In Leiden werd tienjarig bestaan Republiek Zuid-Molukken herdacht Gebreken 107 nieuwe huizen worden geweten aan onvoldoende toezicht 4mbonezen zijn het waard een eigen volksbestaan te leiden Raacl Voorschoten besluit tot aanleg algemene begraafplaats VRIJDAG 29 APRIL Zoals elders in dit blad vermeld is gisteravond in Leiden het feit herdacht, dat op 25 april 1950 in de stad Ambon de Republiek der Zuid-Molukken werd ge proclameerd. De strijd van de Ambonezen tegen de dictatoriale machtshebbers in Djakarta duurt nu dus al tien jaar. De afdeling Leiden/Oegstgeest van de landelijke jongerenorganisatie van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft deze herdenkingsbijeenkomst mede georganiseerd. Sprekers op deze bijeenkomst, welke in de foyer van de Stadsgehoorzaal werd gehouden, waren ir. J. A. Manusama, minister van Defensie van de Republiek der Zuid-Molukken en ds. J. H. Ritzema Bos. hoofdredacteur van „De Stem van Ambon". Verder werd er op deze avond Zuidmolukse muziek ten gehore gebracht, terwijl enkele meisjes een dansdemonstratie gaven. Verplichtingen Minister Manusama sprak op een bijeenkomst van „Door de Eeuwen Trouw" Ir. Manusama begon zijn toespraak met te herinneren aan de soevereini teitsoverdracht op 27 december 1949. Ne derland droeg de soevereiniteit over het voormalige Ned.-Indië over aan de Re publiek der Ver. Staten van Indonesië, met uitzondering van Nieuw-Guinea. Op 17 augustus 1950 proclameerde president Soekarno echter opnieuw - hij deed zulks ook in 1945 na de capitulatie van Japan - de Republik Indonesia en be groef daarmee de Ver. Staten van Indo nesië. Dit was volkomen in strijd met de voorwaarden van de soevereiniteitsover dracht. De Zuid-Molukken wensten daar na gebruik te maken van het hun gege ven zelfbeschikkingsrecht. Op 25 april 1950 werd derhalve de Republiek der Zuid-Molukken uitgeroepen. Met nadruk wees spreker erop, dat deze proclamatie was gebaseerd op de rondetafelconferen tie-overeenkomsten. Het tragische is dat de wereld nauwelijks heeft gereageerd op de liquidatie van de deelstaten in In donesië, aldus ir. Manusama. Deze me moreerde vervolgens de strijd op Ambon, welke acht maanden heeft geduurd. Viel het eiland tenslotte in handen van de Indonesische troepen, Ceram evenwel is nog steeds een bastion van de vrijheid. Tien jaar achtereen voert men op dit eiland onder leiding van dr. Soumokil een verbeten strijd tegen de regerings troepen van Soekarno. De minister maakte voorts duidelijk, dat de Repu bliek der Zuid-Molukken wel degelijk bestaat. Hij vertelde dat er op het ogen blik 21.000 Zuidmolukkers in Nederland verblijven en dat dit aantal ieder jaar met 1000 toeneemt. In het afgelopen decennium zijn slechts 136 Ambonezen naar de Oost teruggekeerd. Ir. Manusa ma zei diep gekwetst te zijn wanneer men hem als Indonesiër beschouwt. Wij zijn en blijven Zuidmolukkers. Marianne Sarstadt naar dansgroep van Markies de Cuevas De Nederlandse regering heeft ver plichtingen tegenover de naar Nederland geroepen Ambonezen, maar de Ambone zen op hun beurt hebben verplichtingen tegenover de gemeenschap waarin zjj geplaatst zjjn. Spreker riep de in de zaal aanwezige Ambonezen op vooral dit laatste steeds voor ogen te houden. Wij moeten de wereld tonen, dat wij het waard zijn een eigen volksbestaan te leiden, zo zei hij. Ds. J. H. Ritzema Bos, die als tweede spreker het woord voerde, vestigde de aandacht op de verknochtheid van de Ambonezen aan de Nederlandse drie kleur en op de houding van de Neder landse regering, die de trouw van dit volk heeft beloond met de meest af schuwelijke verloochening. De trouw van de Zuidmolukkers bleek ook weer op de dezer dagen in Den Haag gehouden her denking. Het verheugde spreker ten zeerste in