Onderscheidingen ter gelegenheid van verjaardag H. M. de Koningin WITTE KRUIS WITTE KRUIS Weinig vorstelijke gasten bij huwelijk van Prinses Margaret Steek de vlag uit! Maar... Voorzitter N.C.L.B. over lonen en prijzen in de landbouw KLeNE.. Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 april 1960 Vierde blad no. 30037 Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin is weer een groot aantal onderscheidingen verleend, Hiervan noemen wij de navolgende: Benoemd is tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: mr. R. M. Neuerburg, Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur te Manilla, tevens geaccrediteerd te Vietnam: mr. S. G. M, baron Van Voorst tot Voorst, buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te Belgrado; mr. C. W. Dubbink, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden: mr. B. J. Besier, procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden; mr. U. W. H. Steehman, president bij de Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam; prof. mr. T. J. Dorhout Mees, lid van de Staatscommissie inzake herziening van de Ned. Burgerlijke Wetgeving; jhr. mr. J. H. de Brauw, advocaat en procureur, oud-deken van de Orde van Advocaten In het arrondissement 's-Gravenhage mgr. M. A. Jansen, bisschop te Rotter dam; M. M. A. A. Janssen, lid dei- Tweede Kamer; mr. Ch. J. M. Hens, lid van de Alg. Rekenkamer; jhr. mr. G. Witsen Elias, gewezen voorzitter van de Commissie van Onderzoek inzake on wettige censuur in Ned. Nieuw-Guinea, president van de Arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage; prof. C. van Eesteren, adviseur in stedebouwkundige aangelegenheden der gemeente Amster dam; prof. dr. H. W. Obbink, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; prof. jhr. dr. P. J. van Winter, idem te Groningen; prof. dr. W. G. Burgers, hoogleraar aan de T. H. te Delft; prof. ir. E. F. Boon. buitengewoon hoogleraar aan de T. H. te Delft en adviseur voor atoomzaken; prof. dr. H. J. Bavinck, hoogleraar aan de V.U. te Amsterdam; dr. P. Hennipman, hoogleraar aan de G. U. van Amsterdam; prof. Ch. Glasz, Kon. Commissaris bij de Ned Bank NV: mr. P. F. J. de Kok. voorzitter van de Ver. voor den Effectenhandel; generaal majoor ir. M. Brinkgreve, van het dienstvak van de technische staf; gene- raal-majoor J. T. Winkel van het wapen der artillerie; generaal-majoor H. P. Zielstra; C. Moolenburgh, inspecteur- generaal voor de Scheepvaart; J. Olij- slager, oudste directeur van de N.V. Stoomvaartmij „Nederland"; mr. dr. W. A. van de Garde, plv. secretaris-gene raal bij ministerie van Economische Za ken; ir. E. A. Palte plv. directeur-gene raal van Handel en Nijverheid; prof. dr. C. Coolhaas, hoogleraar aan de Land bouwhogeschool te Wageningen: dr. J. F. van Moorsel, lid van de raad van be stuur van Unilever; prof. dr. A. Querido, directeur Gem. Centraal Bur. Gezond heidszorg Amsterdam; C. W. van Win gerden, oud-voorzitter Ned. Verbond van Vakverenigingen, thans algemeen secre taris van deze vakcentrale; dr. J. Spaan der, alg. directeur Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht; mr. J. W. Peek, burgemeester der gemeente Schie dam; prof. dr. J. P. Kruijt. hoogleraar in de sociologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; A. J. van der Vlerk, wethou der der gemeente Rotterdam; mr. C. P. Tuk, directeur van 's Rijks belastingen: vice-admiraal L. Brouwer; schout-bij - nacht H. Tichelman; schout-bij-nacht G. B. M. van Erkel; schout-bij-nacht vlieger J. M. van Olm; schout-by-nacht arts W. A. Borgeld; mr. I. Duf our, pre sident van de Arrondissementsrechtbank te Almelo; mr. S. J. van der Hoeven, officier van Justitie, hoofd van het ar rondissementsparket te Rotterdam; mr. J. C. Donker, officier van Justitie, hoofd van het arrondissementsparket te Zut- phen; mr. J. E. Mulder, kantonrechter te Groningen; mr. A. Mulder, raadsadvi seur in algemene dienst bij het ministe rie van Justitie. Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: bij bevordering: mr. H. P. Lint horst Homan, Commissaris der Koningin in de provincie Friesland; A. A. Plant, consul-generaal der Nederlanden te Bei roet. Officier in de Orde van Oranje- Nassau: dr. C. H. Schouten, secretaris van de S.E.R.; dr. C. Nagtegaal, direc teur van het Kabinet van de Gouver neur van Suriname; O. F. baron Ben- tinck van Schoonbeten, Hr. Ms. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Washington; mr. C. W. baron van Boetzelaer van Asperen, ambassaderaad aan Hr. Ms. ambassade te Londen; J. B. Haverkorn van Rijsewijk, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Ottawa; prof. dr. J. Kym- mell, chef der Directe Integratie Euro pa van het Min. van Buit. Zaken; H. E. van Ravenstein, laatstelijk hoofd consu- DE 4Cktg, PIJNSTILLER Inderdaad, op Witte Krui» kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar Tabletten, poeders, cachets! laire afdeling te Djakarta; mr. D. de Roo van Alderwerelt, consul-generaal der Nederlanden te Algiers; prof. dr. A. van Selms, hoogleraar in de Semitische taal- en letterkunde aan de universi teit van Pretoria; prof. R. E. J. ten Sel- dam, hoogleraar in de pathologie aan de universiteit van West-Australië te Perth, J. L. Voute, Hr. Ms. buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te Santago de Cile; C. Vreede, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtig minister te Bag dad; Jhr. W. J. H. B. Sandberg, direc teur Sted. Museum te Amsterdam (bij bevordering)Jhr. mr. P. R. Feith, voor heen hoofd van de afd. Public Relations bij de BIPM; dr. J. H. Stelma, voorzit ter van de Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk; tijdelijk vlootpredikant ds. F. Colenbrander. Ridder in de Orde van Oranje Nassau: mevrouw mr. W. E. de Bruine Groene- veldt-Houtman, referendaris bij het Bur. Politieke Zaken van de Directie Inter nationale Organisaties van het Minis terie van Buit. Zaken; Jhr. M. J. Tei- xeira de Mattos, gedelegeerde van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer te Madrid; D. A. van Krevelen, hoofdbestuurslid NATU; H. Th. Nieu- wenhuijsen, penningmeester bestuur der Ver. „De Nederlandse Padvinders"; jkvr. J. A. Wttewaall v. Stoetwegen, oud-se cretaresse van de „YWCA"; mr. J. C. de Wit, hoofdredacteur van de Prov. Overijsselsche en Zwolsche Courant"; J. F. C. van Amelsvoort, koordirigent; me vrouw J, S. H. Bordewijk-Roepman, componiste; mevr. M. Viruly-Dressel- huys, toneelspeelster; H. J. M. Jordans, dirigent van het Brabants Orkest; mevr. W. F. van Kerckhoven-Kling, toneel speelster; L. W. R. Meyer, directeur NV Ufa-Filmex; W. L. F. Orthel, compo nist en pianist: G. W. Smit, dichter en criticus; P. A. Scheen, kunsthandelaar; R. Tolman, natuurhistorisch schrijver; D. Jonker, bestuurslid van de organisa ties op het gebied der Bloembollencul tuur; H. P. Th. Kolk, bestuurslid van organisaties op het gebied van de bloem kwekerij. Advertentie Uw zaoibrand in een paar tellen geblust met Rennies, Afdoend en zonder weerga zyn Rennies - en eigenlijk óók een wonder. Want hoe hevig dat overtollig maagzuur U 't leven zuur maakt en oplaait tot in de keel - met Rennies is 't in een paar tellen grondig geblust. Heus ge doet Uzelf te kort! U kunt niet zonder Rennies. Labour sputterde tegen het bedragdat voor de versieringen werd uitgetrokken (Van onze Londense correspondent) Het officiële programma van het huwelijk van Prinses Margaret op vrijdag 6 mei is thans bekend gemaakt, daarin wordt de Prinses niet bij name genoemd. Zy wordt aangeduid als Hare Koninklijke Hoogheid de Bruid. Antony Armstrong-Jones, vergezeld van zijn z.g. „best man", die in Engeland de bruidegom terzijde staat, de arts dr. Roger Gilliatt, zal 20 minuten voor de bruid in de Westminster Abbey arriveren. Na de dienst zullen de ouders van de bruidegom, de advocaat Ronald Armstrong-Jones en gravin Rosse, die 25 jaar geleden gescheiden zijn, vooraan in de stoet, achter de Koningin-Moeder lopen. Verwacht wordt dat Ronald Armstrong-Jones, tweede vrouw, mevr. Carol Lopez, van wie hij eveneens geschei den is, en zyn tegenwoordige