplaats. Op dit terrein werd in 1133 door Petronella van Saksen, weduwe van Floris de Tweede, een abdij gesticht voor adellijke bene dictinessen. De bijbehorende kerk, een grote Romaanse basiliek, die tevens Parochiekerk was, werd in het derde kwart van de 12e eeuw gebouwd door Sophia, gravin-weduwe van Holland. Abdij en kerk werden bij het eerste of tweede beleg van Leiden, in 1573 of 1574, door de burgerij van deze stad verwoest, daar men vreesde, dat de Spanjaarden van dit complex een sterkte zouden maken. Staan bleef alleen de zuidelijke toren van de door twee tuf- stenentorens gevormde westelijke af sluiting van de Abdijkerk. Tegen deze toren werd in 1578 de eerste fase van het tegenwoordige protestantse bedehuis gebouwd. Van de ruïne van de Abdij, die in 1811 op last van de regering is opgeruimd, hebben vele kunstenaars af beeldingen gemaakt. De bekendste daar van zijn ongetwijfeld de ruïne-etsen van Hercules Seghers. Omdat hier sprake was van een adel lijke abdij, vervielen de goederen niet aan de Staten van Holland, maar aan de ridderschap, die tot ver in de 18e eeuw uit de rijke inkomsten het onder houd van arme adellijke jonkvrouwen bekostigde. Systematisch onderzoek Werden de leden van het Hollandse Huis oorspronkelijk in de Benedictijner Abdij te Egmond begraven, na 1133 werden zij op enkele uitzonderingen na in die van Rijnsburg bijgezet. Hoe- Advertentie bij de erkende vak- handel met de volle dige garantie van De Technische Unie. DE compressiekoelkast I met TECHNISCHE UNIE- wel men algemeen aannam, dat bij de vernietitging van de kerk en de abdij ook de bewuste graven verdwenen zou den zijn, besloot men toch in 1949 vóór het ophogen van het bewuste terrein, een systematisch oudheidkundig onder zoek in te stellen. De verwachtingen waren niet groot, omdat de fundamen ten vn de kerk reeds in 1613 waren uit gegraven. Groot was echter de verrassing van prof. Glasbergen en zijn medewerkers, toen zij de fundamentsleuven aantrof fen van een aan twee kanten rond ge sloten dwarsschip met daarop aanslui tend een rond gesloten koor, geflan keerd door twee absiden. De zuidelijke van deze absiden bleek later verbouwd te zyn tot een rechthoekige kapel. Deze kapel is zonder twijfel de in 1309 door Graaf Willem de Derde ter nagedach tenis van Graaf Floris de Vijfde ge stichte „Gravenkapel". In de fundamentsleuven ter plaatse en in het puin werd een aantal frag menten van tegels met ingestempelde versiering aangetroffen, onder meer met de voorstelling van een naar links ge wende leeuw. Deze, waarschijnlijk uit Zuid-Duitsland geïmporteerde tegels da teren uit het begin van de veertiende eeuw. In het dwarsschip, gedeeltelijk vóór de kapel, werden de bovengenoem de bijzettingen ontdekt. Op 11 februari 1960 werd opgericht de „Stichting Gedenkteken Graven van het Hollandse Huis", gevestigd te Rijns burg. Deze stichting heeft ten doel het ijveren voor het stichten en in stand houden van een waardige rustplaats voor de stoffelijke resten van de te Rijnsburg bijgezette graven en gravinnen van het Hollandse Huis vroegere dragers van de landsheerlijke macht en hun familieleden, op hun oorspron kelijke rustplaats of in de onmiddellijke Straal j ager-piloot Drentli geridderd Op de vliegbasis Soesterberg had gis termiddag door de commandant Lucht verdediging, commodore A. B. Wolff, de uitreiking plaats van de aan sergeant vlieger B. J. Drenth, verleende Kon. onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. In zijn toespraak memoreerde commo dore Wolff de buitengewone verdiensten van de gedecoreerde. Op 18 februari 1960 had hij met grote koelbloedigheid met een straalvliegtuig dat door een mecha nisch defect nagenoeg onbestuurbaar was geworden van een hoogte van 11.000 meter op de vliegbasis Soesterberg we ten te landen. Het gevolg