Ruim 300 bedrijven willen de lonen berekenen door elektronisch brein Geraffineerde procuratielioudster in München stal twee miljoen mark Amerikaanse Congrescommissie niet verrukt over ban voor explosies Centrum voor elektronische administratie in oprichting Haar soon Michael leidde er een buitengewoon weelderig leven van Moskou kan ontploffingen van flinke omvang onder de grond vrij gemakkelijk geheimhouden Kerkelijk Leven Zuidkoreaanse parlement akkoord met aftreden van Syngman Rhee VRIJDAG 29 APRIL 1960 Initiatief Sociaal Werkgevers Verbond Vele handelingen in fractie van seconde (Van onze Amsterdamse correspondent) Binnen enkele maanden zal worden opgericht het Centrum voor Elektronische Administratie, dat per 1 januari 1961 met zijn werkzaam heden hoopt te beginnen. In dit Centrum, dat zal beschikken over een elektronische rekenmachine, zullen enkele honderden bedrijven in Nederland met gezamenlijk meer dan 100.000 werknemers de week- en maandlonen kunnen laten berekenen. Voor een goede bedrijfsvoering is het noodzakelijk, dat er een goede administratie wordt gevoerd. De loonadministratie vormt echter het knellende probleem, dat de laatste jaren zoveel rompslomp is gaan vergen, dat andere administratieve taken in de ondernemingen erdoor worden bedreigd. Een voorbeeld: een middelgroot bedryf in ons land moet iedere week aan iedere arbeider berekenen hoeveel arbeidsuren, overuren, toeslaguren, inhaaluren, ziek te- of verlofdagen, vakantietoeslag en eventuele reis- en verblijfskosten moeten worden uitbetaald. Maar daarnaast moe ten worden ingehouden loonbelasting, sociale verzekeringspremies, pensioenpre mies, AO W-premies en eventueel boeten, spaarfonds, sociaal fonds, kolenspaar- fonds, personeelsvereniging en vakver eniging, waarbij bepaalde inhoudingen voor en andere weer na de belastingre kening voor aftrek in aanmerking ko men. De loonadministratie kost tijd, mensen, geld en niet zelden ergernis. Knappe koppen hebben de elektroni sche rekenmachine uitgevonden die al deze handelingen in een fractie van een seconde kan verrichten. Zo'n computer kost echter ruim een miljoen gulden, te duur dus voor een bedrijf van bijv. 300 of 500 werknemers. Teneinde te bestuderen in hoeverre een gezamenlijke aankoop en een geza menlijk gebruik van zo'n computer is aan te bevelen, heeft een werkgroep uit het Centraal Sociaal Werkgeversverbond deze kwestie in beschouwing genomen. De bevindingen en aanbevelingen van de werkgroep hebben geleid tot het plan het centrum voor elektronische admini stratie op te richten. Belangrijke kostenbesparing Mr. J. Mulder, voorzitter van de werk groep, heeft ons voorgerekend dat de kosten van de loonadministratie bij de verschillende bedrijven zeer uiteenlopen, namelijk van f. 30 tot f. 225 per werkne mer per jaar, doch dat de kosten van loonadministratie verricht door een ge meenschappelijke computer voor deze bedrijven slechts f. 14 tot f. 35 per jaar zullen bedragen, waarbij men van veel rompslomp zal zijn verlost. Een elektro nische brein werkt bovendien niet alleen snel maar ook foutloos. Totdusver raak ten door de veeleisende loonberekenin- gen de kostprijsadministraties wel eens achterop. Straks kan deze echter ook aan de computer uit handen worden ge geven alsmede het maken van statis tieken, die- voor het inzicht in het be drijf van de ondernemer van belang zijn. Voorop gesteld moet worden dat het centrum voor elektronische administra tie geen personeelscentrale voor de aan gesloten bedrijven wordt - het verricht slechts de routine-handelingen waarvoor de bedrijven de gegevens leveren die in de