Regeringsmaatregelen geboden door Indonesiërs agressieve houding WEERBERICHT Prof» dr. W. J. de Haas 82 jaar oud overleden Eerste detachementen vertrekken in de loop van maand augustus schilder zelf met Vitale Bondskanselier Adenauer werpt socialisten handschoen toe 75,- Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 28 APRIL 1960 No. 30036 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dlshoeck Hooldredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minister Visser over Nieuw Guinea Ook vrijwilligers worden uitgezonden De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer nadere uitleg gegeven over de versterking van de verdediging van Nieuw-Guinea. De minister schrijft: „De agressieve elementen in het buitenlands beleid van de Indone sische regering, gepaard aan de versterking van het militaire potentieel van Indonesië, hebben de regering na diepgaand beraad genoopt tot de conclusie, dat versterking van de verdediging van Ned. Nieuw- Guinea geboden is. De regering heeft derhalve besloten tot drieërlei maatregelen, te weten: de versterking van de luchtverdediging door het stationeren van straaljagervliegtuigen van de Kon. Luchtmacht en het uitbreiden van de vliegveldbeveiliging met luchtdoelartillerie van de Kon. Landmacht; de vergroting van de mogelijkheden tot luchtverkenning der Kon. Marine met maritieme verkenningsvliegtuigen ter vervanging van de Martin Mariners. De versterking van de directe gebiedsverdediging door middel van grondstrijdkrachten door de Kon. Landmacht. INDONESIË „INTIMIDATIE" Mijn ambtsvoorgangers hebben ter ge legenheid van de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de dienst plichtwet en de wet voor het reserve- personeel der krijgsmacht het stellige voornemen te kennen gegeven om, in dien naar de mening der regering, an ders dan ter vervanging, eenheden van de krijgsmacht buiten Nederland dienen te worden geplaatst, de daartoe ge- eigende instanties van de beide Kamers der Staten-Generaal tijdig in te lichten. Daar de eerste detachementen in de loop van de maand augustus voor ver trek gereed zullen zijn, heb ik mij ver plicht geacht het stellige voornemen mijner ambtsvoorgangers tot het mijne te maken en meen ik door het richten van deze brief tot de voorzitters der beide Kamers van de Staten-Generaal op de meest geëigende wijze aan dit voornemen uitvoering te hebben gegeven. Het zij my voorts vergund nog de aan dacht te vestigen op een aspect van het vraagstuk, dat eveneens ter sprake is gekomen bij de behandeling der beide eerdergenoemde wetsontwerpen in de beide Kamers der Staten-Generaal, te weten de mogelijkheid om gebruik te maken van vrijwilligers in plaats van aan te wijzen dienstplichtigen. Zorgvuldige studie van de aanwezige mogelijkheden en de ervaring, geduren de enige tijd opgedaan met de uitzen ding van personeel op basis van vrijwil lige aanmelding voor het op sterkte hou den en de aflossing van het bataljon van de Kon. Landmacht in Suriname en van de reeds in Ned. Nieuw-Guinea ge stationeerde eenheid lichte luchtdoel- artillerie, hebben geleid tot de conclusie, dat de beoogde versterking van de ver dediging van Ned. Nieuw-Guinea zal dienen te worden gebaseerd op de uit zending van daartoe aan te wijzen be roeps- en dienstplichtig personeel. Dit neemt echter niet weg, dat ik, mede ter voldoening aan de desbetref fende toezegging van mijn ambtsvoor ganger S. J. van den Bergh in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, de gele genheid tot vrijwillige uitzending naar Nieuw-Guinea zal openstellen. Aan hen, die zich daarvoor aanmelden, zal, met inachtneming van het dienstbelang en bij overigens nagenoeg gelijke capaciteit om te voldoen aan de te stellen eisen, de voorkeur