Ministers kregen in Leiden ook inzicht in noden A-faculteit OMZE WOENSDAG-TIP j Prof. de Quay sprak dankwoord bij besluit in Gravensteen Kreymborg AUDITORIUM MAXIMUM MOEDERDAG Voortaan strengere maatregelen tegen „racende" bromfietsers Leidse huisvrouwen kwamen reeds in vakantiestemming Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 26 april 1960 Tweede blad no. 30034 In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit werd gisteren voor zeven Nederlandse ministers en twee ministers uit de West een pleidooi gevoerd voor de spoedige bouw van een Auditorium Maximum omdat het huidige auditorium beslist onvoldoende ruimte biedt bij grote Universitaire plechtigheden. Nu gold het bij deze bijeenkomst een werkbezoek en niet een „Universitaire plechtigheid", maar we hadden als entourage van dit pleidooi voor meer ruimte bepaald een beter gevuld Groot Auditorium verwacht: een vijftiental hoogleraren in de professorenbanken, een dito aantal vertegenwoordigers van de weten schappelijke staf, het dagelijks bestuur van de Civitas en het ministe rieel gezelschap met „aanhang", in totaal ongeveer dertig man, was alles wat de nu ineens bijzonder groot lijkende zaal „vulde". Niettemin kregen de ministers ook hier (zij het dan niet visueel) een indruk van de ruimtelijke noden, waarvoor de Universiteit gesteld is. Het bezoek eindigde enige tijd later in het Gravensteen, waar prof. De Quay namens het Kabinet de organisatoren dank bracht en verzekerde, dat de regering zich door dit bezoek een beter oordeel kan vormen over de situatie, die mettertijd om belangrijke beslissingen zal vragen. een dubbele: een algemene en een spe ciale. In de eerste plaats zullen deze stu diën in de toekomst blyven fungeren als het orgaan, waardoor Nederland zich in de breedste zin kan oriënteren op de zo zeer in belang toenemende Aziatische en Afrikaanse landen en ten tweede kun nen in Leiden door de aanwezigheid van de oosterse studiën de wetenschappen van de mens die breedheid en diepgang verwerven, die thans naar moderne we tenschappelijk inzicht zo zeer vereist wordt. Besluit Na deze, toespraken brachten de mi nisters nog bezoeken aan het Rijksher barium, het Psychologisch Instituut en het Gravensteen, waar het hopelijk vruchtbare ministeriele bezoek werd af gesloten met korte toespraken van de president curator dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk en de minister-president prof. dr. J. E. de Quay. Advertentie Oersterke jongensbroek Prima kwaliteit ribcord in de nieuwste kleuren. Ruime, stevig gevoerde zakken en achterzak 8 jaar nü 5.75 kLsL p. m. A/leen woensdag 27 april HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN „Theater" bracht Frank's eersteling „Blaffen tegen de maan" Voor de zevende abonnementsvoorstelling bracht de Toneelgroep „Theater" gisteravond de eersteling van de Nederlandse schrijver Dimitri Frenkel Frank „Blaffen tegen de maan". Het stuk speelt zich af te Amsterdam. Als het doek op gaat zien wij links de nogal armelijke behuizing van de 2e violist Alkazaar en zijn zoon, de persfoto graaf Wolf Alkazaar. De rechterhelft wordt ingenomen door „Willy's Bar", ge,- exploiteerd door de voormalige worstelaar Willy. verzoek erin toe de huishouding van bei de mannen te bestieren, wat op felle te genstand van Wolf stuit. Nog vóór de reis naar Parijs een feit wordt, ontdekt Wolf dat Laura en hij één ding gemeen hebben: een volkomen innerlijke leegte. Hij wil de afspraak met Leda afzeggen, maar op Laura's overigens begrijpelijk aandringen, gaat deze reis toch door. Het wordt een volledige mislukking, en terugkomend weet hij. ondanks haar aanvankelijk verzet, Laura voor zich te winnen. De oude violist heeft nog één illusie: de dirigent bij zich te gast te krijgen, waarin hij slaagt door deze een prach tige fotografische opname door zijn zoon voor publikatie in de pers te beloven, van welke belofte de zoon onkundig blijft. ST** ia Nadat in de ochtenduren de ministers bezoeken hadden gebracht aan het Bio chemisch Laboratorium (waar ook de opening van het bezoek plaats vond met het uitvoerige exposé van de president curator waarover wij gisteren schre ven) en aan het Boerhaavekwartier