Feest van 1000-jarig Zwammerdam in teken van annexatie-vrees liep in Aiohen van staoel Sch. 135 Parodie van quasi-ministers moet liet hoogtepunt vormen OPEREERDEN ONTVOERDERS VAN PEUGEOT UIT GENEVE? Neptunus' aartsvijand gaat het nu rustiger aan doen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 april 1960 Vierde blad no. 30036 (Van een onzer redacteuren) Zwammerdam gaat feest vieren. Dit dorpje in de Rijnstreek bestaat binnenkort namelijk duizend jaar. Feest dus in Zwammerdam. De boze plannen van de regering om de gemeente Zwammerdam op te heffen ten spijt. Misschien ook wel. dat die boze plannen de ..Dammers" juist inspireren het feest zo groots mogelijk op te zetten. Geen enkele ..Dammer"die niet sympathiek tegenover de pogingen van het ge meentebestuur staat om die opheffing te beletten. Ze zijn dan ook erg verknocht aan hun plaatsje, trots op de roemruchte geschiedenis en geven hoog op van de betekenis ervan als middel..punt" van de Rand stad Holland. In dit dorpje, waar vroeger de Romeinen eens hun kas telen bouwden, komt. als alles naar zin gaat. binnenkort een groot bungalowpark. Roemruchte historie komt tot leven Er is niet veel meer, dat herinnert aan het roemruchte verleden van Zwammer dam. Datgene, dat bewaart is gebleven, waaronder geschriften en munten, wordt tijdens de feestelijkheden tentoonge steld in de Christelijk Nationale school. Verzoening De naam van het plaatsje is ontleend aan de Zwaardenburgerdam, een dam in de Run, die eens werd belaagd door de bisschop van Utrecht en door de Hol landse graven. Zwammerdam is vaak belaagd in de geschiedenis. De Fransen hebben er bijvoorbeeld danig huis ge houden, maar ook had in boerderü Kra nenburg de verzoening plaats tussen Tromp en De Ruyter. Wellicht is het aan de ontmoeting van deze twee zee helden wel te danken, dat ook de hui dige commandant Zeemacht in Zwam merdam werd geboren Het is nooit helemaal rustig geweest in Zwammerdam. Werd niet bij het be gin van de oorlog een colonne Nederlan ders door Duitsers gebombardeerd en vielen er niet enige doden en gewonden, die door de eigen luchtbescherming wer den geholpen? En was er laatst niet een rel over een gedeeltelijk op Zwammer- dams grondgebied gelegen slecht onder houden weg, welke weg een deel van de bevolking noopte een actie te ontkete nen en met spandoeken te gaan lopen? De Dammers zijn merkwaardige men sen. Laat je ze met rust dan gebeurt er niets, dan zijn ze zelfs bijzonder vrien delijk voor je. Maar zit je ze in het vaarwater, dan zwaait ei wat. Paarden de trap op Oproep Juffrouw J. G. van Muiswinkel uit de Molenstraat 2 in Zwammer dam heeft de vrij moeilijke taak op zich genomen de tentoonstelling van historische voorwerpen in te richten. Nu is het erg moeilijk om de beschikking te krijgen over deze voorwerpen. Zij verzoekt daarom ook een ieder, die Zwammerdam een goed hart toedraagt om voor werpen welwillend voor deze expo sitie af te staan. BBBBBBBBBBBBBBBBBBB* annexatie van Zwammerdam niet echt zal blüken te zijn, hopen de Zwammer- dammers alleen maar. Daar gaat het om Want in wezen draait het hele feest hier om. De Nederlanders moeten weten, waar Zwammerdam ligt. Zij moeten daardoor weten, dat Zwammerdam niet geannexeerd wenst te worden. Voorts ligt het in de bedoeling een vis -en vliegerwedstrijd, volksdansen, wandeltochten en judodemonstraties te houden. Maar ook wil men een plaatsje reserveren voor de paardesport en een wielerwedstrijd op touw zetten. School- wedstrijden voor kinderen, het optreden van muziekgezelschappen, alsmede