worden gegeven. UITZENDING TROEPEN De legervoorlichtingsdienst deelt mede De eerste detachementen zullen wor den geformeerd in de Saksen-Weimar- kazerne te Arnhem en na een korte voor het doel geschikte opleiding naar Nieuw- Guinea worden verplaatst. Latere aan vulling zal geleidelijk geschieden door selectie van geschikte dienstplichtigen tijdens de basisopleiding in de infante- rie-depots, welke opleiding daarna wordt voortgezet en voltooid bij het 3e infan- terie-depot te Roermond. Voor deze dienst in Nieuw-Guinea zullen dezelfde voorwaarden gelden als voor de dienst, die het reeds in dit ge biedsdeel verblijvende personeel van de strijdkrachten aldaar vervult. De bezol diging voor Nieuw-Guinea zal van toe passing zijn met de bijzondere toelagen. Vóór het vertrek geniet men insche pingsverlof en na terugkeer ontsche pingsverlof. Kleding, voeding, huisves ting, en de overige verzorging zullen ge lijk zijn aan die van de reeds in Nieuw- Guinea aanwezige onderdelen. Dienstplichtigen zullen ongeveer 12 maanden in Nieuw-Guinea verblijven. De verblijfsduur van het ongehuwde ka der is IV2 jaar, die van het gehuwde kader met gezin 3 jaar". Een woordvoerder van de Indonesische ambassade te Canberra heeft vandaag het Nederlandse besluit om de verdedi ging van Ned. Nieuw-Guinea te verster ken betiteld als een „poging om Indo nesië te intimideren". Hij zag hierin een voorbeeld van „het Nederlandse verlangen om het koloniale bewind met geweld te verdedigen". Het besluit is in strijd met het internationale verlangen naar vermindering van de spanning in de wereld en erop gericht de vrede in Zuidoost-Azië te verstoren, aldus de woordvoerder. VLAGVERTOON: „OORLOGSHANDELING" Kapitein K. A. Mattjik, woordvoerder van het Indonesische „Nationale Front voor de Bevrijding van West-Irian" heeft het voorgenomen vlagvertoon met de „Karei Doorman" en twee begelei dingsschepen in de wateren van Nieuw- Guinea een „oorlogshandeling" genoemd. Hij zei dat „Nederland tracht de ko mende topconferentie te beïnvloeden, teneinde voordeel te trekken uit de klei nering van Indonesië in het buitenland". „De Nederlandse actie is er klaarblij kelijk op gericht Indonesië in een oorlog te trekken, en het is duidelijk dat Ne derland vastbesloten is het koloniaal bewind over Nieuw-Guinea voort te zet ten", zei hij. „Een dergelijke houding zal niet onop gemerkt aan Indonesië voorbij gaan". AMERIKA GELOOFT NIET AAN GEWELD Amerikaanse functionarissen hebben gezegd niet te geloven dat Indonesië Advertentie NOG STEEDS KOUD De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Overwegend matige noor delijke wind. Aanhoudend koud met hier en daar nachtvorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 APRIL Zon op: 5.15 uur; onder: 20.01 uur. Maan op: 7.40 uur; onder: 23.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.21 en 17.41 uur. Laagwater te 1 09 en 13.32 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST sikkens-tjallema produkt van plan is zjjn toevlucht tot geweld te nemen om zijn aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea te verwerkelijken. Er is geen officiële reactie van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken gegeven op het Nederlandse besluit om de verdediging van Ned. Nieuw-Guinea te versterken „met het oog op de agressieve elementen in de Indonesische buitenlandse politiek en de versterking van het militaire potentieel van Indonesië". Een der functionarissen zei dat het zeker waar is dat Indonesië in de afge lopen paar jaar zijn militaire kracht aanzienlijk heeft versterkt met wapens uit verschillende kringen. Maar aan de andere kant is het vraagstuk van de binnenlandse veiligheid van Indonesië enorm groot. Hij zei dat het altijd mo