J Cliessmairs kansen twee uur voor de executie nog niet geheel verkeken Duizenden defileerden voor de jarige Koningin WEERBERICHT DRAMATISCHE SPANNING IN CALIFORNIE Een zekere Terranova zou de man met het rode lichtzijn KW 53 gezonken, bemanning gered Levenslang tegen arts geëist Een dankbaar koninklijk gezin te Soestdijk in stralende zon Welk programma op Bevrijdingsdag? Rechter moet wellicht beslissen in controverse in radiowereld Tweede rapport dijkdoorbraak (Bud Qïie teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 MEI 1960 No. 30038 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 LU VUUK LfclDfcIN L1N U1VI3 IKLf per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tenzij er op het laatste ogenblik nog uitstel of verandering van het vonnis in levenslang wordt verleend, zal Caryl Chessman vandaag om zes uur Ned. tijd (d.i. 10 uur in de ochtend plaatselijke tijd) terecht worden gesteld. Zoals bekend zal dit geschieden in de gaskamer van de gevangenis van San Quentin in de Amerikaanse staat Californië. Vorige week vrijdag is nog een verzoek om gratie door het hoogge rechtshof van deze staat verworpen, waarop Chessmans drie advocaten zaterdag een nieuw verzoekschrift indienden, waarin zij zeggen, dat de „bandiet van het rode licht" waarvoor Chessman wordt aange zien in werkelijkheid een zekere Charles S. Terranova is, die voort vluchtig is. Drie personen zouden dit kunnen bewijzen. Voorts zeggen de advocaten, dat er meinedige verklaringen zijn afgelegd en dat er bewijsmateriaal is verduisterd. Het hooggerechtshof bepaalde, dat het dit verzoek twee uur voor de terechtstelling in behandeling zal nemen. Er is dus nog een kleine kans, dat Chessman alsnog aan de gaskamer ontkomt. Hij heeft de kwelling van uitstel op het laatste ogenblik reeds achtmaal doorgemaakt. In totaal elf jaar en tien maanden verblijft hij reeds in de dodencel van de gevangenis van San Quentin. en Richard Drinnon van de universiteit van Californië hebben gisteren vergeefs gepoogd gouverneur Brown te bewegen tot ingrypen om Chessman van de gas kamer te redden. Brown verklaarde later tegenover journalisten zelf niets te kun nen doen. Gisteravond is Chessman naar de spe ciale cel gebracht, waar de ter dood ver oordeelden hun laatste nacht moeten doorbrengen. Tevoren had hij zijn papieren in orde gebracht, een aantal stukken vernietigd en van de rest een pakje gemaakt voor zijn advocaat. Hij was kalm en vol vertrouwen, want toen hij de zeventien andere veroordeelden in zijn cellenblok de hand schudde, zei hy: „Ik zie jullie morgenochtend wel weer". Hij heeft afgezien van de gunst om een speciaal menu samen te stellen voor zijn laatste maaltijd, die hij vanochtend zou gebruiken. Het „Congres voor Culturele Vrijheid", een internationale organisatie van schrij vers, geleerden en kunstenaars in niet- communistische landen, heeft gouverneur Brown van Californië telegrafisch ver zocht terechtstelling van Chessman te verhinderen. In het telegram wordt ge wezen op de twaalf jaar, die Chessman reeds in een cel der ter dood veroor deelden heeft doorgebracht. „Wanneer nu nog terechtstelling zou volgen, zou dit ernstig afbreuk doen aan het beeld, dat de wereld zich heeft ge vormd van de Verenigde Staten als een bolwerk van de waardigheid van de in dividuele mens", aldus het telegram van het Congres voor Culturele Vrijheid. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op een persconferentie te Washington te kennen gegeven, dat de federale regering zich niet kan inlaten met de zaak-Chessman, die uitsluitend onder de bevoegdheid van de Californi- sche autoriteiten valt. Gouverneur Brown kan zelf niets doen Kleine groepjes mensen vatten gister avond post bij de woning van de gouver neur van Californië te Sacramento, Brown, om hem ertoe te brengen cle ment jegens Chessman te zijn. Eén van de groepjes droeg een bord met de woor den: „Er is nog tijd, gouverneur". Maar ook reed in de omgeving van de woning van gouverneur Brown een auto met spandoeken, waarop werd aangedrongen op onverwijlde terechtstelling van Chess man. De filmsterren Marlon Brando en Shirley Maclaine, de televisiester Steve Allen en de professoren Eugene Burdick Terwijl het radio-kuststation, Scheve- ningen-Radio en de Nederlandse