r J a h n h De adverteerder die rekent Leidsch Dagblad Met een enkel woord HOUDT DAF IN 'T OOG GEBR. VAN ULDEN Agenda MAANDAG 2 MEI 1960 Ten onrechte apart (Van onze t.v.-medewerker) De gelegenheid om de 1 meidag een nationaal karakter te geven, heeft de VARA gisteren, op de televisie althans, ongebruikt laten voorbijgaan, want in een kleine kroniek werd met het rege ringsbeleid van het laatste jaar nogal grondig afgerekend. En niemand kon iets terug zeggen. Minister Cals was de enige, die daaraan geen behoefte zal hebben gehad, want hij kwam er bij dr. Tans uit Maastricht goed af. Maar voor de rest hadden de verschillende kamer leden geen goed woord over. Het was wèl zo boeiend geweest (en meer dan dat), indien de wederpartij in korte pittige gedachtenwisselingen ook aan bod gekomen zou zijn. Staat men sterk (en dat meende men toch) dan heeft men immers niets te vrezen. Nu werd het een statische aangelegenheid, die niettemin verstandelijk wel aansprak. Ver daar bovenuit steeg „Een verhaal over mensen". Daarin werd tenminste een gemeenschappelijke schuld beleden. Hierin was ook veelzeggende afwisse ling. Hier groef men dieper, waarvan een bewijs werd gegeven door aanha ling van de uitspraak dat, „brood voor mij" een materieel probleem is, maar „brood voor jou" een zaak van geeste lijke orde. De mensen, die gewend zijn tedoceren, deden het het best, zoals de hoogleraren E, de Vries en J. Tinber gen. Het verhaal van De Kadt was in zijn indirectheid zo'n directe misluk king, dat we er verder maar geen woor den aan zullen verspillen. Tenslotte kwamen er ook nog twee experts zich zelf nogal dapper op de borst slaan. Hinderlijk was, dat de apartheid er met de haren werd bijgesleept. Het commentaar was verder van tijd tot tijd wat te dik aangezet. Vrouwen, die op het land de rijst oogsten, kijken niet reikhalzend uit naar moderne hulpmid delen, want ze hebben daarvan geen weet! Als poging tot dieper gravende voor lichting, was er echter ook veel te waar deren en dat moet dan maar een dui delijk worden gezegd. Het gaat hier tenslotte om het knelpunt van onze hele beschaving, om aller welzijn en dat is me nogal wat. Alle zorgen werden weggevaagd door Wim Sonneveld. die ruim een uur op het podium manipuleerde en daarvan heel wat wist te maken. Hij is een vakman van de bovenste plank en maakte het stellig niet steeds iedereen naar de zin. Terecht, naar on ze mening, want de kijkersohaar be staat nu eenmaal uit vogels van zeer diverse pluimage en de één amuseert zich zeker niet met hetgeen de ander aanspreekt. Dit voor ogen houdend, zien we ons niettemin verplicht tot een woord van ernstige kritiek. Margarets huwelijk via 25 tv-camera's Het televisieverslag van het huwelijk van Prinses Margaret met Antony Arm- strong-Jones wordt de grootste en meest gecompliceerde BBC-reportage sinds de krroning van Koningin Elizabeth. In to taal zullen 25 televisie-camera's het ver slag van de huwelijksplechtigheden in 22 miljoen Europese huiskamers bren gen. Telerecordings gaan naar de Ver enigde Staten, Canada, Australië, Hong- kongen Nigeria. Alle Britse mobile t.v.-ploegen, met uitzondering van die van Birmingham, welke de Cup Final in Wembley moet verslaan, zijn voor deze gigantische re portage ingeschakeld. Er zijn in totaal zeven ploegen met in totaal 25 camera's bij betrokken, zodat men in de huis kamers de huwelijksplechtigheden beter zal kunnen volgen dan de officiële gas ten. In en buiten de Abdij van West- minster zullen alleen reeds zeven ca mera's worden opgesteld. JOEKIE VAN DER VALK IN MUSICAL TE BRUSSEL De cabaretière Joekie van der Valk, die werd gecontractueerd voor een rol in de Nederlandse produktie van „My fair lady", zal voor de aanvang van de repe tities in september a.s. reeds in een mu sical in Brussel optreden. Zij heeft een gastrol aanvaard in „Waar is Charley", de musical, die gedurende de maand juli in de Koninklijke Schouwburg te Brussel zal worden opgevoerd. Gedurende haar verblijf in de Bel gische hoofdstad zal zij voorts optreden voor de Vlaamse televisie met een eigen programma van chansons en voordracht. Kamerlid Van Dis vindt „De bloeiende perzik" godslasterlijk t.v.