Amerikaanse atoomraket-machtig wapen Nederlandse strijdkrachten Café-Rest. „Zomerzorg" CETA-BEVER BUITENBIJTS Agenda Met een enkel woord VRIJDAG 29 APRIL 1960 Niet minder dan dertig uur in totaal hebben de Indiase premier Nehroe en zijn communistisch - Chinese collega Tsjoe En-lai eind vorige en be gin deze week in Nieuw-Delbi gesproken over de grensgeschillen tussen hun lan den. Maar zij kwamen, naar de mening van bevoegde waarnemers, niet verder dan een totale mislukking. Beiden hiel den aan hun standpunten vast: Nehroe aan zijn verdediging van eenmaal deug delijk vastgestelde grenzen of, voorzover die ontbraken, aan gewoonte en gebruik, Tsjoe aan zijn weigering om het met militaire middelen verkregen gebied aan India terug te geven. Het enige posi tieve element is, dat deskundigen van de beide regeringen gedurende de a.s. zomer elkaar in Peking en Delhi ont moeten zullen om alle beschikbare do cumenten te bestuderen en op grond daarvan hun regeringen rapport uit te brengen. Een pover resultaat van een ontmoeting, welke overigens in zoverre verheugend is, dat er tenminste onder handelingen gevoerd worden. Praten is beter dan vechten, Waar gaat 't eigenlijk om? Er zijn twee omstreden gebieden, wel ke een punt van geschil uitma ken: Ladak in het noordoosten van In dia en het z.g. „noordoostelijk grens gebied", tussen Boetan en Birma, teza men ongeveer 125.000 vierkante kilome ter en derhalve tennaastenbij viermaal de oppervlakte van Nederland. Daarvan is thans een stuk ter grootte van ons land door de Chinezen bezet; op de rest doen zij aanspraken gelden. Men her innert zich, dat in de herfst van het vorig jaar in India heel wat deining ontstond, toen bij een grensschermut- seling twaalf Indiase politiemannen werden gedood en er tien gevangen ge nomen werden .Die spanning is nog al tijd niet geluwd en er bestond in India onder de bevolking dan ook grote oppo sitie tegen een bezoek van premier Tsjoe. Aanvankelijk stond Nehroe op het standpunt, dat hij wel met de Chi nezen praten wilde mits vooraf de troepen teruggetrokken waren, doch deze eis heeft hij tenslotte laten vallen, tot groot ongenoegen van brede lagen des volks, die daarin zoiets als capitu- leren-bij-voorbaat meenden te zien. Nehroe is evenwel een man, die op tijd zijn been weet stijl te houden, zij het dan onder de indruk van de woede van zijn landgenoten. Tsjoe, die vroeger eens heel hartelijk in de Indiase hoofdstad werd ontvangen, moest ditmaal genoegen nemen met een ijskoude, strikt-protocollaire ontvangst onder bijzonder strenge bewaking van de veiligheidspolitie. Overigens toonde hij ontstellend weinig begrip voor het gekwetste nationaal gevoel van de In diërs. Kroesjtsjef bestond het nog kort geleden de Amerikaanse steun aan In dia (ten bedrage van acht miljoen gul den) „een nieuwe vorm van kolonialis me" te noemen en in dit voetspoor-van onbeschaamdheid ging Tsjoe nog en kele stappen verder door zijn verklaring dat het hele grensverschil „een over blijfsel van India's koloniale verleden" was. Dat was een duidelijke leugen (India is juist ingenomen met de wijze waarop de Britten in het verleden de grenzen zoveel mogelijk hebben vastge legd) en een lompheid bovendien, die aan de sfeer van de onderhandelingen bepaald niet ten goede kwam. Toegegeven moet worden, dat het standpunt van India ten aanzien van Ladak niet bijzonder sterk is. Het gaat hier om een uitermate dun bevolkt gebied, waarin de Indiase rege ring haar activiteit beperkte tot een en kele legerpatrouille. Bovendien ligt het achter de Karakoroem-keten, zodat het van India uit militair uiterst moeilijk bereikbaar is. Zó slecht was India op de hoogte van wat er gebeurde in dit door vrome Boeddhisten bewoonde terrein (zij houden zich bezig met het winnen van zout), dat op zeker ogenblik gecon stateerd moest worden, dat de Chine zen er een weg doorheen hadden aan gelegd, een weg van groot stategisch be lang, omdat die een verbinding vormt tussen Tibet en Sinkiang, waar zich een uitgebreide wapenindustrie zou be vinden en dat in elk geval de vind plaats van kostbare ijzerersten is. Dat wist Nehroe allang, zeggen zijn tegen standers, want de Chinezen begonnen er al vijf jaar geleden mee, maar hij hield het geheim in de hoop, dat er wel een regeling met Peking getroffen kon worden... Hie dit zij, die verbinding willen de Chinezen nu niet meer uit handen geven. Bovendien schrijft men Peking nog twee andere argumenten voor zijn houding toe: de agressiviteit van de communisten richt zich, na de invoering van het afschuwelijke com mune-stelsel