vorm van loonstrookjes terugkomen. In grootstekantoorgebouw Het centrum wordt ondergebracht bij de Coöperatieve Vereniging Centraal Beheer G.A., de werkgeversorganisatie die zich nu de uitvoering van de sociale verzekeringswetten naar het gemeen schappelijk administratiekantoor is over geheveld, vrijwel uitsluitend met de ad ministratie van verzekeringen van on dernemers bezighoudt. Het Centraal Beheer zetelt in Amster dam's grootste kantoorgebouw aan het Bos en Lommerplein waar ook het ge meenschappelijk administratiekantoor is ondergebracht. In dit gebouw zal de elektronische re kenmachine met een neven-apparatuur worden geïnstalleerd. Er zullen 75 personeelsleden nodig zijn, voor het merendeel voor het ma ken van ponskaarten. Die machine die 40.000 tekens zal kunnen „onthouden en een loonbedrag kan becijferen uit maximaal 80 gegevens, zal van een nood- aggregaat worden voorzien om te voor komen dat tienduizenden gezinnen zon der loon zouden komen te zitten als on verhoopt de elektrische stroom zou uit vallen. Bovendien worden maatregelen genomen dat elders een vervangende ap paratuur ter beschikking staat die het werk in noodgevallen kan overnemen. Grote belangstelling By de middelgrote en kleine bedrijven bestaat zeer grote belangstelling voor het centrum voor elektronische admi nistratie. Van 310 bedrijven met teza men 120.000 werknemers is reeds bericht ontvangen dat men van dit systeem ge bruik wil maken. Van 85 ondernemers kwam het verzoek ook de facturering, de voorraadadministratie enz. uit handen te nemen. Het ligt in de bedoeling het in de toekomst mogelijk te maken dat de bedrijven ook andere routinebezigheden naar de computer kunnen afstoten. Isaac da Costa herdacht In tegenwoordigheid van de heer H. J. Michael als vertegenwoordiger van de staatssecretaris van O., K. en W., prof. dr. G. Stuiveling namens het cultureel overleg tussen Noord- en Zuid-Neder land, dr. W. van Eeghen namens de Kon. Vlaamse Akademie voor Taal en Letterkunde en prof. mr. P. J. Verdam, de rector-magnificus van de Vrije Uni versiteit is gisteren de honderd jaar geleden overleden dichter mr. Isaac da Costa herdacht. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst in het Foresterhuis te Amsterdam, belegd door de stichting „Het reveil-archief" in samenwerking met de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en de Vereniging ,Het Bil- derdijk Museum". Nieuwe uitgaven Wonen en wat ermee verband houdt is een onuitsprekelijk onderwerp. Er gaat geen seizoen voorbij, of er zijn nieuwe vormen en nieuwe materialen aan de markt. Niettemin: deskundige voorlich ting is daarbij onontbeerlijk, want ook onder het nieuwe is soms Kitsch of zijn modellen, die om de een of andere reden geen aanbeveling verdienen. Een voor treffelijke gids op dit terrein is het maandblad Goed Wonen, thans in zijn dertiende jaargang. Het blad is het orgaan van de onafhankelijke <d.w.z. niet aan enig belang van handel of in dustrie gebonden) Stichting Goed Wonen die zich ten doel stelt de wooncultuur in Nederland te bevorderen door het geven van objectieve voorlichting over wonen en woninginrichting. De royaal geïllus treerde nummers, welke voor ons liggen, bewijzen, dat het maandblad deze taak op uitstekende wijze vervult. Zoals men weet, streeft de Stichting haar doel eveneens na door modelwoningen en door te dienen als centrum van infor matie (toonzaal Rokin 56, Amsterdam). Voor wie op de hoogte wil blijven van de ontwikkeling van het moderne inte rieur is het maandblad (uitgave W. L. en J. Brusse, Rotterdam) een onmisbaar medium. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van De Nederlandse Padvinders is onlangs het Jubileumnummer van het leid(st)ersblad „Weest Paraat" versche nen. In dit blad ls een groot aantal in teressante artikelen, o.m. over de ge schiedenis van de padvinderij, opgeno men. De foto's zijn van een uitstekende kwaliteit. Bij Hollandia te Baarn ls verschenen het door de Zwitserse sinoloog dr. W. M. Treichlinger geschreven kookboekje „In de Chinese Lekkerbek" in een vertaling van Henriëtte Holthausen. Een zeer groot aantal recepten staat ln dit goed verzorgde boekje vermeld. Uitg.Uitg. Mij. „West-Friesland", Hoorn. Gekke Tui, die Amerikanendoor W. J. Lederer en E. Burdlck. Uitg.: F. G. Kroonder, Bussum. Verhalen rondom het achterhuis, door Anne Frank. Uitg.: Contact. Amsterdam. De hemel is niet te hoog. door C. Mac lean. Uitg.: „West-Friesland", Hoorn. Lijnbaan-djungel, door J. den Adml- rant. Uitg.: Wereld-Bibliotheek, Amster dam. De wereldeen verbijsterend avon tuur. door L. Uittenbogaard. (Van onze correspondent in Bonn) In München is dezer dagen het proces tegen de 50-jarige voormalige procura tiehoudster Therese Lang begonnen, die in de loop der jaren niet minder dan 2 miljoen mark van de onderneming, waarbij zij werkzaam was, heeft gestolen en wel op zo'n uiterst geraffineerde wijze, dat zelfs gerenommeerde leden van de fiscale recherche in Beieren nog altijd vol ontzetting het hoofd schudden! Mevr. Lang wordt beschreven als een koude, niet charmante zakenvrouw met een scherpe neus en de brede kin van een Streber. Zij lijkt een koele vrouw zonder fantasie te zijn, maar in werkelijkheid heeft zij met een ware zaken- hartstocht fantastische ongerechtigheden uitgehaald. thans echtgenote van een Münchense arts, mevr. Margarethe Oppelt. Er is geen twijfel aan dat Therese Lang hier de hoofdschuldige is. Zij immers zag kans na 1945 met enige drieste trans acties niet minder dan zes schynfir- ma's op te richten. Ze had niet genoeg aan een jaarsalaris yan 30.000 mark (27.000 gulden). Zij stichtte, geholpen door de huidige mevr. Oppelt, firma's te Augsburg, Ulm, Landshut e.d. Zij huurde voor deze zogenaamde firma's een gemeubileerde kamer, liet er post papier voor maken en huurde telken male een kleine opslagruimte. Mevr. Lang bestelde vervolgens En gels kamgaren, dat ze liet overneme:: door een van haar sehynfirma's. Deze .firma" bood het kamgaren daarna aan een bonafide bedryf in de stad Hof aan. Daarop bestelde mevr. Lang voor de firma Kufner hetzelfde kamgaren by dit bedryf in Hof: Kufner liet zy vervolgens zowel het kamgaren in En geland als hetzelfde kamgaren in Hof betalen. Het eerste bedrag een half miljoen stak ze in haar eigen zak. Ze kocht voorts o.m. voor de firma Kufner allerlei textielgoederen voor de halve prijs, waarna ze de gehele prijs door Kufner liet betalen; de helft was voor haar zelf. Op deze wijze schiep mevr. Lang zich een enorm vermogen en maakte zij de firma Kufner 2 mil joen mark lichter. Zoon Michael kon van de valse transacties van zijn moe der een weelderig leven leiden en ook Fiscale recherche schudt nog het hoofd over zoveel sluwheid In 1924 trad zij als leerling-kantoor bediende in dienst van de Münchense textielfabriek Kufner. Toen Kufner eind september 1955 stierf, bleek dat zyn inmiddels tot procuratiehoudster opgeklommen rechterhand de volgende kostbaarheden bij elkaar gekocht had met via de fabrieksproduktie gestolen geld: een reeks huizen en bouwgron den in München ter waarde van di verse honderdduizenden marken; een parfumerie groothandel; een sigaret- tengroothandel voor haar thans 31-ja- rige zoon Michael; een motorboot