het optreden van een turnkeurkorps uit Rot terdam ontbreken eveneens niet. Een pijprokerswedstrijd en een rolschaats- show completeren het feest. Een vreugdevuur en een vuurwerk vormen de waardige afsluiting van het feest, dat ongeveer tienduizend gulden zal kosten, waarvan reeds f 2056.door de inwoners en van f 1354.door de oud- Zwjmmerdammers zijn bijeengebracht. Dat ze ook koppig kunnen zijn be wijst een merkwaardige legende. De legende van Pademburg. Een man, wiens vrouw schijndood was, was te krenterig om bijtijds een dokter te la ten komen. Toen hij er tenslotte toch maar een dokter bij haalde, was het zo scheen het te laat. .Eerder zullen de paarden de trappen opvliegen, dan mijn vrouw tot leven komen", was zijn enige commentaar. De paarden vlogen echter de trappen op en z'n vrouw kwam weer tot leven. Of de man ver der nog een plezierig leven by zijn vrouw heeft gehad vermeldt de legen de niet. Het feestprogramma vermeldt echter wel het een en ander. Het feest zal vier dagen duren en wel van 8 tot 12 juni. Woensdag is er een herdenkingsdienst in de N.-H. Kerk. 's Middags wordt er een herdenkingssteen in het gemeente huis gemetseld, waarna er ballonnetjes worden opgelaten. Later is er een recep tie in het gemeentehuis en wordt de reeds genoemde tentoonstelling geopend. Hoogtepunt' Het hoogtepunt is ongetwijfeld het door de heer P J Zonruiter geschreven historische spel. waarin Jacoba van Beieren weer eens het levenslicht zal zien, waarin Jan Zwammerdam, een be kende arts en bioloog het in de loop der jaren wel ietwat veranderde plaatsje zal bezoeken, dat de Fransen even later zul len gaan bezetten. Spectaculair Het meest spectaculaire van dit spel is wel de vierde scène, waarin vijf of zes van onze huidige ministers op de plan ken zullen komen om een parodie op de voorgenomen annexatie van Zwammer dam ten tonele te voeren. Dat het de echte ministers niet suilen zijn. werd ons nadrukkelijk verzekerd. Dat de Prof. Thijsse werd in 1927 belast met de oprichting van het Waterloopkundig Laboratorium dat reeds korte tijd later het beste en modernste ter wereld was en naar de minister meende thans nog steeds een van de gezaghebbendste is. Hij zeide dat dit in de eerste plaats te danken was aan de baanbrekende ma nier waarop de „onverantwoorde" op timist prof. Thijsse de problemen aan pakte en werkte aan de indrukwekkende ontplooiing van het waterloopkundig la boratorium. Minister Korthals memoreerde de vele functies welke de scheidende directeur heeft vervuld. In 1938 werd hij buiten gewoon en in 1946 gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool. Daar naast vervulde hij ook op internationaal niveau vele functies, terwijl hij tevens de enthnus-aste leider van de interna tionale cursussen voor waterbouwkunde te Delft was, met welke cursussen op voorstel van Pakistan een begin werd gemaakt. Namens de regering dankte de minis ter prof. Thijsse. Hy deelde mee dat het in de bedoeling ligt het nieuwe labora torium in de Wippolder de naam „Ir. J. Th. Thjjsse-laboratorium" te geven. Minister Korthals eindigde met de woorden: „Jy was altyd Thijsse van het laboratorium en het laboratorium was van Thysse Zo zal het blijven Na de minister van Verkeer en Wa terstaat werd o.a. het woord gevoerd door de president-curator van de Tech nische Hogeschool, prof. dr .C. H. van der Leeuw, de president van de stichting De directeur van het W aterloop- kundig Laboratorium in Delft. prof. J. Th. Thijsse die ook een belang rijk aandeel heeft gehad in de dijk- dichting na de