de kranten gelezen te hebben, dat de Nederlandse regering althans op Nieuw-Guinea op haar zaak gaat letten. Al geruime tijd worden in de Zuid-Mo lukken de menselijke waarden vertrapt, maar tot nog toe heeft Nederland geen hand uitgestoken. Ambon kan zich zelf besturen mits de bevolking de steun krijgt van Nederland waarop zij recht heeft. De voorzitter van de afdeling Lei den/Oegstgeest van de Stichting Door de Euwen Trouw, ir. D. van Toorenburg, had de leiding van deze avond. Bouw van geref. ulo school in Zuid-West1 De Geref. Schoolvereniging hield: gis teravond de jaarlijkse ledenvergadering in het gymnastieklokaal van de school Kaasmarkt 1 onder voorzitterschap van ma-. M. Teekenis. Als bestuurslid werden herkozen de heren S. J. Anes, mr. Tee- kens en J. H. de Jong. De heren Ohr. Padding en H. A. Mulder werden in het bestuur gekozen. De plannen voor een u.l.o.-sdhool in het zuidwesten en een 'lagere school in de Meerburgerpolder en het Morskwar tier konden nog steeds niet worden uit gevoerd. De personeelsbezetting was niet eenvoudig; de mutaties en het woning vraagstuk zijn tegenwerkende factoren. Na de pauze bracht de heer De Jong het financiële verslag uit. Hij deelde mee, dat de boeken dit jaar behalve door de kascommissie door een accountants kantoor waren gecontroleerd. Een voor stel van het bestuur om artikel 5 van het huishoudelijk reglement te wijzigen vond geen waardering bij de algemene vergadering. Dit artikel luidt dat de •boeken van de penningmeester door twee leden en twee bestuursleden wor den gecontroleerd. De heer De Jong had gesuggereerd, dit voortaan door een er kend accountantskantoor te doen ge schieden. Als voorzitter va<n de bouwcommissie kon de heer De Jong de verheugende mededeling doen, dat gistermorgen van het departement van O., K. en W. tele fonisch de vergunning voor de bouw van een u.l.o.-sohool in het zuidwesten van Leiden was afgekomen. De aanbesteding kan nu worden voor bereid. De financiële toestand van de vereniging is gezond. De school in het Morskwartier komt op de urgentielij sit van 1960. Het gemeentebestuur is ge vraagd, een gymnastieklokaal te mogen bouwen bij het u.l.o.-sohool in zuidwest. Vooral in de nieuwe wijken heeft de ver eniging gebrek aan gymnastieklokalen. Bij de rondvraag deed dr. K. Dronkert, geref. predikant, een beroep op allen om het christelijk onderwijs in woord en daad te steunen. Jaarvergadering Expogé VELE ACTIVITEITEN Met de herdenking van de gevallenen in de tweede wereldoorlog en de viering van het Bevrijdingsfeest vlak voor de deur, hield het district Leiden van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd gister avond in restaurant „De Harmonie" haar algemene jaarvergadering. In zijn begroetingswoord zei de voor zitter, de heer L. Questroo, dankbaar te zijn voor het feit, dat ons land nu reeds 15 jaar geleden werd bevrijd. Er heerste een goede verstandhouding en in de 15 jaar, dat de vereniging bestaat, zijn er veel activiteiten ontplooid. Hij maakte verder melding van het experiment in de Stadsgehoorzaal, waar een voorlich tingsavond werd georganiseerd, omdat gebleken was dat er bij de jeugd nog te weinig begrip heerste van de toestanden in de jaren 19401945. De heer Questroo sprak de hoop uit, dat er vrede zou mogen heersen en dat het de afdeling in het komende jaar goed mocht gaan. Het jaarverslag van de secretaris de heer W. B. v. d. Burg vermeldde enkele hoogtepunten zoals de benoeming van prof. mr. R. P. Cleveringa tot ere-lid. Het aantal leden en donateurs bedroeg resp. 108 en 30. De pennlngmeesteresse, mevrouw C. Hendriksen-Snel kon melding maken van een batig saldo van ruim f. 430,—. De aftredende bestuursleden mevr. Hendriksen-Snel, W. B. v. d. Burg en F. Voorzaat werden