ge bruikten zij de lunch in de aula van het Academisch Ziekenhuis en maakten zij een tocht langs de Sterflat. Een en ander nam meer tijd in be slag dan was verwacht, want in het Groot Auditorium moesten de enkele tientallen belangstellenden buiten het officiële gezelschap ongeveer drie kwar tier wachten, voordat aldaar de bijeen komst kon beginnen waarin aandacht voor de problemen van de A-faculteiten werd gevraagd. In de ochtenduren wa ren in het by zonder de noden van de B-faculteit met voordrachten en bezoe ken belicht. De reotor manificus iprof. mr. J. E. Jonkers herinnerde de ministers aan het grote verleden van de Leidse Universi teit, mede gesymboliseerd in de gebrand schilderde ramen naast het katheder, waarvan hij een korte beschryving gaf. Prof. Jonkers stelde nadrukkelijk, dat het Groot Auditorium, hoe dierbaar ook uit historische overwegingen en traditie, niet meer voldoet en dat een Auditorium Maximum dringend nood- zakelyk is, mede voor de waardige viering van het vierde eeuwfeest over vjjftien jaar. Dit auditorium der toe komst zal zijn plaats moeten vinden nabij het oude centrum. Een Univer sitaire uitbreiding rondom het Rapen burg is onvermijdelijk. Grote behoef te bestaat b.v. ook aan een Universi tair restaurant met mensa- en ont vangstgelegenheid. De rector eindigde met een dringend beroep op bereidheid, de offers voor de Universiteit te brengen welke Nederland economisch, cultureel en wetenschappe lijk vergt. Hij had het gevoel, dat in ons land de curatoria en de regering zich in dit opzicht van hun taak bewust zijn. Meer ruimte nodig in de binnenstad Prof. dr. E. M. Uhlenbeck belichtte de wensen en noden van de A-faculteiten. De alpha-studierichtingen tellen nu en waarschijnlijk ook in 1980 ongeveer de helft van het totaal aantal studenten, d.w.z. nu ongeveer tweeduizend: twee rote faculteiten namelijk rechten en etteren, twee kleine snel groeiende na melijk psychologie en sociologie en een eine met ongeveer 100 studenten, de ïeologie, waarnaast nog een economi- he faculteit komt. Voor de juridische faculteit is de cen- ale behuizing het Gravensteen nu eds te klein met een studentenaantal n 900, een aantal dat in 1980 tot 1700 zyn gegroeid. 3e Westerse letteren zullen met de ïiversiteitsbibliotheek een geheel moe- i gaan vormen, waarbij de behuizing n de theologische faculteit dient aan sluiten. De Oosterse letteren zullen :oncentreerd moeten worden in een •uwe behuizing in directe aansluiting bij het Rijksmuseum van Volkenkunde. De psychologie is thans bijzonder o.scht- behuisd, en zelfs bij onderbren ging in aangekochte panden aan de jnsburgerweg is voldoende ruimte nog :r dubieus. 3e sociologie is uit haar Rapenburgse •ïuizing gegroeid en hoopt op ruimte n het Stationsplein, maar ook daaraan Ijn nog vraagtekens verbonden. Kleine werkgroepen Uitgangspunt bij deze plannen is ge- w est, bijeen te houden of brengen watl Minister Cats van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen duikt bij zijn uiteenzettingen over de ma quette van het uitbreidingsterrein van de Universiteit vrijwel onder tafel wejg om zijn collega's een be tere kijk te gunnen op de toekomst. organisch bijeen hoort en versplintering tegen te gaan. Prof. Uhlenbeek sprak voorts over de wenselijkheid van kleinere werkgroe pen, die de zelfwerkzaamheid van de student bevorderde en het contact met de docent stimuleren .Ook verwezen lijking van deze studieopzet zal grote financiële offers vergen, zowel ten aanzien van ruimtelijke behoeften als met betrekking tot uitbreiding van de wetenschappelijke staf. Hetzelfde geldt voor de administratieve outillage, waar mee het thans bedroevend is gesteld ten koste van veel tydsverspilling door wetenschappelijke werkers. Verkeerde supposities Prof. Uhlenbeck verklaarde nadruk kelijk, dat de supposities, waarop het Centraal Planbureau de prognose heeft gebouwd van een teruglopen van het aantal studenten in de letteren en wijsbegeerte (van 1100 in 1962 tot 800 in 1980) bepaald onjuist zijn. De er varing heeft geleerd, dat het studen tenaanbod in deze richting niet be paald wordt door de behoefte, d.w.z. door het meer of minder open komen van lerarenplaatsen in