Kerkdiensten Leiden en omgeving Regeringen nemen maatregelen tot matiging der economische expansie OPEL tot de meest verkochte automobiel N.v. HET MOTORHUIS Onstuimig debat in Lagerhuis over de Britse landsverdediging Hoe maken (le bakkers brood? Hoopvolle aanwijzingen voorde Nederlandse economie aanwezig Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 april 1960 Derde blad no. 30037 Zondag 1 mei Lelden Hervormde Gemeente. Pie terskerk: 10 uur ds. P. J. Mackaay Hooglandse Kerk: 8.30 uur ds. J.Groot; 10.30 uur ds. H. J. v. Achterberg. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot. Marekerk: 10.30 uur dhr. J. Kooij uit Lelden. Maranathakerk10.30 uur ds. P. Kloek. 7 uur ds. M. Ottevanger. Herv. school Boshuizerkade10 uur ?rof. dr. W .H. Beekenkamp uit Delft, uur ds. H. Bouter. Onderwerp: Leidt ons niet ln verzoeking. Herv. Ulo-school Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D .J. Vossers. Aula school Marnlxstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Ver .van Vrijz. Hervormden (Leidsche Volkshuis): 10.30 uur ds. A. van der Klaauw uit Stompetoren. Eglise Wallon- ne; 10.30 uur ds. CH. Cabanis. Academisch Ziekenhuis: 10 uur dr. K. E H. Oppenheimer. Dlaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. de Wit. Geref. Kerk. Zulderkerk: 10 uur dr. Westerink; 5 u. ds. W .Dekker uit Noord- wyk-Binnen. Aula school Timorstraat: 10 uur dr. Von Meyenfeldt; 5 uur ds. Heule. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. De Boer; 5 en 7 uur dr. Dronkert. Maranathakerk: 9 uur ds. Heule; 5 uur dr. Von Meyenfeldt. Aula school Telderskade: 10 uur dr. Dronkert; 5 uur dr. Westerink. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. Mo lenaar. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond.: Weder geboren tot een levende hoop) en 5 uur (ond.: Geheel enige beveiliging ln een bedreigd levensbestaan) ds. C. v. d. Weele. Geref. Kerk (Vrygemaakt)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Rem. Gem.: 10.30 xvur prof. dr. P. A. H. de Boer ds.( Mackenzie bevestiging lid maten). Doopsgez. gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. jr. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50)9.45 uur Hoogmis. (Woensdag 9 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk Vreewijkstraat 19): 10.30 gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. 4 Baptistengemeente: 10 uur (H.A.) en 6.30 uur dhr. H. Schouten jr. (Vrijdag 8 uur bidstond). Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste gracht 3)10 en 5 uur dhr. Dikkes; (maandag 8 uur jeugdbijeenkomst) Leger des Heils: 10 uur heiligmgssa- menkomst. 6.45 uur openluchtsamen komst. 7.30 uur opwekkingssamenkomst. Diensten o.l.v. majoor J. B. Hoevers. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 9 30 uur ds. W. J. van Hoek; 6.30 uur ds. A. P. Helner uit Ter-Aar. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur Dienst des Woords. Alplien aan den Rijn *?erv. Gen?. Julianastraat: 9 uur dr. J. Streeder uit Den Haag; 10.30 uur ds. P. A. Lefeber; 6.30 uur ds. M. Hanemaaijer. Gebouw Jo nathan: 10 uur ds. J. H. Bogers. Kapel Gouwsluis: 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds C. L. v d Broeck te Zwammerdam; 6.30 uur ds. W. Rijnsburger uit Amersfoort. Ouds- hoornsewego 10 uur ds. G. Cadée; 7 uur ds. G. Cadée (Jeugddienst) Martha- Stichting: 10.30 uur ds. J. Th. Meijer. Geref. Kerk Maranathakerk: 10 uur ds. K H .Schuring; 6.30 uur ds. G. Mulder. NÓorderkerk: 10.45 uur ds. F A. den Boeft uit Groningen; 6.30 uur ds. K. H. Schuring. Aula Chr. Lyceum: 10 urn ds. G Mulder; 6.30 uur ds. F. A. den Boeft. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Chr. Geref. Kerk Noorderkerk Griipen- steinstraat: 8.45 en 4.45 uur ds M S. Roos. Oud-Geref. Gem. van Mandersloo- straat: 9.30 en 4 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem. van Mandersloostraat: 7 uur ds. mevr. Hoff-Visscher. Evangelisatie IJsbaangebouw10 uur Ere-dienst; 6.30 uur de heer F. Nlemeijer. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 9.45 uur ds C. v .d. Bosch (H.A.); 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch (dankzegging). (Nieuwer- brug)10 uur ds. P. A. A. Klusener uit Delit- 6.30 uur ds. Kool uit Woerden. Herv.' Evang.: 10.30 uur ds. H. M. Cnos- sen uit Amsterdam; 7 uur ds. M. O. Koole uit Den Haag. Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. D. Koers uit Den Haag. (Nieuwerbrug)9.30 en 6.30 uur ds. S. A. Boonstra uit Woerden. Ger. Kerk (Vrijgemaakt)9.30 en 3 uur ds. H. Scholte._ Ger. Gem.: 10 en 6 uur lees dienst. Luth. Gem.: 9 uur ds. A. Jense. Evang. Kring: 10 uur Ere-dienst; 7 uur dhr. Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw; 6.30 uur ds. C. L^ van den Broeck uit Zwammerdam. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Brussaard uit Loosduinen. Chr. Geref. Kerk: 9-30 en 6 uur ds. P .J. de Bruin. Geref. Gem.: 9 30 en 6 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. Hoff-Visser. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; 6.30 uur ds. J. H de Vree uit Hoogmade. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur dr. Blauw uit Hilversum. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer (Heilige Doop); 5 uur ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur leesdlenst. Ned. Prot. Bond: 10 uur (Nutsgebouw) spr. dhr. De Nie uit Haar lem. Evangelisatie-samenkomst; 3 uur (Nutsgebouw) spr. dhr. J. Zeegers, evan gelist te Haarlem. (Maranatha-bijeen- komst woensdag 8 uur in het Nutsge bouw. Spr. ds. J. Visser uit Amsterdam). Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree (Dankz., H.A.). Kaag Herv .Gem.: 10 uur ds. Fok- kema. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: 10 uur ds .A. Makkenze (H.D.); 6 uur vie. J .van 't Kruis. (Kapel Nieuwe Duin weg) 10 urn- vie. J. van 't Kruis. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. (In terkerkelijke dienst in gymnastieklokaal Narcisstraat): 10.30 uur dsC. R- H. ter Haar Romeny. vlootpredikant M.V.K. Val kenburg. Katwijk aan Zee Herv. Gem. (Nieuwe Kerk): 10 uur ds. Tukker (openbare be lijdenis); 6 uur ds. De Vos (H.D.). Oude Kerk: 10 uur' ds. Offeringa; 6 uur ds. Moerenhout. Kapel: 10 uur ds De Vos; 5 uur ds. Offeringa. Groen v. Prinsterer- school: 10 uur ds. Moerenhout. Zeehos pitium: 6.45 uur ds. Offeringa. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. Pijlman; 4.30 en 6 uur ds. Klaauw uit Krabbendijke. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds De Jong Geref. Kerk (Vrijgemaakt)9.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Gemeente In Ned. 10 en 5 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Zijlstra. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur (H. Doop) en 6.30 uur ds. J. P. Honnef. (Kerkznal Zijlkwartier): 10.30 urn dhr. J de Vries uit Heemstede. (Gebouw): 10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk: 10 uur ds Dijk; 6.30 uur ds. H. J. Koffrie te Leimuiden. (Kerkzaal): 9 urn ds. Koffrie; 5 uur ds. Dijk. Leimuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. M C. L. den Boer uit Chaam. (Pniel): 7 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9 30 uur ds. M. Boukema uit Den Haag; 7 uur dr. C. Gilhuis uit Den Haag. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur (H. Doop) ds. G. Pettinga; 7 uur ds. J. Th. van Veenen uit Utrecht (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 5 ur ds. W. Wijma te Alphen aan den Rijn. Chr. Geref. Kerk- 10 en 4.30 uur prof. J. Hovius uit Apeldoorn. Geref. Gemeente: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst (H.A.) Geref. Kerk (Vrij- zemaakt)10 en 4.30 uur ds. J. J. Ver leur. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst (woensdag 7.30 uur ds. Baay uit Doorn). Ned. Prot. Bond: 10 uur ds. P. Prakman uit Naarden. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. v .d. Hoek; 11.15 uur ds. Hoftijzer uit Leiden. 6.30 uur de heer J. v. d. Hoek. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Noordwük-Blnnen Herv. Gem.: 10 u. ds. Van Dok (gecombineerd met ds. Flammersfeld uit Solingen); 7 uur ds. Van Dok. Geref. Kerk: 9.30 (v .d.Bergh- stichting 11 uur) ds. Dekker; 5 uur ds. J. H. de Boer uit Leiden. Ned. Prot. Bond (lokaal Lindenplein)10.31 tes Smis uit Amsterdam. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. D'iepersloot uit Rotterdam; 7 uur ds. Wiersma uit Wassenaar. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Bouma. Sole Mio: 10.30 uur ds. Heule uit Lelden. N'oordw(jkerhout Herv. Gem.: 10 u. ds. A. H. Smits Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur de eer G. Nieuwenhuysen uit Den Haag; 6.30 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. W. Horlings uit Mill; 2.30 uur ds. H. Boswijk uit Kamerik. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 uur ds. J. Brons uit Bunschoten. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. P. H. van Lent. Oegstgeest Herv. Gem., Groene Kerk: 10.30 uur dr. J. M. van Veen( Be vestiging en intrede van dr. A. Th. van Leeuwen tot predikant voor buitengewone werkzaamheden). Pauluskerk: 10 uur ds. G F. Callenbach (H.D.) Bevestiging ambtsdrager; 7 uur ds. mr. C. Luiten uit Delft. Hoge Mors: 10 uur dhr. J. P. G. Sierat. Ver. v Vrijz. Herv., W de Zw.- kerk: 10.30 uur dr. W. J H. Hubeek. Ger. Kerk, Mauritslaan10 en 5 uur ds. ds. J. H. Baan uit Den Haag. Ger. Kerk (Vrijgemaakt), W. de Zw.kerk: 8.30 uur ds. R. Brands; 3 uur stud. M. Heemskerk uit Lelden. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 u. ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Ge ref. Gem.: 7.15 uur ds. A. W. Cramer uit Nieuwkoop. Rijnshurg Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosliga; 5 uxir ds. M. C. Groene- woxid. (Bethelkerk)10 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 xiur ds. H. van Gosliga. Geref. Kerk (Rapenburg)9.30 xiur ds. L. v. d. Linde; 5 uxir ds. H. Post (Petra- kerk) 9.30 uxir ds. Th. Ferwerda xiit Noordwijk; 5 uur ds. L. v .d. Linde. (Maranathakerk): 9.30 uxir ds. H. Post; 5 xiur ds. Th. Verwerda. Chr. Geref. Kerk (Eben Haëzerkerk)10 en 5 xiur ds. J. Kampman. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.15 uur ds. C. v .d. Weele uit Leiden. Sassenheiin Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Van Harten uit Delft; 5 uur ds. Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Ros uit Hoofddorp; 5 uur ds. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie uit Leiden. Ter-Aar Herv. Gem.: 9 en 2 uur ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10.30 ds. Hey- ner; 6.30 uur ds. Van Hoek uit Aarlan derveen. Valkenburg Herv. Gem. 10 uur en 6.30 uur ds. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong; 5 uur ds. Brouwer uit Hillegom. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Saraber; 7 uur ds. Meijerink. (Rijndijk) 10 uur ds. Meijerink. (Hulp en Hèll) 10 uur ds. Bouwen uit Barendrecht. Ge ref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Smit. Ge ref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur C. D. v. d. Tutte. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. H. Stolk uit Scheveningen. (Esdoornlaan): 9.30 uur dhr. J. v. Woerden uit Stolwijk; 6.30 uur ds. J .R. Cuperus. (Stationsstraat): 9.30 en 7 uur ds. E .H. Kalkman. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 6.30 uur ds. Bouw meester uit Rotterdam. Rem. Geref. Ge meente: geen dienst. Chr. Afgesch. Ge meente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederikse; 7 uur ds. Chr. van der Leeden xiit Hazerswoude. (Kievietkerk) 9 xuir jeugdkerk; 10 xiur ds. H. Beker. (Devlerhxiis)9 xixir Jeugdkerk; 10.15 u. ds. J. T. Wiersma. Geref. Gem. (Bloem- camplaan)10 en 5 uur ds. J. van der Linden uit Rotterdam. (Zijllaan): 10 en 5 uur ds. G. Leenen. Nëd. Prot. Bond (Lange Kerkdam): 10.35 uxir ds. J. Zuur deeg. NPB/Rem. Gem./Doopsgez. Gem. (Johannahuis)10 30 xiur ds. J. Nooter uit Den Haag. Soefibeweging (Wald. Pyr- montlaan 6): 11 uur universele eredienst. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds. G. W. J. v. Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W .Verweij. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. N. W. v .d. Hout uit Hazerswoude. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. E. G. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 uxir ds. Joh. Stehouwer xiit Alphen aan den Rijn; 6.30 uur ds. P J. Mackaav uit Oegstgeest. Geref. Kerk: 10 en 6.30 xiur ds. J. Wagenaar (H.A.). Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. F. Palmboom. Het betere produkt De betrouwbare grondige service Goed geschoold, toegewijd personeel De moderne outillage van onze werkplaatsen en niet het laatst: de superieure kwaliteit en rijeigenschappen maakten voor Leiden en omstreken in 1959. Ook In 1960 Is er een steeds groeiende vraag naar deze bijzon dere wagen. De automobiel met de hoogste Inruilwaarde. m Weer zoveel redenen meer, om bij de keuze van Uw nieuwe wagen een bezoek te brengen aan „Het Motorhuis" en Uw keuze te doen uit de onvolprezen OPEL-serie. Showroom: Stationsweg 1 en 2. Kantoor, werkplaats en garage: Morssingel 1 b Hoge Rijndijk 5 Tel. 24741 Opmerkelijk is de grote vooruitgang op het gebied van de mechanisatie, die deels een gevolg is van het personeels tekort, waarmee men de laatste jaren heeft te kampen. Nederland telt tal van fabrikanten van bakkerijmachines, die ook in belangrijke mate exporteren. Overigens betekent de mechanisatie niet dat er aan de bakker lagere vaktech nische eisen zouden worden gesteld. In tegendeel: het kost nog altijd zeven leerjaren eer men zich bakker kan noe men. Niet minder dan acht exposanten stellen diepvries-installaties ten toon. De diepvries is bezig ingang te vinden in de bakkerij. Deze installaties maken het mogelijk brood desnoods een weeklang vers te houden. Wellicht, dat wij via deze diep vries eindelijk eens vers brood aan het ontbijt kunnen krijgen! e Wetenschappelijke en financiële tredloop met Amerikanen ivas niet bij te honden (Van onze Londense correspondent) R.A.F.-bommenwerpers, uitgerust met H-bommen en voortbewogen door straal motoren, (over een aantal jaren xvaarschijnlijk voorzien van Amerikaanse Sky- bolt-raketten) zullen in geval van oorlogsdreiging zoveel mogelijk over vliegvelden in de gehele wereld worden verspreid om het risico van een Russische nucleaire aanval op Engeland zelf zoveel mogelijk te verminderen. De Britse minister van Defensie, Harold Watkinson, zinspeelde woensdag in het Britse Lagerhuis op dit plan tijdens een onstuimig debat over het plotselinge opgeven van de enige Britse H-bom-daket „Blue Streak". Hierdoor wordt het ook duidelijk, xvaarom Engeland zo krampachtig vasthoudt aan zyn eis om minimaal honderd vierkante mijl soeverein grondgebied op Cyprus als militaire basis te behouden. Men neemt aan, dat Britse bommenwerpers met een H-bom eventueel op Malta, in Afrika, Singapore en op Borneo zullen worden gestationeerd. Londen stapt af van „grandeur politiek" De kwetsbaarheid op de grond en de precisie van de Russische raketten is de hoofdoorzaak van het opgeven van de ,,Blue Streak". Een andere be langrijke reden is dat het project, waaraan drie jaar is gewerkt en dat kortgeleden door de Britse regering nog hemelhoog