Veel Australiërs bezitten grond in het „paradijs der gouden stranden" Lezers schrijven.... Ivath. aannemers en patroons congresseren in Leiden Bondsvoorzitter besprak bouwconflict STADSNIEUWS Tram of bus? Juwelendief met internationale carrière eindelijk in arrest Kalme handel bij ruim aanbod lajsiiS"®® ata»m^sX' vfv'H n»*** m m Makelaars bieden eventuele kopers vliegtocht aan om er eens even poolshoogte te nemen.... Maar de bouwgrond in en rondom de steden is uitzonderlijk duur „Heus niet ver"... gericht 1 maart 1860 Dinsdag 26 april 1960 Vierde blad no. 30034 Iden is vandaag en morgen wederom congresstad. Nadat de filatelisten en de van de Bond van Hoger Onderwijspersoneel hier hun congressen hadden iden, komt thans de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond in jaarver- ring in de Stadsgehoorzaal bijeen. Stellingname tegen de aannemers bondsvoorzitter, de heer J. P. A. en. die hedenochtend zeer vele le- artelijk welkom heette in de Sleu- d, besteedde in zijn inleidend uitvoerig aandacht aan het con- dat zich onlangs voordeed rond de voor het bouwvak. Spreker be- dat een structureel sociaal-eco- che beleid in de meest ruime zin et woord onverantwoord is, en tot les moet leiden, wanneer daarbij duidelijk de essentiele samenhang i bouwproduktie en nationale wel en ontwikkeling wordt onderkend. ONDESKUNDIGHEID EN ONJUIST BEGRIP de mening van de heer Nelissen de werknemersorganisaties met (kondigen van de bouwstaking on- iveerd en te overhaast te werk ge- Daardoor werd de gehele proble- in de politieke sfeer getrokken, ioor een gezonden oplossing nau- meer mogelijk was. Hij verweet die bij het bouwconflict betrok- laren. of zich er mee bemoeiden, kundigheid, en onjuist begrip, heer Nelissen constateerde op be- iveau een stellingname tegen de mers, zowel door regering als door rieden, en voorts onvoldoende be- ran de centrales van werkgevers- isaties, waardoor de steun van die niet krachtig kon zijn. Ook op het van de voorlichting rond het zag htf een „ontstellende on- udigheid wat betreft het bouw- die dikwijls evenredig was aan beid waarmee het aannemersstand- werd afgewezen." Op het terrein ie economische politiek werd het edrijf over het hoofd gezien bij itstippelen van het beleid of het leren van richtlijnen voor loon- jsbeleid, concludeerde de voorzit- WERKPROGRAMMA nu verder, tijdens de twee-jarige |d van de huidige C.A.O., de tijd te gebruiken opdat de aannemers 52 him belangen anders, en met succes kunnen verdedigen dan dit ls geschied, formuleerde de heer en een werkprogramma, eerste zal aan het Economisch nut voor de Bouwnijverheid op> moeten worden verstrekt een adig onderzoek in te stellen naar twikkelmg van de bouwkosten en aduktiviteit in het bouwbedrijf, tweede moet, aldus de heer Ne- aan de hand van dit onderzoek d aangetoond, dat een algemeen en prijsbeleid waarin geen reke- ehouden wordt met het bouwbe- edoemd is brokken te maken, ook dele van het algemeen belang, derde programma-punt noemde rzitter het duidelijk stelling ne igen personen of instellingen, die het verleden negatief ten op- van het bouwbedrijf hebben ge- TE VEEL THEORETICI Spreker wees er op, dat de onderne mers in het bouwbedrijf sterk de in druk hebben, dat er te veel theoretici in de keuken van het Ministerie van Economische Zaken en van de Stich ting van den Arbeid zitten. Tenslotte toonde de bondsvoorzitter aan, dat een structureel sociaal-econo misch beleid ln de meest ruime zin van het woord onverantwoord is en tot dé- bacles moet leiden, wanneer daarbij niet duidelijk wordt onderkend de essentiële samenhang tussen bouwproduktie en na tionale welvaart en ontwikkeling. Zij, die deze samenhang niet zien, ja zelfs voorbij-zien van deze samenhang landelijk beleid voeren, zijn uiteindelijk verantwoordelijk