hiervan was dat een diepgaand onderzoek naar het defect kon worden ingesteld en andere vliegtuigen daarop konden worden ge controleerd. Het is 40 jaar geleden dat een dergelijke onderscheiding aan een onderofficier werd verleend. De toe spraak werd gedeeltelik in het Engels herhaald, ten gerieve van het Ameri kaanse detachement op de basis. Na de uitreiking volgde er een défilé gevolgd door een „fly-past" door een formatie van acht Amerikaanse straaljagers en acht Nederlandse vliegtuigen. Advertentie 10» gt KOFFIE hoe ook gezet.V altijd beter met nabijheid daarvan, en het verzamelen van historische gegevens en voorwerpen, betrekking hebbende op het abdijcom plex te Rijnsburg. In het bestuur heb ben zitting de burgemeester, de twee wethouders en de secretaris van de ge meente Rijnsburg, twee ingezetenen van Rijnsburg, en vertegenwoordigers van het Rijk, de provincie Zuid-Holland en de Universiteit van Amsterdam, resp. de heren B. H. Koomans (voorzitter), T. Kralt, K. Zandbergen, J.J.van Dijk (secretaris), C. D. van der Vijver, D. N. den Haan (penningmeester), mr. A. L. Goedhart, D. van der Kwaak, prof. dr. J. F. Niermeyer, terwijl prof. dr. W. Glasbergen en dr. B. K. S. Dijkstra als adviseurs van het bestuur zullen op treden. r~ Witte Singel Postbus 54 Leiden Per 1 juni a.s. vragen wij een van onze procuratiehouder. Minimumeisen: m.u.l.o. (of gelijkwaardig diploma), steno- en type-diploma en enige jaren ervaring als steno-typiste. Leeftijd tenminste 21 jaar. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties met vermelding van alle gege vens, welke daarbij vcm belang kunnen zijn, te richten aan de directie. Looncommissie nodig Lulofs zei voorts, dat ook de lonen van de negers aan de orde zijn gesteld. Wy hebben de regering verzocht de loon commissie in staat te stellen de lonen van ongeschoolde negerarbeiders regel matiger te bekijken en de negers toe te staan actief aan de loononderhandelin gen deel te nemen, zo zei Lulofs. De industriëlen hebben verder aange boden het contact tussen de ministers en de negerleiders te vergemakkelijken opdat er tussen hen besprekingen kun nen beginnen, aldus Lulofs. Een neger-advocaat, Doema Nokwe, die een van de 29 beklaagden is in het verraadproces in Pretoria, heeft gisteren verklaard, dat het geld voor het verde digingsfonds slinkt door de „onverant- woordeiyke geruchten", dat de verdedi ging zich vorige week heeft teruggetrok ken omdat er geen fondsen meer be schikbaar waren voor het voeren van de verdediging. In een formele verklaring aan de rechtbank namens hemzelf en zyn mede-beklaagden, zei Nokwe, dat deze geruchten onjuist zyn en dat deze ge ruchten de verdediging verder zouden belemmeren. .J Regeringscommuniqué overhandigd De Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger in Indonesië, de heer W. A. Frowein, heeft gisteren de offi ciële tekst van het regeringscommu niqué inzake de defensiemaatregelen voor Ned. Nieuw-Guinea, overhandigd aan dr. Soedjarwo, hoofd van de Euro pese afdeling van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens de woordvoerder van het mi nisterie heeft de zaakgelastigde de aan- Waarschuwende PTT-stem „Dat lastige juffertje Veronica speelt een heel gevaarlyk spel", aldus een commentaar van de plaatsvervangend directeur-generaal van PTT, mr. J. J. Klaasesz op deze wilde zender voor de Noordwykse kust. „Ten onrechte", zo zeide hij, „wor den de PTT-bezwaren in het licht ge steld van een oordeel over commerciële omroep. Dat is echter niet zozeer een zaak, die PTT aangaat. Ons gaat het om de technische en organisatorische kwes ties". De heer Klaasesz wees daarby op de byzonder ingewikkelde verdelingssche ma's op het gebied van radiofrequenties. Geen enkel land is met zyn portie te vreden. Tal van kanalen zijn zodanig verdeeld, dat door