werd geprezen, te kost baar wordt. In totaal zijn er waar schijnlijk honderd miljoen pond (een miljard gulden) mee gemoeid geweest, een bedrag waarvan menigeen schrikt, maar dat door de regering als een peu leschilletje wordt beschouwd, vooral tegen de achtergrond van de astrono mische bedragen, welke de Verenigde Staten jaarlijks aan rakettenonderzoek besteden. Minister Watkinson ver klaarde. dat zonder fouten en verspil lingen de gehele Britse defensie onmo gelijk zou zijn, zulks als gevolg van de snelle, technische ontwikkeling, waar door een project vaak al hopeloos ver ouderd is, hoewel het zich nog in een beginstadium bevindt. Duncan Sandys, de minister van Luchtvaart, die tijdens de oorlog be last was met de verdediging van En geland tegen Duitse vliegende bom men, gaf volmondig toe, dat Engeland zowel wetenschappelijk als financieel niet in staat is nog langer met de Ver enigde Staten op raketgebied te wed ijveren. Het is goedkoper om in de toekomst raketten in Amerika aan te schaffen. Washington gaf de verzeke ring, dat aan het gebruik daarvan door Engeland met Britse explosieve la dingen geen beperkingen zullen wor den opgelegd. Vandaar, dat de Britse regering vasthoudt aan de illusie van een onafhankelijk Brits afschrikwapen, Nehato-exposities in het R.A.I.-gebouw (Van onze Amsterdamse correspondent) Op 10 mei a.s. zal Prins Bernhard in Amsterdam de txveede nationale bakkers tentoonstelling openen, die deze maal niet uitsluitend voor de bakkers wordt ingericht, maar vooral ook voor het leken-publiek. De Nebato, die tot stand is gekomen door eendrachtige samenwerking van de drie grote bakkersorganisaties, zal onder het motto „Ons dagelijks brood in de wereld" laten zien, wat er zoal te pas komt voordat het brood op tafel komt. Op deze Nebato, die van 10 tot en met 19 mei in het RAI-gebouw te Amster dam wordt gehouden, is een interes sante broodexpositie te zien, met enige honderden soorten brood uit verschil lende perioden van onze beschavings geschiedenis. Sommige broden zijn hon derden jaren oud; er is zelfs een ver steend brood bij van enkele duizenden jaren oud. De Canadese regering is op de bak kerij-tentoonstelling aanwezig met een inzending die een beeld geeft van de strenge kwaliteitsnormen van de tarwe uit Canada. De Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek zal in een speciaal te bouwen bioscoop zaal voorstellingen geven van een door Carillon-films vervaardigde film „Le vend brood". Deze film geeft een indruk van de grote rol die het brood heeft ge speeld in de historie van de mensheid en van de grote betekenis, die het brood Het kerkgebouw der Chr. Geref. Gemeente te Alphen aan den Rijn. (Foto LD./Holvast) Advertentie oök^p^ë^a^vaï^vaïïdaag^ïög^të^ heeft. Uiteraard wordt er op de Nebato ook aandacht besteed aan de actie met de broodbonkaarten, die de komende weken door alle bakkers in Nederland voor 25 cent worden verkocht ten bate van de achtergebleven gebieden in de wereld waar nog honger wordt geleden. Staat sluit consolidatie voor 1960 af (Van onze financiële medewerker) Hoewel de beschouwingen van de president van de Ned. Bank in het jaarverslag van die instelling altijd een zeer belangwekkende bijdrage vormen tot de actuele economische litteratuur, kan men niet zeggen, dat ze op de Amsterdamse beurs grote invloed hebben uitgeoefend. Verklaarbaar is dit in zoverre dat de president zich van een absolute prognose onthoudt en zich na een scherpzinnige analyse van de huidige situatie, bepaalt tot het stellen van twee mogelijkheden, welke beide voor hen, die aan het economisch leven leiding geven, grote zorgen mee brengen. De eerste is, dat de politiek van prijsbeheersing, welke door de regering en ook door de president van de Ned. Bank wordt voorgestaan, slaagt, in welk geval