Noren zijn van plan om met treilers in de Zuidelijke IJszee te vissen „Bevredigende" belangstelling voor bouw particuliere arbeidershuizcn HUG SENATOR ...alleen om de geur al! Minister Van Aartsen in Eerste Kamer Van woningnood is nog slechts sprake in de lagere himrklasse KMO CZ3 Honderden woonden de begrafenis van de aeteur Jan Musch bij KOFFIE schenkt u meer voldoening Mysterieuze maandenlange reis in barre woestenij Antarctica Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 april 1960 Vijfde blad no. 30036 Symbool van honderd jaren vakmanschap (Van onze parlementaire redacteur) De woningnood is niet meer zo groot als direct na de oorlog. In vele delen van het land kan men alleen nog spre ken van looningbehoefte. De woning nood heerst alleen nog in de lagere huurklassen. Die veranderde toestand vereist een gewijzigd beleid. Van de 80.000 woningen, die per jaar worden gebouwd, kregen er 78.000 subsidie. De subsidie viel dus ook toe aan hen, voor wie zij minder noodzakelijk was. Thans loordt het subsidiebeleid meer gericht op goedkope arbeiderswoningen, waar voor aan subsidie meer behoefte be staat. Bovendien is de mogelijkheid geopend ook in de particuliere sector te komen tot arbeiderswoningen met betaalbare huren. Aldus heeft minister Van Aartsen gisteren in de Eerste Ka mer het nieuwe woningbeleid nog eens uiteengezet. De laatste jaren is het woningbouw programma gebaseerd geweest op de bouw van 40.000 woningwet-woningen (overheidszorg) en 40.000 woningen voor particuliere rekening. Het nieuwe woningbouwbeleid is ge richt op 37.500 woningwetwoningen (arbeiderswoningen), welke verminde ring moet worden aangevuld door par ticulier initiatief als gevolg van een gunstiger subsidieregeling voor parti culieren. De goedkoopste arbeiderswo ningen, gelijk te stellen met woning wetwoningen, krijgen meer subsidie dan de duurdere woningen. Deze nieu we subsidie-regeling geldt sinds 1 april j.l. Prikkel De grote zorg van iedereen is of par ticulieren door de nieuwe subsidierege ling voldoende worden geprikkeld goedkope arbeiderswoningen te bou wen. Tot 23 april j.l. hebben particu lieren 7.000 aanvragen ingediend om voor de nieuwe subsidieregeling in aan merking te komen voor de bouw van de goedkoopste arbeiderswoningen voor de verhuur. Daarbij komen 23.000 aanvragen voor een premiebijdrage voor een eigen goedkope arbeiders woning. Bovendien moet men rekening hou den met de bouw van 37.500 woning wet-woningen. De woningen waarvoor tot nu toe subsidie is aangevraagd, volgens de nieuwe regeling, zullen na tuurlijk niet meer dit jaar gereed komen, maar minister Van Aartsen vand de particuliere belangstelling voor de nieuwe subsidie-regeling bevredi- Advertentie de zaak van de vergiftigingsmoord in de gevangenis in de Friese hoofdstad. gend, hoewel natuurlijk nog geen defi nitieve conclusie kan worden getrok ken omdat de regeling pas enkele we ken in werking is. Deze aanvankelijke cijfers vond de minister bevredigend. In de vrije sector (zonder subsidie) is het aantal aanvragen om bouwvergun ning hoger dan men gewend was. Niet te hoog grijpen Het totale bouwprogramma is geba seerd op 80.000 woningen per jaar. Er wordt niet gestreefd naar 90.000 wo ningen, want dat zou spanningen ver oorzaken en prijsverhogend werken. De woningbouw omvat ongeveer de helft van de totale bouw. Het stand punt is: liever wat minder woningen met betaalbare huren, dan meer wo ningen, waarvan de huur onbetaal- haar is. Het is moeilijk de bouwactiviteit af te remmen. Bijna alle bouw is van belang voor ons land. De weigering voor de bouw van een crematorium in Groningen vindt zijn oorzaak in het feit, dat daar een grote wachtlijst is van bouwwerken, ook scholen. Alleen dus omdat de bouwactiviteit in Gro ningen vrij groot is, is de bouwvergun ning van een crematorium nog niet verleend. De Ridderzaal is niet beschikbaar gesteld voor de Troelstra-herdenking, omdat deze was georganiseerd door een