BOSCH AMSTLEVEN Economische ontwikkeling in het afgelopen jaar bijzonder gunstig 't gehele jaar door Verschuiving nationaal inkomen is ten ongunste der werknemers RFVUF Er zijn grote afzetmogelijkheden voor bollen in de Ver. Staten Nederland op zevende plaats KOELKAST Duitse kreeg hij ongeval stuk ijzer van liek in liaar dijbeen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 26 april 1960 Derde blad no. 30034 Jaarverslag Nederlandse Bank Betalingsbalanstekort V.S. niet door kapitaalexport van Europa op te heffen (Van onze financiële medewerker) In het jaarverslag van de Ned. Bank belicht de president, dr. M. W. Holtrop, een groot aantal aspecten van de financiële, economische en monetaire toestand van ons land in samenhang met die van andere landen. De president constateert, dat de economische ontwikkeling in het afgelopen jaar bijzonder gunstig was. Zij bracht de industriële produk- tie in het laatste kwartaal van het jaar op een niveau, dat het gemid delde in 1958 bereikte peil met 11% overschreed, zij deed het nominale nationale inkomen met ruim 7% en het reële nationale inkomen per hoofd van de bevolking met ruim 5% ten opzichte van dat van het voorafgaande jaar stijgen, zij deed de uitvoer toenemen tot een omvang die nimmer tevoren was bereikt, zij bracht tenslotte de werkgelegen heid weer op dat beslissende punt, waarop de vraag naar arbeids krachten de nog beschikbare arbeidsreserve gaat overtreffen. reële loon in grote lijn gelijke tred hou- de met de ontwikkeling van het natio naal inkomen per hoofd van de actieve beroepsbevolking. Compenserende kracht Het vermogen de conjuncturele ont wikkeling op een gunstig ogenblik in een rechtlijnige baan te dwingen, is ech ter de conjunctuur-politiek niet ge geven. Elke conjuncturele beweging, hoe gunstig zij in 'n bepaalde fase ook mo ge verlopen, bergt evenwichtsverstoren- de elementen in zich, die krachten tot compensatie opwekken, welker werking gemakkelijk tot overcompensatie kan leiden. De conjunctuurpolitiek kan niet veel meer doen dan bij voortduring te trachten de evenwichtsverstoringen te matigen en de overcompensatie van haar gevolgen te voorkomen. Doordat het expansieve economische klimaat van 1959 een prijsdaling tegen hield, hoewel deze door daling van de invoerprijzen van grondstoffen, een stij ging van de arbeidsproduktiviteit en de met circa 5% gedaalde arbeidskosten, mogelijk was geweest, heeft in het af gelopen jaar een zekere verschuiving in de verdeling van het nationaal inkomen plaats gehad ten gunste van het onder nemingsinkomen en ten ongunste van het werknemersinkomen. Het was daar om vanzelfsprekend dat de reeds eerder uitgesproken verlangens tot aanpassing van de lonen aan het stijgende niveau der algemene welvaart in de loop van het verslagjaar met steeds meer klem naar voren werd gebracht. Stijging loonniveau ruim 10 procent Thans is een. reeks nieuwe C.A.O.'s afgesloten, waarvan het resultaat zal zijn dat het loonniveau in het Neder landse bedrijfsleven tussen 1 juli 1959 en 1 juli 1960, inclusief de compensatie- loonronde, een verhoging van gemiddeld ruim 10% zal ondergaan. Indien de politiek van beheersing der prijzen ten volle slaagt, zal de vermeer dering der consumptieve bestedingen aanzienlijk zijn, de invoer zal worden gestimuleerd, de produktiecapaciteit, be schikbaar voor export, daarentegen wor den verminderd. De vermeerderde vraag zal de investeringen doen toenemen en de betalingsbalans zal door dit alles onder een zware druk worden gesteld. Alles zal moeten worden gedaan om aan de differentiele loonsverhoging een zo groot mogelijke reèle inhoud te geven, zelfs indien daartoe een matiging van de expansie der investeringen noodza kelijk zou blijken. Alleen dan wordt vol daan aan het zowel uit sociaal als ook uit economisch oogpunt redelijke ver langen, dat de ontwikkeling van het 't Zou jammer zijn, als U ZATER DAG 7 MEI voor Uw T.V.