en een reeks luxe Amerikaanse en Euro pese gewone en race-auto's voor deze jonge man; een eigen vliegtuig voor Michael (waarde 100.000 mark); een belangrijk aandeel voor haar zoon in een nachtclub; de kosten van een reeks reizen door de gehele wereld voor de jonge Michael, totale waarde: 2 miljoen mark Zes schijnfirma's Mede op de beklaagdenbank met mevr. Lang zitten thans zoon Michael en de mondaine 38-jarige voormalige inkoopster van de familie Kufner, (Van onze Amerikaanse correspondent) Indien Elsenhower tydens de topconferentie vordering wil maken om met de Engelsen en de Russen tot stopzetting van militaire kernexplosies te komen, heeft hij daarby niet de sympathie van de deskundigen in het Amerikaanse Congres. De gecombineerde subcommissie van Huis en Senaat voor atoomenergie is namelijk na verhoren, die vier dagen duurden, tot de conclusie gekomen, dat de Russen, indien zy dat wensen, in het geheim met proefexposies door kunnen gaan. Afdoende controle daarop is, volgens wetenschappelijke deskundigen, die voor de commissie verschenen, voorlopig niet mogelijk. Het ziet er nog altijd naar uit, dat de Sovjet-Unie, Engeland en Amerika te Parijs, zonder Frankrijk en daarom buiten het officiële kader van de top conferentie, een dergelijke overeenkomst nader tot verwezenlijking willen brengen. De onderhandelaars te Genève zouden daarna zulk een akkoord nog technisch moeten uitwerken. In Eisenhowers regering waren de meningen verdeeld over deze actie, maar mede door aandrang van Engeland, won voorlopig de groep, die zulk een ban, ai waren er risico's aan verbonden, door wilde zetten. Achteraf heeft echter de oppositie tegen de ban (voornamelijk komend van het Pentagon ministerie van Defensie en de Commissie voor Atoomenergie), steun gekregen uit het Ook invloed van de a.s. verkiezingen Eind maart hebben Macmillan en Eisenhower te Gettysburg hun politiek gecoördineerd, nadat de Russen voor de dag waren gekomen met een compromis voorstel. dat militaire proefexplosies in de ban wilde doen. Engeland en Amerika bleken toen bereid om een officieel verbod te aanvaarden voor alle explosies die gecontroleerd konden worden. Tevens zouden zij een moratorium willen accep teren. waarbij alle partijen op erewoord beloofden geen kleine explosies onder de grond te veroorzaken, die niet afdoende ;econtroleerd kunnen worden. Congres, waar een subcommissie vele geleerden ondervroeg over de mogelijk- heid van ontduiking van een eventueel moratorium. Niet alle geleerden waren even positief in hun uitspraken, maar de algemene conclusie was toch, dat de Russen onder de grond belangrijk groter explosies geheim zouden kunnen houden dan eerst werd aangenomen en dat bovendien proefexplosies ver buiten de atmosfeer van de aarde heel moeilyk te constateren zouden zyn. Over de wen selijkheid om, ondanks de risico's, toch om politieke redenen een akkoord aan te gaan met de Russen, lieten de Con gresleden zich niet uit. Zulk een akkoord heeft natuurlijk meer dan alleen tech nische aspecten: er kan een ontspanning door worden bevorderd. Men kan hopen, dat andere landen aldus moeilijk kern wapens kunnen ontwikkelen, enz. Sommigen van die Congresleden, die het door hun actie Eisenhower thans moeilijker hebben gemaakt de plannen te volvoeren waar hij het met Macmillan over eens was geworden, werden waar schijnlijk beïnvloed door overwegingen van binnenlands-politieke aard. Het bereiken van een, zij het onvol maakt, verbod van explosies, zou de populariteit van Eisenhower stellig ver groten. Het zou inderdaad een succes zijn, wanneer men het met de Russen eens