VIJFTIEN JAAR GELEDEN STORTTE HET DERDE RUK VAN ADOLF HITLER INEEN Ik vind Helneken liet lekkerste bier dat er bestaat mm Dat Vind je niet, dat tS zo...!" Tienduizenden Duitsers offerden goed en bloed aan het verzet tegen de dictatuur der nazVs Hardnekkige propagandaleugen Proces der „rose balletten" in Parijs achter gesloten deuren Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 april 1960 Vijfde blad no. 30031 NEDERLANDS MEISJE IN ITALIAANSE FILM NAAR „SIL DE STRANDJUTTER" (Van onze Haagse correspondent) In Rome beginnen volgende maand de opnamen van een Italiaans-Amerikaan se coproduktie naar het boek „Sil de strandjutter" van de Nederlandse schrij ver Cor Bruyn. De regie wordt gevoerd door Alessandro Blasetti. De titelrol wordt vertolkt door de Amerikaanse acteur Ernest Borgnine, die indertijd bekend heid verwierf met zijn rol in de film „Marty". Het Nederlandse meisje Antoinette Wijnen zal eveneens een rol in deze film spelen, die voorlopig de titel draagt „Love on the North Sea". De buiten opnamen zullen ten dele op de Wadden eilanden plaats hebben, vermoedelijk in de nazomer. Vluchtende arrestant weer gegrepen. (Van onze Haagse redactie) Een schot uit een politierevolver baarde gisterochtend op het spitsuur van half negen op het drukke Ryswijk- seplein te Den Haag uiteraard enig op zien. Het ging om een 21-jarige pyp- fitter, die werd aangehouden wegens fietsendiefstallen, maar de recherche even te vlug af was. Na een flinke spurt van de jongste rechercheur, het waarschuwingsschot van de oudste en snel ingrijpen van een surveillerende agent, kon de vluchteling enkele hon derden meters verder al worden gepakt. Een per fiets surveillerende agent hoorde het waarschuwingsschot, zag waar het om ging en hield de pijpfitter staande. Bij het verhoor bekende de man behalve in Den Haag ook in Delft, Rotterdam en Leiden fietsen te hebben gestolen. |iiiijg Op maandag 30 april 1945, 56 jaar oud, stak Adolf Hitler de loop van een pistool in zijn mond en vuurde. Enkele uren later verteerden de laatste hectoliters benzine van het „Derde Rijk" de resten van een man, die, als géén tyran voor hem, een bloedig spoor door de geschiedenis had geploegd. In een orgie van moord en zelfmoord beëindigden de leiders van nazi-Duitsland hun aandeel in de historie. Sindsdien wordt er nog bijna dagelijks geschreven in het logboek van de Duitse schande, waarbij de verbijstering over wat er in Hitler- Duitsland is geschied, blijft bestaan, terwijl daar naast de vraag rijst hoe het mogelijk was, dat aan Het is welbeschouwd één der weinige propagandaleugens geweest, die nog lang na de oorlog werden geaccepteerd: wy zijn gaan geloven, dat „de goede Duitser" een uitzondering was die de regel bevestigde. Al wassen de daden en offers van tienduizenden Duitsers, die tegenover de machtsaanspraken van de staat tussen 1933 en 1945 de volmacht van hun geweten plaatsten, de talloze misdaden, welke door miljoenen anderen werden begaan of toegelaten, niet af de historie wil toch een eerlijk antwoord op de vraag of de dictatuur ooit in staat was of in staat zal zijn, de edelmoedigheid volkomen te verstikken en autonoom te heer sen in de geest van een gehéél volk. Hitler-Duitsland is in dit opzicht een sprekend proefmodel geweest. Er heeft een georganiseerd en wijdvertakt Duits verzet bestaan; reeds vanaf 1933 toen Hitier door achterbaks geknoei en politieke kuiperijen, door intriges en partijverdeeldheid in zijn positie van Rijkskanselier werd geschoven. Dit verzet doorloopt alle schakeringen, van dubbelhartigheid tot opportunisme, van defaitisme (waarop in later jaren overigens de doodstraf stond) tot moedig en metterdaad reageren. Hitiers misdadige politiek geen halt werd toege roepen door goedwillende en weldenkende Duit sers. Hebben zij dan nooit het eigen huis willen reinigen, al die jaren? Bestonden