in het binnenland, nu ook naar buiten en voorts zou Peking nog altijd zeer gebelgd zijn over de hulp, welke India destijds aan de uit hun land gevluchte Tibetanen verleende en in het bijzonder over het asiel, dat de Dalai Lama in India geniet. Evenmin willen de rode Chinezen iets weten van de z.g. McMahon-linie, welke in 1914 werd vastgelegd tussen het toenmalige Brits-Indië, Tibet en China. Deze scheidingslijn ontleent haar naam aan de Engelse voorzitter van de commissie, die de grenzen baseerde op de water scheiding en de algemeen erkende ge woonten. Peking beroept zich nu op het feit, dat de Chinese regering destijds wel aan de vaststelling deelnam, maar weigerde er officieel haar goedkeuring aan te geven. Een sterk punt voor Tsjoe is, dat ook Tsjang-Kai-sjek (thans zijn tegenstander op Formosa) aan het eind van de jaren '20 bezwaar maakte tegen de McMahon-lijn, waar dan weer tegenover staat, dat zij wèl op Chinese kaarten te vinden is. Er is dus plotseling leven gekomen in de .slapende' Himalaja-grenzen. Dit feit heeft in sterke mate bij gedragen tot een herleving van het na tionale zelfbewustzijn in India, voor zover dat. na het verkrijgen van de zelfstandigheid en het vertrek van de Britten, ingesluimerd was. Nehroe staat voor een moeilijke taak, want militair is India bepaald zwak:, met zijn leger van een half miljoen'man kan het niets beginnen tegen de strijdmacht van drie miljoen Chinezen. Steeds meer wordt Nehroe's neutralistische politiek ondergraven. Want luider en luider worden de stemmen van hen, die bijv. pleiten voor een defensief verbond met lopig zal het zover wel niet komen, ze- Pakistan en andere buurstaten. Voor- ker niet onder het bewind van Nehroe, die vreest voor al te nauwe banden met de Westelijke militaire defensie, zoals die met name gestalte heeft gekre gen in de Cento, opvolgster van het „pact van Bagdad". Aangenomen moet worden, dat het grensgeschil tinsen China en In dia niet binnen enkele maanden uit de weg geruimd kan worden. Dit be hoeft evenwel niet te betekenen, dat er helemtól nooit een regeling tot stand komt, welke aan het standpunt van In dia in genoegzame mate tegemoet komt. Honest Johnnu organiek De Nederlandse strijdkrachten hebben er sinds kort een grimmige en lugubere, maar voor de verdediging van ons land uitermate belangrijke bondgenoot bü ge kregen. Sedert het najaar van 1959 zijn namelijk regelmatig onderdelen van de lanceerinrichting voor het Amerikaanse projectiel „Honest John" in ons land aangekomen. De „afdeling veldartillerie, 762 mm raket, Honest John", die als eerste Nederlands onderdeel dit wapen te bedienen krijgt, staat thans klaar om zonodig ingezet te worden. Gisteren werd in de legerplaats ,,'t Harde", bij Oldenbroek gedemonstreerd met dit voor Nederland nieuwe wapen. De zwarte, ongeveer negen meter lange Zonest John", die herinneringen op roept aan de Duitse V2, behoort tot de categorie niet-geleide projectielen en is in dit opzicht dus een „conventioneel" wapen. Minder conventioneel is echter, dat de brisantlading in de raket zonodig vervangen kan worden door een atoom lading, met een uitwerking honderden malen groter dan een normale brisant- granaat. De „Honest John", die door de Ame rikanen als een zeer belangrijk wapen gezien wordt, nog steeds vervolmaakt wordt, waardoor het projectiel absoluut niet verouderd is. Sinds de eerste onder zoekingen in Redstone (VS) in 1950 is het zwarte projectiel dan ook „voor spoedig" opgegroeid tot een indrukwek kende kolos van drie ton, welke met een snelheid twee en een halve maal zo groot als het geluid door de ruimte raast. Tunesische klacht over Franse aanval De Tunesische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Mongi Slim, heeft gisteren de voorzitter van de Veilig heidsraad een brief gezonden waarin de aandacht van de raad wordt gevestigd op de toestand aan de Tunesisch-Alge rijnse grens. In de brief wordt voorts melding ge maakt van schendingen van de Tunesi sche grens door Franse troepen. Om een bijeenkomst van de raad wordt evenwel niet verzocht. De Tunesische regering heeft opnieuw meegedeeld, dat Franse militaire vlieg tuigen het Tunesische luchtruim ge schonden en Tunesisch gebied gebom bardeerd en beschoten hebben. Franse artillerie had gevuurd op een Tunesi sche militaire post. Nog steeds nasleep van liehnaffaire Het Arnhemse Gerechtshof heeft zich gisteren acht uur beziggehouden met de zaak tegen een Doesburger die volgens de dagvaarding lijsten zou hebben ver valst waarop het gewicht stond van de helmen, welke bij de „Verblifa" werden