politieke partij. Parlementair ge zien is Troelstra een nationale figuur. Daarover bestaat geen strijd, aldus minister Van Aartsen. Maar ook voor de herdenking van een andere natio nale figuur, bv. Schaepman of Goeman Gorgesius, zou de Ridderzaal niet be schikbaar zijn gesteld indien de her denking wordt georganiseerd door een politieke partij. De Ridderzaal dient alleen voor „nationale" gebeurtenissen. Bouwmarkt vrij krap Laten bouwen in de noordelijke pro vincies naar de mogelijkheid van de bouwcapaciteit, zou zowel de begro tingspositie als de bouwmarkt in ge vaar brengen. De bouwmarkt is in het algemeen vrij krap, ook in het noor den. Ook daar is de bouwcapaciteit thans volbezet, anders dan in 1956. Er is nu geen verborgen bouwcapaciteit. Amerikaan deed president De Gaulle „de das om" Gisteravond arriveerde president De Gaulle uit New-York in San Francisco. Vlak voor zijn aankomst werden 150 posters, meest Arabische studenten, van het vliegveld verwijderd. Zij droegen borden met opschriften als „Laat het leger uit Algerije vertrekken" en „vrede op de hele wereld, ook in Algerije". De president en mevrouw De Gaulle werden begroet door de burgemeester van San Francisco en gemeentelijke autoriteiten. Een paar duizend mensen waren naar het vliegveld gekomen om de Franse gasten te verwelkomen. President De Gaulle bevond zich gis teren in een onplezierige positie maar een functionaris van de Amerikaanse veiligheidsdienst heeft hem daaruit gered. Toen de generaal zich in zijn hotel in New-York kleedde, bemerkte hjj tot zijn schrik dat al zijn dassen ingepakt waren en met de bagage naar het vlieg veld waren gezonden voor de vlucht naar San Francisco. De functionaris van de veiligheids dienst die dit vernam, deed vlug zijn eigen, grijze das af en overhandigde haar aan de president. Deze was zeer dankbaar voor dit exemplaar dat bo vendien goed kleurde bij zijn kostuum! I I JONGETJE IN BOSKOOP VERDRONKEN Gisteravond omstreeks half acht is het 6-jarig zoontje van de familie Smits wonende aan de Biezenweg door ver drinking om het leven gekomen. Het knaapje is nabij de ouderlijke woning te water geraakt. Na enig zoeken werd het jongetje door de vader gevonden. „Boven alle toneelspeelkunst uitgegroeid" Gisteravond hebben enkele honderden Amsterdammers een laatste groet gebracht aan de grote toneelspeler Jan Musch, wiens stoffelijk overschot stond opgebaard in de tot chapelle ardente ingerichte hal van de Amsterdamse Stadsschouwburg. Op het balkon boven de peristyle waren twee Nederlandse vlaggen halfstok gehesen. Naast de baar hadden vier leerlingen van de toneelschool Jules Hamel, Willem Nijholt, Henk van Efferen en Guido de Moor de dodenwacht betrokken. Rond de kist lagen talrijke kransen, o.a. van het gemeentebestuur van de hoofdstad en de toneelgezelschappen. In een bijna ononderbroken stroom trok het publiek met verscheidene toneel spelers, o.a. Ank van der Moer, Magda Janssens, Charlotte Kohier, Fred Sterne- berg, Ben Groeneveld, Jan Teulings, Johan de Meester, langs de baar. COFFEINEVRIJ Minister Van Aartsen streeft er naar voor de derde dinsdag in september 'n nota in te dienen over de ruimtelijke ordening. Zijn ambtgenoot van Econo mische Zaken is bezig het vraagstuk van de vestiging van een tweede hoog- ovenbedrijf te bezien. Alvorens daar over een beslissing is genomen, zou minister Van Aartsen het voorbarig vinden nu reeds een uitspraak te doen over de plaats van vestiging. Bij voor baat heeft de regering zich niet verzet tegen vestiging aan de mond van de Rotterdamse Waterweg. De zaak is echter nog in studie. Aan een verstedelijking van ons land met zijn sterk toenemende bevolking, valt niet te ontkomen, ook niet met spreiding van de bevolking. Daar moet men zich nu reeds op bezinnen, ook met het oog op het geestelijk welzijn van ons "volk. Aan verplaatsing van de regerings zetel naar Apeldoorn, denkt het kabi net niet. Wel wordt de mogelijkheid van verplaatsing