zij eigenlijk wel? Het propaganda-apparaat van Hitiers partij heeft de openbare mening in de wereld op dit punt even stellig en handig misleid als op ander gebied. Het beeld dat Goebbels' ministerie, het „Promi", op hing van nazi-Duitsland, was dat een volk dat onverdeeld achter zijn Führer stond en hem volgde, zowel naar het slagveld als naar de Gestapo-kelders, steeds instemmend „Sieg, Heil!" roepend. Hitier als „vredesengel" Pruisische trouw aan het geweten HET wedden op twee paarden was sommige verzetsfiguren niet vreemd, doch ook vinden wij in een groot aantal hoofdpersonen uit het Duitse verzet de hoogste, paradoxaal genoeg: veelal Pruisische, tradities van trouw aan het geweten belichaamd on der het motto dat adel verplicht. Een kenmerk voor het Duitse verzet of zo men wil: de Duitse oppositie, want veeleer nam het dit karakter aan was over de gehele linie de zorgvuldige en grondige organisatie. Dit was on vermijdelijk, want van het begin af aan hebben de leiders niet in eerste instantie, gelijk in de bezette gebieden, het voeren van sabotagedaden voor ogen gehad, doch het volvoeren van een complete staatsgreep. Het feit dat de strijdorganisaties van de nazi-party in 1933 reeds driehonderdduizend man telden een aantal dat in 1934 was opgelopen tot twee miljoen! maakte het noodzakelijk, dat een politieke om wenteling welke de oppositie voor ogen stond, moest worden bewerkt met be hulp van een machtsapparaat dat bui ten de controle door de nazi's was gebleven. Automatisch viel daarbij het oog op het leger, dat naast de kerken het eni ge Duitse instituut was, dat nog eni germate autonoom was gebleven. Het Duitse verzet biedt dan ook het steeds terugkerende beeld van opeenvolgende pogingen van leidende politici en voor aanstaande burgers, die probeerden om in de generale staf van het leger me destanders te winnen voor het idee van een staatsgreep met behulp van het leger. Dit was één facet, dat reeds in 1933 zichtbaar werd, toen de toenmalige chef der legerleiding, generaal Von Hammerstein-Equord, bijgenaamd „de rode generaal", Hitier wilde arresteren, nadat een vroegere poging van hem om door een ontvoering van de rijks president, Von Hindenburg, de zaken toen het nog tijd was een andere keer te geven, was mislukt. Hammerstein faalde en werd door de president zelf ontslagen. De initiatieven tegen Hitier in de legerleiding werden overgenomen door generaal Ludwig Beck, chef van het troepenbureau in het ministerie van het leger en vervolgens chef van de generale staf, die in latere jaren hart en ziel van het georganiseerde Duitse verzet ia geworden. Een nest van spionnen REEDS in het jaar van de „Macht- übername" telde Hitier vele te genstanders. Velen hunner, zeker in de legerleiding, meenden echter dat zij „die trommelaar uit Bohemen" wel voor hun karretje zouden kunnen spannen, als hij al niet zyn politieke carrière zou eindigen als een mislukte blaaskaak. Van degenen die Hitiers karakter beter begrepen waren er he laas nog velen onbekend met elkanders plannen en inzichten. Pas met het toe treden van de toenmalige burgemees ter van Leipzig, Karl F. Goerdeler, tot één der eerste oppositiekernen, werd het mogelijk een begin van een net werk te spinnen, waarin de draden van politiek, burgerlijk en militair ver zet samen kwamen met de lijnen die via verschillende regeringsdiensten en de militaire inlichtingendienst, de „Ab- wehr" (waar men mannen als admi raal Canaris en generaal Hans Oster als vertrouwelingen had) naar het bui tenland liepen. Goerdeler, die vele relaties in het buitenland, Engeland, België, de Ver. Staten, Zweden en het Nabye Oosten had, was naast anderen, voor de oppo sitie de reizende ambassadeur. De in lichtingen die hy de buitenlandse re geringen (via vrienden )deed toeko men, had hij uit de beste bronnen, want de oppositie beschikte over eigen