evenals voorzitter Questroo herkozen. Tweede voorzitter J. Witte dankte de herkozen afdelingsvoorzitter voor het werk dat deze in de afgelopen tien jaar als voorzitter van het district Leiden had verricht. Na de bespreking van voorstellen voor het congres 1960 in Amsterdam werd deze jaarvergadering met een kort woord door voorzitter Questroo besloten. De Rijksgebouwendienst heeft het verbeteren van het pathologisch labo ratorium van het Acad. Ziekenhuis on dershands opgedragen aan C.V. Proper te Oegstgeest voor f 371.920, TERAARDEBESTELLING PROF. DR. W. J. DE HAAS Grote belangstelling (Van onze Arnhemse correspondent) Onder grote belangstelling heeft op de begraafplaats „Moscowa" te Arnhem vanmiddag de teraardebestelling van prof. dr. W. J. de Haas, oud-hoogleraar in de natuurkunde en de meteorologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, en oud-directeur van het Kamerlingh Onneslaboratorium, plaats gevonden. Aanwezig waren vrijwel alle vooraan staande Nederlandse natuurkundigen, van wie wij noemen de Leidse hooglera ren Fokker, Taconis, Gorter tegen woordig directeur van het Kamerlingh Onnes-laboratorium Kloosterman, Cleveringa en Woltjer en de Eindho- vense hoogleraren Holst, Casimir, Steen- land en Van der Lede. Voorts prof. Bok uit Amsterdam en vele vertegenwoor digers van de wetenschappelijke, tech nische en administratieve afdelingen van het Kamerlingh Onnes-instituut. De enige spreker aan de groeve was prof. dr. C. J. Gorter, die sprak namens de oud leerlingen van de overleden weten schapsman en mede uit naam van de Koninklijke Academie van Wetenschap pen en de Leidse Universiteit. Hij noem de prof. De Haas een van onze meest markante en vooraanstaande geleerden en schetste de indrukwekkende resul taten van de belangrijke onderzoekin gen en studie van prof. De Haas, van wie hij voorts de liefde voor het nauwkeurig experiment, de verbazingwekkende in- tuitie en de grote organisatorische ga ven roemde. Zijn menselijke kwaliteiten evenaarden zijn reputatie als weten schapsman. Tenslotte zei prof. Gorter, dat een lang en succesvol leven ondanks een slechte gezondheid met het verschei den van prof. de Haas is afgesloten. BEVRIJDINGSKAARTEN Naar aanleiding van het gisteren in ons Blad onder „Lezers schrijven" gepu bliceerde ingezonden stuk, deelt men ons mede, dat bevrijdingskaarten verkrijg baar zijn bij het kantoor van de Her vormde Diaconie, Oude Rijn 44c, de fa. Deene, Breestraat 12 en thans ook bij boekhandel Demmenie, Haarlemmer straat 169. Gisteravond omstreeks half negen heeft de brandweer een in brand staan de auto aan de Uiterstegracht geblust. De auto is vermoedelijk in brand ge stoken door baldadige jeugd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 9aprll Veemarkt. Aan gevoerd 5 stieren, 125 melkkoeien. 245 vette koelen. 142 vare koelen, 45 pinken, 44 vette kalveren, 21 nuchtere kalveren, 110 vett eschapen, 320 fokschapen. 264 vette lammeren. 551 zuig- en weldelam- meren, 60 zeugen, 260 schrammen, 1217 biggen en 23 feiten. Totaal 3632 dieren. Notering: melkkoeien 8001150, vette koelen schoon gewicht 2.803.30 per kg., vare koeien 500950, pinken 300565, vette kalveren levend gewicht 2.403.