stormramp en het ontwerp van de Deltawerken, heeft gisteren in ..Het Prinsenhof" gere cipieerd bij zijn afscheid als hoog leraar. Van links naar rechts mevr. Thijsse. prof. Thijsse. diens opvol ger prof. ir. H. I. Schoemaker en dr. C. de Leeuw, president-curator van de T.H. te Delft. „Waterloopkundig Laboratorium", dr. J. A Ringers en door de opvolger van prof. Thysse. ir. H. J. Schoemaker. Namens de oud-ingenieurs-medewer- kers aan het laboratorium sprak ir. J. van Walraven. In zyn dankwoord zeide prof. Thysse ojn. dat hy zyn taak altyd drieledig had gezien. In de eerste plaats het die nen van het onderwys tot civiel-inge- nieur, ten tweede het vorsen naar bete re kennis van het vak en tenslotte de behartiging van de belangen van zyn opdrachtgevers. Onder de vele genodigden merkten wy nog op de directeur-generaal van Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris, mr. A. J. Pi- kaar, hoofd van de afdeling hoger on derwys van het ministerie van OJ£. en W. en ir. C. J. Warners, hoofddirecteur van het KJÏM.I. in De Bilt. NED. HERV. KERK In dit huis. het enige in Zwam merdam. dat honderden jaren oud is. woont groenteboer J. Schouten. Hij woont er pas drie jaar en heeft het helemaal zelf opgeknapt. Toen hij er in trok. wist hij niet. dat zijn woning historische betekenis had. En dat is ook wel begrijpelijk, want alleen de muren verkeren nog in hun oude staat. Het interieur is in de loop van de jaren heel wat keertjes veranderd. (Foto Leldsch Dagblad) Waarschynlijk in navolging van Amersfoort wil ook de Zwammerdamse bevolking in historische klederdrachten gaan lopen. „Met jute en koord, als mede de medewerking van de dames en de naaikransjes, is veel te bereiken", zo denkt het feestcomité erover. Welk comité er voorts ook over denkt de be langrijke gebouwen des avonds te ver lichten. Of ook de slechte weg verlicht zal worden? Wie weet Het is alle maal groots opgezet. Maar dat moet ook vindt men in Zwammerdam. Want de annexatieplannen, die van 1917 dateren mogen niet doorgaan. Planten van Charter-eik op Floriade uitgesteld Door onverwachte moeilykheden by verscheping zullen de jonge bomen die door de gouverneur van Connecti cut, de .National Arbor Day Association* en enkele Amerikaanse kwekerijen aan Nederland waren aangeboden ter gele genheid van Arbor Day, niet op tijd in Nederland arriveren. Hierdoor moet het planten van een charter eik op de Floriade. door de eoht- genote van de Amerikaanse ambassa deur, mevrouw Young, welke kleine plechtigheid was vastgesteld op de da tum van Arbor Day, 29 april, worden uitgesteld. Vier tijgertjes in Blij-dorp geboren (Speciale berichtgeving) Het aantal tijgers dat gedurende de laatste tien jaar in Diergaarde Blij-dorp te Rotterdam is geboren, is de honderd gepasseerd. Door de geboorte van vier Siberische tygers is het aantal thans op 101 gekomen. De in Blij-dorp gefokte tygers bevinden zich in dierentuinen over de gehele wereld. Het is interessant te weten, dat dievenvangers in Azië vaak aan hun opdrachten voldoen met in de Rotterdamse Diergaarde gefokte tijgers omdat dit met minder kosten en moeite gepaard gaat dan het vangen in de wil dernis. Dit geldt vooral voor de zeldzame Siberische exemplaren. Enkele biljetten van het bloedgeld thans in Zwitserland door politie achterhaald (Van onze Parijse correspondent) Er hebben zich twee nieuwe elementen voorgedaan in het overigens nog maar zeer traag voortschrijdende onderzoek naar de kinderroof van de vierjarige Eric Peugeot, die, zoals bekend, tegen een losgeld van vijftig miljoen