van bepaalde instel lingen uit Den Haag in studie genomen. Advertentie. BREESTRAAT Namens het gemeentebestuur van de hoofdstad sprak de wethouder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos, ten af scheid. „Amsterdam heeft oneindig veel te danken aan Jan Musch. Dat de to neelspeelkunst juist in deze stad tot ontwikkeling kon komen en de belang stelling van het publiek kreeg is te dan ken aan enkele groten onder de toneel kunstenaars tot wie Jan Musch behoor de", aldus de wethouder. Hij noemde de acteur een man met gvote gaven, die de kunst in vele opzichten heeft ge diend en ook als strijdbaar mens een voorbeeld heeft gegeven. „Wij danken u en bewaren een prachtige herinne ring aan uw spel, aan u als mens en aan uw grote persoonlijkheid", zo be sloot de wethouder. Het verkeer op het Leidseplein werd stil gelegd toen de kist werd uitgedra gen. Als slippen dragers fungeerden: Rolien Numan, Marie Hamel. Mien van Kerckhoven-Kling, A. Defresne, Albert van Dalsum. Guus Oster. Paul Huf, de oud-directeur van de Schouwbrug Jo han M. Bendien, Jaap van der Poll, Jacq. Vecht en wethouder De Roos. Vele toneelspelers volgden de lijkauto tot voorbij het Leidse Bosje. Vandaar reed de rouwstoet naar Laren, naar de laat ste rustplaats van de grote acteur. Ook daar waren talrijke autoriteiten aanwezig. In de aula sprak als eerste de heer A. Defresne namens de Vereniging van Toneelkunstenaars. Deze zei, dat Jan Musch als een der allergrootste en meest veelzijdige kunstenaar is heen gegaan. Enerzijds vermocht hij met breed gebaar de briljante romantiek te brengen, andeczijds het harde realisme uit de stukken van Heijermans en daar tussen de vreugde van het leven in tal van komische rollen. Spreker herdacht ook Musch' houding gedurende de be zettingsjaren. waarbij hij de waarheid en het recht hoog hield, hetgeen ertoe heeft geleid, dat hij na de oorlog tot erelid der vereniging werd benoemd. Albert van Dalsum zei, dat Musch altijd een toneelspeler is geweest, die nimmer gebonden was aan de tekst die hij moest spelen. Spreker vergeleek hem Tulpen bloeien Overal in de bollenstreek bloeien nu grote en kleine velden tulpen in allerlei kleuren en vormen. De bloei verloopt zeer regelmatig, zodat men in het komende weekeinde van een prachtig schouwspel kan genieten. Keukenhof biedt zijn bezoekers thans een groot sortiment bolbloemen. Bomen en hees ters zijn nu ook uitgelopen en het tere groen vormt een mooie omlijsting voor deze bloemenpracht. In de verwarmde kassen kan men nog de laat-bloeiende tulpensoorten bewonderen. In de „koude" kas prijken nu o.a. de prachtige Dar- win-tulpen met hun sprekende kleuren. met wijlen Frits Bouwmeester en Cor Ruys en constateerde, dat Musch on verbrekelijk met het theater verbonden was. zoals Chaplin met zijn films. Musch is altijd zichzelf gebleven en was in staat uit eigen vermogen figuren te scheppen Wie een stuk uit de „Midzo- mernachtsdroom" kan spelen zoals Musch, bewijst, dat hij boven alle to neelkunst is uitgegroeid. Tot in de top pen van zijn vingers was Musch crea tuur van het theater, zo besloot Albert van Dalsum. Hierna sprak de heer Vecht, antiquair uit Amsterdam, als een der oudste en intieme vrienden van Musch. namens zijn vriendenkring. Ds. A. L. Broer, doopsgezind predikant in Hilversum, dankte namens de familie. Aan de groeve, waar de baar schuil ging onder vele bloemen, zegde ds. Broer een ge dicht van Vondel. Kapitein Olav Avset, 45 jaar en visserman, keek erg somber. „Dat ins dit juist nog op de Noordzee moest overkomen. Zeven maanden jjn we al van huis en precies een dag voor onze thuiskomst in Sande- jord zegt de motor„doe het zelf maar. Telegrafist Eigil Casper sen keek al evenmin opgewekt. Iets ver- itllen over onze expeditie naar Antarctica? Waarom zouden we de con- attentie wijzer maken dan zij als is? Onze reder vindt dat niet prettig. Onze bioloog Tor ge r Oritsland is van Schiphol naar Noorwegen gevlo den om rapport