red- dings- en bergingsdiensten van niets wisten, is vrijdagmiddag op de Noordzee op ongeveer acht mijl ten noordwesten van IJmuiden de Katwykse motorkotter KW 53 „De Vijf Gezusters" van de Rederij W. de Mol te Katwijk aan Zee, gezonken. De bemanning, die uit drie koppen bestond (de schipper was de heer Haasnoot) werd overgenomen door de Katwijkse motorkotter KW 11, die in de nabijheid voer. Spoedig daarna is de KW 53, die een lek in de motorkamer had, gezonken. De KW 11 heeft de be manning van de KW 53 vrijdagnacht in IJmuiden aan land gebracht. De KW 53, „De Vijf Gezusters", die donderdag uit IJmuiden op de visserij ten noordwesten van IJmuiden was vertrokken, mat 51 ton en werd in 1946 gebouwd bij de scheepswerf „De Hoop" te Hardinxveld. Vroeger heette het stalen scheepje „Her- mina IV". Intussen is zaterdagmiddag tegen drie uur op drie mijl zuidwest van Schou- wenbank bij lichtboei zuid, een stuur huisdak waargenomen door de Neder landse kustvaarder „Willemijn". Het kompas is gedemonteerd en aan boord van de „Willemijn" genomen. (Speciale berichtgeving) Na een fel bewogen requisitoir, dat bijna drie uur duurde, heeft de officier van Justitie bij de Leeuwar der rechtbank, mr. M. H. Gelinck, onder doodse stilte tegen de Ber- kelse arts levenslange gevangenis straf geëist. Een van de gronden waarop de officier tot zijn eis kwam was, dat hij het niet verantwoord acht, dat de arts ooit nog in de vrije maat schappij terugkeert. Weer betogingen van studenten in Poesan In Poesan (Zuid-Korea) hebben zich vandaag weer betogingen voorgedaan: 5000 studenten trokken de stad in, on danks het verbod van betogingen. Zij eisten de onmiddellijke ontbinding van de Nationale Vergadering. Er werden militairen uitgezonden om de voornaam ste kruispunten af te zetten, doch zij probeerden niet de studenten, die rustig optrokken, uiteen te jagen. De studenten eisten voorts „democratisering van het onderwijs". De oud-minister van Binnenlandse Zaken, Tsjoi In-kioe, is intussen aange houden voor een ondervraging over de verkiezingsknoeierijen die de oorzaak van de ongeregeldheden waren. Volgens radioberichten had hij geprobeerd naar Formosa te vluchten, maar had Natio- nalistisch-China hem een visum ge weigerd. (Speciale berichtgeving) Een menigte van duizenden, getooid met Oranje en velen met bossen narcissen, was zaterdagmorgen samengestroomd op de Soestdijker- straatweg voor het Koninklijk Paleis te Soestdijk, gereed om deel te nemen aan het défilé, dat volgens het gebruik, op de verjaardag van Koningin Juliana in de Paleistuin werd gehouden. Precies om half elf verscheen het Koninklijk gezin op de trappen van het paleis om de hulde van het Nederlandse volk ter gelegenheid van de 51ste verjaar dag van de Koningin in ontvangst te nemen. Heerlijk gebruind door de Zwitserse zon en vrolijk lachend verscheen het Koninklijk gezin op de trappen van het paleis, die, eigenlijk in afwijking van de traditie, baadden in stralend zon licht, dat slechts matig gekoeld werd door een zachte bries. De Koningin was gekleed in een blauwe japon, waarover zij een kort nerts bontjasje droeg. Prinses Beatrix droeg een lila jaj>on met een driekwart ocelot bont jasje, Prinses Irene was in het licht blauw met een lange bruine bontjas en ook Prinses Margriet had blauw geko zen: een bevallige deux-pièces. De PLAATSELIJK NACHTVORST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind krimpend naar west tot zuid. Van nacht plaatselijk nachtvorst, morgen iets hogere middagtemperaturen dan van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 MEI. Zon op :5.07 uur; onder: 20.07 urn-. Maan op: 11.05 uur; onder: 1.