-toestel zou gaan zitten in gespannen ver wachting van de Cupfinal, die ko men gaaf, zónder dat U van te voren een kijkje hebt kunnen ne men in Revue. Want in Revue wordt juist het een en ander uit de doeken gedaan, dat U beslist moet weten om dubbel te kunnen ge nieten van déze Cupfinal! De volgende week in: EEN BLAD WAAR PIT IN ZIT RevuePostbus 497, Amsterdam Netto-besparingen ruim 22 procent De mogelijkheid ten deze een gunsti ge resultaat te bereiken, is gegeven door het bestaan, of beter nog het voort duren, van het aanzienlijke betalings balansoverschot op lopende rekening. Dit overschot, ruim f 1800 miljoen, is nog iets groter dan dat van 1958. Toen re sulteerde dit overschot uit een scherpe daling van de investeringen in vaste activa en voorraden, in het verslagjaar echter hebben de investeringen in vaste activa zich krachtig hersteld, terwijl de consumptieve bestedingen relatief ten achter zijn gebleven. Aldus is een marge ontstaan, die inderdaad een relatieve vergroting der consumptieve bestedingen mogelijk maakt. De toeneming van de private zowel als van de publieke investeringen werd in 1959 gecompenseerd door een stijging van de nettobesparingen, welke belang rijk uitgingen boven de expansie van het nationaal inkomen. De nationale besparingen bereikten een niveau van ruim 22% van het nationaal inkomen, n.l. f7.9 miljard, tegen 19.7% of f6.5 miljard in 1958. Tot de stijging van de nationale besparingen heeft de vermeer dering van de overheidsbesparingen met f 840 miljoen, dat is met meer dan de helft, bijgedragen. Naar herstel van het evenwicht De president bespreekt tenslotte het betalingsbalanstekort van de V.S., dat 3.7 miljard dollar beliep, nog iets gro ter dan in het voorafgaande jaar, waar uit de conclusie mag worden getrokken dat de positie van de andere landen van de wereld ten opzichte van 1958 een verbetering heeft ondergaan. Het ge mak, waarmee de V.S. tijdelijke tekorten op de betalingsbalans hebben weten te overbruggen, ontslaat intussen ook dit land niet van de noodzaak naar herstel van het betalingsbalansevenwicht te streven. Blijvende betalingsbalanstekor ten kan geen enkel land doorstaan. Af wijkingen in positieve dan wel in ne gatieve richting geven echter slechts dan reden tot ongerustheid, indien het economische en monetaire beleid nalaat daarop te reageren met tijdig bijsturen. Het verminderde betalingsbalansover schot van Europa vormt een aanwijzing, dat krachten in de richting van even wichtsherstel reeds werkzaam zijn. Groter kapitaalexport van de Euro pese landen, en wel met name naar de minder ontwikkelde gebieden als oplos sing van het Amerikaanse betalingsba lanstekort, acht de president niet doel treffend en slechts in beperkte mate gewenst. Het vermogen van een land tot duurzame kapitaalexport kan niet wor den afgeleid uit de omvang van zijn handelsverkeer of uit de tijdelijke over schotten op zijn betalingsbalans, doch het wordt in wezen bepaald door de om vang van zijn nationaal inkomen en door het aandeel dat de nationale be sparingen daarvan uitmaken. Herstel van een verbroken betalingsbalans evenwicht kan op den duur slechts wor den bereikt door maatregelen, die hun invloed uitoefenen op het binnenlandse bestedingsniveau en op het binnenland se kostenniveau. Indien aan beide zijden van de Oceaan het beleid naar deze normen wordt ge richt en de tekenen wijzen erop dat dit inderdaad geschiedt behoeft aan het geleidelijk herstel van het interna tionale betalingsbalansevenwicht niet te worden getwijfeld. Winst 23 miljoen De Nederlandsche bank heeft in 1959 na aftrek van f 6.5 miljoen bijzondere re serve, een winst gemaakt van f 23 mil joen, dat ten gunste van de staat is ge bracht. In Den Haag werd gisteren het tien-jarig bestaan van de Republiek der Zuid-Molukken herdacht met een défilé. Voor het défilé werd het woord gevoerd door de minister van de Republiek, ir. J. A. Manu- daalde. Zes nieuwe tankers met 125.895 brt kwamen in de vaart, doch 24 met OMWen upun 89.480 brt werden verkocht tegen verkoop van 78 schepen voor droge lading met hejd uitgesproken ovi Advertentie BUREAU VOOR PERSONEELVERZE KERING Interessant rapport werd opgesteld Japanse concurrentie op bloembollenmarkt van