werd over een wederzyds controle systeem, hoe gebrekkig dat aanvankelijk ook zou zijn. Zulk een succes gunnen de Democraten dit jaar niet graag aan hun Republikeinse tegenstanders en de rem mende actie, waar genoemde subcom missie thans kans toe heeft gezien, moet men daarom ten dele uit verkie zingsmotieven verklaren. Therese's rechterhand, de latere dok tersvrouw thans een mondaine, mo dieus geklededame werd er niet slechter van. Thans staan als slachtoffers van de al te geraffineerde zakenvrouw en vriendin mevr. Oppelt ook zoon Mi chael voor de rechter te München, die er nog altijd niet over uit kan, hoe deze transacties tot stand konden komen. De ingewikkeldste detectiveroman, zo zegt men in München, had dit geknoei met schijnfirma's en schijninkopen niet kunnen verbeelden. GEKEF. KERKEN Beroepen te Lekkerkerk T. W. Penning, kand. te Honselersdijk: te IJlst G. J. van den Pol. wand. te Nijkerk. ARMINIUSHERDENKING Het convent van Remonstrantse pre dikanten heeft in Amsterdam een ver gadering gehouden. De heer D. G. van Vreumingen (Gro ningen) gaf een exegetisch expose over „De verzoening tussen God en mens in het Nieuwe Testament", de heer A. W. Cramer (Nieuwkoop) gaf een overzicht van Karl Barth's verzoeningsleer welk overzicht hij noemde„Ongemaskerd be staan". Prof. dr. G. J. Hoenderdaal uit Lei den deelde mede, dat van 46 augustus op het Remonstrantse conferentie-cen trum „De Hoorneboeg" in Hilversum een „Arminius-symposion" zal worden ge houden ter gelegenheid van de 400ste geboortedag van Arminius. Hieraan zal behalve door remonstrantse en hervorm de theologen ook door Engelsen en Ame rikanen uit methodistische, congrega- tionalistische en unitarische kerken wor den deelgenomen. De remonstrantse landdag op 12 juni te Rotterdam zal eveneens in het teken staan van de Arminius-herdenking. HET GROTE-STADS PROBLEEM. De generale synode der Geref. Kerken heeft in haar woensdagmorgen te Utrecht voortgezette zitting allereerst het rapport van de commissie van de grotestadskerken afgehandeld. De sy node stelde richtlijnen vast voor die stadskerken die nog niet tot kerksplit- sing overgaan. Naast de kerkeraad voor algemene zaken komt er nu een aantal wijkkerkeraden voor diverse interne aangelegenheden. De leden van de raad voor algemene zaken zullen ook lid moe ten zijn van een wijfkkerkeraad. De ge vallen beslissing is met name van bete kenis voor de grote kerken in derand- stad Holland. Ouderling Spaan van Leidschendam rapporteerde over de verhouding van de Stichting steun kerkbouw tot de gene rale synode. Na enige bespreking be sloot de synode deze zaak. die zoveel technische kanten bleek te hebben, te stellen in handen van een commissie van drie die zich met de formulering nader zal bezig houden. Samenwerking in de evangelieverkondiging De generale synode der Ger. Kerken heeft zich donderdag in Utrecht aller eerst beziggehouden met de overeen komst inzake de samenwerking in de evangelie-verkondigine tussen de Ja vaanse kerk en de Ger. Kerken in Ne derland. De synode heeft ter vervanging van vroegere akkoorden van samenwerking nieuwe overeenkomsten aanvaard, waar door het accent verlegd wordt van het regionale naar het centrale. Ook zal de leiding van het zendingswerk meer dan totnutoe door de Indonesische kerken zelf ter hand genomen worden. Ds. G. J. van Reenen rapporteerde over een brief van de classis Coevorden. die de synode verzocht te willen mee werken aan de instelling van de rege ling. dat schorsingen en lasmakingen van predikanten niet meer in de pers zullen worden gemeld. De synode besloot aan dit verzoek niet te