-. nuchtere kalveren levend gewicht per kg. 1.201.50, nuchtere kalveren levend ge wicht per stuk 3560. vett eschapen 65 95, fokschapen met één lam 110140, fokschapen met twee lammeren 140 Medische Dienst Voorschoten Dokter H. Olthuis, J. W. Frisolaan 3—5, tel. 2527. Wijkverpleegster: Gezondheidscen trum, tel. 2177. Leiderdorp Dokter Van 't Wout, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Warmond Dokter H. A. G. M. Wa lenkamp, tel. K 1711 - 220. Zuster Meijs- sen, Kerkweg 17A, Voorhout, telef. K 2532 - 7796. Wassenaar Dokter J. A. J. Pau- lides, Van Zuylen van Nijeveltstraat 42 tel 4561 en dokter J. C. de Neef. Wil- helminaplein 1, tel. 8303. Apothekers- dienst Wassenaarse Apotheek, Schouw- weg 32, tel. 2402. LEIDERDORP Coöp Raiffeisenbank heeft eigen bankgebouw nodig De algemene ledenvergadering der Coöp. Raiffeisenbank „Leiderdorp", werd gekenmerkt door een goede belangstel ling. De voorzitter, de heer C. Meerburg, heette alle leden welkom, maar speciaal de oud-voorzitter, de heer J. de Graaf, die al vanaf de oprichting van de Bank lid is. Ook de oud-kassier der Bank, notaris W. F. Karstens, was aanwezig. De voorzitter zei verder, dat de gang van zaken tot volle tevredenheid stemt. Ons dorp heeft een spaarzame bevolking want in het afgelopen jaar is er bijna f. 200.000 meer gespaard dan vorig jaar, terwijl ook de jeugdspaarregeling goed verloopt. Als secretaris der vergadering werd de kassier, de heer M. Verboom, gekozen en in het stembureau de heren A. Roest, A. Schipper en L. Engelenburg. Uit het financieel verslag van de kassier bleek, dat 31 december 1958 was ingelegd f. 1.612.435.77 en op 31 decern- Marianne Sarstadt, soliste van het Amsterdamse Scapino-Ballet, dat in de loop der jaren ook vele voorstel lingen in Leiden heeft gegeven, gaat dit gezelschap binnenkort verlaten. Zij heeft nl. besloten gevolg te geven aan een verzoek van de Markies de Cue vas om in het komende seizoen tot zijn beroemde dansgroep toe te treden. Het meisje zal voorlopig deel uitmaken van het cqrps de ballet. De juiste datum van Marianne's vertrek naar Parijs is nog niet bekend. Zoals velen zich nog wel zullen herinneren is de ambitieuze Marianne Sarstadt enkele jaren geleden bijna in aanmerking ge komen voor de hoofdrol in de Ameri kaanse Anne Frank-film. Receptie Koksschool kan niet doorgaan De receptie, welke morgen in verband met de verjaardag van H.M. de Koningin in de Koksschool gehouden zou worden kan wegens ziekte van de commandant van deze school, luitenant-kolonel Wes- sels, niet doorgaan. COLLECTE VLUCHTELINGENWERK Tot de kerkeraden in Nederland werd het verzoek gericht op zondag 1 mei een collecte te houden voor het vluchtelin genwerk. Hoewel dit niet in „Hervormd Leiden" vermeldt staat, stelt de kerke- raad der Hervormde Gemeente er prijs op langs deze weg mede te delen, dat a.s. zondag ook in alle Leidse Hervormde Kerken gelegenheid zal worden gegeven een extra gift voor dit doel te schenken. Men kan zijn bijdrage eventueel ook storten op giro nr. 41878 t.n.v. „het Col lege van Kerkvoogden der Hervormde Gemeente" te Leiden. Op de Rijnsburg er weg heeft zich gisteravond om half elf een botsing voorgedaan tussen twee scooters ko mende uit de richting Oegstgeest. De bestuurster van de vooroprijdende scoo ter moest plotseling remmen voor een overstekende hond. Zij slipte, waardoor de tweede scooter in botsing kwam met de eerste. De bestuurders van beide mo torvoertuigen liepen resp. een hersen schudding en een vleeswond aan de linkervoet op. De gemeenteraad van Voorschoten heeft gisteravond enkele belang rijke besluiten genomen. Zo werd besloten tot aanleg van een algemene begraafplaats over te gaan. Enkele miljoenen werden beschikbaar gesteld voor het bouwrijpmaken van „Adegeest". In dit nieuw te ontwikkelen woongebied werd grond verkocht. De gemeente kon een perceel, dat voor sanering in aanmerking komt kopen. woningprobleem een gunstige bijdrage Ir een nieuws over 1 kan leveren. grenswijzigingen Alle raadsfracties waren verheugd, dat nu eindelijk een voorstel tot aanleg van een algemene begraafplaats aan de orde gesteld kon worden. Men achtte het voorstel echter niet volledig, omdat men een passende aula noodzakelijk vindt. Wel vroegen de raadsleden zich met de heer Pels af hoe dit project van f406.000 