warm water in een handomdraai met „SHELL BUTAGAS" REX DE DRIE MUSKETIERS prima kracht, mnl. of vrl. Gerestaureerde openbare school te Bodegraven in gebruik genomen Café-Restaurant „DE LANDBOUW" Hoofddepot Van Marion's Gascentrale - Voorschoten - tel. K1710 26347 Een Nederlander gebruikt per jaar nu meer dan 200 eieren Kerkelijk Leven RECHTZAKEN Gesloten bestelauto JONGEMAN DINSDAG 26 APRIL 1906 In 195t werden in Nederland 5.825 miljoen eieren geproduceerd. Hiervan werden er 3.318 miljoen geëxporteerd. Na aftrek van broed ei eren en uitval bleven er voor de binnenlandse consumptie 2.276 miljoen over, zodat men de con sumptie per hoofd van de bevolking kan berekenen op 201 eieren, 15 meer dan in 1958. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1959 van het Prod uk tsc hap voor pluim vee en eieren. De Nederlanders aten sa men in 1959 ruim 32 miljoen eendeëieren, al of niet verwerkt in beschuit. Het verbruik van slachtpluimvee steeg van 1,7 kilogram in 1958 tot 225 kilo gram in 1959 (levend gewicht). Door de wijziging van het vestigings- besluit poeliersbedrijven 1939 werd het mogelijk, in een groot aantal detailhan- XED. HERV. KERK Bedankt voor Jutrijp-Hommerts A. P. Nauta te Sint-Johannesga; voor Zoeter- meer A. J. Wijnmaalen te Maartensdijk. Benoemd tot bijstand ln het pastoraat te Hilversum dr. J. Kooy, a.s. emeritus predikant te Amsterdam. GEKEF. KERKEN Beroepen te BerlLkum H. A. Starren- burg te Kantens; te Andel W. de Vries, kand. te Apeldoorn; te Oudemlrdum G. J. van den Pol, kand. te Nijkerk. A&n- rnomen naar Clinton (Ontario. Canada) Slof6tra te Hengelo (O.). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Gorinchem en voor Oost kapel le C. Hegeman te Genemulden. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Groningen-zuid H. van der Werf te Emmen. Bedankt voor Al melo I N. Bondstra te Haulerwljk. ZOND AGS ARBEID Het convent der christelijk-social or ganisaties. waarin samenwerken het ver bond van Prot.-Chr. Werkgevers in Ne derland, de Ned. Chr. Boeren- en Tuin- dersbond. de Chr. Middenstandsbond en het C.N.V., heeft besloten op 16 en 17 mei een predikantencomferentie te hou den in het conferentie-oord „Woudscho- ten" te Zeist. Voor deze conferentie zul len alle predikanten in Nederland wor den uitgenodigd. Gesproken zal worden over het onder werp „Zondagsarbeid", waarbij het rap port ..Zondag en zondagsarbeid", dat een commissie van het CNV onlangs heeft uitgebracht, als leidraad aal die nen. WERELDGEBEDSDAG De Wereldraad van Kerken heeft een beroep gedaan op de 172 aangesloten protestantse, anglicaanse en orthodoxe kerkgenootschappen om pinksterzondag over de gehele wereld als gebedsdag te beschouwen, „waarbij wij de miljoenen mannen en vrouwen moeten gedenken, die worstelen om een leven te lelden, vrij van vrees, honger, onrechtvaardigheid, verdrijving, vervolging en politieke of geestelijke onderdrukking". INTERNATIONALE RAAD VAN CHR. KERKEN De organisatie ter bevordering van het werk van de Internationale Raad van Christelijke Kerken in Nederland zal op woensdag 22 juni in het Jaar beursgebouw te Utrecht in algemene vergadering bijeenkomen. Als sprekers zullen optreden de heren ds. J. H. Ve- lema, chr. geref. predikant te Apeldoorn, over: „Het eenheidsstreven als tijdver schijnsel", de heer A. Wamaar Jzn., oud-burgemeester van Waddinxveen en secretaris van de ICCC, over het onder werp: „Wat is en wat doet de ICCC?" waarna ds. W. H. Tutariama, predikant van de Evangelische Molukse Kerk, een slotwoord spreken zal. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN De generale synode der Geref. Kerken is gisteravond in de Westerkerk te Utrecht opnieuw begonnen voor het laatste gedeelte, teneinde de nog reste rende agendapunten af te doen. De ver gadering werd geopend door prof. C. van der Woude van Leeuwarden, die mede deelde dat hij in verband met zijn be noeming tot hoogleraar voornemens Is zich uit alle synode-arbeid terug te trekken. Dat betekent dat de vergade ring een nieuwe voorzitter moet kiezen. De synode werd toegesproken door dr. Herrenbrueck uit Leer van de Evan gelisch Reformierte Kirche in Noord- West-Duitsland. De synode hield zich vervolgens bezig met de behandeling van de revisie van de zangbundels. Men continueerde de aan deputaten ver strekte opdracht in verband met het overleg met de Ned. Herv. Kerk. Voorts besloot de synode aan de kerken te ver zoeken op zondag 8 mei een collecte te houden in het kader van het wereld vluchtelingen jaar. De helft van de op brengst zal zijn voor het nationaal co mité. De andere helft voor activiteiten van kerkelijke aard in het kader van de zorg voor deze vluchtelingen. delsbedrijven diepvries poeliersproduk- ten te verkopen. Tot deze detailhandels- bedrijven behoren die van de slagers, kruideniers en bakkers en verder de de tailhandelsbedrijven in vleeswaren, melk boter, kaas, eieren, margarine, groen ten, fruit en vis. Het aantal verkoop punten voor poellersprodukten werd hier door in eerste instantie uitgebreid van omstreeks 600 tot enige duizenden. Arabische agitatie tegen Amerikanen Volgens buitenlandse waarnemers in Cairo zouden plannen tot een algehele boycot tegen Amerikaanse schepen, waar van gisteren in de dagbladen in Cairo melding is gemaakt, kunnen leiden tot de grootste crisis tussen de Verenigde Staten en de Arabische landen sinds de Suezkanaal-crisis. De Egyptische dagbladen hebben giste ren gemeld, dat met ingang van vrijdag a.s. te middernacht een anti-Ameri kaanse boycot zal worden gevoerd, tenzij de havenwerkers in New York de boycot tegen het Egyptische vrachtschip „Cleo patra" opheffen. Volgens deze dagbladen zouden de Verenigde Staten worden geboycot op de vliegvelden en ln de havens van Liba non, de Verenigde Arabische Republiek, Irak en Libië, alsmede in Aden. Het dagblad Al Akhbar meldde, dat Ameri kaanse schepen in de Arabische havens van de wal zouden worden losgemaakt, terwyi het provianderingspersoneel geen levensmiddelen en water meer zou leve ren. Taxichauffeurs zouden bovendien geen Amerikaanse toeristen meer willen vervoeren. Is satellietstad nog wel nodig Bij de algemene beschouwingen over de ontwerpgemeentebegroting voor 1960, waarmee de gemeenteraad van Den Haag gistermiddag een aanvang heeft ge maakt, heeft de WD-fractieleider de heer K. J. Nieukerke, ojn. het volgende gezegd: „Met belangstelling zien wij uit naar hetgeen de regering inzake de stichting van een nieuwe stad in de Haagse agglomeratie (Reyens of Wils- veen) uiteindelijk zal doen. Aan de activiteit van B. en W., om terzake bij de regering op de nodige voortvarend heid aan te dringen, twijfel ik niet. Aan de andere kant zal het goed zijn, met gewijzigde omstandigheden rekening te houden. Ik denk