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.54 en 20.26 uur. Laagwater te 3.21 en 15.44 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Uit de menigte, die zaterdagoch tend langs het Paleis Soestdijk defileerde, maakte zich plotseling een klein meisje los, dat de Koningin bloemen aanbood. Het was Florentientje, dia modal heeft gestaan voor het bekende Floriade- offiche, dochter van de Haagse fotograaf Max Koot van wie wij vorige week een recente portret opname van de Koningin publi ceerden. zwarte poedel Beppo van Prinses Mar griet hield zich wat achteraf. Na eerst nieuwsgierig een deputatie van het Leidse Studentencorps bekeken te heb ben, die na een estafette van Leiden af een oorkonde kwamen aanbieden de overhandiging geschiedde door de praeses van het L.S.C., de heer L. G. Schimmelpenninck legde hij zich te ruste in het zonnetje zonder zich ver der in het minst iets gelegen te laten liggen aan het défilé. Zelfs niet toen dit geopend werd door 30 luid-claxonerende scooters van een Nederlandse club, waarvan een depu tatie een kristallen vaas met orchi deeën aan de Koningin aanbood. Ver volgens defileerden 600 verkenners langs, van alle zuilen een aantal, waar na 40 huisvrouwen uit Oslo langs het bordes kwamen. Nadat talrijke groe pen uit verschillende plaatsen in Ne derland en uit alle geledingen van het Nederlandse volk, langs waren gemar cheerd, kwamen circa 2500 verkenners en welpen tijdens een „ralley" naar de trappen rennen, waar zij een yell uitbrachten. Hierna bood de hoofdcommissaris van de Nederlandse Padvindersbewe ging, de heer E. J. H. Volkmaars, een kwart van de opbrengst van de actie ,Een heitje voor een karweitje" aan de Koningin, ten behoeve van de actie voor de vluchtelingen aan. Met hartelijke woorden dankte de Koningin voor deze geste, die extra aan het pro gramma was toegevoegd. Geleerden in V.S. waarschuwen tegen mislukking in Genève De Vereniging van Amerikaanse Ge leerden, een organisatie waarvan meer dan 2.000 mannen van de wetenschap lid zyn, heeft gewaarschuwd, dat als thans geen akkoord wordt bereikt over het beëindigen van kernwapenproeven, het zo goed als zeker is, dat China en andere landen op de duur de beschik king krijgen over kernwapens. Hoewel de vereniging toegeeft dat er risico's verbonden zjjn aan de te Ge nève voorgestelde overeenkomst tossen de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland, zegt zij, dat deze gering zijn vergeleken bij het gevaar van een voortdurende bewapeningswedsloop. De vereniging wijst erop, dat er nu in meer dan twintig landen kernreac tors zfjn die alle plutonium produceren, dat voor kernbommen gebruikt kan worden. Geen van deze reactors staat onder internationale controle. De afgevaardigden op de ontwape ningsconferentie tussen Oost en West zijn vrijdag voor zes weken op reces gegaan zonder zelfs tot overeenstem ming te zijn gekomen over een gemeen schappelijk communiqué. In conferentiekringen verklaarde men dat het Westen hardnekkig geweigerd heeft een document, door het oostelijk blok opgesteld, te aanvaarden, dat ge bruikt had kunnen worden voor propa gandadoeleinden. 1 Koningin Juliana en Prins Bernhard groeten op de trappen van het Paleis Soestdijk defilerend Nederland. Op zijn beurt weigerde het Oosten een westelijk ontwerpcommuniqué te accepteren. Men zei voorts dat men op het einde van de zitting vrijwel niets anders gehoord had dan beschuldigin gen van het communistische blok aan het adres van het Westen. De afgevaar digden van de vijf communistische lan den zouden steeds maar weer him ver wijten, dat het Westen „onoprecht" is en niet werkelijk ontwapening wil, her haald hebben. Rode overval op een Birmaans dorp Ongeveer tachtig communisten „van de rode vlag" (Trotzkisten), onder wie dertig vrouwen, zijn het dorp Sinzwe in midden-Birma bin nengevallen en hebben daar zestig dorpsbewoners met zwaarden ge dood, aldus heeft de Birmaanse regering zaterdag bekendgemaakt* De militaire politie van Tilin, een stad in de omgeving, heeft een achtervolging van de communisten ingezet. Dreigement van de Nederlandse Radio Unie Deskundigen van de gemeente Amster dam zullen binnenkort hun onderzoek afsluiten naar de oorzaak van de dijk doorbraak, die op 13 januari j.l. de ramp in Tuindorp Oostzaan ten gevolge heeft gehad. Uit een uitlating van de wet houder van Publieke Werken blijkt, dat de thans reeds aan het licht gekomen feiten in dit onderzoek, tot een andere conclusie leiden dan die welke prof. ir. J. Th. Thijsse in zijn op verzoek van de rechtercommissaris uitgebrachte rapport heeft vermeld. Prof. Thijsse meent, dat de doorbraak is te wijten aan een samenloop van niet te voorzienen omstandigheden. Een van die omstandigheden is de breuk van de in het dijklichaam gegraven waterlei dingsbuis. Men kan dus vernachten, dat de gemeentelijke deskundigen een andere mening over de