agenten in de meeste departementen. Zelfs Hitiers tolk, dr. Paul Schmidt, behoorde tot hen! Het departement van Buitenlandse Zaken, eertijds be roemd om zijn Pruisische precisie, was een compleet nest van spionnen voor het verzet geworden. Zodanig, dat de regering naast dit departement een eigen buitenlands bureau moest op richten, welk orgaan geleid werd door Joachim von Ribbentrop. Goerdelers buitenlandse reizen wer den gefinancierd en gelegaliseerd door de Robert Bosch-fabrieken in Stutt gart, van welke onderneming Goer deler hoofdvertegenwoordiger was ge worden, nadat hy als burgemeester van Leipzig wegens een protest tegen de verwydering van het Mendelssohn- monument in die stad, was ontslagen. In het binnenland werd het agenten- werk verricht door het korps reizigers van een fabriek in bierkannen in Ber lijn, waarvan Wilhelm Leuschner, oud vakbondsleider en verklaarde vijand der nazi's, directeur was. Deze fabriek was één der ontmoetingspunten voor de hoofdiguren van het verzet. In ver schillende landen van het Rijk dienden vroegere vakbondshoofdkwartieren tot verzamelplaats. In Keulen was dat b.v. het „Ketteler Haus" van da R.-K, ar beidersbeweging. HET verzet bestond tot 1937 hoofd zakelijk in de geest en op papier Het daadwerkelijke, individuele verzet een moedige preek van een dominee of priester, een vlammende rede, zoals die van Edgar Jung, Von Papens naaste medewerker, of van dr. Erich Klausener in het overvolle Ber- lynse stadion tijdens de katholieken dag in 1933 en 1934, protestdemonstra ties als in Sint Annaberg waarbij 130.000 mensen demonstratief zongen „Unsere Führer ist Christus" had echter reeds honderden slachtoffers geëist. Voor een staatsgreep was evenwel het binnenlandse en buitenlandse kli maat verre van gunstig. Hitier speelde nog zyn rol van vredesengel, totdat in de herfst van 1937, de generale staf de lucht kreeg van Hitiers aanvals plannen inzake Tsjecho-Slowakije. Tot in september 1938 de confe rentie van Hitler met Daladier en Chamberlain, waarby- de Westelijken beaamden dat „de Sudetenkwestie geen Europese oorlog waard was" werkte de verzetsmachinerie koorts achtig en vond er een snelle uitbrei ding van het aantal samenzweerders, ook in de legerleiding, plaats. Zowel militair als politiek was alles voorbe reid. De diplomatieke activiteit van de oppositie in het buitenland bereik te zijn hoogtepunt, want vóór alles wilde men de Britse garantie, dat een Duitse aanval op Tsjccho-Slowakye automatisch een oorlogsverklaring van de kant der Engelsen zou opleveren. Dit immers zou Hitier een diplomatie ke blunder opleveren en zyn gezag in het binnenland ernstig aantasten. Het volk wilde geen oorlog en het zou meende de oppositie - beslist in op stand komen indien Hitier duidelijk als oorlogsdrijver te kijk zou worden ge zet. Het bevel voor een aanval op Tsjecho-Slowakije zou automatisch het sein voor de staatsgreep met behulp van het leger betekenen. Onder leiding van generaal Beek werden de militaire plannen voorbe reid. Een divisie in Potsdam werd ge reed gehouden om het Berlynse re geringskwartier te bezetten als het zo ver was. De Berlynse politie ook in het komplot zou voor de orde op straat zorgen. Een pantserdivisie on der generaal Hoeppner zou in Thürin- gen Hitiers persoonlijke lijfwacht de handen binden. Hitier zelf zou voor een reeds gevormd tribunaal worden gebracht en voor krankzinnig worden verklaard. De attesten van bevoegde psychiaters lagen al klaar. De lont in het kruit ZONDER enige twijfel zou op 29 september, de dag van de opmars, de lont in het kruit zyn gewor pen. Er was aan alles gedacht en de staatsgreep was nog slechts een kwes tie van het uitgeven der nodige be velen. Op 28 september maakten ech ter Daladier en Chamberlain hun Ca- nossagang naar München om met Hit- Ier over Tsjecho-Slowakije te pacteren en „de vrede te