voldoen omdat losmakingen en schorsingen van predi kanten publieke zaken zyn, evenals be vestigingen e.d. Ten aanzien van de kwestie van het psychologisch onderzoek van aanstaande predikanten werd een voorstel van prof. dr. A. D. R. Polman te Kampen aange nomen om deze zaak opnieuw ter be- Heengaan van de anti-communist Rhee in Amerika en nationalistisch China betreurd De Zuidkoreaanse Nationale Vergadering heeft vandaag besloten het ontslag van dr. Syngman Rhee als president te aanvaarden. Ook het ontslag van de ambassadeurs in de Ver. Staten en Japan is aan vaard. De gouverneurs van de negen provincies, alsook de meeste politiechefs in de provincies, zullen worden ontslagen. De 85-jarige Syngman Rhee was aanvankelijk van plan om in alle ootmoed te voet uit zijn paleis te vertrekken. Een menigte van wel 100.000 mensen had zich gisteren langs de 3 km lange weg van het paleis naar „Perenbloesems", de nieuwe woning van Rhee, geschaard. Zij wilden de ex-president graag als gewoon burger zien lopen. Syngman Rhee kreeg echter de raad om niet te gaan wandelen. Hij vertrok dan ook in zijn kogelvrije auto. De menigte keek zwijgend toe. Bij zijn nieuwe woning stond een bord met de woorden: „Lang leve onze grootvader. Moge God U helpen om een symbool van ons volk te blijven". Kabinet uitgebreid De 25-jarige twee luitenant Rhee Kang-soek, die gisteren zijn ouders en broeder dood schoot en vervolgens de hand aan zichzelf sloeg, was drie jaar geleden, toen dr. Syngman Rhee zijn 82-ste verjaardag vierde, door Rhee als zoon aangenomen. Rhee Kang-soek, die de oudste zoon van zyn ouders was, was nog een ver familielid van Syngman Rhee. Politieke vijanden van zyn vader Lee Ki-pong en van de afgetreden president beweerden, dat Lee Ki-pong in de adop tie had toegestemd in ruil voor politieke gunsten van Syngman Rhee. De luite nant was zeer verontwaardigd over deze bewering. Wijlen Rhee Kang-soek was bevel hebber van de erewacht die op het vlieg veld van Seoel hoge buitenlandse bezoe kers verwelkomde. Hij was een uitste kend ijshockeyspeler en ruiter en een goed schutter. De revolver, die een einde heeft gemaakt aan zijn leven en dat van zijn naaste bloedverwanten, droeg hij altijd bij zich. In de Formosaanse hoofdstad Taipeh wordt het aftreden van Syngman Rhee, die als een krachtige anti-communisti sche leider werd beschouwd, een groot verlies voor de anti-communistische wereld geacht. In officiële nationalistisch-Chinese kringen vreest men, dat Rhee's af treden mogelijk invloed zal hebben op de samenwerking tussen Zuid-Korea en nationalistisch-China, generalissimus Tsjang Kai-sjek, waren zeer goede vrienden. Het onafhankelijke, in het Engels te Taipeh verschijnende dagblad „China News" schrijft: „Sir Winston Churchill moet in 1945 diep teleurgesteld zyn ge weest, toen het Engelse volk na alles, wat hij voor Engeland had gedaan, een socialistische regering in het zadel hielp. Dr. Syngman Rhee moet thans door overeenkomstige gevoelens zijn bezield. Hij moet geloven zijn land lang en goed te hebben gediend. Na alles, wat hij voor Zuid-Korea heeft gedaan, moet hij stiuderlng in handen te stellen van een nieuw deputaatschap. De synode verwierp overeenkomstig het voorstel der commissie 'het verzoek van het Instituut Vormingswerk voor het bedrijfsleven om een bijdrage voor zijn arbeid te mogen ontvangen. Voorts heeft de synode de instructie vastgesteld van de predikant voor de aanvullende opleiding. Als zodanig ls be noemd ds. J. Thomas te Utrecht. Ook heeft de synode het rapport vastgesteld van deputaten voor de watersnoodcol lecte. VRIJE-EVANGELISCHE