-spel Het Tweede Kamerlid Van Dis (SGP) heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, schriftelijk gevraagd of het juist is, dat in het toneelstuk „De bloeiende perzik" uitgezonden door de NCRV-televisie op 20 maart „op er gerlijke, profane wijze God betrokken werd en dat het bijbelse verhaal van Noach, diens gezin en de opdracht tot het bouwen van de ark er tot een fabel in werd verlaagd?" De heer Van Dis meent, dat derge lijke uitzendingen, waarin Gods eer wordt aangerand en waardoor zeer velen van ons volk in hun godsdienstige ge voelens diep gekrenkt worden, verboden behoren te worden. Dergelijke, in wezen godslasterlijke, televisie-uitzendingen behoren niet meer plaats te hebben. En de heer Van Dis vraagt de staats secretaris te onderzoeken of met boven genoemde uitzending geen overtreding heeft plaats gehad van artikel 147 of 147a van het Wetboek van Strafrecht? Waarom het nationaal karakter van zijn optreden ontsierd door vermijdbare vlekjes? De staatssecretaris heeft al een paar vragen in portefeuille over déraillementen, welke bij verschillende uitzendingen werden geconstateerd. Waarom zonder zin ineens een verwij zing naar het evangelie van Matthëus in een kolderprogramma? Dat is niet alleen niet nodig, dat is in hoge mate ongewenst en ongepast. Sonneveld weet evengoed als wij. dat veel mensen, wier vereniging de zondagsrust in haar vaandel heeft geschreven, kijken. Dat lijkt ons bepaald niet ongezond. Waar om deze mensen (en zij bepaald niet al leen) dan zó gechoqueerd moeten wor den, ontgaat ons ten enenmale. In „Sport en beeld" werd hinderlijk terloops iets getoond van het roeifestijn dat zo verrassend zonder echt einde was. Daarvan was heel wat meer te ma ken geweest zonder dat het veel meer zendtijd had hoeven te vergen. Ruimtevaartplan Raad van Europa Een aantal afgevaardigden van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, onder wie drie Nederlan ders, heeft het denkbeeld geopperd dat de vijftien landen van de raad een ge meenschappelijk program voor ruimte onderzoek opzetten. Zij menen dat Europa op dit gebied iets moet doen, en wel gemeenschappelijk, omdat dit on derzoek voor elk land afzonderlijk te duur is. Zij hebben htm denkbeeld ge formuleerd in een ontwerpresolutie die vermoedelijk op de septemberzitting van de Europa aan de orde zal komen. De Nederlandse ondertekenaars van het ontwerp zijn de socialisten Vos en Goedhart en de K.V.P.-afgevaardigde Pens. Geen mededelingen over „Rome"-beraad De halfjaarlijkse bijeenkomst van het bureau en de programmacommissie der Europese Radio Unie en die van de werkgroepen, welke zich bezighouden met de uitwisseling van film en directe uitzendingen (Eurovisie), is van 23 tot 30 april in het Trippenhuis te Amster dam gehouden. De deelnemers aan deze conferentie hebben unaniem besloten omtrent de resultaten van de besprekin gen thans geen mededelingen te doen. Ook ten aanzien van de uitzendingen van de 17e Olympische Spelen in Rome via het Eurovisienet en het beraad hier over met het Italiaans Olympisch Comité wenst men geen nadere mededelingen te doen. De onderhandelingen met het De aarde beeft nog bij Lar in Perzië Gisteren is opnieuw een aardschok ge voeld in de Perzische stad Lar, die een week geleden, met rampzalige gevolgen, door een aardbeving werd getroffen. In de vorige week is eveneens een reeks aardschokken in Lar gevoeld. Een regeringsvliegtuig heeft de stad zondag met desinfecterende middelen besproeid. Dokters en hun assistenten behandelen door dysentrie aangetaste vluchtelingen, die deze ziekte opliepen door het drinken van verontreinigd water. Sommige vluchtelingen zijn door slan gen gebeten, militairen schieten 's nachts in de lucht om wolven te verhinderen de stad binnen te dringen. Een 73-jarige man, die vijf dagen na de aardbeving onder de puinhopen te voorschijn werd gehaald, herstelt in een ziekenhuis van de doorgemaakte ver schrikkingen. Ook een vrouwelijke zui geling, die juist voor de