gefinancierd kon worden. B. en W. werd geadviseerd spoedig een aan vrage in te dienen voor een verhoogde subjectieve bijdrage uit het gemeente fonds. Burgemeester De Kool deelde mee, dat B. en W. eveneens plannen voor een aula wensen te maken, maar dat zij dit voorstel reeds hadden gedaan, omdat dit gedeelte rijp voor bespreking was. Spre ker noemde dit project een niet-uitstel- bare kapitaalsuitgave. B. en W. zullen trachten de voorgestelde aanleg zo spoe dig mogelijk te realiseren. De nieuwe begraafplaats komt te lig gen ten zuiden van Rozenburg. Het ligt in de bedoeling een aansluitende hoofd beplanting in dezelfde geest aan te leg gen. Het geheel is vrij groot ontworpen, maar dr. Tideman was het met B. en W. volkomen eens, dat het economisch vol komen verantwoord was dit project zo uit te voeren. Hoewel de gronden van de weduwe Hooijmans nog niet in eigendom van de gemeente zijn heeft de raad toch het voorstel om ruim 3 1/4 miljoen beschik baar te stellen voor het bouwrijp maken van deze gronden aanvaard. Ook werd ruim 1 miljoen beschikbaar gesteld voor het leggen van dienstgeleidingen. Minder vlot Minder vlot ging de raad akkoord met de verkoop van 15.500 m2 bouwgrond in Adegeest aan de firma Brandwijk, welke firma op dit terrein 50 koopwoningen wil bouwen. Mr. dr. J. P. I. v. d. Wilde meende, dat B. en W. invloed hadden moeten uitoefenen op de aard van de te bouwen woningen, omdat die wel vrij ruim opgezet zijn, maar niet meer ka mers bevatten dan de normale koop woningen, terwijl juist aan woningen met meer kamers naar zijn mening be hoefte is om een opschuiving te kunnen verkrijgen, die tot oplossing van het Te duur Wethouder Dekker merkte op, dat deze woningen ongetwijfeld niet door Voorschotenaren zullen worden gekocht, omdat ze, ook de hoge grondprijs in aanmerking genomen, zeer duur worden. Burgemeester De Kool verklaarde, dat B. en W. een zeer duidelijk gericht be leid voeren, hetgeen binnenkort zal blij ken als B. en W. met nieuwe voorstellen komen, die meer dan 50 woningen zullen omvatten. Dr. P. S. Seis was verheugd de heer v. d. Wilde zo te horen spreken, aange zien hij de indruk kreeg namens zijn fractie te horen spreken. De fracties van de P. v. d. A. en van de Prot. Chr. groep ginge slechts onder de grootste reserve akkoord met de verkoop van de grond. De heer Dirksen stemde tegen het voorstel tot aankoop van het perceel Schoolstraat 92 (een perceel, dat voor sanering in aanmerking komt), omdat hij de prijs veel te hoog achtte. Vooral de berekening van de inkomensschade (ruim 51 duizend gulden) achtte spr. te hoog. Spr. noemde dit geen normale aankoop meer. zelfs niet als het in het saneringsplan ligt. De heer De Groot achtte de premie voor vrije oplevering te hoog. Volgens berekeningen van de heer Fortanier zal de koopprijs van deze grond f260 per m2 bedragen. Wethouder Dekker zette uiteen, welke plannen de gemeente met deze gronden heeft. Achter de af te breken percelen, waarvan dit er een is, zullen eerst am bachtelijke bedrijfjes komen. Na de doorbraak zullen nieuwe woningen ge bouwd worden, waarbij men denkt aan drie woonlagen of (bij bouw van maiso nettes) op 4 woonlagen. Het zal echter nog wel enige tijd duren voor het zover Alleen nog verven Zoals te verwachten was heeft de raad zeer langdurig gesproken over de toe stand, waarin de 107 nog nieuwe wonin gen in de Vlietwtfk verkeren. B. en W. hadden een rapport gemaakt, waaruit diverse gebreken bleken, die echter gro tendeels reeds hersteld zjjn. Nu reeds verrotte vloeren z\jn vervangen, ge scheurde binnenmuren zijn hersteld, dnaineerleidingen zijn aangelegd, moet nog overgedaan worden alleen het verf- werk. Onvoldoende toezicht De heer Pels weet de gebreken aan een onvoldoende toezicht