vervaardigd. Verdachte had bij de Ver blifa de leiding van de helmen produk- tie. Wegens het plegen van bedriegelijke handelingen, welke de veiligheid van de staat in gevaar zouden kunnen brengen eiste mr. G. Bijvoet, de procureur-gene raal, een jaar gevangenisstraf. In november 1957 had de rechtbank te Arnhem verdachte-arbeidscontractant bij het ministerie van Oorlog, veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. De eis luidde toen vier jaar. Uit het verhoor kwam naar voren dat bepaalde dienstvoorschriften ten op zichte van het keuren van helmen bij de betrokkenen niet bekend waren. Verdachte werd ervan beschuldigd dat hij de lijsten zodanig veranderde, dat de helmen het juiste gewicht hadden. Vol gens hem waren al honderdduizenden helmen afgeleverd en nooit gewogen. Volgens de procureur-generaal heeft men de man teveel zijn vrijheid gelaten. De verdediger, mr. Lion, de raadsman, meende, dat de gewichtstaten geen in vloed hadden op het al of niet accepte ren van de Verblifahelmen. Tenslotte moest uit schietproeven de kwaliteit worden bewezen. Het hof zal over 14 dagen arrest wijzen. De raket wordt op een speciaal gecon strueerde wagen vervoerd en van deze wagen met behulp van een takel op de lanceerinrichting geplaatst. Een werkje van enkele minuten voor de militairen, die hun opleiding daartoe in Amerika hebben gekregen. De lanceerinrichting wordt nu opgesteld in een „schuilplaats" vanwaar 2rij onmiddellijk nadat hiertoe het bevel gegeven wordt in stelling gereden kan worden. Zodra dan het schot, na het bepalen van het doel en de meting van de wind, afgevuurd is en een enorme staart van roetzwarte rook en een geblakerde strook tot ongeveer 600 meter achter de lanceerinrichting de plaats hiervan verraadt, wordt deze teruggetrokken. En terwijl de inrichting weer van een raket wordt voorzien heeft de „Honest John" zijn lugubere taak allang volbracht en is hij, ongevoelig voor elektronische storingsmaatregelen van de vijand, feilloos draaiend in een rechte baan op zijn doel afgegaan Schilderijenveiling via t.v. Gisteren zijn te New York vijftig mo derne schilderijen tot een totaalbedrag van een kleine drieeneenhalf mil joen gulden geveild. De verkoop ge schiedde om gelden te verkrijgen voor de bouw te New York van een mu seum voor moderne kunst. Voor de eerste maal is bij een der gelijke verkoping gebruik gemaakt van de televisiezodat televisiekijkers van New York, Los Angéles, Dallas en Chicago konden bieden. Voordat de veilingmeester een schil derij aan de hoogste bieder toewees, overtuigde hij zich er voor elk der vier aangesloten televisienetten van, dat er inderdaad geen hogere biedingen wer den gedaan. Een schilderij van Cézanne, „Ap- iïs", werd voor een kleine achthon derdduizend gulden verkocht, hetgeen het record van deze veiling betekende. ,,De viool" van Brogue bracht meer dan een half miljoen gulden op, het geen voor een schilderij van deze mees ter een record is. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.10 Vaticaanse act. 18.26 Metro- Êole ork. en solist. 18.60 Regeringsuitz.: migratierubriek. Het emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pol. lezing. 19.40 Verz. progr. v. d. mil. 20.35 Water in Eu ropa, klankb. 20.55 Lichte muz. 21.15 Theate randersomen dat er vruch ten, vlinders, veulens, vogels, vissen zijn, satire. 21.45 Kamerork. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Mgr. dr. Alfons Ariëns: Apostel van de kentering, toespr. 23.65- 24.00 Nws. Hilversum H, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 Hulp aan vluchtelingen, lezing. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Het plat teland nu, lezing. 19.45 VPRO-nws. 19.50 Literair progr. 20.55 Nws. VARA: 21.00 Qulzprogr. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muzlekrevue. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. NCRV: 20.30 Act. 21.00 Ballet.. 21.30 Film. 22.15 Wat ben Ik? VOOR ZATERDAG 30 APRIL Hilversum I, 402 m. NATIONAAL PROGRAMMA: 7.00 Ge lukwens namens de omroep. 7.07 Nws. 7.20 Gram. 8.01 Gelukwens namens de omroep. 8.07 Nws. 8.20 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Kinder-aubade. 10.00 R.-K.-ultz. 10.25 Gram. 10.50 Piano duo en soliste. 11.15 Reportageflltsen défilé voor het Kon. Paleis te Soestdijk. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. trio. 13.00 Toespr. 13.05 Nws. 13.20 15 Jaar geleden, praatje. 13.25 Promenade- ork. en solist. 14.00 Omr.ork. en solist. 14.15 Gelukwensen van Overzee. 14.30 Omr.ork. 14.60 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 16.00 Gram. 16.10 Mozart in Den Haag, klankb. 