aardbeving werd geboren, maakt het goed. Haar ouders hebben bij de ramp het leven gelaten. De Sjah van Perzië zou vandaag Lar bezoeken. Waarschuwing aan Duitsers Aan het Duitse grenskantoor aan de grensovergang EltenEmmerik wordt aan alle Duitsers, die de grens in Ne derlandse richting passeren een gesten cilde mededeling uitgereikt van de vol gende inhoud: „De Duitse grensautoriteiten van de doorlaatpost welke U zojuist gepasseerd bent veroorloven zich U op het volgen de te wijzen. Het Nederlandse volk her denkt op woensdag 4 mei de gevallenen uit de jaren 19401945 en op donder dag daaraanvolgend de dag van de be vrijding van het vaderland". Na een uiteenzetting, over het tijd stip der algemene dodenherdenking, de twee minuten stilte (voorafgegaan door klokgelui en het ontsteken van de straat verlichting e.d.) adviseert de douane in het pamflet: „Het verdient aanbeveling dat Duitse reizigers zich van elke deelname aan de bovengenoemde bijeenkomsten onthou den en ook bij optochten enz. wegblij ven. Het reisplan ware zodanig in te richten, dat het doel van de reis op 4 mei voor 17.30 wordt bereikt, terwijl het bezoeken van openbare gelegen heden 's avonds vermeden dient te worden'.. Italiaans Olympisch Comité zullen bin nen afzienbare tijd in Rome worden voortgezet. De bijeenkomst van de Europese Radio Unie is gisteravond besloten met een diner in het Muiderslot. Het werd aan geboden door de Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisie Stich ting. Namens beide trad de heer E. Q. Schütterhelm als gastheer op. Dronken cafébezoekera vochten met politie In de nacht van zaterdag op zondag werden op verzoek van een caféhouder te Hengeveld, gemeente Delden, de be zoekers die ruzie dreigden te maken door twee wachtmeesters der Rijkspolitie uit het café verwijderd. Maar de bezoe kers, die onder invloed van sterke drank waren, keerden zich daarna tegen de politie. De wachtmeesters waren genood zaakt van hun gummistok gebruik te maken. Het werd tenslotte een complete vechtpartij, waarbij de beide politieman nen op de grond kwamen te liggen. Het publiek probeerde zich van de gummi stokken meester te maken. Een der politiemannen loste toen een schot uit zijn pistool. De kogel trof een man niet ernstig in de voet. De Rijkspolitie heeft vier man gearresterd, die aan de vecht partij hadden deelgenomen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. - NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Kamermuz. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Musette-ens. en sol. 20.20 Zli ontstaken het vuur, hoorsp. 21.20 Gram. 21.30 Pianorecital. 22.00 Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Tulpenralley. 22.45 Avondover denking. 23.00 Gram. 23.30 Idem 23.40 Het Evangelie in Esperanto. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. -— ,0nr» VARA: 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 De man die open deed, klankb. 19.30 De wilde vaart, cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Mei-bijeenkomst. 21.30 Dit is uw leven. 2 30 Nws. 22.40 Radio Philharmonisch Ork. en solist. 23.55-24.00 Nws. VOOR DINSDAG 3 MEI. Hilversum I (402 m.). KRO.- 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. leugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging .8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. plaatst zijn advertenties bij voorkeur in het Meer dan 22.600 abonnees. In meer dan 6 van de 10 Leidse gezinnen Per 1000 abonnees het goedkoopste en doeltreffendste advertentiemedium in Leiden en omgeving. VROUW DOODGESCHOTEN IN WOONWAGENKAMP In een woonwagenkamp te Gennep heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een schietpartij plaatsgehad, waar bij een 36-jarige gehuwde vrouw do delijk werd gewond. Zij was in de loop van de avond met haar man en een 29-jarige vriend uitgeweest. Terugge komen in het kamp bleek er in de woonwagen een woordenwisseling te zijn ontstaan. De 29-jarige man, die nog pas enkele dagen in het kamp was, heeft daarbij een vijftal schoten gelost, waarvan het tweede schot de vrouw heeft getroffen. Buiten