tijdens de bouw, evenals mevr. De Waal Malefijt en de heer v. d. Wilde. Wethouder Dekker bestreed dit ten sterkste. De oorzaak moet gezocht wor den in de natte zomer van 1958. Ex-wethouder, de heer De Graaff, on dersteunde het betoog van wethouder Dekker op scherpe wijze. Spr. werd en kele malen door de burgemeester afge hamerd. Spr. betoogde o.m., dat bij vele bouwvakarbeiders de verantwoordelijk heid zoek is. De heer v. d. Werf meende echter, dat van meet af aan bjj de bouw van deze woningen grote slordigheid hoogtij vier de. Spr. constateerde, dat in de volks woningbouw de totaalindruk altjjd zo slecht is. Huurverhoging De huur van vele gemeentewoningen werd verhoogd met 20 procent, terwijl na langdurige en enigszins verwarde discussies de raad zich kon verenigen met B. en W., die huuradviescommissie had gevraagd haar oordeel te geven over de huurverhoging van enkele an dere gemeentewoningen. Daarover zal t.z.t. nader worden beslist. Neg geen nieuws Over de nieuwe voorstellen aan G.S. inzake de annexatieplannen van Leiden werd in deze vergadering nog niet ge sproken. Burgemeester De Kool raakte het zijdelings even aan, toen hij op merkte, dat enkele plannen van B. en W. niet uitgevoerd hadden kunnen wor den, omdat een belangrijke brief van G.S. hun aandacht nodig had gehad, waarover hij de raad nog nader zou in lichten. De heer De Groot stelde voor de nieuwe bergruimte voor de beplantings- dienst, waarvoor 15.000 gulden beschik baar werd gesteld, pas te plaatsen, na dat bestudeerd was of een andere plaats ervoor gewenst zou zijn. Spr. voorzag, dat de beplantingsdienst in zijn geheel af gesplitst toch een ander terrein zal moeten gaan gebruiken. B. en W. hadden dit reeds overwogen, maar achtten het beter vooralsnog niet met een ander voorstel te komen. ber 1959 f. 1.849.805.71. Er zyn in 1959 167 nieuwe spaarboekjes uitgegeven, 59 boekjes geheel uitbetaald en nu nog 1334 gewone spaarboekjes in omloop. Er zijn 73 rekenings-couranthouders, waarvan met en 37 zonder krediet. Er moesten 9452 dagboekposten worden verwerkt, hetgeen 1105 meer is dan in 1958. Als lid van de Raad van Toezicht, werd de heer L. v. d. Sijs herkozen en als bestuurslid de heer J. van den Bosch. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering der Centrale Bank 25 mei werden benoemd de heren Muilwijk, P. Goedhart en M. Verboom, de laatste als gevolmachtigd afgevaardigde. De oud-voorzitter, de heer J. de Graaf, feliciteerde het bestuur met de gunstige financiële afloop van 1959. want hij zei, dat hij zioh niet kon herinneren ooit zo'n gunstig jaar te hebben meegemaakt. De heren Karstens, Van Leeuwen en Goedhart wezen op de urgentie van een nieuw bankgebouw, omdat de Bank geen gebouw ter beschikking heeft en haar zittingen houdt in een groot huis. Bovendien is de grond hiervoor gekocht en in het reserve fonds reeds f. 50.000 aanwezig. NAGEKOMEN KERKDIENSTEN Ver. Vrijz. Hervormden (Gebouw Lin delaan 12a)10.30 uur mevr. ds. E. Schneider Vijlbrief, voorgangster N.P.B. te Haarlem. - De heer J. van den Hoek, die zijn benoeming tot hulpprediker bij de Herv. Gemeente alhier heeft aangenomen zal zondag 26 juni a.s. bevestigd worden. Door buitengewone medewerking van B. en W. is ook al een pastorie beschik baar n.l. het huis Erikalaan-hoek Groe- nendijkstraat. VOORSCHOTEN EHBO-DIPLOMA Voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. zjjn geslaagd de dames G. Stoll-Turken- burg, K. Begeer-Baatrup, C. E. Heerma van Vos-Loeb, C. Noorlander, L. den Hollander, T. Pieterse, H. Olsthoorn, T. Ravensbergen, G. Donkersloot en de he ren H. L. Balfoort, L. van Vliet, B. de Vries en H. Stapper. Afgewezen drie kandidaten. Voor het kaderexamen E.H.B.O. slaag de in Den Haag mevr. G. van Oijen- Brouwer. WARMOND AANBESTEDING KRUISGEBOUW Namens het bestuur van het Wit Gele Kruis is onderhands aanbesteed het bouwen van een nieuw kruisgebouw. De inschrijvingen waren als volgt: Gebr. Niersman, Voorschoten f 79.520, T. Lee- nen, Warmond f78.300, C. Witsenburg, Warmond f77.500 en M. W. Meyer, Voorschoten f75.905. 