16.50 De Italiaanse tournée van het Radiophllharm. ork. 17.10 Gram. 17.30 Lichte muz. 18.01 Nws. en weerber. 18.15 Lichte muz. 18.45 Gram. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Meisjeskoor en instr. kwint. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.30 Ra diophllharm. ork. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. Hilversum II, 298 m. NATIONAAL PROGRAMMA: 7.00 Ge lukwens namens de omroep. 7.07 Nws. 7.20 Gram. 8.01 Gelukwens namens de omroep. 8.07 Nws. 8.20 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Kinder-aubade. 10.00 Kamerork. en solist. 10.25 Morgen dienst. 10.50 Pianoduo en soliste. 11.15 Reportageflitse défilé v. h. Kon. Palels Soestdijk. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr .trio. 13.00 Toespr. 13.05 Nws. 13.20 Vijftien jaar geleden, praatje. 13.25 Promenade-ork. en solist. 14.00 Omr.ork. en solist. 14.00 Omr.ork. en solist. 14.15 Gelukwensen van Overzee. 14.30 Omr. ork. 14.50 Gram. 15.00 V. d. Jeugd. 16.00 Gram. 16.10 Mozart in Den Haag, klankb. 16.50 De Italiaanse tournée van het Ra diophllharm. orkest. 17.10 Gram. 17.30 Lichte muz. 18.01 Nws. en weerber. 18.15 Lichte muz. 18.45 Gram. 19.00 Gevar. Advertentie. TELEFOON 21444 WEEKEIND MENU'S f3.50 - f4.50 - f5.50 MENU f 4.50 Asperge soep Gebraden kip Forestière Appelmoes - Geb. aard. Chipolata pudding. Voor kinderen hebben wij een speciaal menu f 3. Muziek Zaterdags van 2024 uur. Zondags van 16—24 uur. Ad verten tl e) Schuren, bungalows, schutting! VRIJDAG Den Burcht (grote zaal)Feestavond Leidse Chr. Oranjever. 8 uur nam. Rehoboth: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. mej. P. van Wichgeren over „Pales tina, het land van de bijbel". 8 uur nam. RembrandtlyceumFancy fair „Emté- :ës". Salonboot Ursula (ligplaats Utrechtse Veer)Onderzoek op t.b.c. 24.30 en 7 9.30 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litterls Sacrum. Opv. van „Ik herinner me mamma". 8 u. nam. Circus De Jonghe. 8 uur Stadsgehoorzaal: Feestavond Personeels- ver. Sted. Lichtfabrieken. 8 uur nam. ZATERDAG Doopsgez. Kerk: Adventskerk. Bijbel studie 1011 uur voorm.; 11 uur voorm. ds. H. K. la Rondelle van Delft. Rest. Royal: Receptie zilveren zaken- Jubileum Wasserij „De Eendracht". 2.30 5 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Litterls Sacrum. Opv. van „Ik herinner me mamma". 8 uur nam. Station N.S.: Excursie N.C.R.V. défilé te Soestdijk. 7 uur voorm. BINNENLAND Het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft de moge lijkheid geopend tot instelling van vak- diploma's voor de binnenlandse groot handel en de im- en exporthanael in groenten en fruit. Op 13 mei wordt door de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond in het N.V.-huis te Utrecht een bijeenkomst gehouden ter herdenking van het 60-jarig bestaan van deze bij het N.V.V. aangesloten bond van agrarische arbeiders. Bij KB. is benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de Rijksuni versiteit te Utrecht om onderwijs te ge ven in de godsdienstsociologie en -ethno- logie, dr. J. van Baal, thans met het geven van dit onderwijs belast. De derde Internationale schoenen- beurs Nederland, georganiseerd door de Kon. Ned. Jaarbeurs in samenwerking met de Federatie van Nederlandse Schoen fabrikanten, zal van maandag 2 tot en met woensdag 4 mei in Utrecht worden gehouden. De inzendingen van 146 fir ma's, die een oppervlak van 3.500 m2 in beslag nemen, zullen te zien zijn in de Margriethal, een van de expositiegebou wen op het Croeselaanterrein. Want Peking wil niets liever het her stel van zijn geschonden reputatie in Azië, waar men erg geschrokken is van de agressieve houding van de Chinese communisten, die hun mond vol hebben over vreedzame samenleving, maar daarvan in hun politiek (Tibet!) heel weinig laten merken. Het is niet on denkbaar dat de regering in Moskou in dit verband haar goede diensten kan verlenen. Immers, hoe nauw de banden tussen de beide grote communistische staten zijn mogen, tegenover die ideële eensgezindheid staat het conflict der nationale belangen. Vooral met het oog op de komende topconferentie en haar eventueel vervolg, alsmede in verband met het a.s. bezoek van Eisenhower aan Moskou, zou Kroesjtsjef niets liever willen dan bijlegging van het Chinees- Indiase grensgeschil. De vraag is maar, in hoeverre men in Peking nog naar Moskou wenst te luisteren... BUITENLAND Algerijnse regering" ls per vliegtuig uit Cairo naar Peking vertrokken voor be sprekingen met Chinese leiders. Buiten landse waarnemers