voor situaties waaruit niet alleen te lage produktie (woning nood) maar ook bouwconflicten voort komen. Na het uitspreken van deze rede wer den de huishoudelijke zaken aan de orde gesteld. ONTVANGST IN STADHUIS Aan deze bondsvergadering was reeds gistermiddag een ontvangst in het Stad huis voorafgegaan. In tegenwoordigheid van de wethouders A. J. Jongeleen, S. Menken en S. M. Stolp, heette de loco burgemeester, de heer J. C. van Schaik de congressisten hartelijk welkom in de Sleutelstad, om daarna aandacht te schenken aan de Stadhuisbrand in 1929 en de daarop gevolgde herbouw, waar door zulk een goede samenhang tussen oud en nieuw is ontstaan. Voorts wees spr. er op, dat er in Leiden behalve vele oude, historische gebouwen, ook veel moderne nieuwbouw is te vinden. De heer Nelissen dankte voor deze ontvangst, waarna de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld het Stad huis te bezichtigen. RECHTZAKEN Beroep in schrootfraude verworpen De hoge raad heeft vandaag verwor pen het beroep van de directeur der Zeeuwse metaalmaatschaippij, een Oos tenrijker, die ln een zaak van schroot- fraude in hoger beroep door het ge rechtshof in Den Haag is veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens omkoping van een ambtenaar. CONGRES VOOR NEERLANDICI Van 27 tot en met 80 april zal in het kasteel Oud-Poelgeest het elfde Congres voor Neerlandici worden gehouden on der het motto: „Het Nederlands in Tijd en Ruimte". Dit congres wordt georga niseerd om de positie van de Neder landse taal en letterkunde, in verband met de veranderingen op allerlei gebied in de constellatie van onze moderne wereld, opnieuw te bepalen. Morgen middag wordt het congres geopend. De heer H. v. d. Horst, directeur van de oommissie tot collectieve propaganda voor het Nederlandse boek, zal dan spreken over: „De economie van de literatuur". In de avonduren zal een forum, bestaande uit prof. dr. A. C. Bouman (Leiden), prof. dr. W. Pée (Gent), dr. D. Tamminga (Fries dich ter). J. van de Walle, directeur van de Westdndische-afdeling van de Wereld omroep en mej. dra. S. F. Witstein (Utrecht) trachten een antwoord te ge ven op verschillende vragen. Donder dagochtend spreekt prof. dr. C. F. P. Stutterheim over: „Winst of veriies". 's Middags zijn er excursies naar Den Haag. terwijl na afloop gezamenlijk een bezoek zal worden gebracht aan de Keukenhof, 's Avonds houdt de heer R. Nieuwenhuys een inleiding over: „De Indische Belletrie". Vrijdag zullen le zingen worden gehouden door de heren: Karei Jonckiheere: „Ernst en luim in de toenadering van noord en zuid": J. J. Overstegen, directeur van de Stichting tot bevordering van het vertalen van Nederlandse literatuur: „De Neder landse literatuur in het buitenland"! Dolf Verspoor: „Het Nederlands in teelt. confrontatie en expansie". Vrij dagavond- en nacht zal een gezellige bijeenkomst worden gehouden met zang, muziek en dans. terwijl zaterdag na het gebruiken van het „Oranje-ontbijt" de congresdagen worden gesloten. Prof. dr. W. T van Est en dr. G. P. Murre, beiden alhier en dr. G. W. M. Kallenberg te Oegstgeest zijn benoemd tot leden van de examencommissie wis kunde M.O. 1960. Wederwoord NZH-directie Zeer geachte Redactie, De kritiek van de heer J. B. van den Burg, neergelegd ln zijn ingezonden stuk en opgenomen ln de rubriek „Le zers schrijven..." in uw nummer van 21 april 1960, noopt mij een wederwoord te schrijven. Het verwijt, dat de NZH de toekom stige vervanging van tram door bus buiten de belanghebbenden, i.c. de rei zigers, om heeft gedaan, hetgeen zich bij mijn bedrijf aldus de heer Van den Burg tot een gewoonte ontwik keld schijnt te hebben., is niet alleen volkomen ongegrond, maar ook geheel bezijden de waarheid. In de eerste plaats hebben sinds jaar en dag het