verschillende in mo dulatie, vermogen, richting en zendtij den een zo intensief mogelyk gebruik van het te geringe aantal frequenties in Europa wordt gemaakt. Stoorzender De beschuldiging, dat PTT een stoor zender in werking zou hebben gesteld, wees de heer Klaasesz van de hand. „Het zou ook bepaald geen aantrekkelyke methode zyn een „piratenzender" met dezelfde methoden te bestrijden", zo zei- de hy. Peilingen van PTT hebben aange toond, dat de stoorzender in kwestie hoogstwaarschynlyk buiten onze oost grenzen ligt. Op een vraag waarom PTT de Vero- nica-exploitanten niet wil helpen met het vinden van een storingvrye fre quentie antwoordde de heer Klaasesz, „Dat zo'n frequentie niet beschikbaar is en overigens een rechercheur een inbre ker ook niet aan een adresje helpt, waar een diefstal het minste kwaad zou kun nen". De PTT, zo werd voorts gesteld, is aan internationale afspraken gebonden, waarby de verdeling van frequenties zo goed mogeiyk is vastgelegd. Nog onlangs is besloten het voorhanden hebben van omroepzenders op zee te verbieden. Deze internationale afspraak wordt op 1 mei 1961 van kracht. Geen vlag zal dan nog een radiopiraat kunnen dekken. Veiligheid bedreigd „De uitzendingen van Veronica bedrei gen de veiligheid op zee in zeer ernstige mate. Reddingsdiensten, loodswezen, kustradio's en lichtschependiensten van Duitsland, Engeland en Nederland wor den door Veronica gestoord. Deze zen der zal blyven storen op elke frequentie en zelfs by zo zuiver mogelyke modula tie. Er zyn mensen, die Veronica blyk- baar wel grappig vinden, maar men zal wel anders praten als Veronica in geval van een scheepsramp het reddingwerk zou verhinderen", aldus de heer Klaa sesz. „De veiligheid op zee wordt door Veronica bedreigd zoals een links rij dende automobilist zonder licht op een duistere avond de verkeersveiligheid be dreigt. wy hebben zeer beslist een taak by de handhaving van de orde in de fre quentie-verdeling, omdat anders onher stelbare rampen kunnen ontstaan", al dus de heer Klaasesz, die tenslotte her innerde aan het opsporen van radio piraten in het noorden des lands, die bij herhaling het (militaire) luchtvaartver- keer in gevaar brachten. „In het alge meen belang kunnen deze praktyken niet worden geduld", besloot mr. Klaasesz. dacht van de Indonesische autoriteiten gevraagd' voor een arbeidersdemonstratie voor het Nederlandse gebouw in Dja karta op 1 mei. De demonstranten had den spandoeken getoond, waarop de „militaire voornemens" van Nederland werden afgewezen. De Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger is erop gewezen, aldus de zegsman, dat de betoging een positieve reactie van de nationale gevoelens van het Indonsische volk was op de „militai re uitdaging" in westelyk Nieuw-Guinea. Hy werd ervoor gewaarschuwd, dat er „een ernstiger voorval kon plaatsvinden indien de Nederlanders hun uitdaging voortzetten," aldus de woordvoerder van het ministerie. „Terugslaan" De Indonesische ambassadeur in Aus tralië, dr. A. Y. Helmi, gebruikte nog krassere woorden. Hy verklaarde te Port Moresby, dat Indonesië „zal terugslaan als het door agressie vanuit Nederlands Nieuw-Guinea wordt uitgedaagd." De ambassadeur, die een reis van vyf dagen naar Australisch Nieuw-Guinea maakt, verklaarde, dat zyn regering ,jzeer verraslt' 'was door de aangekondig de versterking van de Nederlandse de fensie op Nieuw-Guinea. „Het is een zeer gevaariyke situatie en zij spelen met vuur", zei hy. „Als men wapens krijgt moet men verwachten zè te ge bruiken. Indonesië heeft aan de Austra lische regering de verzekering gegeven, daJt het zijn aanspraak op West-Irian vreedzaam zal nastreven. Wy hebben gezegd, dat wij in West-Irian geen ge weld zullen gebruiken, doch als wy uitgedaagd worden zullen wy terug slaan, zoals ons recht is volgens