180, vette lammeren 70110, drachtige zeugen 250—325, schrammen 75—95 en biggen 4044—50. Handel voor melk koeien rustig, vette koelen goed, vare koelen en pinken kalm, vette kalveren vlug, nuchtere kalveren redelijk, vette schapen matig, vette lammeren (over- houders) goed, fokschapen rustig, zeugen, schrammen en biggen redelijk. AALSMEER. 28 april C.V. Centrale Aalsmeerse Velling GA.: Snijbloemen: Clematis 50-70, Gerbera 20-43, Calla 25- 47. per stuk. Amaryllis 25-46 per kelk of knop. Fresia 90-190. Iris 90-190. Asp.plum 90-215, Lathyrus 150-305. Pyrethrum 95- 165, per bos. Violieren 25-43, Stepman 90-140, Legray 40-58, Blauw 30-53, Pru nus serrulata 35-65 per stuk. Anjers: rood 25-55, roze 20-39, wit 15-30, Orchid Beau ty 35-56, per stuk. Rozen: Better Times 15-30, Rosalandla 15-36. Edlth Helen 20-41, Parel van Aalsmeer 15-33, Geh. Dulsberg 25-46, Pechtold 12-29, Verschu ren 12-26, Towny Gold 15-28, Mad. Of- man 20-36, Baccarat 45-71, Montezuma 30-58, Stokman 15-29, Sweethart 15-29. Nymph 6083, per stuk. BARNEVELD, 28 april Coöp. Ve- luwse Eiervelllng Barneveld-Ede: Week- aanvoer ongeveer 900.000 stuks, waarvan er thans 384.344 stuks werden geveild. Handel vlug. Notering: eieren van 43 tot 49 gr. f 7.62-8.78. 56/60 gr. f 10.11-11.18. 60/63 gr. f 11.39-11.78, 63/69 gr. f 11.85- 12.67. alles per 100 stuks. Eiervelllng S.B.E.: Aanvoer 823.839 st Handel vlug. Notering: eieren van 57/60 gr. f 10.52-11.10, 60/63 gr. f 11.29-11.85, 63/65 gr. f 11.85-12.10; eendeëleren 60/67 gr. f 7.78-8.89, 67/73 gr. f 8.99-9.97, alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.400.000 stuks. Handel vlug. Notering eieren 59/65 gr. f 11.75-12.50, algemene prijs f 12.05 per 100 stuks, kiloprijs 1.96, basis 61'/2 gr- GOUDA. 28 april Kaasmarkt: Heden werden 21 partijen kaas aangevoerd. Ie kwaliteit noteerde per kg. 1.80-1.95, 2e kwaliteit per kg. 1.65-1.79. Handel was flauw. BEURSOVERZICHT Internationale waarden hielden zich goed Amsterdam, 29 april Vergeleken bij de laagste koersen van de niet-officiële ochtendhandel van vandaag, was de stemming vanmiddag aan de vaste kant, doch vergeleken met de slotkoersen van gisteren vertoonden de internationals een geringe koersda ling. De handel was, mede in verband met het naderende weekeinde, zeer kalm. Wall Street was gisteren opnieuw lager, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen. Hierdoor waren de verwachtingen op het Damrak dan ook niet hoog gespannen, doch zoals gezegd, viel de stemming heel erg mee. Op lagere prijzen was er wat belangstelling van het buitenland en aangezien de verkooplimites gering wa ren, had de vraag een lichte overhand. Hierdoor kwamen er dan ook gedurende de officiële beurs hogere koersen uit de bus dan gedurende de ochtendhandel. Toen noteerden AKU's als laagste koers 458, Philips 917, Unilevers 812, Kon. Olies f. 147.20 en Hoogovens 647. Van middag deden AKU's circa 461, tegen gisteren als slotprijs 463 1/4. Philips was op 928 circa drie punten beneden de vo rige slotkoers. Unilevers lagen zeer goed in de markt en stegen van 821 tot 823, tegen 821 als vorig slotpeil. Kon. Olies op f. 148.20, circa f. 1.40 lager. Hoog ovens schommelden rond de 654 en ver loren op die prijs circa drie punten. In de Scheepvaartsector was het uiter mate stil en de koersen ondergingen dan ook weinig verandering vergeleken met de vorige slotprijzen. Staatsfondsen on veranderd met een iets betere onder toon. De