Leidsch Dagblad, de overige Leidse en Oegstgeester couranten, als mede de landelijke en regionale pers veel aandacht besteed aan de voorgeno men vervanging van tramlijnen door autobuslijnen in Leiden en omgeving. In talrijke artikelen en ingezonden stukken zijn de verschillende factoren, verband houdende met dit vraagstuk, uitvoerig behandeld en toegelicht, ver dedigd en bestreden. In de tweede plaats kan de NZH zo maar niet een interlokale tramlijn op heffen en een interlokale autobuslijn in exploitatie nemen. Over de opheffing beslist de Minister van Verkeer en Wa terstaat. gehoord Gedeputeerde Staten en de betrokken gemeentebesturen. Over de aanvraag voor een interlokale autobuslijn beslist de Commissie Ver voer Vergunningen. De aanvraag wordt tijdig te voren ter visie gelegd, om daarna in een openbare zitting te wor den behandeld. In deze zitting heeft iedereen gelegenheid zijn pro of contra te laten horen. Bovendien heb ik geheel onver plicht de gemeenteraad van Oegst- Na tal van oplichtingen en inbraken ide luchtbrug op Floriade 462ste bataljon pontonniers te sveer begint vandaag reeds aan aw van de tweede Floriade-brug de Westzeedijk. Een peloton pon- rs is aangekomen voor het in ont- nemen van het zware materiaal, lit Jutphaas en Den Bosch wordt roerd, een lading van in totaal zeventig ton. Men hoopt het werk 36 uur gereed te hebben. Vier 20- iranen tillen 's-nachts de brugde- ip hun plaats. De Westzeedijk zal oor enkele uren worden afgesloten, amdraden worden verwijderd. De die een vrije overspanning van j meter krijgt, komt vijf meter bo- et wegdek te liggen. De totale leng- draagt 33.60 meter, het loopvlak is Deter breed. isprekingen over de helde-rijnverbinding Nederlandse en een Belgische de- j zijn vanochtend in het ministerie 1 toiteniandse Zaken in Den Haag i fkingen begonnen over een Schel- i inverbinding. De Belgische delega- lert vanavond naar Brussel terug. Nederlandse afvaardiging staat on- eiding van jhr. mr. dr. A. W. L. i van Starkenborgh Stachouwer, ter van Staat, en de Belgische on- aron de Gruben, honorair ambas- maken van de Nederlandse dele- uit de secretaris-generaal van anisterie van Verkeer en Water- A. H. C. Gieben, de directeur- tól van de Rijkswaterstaat, ir. A. aris en, als secretaris, mr. H. O. referendaris bij het ministerie buitenlandse Zaken. Belgische delegatie bestaat uit de iris-generaal van het ministerie 'erkeerswezen, de heer H. Malder'ez, secretaris-generaal van het mi le van Openbare Werken en We- touw, de heer G. Willems, met als kris de 'heer N. Erkens, directeur et ministerie van Buitenlandse Za- Buitenlandse Handel. Soekarno naar Guinee vertrokken Soekarno is gisteravond per vliegtuig uit Cairo naar Guinee vertrokken. Op het vliegveld werd hem uitgeleide ge daan door Nasser. Soekarno zal nu een staatsiebezoek van vier dagen aan de hoofdstad van Guinee, Conakry, bren gen. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Soebandrio heeft ver klaard dat de besprekingen „bijzonder nuttig" waren. Dit zal blijken wanneer het besprokene in de nabije toekomst in praktijk wordt gebracht. Een 31-jarige juwelendief, die op 14 april in Den Haag is aangehouden, blijkt een internationale carrière van misdaad achter zich te hebben. Op 30 maart 1958 ontvluchtte hij uit een psychiatrische kliniek in Utrecht, waar hij was opgenomen in verband met andere misdrijven. De volgende dag bel de de man uit Brussel op en zei, dat hij niet meer terug kwam. Dit heeft hij inderdaad gedaan, want hij is sinds dat ogenblik gaan zwerven door Oostenrijk en Zwitserland. In Zwitserland kwam hij in contact met een jonge vrouw, met wie hij in Vorarlberg in Oostenrijk een villa kocht, ter waarde van 150.000 Oos tenrijkse shlllingen. De man was inmid dels weer aan de kost gekomen door het