echtgenote, een vliegtuig-stewardess, die twee jaar ouder is dan Prinses Margaret en met wie hij begin van dit jaar in het huwelijk trad, zich eveneens in de kerk zullen bevinden. Gelukkige werkster De premiers van het Gemenebest zul len ook aanwezig zijn, maar niet mee lopen in de bruidsstoet in de kathedraal. Koningin Elizabeth zal zich met een stoet van 5 rijtuigen, begeleid door een escorte van de Household Cavalery, naar de Abbey begeven. De stoet van Prinses Margaret zal uit twee rijtuigen bestaan. De bruid zal worden vergezeld door Prins Philip, die haar z.g. zal „weg geven". Na de plechtigheid zullen Prin ses Margaret en haar echtgenoot zich in de glazen koets naar Buckingham Pa lace begeven, waar de receptie wordt gehouden en waar 12 bruidstaarten op de gebruikelijke wijze zullen worden aangesneden. De enige buitenlandse vorstelijke gas ten bij het huwelijk zijn de Koningin van Denemarken, Prins en Prinses To- mislav van Joego-Slavië. Prins Carl van Hessen, Prins en Prinses Georg van De nemarken, de Prins van Hohenlohe- Langenburg, Prins Maximilian en Prins Ludwig van Baden. Er zullen 2068 gasten in de Abbey zyn, maar slechts 800 zullen het bruids paar bij het altaar goed kunnen zien. De anderen zullen de plechtigheid kunnen volgen op het televisiescherm. Zoals men weet zullen in de kerk 20 televisie monitors worden opgesteld. Bij nader inzien is voor de heren jacquet en duifgrijze hoge hoed voorge- Anderhalf jaar geëist tegen wachtmeester De officier van Justitie by de recht bank in Den Haag, mr. Kemper, heeft tegen een 40-jarige by de parketgroep werkzame wachtmeester van de Rijks politie uit Voorschoten anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. De wachtmeester stond terecht omdat hij akten vervalst zou hebben. Op zeker ogenblik zei de verdediger, mr. Huisman, dat de officier van Jus titie ook wel eens een valse akte maakte. Hoewel de verdediger direct hierop zyn excuses aanbood, wilde mr. Kemper deze niet aanvaarden. Mr. Huisman leverde hierna een bewijs voor zijn uitlating door aan te tonen, dat verdachte onder meer diefstal ten laste was gelegd, ter wijl dit in het geheel niet gebeurd zou zijn. Deze akte was ondertekend door mr. Kemper. Verdachte zou akten, die hij moest uit reiken, vals hebben ingevuld, onder an dere door op de duplicaten aan te halen dat hy deze of in persoon of ten ge meentehuize had betekend, terwijl dit niet het geval was. Verdachte ontkende dit. De waarnemend chef van de griffie van de Hoge Raad, waar de betrokken akten geregistreerd moesten worden, ge tuigde dat er in de administratie niets van een uitreiking was aangetroffen. In een ander geval bleek dit ten gemeente huize ook niet het geval te zijn. In zijn requisitoir vermeldde de offi cier van Justitie dat personen, die wa ren gedagvaard om als verdachte ter zit ting te verschijnen, niet waren opgeko men omdat zij, naar zy beweerden, geen dagvaarding hadden ontvangen. De wachtmeester gaf weliswaar toe dat hij in akten per vergissing sommige verkeerde aanhalingen heeft gedaan, maar hy hield vol dat hij de stukken wel heeft uitgereikt. De officier van Justitie merkte naar aanleiding hiervan op dat het wel heel toevallig zou zijn als juist de door deze wachtmeester uitgereikte stukken, waar over klachten waren geuit, by de griffie van de Hoge Raad of in het gemeente huis waren zoekgeraakt. Ten overvloede had de officier nog een steekproef ge nomen met een ander stuk dat door verdachte moest zijn uitgereikt. De wachtmeester bleef ter zitting bij zijn verklaringen dat hij de stukken wel had uitgereikt en dat de onjuistheden per vergissing waren ontstaan. Uitspraak 12 mei. dat zal worden uitgegeven voor de ver sieringen langs de route. In 1947 werd namelijk slechts 6.000 pond besteed by het huwelijk van Prinses Elizabeth. De socialistische afgevaardigde Marcus Lip ton vond dit nogal vreemd en bovendien was het volgens hem teveel van het goe de, aangezien de huwelijksreis aan boord van het koninklijke jacht „Britannia' 40.000 pond zal kosten. Lord