Cultures lagen bij een mini male affaire verdeeld in de markt waar bij certificaten Deli iets hoger en aan delen HVA iets lager noteerden. Claims Aku hadden aanbod te verwerken waar tegenover niet voldoende vraag aanwe zig was. Dit resulteerde in een verlies van circa f4 bij een prijs van f121. WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 april Londen 10.59—10.59%, New York 3.76f§3.77fb, Montreal 3.90fg—3.91-iJb, Parijs 76.86%—76.91%, Brussel 7.56%— 7.56%, Frankfort 90.38%—90.43%, Stock holm 72.99%—73.04%, Zürich 86.88%— 86.93%, Milaan 60.73%—€0.78%, Kopen hagen 54.66%—54.71%, Oslo 52.88— 52.93, Wenen 14.47%—14.48%, Lissabon 13.19—13.20%. De wisselmarkt is morgen gesloten. Vervangen Zeer belangrijk was de gedachte van de heer Van der Hulst, de Amerikaanse windmolen, die de Oranjepolder be maalt, te vervangen door een elektrisch gemaal, als in deze polder de algemene begraafplaats aangelegd zal moeten worden. Bij windstilte kan deze molen heft water niet wegwerken. Beurs van Amsterdam Vrijdag 29 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99% 99% Ned. '59 4% 99% 99% Ned. '59 4% 97-ft Ned. '53 3% 94L 93fi Grootboek obi. 3% 78 Ned. '47 3% (3) 92% 92H Ned. '51 3% 94% Ned. '53 (3%) 93% Ned. '56 3% 93% 93 Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88%L 88% Ned. '55 n ZVa 90% 90% Ned. '37 3 88% 89 Dollarlng '47 3 93 93 Investeringscert. 3.. 97T*gGB 97%GB Ned. 62-64 3 97{ 4 97% Indië '37 A 3 93 93 Grootboek '46 3 89% Ned. W.B 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 36% 35% Nat. Handelsbank 159% 159 Ned. HandelmU261 y4 266 Amst. Rubber 112GL 110%GB H.VA166% 163 Senembah 545 545 AK.U461GB 460 %GB Berkel's Patent (v.) 283 287 GB Calvé Delft cert. 788 798 Deli Mij.en (Ver.) 172.10 175.50 Kon. Pap. v Gelder 271GB 270%GB Hoogovens cert 655GB 651 GB Müller en Co. N_B 446 449 Ned. Kabelfabr. 485GL 483 Philips 931GB 923% GB Philips pref280 277% Unilever 820GB 818% Wilton Feyenoord 188% 188%GB Biliton 2de r 349 349% Dordtse Olie gew. 702 699% Kon. Olie (f20.—) 151 151 idem (50 ét f20.—149.20GB 147.90GB Holl. Amer. lijn 135% 136 Java China Paket 138 137% KLJM110 109.50 Kon Ned Stmv Mij 176%GB 1751-GB Kon Paket Mij 129% 126% Stoomvaart Mij Ned 156% 156 Nievelt Goudr eert 135% 135% v. Ommeren eert. 237 235% Kon. Rott Lloyd 143 141% Ned. Scheepv Unie 141% 140 GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% Idem '48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 97% 97% id. id. "37 I-II (3%) 93 93% Z.-Holland '56 (4%) 97% 99 B Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 103% id. N.W.B. '52 (4%) 96% 96% Industr. Obligaties Philips Dollar lng '51 94H 94% Premieleningen 104% 100% A'dam '51 12% 84% 84% 79% 79% A'dam '56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 79 Enschede '54 2 79* 80 Den Haag '52 I 2% 86L 86 Idem II 2% 89 88% R'dam '52 I 2% 86% 86% 86% 87% Idem '57 2% 98 98% Utrecht '52 2% 89 90L Z.-Holl. 1957 2% 93% 94% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 214 213.50 337 335 H.B.U cert 217% 217% 282 282% Twentsche Bank 265 262 Industrie Ondernemingen 390 387 59 58% K. N. Edmet. A-AA 98% 97% Idem pref wd 108 108 317 Kon Ned Grofsm 151% 152 Holl Constructie 490 lng bur v Bouwnyv 268 262 e.d. Internatio 167% 165 Int Kunststoff Ind 61% 63 Leidse Wolspinnerij 392 392 Rott. Droogdok Mfj 594% 587 Sikken's Lakfabr 626exd. Ver. Touwfabrieken 318 311 Walvisvaart 112% 112% Wernink's Betonm. 158 Van Wtyk en Heringa 114% 114 117 117 Spoorwegen Dell Spoorweg My 6% 5% Amerik fondsen Canadian Pacific R 25% 25% 103% 103% Anaconda 52A 51% Bethlehem Steel 43% 43 42 40% General Motors 44% 44% 80% 79% Republic Steel 53% 59 65% 62% 26% 25% Un. States Steel 76% 75%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9