PREDIKANTEN BIJEEN Te Nijverdal is de jaarlijkse vergade ring gehouden van de vrije-evangelische predikanten. Ongeveer vijftig predikan ten van de Bond van vrije evangelische gemeenten waren bijeen om aandacht te schenken aan het werk naar buiten. Ds. I. L. Uyterschout sprak over het ge vangenispastoraat en de beide predikan ten in algemene dienst ds. J. A. Hamers en ds. J. Moerland over het evangelisa tiewerk. In gesprek met de moderne mens GEMEENTELEDEN UIT VERSCHILLENDE KERKEN KOMEN NAAR „OUD POELGEEST" Voor het eerst zullen gemeenteleden uit verschillende kerken, die werkzaam zijn in de evangelisatie, gelegenheid heb ben elkaar te ontmoeten en te spreken over de vragen, die aan het gezamenlijk front zich voordoen. Deze ontmoeting zal gehouden worden op 28 en 29 mei in het kasteel „Oud Poelgeest" te Oegst- geest. De conferentie gaat uit van het IKOBE (Interkerkelijk Orgaan van Be raad over Evangelisatie). Dit IKOBE, waaraan alle kerken van de oecumene, de Geref. Kerken en het Leger des Heils deelnemen, is het orgaan waarbinnen het gesprek over de vragen van de evan gelisatie mogelijk is. Het gespreksonderwerp is: „In gesprek met de moderne mens". Sprekers zijn ds. J. Monteban en de heer P. Kraemer. 's Zondagsmiddags zal men het confe rentie-thema spelen in de vorm van een socio-drama of rollenspel. wel de tegen hem gerichte beweging be schouwen als een uiting van grove on dankbaarheid van het Zuidkoreaanse volk, dat hy zo trouw heeft gediend". Harry Truman, Eisenhowers voorgan ger als president der Verenigde Staten, die in 1950 Amerikaanse troepen in de strijd wierp, toen uit Noord-Korea af komstige communistische troepen pro beerden het zuiden van het schiereiland onder de voet te lopen, verklaarde gisteren in Washington: ,.Het spijt mij, dat Syngman Rhee als president is af getreden. Hij was een groot patriot en ik bewonder hem ten zeerste. Ik beschouw zijn besluit om af te treden als een buitengewoon vaderlandslievend gebaar". Snelle berechting Als eerste politieke daad heeft de nieuwe Zuidkoreaanse regering een ver klaring uitgegeven, waarin zy zegt, dat het noodzakelijk is snel tot een grond wetswijziging te komen om een „vreed zame wijziging van het bewind" mogelyk te maken. De regering hoopt, dat deze grondwetswijziging binnen drie maanden door de nationale vergadering uitge werkt zal worden, daar zij de regering dus maar drie maanden aan het be wind zal blijven. In de verklaring wordt geen melding gemaakt van de verkiezingskwestie. Wel wordt erin gezegd, dat zij, die verant woordelijk zyn geweest voor het „ge knoei". snel berecht zullen worden en dat de regering de politie onafhankelijk zal maken van de politieke part yen. Ho Tsjoeng, die waarnemend president, waarnemend premier en minister van Buitenlandse Zaken is, heeft gisteren zijn kabinet uitgebreid. NIEUWE COMMANDANT LEGER DES HEILS BEZOEKT LEIDEN De nieuwe commandant van het Le ger des Heils in Nederland, luit.-kolonel W. F. Palstra. zal zaterdag 7 mei een bezoek aan Leiden brengen, 's Avonds vindt in de Pieterskerk een bijeenkomst plaats, waarin de nieuwe commandant zal voorgaan. Deze bijeenkomst zal worden opgeluisterd door één der be kendste Londense Leger des Heils mu ziekkorpsen. de „Harrow Band", dat daartoe voor een kort bezoek uit Enge land zal overkomen. Ds. H. A. C. Snethlage overleden In de ouderdom van 81 jaar is te Was senaar overleden ds. H. A. C. Snethlage, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Snethlage werd 22 augustus 1878 te Heiloo (N.