plegen van diverse inbraken, doch voor deze villa had hij geen geld genoeg. Zijn schuldeisers legden hem op een goed ogenblik het vuur zo na aan de schenen, dat hij naar Zurich vertrok met de be doeling daar een flinke slag te slaan en zodoende uit de moeilijkheden te komen. Hy nam zijn intrek in een hotel te Zürich. Diezelfde avond brak hij in, waarbij hij juwelen, effecten en geld voor een zeer aanzienlijke waarde buit maakte. De effecten wisselde hij de vol gende dag in bij een bank op naam van een andere Nederlander uit het hotel, waar hij logeerde. De Oostenrijkse po litie kon hem en de vrouw begin 1959 aanhouden en uitleveren aan Zwitser land. In Genève werd het tweetal in een psychiatrische kliniek in voorarrest ge houden. Eind april van dit jaar zouden zij worden berecht. Op 31 maart J.l. ech ter ontvluchtte de man, hij reisde regel recht naar ons land. Nauwelijks over de grens pleegde hij in Maastricht zijn eerstvolgende Nederlandse inbraak. Daarop verschafte hij zich ook nog toegang tot vier panden in Velp, twee in Arnhem en twee in Bloemendaal. Bij al zijn inbraken bemachtigde hU juwelen en geld. Op 9 april is hü in Den Haag aangekomen; diezelfde avond reeds brak hy in bij een juwelier aan de Laan van Clingendael. Zijn buit be droeg juwelen ter waarde van f 30.000. Het bleek echter niet eenvoudig deze juwelen in geld om te zetten. Daarom wilde hij by de verzekeringsagent de juwelen terugbrengen tegen een „los prijs" van f 12.000.—. Hy kwam de geest destijds uitgenodigd om 'n proefrit mede te maken. Aan deze uitnodiging hebben vele leden gevolg gegeven. Het doel van de rit was, om in onderling overleg, de route van de ontworpen buslijnen aan een kritische beschouwing te onderwerpen. Naar mijn bescheiden mening is deze proefrit niet alleen geslaagd, maar heeft deze ook aan de verwachtingen voldaan. Bovendien heeft ook de Rijkshoofd inspecteur van het Verkeer in het be trokken district een belangrijke stem in de opheffing van tramlijnen, het in exploitatie nemen van buslijnen, rou tes, halteplaatsen, enz. De heer Van den Burg is dan ook met zijn kritiek te laat. Daarom moet hij nu niet de schuld op de NZH werpen. De heer Van den Burg verzuimt, bij zijn aanhaling van zijn statistische ge gevens, maar één woord te wijden aan de enorme toeneming van het verkeer na de oorlog en dus ook in de jaren, nadat in Haarlem e.o. de tram was op geheven. Ik kryg de indruk bij het lezen van zijn ingezonden stuk, dat Haarlem wel een zeer onveilige stad moet zijn en aan het verkeer deel te nemen. Hij is blijkbaar een liefhebber van statistiek. Het zou. waarde heer Van den Burg, sportiever zijn geweest, als u tegelijker tijd een ander statistisch gegeven had vermeld Het Gemeentebestuur van Haarlem heeft n.l. al verschillende ma len de veiligheidsbeker van de KNAC in ontvangst mogen nemen. Laatstelijk in 1960 was dit weer het geval. De ver tegenwoordiger van de gemeente Haar lem feliciteerde ook my bij die geleeen heid, omdat, zoals hy zelde: ..uw bedrijf heeft tot dit resultaat in belangrijke mate medegewerkt". Over voor en tegen tram of bus is reeds, zoals hierboven vermeld, zoveel geschreven, dat ik te dezer plaatse daarover het zwijgen maar bewaar. Tot slot spijt het mij de heer Van den Burg te moeten mededelen, dat ik niet tot een compromis bereid ben en even min bereid ben om in de kosten van verbetering van het wegennet bij te dragen. Ik neem toch aan. dat hij wel eens van wegenbelasting zal hebben ge hoord, anders moet hij de desbetreffen de gegevens van het CBS maar eens raadplegen. Te zijner informatie moge dienen, dat door mijn bedrijf per bus jaarlijks een bedrag van f. 2.500 f. 3.000 aan wegenbelasting wordt betaald. Zeer geachte redactie, hartelijk dank voor de plaatsing. men er zich wel voor