daarbij aan het terug lopen der Haagse bevolking, welke ik in verband breng met de reeds gesignaleer de trek van werknemers in Den Haag naar woongelegenheid buiten de grenzen van de stad. Als het getij verloopt zal men de bakens moeten verzetten. Wellicht past thans afwachtend zwij gen, of wy die stad tenslotte krijgen?" Nederlandse kinderen uit Duitsland naar hier Reeds vele jaren verzorgt een com missie van samenwerking de uitzending naar ons land van Nederlandse kinderen die in Duitsland wonen. Zij heeft daar voor verscheidene motieven, waarvan het versterken van de band tussen deze in Duitsland levende kinderen en hun vaderland de voornaamste is. Ieder jaar komen ettelijke tientallen jongens en meisjes in de leeftijd van ongeveer zes tot zestien jaar een deel van hun zo mervakantie in Nederland doorbrengen, waar ze met het Nederlandse gezinsle ven en de atmosfeer van ons land ken nismaken. De uitzending zal dit jaar geschieden vanaf 21 Juli tot en met 10 augustus. Men kan zich tot 30 april als pleegouders opgeven by COSA, Raad van Arbeid, te Nijmegen en daarbij vermelden of men een Jongen of meisje wenst, van onge veer welke leeftijd en van welke gods dienst. Over de gezondheid van de kin deren behoeft men zich geen zorgen te maken, want alle zijn in Duitsland me disch gekeurd; ook in andere opzichten wordt een zorgvuldige selectie toegepast. „COÖP." BOYCOT ZUIDAFRIKAANSE GOEDEREN Het bestuur van „Coöp. Nederland", Coöperatieve Vereniging U.A. Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties heeft besloten zich voorlopig van de aankoop van Zuidafrikaanse goederen, grondstoffen zowel als gereed produkt, te onthouden. Het zal de aangesloten coöperaties verzoeken dienovereenkom stig te handelen. Nog aanwezige voor raden zullen worden uitverkocht. Alle records op Schiphol geslagen Tijdens de eerste twee maanden van dit jaar zijn op Schiphol alle records zo wel voor het passagiersvervoer als voor het vracht- en postvervoer geslagen. Dat deze cijfers tot voor de Amsterdamse luchthaven ongekende hoogte stegen was mede te danken aan de gunstige weersomstandigheden (bijna geen mist). Zo werden er tijdens januari en febr. in totaal 142.740 passagiers van, naar en via Schiphol vervoerd tegenover 90.485 passagiers in de eerste twee maanden van het vorig jaar. Een stijging dus van bijna 60 procent. Het vrachtvervoer steeg met ruim 30 procent tot een to taal van 6.793.073 kg. goederen en het postvervoer met bijna 40 procent tot een totaal van ruim 749.000 kg. Uiteraard namen de ruim 140.000 passagiers ook meer bagage met zich mee: in totaal ruim 2.745.653 kg. Het aantal vliegtuigbewegingen (starts en landingen) was gedurende de eerste twee maanden van dit jaar eveneens zeer hoog: ruim 12.000, waarvan bijna 6000 bewegingen in het normale gere gelde handelsverkeer. Deze hoge aantallen werden vooral bereikt in februari, welke maand b.v. bij het aantal aankomende, vertrekkende en doorreizende passagiers ten opzichte van februari 1959 een stijging te zien gaf van 84 procent. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat februari van het vorig jaar een slechte maand was voor Schip hol, vanwege de langdurige mistperiode. Voederen door publiek in Blij-dorp 60% minder (Speciale berichtgeving) Het verzoek aan de bezoekers van die- gaarde Blij-dorp te Rotterdam de die ren niet te voederen is niet vergeefs ge weest. Gedurende de afgelopen weken was de hoeveelheid snoep en voedsel, die het publiek aan de diergaarde-bewoners heeft gegeven, zeker 60% minder dan in de overeenkomstige periode verleden jaar. En dat terwijl het aantal personen dat de tuin heeft bezocht, ongeveer ge lijk was. Behalve dat de dieren nu voor een dood door overvoeding worden beschermd heeft het niet voeren door het publiek nog enkele grote voordelen. Een hiervan is, dat de verblijven minder worden bevuild door snoep, voedsel en afval Het is opvallend, dat sommige dieren reeds aan de nieuwe situatie zijn ge wend. De kamelen bijv. staan niet meer als aartsbedelaars in de greppels te hangen om vooral maar iets te krijgen. Het zijn nu weer fiere, trotse dieren. De olifanten en de beren begrijpen het blijkbaar nog niet helemaal. Ze bedelen nog altijd, maar het zal zeker niet zo lang meer duren of hun houding zal ook natuurlijker zijn! Extra treinen naar Floriade De trek naar de „Floriade" neemt da gelijks in omvang toe. Om de bezoekers van deze tentoonstelling te gerieven, hebben de Ned. Spoorwegen besloten uit vele delen van het land extra treinen te laten rijden. Deze treinen ruim tach tig in totaal zijn uitsluitend voor rei zigers, die over een reisbiljet beschikken, waaraan tevens een strookje bevestigd is, dat toegang tot de expositie geeft. De eerste trein rydt donderdag 5 mei uit Amsterdam naar Rotterdam. Voorts zijn er uit de richting Groningen/Leeu warden 13 extra treinen in het schema van de treinenloop opgenomen, uit Nij megen/Arnhem 11, uit Zuid-Limburg 13, uit Amsterdam (met aansluitingen van Alkmaar en Zaandam uit) 28 en uit Zeeland vijf. Zo nodig zal dit aantal extra treinen worden uitgebreid. zy, die niet de gehele dag aan de expositie „Floriade" willen besteden, kunnen de trip naar Rotterdam com bineren met een bezoek aan de Delta werken te Hellevoetsluis. INTERNATIONALE CONFERENTIE VAN CHEMISCHE TECHNICI In het Koninkiyk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is vanochtend het tweede Europees symposion over „Che mical reaction engeneering" geopend. Het zal drie dagen duren. Er nemen 350 chemische technici uit 17 Europese lan den alsmede uit de V.S. en de V.AJt. aan deel. Tydens dit symposion zullen 30 voor drachten worden gehouden. Ook zullen ervaringen worden uitgewisseld over de ontwikkeling van de chemische techniek sinds het eerste symposion. Prof. ir. H. Kramers van de Teohcni- sche Hogeschool in Delft was voorzitter van de commissie van voorbereiding van dit symposion. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal het internationale gezelschap van avond in het Stedellyk Museum ontvan gen. Er zal by de voorstanders van het openbaar onderwas ongetwyfeld veel vreugde in de harten geweest zyn toen gistermiddag, na ongeveer 9 maanden van behelpen, de geheel verbouwde school weer ln gebruik kon worden ge nomen. Burgemeester J. J. Croles verrichtte in tegenwoordigheid van de inspecteur de heer L. Schipper, de schoolarts dok ter Van Heil, de hoofden van de ver schillende Bodegraafse scholen en de oudercommissie van de openb. school, het bestuur van de Vereniging Volks- onderwys en het onderwyzend perso neel, de officiële opening. De burgemeester herinnerde er aan, Ï>eveel moeite er jarenlang gedaan as voordat men eindelUk in 1959 tot de aanbesteding kon overgaan. Aan de architect