-H.) geboren, bezocht het Gymnasium te Amsterdam en stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1904 werd hij kandidaat in Gelderland. In 1906 werd hij te Hoen- derloo in het predikambt bevestigd. In 1913 ontving hy eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus in verband met zijn benoeming tot predikant-direc teur van het Diaconessenhuis Bronovo in Den Haag. Tot 1 januari 1931 vervul de hij deze positie. Op ruim 74-jarige leeftijd ging hij weer met emeritaat, na nog kort een Rotterdamse gemeente te hebben gediend. Van zyn hand is een boek verschenen over Albert Schweitzer. Gisteren werd het stoffelijk overschot in alle stilte begraven. Ds. Joh. H. H. van Beem 40 jaar predikant Maandag is het veertig jaar geleden, dat ds. Joh. H. H. van Beem uit Am sterdam werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat de heer Van Beem in 1919 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland was toegelaten tot de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk werd hy op 2 mei van het daaropvolgend jaar door ds. J. W. P. Ie Roy uit Amsterdam toen nog predikant te Sloterdyk (Am sterdam-West) bevestigd als predikant van de hervormde gemeente op het voormalige eiland Marken. Daarna stond de jubilaris verder nog te Nieuw- Vennep 1923 tot 1927; Breda 1927 tot 1930; Rotterdam-Vreewijk 1930 tot 1938 (hij was de eerste predikant van de daar omstreeks 1930 gestichte hervorm de gemeente) en tenslotte nog achttien en een half jaar te Amsterdam-Cen trum, waar hem met ingang van 1 mei 1957 op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Margriet de Groot krijgt de hoofdrol in „My fair lady (Van onze Amsterdamse correspondent) Vandaag wordt het geheim van „My fair lady" onthuld. De Zweedse producer Lars Schmidt, echtgenoot van filmster Ingrid Bergman, zal in het Amstelhotel te Amsterdam het mysterieuze waas wegnemen, waarin de rolverdeling van de Nederlandse uitvoering van deee mu- cal totdusver was gehuld. Lars Schmidt kwam gisteravond op Schiphol aan. Hy noch de Nederlandse produktieleiders de heer W. Hofman en mr. P. Meerburg wensten het verlossen de woord te spreken voor het juiste tijd stip zou zijn aangebroken. Wij hebben echter alle reden om aan te nemen, dat de hoofdrol van „Elisa" is toegewezen aan de jonge actrice Mar griet de Groot, die sinds drie jaar in het cabaret van Wim Kan werkzaam is. Voorts zal de muzikale begeleiding in handen worden gelegd van het Metro- pole Orkest van Dolf van der Linden. Dat de hoofdrol is toegevallen aan Margriet de Groot zal voor velen een verrassing zyn. De rol van Elisa heeft de produktieleider enorme hoofdbrekens gekost. Sommige krachten, die hiervoor in aanmerking kwamen, bedongen gages, welke te hoog werden geacht. In een geval zou het gevraagde honorarium 2000 gulden per week zyn geweest. Margriet de Groot, dochter van een bollenkweker, is 21 jaar oud. Zij zette enkele jaren geleden de eerste schreden op net pad der kleinkunst tijdens een amateurconcours in Haarlem. Nadien bezocht zy een jaar de toneelschool in Amsterdam en kwam daarna bij het cabaret van Wim Kan, waar zy een van de meest gewaardeerde medewerksters is. Margriet de Groot heeft zanglessen bij de bekende zangeres Annie Woud te Heemstede. De hoofdrolspeelster zal zaterdagavond in het televisieprogramma „Artiesten cabaret" door Wim Sonneveld aan het Nederlandse publiek worden voorgesteld. Dat Wim Sonneveld de rol van prof. Higgins en Johan Kaart die van mr. Doolittle kregen toebedeeld, was reeds bekend. Ook de acteur Ger Smit heeft een rol gekregen. „My fair lady" zal dit najaar in het Rotterdam» Luxortheater in première gaan.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 26