de kleinhandelaren bestelde dit jaar meer bollen dan vorig jaar, 49 procent evenveel en 13 procent minder. Hier moet men er rekening mee houden dat de vrees van de kleinhandel om bollen over te houden een belangrijke rem op de verkoop is. Van de vier belangrijke bonensoorten, die uit Nederland werden ingevoerd hebben tulpen geregeld 60 of meer van het totaal uitgemaakt. Op de tulp volgde de narcis in populariteit. Het Produktschap voor Siergewassen beschikt thans over een gedegen rapport over de afzet van Nederlandse bloembol len in de Ver. Staten. Het rapport, om vattende een gedetailleerde analyse met volledige statistische resultaten van on derzoek ter plaatse en conclusies en aan bevelingen, is ten behoeve van het Pro duktschap opgesteld door het markton derzoek-instituut Alderson Associates Inc. te Philadelphia in Pennsylvania. Het geeft de Nederlandse bloembollen- handel het naadje van de kous te weten over aanbod, vraag, afzet en concurren tie rond de Nederlandse bol in Amerika. In zijn conclusies geeft het instituut de mening dat er een grote, nog niet ge realiseerde afzetmogelijkheid voor bol len in de V. S. is. Maar. zo zegt het rap port, het bedrijf (de Nederlandse bloem- bollenhandel) is bij de huidige organi satie niet in staat een betrouwbare en voldoende mate van groei gedurende de eerstkomende jaren te handhaven. Er wordt gesproken van veroudering en on doelmatige onderdelen van afzetmetho- den en ook werkte het nadelig dat de laatste jaren aan plotselinge en grote vraagstygingen in de V. S. niet kon worden voldaan. Men kan op lange ter mijn echter slechts aannemen, aldus het rapport, dat een stevige, hoewel geleide lijke groei van de markt voor bollen in de V.S. wordt gewenst en dat derhalve een toenemend aanbod beschikbaar kan worden gesteld om aan de vraag te vol doen. Samenwerking T eraardebes telling Jan Musch De begrafenis van de zondagavond overleden acteur Jan Musch zal ge schieden woensdag 27 april om half een op de algemene begraafplaats te Laren (N.-H.). Tevoren zal het stoffelijk over schot worden opgebaard in de Stads schouwburg te Amsterdam. Het publiek zal van half elf tot elf uur langs de baar kunnen defileren om afscheid te nemen van deze beroemde toneelspeler. Daarna zal de begrafenisstoet de Stads schouwburg verlaten en bestaat er ge legenheid de overledene een eindweegs te voet te vergezellen op zijn laatste tocht. Door eenheid sterk is het devies van de aanbevelingen dat groepen exporteurs zich aaneensluiten om hun gemeen schappelijke belangen en daarmee die van het vak als geheel te dienen. Voor het begin wordt vrijwillige samenwer king in het komende jaar aangeraden, samenwerking vooral voor reclame en propaganda op allerlei wijzen. Meer geld is nodig, ook weer voor reclame. De va riatie in en de omvang van de activi teiten van de huidige onpersoonlijke vertegenwoordiging van het vak in de V.S. zouden als tussenmaatregel in de eerstkomende jaren aanzienlijk verruimd moeten worden, aldus luidt een verdere aanbeveling, waarin ook gesproken wordt van „het aanvaarden van enkele essen tiële afzetfuncties, die normaal niet tot het terrein van een handelsorganisatie behoren". Het wordt in het rapport uiteraard van groot belang genoemd om niet al leen te propageren dat Nederlandse bloembollen synoniem zijn met kwaliteit, maar ook werkelijk kwaliteit te leveren. Uit een schat van statistische gegevens vallen voor de Nederlandse bloembollen exporteurs tal van belangrijke gegevens te halpn, nieuwtjes dikwijls, maar ook worden door de cijfers reeds bestaande vermoedens bevestigd. De vraag naar bollen schijnt toe te nemen. 