redden". De wereld herademde, maar het Duitse verzet prompt zijn gehele vernuftige plan in elkander storten! Men overwoog i nog een snelle arrestatie van Hitier maar hij kwam als door de duivel J gewaarschuwd niet van de Ober- salzberg af. De Britse regering verklaarde tegen over de agenten van de Duitse op positie: „Wij konden helaas niet zo openhartig zijn als u. Op het moment dat u ons inlichtte over de plannen voor een staatsgreep, overwogen wy reeds het zenden van Chamberlain naar Duitsland." In 1938 leverde Hitier nieuwe stof voor een binnenlandse omwenteling. De aanval op Polen kondigde zich aan. terwijl in geheel Duitsland vre selijke pogroms tegen de joden werden gehouden. Destijds werd er evenmin als nu nauwelijks vermoed, dat alleen in Berlijn ruim vijfduizend joden met succes voor hun vervolgers verborgen werden gehouden, dat er grote proces sen zijn gevoerd, o.a. tegen de „Solf"- groep die joden naar het buitenland smokkelde en van valse papieren voor zag en dat er in talloze plaatsen de monstraties, herdenkingsdiensten en andere manifestaties die de afkeer van een brede massa weldenkende mensen lieten blijken, werden gehouden. De te verwachten aanval op Polen en in het bijzonder Hitiers plannen voor een non-aggressiepact met Rus land, dat hem rugdekking uit het oos ten zou geven in ruil voor een groot deel van de buit, vormde in 1939 voor de oppositie een welkome aanleiding om de verzetsmachinerie weer op gang te brengen. De eerste berichten over het betrekken van de politieke horizon hebben de Britse en Franse regerin gen destijds van de Duitse ondergrond se ontvangen, maar met name de Britse regering nam de oppositie nau welijks serieus. „Maakt u niet onge rust, mijne heren", kregen de gebroe ders Kordt twee diplomaten die ijverig voor de oppositie werkten, hoe wel zij in schijn tot de buitenlandse dienst van het rijk behoorden van Lord Vansittart in Londen te horen: .Ditmaal sluiten wij dat verdrag met de Russen" Halder bleef aarzelen OP het binnenlandse front lagen de kaarten gunstiger. De coör dinatie tussen de burgerlijke en militair verzet verdiepte zich. Men had ditmaal echter geen generaal Beek om leiding te geven aan een militaire staatsgreep. Doch zijn gelijkgezinde opvolger, generaal Halder, scheen be reid om de bevelen voor een militaire opstand te geven, desnoods met voor bijgaan van zijn directe chef, de zwak ke opperbevelhebber Von Brauchitsch. Halder verlangde evenwel een 100 procent garantie over een goede af loop. Hij wilde weten of de Westelijken een binnenlandse omwenteling in Duitsland niet zouden uitbuiten: of de legergroepcommandanten te velde het signaal voor de opstand zouden ge hoorzamen en of de bevolking vóór een regeringswisseling zou zijn. Ondanks alle verzekeringen van een goede af loop van de staatsgreep door de bur gerlijke oppositie, bleef Halder aarze len. Hij ontwaakte pas uit de droom toen de opmars in Polen al begonnen was. Wederom verloor de oppositie één van haar troeven. Bij hernieuwd con tact met de geallieerden, die vanaf het moment van de Poolse veldtocht in oorlog waren, zouden de onderhande lingen over een toekomstige vrede met een nieuwe Duitse, democratische re gering niet slechts als Duitse tegen prestatie de ontruiming van Tsjecho- Slowakije moeten inhouden, doch ook het opgeven van Polen. Het belang rijkste deel van Polen stond echter, op grond van Hitlers pact met Stalin, onder de beschikkingsmacht van de Sovjet-Unie. Het maakte de situatie niet weinig ingewikkeld. Desondanks wilde generaal Von Hammerstein, die weer een troepen commando in het Westen had gekre gen, proberen Hitier opzij te schuiven door hem by een bezoek aan het noor delijke Rijnfront te arresteren. Hitier rook echter onraad en onthief Ham merstein van zyn post. (Slot volgt) Oud-president van Nationale Vergadering ivel de bekendsteniet