de wagen is zjj ineengezakt en bleek aan de gevolgen onmiddellijk te zijn overleden. De Rijkspolitie heeft de man gearresteerd. De beweegredenen van de dader zijn nog niet bekend. Geslaagde Polarisproeven De Amerikaanse marine heeft met sucoés en met vier uur tussenruimte twee Polaris-raketten gelanceerd vanaf de basis van Cape Canaveral. De twee raketten hebben him doel op ongeveer duizend km. van Cape Cana veral bereikt. RADIO-VERONICA HUURT STUDIO IN HILVERSUM Vrijbuiters-radio „Veronica" is van plan om „Hilversum 3" te worden. De directie van deze commerciële omroep heeft een pand aan de Hilversumse Zee dijk gehuurd en zal daarin op korte ter mijn studio en administratie onderbren gen. De ruimte, die in Amsterdam ter beschikking stond, was te klein gewor den voor de groeiende activiteit van „Veronica". Radio-Veronica hoopt erin te kunnen slagen om eerder met het „officiële pro gramma" in de lucht te komen dan op de streefdatum 6 mei. BINNENLAND Tot gewoon hoogleraar ln de facul teit der geneeskunde aan de Rijksuniver siteit te Groningen ls benoemd dr. E. Mandema, thans hoofd van de kliniek bij de Inwendige geneeskunde tevens belast met het geven van onderwijs aan deze Universiteit. Zeven sleepboten zijn er aan te pas moeten komen om het 8246 ton metende Nederlandse vrachtschip „Utrecht", dat zaterdag in de Schelde was vastgelopen, vlot te trekken. Het schip was op weg naar Antwerpen en strandde nabij de Noordballastplaat. Bij Inspectie in het dok ln Antwerpen bleek, dat een stalen tros van een der sleepboten om de schroef van de „Utrecht" was geslagen. Het schip was tijdens hoog water aan de grond ge lopen. Onder verdenking van het aanne men van steekpenningen ls door de Tll- burgse recherche aangehouden en Inge sloten een 44-jarlge gehuwde ambtenaar van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid H., woonachtig ln Bre da. Deze was belast met controlewerk zaamheden op de lonen ln bedrijven en verrichtte dit werk zeven jaren. In elk geval ls komen vast te staan, dat de amb tenaar een bedrag van f 100,ln totaal als steekpenningen zou hebben aange nomen. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, die al sinds begin december van het vorig jaar met ziekteverlof ls en die per 1 Juni a.s. ontslag heeft gevraagd uit zijn ambt van burgemeester, heeft meegedeeld, dat hij geen aandacht aan zijn zilveren ambtsjubileum op 2 mei he den. zal schenken. Met een vliegtuig van de KLM ls het stoffelijk overschot van de onlangs bij een vliegtuigongeluk in de V.S. omgeko men Nederlandse atoomgeleerde dr. C. J. Bakker naar Nederland vervoerd. Morgen zal te Westerveld de crematie plaats heb ben. De voorzitter van de raad van be stuur van het Europese centrum voor kernfysisch onderzoek te Genève, dr. Francois Rose, zal hierbij een rede uit spreken. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal op 15 en 16 Juni a.s. ln Rotterdam haar 177ste jaarlijkse algemene vergadering houden, waarop de „arbeidstijdverkorting" en onderwerp van bespreking zal uitmaken. De Algemene Vereniging van Neder landse reserve officieren houdt op 27 en 28 mei te Apeldoorn de jaarvergadering. Deze vergadering gaat gepaard met di verse feestelijkheden. Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard op 24 Juni a.s. de opening te verrichten van de nieuwe synthetische rubberfabriek op het terrein van Shell Ne derland Chemische Fabrieken N.V. te Per nis. Het bedrijf zal een capaciteit van 60.000 ton per Jaar hebben. De luchtpostslultlngen voor de op varenden van de navolgende schepen zyn als volgt vastgesteld: squadron mijnen vegers 127 bestaande uit: Kr. Ms. Axel, Hr. Ms. Meppel, Hr. Ms. Aalsmeer en Hr. Ms. Venlo: 4 mei, 12 mei, 18 mei en 25 mei (alle te 13.00 uur); Hr. Ms. Alblas 2 mei te 13.00 uur. De brieven dienen ge adresseerd te zijn: p/a Amsterdam-CS- Marlne. Onbekenden hebben 's nachts een bezoek gebracht aan een rusthuis aan de Mathenesserweg in Rotterdam, waar uit geldkistjes f 4.500,werd gestolen. Men heeft zich door inkllmmlng toegang ver schaft. Alle lokaliteiten werden