John Hope. de minister van Openbare Werken, antwoordde, dat de vergelyking tussen thans en de periode vlak na de oorlog mank gaat. Toen wa ren de dingen goedkoper en werd alles zo sober mogelijk gehouden. Op de hu welijksdag zullen de Kamerleden, even als de schoolkinderen vrijaf krijgen. De Britse onderstaatssecretaris van Marine. Ian Orr-Ewing, heeft voorts naar aanleiding van vragen van Labour - zijde verklaard, dat de huwelijksreis van Prinses Margaret en Antony Armstrong- Jones aan boord van het koninklijke jacht Britannia geen extra-uitgaven ten behoeve van het personeel bete kent. De twintig officieren en 237 min deren krijgen, ongeacht of het schip vaart of niet, wekelijks tezamen 40.000 gulden uitbetaald, aldus de onderstaats secretaris. Hij herinnerde er aan, dat de (socialistische) regering-Attlee in 1951 het besluit had genomen om de Bri tannia te laten bouwen! De hieropvol- gende conservatieve regering had het „In de afgelopen negen Jaar ls de we- reldproduktie van margarine bijna ver dubbeld. Bedroeg de produktle ln 1950 rond 2.200.000 ton, in 1959 was dit cijfer gestegen tot ongeveer 4.000.000 ton. In de voornaamste margarine producerende lan den is gedurende het vorige Jaar de pro- duktie gestegen, met uitzondering van Duitsland, zowel Oost- als West-Duits- land en Noorwegen". Aldus verklaarde de heer A. Bakker (Nederland) voorzitter van de International Federation of Mar garine Associations. streven Voor de dames ochtend-toilet b<*luit ">et algemene stemmen gesteund, met hoed. Langs de route zullen behal- Engelands gelukkigste werkster is mevr. Betty Peabody, de echtgenote van een kraandrijver, die jarenlang als da gelijkse hulp de steun en toeverlaat van Antony Armstrong-Jones is geweest en op wier schoorsteenmantel thans trots I dt vergulde uitnodiging prijkt om de hu- Vemeliikina aaat mank weiijksdienst in de Westminster Abbey vercjenjKingi yaar muil wonen Mevr Peabody was Cen In het Lagerhuis is dinsdag gesput- van de eersten, die van Tony het grote terd tegen het bedrag van 26.000 pond,1 nieuws van zyn verloving te horen kreeg. ve echte bloemen ook nog bloemen van plastic worden aangebracht, hetgeen een protest van de bloemkwekers heeft ont lokt. Maar de firma, welke de versierin gen verzorgt, heeft verklaard dat kunst bloemen er beter uitzien dan dode! Zorg dat uw fiets in orde is! De tweede brug. welke de beide delen van de Floriade te Rotterdam verbindt over de Westzeedijk. De brug werd gisteren voltooid na 36 uur constructiewerk door de pon tonniers van het 162ste bataljon in Keizersveer. Collecte gezamenlijke militaire fondsen De jaarlijkse collecte van de Geza menlijke Militaire Fondsen (GMFi zal ditmaal worden gehouden in de periode van 2 tot en met 7 mei a.s. in circa 500 gemeenten van ons land. De stichting GMF verleent, waar nodig, steun aan oud-militairen, hun gezinnen of nagela ten betrekkingen en helpt by de moei lijkheden die vele van de dagelijks de mobiliserende militairen bij hun terug keer in het burgerleven ondervinden. Evenals in de voorafgaande jaren zul len niet alleen burgers maar ook mili tairen in uniform aan de collecte deel nemen. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Hoera! Hier is een moment om feestelijk de vlaggen uit te steken fier en vrolijk wappert het dundoek van Neerlands huizen! Maar heeft iedereen zijn vlag terdege nagekeken alvorens hem uit te steken? Is hij niet vuil of ver sleten, gescheurd of sterk ver kleurd? Want dat hoort natuurlijk niet! En nóg een punt: iedereen haalt de vlag natuurlijk vóór zonsondergang binnen. DAt is traditie! De vlag in top, 't is feest! Een extra sigaret gepresenteerd, 't is feest! Welk merk? Gladstone vanzelfsprekend. Want Gladstone is - met of zonder filter - een feestelijke sigaret die iedereen voldoening schenkt. king size VOORNAAM EN AANGENAAM 20 stuks F 1- De Ned. Chr. Landarbeidersbond houdt in Utrecht lijn jaarlijkse ledenraad- vergadering. De voorzitter van de N.C.L.B., de heer P. Stokman, deelde bij opening mede, dat het ledental