31 procent Advertenties Onder andere zijn de kleinhandela ren ondervraagd over de van Nederland se zijde in de V.S. gevoerde advertentie campagnes. De helft van de kleinhande laren vindt dat de ABGH 'Verenigde Nederlandse bollentelers), niet genoeg adverteert en ongeveer negen van de tien vinden dat advertenties voor bollen zowel op mannen als op vrouwen ge richt moeten zijn. 61 procent van de ver kopers meent dat dagbladen het beste medium zijn om de kopers van bollen te bereiken en van de grootste adverteer ders voor bollen, de warenhuizen, plaatst zelfs 89 zijn advertenties in dagbla den. Op de effectitviteit van dagblad advertenties wordt ook in dit deel van het rapport sterk de nadruk gelegd. Televisiereclame werd door slechts drie procent gebruikt. Twaalf procent van alle kleinhandelaren gebruikt voorts per soonlijke brieven als reclame medium. Concurrentie Al is de concurrentie van andere lan den nog niet groot, in het rapport wordt er toch ernstig voor gewaarschuwd dat Japan een daadwerkelijke concurrentie op de bollenmarkt gaat vormen. 98 pro cent van de ondervraagde kleinhandela ren verkochten Nederlandse bollen. 31 procent ook Amerikaanse, 7 procent ook Japanse, 22 procent ook Belgische. 2 pro cent ook bollen uit Frankrijk en 1 pro cent ook uit andere landen. Volgens het rapport kan niet gesugge reerd worden, dat er een ernstige bedrei ging voor de verkoop van Nederlandse bollen van de zijde van binnenlandse te lers in het noordwesten van de V.S. be staat. Een tweede ontwikkeling, de te rugkeer van Japan op de wereldbloem- bollenmarkt vraagt echter bijzondere aandaïht omdat o.a. de Japanse bollen goedkoper zijn dan de Nederlandse en omdat de Japanners stellen dat hun bol len van gelijke kwaliteit zijn als de Ne derlandse. Ook vestigt het rapport de aandacht op de toenemende export van Japan naar de V.S. en het duidelijk ge brek aan kennis bij de kleinhandelaren inzake hetgeen de kwaliteit van bollen bepaalt. Deze en nog talloze andere be vindingen van Alderson Associates Inc., samengebracht in het omvangrijke twee delige rapport, zal besproken worden in de vergadering van het Produktschnp voor Siergewassen in Den Haag op 2G april. Jaarverslag Kon. Ned. Reedersvereeniging Financiële verliezen bleven beperkt door in de stukgoedvaart, waardoor de Het jaarverslag 1959 van de Kon. Ned. Reedersvereeniging meldt stabiliteit in lijnvaart mier aandacht aan bulkver- het aantal leden (59), doch teruggang van de vloot. Het aantal schepen liep van voer ging besteden. 767 terug tot 716. Er kwamen door nieuwbouw 49 en aankoop 3 schepen bij, doch net jaarverslag wijst verder op ge- door verkoop van 102 en verlies van 1 schip was het totaal op 1 januari 1960 ringere groeikracht der vloten onder lager, ofschoon de hoeveelheid brutoregisterton slechts van 4.064.198 tot 4.063.549 ^riekenStd en de Ver. Staten. Opnieuw wordt bezorgd heid uitgesproken over de geringe voort gang, welke wordt gemaakt bij het tot •stand komen van regelingen, waardoor de bij de EEG aangesloten landen deel gaan uitmaken van een grotere associa tie. De reders ge meen schap, welker be lang duidclyk ligt bij het verdwijnen van handelsbelemmeringen overal ter wereld zou het bepaaldelijk betreuren indien ten deze geen vorderingen zou den worden gemaakt en in blokvorming binnen Europa zou moeten worden be rust. Het verslag besluit een algemene be schouwing over de toekomst van de Nederlandse scheepvaart, die een vloot heeft met schepen van een gemiddelde ouderdom van 10,7 jaar. met de opmer king, dat een snelle en ingrijpende ver betering niet mag worden verwacht. Dat nog niet meer tonnage wordt ge sloopt kan wellicht worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat 'aankoop teeen de huidige lage prijzen bij een zich enigszins herstellende vrachten- markt nog een aantrekkelijke speculatie kan zijn. Verschillende tot dusver aan de scheepvaart niet deelnemende lan den kunnen op deze manier met be scheiden kosten de opbouw van een eigen vloot beginnen of voortzetten. Voor een verder verwijderde toekomst hoopt men, dat door verminderde groei van de vloot voor droge lading en stij ging van de wereldhandel mee/ normale toestanden zullen terugkeren. De financiële verliezen voor de Ne derlandse scheepvaart bleven tot dus ver van bescheiden omvang. In I960 zal haar uithoudingsvermogen bij het handhaven van haar positie vermoede- proef gesteld 274.470 brt. het tankertonnage steeg dus, terwijl dat voor droge lading daalde. Het jaarverslag