doorzocht. Tenslotte heeft men de geldkistjes gevon den en opengebroken. De kistjes werden ln de kelder achtergelaten. Daarna heb ben de onbekenden nog geprobeerd ln het ernaast gelegen wijkverpleeghuls ln te breken, maar ditmaal zonder succes. Naar wij vernemen zal de overste J. L. Bosch, thans luchtvaartattaché bij de Nederlandse ambassade te Bonn, het com mando over de luchtbasis Leeuwarden overnemen. De officiële overdracht zal ln september plaatsvinden. Tengevolge van een onjuiste ran geerbeweging is vannacht om 2 uur op het Centraal Station te Amsterdam een diesellocomotief waarachter reizigersma- terieel frontaal tegen een elektrische tank treinstel gebotst. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. doch er ont stond grote materiele schade. BUITENLAND Een Russische schoener heeft in het Noordpoolgebled de dertien leden van de bemanning van een Noors vaartuig gered, dat was gezonken. De Noren hadden hun toevlucht op een Ijsschots gezocht. Zij werden later overgebracht naar een ander Noors schip. Israël heeft gisteren voor de twaalf de maal zijn onafhankelijkheidsdag ge vierd. Dit ging gepaard met vuurwerk en het vrij schenken van wijn, die op de straathoeken uit vaten werd getapt. Pre mier Ben Goerlon hield een hoofdzakelijk aan economische vraagstukken gewijde radiotoespraak, waarbij hij de Israëlische buitenlandse problemen nauwelijks aan roerde. HIJ drong er bij de Israëliërs op aan harder te werken, om economische onafhankelijkheid te verwerven. Premier Debré van Frankrijk heeft ln een boodschap aan de burgemeesters van Corsica bevestigd, dat de Franse re gering een terrein heeft uitgekozen om ondergrondse kernproeven op Corsica te nemen. Debré verzekert de burgemeesters, dat de ontploffingen volkomen onschade lijk zullen zijn en dat de proeven niet in het toeristische seizoen zullen plaats heb ben. De Afrikaans-Aziatische economische conferentie in Cairo, waaraan 35 landen hebben deelgenomen, heeft zondagavond eenstemmig een handvest goedgekeurd voor grotere economische samenwerking tussen de Afrikaans-Aziatische landen. De communistisch-Chinese eerste minister Tsjoe En-lal zal van negen tot twaalf mei een officieel bezoek brengen aan Noord-Vietnam, dit op uitnodiging van zijn ambtgenoot Pham Van Dong. Tsjoe En-lal zal van 5 tot 9 mei een officieel bezoek aan Cambodja brengen. Een Chinese miljonair, Ong T6jen- siang, directeur van een der grootste tran sportbedrijven ln Singapore, ls ontvoerd. De ontvoerders eisen een losgeld van 500.000 dollar. De toetreding van Finland tot de Europese kleine vrijhandelszone (EVA) zal waarschijnlijk tijdens de op 19 mei te Lis sabon te houden conferentie van minis ters van de landen van de vrijhandels zone bekend worden gemaakt, aldus ge woonlijk welingelichte kringen van het Deense ministerie van Buitenlandse Za ken. Guatemala heeft de diplomatieke be trekkingen met Cuba verbroken. President Ydlgoras Fuentes van Guatemala deelde ln een radiorede mede. dat de regering van Fidel Castro diplomatieke valiezen gebruikt om propagandamateriaal naar Guatemala te brengen en geld ten behoe ve van een samenzwering tegen de Gua- temalaanse regering. Er houden zich vol gens de president enige Cubanen in het berggebied ln het oosten van Guatemala schuil. Hij loofde een beloning van 50 dollar uit voor het vangen van elke Cu baan. 1.790 van de 9.500 Marokkanen, die verlammlngs- en andere ziekteverschijn selen vertonen, nadat zij in de herfst van het vorig Jaar ondeugdelijke spijsolie- een mengsel van machine- en olijfolie ge geten hadden, zijn volledig hersteld. Dit heeft de Canadese arts Max Herve Des- marals, die de leiding heeft van de groep artsen, die deze Marokkanen behandelt, meegegedeeld. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben een voorstel van de Sovjet-Unie inzake een conferentie van ministers van Handel over de ontwikke ling van de Inter-Europese handel van de hand gewezen. Het voorstel is onlangs door de afgevaardigde van de Sovjet-Unie naar de Economische commissie voor Eu ropa van de Verenigde Naties gedaan. De Franse afgevaardigde verklaarde, dat er geen behoefte bestaat aan een confronta tie van standpunten door ministers, maar aan een gemeenschappelijk onderzoek door deskundigen. De Italiaanse Senaat heeft met 128 tegen 110 stemmen zijn vertrouwen ge^ schonken aan het geheel uit christen-de mocraten bestaande kabinet-Tambroni. Een tweemotorig Canadees vlieg tuig ls met zes personen aan boord brandend ln het Mlchlganmeer gestort. Van de inzittenden .onder wie een briga de-generaal, Stephenson, is niemand te ruggevonden. Japie Basson, een onafhankelijk lid van het Zuidafrlkaanse parlement, is te Bloemfontein met algemene stemmen ge kozen als voorzitter van een nieuwe poli tieke partij. Basson werd in oktober J.l. uit de Nationale (regerlngs) partij gesto ten. Hij ls de afgevaardigde van Namib ln Zuidwest-Afrika. De nieuwe beweging heet de Nationale Unie. Basson heeft zich destijds verzet tegen de afschaffing van de negervertegenwoordiging in het parle ment. In een rapport over West-Europa, ge publiceerd in haar tweemaandelijks eco nomisch overzicht, schrijft de Chase Man hattan Bank, dat verwacht kan worden, dat de snelle economische vooruitgang ln Europa van het afgelopen jaar in 1960 zal aanhouden. De Europese regeringen zullen het waarschijnlijk druk hebben met het in toom houden van een krachtige economie, die dreigt in een galop over te gaan. Het is thans in Kopenhagen verbo den auto's te wassen door een spuit, tui nen met stromend water te besproeien, de afwas of was te doen met stromend water en dranken of voedsel te koelen door ze onder de kraan te zetten. Deze maatregel blijven de gehele zomer van kracht. Willen alle woningen en bedrij ven ln de buitenwijken van het Deense hoofdstad over voldoende water beschik ken dan is aanzienlijke beperking van het tegenwoordige gebruik noodzakelijk. De minister van Binnenlandse Za ken van Paraguay, Insfram, maakte zater dag te Asuncion bekend, dat een poging van opstandelingen om van Argentinië uit Paraguay binnen te dringen, is mislukt. Hij zei. dat de rebellen, die ruim 150 man sterk waren, aan boord van twee vaar tuigen waren gevlucht, nadat zij bij het dorp Carlos Antonio Lopez aan de rivier de Parana grote verliezen hadden gele den. Aan de overkant van de rivier ligt de Argentijnse provincie Mlslones. vanwaar zij donderdag waren gekomen. Hij be treurde de „medeplichtigheid" van enkele Argentijnse autoriteiten, maar hij erken de dat de Argentijnse regering een „cor rectie houding" ln het incident had inge nomen. Als uitvloeisel van de korte revolte in Venezuela ls de Venezolaanse marine, zeer actief in de wateren tussen Venezuela en de Ned. Antillen, vermoedelijk met het doel eventuele vluchtende opstandelin gen het oversteken te beletten. De Vene zolaanse corvetten die dit patrouilleren uitvoeren zijn echter enkele malen binnen de drle-mijlszone, de territoriale wateren van de Antillen gekomen en dat heeft weer tot gevolg gehad dat Hr. Ms. Van Amstel, het wachtschip van de Kon. Ma- ri-ie ln de Antilliaanse wateren, corrige rend moest optreden. Incidenten deden zich echter niet voor. Pionier Y seinde nieuwe gegevens De ruimtesateliet „Pionier V" heeft resultaten van metingen uitgezonden die nieuw licht werpen op de oorsprong van magnetische stormen op de aarde. Een groep Amerikaanse geleerden die gegevens van de satelliet hebben opge vangen en bestudeerd, hebben tijdens een persconferentie van de Amerikaan se dienst voor lucht- en ruimtevaart meegedeeld diat gegevens van vijf mil joen kilometer afstand de theorie dat de magnetische stormen op aarde het gevolg zijn van elektrische ladingen in of dichtbij de dampkring van de aarde op losse schroeven hebben gezet. Advertentie Eenvoudiger - Goedkoper. Off. Dealer VERDAMSTRAAT G - TEL. 23041 MAANDAG Den Burcht (grote zaal): Ver. van Zeeuwen „Luctor et Emergo". Opvoering van „Tapto Moeie". 8 uur nam. Middelstegracht 5: Afscheid mej. E. G. Bos van chr. kleuterschool. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: 1 mei-viering P.v.d.A.- en N.V.V. Spreker dhr. I. Baart. Mede werking „Nieuw Leven" en „De Stem des Volks". 