uit te brengen. Vraag maar aan de Rederij a/s Thor )ahl in Sandefjord wat wij in dat barre gebied van de Antarctica hebben gedaan. later werd hij toch wat spraakzamer. „We hebben onderzocht of in de zuidelijke ijszee ook gewone treilvisserij mogelijk is. Dat is illes. Kapitein O. Avset vertelt weinig Eigil Caspersen wilde tenslotte ook og wel vertellen, waarom de „Trom- ial 2" in de Zuidelijke IJszee heeft ge- ist. „Het aantal walvissen loopt terug, öze rederij heeft, behalve negen tan- ers en tien vrachtschepen een vloot sn drie grote fabrieksschepen en vier- udertig walvisjagers in de vaart. Het nel van onze expeditie was, te onder- Deken of het mogelijk is naast het wal lagen een lonend treilvisserijbedrijf p te bouwen in het gebied van de Ant- •ctica. Bij een verder teruglopen van i walvisvangsten zou een deel van on- jagersvloot dan op de treilvisserij urnen overschakelen." „Of onze onderzoekingen een succes ijn geworden? Daar laat ik mij liever :et over uit. Ja, we hebben inderdaad ta gevangen. Heel vreemde vissen. Je ze wél eten Eenzaamheid Op 18 oktober van het vorige jaar ver rok de kleine „Tromstral 2" uit Sande- rord naar het Zuidpoolgebied. Dwars rer de Ooeaan stoomde het schip naar lontevideo om daar te bunkeren voor et laatste traject van de lange reis. vare stormen belaagden het kleine 'heepje op weg naar de Antarctica. Ook de Zuidelijke IJszee kreeg het heel Advertentie Originele jg FLÊCHET dameshoeden en SaimÊöelt 5SCHOENEN* handschoenen. BREESTRAAT 175 LEIDEN Stijgende kaasexport naar Italië De export van Nederland naar Italië heeft over 1959 meer dan het vijfvoudige bedragen van de export naar dit land in 1950. Ook de Italiaanse export naar Ne derland is in deze periode sterk toege nomen. Zij bedraagt thans viermaal de ivang van die in 1950. De gunstige ontwikkeling van de Nederlands-Ita- iaanse handelsbetrekkingen blijkt even- tens uit het sterk toenemende aantal rastigingen van Nederlandse bedrijven in Italië. Zulks deelde de voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel in Italië, de heer G. J. Nieuwenhuis, mede tijdens de irijsuitreiking aan het slot van een te lilaan gehouden Nederlandse kaasweek. De Nederlandse kaasexport naar Ita lië, die elk jaar in omvang toeneemt, is tijdens de jongste jaarbeurs van Milaan en de etalagewedstrijd zo onverwacht Kerk gestegen, dat de in Italië aan- vezige voorraden Nederlandse kaas reeds sedert een week totaal uitverkocht zijn. Voor het eerst is thans ook belangstel- gekweekt voor de totnogtoe in Italië Teinig gewaardeerde Goudse kaas. Aan !1 van 150 middenstandszaken, die in Milaan him etalage aan Nederlandse laas verwelkt hadden, werden door de directeur van het Nederlands zuivelbu- reau, de heer B. H. M. Botihe, prijzen uitgereikt. Het is voor de eerste maal dat het Ne derlands Zuivelbureau in Italië een spe ciale actie tot verhoging van kaasomzet evoerd heeft. Deze actie vond plaats in iet kader van een streven de consump tie van Nederlandse kaassoorten in het Euromarktgébied te verhogen. Twaalf ballons kiezen in Rotterdam het luchtruim „Vulslurf open... Alles los". Dit is het hevel, dat een ballonvaarder geeft, voor dat zijn ballon het luchtruim kiest. En dit bevel zal op de middag van de vijfde Dei, zij het dan in verschillende talen, twaalfmaal te horen zijn op het Afri- laanderplein te Rotterdam, waar ter :elegenheid van de herdenking van onze bevrijding twaalf ballons zullen opstij- ?en om te strijden om de „Trofee van le Bevrijding". Aan dit evenement op ballongebied, het belangrijkste van het jaar. wordt deelgenomen door ballonvaarders en *ters uit België, Zuid-Afrika, Zwitser land, Amerika Frankrijk en Nederland. Ons land komt die dag met een nieuwe halion aan de start, evenals Zwitser land. De wedstrijdcommissie zal op 5 mei ®et als middelpunt Rotterdam een cir- l«l op de kaart trekken (met een straal die van tien tot honderd kilometer kan Uriëren) en de luchtreizigers moeten 'ïun