zien verband tussen dit bezoek en het recente bezoek van de voorlopige regering om buitenlandse vrij willigers voor de strijd tegen Frankrijk. China is één van de weinige niet-Arabl- sche landen die de voorlopige Algerijnse regering hebben erkend. Ook de Sovjet- Unie is nog niet tot erkenning overge gaan. De Kamer van Afgevaardigden van Uruguay heeft in een telegram aan pre sident Eisenhower, aan de voorzitter van het Amerikaanse Congres, aan de rege ring van Californië en aan de advocaat van de veroordeelde te kennen gegeven, dat het Uruguese volk van mening ls dat de doodstraf niet aan Chessman mag worden voltrokken. Op het proefterrein te White Sands in Nleuw-Mexico is gisteren een Nike- Zeusraket van een ondergrondse lanceer- plaats afgeschoten. De Nike-Zeus is een raket, die gebruikt moet worden om vij andige intercontinentale raketten in de vlucht te vernietigen. Deze raket ls, die nog niet operationeel ls, zal het volgend Jaar beproefd worden tegen raketten die zich in hun baan bevinden. Generaal-majoor Ghaz tani, voormalig waarnemend der de regering-Noeri es Said, die in 1958 ter dood veroordeeld werd, is woensdag uit de gevangenis ontslagen. Daghistani's doodvonnis is vorige maand in drie Jaar gevangenisstraf veranderd. Premier Kas- sem heeft toen de doodvonnissen van acht mensen, onder wie oud-premier Fadhll Jamali, in gevangenisstraffen ver anderd. lopig niet meer tot in de 12 mijlszone begeleiden, zo heeft de minister van Landbouw en Visserij, John Hare, giste ren in het Lagerhuis meegedeeld. De oor logschepen zullen nog wel met de trel- lers meegaan, maar buiten de 12 mill blijven, de grens van IJslands territoriale wateren. Prinses Margaret en Antony Arm strong-Jones hebben gistermiddag drie uur in de Westminster Abdij vertoefd om de laatste bijzonderheden van de huwe lijksceremonie met de deken van de ka thedraal te bespreken. De vUf Marokkanen, die wegens het verkopen van vervalste spijsolie ter dood werden veroordeeld, hebben, evenals de drie beklaagden, die tot levenslange ge vangenisstraf werden veroordeeld, hoger beroep aangetekend. Het Hof van Be roep zal hierover binnen acht dagen uit spraak moeten doen. Waaggebouw: Expositie „Bevrijd Neder - landland". 9.3012 uur, 25 en 710 uur nam. LuxortheaterZondagmorgenbijeenkomst Byzonder Kerkewerk. 10.30 uur nam. Volkshuls: Poppentheater Harlekijn: Première van „De koning met het vier kante hoofd". 3 uur nam. Den Burcht (grote zaal)Ver. van Zeeuwen „Luctor et Emergo". Opvoering van „Tapto Moeie". 8 uur nam. Middelstegracht 5: Afscheid mej. E. G. Bos van chr. kleuterschool. 8 uur nam. Waaggebouw: Expositie „Bevryd Neder land". 25 en 710 uur nam. Warmond, wykgebouw Wit Gele Kruis: Moedercursus. 7.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle „Joseph in Dothan". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Waaggebouw: Expositie „Bevrijd Neder land". 25 en 710 uur nam. Rijnsburgerweg 70: Ledenverg. Ver. tot bestrydlng der t.b.c. 8.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Bevrijdingsmonument: Stille Tocht. 7.30 uur napi. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal)K. en O. Jazz- TENTOONSTELL1NGEN Academie: Tentoonstelling „Tekenin gen en gouaches van Joh. van den Berg en schilders van de Ecole de Paris (tot 28 mei). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN Casino „Aparte tafels". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. „Alleen op de wereld". A.l. Zaterdag: 2.30 uur; zondag: 2.30 en 4.45 uur. Studio „Het zevende zegel". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Breng de Bismarck tot zinken" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido Striptease en gangsters". 18 jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Operatie Petticoat". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon en feestdagen: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Song of India". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon- en feestdagen: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. In alle theaters woensdagavond alleen een voorstelling om 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur, zaterdag 7 en 9.15 uur, zondag 2.30, 7 en 9.15 uur Hopla Conny. A.l. Maandag en dinsdag 8 uur Mensen in hotel. 18 jaar. Donderdag 2.30 en 8 u. Udn Abends in die Scala. A.l. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Geopend: Apotheek Reijst, Steen6traat 35, tel. 20136. Zaterdag 30 april zijn alle apotheken geopend tot 13 uur. Vanaf 13 uur zijn geopend: Apotheek Van Driessum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4 tel. 23553. Vanaf 18 uur is alleen geopend: Apo theek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. Voor spoedgevallen zijn van zaterdag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Stoffers, wy- dicks, Van Alphen, Roodenburg, Vermaat en Hartman. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Te Oegstgeest van hedenmiddag 6 uur tot zondagnacht 24 uur dokter Van Wal- chren. tel. 22030 en van zondagnacht 24 uur tot maandagochtend 7 uur, dokter Reterink, tel. 20394. By geen gehoor by CJw halsarts of specialist (of diens waarnemen), bel op dokterstelefoon 22222. progr. 19.30 Meisjeskoor en Instr. kwintet. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.30 Ra diophllharm. ork. 22.15 Gram. 22.30 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 10.35 —11.45 Gelukwens door Z. E. prof. dr. J. E. de Quay. Daarna: Re portage bloemendefilé langs Paleis Soest- denk. VARA: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: NATIONAAL PROGR.: 20.00-20.20 Journ. en weeroverz. 20.20-21.00 Herh. telrecording défilé te Soestdyk. 21.00 Ar tiestencafé. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Automobilistenkron. 12.30 Gevar. muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Gram. 14.10 Hoorspelen. 15.10 Boekbespr. 15.45 Gevar. progr. 16.45 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sportprogr. 18.45 Gevar. muz. 19.15 Pari. overz. 19.30 Gesprekken. 20.00 Ge var. progr. 21.00 Nws. 21.15 Pol. praatje. 21.30 Hoorsp. 22.45 Avondgebeden. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.36 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Hersengym. 12.30 Nws. en gevar. muz. 12.45 Sportparade. 13.10 Cricket. 13.35 Uitsl. cricket. 13.40 Intermezzo. 13.45 Gram. 14.10 Tenniskampioensch. 14.30 Lichte muz. 15.00 Cricket. 15.10 Motorraces. 15.20 Tennis. 15.30 Cricket. 15.40 Gram. 15.55 Motorraces. 16.03 Ten nis. 16.05 Uitsl. sport. 16.10 Voetbal. 16.40 Zwemmen. 16.50 Motorraces. 17.00 Sport- reportages. 18.00 Gram. 18.15 Cricket 18.25 Jazzmuz. 18.55 Cricketuitsl. 19.00 Journ. 19.24 Voetbal. 19.30 Dansmuz. 20.00 Gram. (Om 20.30 nws.) 21.00 Ge var. muz. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.) 23.55 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 17.15 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Vrolijke koormuz. 20.00 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Ork.conc. 22.35 Dansmuz. 24.00 Nws. 1.00 Gram. 2.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.00 Gevar. muz. 14.30 Gram. 14.40 Kamermuz. 23.05 Festival v. Wenen. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Praatje. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz.kaleidoscoop. 14.30 Radlojourn. 15.00 Gram. 15.15 Gram. 15.45 Gram. 16.00 Lichte muz. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelrecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gram. 20.45 Gram. 21.00 Gram. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 m.: 12.17 Lichte muz. 12.52 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Bel Canto. 14.23 Disco- club. 15.23 Gram. 15.30 Rep. Intern, ten- niswedstr. Davis-Cup: ZwitserlandBelgië 17.00 Nws. 18.53 Gram. 19.10 Lichte muz. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 21.00 Discoparade 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Gevar. muz. 23.55 Nws. VOOR ZONDAG 1 MEI Hilversum I. 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inlei ding Hoogmis. 8.30 Plechtige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 Gewyde muz. 10.15 Inl. op de kerkdienst. 10.30 Herv. kerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk in de spie- iel van de pers, lezing. NCRV: 12.00 >ram. KRO: 12.15 Artiest in geestelijke zin, praatje. 12.30 Lichte muz. 12.55 De kerk zijt Gij, praatje. 13,00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, praatje. 13.10 De Wad- ders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 14.00 V. d. ieugd. 14.30 Oude muz. 15.10 Gram. 15.30 Muz. lezing. 16.00 Sport. 16.30 Her enigingszondag, klankb. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeerde kerkd. NCRV: 18.30 Gewijde muz. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 De ge lijkenissen van Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Lof. 20.45 U bent toch ook van de party?, praatje. 20.55 Promenade- ork. en sol. 21.35 De kleine Johannes, hoorsp. (dl. 1). 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Meesterwer ken van de religieuze muziek. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. muz. 8.35 Gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven. 10.00 Gram. 10.30 Cabaret. 