het middelbaar onderwijs, zoals het C.P.B. als behoef te-maat heeft gehanteerd. Tenslotte sprak prof. Uhlenbeck over de niet-westerse studiën waarover ten onrechte een zeker scepticisme bestaat. De bestaansgrond van een centrum voor oosterse studiën, dat slechts in Lei den doelmatig kan worden geplaatst, is Zevende abonnementsvoorstelling De oude Alkazaar, in zijn jeugd een talentvol musicus, heeft het niet ver ge bracht. Hoewel geheel in de muziek op gaande, heeft het hem aart daadkracht ontbroken om zich een vooraanstaande plaats te veroveren. Hij stelt zich thans tevreden met een grote verering van de klassieke componisten en een overdre ven bewondering voor de dirigent, waar aan hy voortdurend in bloemrijke taal uiting geeft. Tot ergernis van zijn zoon, wie deze kleinmoedige aanbidding van de ene artiest voor de andere een doorn in het oog is. Hij kan de onderworpen houding van zijn vader, aan wie hij zich toch sterk gebonden voelt, niet langer verdragen en dreigt hem te verlaten. Maar hoezeer hij ook tracht zich te ver harden en schimpt op de leugens, welke zijn vader omgeven, hij kan er niet toe besluiten hem eenzaam achter te laten. In ..Willy's Bar" ontmoet Wolf een winkeljuffrouw, Leda de Zwaan, die van haar baantje in een parfumeriezaak meer dan genoeg heeft. Zij vat genegen heid voor hem op en zij spreken af een paar dagen naar Parijs te gaan. Tot on genoegen van de aldaar steeds aanwe zige saxofonist Max. Leda ziet in deze jongeman slechts het verlengstuk van zijn sax en prefereert de stugge, in haar ogen interessante Wolf. Intussen heeft de oude violist de thans bijna 40-jarige Laura ontmoet met wie hij in zijn jeugd een verhouding heeft gehad en die hij door zyn huwelyk de desillusie van haar leven heeft bezorgd. Drie jaren concentratiekamp hebben haar volkomen van de wereld vervreemd en alle gevoel gedood. Zij stemt op zijn Advertentie 14 DAAGSE AANBIEDING Speciaal voor DAMES BALLPOINT Reynolds Post, verpakt in plastic etui, met extra vulling f 1.95 DAMES VULPENHOUDER, va. f6.75 verpakt in plastic etui. FOTO ALBUM, 24 x 20 cmf2.25 GRATIS 1 doosje fotohoekjes. Als tijdens dit bezoek de dirigent zich doet kennen als een machtswellusteling, die de muziek inplaats van haar te die nen, ziet als een middel om het publiek op de knieën te krijgen, komt het tot een uitbarsting. De dirigent verlaat ver ontwaardigd het huis met de medede ling dat Alkazaars contract niet zal wor den verlengd. In zijn ontsteltenis vergeet de vader zich zozeer dat hy zijn vroegere betrekkingen met Laura onthult. Wolf slaat Laura in 't gelaat en rent weg. Als hy terugkomt, heeft zy haar koffer ge pakt en verlaat het huis, ondanks Wolfs berouw. Meer dan ooit vereenzaamd, komt Wolf in de bar. Ook Leda wijst hem af en de barman zendt hem weg met de woorden: „Kom maar eens terug als je een man geworden bent". Thuis vindt hy zyn oude vader alleen en thans is zijn hunkering naar gene genheid zó groot, dat hij zich met hem en zijn hebbelykheden verzoent. Dit voor het eerst gespeelde stuk van de nog jeugdige Frenkel Frank heeft stellig kwaliteiten. Het in zelfbedrog le ven van de oude violist, het teren op de oude roem van Willy de worstelaar, het onbegrip en het verzet van de jeugd daartegen, zyn de brandpunten in de ge- dachtengang van de schryver, die daar mede bewijst uit te willen stijgen „boven de dodende middelmaat". De dialoog is vlot en slaat gemakkeiyk aan. Maar de bouw van het stuk is niet de sterkste zyde; sommige scènes konden logischer voorbereid zyn. In de dirigent zou zyn taak in het stuk óók hebben kunnen vervullen indien hy minder onsympa thiek getekend was. Onder regie van Jan Teulings heeft „Theater" de schryver alle recht doen wedervaren. Alle rollen waren uitstekend bezet, waaronder Hans Tiemeyer uitblonk met een prachtige en boeiende vertolking van de oude violist, natuurlyk, menseiyk met al zyn typische hebbelykheden. De door zyn hardheid nog sterker genuanceerde gevoeligheid van Wolf werd door Ma xim Hamel op voor tref felyke wyze weer gegeven. Laura werd door Anny de Lan ge met ingetogenheid en volledig be grip gespeeld. Van Frits van Dyk zagen wy een rondborstige oud-worstelaar, Jacques