7.30 uur nam. Warmond. Wijkgebouw Wit Gele Kruis: Moedercursus. 7.30 uur nam. DINSDAG Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle „Joseph in Dothan". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Rijnsburgerweg 70: Ledenverg. Ver. tot bestrijding der t.b.c. 8.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Bevrijdingsmonument: Stille Tocht. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Dodenherdenking te 8.30 uur nam. Kerkgebouw Geref. Gemeente: Afscheid ds. Molenaar. 7.30 uur nam. Waaggebouw: Expositie „Bevrijd Neder land". 25 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal)K. en O. Jazz- VRIJDAG Doelenkazerne: Toneelavond Koksschool 8 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Ostende en Brugge. 7 u. voorm. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Feestavond 10-Jarig bestaan „Ons Toneel". 7.45 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk 10-11 uur voorm., bijbelstudie, 11 uur voorm., ds. K. C. van Oossanen. Pieterskerk: Harrowband Leger des Heils Spr. comm. Palstra. 8 uur nam. Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. prof. dr. ir. J. P. Mazure. 10.30 uur voorm. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn' speelt „Jan Klaassen en de draak". 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Chansons. 10.40 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan. vooruit, praatje. 12.00 Middagklok - noodikloü. 12.03 Land- en tuinbjneded 12.33 Graim. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Vijftien laar geleden, praatje. 13.20 Nwe. gram. 13.35 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Wij vrou wen van het land. 14.45 Sopr. en plano. 15.25 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.45 Regerlngs- uiitz.: Uitwisselingsprogr. in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. KRO.: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Limburgs streekhalfuur. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memorandum. 19.30 Gram. 20.20 Boekbespr. 20.30 Kamermuz. 21.00 In het begin schiep God Hemel en aarde, lezing. 21.20 Motet- en Madrigaalkoor. 21.45 In het begin schiep God Hemel en aarde, lezing. 22.05 Kaïmerork. en solist. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Huwelijk en gezin, lezing. 22.50 Kaïmerork. 23.36 Graan. 23.5524.00 Nws. Hilversum II (298 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO.: 7.50 Dagopening. AVRO.: 8.00 Nws. 8.15 Tulpenrally. 8.25 Gram. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek bespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.16 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsuitz.; Ultz. v. d. landib. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.20 De collecte der gezamen lijke militaire fondsen, praatje. 13.25 Or gel en celesta. 13.55 Koersen. 14.00 Zang- recital. 14.30 Graan. 14.35 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 1530 Fluit, hobo en plano. 16.00 Wat de bevrijding ons te zeg gen heeft, lezing. 16.15 Pianospel. 16.30 V. de Jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, praatje. 17.30 V. d. Jeugd. AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.45 Radlojourn. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Pianorecital 22.30 Nws. 22.45 Rep. Tulpenrally. 22.55 muzi kale lezing. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 19.30 Intern, agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Popul. muz. 20.45 Film. 20.5522.20 Film. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Intermezzo. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 15.30 Ge- var. muz. 16 00 Klankb. 16.30 Pianoreci tal. 16.45 Praatje. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Gevar. muz. 20.30 Twintig vra gen. 21.00 Nws. 21.15 Lezingen. 21.45 Ork.- oonc. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 28.062336 Kamermuziek. Engeland, BBC Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Jazzmuz. (Om 13.30 nws. en crieketuitsl.)13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw (Om 14.30 nws.). 