de loonsverhogingen tot grotere consumptie, grotere invoer, meer investe ringen, maar een daling van de export en een achteruitgang van de betalings balans zullen leiden. De tweede mogelijkheid is, dat de prijzen zullen stijgen, waardoor het effect van de loonsverhogingen wordt tenietgedaan, nieuwe loon eisen niet zullen uitblijven, een nieuwe spiraalbeweging van Ionen en prijzen zal ontstaan en het concurrentievermogen in de export zal worden verzwakt. Dit probleem doet zich niet alleen in ons land voor, maar geldt voor alle lan den, die de laatste tijd een fase van toe nemende welvaart hebben doorgemaakt en aan die welvaart nog geen einde heb ben zien komen. Voor heel West-Europa constateert de economische commissie van de VN een nog steeds stijgende vraag, welke alleen niet tot een verbre king van het evenwicht zal leiden als de prijzen op peil kunnen worden gehou den, wat tot een verdere versteviging van de positie der Westeuropese beta lingsbalansen met de VS zou kunnen lei den. De handelsoverschotten doen uiter aard nieuwe deviezen binnenkomen en geven nieuwe stimulansen tot vergroting van de liquiditeit, welke op haar beurt weer tot een onverantwoorde stijging van bestedingen en investeringen kan leiden De president van de Deutsche Bundesbank heeft dan ook reeds ge waarschuwd een eventueel liquiditeits overschot te zullen neutraliseren, o.m. door een verhoging van minimum-depo sito's by de Bundesbank en in Engeland hoewel het voor de leverantie van de vervoermiddelen voor de H-bomladin- gen voortaan aangewezen zal zijn op de Verenigde Staten. Het zwakke punt is echter, dat de nieuwe Amerikaanse projecten, zoals de Skybolt een door vliegtuigen te lanceren raket ook nog alleen maar op papier staan en waarschijnlijk pas over tien jaar wer kelijkheid zullen worden, zodat Enge land gedurende deze periode geen eigen vergeldingswapen van betekenis zal bezitten. Thans dwingen de harde feiten de Britse regering om terug te krabbelen. Engelands omhelzing van de ,,Blue Streak" bevatte destyds eenzelfde ele ment van grandeur-politiek als De Gaulles Sahara-honi Sir Winston Churchill woonde een groot deel van het debat met grote be langstelling bfj. Op de tribune zat de Australische premier Robert Menzies. Zoals men weet is Australië ten nauw ste betrokken geweest by het „Blue Streak-project. verwacht men van de Bank op England een soortgelijke maatregel, niet zozeer om de wederopleving van de Engelse economie af te remmen, maar wel om het tempo te matigen. Ook de Ned. Bank overweegt blijkbaar de particuliere banken, naast, de rente loze reserve, die ze thans reeds bij de centrale bank moeten aanhouden, te verplichten tot het aanhouden van ren teloze deposito's, teneinde daardoor de liquiditeit te beperken en de particuliere bestedingen en de industriële investe ringen in de hand te houden. Als zelfs de president van de Neder - landsche Bank ten aanzien van de ont- xvikkeling van de economische verhou dingen geen positieve voorspellingen durft te doen, maar enkel mogelijkheden ziet, die elk voor zich tot een nauwlet tend toezien op het verloop van de ver schijnselen nopen, is het begrijpelijk, dat men op de beurs in het verslag van de Nederlandsche Bank geen positieve aanwijzingen vindt voor het verder koersverloop van de aandelenmarkt. Het stemt overigens wei tot voldoening dat dr. Holtrop in zijn verslag een in vele opzichten gunstig oordeel uitspreekt over de Nederlandse economie, zoals deze zich in het afgelopen jaar heeft ont wikkeld. Met name heeft het de aan dacht getrokken dat op grond van de hem ter beschikking staande gegevens de toeneming van de particuliere beste dingen in 1959 by die van de industriële investeringen is achtergebleven en ze. ondanks een stijging van 2% ten opzichte van 1958, toch nog 