het VN- Handvest". Spotprenten Spotprent tekenaars in de Indonesische pers hebben op hun wijze kritiek gele verd op de defensiemaatregelen t.a.v. Ned. Nieuw-Guinea. Het linkse blad „Bintang Timur" (De ster van het Oos ten) heeft gisteren ons land uitgebeeld als een grommend skelet op klompen, gekleed in een zwarte mantel en met een stormhelm op en voorzien van een lange neus met opschrift: „Karei Doorman" Het onderschrift luidt: „Het kolonialis me is dood, lang leve het kolonialisme". Het communistische partyblad „Ha- rian Rakjat" (Volksdagblad) toonde kortgeleden een breedgeschouderde, at letische Indonesiër, die hooghartig neer- blikte op een dun gesticulerend Neder- landertje, dat zwaaide met vlaggen, vliegtuigen en raketten. Gisteren publi ceerde het blad een spotprent, waarop de Nederlanders een bende zeilende pi raten zyn. De 'boot voert de namen van de oorlogsschepen, die binnenkort naar Ned. Nieuw-Guinea worden gezonden en vaart onder een rafelige Nederlandse vlag. Echte grieven moeten onderzocht en uit de wereld geholpen wordenzegt Lulofs Een afvaardiging van Zuidafrikaanse industriëlen heeft gisteren onomwonden tegen vyf ministers van het Zuidafrikaanse Kabinet gezegd, dat de „stadsneger" voortaan beschouwd dient te worden als een integrerend deel van de gemeen schap. Deze stap van de georganiseerde industrie van Zuid-Afrlka moet gezien worden als een klap voor de apartheidspolitiek. De voorzitter van de Centrale Kamer van Industriëlen, Lulofs, die in Amster dam is geboren, zei tegen journalisten, dat de deputatie het de ministers duidelyk heeft gemaakt, dat het dringend noodzakelyk is een weg voor overleg te vinden tussen de regering en de verantwoordelyke negerleiders. De industriëlen, aldus Lulofs, zyn ervan overtuigd, dat de negers echte grieven hebben, die onderzocht en uit de wereld geholpen moeten worden. Advertentie vier beroemde genees middelen in een tablet doen wonderen tegen pijnen en griep. Hij zei, dat de beklaagden de verdedi gers opdracht gaven zich terug te trek ken „omdat wij niet geloven, dat een politiek proces goed gevoerd kan worden onder omstandigheden tydens de staat van beleg. Wanneer deze omstandig heden niet meer bestaan, zullen wy onze verdediging weer instructies geven". De Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Erik Louw, heeft zich gisteren verzet tegen bespreking van de rassenpolitiek van de Unie op de con ferentie van premiers van het Gemene best, welke gisteren in Londen is ge opend. Wel toonde de minister zich be reid groepen afgevaardigden buiten de conferentie te ontmoeten om hen op de hoogte te brengen van de omstandig heden in Zuid-Afrika. Daarop is beslo ten de rassenkwestie informeel te be spreken. Advertentie. Verf met gemak en van Ceta Bever Geen kolder in KRO- televisie zaterdag Jan Blaaser en Joop Doderer komen zaterdagavond niet voor de KRO-tele visie met het in de programmabladen aangekondigde kolderprogramma „J 2 S". Volgens de officieel uitgegeven ver klaring bleek tydens de voorbereidingen van dit programma, dat de opzet na melijk het brengen van een stuk kolder zoveel programmatische moeilykheden opleverde, dat in onderling overleg tus sen de KRO-televisie en de betrokkenen besloten werd het risico van een misluk king te vermyden en het voorgenomen programma uit te stellen tot een nader te bepalen tydstip. In plaats daarvan wordt nu een tele visiekomedie gebracht van de Ierse schryver Vipan Laxton „Engelen van Ieren" in de vertaling van Jan Willem Hofstra. De regie is in handen van Wim Hart. Er is nog een moeilykheid ontstaan rond dit KRO-programma. De grammo foonplatenmaatschappij Warner Bros heeft het hoofd van de TV-sectie van deze omroep, de heer J. J. A. Casteleins verzocht geen toestemming te verlenen tot het zingen van „Cathy's clown" door „The blue Diamonds". Reden van dit ver zoek is een kwestie, welke gaande is tus sen N.V. Phonogram en Warner Bros. De laatste protesteert namelijk tegen het feit, dat „The blue Diamonds" steeds getrouwe kopieën brengen van originele Everley Brothers platen. Warner Bros beschouwt derhalve de muzikale activi teiten van „The blue Diamonds" als pu bliek misleidend en heeft stappen onder nomen om de verkoop van hun plaat van „Cathy's clown" to doen stoppen. Men is van mening, dat de omvang van het door „The blue Diamonds" gepleeg de plagiaat beperkt biyft door een tele visieverbod van het nummer. Verkoop tabaksfabrikaten in winkels zonder etalage De Staatssecretaris van Financiën heeft de ontvangers der accijnzen ge machtigd voor winkels waarin tabaks fabrikaten in het klein worden verkocht en waarin geen raametalages zyn aan gebracht hierby valt te denken aan o.m. de zgn. zelfbedieningszaken voorwaardelijke bedryfsvergunningen te verlenen. In deze winkels moeten de tabaksfabrikaten worden geëtaleerd in een uitstalkast met een frontoppervlakte van tenminste 0.8 m2, die zo in de win kel moet zyn opgesteld, dat deze en de daarin aanwezige tabaksfabrikanten van de openbare weg af duidelijk zichtbaar zyn. ACHTERHUIS VAN ANNE FRANK PLECHTIG GEOPEND De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft gisterochtend het door het dagboek van Anne Frank wereldvermaard geworden „achterhuis" aan de Prinsengracht 263 naby de Wes ter markt officieeil geopend. Hierby was niet alleen aanwezig Anne's vader, de heer Otto Frank de enige overlevende van de acht joden die in dit huis ty dens de bezettingsjaren waren onder gedoken, doch ook de uit het dagboek bekend geworden „Miep" en „Elly" de beide verzorgsters, en mevr. de wed. Kledman, echtgenote van de in het boek genoemde koophuis. Het Achterhuis zal van nu af aan dagelijks open staan voor belangstel lenden. De kamertjes zyn in de oor- spronkelyke staat gehouden met hier en daar nog een stuk van het door de be zetter achtergelaten sobere inventaris, zoals de noodkachel in de keuken en de fobowand in het vertrek, waarin Anne heeft gewoond. In de voormalige woon kamer van de heer en mevrouw Frank bevinden zich nog op het behang de aangegeven maten van de lengte van Anne en haar zuster Margot en het landkaartje van de Normandische kust, waarop de vorderingen der geallieerde legers werden bygehouden. Ook de grote draaibare dossierkast, die de toe gang tot de schuilplaats van de fami lies Frank en Van Daan verborg, is weer aangebracht. Na de officiële opening heeft burge meester Van Hall vlak naast het Anne Frankhuis de eerste paal geslagen voor een studentenhuis, dat op de hoek van de Westermarkt zal verryzen. Dit huis zal een verbinding krygen met het z.g. Voorhuis en het pand 265, die worden ingericht tot een internationaal ont moetingscentrum voor de jeugd, naar het idee van Anne Frank 1 ■cam ETTE i* pi elektrisch 7 kg. Ook in Meerpoel's naaimachines BREESTRAAT 171 - TEL. 24815 Dodelijk ongeluk op onbewaakte overweg Gistermiddag is op de onbewaakte overweg onder de gemeente Silvolde, op de spooriyn Arnhem-Winterswyk, een bestelauto, die met matige snelheid de overweg naderde, in botsing gekomen met een eveneens ongeveer 50 km. per uur rydende diessellocomotief van een goederentrein De chauffeur van de vrachtwagen, de 27-jarige ongehuwde J. Ragas uit Wehl, werd op slag gedood, zyn byryder, de heer Kok uit Silvolde, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Doetinchem overgebracht. Het ongeluk gebeurde op de onbe waakte overweg aan de Munsterman- straat tussen de gemeenten Silvolde en Terborg. Volgens de politie in Terborg is het zicht ter plaatse zeer goed. Het treinverkeer ondervond door dit ongeluk ruim twee uur vertraging.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11