de belangrijkste Ex-chauffeur van de Augustus 1933, rijkspresident Hindenburg bezoekt het Tannen- bergmonument, dat een jaar later zijn laatste rustplaats zou zijn. Achter hem loert de toekomst: Adolf Hitler, Gauleiter Koch en Hermann Goring. Parijse politie is hoofdbescliuldigde Achter gesloten deuren is in Parijs gisteren eindelijk het proces begonnen, inzake het zedenschan- daal waarbij een twintigtal zeer jonge meisjes en ongeveer evenveel tamelijk bejaarde heren betrokken zijn. Men herinnert zich thans, na dat tevoren verscheidene aanklach ten, die door de ouders van de meisjes bij de justitie waren inge diend, in de doofpot konden ver dwijnen, de roze balletten nogal plotseling, figuurlijk gesproken in het felle licht der schijnwerpers verschenen, toen, einde 1958, be kend werd, dat ook André le Troquer, de socialistische oud-pre sident van de Nationale Vergade ring onder de vierde republiek bij dit zedenschandaal betrokken was. Le Troquer, die nu 74 jaren telt, is wel de beroemdste, maar niet de belang rijkste beschuldigde, die zich vanaf gis teren tot en met zondag waarschynlyk voor de rechtbank te verantwoorden heeft. Monsieur Le Troquer, die, na het staatshoofd de voornaamste persoonlijk heid was in de Vierde Republiek, had weliswaar de salons van zijn ambtsresi dentie in Parijs en zijn verschillende buitenverblijven van tijd tot tijd ter be schikking gesteld van de zeer speciale voorstellingen, die door deze 12-jarige danseresjes werden opgevoerd, maar de choreograaf en manager, de 34.-jarige oud-chauffeur van de Parijse politie Pierre Sorlut, is nu toch wel de hoofd- beschuldigde in dit proces. Naast Sorlut en zijn machtige beschermer Le Troquer, zijn er behalve 's presidenten vriendin, de Roemeeu.-e gravin Pinajeff, die een mondaine ret, iv'tie in Parijs als schil deres geniet, nog een twintigtal indus triëlen en zakenlieden, die gisteren in de beklaagdenbank hebben plaatsgenomen onder de beschuldiging, minderjarigen in ontucht te zyn voorgegaan Ofschoon vermoedelijk pas maandag de uitspraak van het gerechtshof bekend zal worden gemaakt, meent men niette min nu al met vrij grote zekerheid te weten, dat, mogelijk op de balletmeester Sorlut na, alle beklaagden hun even tuele straffen alwel zeer spoedig weer zullen worden kwijtgescholden. Met name de oud-Kamerpresident Le Tro quer, die overigens alle schuld in dit verband blijft ontkennen, heeft voor alle zekerheid toch maar vast een verzoek om amnestie ingediend, waarbij hij zich beroept op zijn kwaliteit van oud-stry- der uit de eerste wereldoorlog, alsmede op zijn bijzondere verdiensten in het verzet. Film van Brits huwelijk De Rank Organisatie zal een kleuren film van 20 minuten maken van het huwelijk van Prinses Margaret met Antony Armstrong-Jones. Deze film „Wedding in Springtime" (Huwelyk in de lente) is de volgende in de lyn van kleurrijke verfilmingen van hoogte punten in het koninklijke leven, waarvan de laatste gemaakt werd in juni 1953, toen Rank de film van de kroning van Koningin Elizabeth vervaardigde, welke zo*n enorm succes is geworden. Een kopie van de nieuwe film zal gezonden worden naar het koninklijke jacht „Bri tannia", waarop het paar de wittebroods weken zal doorbrengen. Byna veertig landen hebben de film al besteld, die waarschynlyk op maan dag 9 mei drie dagen na het huwelijk dus al in vele Britse theaters vertoond zal worden. Het is de eerste maal, dat toestem ming is gegeven tot het verfilmen van de gehele plechtigheid in de Westmln ster Abbey. In 1947 bij het huwelijk va de Koningin mocht slechts een gedeel: worden opgenomen. „Maar Wedding ii Springtime" zal zich niet enkel bepale tot de kerkelijke ceremonien. men wi alle hoogtepunten van de dag op d> celluloidband vastleggen. Ook in Leiden sal dit klaurenfilmpj* vertoond worden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17