1% lager waren dan in het overbestedngsjaar 1956. Van niet minder betekenis moet worden geacht, dat de stijging van het totaal verbruik en van de investeringen bij de toene ming van het nationaal inkomen is ach tergebleven, zodat de nationale bespa ringen van bijna 20% in 1958 tot ruim 22% in 1959 zijn gestegen. Dit wil dus zeggen, dat er voor de loons- en salaris verhogingen, welke in de loop van 1960 zyn en zullen worden toegepast, een ze kere marge aanwezig is. Het gevaar is alleen, dat de boog in dit opzicht al te sterk wordt gespannen. Het is daarom een gelukkige omstan digheid. dat ertussen de overheid en de leiding van het bankwezen een harmo nische samenwerking bestaat en de er varing van 1956/'57 heeft geleerd, dat dit samenspel, mede dank zij het verscherp te wetenschappelijk inzicht dat men heeft in de vele faotoren. die de gang van het economisch leven bepalen, tot het gewenste resultaat kan leiden. Van groot belang hierbij is dat uit de jaarverslagen van vele ondernemingen de mogelijkheid tot een niet onbelang rijke vergroting van de arbeidsprodukti- viteit is gebleken, waardoor in weerwil van stijgende bedrijfskosten, in het af gelopen jaar toch een grotere winst kon worden verkregen. Ook deze week heeft de Amsterdamse beurs, voor wat de af deling der Nederlandse industriële aan delen betreft, de stimulerende uitwer king daarvan ondervonden. De Kon. Ned. Zout behaalde een winst van f. 28'L- miljoen tegen f.23 miljoen in 1958, De Vereenigde Glas van f. 18.2 miljoen te gen f. 13.4 miljoen. Van der Heem f. 5.4 miljoen tegen f. 3.9 miljoen. Nyma van f. 4.9 miljoen tegen f. 3.3 miljoen, om er slechts enkele te noemen. Van Berkel handhaafde haar dividend over een ver groot kapitaal, de Hoogovens rapporte ren. na een gunstig jaar, voor het eerste kwartaal van 1960 een beter resultaat en de Unilever heeft bij monde van haar president aandeelhouders nog eens op de zeer krachtige positie van het con cern en het bevredigende rendement van haar bedrijven (10%) gewezen en daarbij de voordelen van de dikwijls aangevoch ten zelffinanciering in het licht gesteld. Dit alles heeft niet kunnen verhinde ren dat met name voor de internationa le fondsen vry scherpe koersdalingen tot stand kwamen, waarvoor in hoofdzaak de slechte stemming van Wall Street verantwoordelijk moet worden gesteld. Aandelen Koninklijke hebben zich dit maal aan een verdere daling kunnen onttrekken, omdat, hoezeer het jaarver slag ook staat in het teken van een over de gehele linie scherpe concurrentie, er toch nog wel enkele lichtpunten in te ontdekken zijn. Het bedryfs- en kapi taalsrendement is bij de Konink lijke Shell niet meer zo groot als enige jaren geleden, maar tegenover haar con currenten kan de groep zich tot dusver onverzwakt handhaven. Het feit. dat zy voor het verhoogde dividend niet meer dan een derde van de beschikbare winst nodig heeft en de balanswaarde van de aandelen, ondanks de ruime afschrij vingen op de duurzame produktiemidde- len in tegenstelling met wat bij vele an dere internationale concerns, vooral in het buitenland, het geval is ver boven de beurskoers der aandelen uitgaat, verdient toch wel de aandacht. Een goed teken voor de verwachtin gen. welke het bedryfsleven van de toe komst koestert, is de toeneming van het aantal nieuwe aandelenemissies, welke worden aangekondigd. Deze week met name de Demka. die f. 4 miljoen aande len uitgeeft 150%. Dat de Nederlandse Slaat van de rui me kapitaalmarkt gebruik maakt om no- eens f.300 miljoen 4%% obligaties *r nlaaf«en. maa' mag worden aaneen'" men. het laatste beroep op de kapitaal markt voor dit jaar. kan niet verwond- ren. En evenmin, dat de kners van uit gifte, de vorige maal (februari) 98% dit maal tot 99'i% is verhoogd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5