constateert aan de hand van voorlopige gegevens, dat het wei'eldzeevervoer geen gelijke tred heeft gehouden met de gvcotte van de wereld handel. Men heeft de indruk, dat in de tankvaart duidelijker, dan in de sec tor van de droge lading een zekere toe neming van het vervoer kan worden waargenomen. Er werdt op gewezen dat voor Neder landse rekening door nationale werven in 1960 26 schepen voor passagiers en droge lading met 151.765 brt. 10 tankers met 185.099 brt. 4 kustvaarders met 1.999 brt en een sleepboot van 670 brt zullen werden opgeleverd naast 6 sche- i pen met 59.389 brt en 1 tanker van 29.500 brt van buitenlandse werven De wereldvloot beziende nam Neder land als zeevarende natie op 1 januari j.l. de zevende plaats in de wereldrang orde in. De wereldvloot groeit nog Contact met Goudswaard Thans hebben de Egyptische auto riteiten erin toegestemd, dat vertegen woordigers van de Nederlandse ambas sade contact onderhouden met de heer Goudswaard, die beschuldigd wordt van spionage ten gunste van Israël. De eerste ontmoeting heeft inmiddels plaats ge had. Gebleken is dat de heer Gouds waard in goede lichamelijke conditie is. De Nederlandse ambassadeur heeft een Egyptische advocaat aangezocht en be reid gevonden de belangen te beharti gen van de heer Goudswaard in het pro ces, dat vermoedelijk binnenkort zal aanvangen. Minister Luns in Griekenland De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, is gisteravond voor een officieel bezoek te Athene aan gekomen. Men meent te weten, dat de besprekingen van minister Luns met le den van de Griekse regering in hoofd zaak op economische vraagstukken be trekking zullen hebben. Nederland is terughoudend geweest tegenover het Griekse verzoek om associatie met de EEG. De Griekse regering is van plan om minister Luns zo uitvoerig mogelijk de economische situatie van Grieken land en de economische en politieke voordelen van de voorgesteld associatie uiteen te zetten. steeds al wordt de toeneming allengs minder. Verwacht wordt, dat deze groei in de komende jaren nog trager zal worden, behalve voor de tankervloot. waarvoor op 1 juli 1959 nog ruim 16 miljoen brt in bestelling was. Het inzetten van grote, modem toe geruste schepen met grotere gemiddelde vaarsnelheden doet de vervoerscapaci teit in verhouding toenemen. Het slopen van oudere schepen is in 1959 toegeno men. Dit bedroeg 2,3 miljoen brt aan schepen voor droge lading en 0,8 mil joen brt. aan tankers. De eerste catego rie heeft echter een hogere gemiddelde ouderdom. De.opgelegde tonnage van de wereld vloot daalde van 7.348.000 brt tot 6.262.000 brt eind 1959. Van de Neder landse vloot lag 96.900 brt aan tankers en 44.100 brt aan overige schepen, op. Dit ondanks het feit. dat aan de we reldvloot 2.6 miljoen brt werd toege voegd voor de categorie droge lading naast een stijging van het opgelegde tankertonnage in de wereld van 2,4 tot 3.2 miljoen brt. Van de opgelegde wereldtonnage, zo merkt het verslag op, nemen de sche pen onder goedkope vlag 40% voor hun rekening. Van de wereldvloot lag begin van dit jaar 6% op, van de vloot onder goedkope vlag 14% en van de Neder landse vloot 3%, In het verslagjaar vond een verbeten penetratie tussen tankvaart, trampvaart en lynvaart plaats. Tankers vonden emplooi in de graanvaart en trampers. die al te lijden hadden onder vermin- lijk nog op een zware derd Atlantisch kolenvervoer, drongen i worden. kompressor Het doorstak liaar tot in de rag.... 'Speciale beriohtgeving Een merkwaardig verkeersongeval heeft zich gisteren omstreeks het mid daguur voorgedaan op de hoek van de Nicolaas Beetslaan-Torenlaan in Baarn. waarbij een mede-inzittende van een Duitse auto, een 25-jarige juffrouw uit Bremen, zwaar werd gewond. Zij kreeg hierbij een stuk hoekijzer van een plant soenhekje. dat op een las afbrak, toen de auto met een 39-jarige Bremer auto mobilist er tegenaan reed, dwars door haar dijbeen. Het stuk ijzer doorstak haar tot in de rug en drong nog 50 cm in de rugleuning van de wagen. Zij kon ter plaatse niet worden bevrijd. De Duitse jongedame, die met veel moeite naar het Baarnse ziekenhuis ver- zorgt voor Uw. gezondheid •!