moet hoeden Hoogachtend, Jurrissen. Directeur NZH Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Alhoewel de grootste voorjaars- drukte op de veemarkten thans wel tot het verleden behoort, waren de aan voeren in de rundveesector in de af gelopen week toch nog ruim te noemen. Op de gebruiksveeafdelingen was de stemming tengevolge van het schrale weer erg kalm, zodat vooral geen ho gere prijzen werden besteed en de min der courante kwaliteiten heel moeilijk werden geplaatst. Hiervoor bleven de oude prijzen dan ook uiteindelijk niet geheel stand houden. Op de afdelingen weidevee ging het met de oudere koelen ook niet zo vlot, doch in de jonge dieren zat nogal wat handel voor de slacht. Op de slachtvee-afdelingen ging het in de afgelopen week by een afnemend aanbod williger en deden de jonge die ren met vlees duideiyk hogere prijzen. Temeer daar men voor export naar Frankrijk zeer actief was. VrUdag zocht men hier op de Leidse markt ook op de varemarkt de jonge beesten met goed vlees erop, voor dit doel uit. De goede jonge vare beesten waren dan ook prijzig, maar overigens is het duideiyk, dat de beste kwaliteiten voor de weiderij erg schaars meer te koop zyn. De meeste grote vleesproducen ten zijn nu voorlopig wel voorzien. Vooral nu op wat zachter weer en vooral naar regenwater wordt ver langd. We schreven onlangs over de moei lijkheden met het wegvervoer in Frankrijk, waardoor ook de vleesexpe diteurs werden getroffen. Met veel moeite kwam men aan vergunningen en dikwyis te laat om regelmatig aan de Franse vleesmarkten te kunnen zyn. Naar verluidt zUn er thans onder handelingen gaande om hierin verbe tering te krijgen. We vernamen van de expediteurs, dat het al wat soepeler gaat met het ju welen laten zien, maar werd die avond geiyk kort gemeld door de politie ontvangen van vergunningen. Dit blijkt gearresteerd. ook wel door de vry grote aankopen van rundvee, waarvan de achterdelen en ook fijn uitgesneden stukken van het achtervlees voor de Franse markt worden bestemd. Deze week is er byzonder veel ver zonden. Niet alleen rund-, maar ook kalfsvlees, hetgeen de markten voor vette kalveren eveneens wat vlotter en duurder deed verlopen. Onze notering was ook voor de vette kalveren, ondanks ruim aanbod, tussen 5 en 10 cent per kg. levend gewicht hoger dan de week tevoren. Voor de nuchtere kalveren daaren tegen was de kooplust voor de slacht wat minder vlot en waren de prijzen meestal iets aan de zwakke kant. Wel werden de geschikte dieren voor de mestery goed en ruim pryshoudend opgenomen. Ten aanzien van de wolveemarkt is er voor export momenteel niet veel geschikt aanbod. De éénjarige vette schapen zUn vrijwel op. Wat er was, werd pryshoudend geplaatst en ook werden jonge zuiglammeren met wat gewicht, voor export gekocht en dit zal nu gaandeweg wel wat toenemen. Voor de oudere schapen en weide- lammeren was de handel erg stroef. Nog laat in de ochtend stond er dan ook nog heel wat te koop, omdat de handelaren geen winst konden maken. De handel in slachtvarkens was door kort aanbod voor de vleesvarkens wat williger met een paar cent per kg. hogere prijzen, doch voor de zwaar dere en vette soorten was dit nog niet het geval. We geloven niet dat de ko mende week de prijzen nog zullen op trekken, want het vet en spek ligt op zulk een lage prijs, dat slechts het vlees de prijs van het varken moet maken. Het lichte vleesvarken in het geslacht gewicht van rond 90 kg. heeft de meeste aftrek en zodra men in het hogere gewicht komt, dalen de prezen. De paardenmarkt verliep weliswaar kalm, doch wel prijshoudend, zowel voor het werk als voor de slacht. m burgerlijke stand van leiden GEBOREN inline Monique, dr. van W. C. A. wrkhof en J. Fenwick; Pleter, zn. Stoof en A .M. Hanno; Eric Jof- zn. van B. J. van der