gelijk is dat Indonesië West-Ned. Nieuw-Guinea zou kunnen aanvallen. Indonesië heeft fel gereageerd op het Nederlands besluit om een vliegdek- schip voor vlagvertoon naar Ned. Nieuw- Guinea te zenden en er is altijd een kans van actie en reactie, leidend tot een gewapende botsing. Maar thans hebben de V.S. geen reden te twjjfelen aan het woord van Indo nesië dat het geen toevlucht tot geweld zou nemen, zo zei deze Amerikaanse functionaris. PRINSES WILHELMINA WIL VERJAARDAG IN ALLE STILTE HERDENKEN Het particulier secretariaat van H.K.H. Prinses Wilhelmina deelt mede: „Prin ses Wilhelmina heeft tot haar leed wezen met het oog op haar hoge leef tijd moeten besluiten niet aanwezig te zijn bjj de overdracht aan de Staten- Generaal door H.M. de Koningin van de erelijst van de gevallenen 1940-1945 op de 4de mei a.s. Dezelfde reden geldt voor de uitdruk kelijke wens van de Prinses om haar tachtigste verjaardag in alle stilte, al leen in de familiekring, te gedenken en zij hoopt dan een gedeelte van die dag haar kinderen en kleinkinderen rondom haar te kunnen zien. Voorts stelt de Prinses er prijs op, ge zien de vele verzoeken die haar in ver band met haar a.s. tachtigste verjaar dag bereiken, te doen weten, dat, hoe wel haar gezondheid bevredigend ge noemd kan worden, haar leeftijd werke lijk geen enkele feestviering in welke vorm dan ook toelaat". Viermaal zo groot... De Russische onderzeebootvloot is vier maal zo groot als de huidige Amerikaanse en acht keer zo groot als Hitiers vloot van onderzeeërs in 1939, zo heeft vice-admiraal Edmund B. Taylor, commandant van de anti-duikbootvloot van de Amerikaanse Marine verklaard. Hij zei dit bij de tewaterlating van de „Tullibee", de eerste onderzee bootjager, die door kernenergie wordt aangedreven. Opening van het kaasseizoen In het oude Waaggebouw op de markt te Gouda heeft de heer J. F. H. Wijsen, directeur-generaal voor de middenstand en het toerisme, vanmorgen het nieuwe Goudse kaasseizoen officieel geopend. In zijn toespraak drukte hij de wens uit, dat de roem van de Goudse kaas zou blijven groeien. De nieuwe film van het Nederlands Zuivelbureau „Holland cum laude", ver vaardigd door Joop Geesink, ging hierna in première. Voor deze feestelijke ope ning bestond grote belangstelling. Leids oud-hoogleraar van wereldfaam Op 82-jarige leeftijd is te Bilthoven, waar hij de laatste jaren woonde, overleden prof. dr. W. J. de Haas, oud-hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, aan de Rijksuniversiteit te Groningen en laatstelijk aan de Leidse Universiteit in de natuurkunde en meteorologie. Prof. De Haas heeft zich wereldvermaardheid verworven op het gebied van de natuurkunde der extreem lage temperaturen, welke arbeid het Leidse Kamerlingh Onnes Laboratorium de naam van „koudste plekje op aarde" bezorgde. Prof. De Haas heeft op een zeer persoonlijke wijze in de eerste decennia van deze eeuw de natuurkunde uitgebouwd en bijgedragen tot de „renaissance" van de Nederlandse natuurkundige wetenschap samen met Kamerlingh Onnes en Lorentz. Zijn arbeid kwam voort uit een intuïtieve feeling, zijn invloed strekte zich uit over een breed natuurkundig terrein, zijn warmbloedige geestdrift droeg hij dank zij bijzondere menselijke kwaliteiten in ruime mate over aan zijn leerlingen en medewerkers. Aan het werk en de persoon van deze eminente Nederlander, die behoorde tot de schaarse gelederen van hen, aan wie men de eretitel „figuur" kan toekennen, wijden wij elders in dit blad uitvoerige aandacht. De begrafenis van het stoffelijk overschot vindt morgen plaats om 12 uur op de algemene begraafplaats Moscowa te Arnhem. Opvolgingskwestie niet actueel: er zijn er genoeg, die het stuur kunnen overnemen (Van onze correspondent