- - Prijzen vanaf ƒ532.- verkrijgbaar bij de bonafide handel Alleenvertegenwoordiging /A—M N.Y. Willem van Rijn 'V: Concertgebouworkest in 1962 naar Japan De heer P. C'. Heuwekemeijer, direc teur van de Ned. Orkeststichting, heeft tijdens een 12-daags verblijf in Japan de voorlopige overeenkomst afgesloten voor een tournee van het Concertgebouw orkest naar dat land in het raam van het Osaka-festival. Behoudens goedkeu ring van het Japanse ministerie van Financiën en de directie van de Ned. j Orkeststichting, zal deze tournee plaats hebben in de tweede helft van april 1962. Het Concertgebouworkest zal dan, onder leiding van de beide dirigenten Bernard Haitink en Eugen Jochum, in totaal een 16-tal concerten geven en wel: 6 in Tokio. 4 in Osaka, en een concert in de steden Hiroshima. Kokura, Fukuoka, Kyoto. Nagoya en Yokohama. Dit deelde de heer Heiwekemeijer gis termiddag mee na zijn terugkomst op Schiphol. De directeur van de Ned. Orkeststich ting had een lange reis achter de rug, tijdens welke hij tevens contacten heeft gelegd in Manilla, New Delhi, Bombay en Karachi. Het bezoek aan Japan echter was de voornaamste reden van zijn reis. Enige tijd geleden reeds hadden in Parys voor bereidende besprekingen plaats gehad, waarbij gebleken was. dat een reis naar Japan voor het Concertgebouworkest een j realiseerbaar object zou zijn. De bespre- i kingen van de heer Heuwekemeijer met de Japanse autoriteiten hebben deze mening thans bevestigd. Naast de klassieke werken zullen waarschijnlijk een aantal werken van minder bekende componisten ten gehore worden gebracht De tournee zal volgens het voorlopige schema 2 k 3 weken in beslag nemen. voerd kon worden, werd daar chirur gisch behandeld. Tegen het middaguur kwam zij met haar chaufferende metgezel de Bosch straat afrijden. Bij de Nicolaas Beetslaan trok zy de bestuurder aan de mouw en zei hem, dat hij verkeerd reed. Het ge volg was. dat het stuur een zwaai naar links maakte en de auto tegen het. hekje opreed, precies bij een las. Het hoekstuk drong daarop aan de onderkant de wa gen binnen. Polibiehulp was direct aan wezig. Aan twee kanten moest het yzer bij het lichaam weggezaagd worden, terwijl het slachtoffer dit met een van pijn ver wrongen gezicht moest doorstaan. Nog zag men geen kans haar snel uit de wa gen te halen. Daarom werd de auto, met de gewonde erin. per takelwagen heel voorzichtig zonder stoten naar de in gang van het Baarnse ziekenhuis 100 meter verderop gereden. Daar moest men haar voorzichtig uit de wagen til len en kon zij per brancard naar binnen worden gebracht. Twee artsen hebben haar onmiddellijk chirurgisch behandeld. Brand in gebouw van cultuur-technische dienst Grote consternatie heerste gisteravond op het Haagse Sweelinckplein, toen om streeks negen uur bij het kantoor van de Cultuurtechnische Dienst plotseling vlammen en rook uit de bovenste ver diepingen sloegen. De Haagse brand weer rukte met een commandowagen, drie materiaalwagens en een ladderwa gen op het alarm „uitslaande brand" uit. Met een vernuftig geheim braakappa- raat van de brandweer werd de voor deur van het 's avonds onbeheerde kan toorpand geopend. Dit werkje was in een halve minuut opgeknapt, zonder dat de schade van betekenis werd toegebracht, (vroeger werden deuren in dergelijke ge vallen met zware bijlen ingeslagen). Het vuur dat in een kantinekeuken op de tweede verdieping was ontstaan werd snel met een waterstraal en verder met nevelspuiten aangepakt. Daardoor werd de schade en vooral de waterschade be perkt tot enige vertrekken op de tweede verdieping, het trappenhuis en een deel van de zolderverdieping. Een moeilijk heid was, dat het vuur zich nestelde in zgn. Brabantse tussenmuren van ript en stucwerk, en in houten dakgoten, zodat de brandweer nog vry veel tijd voor na blussing nodig had. De schade bedraagt naar ruwe schatting tussen de 5 en 10 duizend gulden. De oorzaak van de brand is vooralsnog onbekend.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5