11.00 Reportages 1-meivieringen in het buitenland. 11.15 Intern, socialistische liederen. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.20 Omr. ork. en solist. 15.30 Toneelbeschouwing. 15.45 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Reportages 1-meivieringen in het buitenland. 17.30 Soebkad uit de pot, hoorsp. (XI). 17.50 Nws. en sportuitsl. Daarna: Sportjourn. VPRO: 18.30 Kerkd. IKOR: 19.00 V. d. kind. 19.30 De Open Deur, lezingen. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 20.35 Het witte handtasje, hoorsp. 21.15 Muzikale biografie. 22.05 Radiojournaal. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22.45 Gram. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal; 11 uur ds. G. Toornvliet - uitzending van dienst voor belangstellenden op 24-4-1960; 2.45 uur Kinderdienst; 3.30 uur dr. P. J. Richel van Heemstede. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 20.00 1 mei, een kleine kroniek. 20.15 Een verhaal over mensen. 20.45 Gevar. progr. 22.00 AVRO, KRO, VARA en VPROSportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Ilome Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork.conc. (Om 15.20— 15.40 Het schilderij v. d. maand). 16.15 The Brains Trust. 17.00 V .d. kind. 17.60 Money Matters. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Llefdadigh.qproep. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Vragenbeantw. 22.00 Ork.conc. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verz.progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Gevar. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoor spel. 17.00 Interviews en gram. 18.00 Lied- les. 18.30 Hersengym. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Verz.progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Musical. 22.00 Popul. liedjes. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Gevar. muz. v. vroeger. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Ge var. muz. 14.30 Barokmuz. 15.30 Ork. conc. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork.conc. 18.40 Tenor en piano. 19.00 Nws. 19.30 Jeugdkoren. 20.00 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork.conc. I.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 6.15 20.00 Progr. t.g.v. 1 -meiviering. 20.05 Ork.conc. 21.25 Gevar. progr. en Knapen koor. 22.25 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 824 m.: 12.15 Amus.muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 V d. sold. 14.00 Louise, opera. 15.45 Sport. 17.00 Sport en alg. nws. 17.05 Koor zang. 17.15 Lichte muz. 17.50 Het feest v. d. arbeid, klankb. 18.10 Meiliedjes. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 De 1 mei-manifestaties, klankb. 19.55 Gram. 20.00 Gevar. progr. 20.40 Plano- spel. 21.00 Omr.ork., sopr. en tenor. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.05- 24.00 Gevar. muz. 484 m.: 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.10 Popul. muz. 14.45 Gevar .muz. 17.00 Nws. 17.35 Gevar. muz. 17.45 Le Chant de la Mine, oratorium. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.20 Gevar. muz. 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 2 MEI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. en sport uitsl. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewyde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V .d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theo logische etherleergang. 11.00 Gram. 11.30 Quiz. 12.00 Pianorecital. 12.26 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Tulpenrally. 13.00 Nws. 13.15 vyftien Jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.60 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 15.45 Gram. 16.00 Bybeloverdenking. 16.30 Klavecimbel-recital. 16.40 Vocaal ensem ble. 17.00 V .d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege ringsuitz.: De functie van het internaat in Nederlands Nieuw-Gulnea, door J. F. van Bruggen. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Kamermuz. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Musette-ens. en sol. 20.20 Zü ontstaken het vuur, hoorsp. 21.20 Gram. 21.30 Pianorecital. 22.00 Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Tulpenralley. 22.45 Avondover denking. 23.00 Gram. 23.30 Idem. 23.40 Het Evangelie in Esperanto. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Toespraak 7.25 Reportages 1-meivieringen in het bui tenland. 8.00 Nws. 8.15 Herh. toespraak. 8.30 Orgelspel. 