Mark en Dolmans; Wilhelmina Maartje So ar. van E. van der Vijver en W. de I Gerard Henri, zn. van A. O. Hem- N. Snoeker; Karei, zn. van K. en S. G. Lares; Frank. zn. van van der Linden en I. E. C. Spei- Alphonsus Michael Ferdinandus zn. van W. Overdijk en C. M. C. GETROUWD fan den Berg en L. Lamboo; B. n en c. - lllppo. OVERLEDEN C- Langendijk, 62 Jr., echtgenote van 3 der Holst; P. Verschoor, 53 Jr., M .van Dlest, 77 Jr.. echtgenote van H»; N. van der Woensel, 83 Jr., man; van Vliet, 82 jr., weduwe van D. tlth; J. E. Lagas, 87 Jr., weduwe 5. van Grieken; G. van Euwijk, 57 kn; j. j. Mnghielse, 76 Jr., man; tornhout, 60 Jr., man. (Van onze correspondent in Sydney) Nederlanders, die er in eigen land nooit aan gedacht zouden hebben grond te kopen, komen wanneer zij eenmaal in Australië wonen tot de ontdekking, dat grond in Australië de grootste rol speelt in de strijd om het bestaan. In de eerste jaren van hun verblijf is al hun streven gericht op de verkrijging van grond voor het bouwen of laten bouwen van een huis. Zodra de koop gesloten is, begint hun strijd om het bezit in zo kort mogelijke tijd af te betalen, want vrijwel iedereen koopt grond „op deposito" en de rest met wekelijkse afbetaling. Grond is in Nederland schaars, maar in het nieuwe Holland is er zoveel, dat men land kan kopen voor een appel en een ei. Er is een tijd geweest, dat je grond cadeau kreeg, maar ook heden ten dage nog worden hele stukken, zo groot als een Nederlandse provincie, ja zelfs zo groot als heel Nederland, voor een paar luttele guldens per hectare aangeboden aan degenen, die het er voor over hebben om dan meteen zo'n slordige veertigduizend hectaren te kopen, een hele Noordoost- polder of zo, voor schapen- of veeteelt of landbouwgewassen. In enkele Zwitserse kantons vindt men nog de oudste vorm van de mocratie. de bijeenkomst in de open lucht van stemgerechtigden, die met handopsteken beslissen over de be langrijkste kantonale aangelegen heden. Deze foto toont een derge lijke bijeenkomst in Troger in het kanton Appenzett Over die grond wil ik het echter niet hebben. Het gaat om grond om er een huis op te zetten. Zodra men hier ech ter spreekt over zulke bouwgrond liggen de prijzen een beetje hoger dan een gulden of zo: In Sydney is onlangs een stuk bouwgrond verkocht voor meer dan elf miljoen gulden! In de binnenstad is bouwgrond namelijk duurder dan in Londen en New York, en vermoedelijk wel het duurste ter wereld. Maar ook buiten Sydney worden soms fantas tische prijzen betaald, enkel en alleen omdat speculanten het oog hebben op de nabije toekomst, waarin landbouwgrond gebruikt zal worden voor huizenbouw. Zo verkocht dezer dagen een kippenboer, die twintig jaar geleden 80.000 gulden betaalde voor 700 hectaren, z;jn hele grondbezit voor drie miljoen gulden! Nederlandse immigranten zijn al biy als ze een stuk grond kunnen kopen voor minder dan achtduizend gulden, al thans in Sydney en omgeving. Hoe ver der je de provincie in gaat, hoe goed koper de grond wordt. Ze gooien je hier, om zo te zeggen, dood met grond, maar aangezien de grond het goedkoopste is waar de minste werkgelegenheid be staat, heeft het voor onze immigranten geen zin zulke goedkope grond te kopen, want ze zouden er toch niet kunnen wonen. Kostbare stadsgrond De grond in de binnenstad van Sydney is echter al zó onbetaalbaar geworden (ettelijke tien duizenden guldens per blok, of 450 gulden per vierkante voet), dat de buitenwijken zich hoe langer hoe meer uitbreiden en Sydney nu met zijn buitenwijken al een uitgestrektheid heeft van tachtig kilometer van noord naar zuid en van veertig kilometer en méér van oost naar west. Grond er omheen en ver daarbuiten is er overigens nog in overvloed en make- laardü in grond en huizen is dan ook een onderneming, die