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Muz. bij het werk. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 16.45 Uitsl. races en orgelspel met zang. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.45 Hoorsp, 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.30 Hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 Nws.). 23.55—24.00 Nws. Nordwest-Deutsclier Rundfunk (309 m.) 12.00 Volksmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. en sol. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.20 Ork.oonc. en sol. 21.45 Nws. 23.10 Ork.conc. en koor. 24.00 Nws. 0.10 Dans muz. 1.00 Weerber. en gevar .muziek. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 1'2.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Kamer muz. 14.40 Gram. 17.00 Kamermuz. 18.30 Operamuz. 19.16 Gram. 19.20 Knapenkoor. 20.05 Kamermuz. 21.50 Gram. 23.5324.00 Nieuws. Brussel (324 en 484 m.). 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Planorecital. 12.30 Weerber. 12.35 Tuinbouwkron. 12.40 Planorecital. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.40 Boekbesp 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.5Q tiportkronlek. 19.00 Nws. 19.4$ Gram. 19.50 Lezing. 20.00 V. d. wouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Planorecital. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gram. 12.15 Pianomuziek. 12.30 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Orkconc. (I. d. pauze: pim. 20.50 Praatje) 22.55 Nieuws. BIOSCOPEN Casino „Aparte tafels". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. „Alleen op de wereld". A.l. Zaterdag: 2.30 uur; zondag: 2.30 en 4.45 uur. Studio „Het zevende zegel". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zon en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. /Uxor „Breng de Bismarck tot zinken" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon- en feestdagen: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido Striptease en gangsters". 18 Jr. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zon en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Operatie Petticoat". 14 Jaar. Werkdagen: 3.30, 7 en 9.15 uur; zon en feestdagen: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rev „Song of India". 14 jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon- en feestdagen: 2,30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. In alle theaters woensdagavond alleen een voorstelling om 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrfldag 8 uur. zaterdag 7 en 9.15 uur, zondag 2.30, 7 en 9.15 uur Hopla Conny. A.l. Maandag en dinsdag 8 uur Mensen ln hotel. 18 Jaar. Donderdag 2.30 en 8 u. Udn Abends in die Scala. A.l. Avond- en nachtdienst der apotheken Te Leiden is geopend Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20136. Bjj geen gehoor bU üb halsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) I 1 2» i c 1 2 3 ÏS Amsterdam zwaar bew. w 4 8 2 0.3 Den Helder zwaax bew. nnw 6 8 5 0.1 Ypenburg zwaar bew. w.stil 9 4 0.6 Vlissingen zwaax bew. n 4 9 4 1.1 Eelde zwaax bew. w 2 9 1 0.6 De Bilt zwaax bew. w 2 8 3 0.2 Twenthe zwaai bew. w 3 8 1 0 Eindhoven zwaar bew. wnw 2 10 3 1 Z.-Limburg zwaar bew. wzw 1 9 3 1 Helsinki geh. bew. zo 3 10 3 1.1 Stockholm regen w 2 10 2 0.1 Oslo onbewolkt n 6 10 2 0 Kopenhagen licht bew. w 8 9 2 0.1 Aberdeen zwaar bew. w.stil 7 -0 0 Londen regen z 2 11 6 1.1 Brussel gen. bew. w.stil 10 1 1 Luxemburg zwaar bew. nno 4 11 1 0 Parijs onbewolkt nno 5 15 1 0 Bordeaux onbewolkt nno 2 17 4 0 Grenoble onbewolkt w.stll 15 -0 0 Nice half bew. n 5 15 8 1 Berlijn onbewolkt w 6 10 1 0 Frankfort zwaar bew n 2 11 1 0.6 München sneeuwbui nno 2 8 2 3.6 Zürich motregen n 2 10 4 1.1 Genéve onbewolkt w.stil 10 -1 0.1 Locarno onbewolkt wstll 18 -1 0 Wenen zwaar bew. wnw 6 12 6 1 rnnsbruck half bew. w.stil 11 1 0 Belgrado half bew. wzw 2 17 4 3 Rome zwaar bew. ozo 2 16 9 0 Ajacclo onbewolkt o 3 16 3 13 Madrid onbewolkt w.stil 10 5 0.3 Mallorca onbewolkt w.stil 16 1 0 Lissabon licht bew. n 3 16 10 10

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2