P. de Graaf, uit Amsterdam, werd reeds in 1956 opdracht gegeven tot het ontwerpen van een plan, waar aan in 1957 door de raad goedkeuring werd gehecht. Ongeveer 10 dagen la ter werd ook reeds de goedkeuring van G S. ontvangen. Het ministerie van O., K. en W. wenste echter geen urgentie verklaring voor verbouwing af te ge ven. Er zyn, aldus spreker, veel auto ritten naar Den Haag nodig geweest alvorens de zo gewenste urgentiever klaring vorig jaar eindeiyk werd ge geven. Met byzondere waardering sprak de burgemeester over het werk van de architect, de aannemer de fa. Smit, uit Gouda, en de onderaanne mers. Veel waardering had spreker ook voor de kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk en het bestuur van het Chr. Nationaal Onderwys voor de gast vrijheid, die verleend was. Ook de heer Schipper uitte zyn te vredenheid over de verbouwing. Deze school was in zyn Inspectie wel een van de slechtste, maar het bereikte resultaat was wel zeer verrassend. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 26 april Vette varkens- markt: Aanvoer 146 vette varkens. Note ring per kg. levend gewicht: zware var kens tot 1.38, lichte varkens 1.40-1.44. slagersvarkens 1.45-1.48, zeugen 1.16-1.21. Handel vlot. AALSMEER, 25 april C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A.: Snybloemen: Seringen: Stepman 69-130, Legray 53-58, blauW 52-70 per tak. Prunus Serrulata 60-90 pe rtak. Calla 20-46, Amaryllis 20- 32, Gerbera 25-41, per stuk. Fre6la 90- 185, Iris 105-245, Lathyrus 85-170, Pyre- thrum 65-90, per bos. Violieren 22-30, Clematis 65-105, per stuk. Anjers: rood 20-41, roze 20-32, wit 15-29, Orchid Beau ty 35-52 per stuk. Rozen: Better Times 15-23, Roselandla 15-26, Parel van Aals meer 15-27, Geh. Dul6bere_20-32, Pechtold 15-24, Verschuren 12-22, Towny Gold 20- 32. Mad. Ofman 25-36, Baccarat 40-65, Montezuma 30-45, Stokman 12-21, Nymph 35-52 per stuk. BOSKOOP, 25 april „De Boskoopsche Velling": Babvroos Nymph 410-330, idem Sweetheart 280-260, Idem II 130-120, gr. bl. rozen Butterfly 420-340, idem Duis burg 400-300. idem gemengd 100-80. Rhod L C Smith 66-62, Rhod Pink Pearl 54-50, Rhod Calawblense 28-24, Rhod P C de Rohan 28 per kop. Japanse Azalea per stuk 60-68. Violen per kist 105. Tul-, pen geel 95, idem rooa 75. Forsythia I 48, idem II 45-41, Idem in 32, Idem IV 20, idem per bos 75-44. KATWIJK..AAN DEN RIJN. 25 april Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 25-29, idem A2 12.50-20.10, idem Bl 24.10-28.40, Idem B2 8.50-11.10, prei Al 57-69, idem Bl 55-58. idem B2 45, sla Al (per 100 st.) 15-18, sla A2 (per 100 st.) 7-12, bloemkool B2 (per 100 st.) 52, spi nazie I 17-27, peterselie (per 100 bos) 10, raapstelen (per 10 bos) 9, radijs (per voeren: waspeen 27.000 kg., waarvan 14.000 kg. voor export werd verkocht; prei 2.500 kg., waarvan 1.500 kg. voor ex-, port werd verkocht, RIJNSBURG, 25 april Bloemenveiling Flora: Tulpen: Ossi Oswalda 75-85, Kan sas 65-70. Red Pitt 75-80, Golden Harvest 85-90, Edith Eddy 45-55, Aristocraat 65- 75, China Pink 45-50, Winter Gold 40- 45, P. de Hoogh 85-90, Red Pimpernel 80, Lathyrus gemengd I 65-95, alles per bos. Anemonen I 500-580, idem II S50- 420 per 100. Anjers: Scarlet Sim 10. ge mengd I 26, Sim wit 20-24, Sim red 18- 22, Sim roze 17-22 per stuk. Dubbele Violieren 18-19 per 100. Groenteveiling: Waspeen 91-138,50, prei 36-55 per 100 