voor handige za kenlieden gelegenheid biedt om tot grote welvaart te geraken. Zulke „real estate agents", zoals ze hier heten, verrijzen als paddestoelen uit de grond die ze ver kopen. Ondanks felle concurrentie blyven de prijzen van grond in en in de onmiddel lijke omgeving van de dicht bewoonde streken hoog, maar er is grote gelegen heid voor deze makelaars om bouwgrond of kleine landbouwgronden in het bin nenland ten verkoop aan te bieden, daarbij speculerende op het verlangen van de Australiërs om „ergens" een stuk grond te bezitten, waar zij zich in de weekeinden en in vakantietijd kunnen vermeien. Men kan dan ook elke week allerlei aanbiedingen in hoogdravende woorden in de kranten tegenkomen. Makelaars bieden zelfs gratis auto- en vliegtochten aan. die belangstellenden naar veraf gelegen gebieden brengen. Eén makelaar bood weken achtereen een gratis retourvlucht aan per vliegboot naar de schoonste en meest romantische kuststreken, in de hoop dat men daar een stuk grond zou kopen. De vliegboot was telkens volgeboekt. U zult vragen of de grond ook aan de man werd gebracht. Het antwoord luidt bevestigend. Austra liërs zijn dol op vissen, zwemmen en va ren. Een zomerhuisje aan zee is hun ideaal, en zelfs als ze al in een huis aan het water, zee of baai, wonen dan willen ze er graag nog een bij hebben, een paar honderd mijl verder naar het noorden of zuiden. Dag- en weekbladen staan vol verlei delijke advertenties, waarin de overvloed van grond te koop wordt aangeboden in zulke bewoordingen, als: „Vlieg gratis naar surfers paradijs, 35 kilometer strand. Geen verplichting tot kopen. Prijzen vanaf 3.400 gulden" (dat is voor een lap grond van 50 x 160 voet). Sommige makelaars illustreren hun advertentie met prachtige foto's van het landschap. In een advertentie van vier volle pagina's lazen we: „Koop grond in een semi-tropisch parades. Een ver borgen schat wacht U! Prachtige meren om te zwemmen, zonder haaien! Ideaal speelterrein voor kinderen. Zwem in de blauwe wateren van de Stille Oceaan. Maak plezier in de zon het hele jaar door. Temperatuur van het water is nooit beneden 69 graden", enz. Dit para- dus ligt „heus niet ver" van Sydney (dat op zichzelf trouwens al een paradijs is) De advertentie zegt: „slechts een uur vliegen met de vliegboot!" Grond op afbetaling Zo'n paradijs kost 1.700 gulden en aangezien bijna niemand de volle prijs direct betaalt, ben je voor honderd-en- zeventig gulden al voorlopig eigenaar. De rest betaal je per week af over een periode van drie tot vijf jaar, soms tegen interest, maar tegenwoordig ook al vry van interest vanwege de felle concur rentie onder de makelaars. Het is dus geen wonder, dat Australië een land van grondbezitters is. Het per centage huizen, bewoond door eigenaren of door hen, die bezig zyn eigenaar te worden door afbetaling was 47 voor de oorlog, 63 in 1954 en thans 73 Het percentage grondbezitters ls na venant gestegen. Per slot van rekening ls een stuk grond met glorieus „uitzicht op zee", gelegen in een „paradys van gouden stranden" en een „wonderland om te vissen" in een „mild klimaat", vlak bij een „schilderachtig gelegen golf links" voor „slechts vijfhonderd gulden" een koopje, dat zelfs een immigrant zich spoedig kan veroorloven. In de regel wacht hy daarmee echter wel, want grond voor een huls om zo dicht moge lijk by zijn werk te wonen kost zeker het tienvoudige. Maar als hy eenmaal zover is, dat hy in een eigen huis woont, zal ook mettertyd zyn verlangen, evenals dat van zyn Australische vrienden, uit gaan naar een tweede stuk grond, ergens in dat paradUs van de gouden stranden en de beboste heuvels der sprookjes achtige baaien langs de kusten van dit mantische „onbekende zuidland".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7