in Bonn) De weer eens buitengewoon vitale 84-jarige Westduitse Bondskan selier en CDU-voorzitter, Adenauer, heeft gisteren, op de eerste dag van het CDU-partijcongres te Karlsruhe, zijn socialistische tegenstan ders de handschoen toegeworpen voor de verkiezingen, die in septem ber 1961 voor de Bondsdag (Tweede Kamer) zullen worden gehouden. Opnieuw zal het motto van de CDU, dat velen in welvaart wentelende Duitse kiezers als muziek in de oren zal moeten klinken, luiden: „geen experimenten". Ditmaal evenwel haalt Adenauers partij bovendien uit voor een uitdagende slag tegen de SPD, die bijzonder veel waarde kan hebben. Hij karakteriseerde zijn socialistische opponenten namelijk als permanente neen-zeggers waar het de Westelijke bondgenootschappen van de Bondsrepubliek aangaat. ,SPD is een groep eeuwige neenzeggers' Een strijdbare Adenauer maakte om te beginnen korte metten met alle be weringen volgens welke het noodzakelijk is om naast de 84-jarige Bondskanselier „nu reeds" een kroonprins neer te zet ten. „Voor als het eens mis zou gaan met de kanselier", zoals zijn tegenstan ders fijnzinnig zeggen. „Laat niemand", aldus Adenauer, „zich toch zorgen ma ken wie mijn opvolger wordt. Zo'n kroonprinsenaffaire is in de grond van de zaak een onaangename geschiedenis. Wanneer het ogenblik gekomen is dan Vijf doodstraffen tegen olievervalsers Vijf van de 24 personen, die in de Marokkaanse hoofdstad Rabat terechtstaan en ervan beschuldigd worden vervalste spijsolie verkocht te hebben waarvan 10.000 Marok kanen het slachtoffer zijn gewor den, zijn gisteren ter dood veroor deeld. Drie beklaagden werden tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Dertien personen werden vrijgesproken. Tienduizend Marokkanen zijn door het gebruik van de ondeug delijke spijsolie ziek geworden. Meer dan zesduizend personen worden nog behandeld wegens verlammings- en andere ziektever schijnselen, die zij na het nuttigen van de vervalste olie kregen. De beklaagden hadden plantaardige olie vermengd met door de Amer. luchtmacht verkochte surplus-machine olie en deze vervolgens aan hun klanten geleverd Zij hadden verklaard niet te weten, dat de machine-olie bij gebruik gevaar zou opleveren. Ook hadden zij aangevoerd, dat de Marokkaanse wet vermenging van plantaardige en minerale olie in bepaalde verhouding toestaat. De verdedigers hadden gesteld, dat het gebeurde een „ongelukkig voorval" was geweest. Zij hadden ook kritiek op de Marokkaanse autoriteiten uitgeoefend, omdat zij geen controle op de olie had den uitgevoerd, voordat deze in de han del werd gebracht. De vonnissen werden geveld overeen komstig een in november j.l. door Koning Mohammed V afgekondigde wet, die het uitspreken van de doodstraf tegen „personen, die de volksgezondheid in gevaar brengen", mogelijk maakt. Deze wet werd met terugwerkende kracht afgekondigd toen het onheil veroorzaakt door de verkoop van de ondeugdelijke spijsolie, reeds was ge schied. daarvan ben ik vast overtuigd zijn er genoeg mensen die het stuur vast en sterk in de hand nemen". Dit zei hij on der aanhoudende toejuichingen van de gedelegeerden op dit partijcongres. Teneinde zijn beslissing om de verkie zingsslag in 1961 tegen de SPD persoon lijk te gaan winnen meteen maar een brede grondslag te geven, trok de taaie „Alte" van leer tegen zijn socialistische tegenstanders. In felle zwart- en wit- tekeningen stelde hij tegenover elkaar wat de CDU op het stuk van de bui tenlandse politiek voor de veiligheid en welvaart van het land heeft gepresteerd in de afgelopen elf jaar en waartegen de SPD in de Bondsdag al niet heeft ge stemd. „Toen, in 1945, waren wij de paria onder de volkeren, veracht en in de hoek gezet. Thans is ons volk een geacht en