Franse franken weer veilig en wel in de boezem van zijn familie is teruggekeerd. Het eerste feit is, dat enkele biljetten van tienduizend franken, die deel uitmaakten van het losgeld, waarvan de uitgifte-cijfers konden worden opgetekend, in Zwitserland in circulatie zijn gebracht en door de politie konden worden achterhaald. Het tweede nieuws is, dat vrienden van de automagnaat Peugeot, de directeur van het casino van Divonne-les-Bains, aan de Frans-Zwit serse grens kortgeleden het slachtoffer dreigden te worden van een bende, die dezelfde chantage op hun beide 2- en 5-jarige kinderen poogde te plegen. Opsporingskansen kleiner geworden De ouders van Eric logeren vaak in het casino en de chauffeur die enkele weken geleden het knaapje naar het golfveld van Saint Cloud reed, waar het gekidnapt zou worden, was vroeger zelfs by de bevriende directeur in dienst. Er zyn echter geen tekenen die er op wyzen, dat deze chauffeur door de Peugeots of door de politie als handlan- ger-informateur van de gangsters zou worden verdacht. Wel schijnt de eerste Kerkelijk Leven Nieuwere theologie O R.-K. hoogleraar licht 500 hervormde predikanten in Vijfhonderd hervormde predikanten luisterden gisteren op de derde en laatste dag van de jaarlijkse predi kantenvergadering in de Urechtse Handelsbeurs naar de rooms-katho- lieke hoogleraar prof. J. A. M. Weter- man. Met hairtelij'k applaus en vriendelijke woorden van voorzitter ds. J. R. Wol- fensberger werd prof. Weterman be groet. „Wij zingen: een vaste burc-ht is onze God" kondigde onder enige hilariteit ds. Wolfensberger aan. Hij vervolgde „men heeft wel gemeend dat het Luther-lied tegen Rome gericht is. Gelukkig zingen rooms-katholieken het thans met ons". Prof. Weterman had zijn onderwerp „De z.g. theologie nouvelle in oecume nisch licht" genoemd. Hij begon met de naam „theologie nouvelle" als minder gelukkig te kwalificeren, „nieuwere theologie" is z.i. juister. Deze theologi sche richting in de R.K. Kerk is ont staan vanuit Lyon. Frankrijk. Ze wordt vooral gestuwd door theologen van de sociëteit van Jezus. De nadruk valt op het openstaan naar het mysterie van de godsopenbaring en naar de werke lijkheid van de wereld. 'Ethisch is men minder geïnteresseerd in vaste onveranderlijke beginselen dan wel in het juiste handelen in de be paalde situatie. Bij deze situatie-ethiek rijst de vraag naar de continuïteit. Af gewezen wordt een „toeschouwers-men taliteit" t.a.v. de werkelijkheid; mens en wereld zijn niet twee te scheiden gegevenheden. De nieuwere theologie wil de traditie der kerk en haar uitspraken bezien door een „nieuwe" bril. steeds vragend naai de bedoelingen die achter bepaalde for muleringen gelegen kunnen hebben. Met grote interesse volgden de aan wezige predikanten de uiteenzetting van 1 prof. Weterman over de transsubstan- tieleer. reeds eeuwenlang een twistap pel tussen Rome en reformatie. „Kan men zeggen" zo vraagt de nieu- were theologie, „dat brood en wijn een J substantie hebben". Deze vraagstelling leidt tot een afwijzing van de mening, die de transsubstantiatie ziet als een „kana-wonder". toen Jezus water in wijn veranderde. Het wezenlijke dat van brood en wyn gezegd kan worden is dat zy voeden en sterken, zo ook van het lichaam en bloed van Christus. Brood en wijn krijgt in het geloof een andere werkelijkheid. Christus handelt hier als Hij zichzelf als gave aanbiedt. Brood en wyn zyn dan typen, aldus prof. Weter man. Op de lezing volgde een zeer boeiende discussie. De vergadering werd daarna door ds. Wolfensberger