8.45 Gram. 9.30 Tachtig jaar na tachtig, litt. progr. VPRO: 10.00 Morgenwyding. VARA: 10.20 V. d. vrouw II.00 Gram. plm. 11.50 Gram. 12.00 Omr.- koor, Promenade-ork. en sol. 12.42 Land en tuinb.meded. 12.45 Gelijkheid van kansen, toespraak. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Pianoduo en soliste 13.40 Socialistische strijdliederen. 14.05 De eerste ofers van den eersten strijd, hoorsp.documentaire .15.10 Gewyde muz. 15.45 V. d. oudere luisteraars. 16.45 Volksliedjes. 17.00 Rep. 17.10 Lichte muz. VARA: 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 De man die open deed, klankb. 19.30 De wilde vaart, cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Mei-bijeenkomst. 21.30 Dit ls uw leven. 2.30 Nws. 22.40 Radio Phllharmonisch Ork. en solist. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn, van 1820 uur) I. Baldassare Galuppl. Concerto nr. 6 a quattro in c kl. t. Grave, Andante, Allegro. Virtuosi dl Roma o.l.v. Renato Fasano. II. Lulgi Boccherlni. Concert voorfluit en orkest in d gr .t. Allegro moderato. Adagio, Rondo. Allegretto. Camlllo Wa- nausek, fluit. Pro Musica Orkest, Wenen oJ.v. Charles Adler. III. Gioacchino Rossini. Petite Messe Solennelle. Caterina Mancinl, sopraan; Oralla Dominguez, alt; Giuseppe Berdinl, tenor; Mario Petri, bas. Coro Pollfonico dell'Accademia di Santa Cellla di Roma. Gino Gorini, Carlo Vldusso, piano. Fer- rucclo Vignanelll, orgel. Dirigent Renato Fasano. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 309 in. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 16.30 Accordeonspel16.45 Pro gramma voor de oudere luisteraars. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoor spel. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.36 Planorecital. Engeland, BBC Light Programmé, 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. progr. 13.30 Nws. en cricketuitsl. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Gevar. muz. 15.15 Gevar. muz. (Om 15.30 nws.) 15.45 Muz. bij het werk. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 16.45 Uitsl. races en gram. 17.30 Nws .en gevar. progr. 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en voordr. 21.00 Gram. (Om 21.30 Nws.) 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 nws.) 23.56-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.05 Ork.conc. en sol. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Die Jahreszeiten, oratorium. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gevar. progr. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.30 Gram. 14 25, 16.00 en 17.30 Gram. 18.05 Kamer muz. 23.35 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12 34 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Operette-muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.06 V .d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Franse les. 18.00 Protest, ultz. 18.15 Vioolrecital. 18.20 V. d sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Negro-spirituals. 20.00 Klavecimbel-reci tal. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Gram. 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamer muz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m. 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Ork.conc. 15.30 Gram. 16 07 Gram. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Hedendaagse Belg. muz. 17 40 Gram. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 21.00 La voix humaine, opera. 22.10 Gram. 22.55 Nws. (Van hedenmorgen 7 uur) ad SS bj> d 22 1 1 sa ai ■s S3 Amsterdam zwaar bew. nno 7 11 4 0.5 Den Helder zwaar bew. no LO 9 5 0.1 Ypenburg half bew. nno 4 10 3 0.3 Vlisslngen onbewolkt no 7 10 5 2 Eelde half bew. n 1 9 2 0 De Bilt onbewolkt no 3 11 3 0.2 Twenthe half bew. no 2 9 -1 5 Eindhoven zwaar bew no 4 12 2 1 Z.-Limburg motregen n 6 9 3 1 5 Helsinki sneeuw ono 7 13 0.1 Stockholm zwaar bew. n 5 7 1 0 Kopenhagen zwaar bew. nno 4 6 3 0.7 Aberdeen mist w.stil 12 1 0 Londen licht bew. n 2 12 3 0 Brussel zwaar bew. n 4 10 2 3 Luxemburg sneeuw no 4 8 0 2 Parijs half bew. nno 6 11 2 1 Bordeaux onbewolkt nnw 2 14 2 0 Grenoble regenibui w.stil 11 14 0 Nice licht bew. nnw 4 13 6 3 Berlijn onbewolkt n 3 7 1 3 Frankfort regen no 4 8 2 5 München mist o 2 7 -0 11 Zürich sneeuwbui ozo 2 8 1 6 Genève sneeuw 2 11 0 2 Locarno geh. bew. w.atil 16 3 0 Wenen onbewolkt nnw 4 11 5 0 Innsbruck zwaar bew. w.stt 10 -1 1 Belgrado geh. bew. no 1 10 4 6 Athene zwaar bew. w.stil 20 Rome licht bew. ono 3 17 7 8 AJacclo onbewolkt O 3 16 3 0.1 Madrid onbewolkt n 2 21 2 0 Mallorca half bew. n 3 2 0 Lissabon onbewolkt nw 6 23 13 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2