ballon dan proberen neer te zetten 'P deze cirkel. Een der deelnemers zal "amens allen de eed afleggen en ver baren, dat ze de strijd eerlijk zullen poeren. Er zijn verschillende prijzen ^schikbaar, 's Morgens om zes uur be nnen de voorbereidingen reeds en zijn honderd helpers al in de weer. Acht biljoen liter waterstof aard- en licht gas zijn ^odig om de ballons van bolle *angen te voorzien. Ongewoon lange reis De Noorse treiler „Tromstral 2" h die een dezer dagen in IJmuiden a met motorschade is binnengesleept, a heeft een ongewoon lange reis ge- a maakt. Zeven maanden is het schip g bijna onafgebroken op zee geweest, Maandenlang zwierf dit kleine, slechts 280 ton metende vaartuig, in de Zuidelijke IJszee bij het on- herbergzame, ijzige Antarctica, het 5 nog altijd tot de verbeelding spre- kende gebied van de ongenaakbare Zuidpool. Een onzer verslaggevers heeft een bezoek gebracht aan dit vaartuig. H Hij trof dertien weinig spraakzame Noren in de messroom van het schip aan, die slechts weinig over hun tocht wilden vertellen. „Eerst rapport uitbrengen aan de rederij in Sandefjord. Het betreft een par- g ticuliere expeditie," zeiden zij. wat te verduren. Maar de eenzaamheid in het Zuidpoolgebied vonden de Noren toch wel het ergste, dat zij op deze on gewone, kostbare particuliere expeditie moesten verdragen. Ontmoeting „Natuurlijk namen wij zo nu en dan contact op met de fabrieksschepen van onze rederij. Alléén om olie te bunkeren en proviand over te nemen. Maar de Zuidelijke IJszee is zo uitgestrekt, dat je ondanks de aanwezigheid van ver scheidene walvis-expedities dagenlang moet stomen, voordat je zo'n fabrieks- schip in het zicht krügt. We hebben ook de Nederlandse „Willem Barcntszee" ontmoet. Een prachtig fabrieksschip." Transparante vis De Noren hebben een groot deel van de Zuidelijke IJszee op de aanwezigheid van andere vissoorten dan walvissen verkend. Zeer vreemde vissoorten trof fen zij aan. „Ze tonen geen enkele over eenkomst met de vissoorten in de Noord zee. Je zou ze kunnen vergelijken met tropische vissoorten. Grote, bolle kop pen. Zeer vaak transparant. Je keek er dwars door heen. Vissen zonder bloed"' vertelde kapitein Avset. Of ze lekker waren? „Ik luste ze niet. Maar de kok wel." Vier maanden zijn de Noren in de Zuidelijke IJszee gebleven om daarna via een andere weg weer naar Europa terug te keren. Langs het gebied van de Weddell Zee naar het eiland Zuid-Georgië. Van Zuid-Georgië werd koers gezet naar Las Palmas op de Canarische Eilanden. Las Palmas was Prof. Froentjes, directeur van het Gerechtelijk Laboratorium te Leeuwarden, waar hij getuigde in de laatste bunkerplaats van de „Trom- stal 2" op weg naar Sandefjord. Tijdens de expeditie hield het kleine schip, dat in 1930 als walvisjager werd gebouwd en vlak voor de expeditie tot treiler werd verbouwd, zich uitstekend. Sneeuwstormen, de beruchte blizzard, deerde het vaartuig niet. Het passeerde behendig de reusachtige tafelijsbergen, die in de Zuidelijke IJszee drijven. Kapi tein Avset kan het daarom gewoon niet aanvaarden, dat het pechduiveltje op die voor hen zo vertrouwde Noordzee, waarop hij anders de visserij uitoefent, moest toeslaan. Somber kijkt hij daarom in de mess- room van de „Tromstral 2" voor zich uit. Want in Sandefjord wachten de he ren van de machtige Rederij a/s Thor Dahl vol ongeduld op zijn verslag van de expeditie. Zullen deze heren nog meer walvisjagers tot treilers laten ver bouwen voor de visserij in de Zuidelijke IJszee? Kapitein Avset lacht geheim zinnig. „Misschien." „Vindt u dat de expeditie is geslaagd?" Weer dat geheimzinnige lachje en de opmerking, dat de expeditie een parti culiere aangelegenheid was en geen zaak van de Noorse regering. Maar de kans dat er binnen afzien bare tijd Noorse treilers in de Zuidelijke IJszee zullen vissen, die hun vangsten aan fabriekssohepen zullen afleveren, is zeker aanwezig

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7