gesloten. GEREF. KERKEN Beroepen te Emden Duitsland) B. Heet- derks te Campen (Duitsland); te Hol- landla (Nieuw-Gulnea) (Chr. Evang. Kerk) H. G. Boswijk te Wons (Fr.). PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld ..Aspects of the pliocene and early plei stocene vegetation in the Netherlands", de heer W. H. Zagwyn, geboren te Den Haag en wonende te Santpoort. De pro motie gesohiedde cum laude. brigade der Paryse politie-prefectuur, die het onderzoek in handen heeft, nu rede nen te hebben de standplaats van de gangsterbende in Zwitserland te zoeken. De grens in de buurt van Divonne-les- Bains is byzonder gemakkelijk te over schrijden vanwege de vele toeristen die hier dagelijks tussen het Franse casino en Zwitserland passeren. De gangsters zouden hun buit van 50 miljoen Franse franken in Zwitserland vermoedelijk zonder veel moeite in veiligheid hebben kunnen brengen. In de stad Genève, centrum van de internationale bank wereld, is het evenmin lastig belangrijke sommen in korte tyd om te wisselen zonder veel sporen achter te laten. Wan neer Eric's kidnappers deze weg inder daad gevolgd hebben, dan is de kans voor de Franse politie nog kleiner ge worden hun spoedig of wel ooit op het spoor te komen. Het is bekend, dat ook Interpol, de organisatie der verschillen de samenwerkende nationale politie apparaten, bij het onderzoek is inge schakeld. maar verder blyft de Franse politie uiterst zwijgzaam over de even tuele resultaten, die haar nasporingen al zouden kunnen hebben opgeleverd. Even min weet men nog of de biljetten, die een deeltje van het bloedgeld vormden en die nu dus zyn teruggevonden, al tot enige nadere aanwyzing over hun uiteindeiyke herkomst hebben geleid. A fscheid van prof. ir. J. Th. Thijsse (Speciale berichtgeving) In een tot de laatste plaats (o.a. door de ruggegTaat van Nederland-Waterland) bezette aula van de Technische Hogeschool in Delft werd gisteren het afscheid gevierd van prof. ir. J. Th. Thijsse, als directeur van het Waterloopkundig Laboratorium, dat hijzelf in 1927 oprichtte. Ministers Korthals van Verkeer en Waterstaat richtte als eerste het woord tot d escheidende directeur. „Het gebeurt zelden, dat de zoon van een nationale figuur eveneens uitgroeit tot een nationale figuur", aldus de minister, waarbij hij doelde op de vader van prof. Thijsse de wereldvermaarde bioloog Jac. P. Thysse. Minister Korthals meende dat deze ere-titel terecht van toepassing is op prof. Thijsse, die, zoals hij zeide „in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de vier grote nationale wer ken, namelyk de Zuiderzeewerken, de drooglegging van Walcheren na 1945, de drooglegging na d eramp van 1953 en tenslotte de Deltawerken". Gistermiddag is van de --cheep .wen „Ik doop .j „Cornehu mui ui u n euU. ,.m ».j meier en lolte „De Industrie" van I). en Joh. Boot aan behouden vaart en goede vangst" zei hy. van 4 meter Er zal laadruimte zyn voor de Wilhelminalaan te Alphen aan den i waarna de fles champagne met een 3500 sisten vis. Het vaartuig wordt uit- Rijn te water gelaten de Sch. 135 inharde slag tegen de boeg van het schip gerust met de modernste apparaten, aanbouw voor rekening van de Vissery stuk sloeg. Als schipper zal op de „Cornelia Maatschappij Corn. Vrolijk te IJmuiden. Het 5chip gleed iangzaam jn het water Maria" gaan varen Cor Korving. Een zoon van de heer en mevrouw van de Oude Rijn. (Foto Leidsch Dagblad) Vrolijk verrichtte de doopplechtigheid. Het heelt een lengte van 44.56 meter,

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13