kg. Uitjes 12. peterselie 880- 10.40 per 100 bos. Sla 7 per 100 stuks. Spreker had de grootste waardering voor het college van B. en W. Ook de schoolarts, dokter Van Heil, stak zUn verbazing niet onder stoelen of banken. De verbouwing heeft zyn stoutste verwachtingen overtroffen. Nadat de architect, de heer De Graaf het een en ander had verteld over deze verbouwing, werd het woord gevoerd door de heer W. Ooms, die namens de oudercommissie en Volksonderwys sprak. Spreker roemde de voortvarend heid van B. en W. Nadat spreker namens alle ouders de dank aan het gemeentebestuur had overgebracht, bood hy aan het hoofd van de school, de heer L. J. Thann- hauser, een filmprojector, een dia-film strookprojector en een bybehorend tafeltje aan. Namens de Ver. van Chr. Nationaal Schoolonderwys sprak tenslotte de voorzitter, de heer G. Batelaan. Namens het Schildersbedrijf Heems kerk werd een fraai raam aangeboden, terwyl de firma Rothuyzen te Heel- sum een wandklok aanbood. Voorts wa ren er verschillende bloemstukken, die de school een fleurig aanzien gaven. In de avonduren maakten honderden van de gelegenheid gebruik een kykje te nemen in deze vernieuwde school. VEROORDELING WEGENS PORNOGRAFISCHE LECTUUR Op grond van het in voorraad hebben van uit België afkomstige pornografische lectuur heeft de rechtbank te Arnhem vanmorgen de eigenaar van een uitleen- bibliotheek in Nymegen veroordeeld tot een voorwaardelyke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van drie jaar en tot f200,- boete, of 40 dagen hechtenis. De in beslag genomen boeken moeten aan de circulatie worden ont trokken. De officier van Justitie had drie maan den voorwaardelijke gevangnisstraf ge- eist plus f 400.boete. In zijn requisi toir beschreef hy de desbetreffende lec tuur als „zinnenprikkelende vunzigheid". Woensdag en donderdag Naar het boek van ALEXANDRE DUMAS. Gene Kelly, Van Heflin, Lana Turner Technicolor. Toegang 14 jaar. Door omstandigheden aangeboden ZVz ton RENAULT met dubbel lucht en rolluiken. Als nieuw. 8.000 km. gelopen. T.e.a.n. GARAGE MEESTER - Haven 3a - Tel. 20067 - Leiden NOORDWIJK AAN ZEE. Wy zoeken voor ons buffet Vakkennis niet vereist. Tevens voor de verkoop van tabak, chocolade-artikelen en souvenlers correcte DOE HET ZELF Meubelbekledings- stoffen tegen plm. halve pryzen. Zuiver wollen flammé poolweefsels, 130 breed, van f 27.50 voor f 12.50 p. m. Halfwollen Noorse stof, licht op donkergrys, 130 breed f5.85 p. m. Itali aanse importdamasten in goud, oudroze en blauw, 130 breed, van f 24.50 nu f9.85 p. m. Zwart whip cord, zeer zwaar, 130 br. van f22.50 nu f7.50. Zui ver wollen effen epinglé's, diverse kleuren f 12.50. Velours d'Utrecht nu f 17.50, enz., enz. Grootste voorraad meubel stoffen van Den Haag. Waar U in Nederland ook vandaan moet ko men, by besteding van f 400 spaart U op de normale pryzen een vakantiereis uit van een week naar het bui tenland (ruim f 200.-.). 't is weer KOELEMANS FABRIEKSKANTOOR (Eigenaar H. Derksen) Willem de Zwijgerlaan 111 Den Haag, tel. 54.20.30 Op elk uur van de dag warm water voor afwas en douche. Wit een comfort brengt „SHELL BUTAGAS" in huis! En met één zo'n fles doet u w-e-k-e-nl Ook ideaal om op te koken! En voor snel en gemakkelijk strijken I „SHELL BUTAGAS" voor modern comfor Vraag inlichtingen aan de depothouder

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4