oorzaak van de dijkbreuk hebben. Het is vanzelfsprekend, dat het gemeentebestuur, gezien de verantwoor delijkheid die het draagt voor het welzijn van de in de polders wonende stadgeno ten, een grondig onderzoek heeft doen instellen. Wij vrezen echter, dat, wdar er sprake zal zijn van een andere con clusie dan die van prof. Thijsse, het moeilijk zal zijn een Juist beeld te krij gen van de werkelijke oorzaak. De Nederlandse rechter is zij het nog voorlopig en indirect betrok ken geraakt bij de controverse, wélke ontstaan is tussen de Nederlandse Rar dio Unie en een aantal bekende arties ten. Want de Radio Unie toil deze ar tiesten diezoals bekend, het voor beeld van producer Karei Prior heb ben gevolgd en hun medewerking aan het radio- en televisieprogramma voor Bevrijdingsdag hebben opgezegd, nar dat de Nationaal-Programmacommissie drie liedjes voor deze uitzending taboe had verklaard door middel van de rechter dwingen hun contractuele ver plichtingen na te komen. Zij zouden hun weigering voor van middag twaalf uur ongedaan gemaakt moeten hebben. Dat stond tenminste in de brief te lezen, die alle betrokken artiesten hebben ontvangen. Daarin wer den zij bovendien, uitgenodigd voor een vergadering, welke vanmorgen zou wor den gehouden en waarop het standpunt van de Nederlandse Radio Unie in deze nog eens nadrukkelijk zal worden uiteen gezet. Maar tevoren heeft men er in de bewuste brief toch nog maar even dui delijk op gewezen, dat „alle omroepver enigingen achter de Nationaal-Program macommissie staan". Of de heren en dames artiesten daar dus maar goed rekening mee willen houden Prestigekwestie Deze kwestie heeft de gemoederen in de toch altijd al erg levendige radiostad Hilversum hevig in beroering gebracht. Helaas echter is de zaak door de grote publiciteit, welke zij, zoals te begrijpen is, heeft gekregen, voor beide partijen een prestigekwestie geworden. De Neder landse Radio Unie kan moeilijk meer terug. En daar ook een aantal artiesten voet bij stuk schijnt te willen houden, ziet het er naar uit, dat de rechter inderdaad uitspraak zal moeten doen in de in vele gevallen wellicht beslissende vraag: „Is het contract afgesloten met de Nederlandse Radio Unie of met pro ducer Karei Prior." De laatste naam zou in enige contracten echter wel degelijk voorkomen. Zal het de Nederlandse Radio Unie gelukken dezelfde artiesten in het pro gramma te houden? Het lijkt zoals de zaken nu staan vrij onwaarschijnlijk en men verwacht eigenlijk, dat de opzet van het 5 mei-avondprogramma „Schouder aan 6chouder" een drastische wijziging ondergaat Prior had de 6how willen laten uit gaan van de vraag: „Wat was uw eerste succesliedje na de bevrijding?". Maar enkele van deze liedjes zijn na vijftien jaar niet goed genoeg voor een nationaal programma en het ligt dus voor de hand dat men dit zal laten schieten. Tenzij de neen-zeggers zich alsnog bedenken en besluiten mee te doen. De uitwerking van het dreigement van de N.R.U. moet dus eerst worden afgewacht. Afgedaan Karei Prior beschouwt voor zichzelf de zaak echter als afgedaan. Hij ont houdt zich derhalve van enig verder commentaar. Maar hij was vrijdagavond niet bij de opnamen voor het programma van Tony Schifferstein van zaterdagavond (een quiz tussen televisie- en radioproducers). Zijn plaats werd ingenomen door Jan Boots, nadat Roel Balten en Flip van der Schalie geen gelegenheid hadden kunnen vinden. Met geen mogelij k - heid(!ü). Trouwens, ook Schifferstein die nu met de ondankbare taak belast is op korte termyn een nationaal programma in elkaar te moeten timmeren was niet van de partij. Op zijn plaats stond Leo Nelissen. Schifferstein moet nu op korte termijn wanneer tenminste het geschil wordt doorgezet en niet alsnog een compromis wordt bereikt vervangers vinden voor de weigeraars. Gezien de stemming in de radio- en televisiewereld waar men hem he* accepteren van de opdracht kwalijk neemt zal dat niet gemakke lijk vallen. Uit het Leidsch Dagblad van 3 mei 1860: Het geschü over het eigen- domsregt van het Haarlemmer meer tusschen het Rijk en de ge meente Leiden schijnt thans zijn einde te naderen. Het Rijk wil wegens het verlies van vischregt aan Leiden IS miljoen betalen. ayi

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1