van de bond is teruggelopen van 29.003 op 1 januari 1959 tot 28.452 op 1 januari 1960. Hij schreef deze vermindering toe aan het feit, dat verschillende arbeiders door rationalisatie en mechanisatie gedwongen werden, naar een andere bedrijfstak over te gaan. Met betrekking tot het loonbeleid, zei de heer Stokman, dat deze niet ongun stig mag worden genoemd. Als een van de zwakke punten in de positie van de landarbeiders noemde hij de langere of kortere periode, waarin een deel van de arbeiders in het bedrijf geplaatst wordt. De heer Stokman meent, dat een sta biele en regelmatige bezetting in de landbouw een belang van de eerste orde is en dat daarom een bepaalde reserve niet gemist kan worden, tenzij men de kost- en garantieprijzen zodanig stelt, dat de seiaoenmatigheid er als het ware van wordt afgenomen. Indien dit onmo gelijk is. acht hij aanvullende werken onmisbaar. De heer Stokman betoonde zich ook een voorstander van een bevor dering van planmatig werken en een zo stabiel mogelijke bezetting door de or ganisaties of het landbouwschap. De heer Stokman constateerde, dat de belangen van landbouw en industrie steeds meer parallel gaan lopen, hetgeen gevolgen heeft voor ondernemers en werknemers in de landbouw. Wanneer we streven haar een relatieve gelijkstel ling met vergelijkbare bedrijfstakken, dan heeft, dit niet alleen betekenis voor de beloning, zo zei hij, maar het gaat in wezen om de wijze waarop geleefd kan worden en waarop een redelijke behoef ten bevrediging mogelyk is. Er bestaat, naar zyn oordeel, in dit opzicht een verschil tussen stad en platteland, in dustrie en landbouw, waarvan nadere studie gewenst is. met name op het ge bied van de arbeidstijden. Men mag, volgens de heer Stokman, bij het sociaal-economisch beleid niet uit het oog verliezen, dat het agrarisch bedryf weliswaar landelijk als een ge heel moet worden gezien, maar da' te ven® de verschillende sectoren als zelf standige en een eigen leven leidende grootheden moeten worden aangemerkt. Hij vroeg zich verder nog af. of de landbouw blijvend in staat zal zijn loonsverhogingen toe te passen zonder dat die in de prijzen tot uitdrukking ko men. Advertentie Ademin voorkomt on genees», bovendien 'n troctatie. Minister Lampe in ons land terug Met niets dan woorden van grote lof en waardering voor de activiteit, die door de Eilandbesturen wordt ontplooid, is de gevolmachtigd minister van de Ned. Antillen in Nederland, de heer W. F M. Lampe, gisteren na zes weken uit Curagao op Schiphol teruggekeerd. „In de politieke wereld op Curasao is thans alles rustig", zo verklaarde hy. „Ik heb met de regering en met de oppositie contact gehad. Er wordt niet meer ge sproken over de algemene maatregel van Rijksbestuur. Algemeen wordt verwacht dat die maatregel binnen afzienbare tijd zal worden opgeheven". De minister sprak er voorts zyn vol doening over uit terug te zyn in Ne derland om zijn werkzaamheden hier te lande te hervatten, en daarby leg ik er nog eens graag de nadruk op. dat de verstandhouding tussen Den Haag en mij nooit iets te wensen overlaat. NIEUWE UITVALSWEG AMSTERDAM—GOOI (Van onze Amsterdamse correspondent) Maandag krijgt Amsterdam een nieuwe schakel in de verbinding met het Gooi. 's Morgens om negen uur zal wethouder mr. G. van 't Huil de nieuwe weg in ge bruik stellen die van het circuit by het Amstelstation via vier viaducten naar Diemen het begin van Ryksweg no 1 loopt. De nieuwe verbinding die drie km lang is, is een onderdeel van het wegenplan rond de IJ-tunnel. Van het Gooi komende zullen automobilisten zonder tijdrovende omwegen dus naar een centraal punt worden geleid van waar zijn hun weg via Berlagebrug of via Wibautstraat naar de binnenstad kunnen vervolgen. Eigenlijk is de Gooiseweg nog maar half klaar. Maandag wordt namelijk alleen de noordelijke rybaan in gebrui gesteld. De weggebruikers zullen het tot augustus met deze 71? meter breedte moeten doen. waarna ook de tweede baan in gebruik wordt gesteld.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7