met aanzien bekleed lid van de fa milie der volkeren. De Duitse naam, het Duitse woord, de Duitse geest en de Duitse arbeid hebben in de wereld weer aanzien. Laten wij er voor zorgen dat het daarbij blijft!", aldus Adenauer, die daarmee te kennen gaf, dat de West duitse kiezers door zijn partij zal wor den voorgeschoteld dat er „niets moet veranderen" en dat de huidige politiek vooral ten aanzien van het Westen moet worden voortgezet. Tienmaal „neen' De Bondskanselier ging daarbij nog een stapje verder: hij deed het voor komen alsof de vele buitenlandse staatslieden die hij de laatste tijd heeft gesproken de vrees hebben uitgesproken dat de toekomst van Duitsland hoogst onzeker zal zijn als er eens een andere partij dan de CDU in Duitsland aan de top komt. Hij lanceerde de stelling dat die staatslieden nu al vrezen dat Duits land dan zal pogen de lachende derde te worden tussen het Westen en het Oosten En om de SPD toch maar vooral in het zwartste daglicht te stellen zei hij ter ene zijde dat „wij zonder de NAVO een speelbal zouden zijn, die absoluut in de handen der Russen zou geraken" en ter andere zijde, dat de SPD in de loop der jaren tot tien maal toe neen heeft gezegd tegen de reeks van overeenkom sten, die de enge band tussen Bonn en de Westelijke wereld hebben gecreëerd; Advertentie minder werk, i meer glans! Handelsonderneming Gerard Roovers - Breda Irene de Jongh verlaat als Jacoba van Beieren met haar gevolg het vliegtuig, dat haar naar Kopenha gen bracht, waar zij de Keukenhof vertegenwoordigt bij de opening van een grote bloemententoonstel ling in de Deense hoofdstad. Advertentie Als u maar fl. 75,- heefi. dan kunt u daarvoor ccn meesterlijke sport- combinatie kopen in de befaamde speciale aanbiedingserie van de Faam! TOP-VOORDEEL NR. 7 slechts één week: COMPLETE SPORTCOMBINATIE HOOGSTRAAT LEIDEN van het lidmaatschap van de Raad van Europa af tot het K.S.G.-verdrag, het akkoord van Petersberg, het zogenaam de Duitsland-verdrag, het verdrag voor de Europese Defensiegemeenschap, het bezettingsverdrag, de Westerse Unie, de NAVO, de dienstplicht en het Saarge- bied. Veertien rebellen Deze tien punten zullen het komende anderhalf jaar het scherpe zwaard moe ten vormen waarmee Adenauer zal op tornen tegen de SPD. Zeker van de ze ge is hij bepaald niet. Hij hoonde niet voor niets zijn eigen partijgenoten op hoge zetels, die tegen de partij-eenheid en de wil van het kabinet in hebben ge handeld. Hij joeg zijn ergenis over de bureaucratie in de partij en onder de CDU-parlementsleden. De oude kanse lier en partijvoorzitter is nog wel zo machtig, dat hij het zich kan permit teren over iedereen en alles in zijn eigen partij de staf te breken! Desondanks: voor het eerst in twaalf jaar moest hij bij zijn herverkiezing tot voorzitter tien blanco en vier neen-stemmen incasse ren. Dat zijn veertien rebellen tegen zijn regime! Deze voor de vuistweg uitgesproken rede van de allesbehalve afgetakelde Westduitse regerings- en partijchef toonde zijn macht in staat en CDU nog eens aan. Het bijna ongelofelijke zal men de komende anderhalf jaar kunnen aan schouwen; hoe een 84- a 85-jarige poli ticus, gesteund door een schijnbaar on verwoestbare constitutie, zich midden in het verkiezingsstrijdgewoel met 40- a 50- jarige tegenstanders zal werpen als ware hij zelf een jongeling van veertig leuws Uit het Leidseh Dagblad van 28 april 1860: „Een nieuw Galilei is opge staan. De heer Charles Evianuel betoogt, dat al de astronomische berekeningen op een gronddwa I ling berusten. Hij zal bewijzen, dat I de jaarlijkse beweging der aarde van het oosten naar het westen en niet van het westen naar het I oosten geschiedt." .J

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1