Snoek slaagde er niet in met de woorden, die de schryver hem in de mond legde, de figuren van de dirigent geheel aanvaardbaar te maken. Martine Crefcoeur speelde met overtuiging Leda de Zwaan, en Hans van Sweden bespeel de de saxofoon niet onverdienstelyk. Het decor, waarvan de bar beter geslaagd was dan de huiskamer, werd ontworpen door Hans van Nor den. Aan Anny de Lange en Martine Crefcoeur werd door het schouwburgbestuur een welverdiende bloemenhulde aangeboden. B. H. Voor de Leidse kantonrechter „O.M. kent nog geen afbetalingssysteem" Hoewel het merendeel van de zaken, dat de kantonrechter, mr. R. de Bruyn, en de plv. kantonrechter, mr. W. de Koning, gisteren kreeg te berechten, be trekking had op overtredingen tengevolge van pech, onwetendheid of een moment van verminderde oplettendheid en de boeten niet hoger dan f. 20 kwamen, vielen er daarnaast toch enkele vonnissen, die bijzonder opvielen, omdat zjj of een onverwachte vrijspraak of een belangrijk hoge straf inhielden. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN Minister president prof. dr. J. E. de Quay (rechts) in gesprek met prof. dr. B. A. van Groningen. (Foto L.D./Holvast) Zo stond een 18-jarige kelner uit Voorschoten terecht, omdat hy met zyn bromfiets te Voorschoten een voorrangs kruising was opgereden (snelheid 40 km./u) en geen voorrang aan een auto had verleend, die bovendien nog van rechts kwam. Gezien zijn snelheid was de materiële schade bij de botsing niet gering. Het was een wonder, dat de bromfietser er nog zonder lichamelyk letsel van af kwam. Verdachte had wei nig tot zijn verdediging aan te voeren en de officier, mr. J. A. L. Brada was dan ook van mening, dat hier als alge mene preventie, een strenge straf op zyn plaats was. Hy eiste derhalve naast een geldboete van f 25.subs. 5 dagen, de onvoorwaardelijke ontzegging van de be voegdheid tot het berijden van een bromfiets voor de tijd van een jaar. De kantonrechter vonniste t.a.v. de boete conform, doch liet het verder nog by een voorwaardelyke ontzegging voor de tijd van 6 maanden, proeftyd 2 jaar, waaraan hy wel een zeer ernstige waar schuwing toevoegde. RACEBAAN Het algemeen voornemen om brom fietsers, die de maximum-snelheid over- schryden en van de weg een race-baan maken, strengere straffen te gaan op leggen, werd gisteren ten uitvoer ge bracht in de zaak tegen een 38-jarige Leidse bromfietser, die de Haarlemmer straat met een snelheid van 40 km./u onveilig had gemaakt. De eis was f 30. subs. 6 dagen. Hoewel verdachte dit be drag veel te hoog vond, werd hy con form veroordeeld, inclusief een waar schuwing voor de toekomst. ZONDER MEER „OPGESCHREVEN" Een 36-jarige taxi-chauffeur was ten laste gelegd, dat hy met zyn taxi op de Morspoortbrug geen voorrang had ver leend aan een tegemoetrydende bestel wagen, terwyl het verlenen van voor rang ter plaatse nog wel met een ver keersbord dwingend wordt aangegeven, aldus het proces-verbaal. Midden op de brug kwamen de auto's in botsing. De schade bedroeg aan beide zyden honderden guldens. Verdachte voerde aan, dat het proces-verbaal de situatie verkeerd weergaf en dat niet de bestelauto, doch zyn taxi voorrang had. „De bestuurder van de bestelauto en niet ik zou in feite als verdachte terecht moeten staan", aldus verdachte. Dat dit niet zo was, kwam doordat de politie hém zonder meer „opschreef" en geen enkele getuige ter plaatse heeft ge hoord. Deze getuigen waren wel ter zit ting décharge verschenen en bevestig den eensluidend de beweringen van ver dachte terwyl er bovendien een schrif- telyke verklaring décharge van een buschauffeur die destyds achter de taxi reed, was binnengekomen. Het geheel gaf de officier aanleiding vryspraak te vragen, waartegen de kantonrechter geen enkel bezwaar had. KOSTBARE VERGISSING Een 60-jarige Leidse loodgieter beging wel een zeer kostbare „vergissing" toen hy by 't nemen van de bocht De Sitter- laan—Melch. Treublaan op het gas pedaal in plaats van op het rempedaal trapte. Hy reed derhalve vol gas het trottoir op en ramde de voordeur en een gedeelte van de voorpui van een hoek huis. „Als de entrée breder en de auto smaller was geweest, nad hy in de keu ken een bezoek kunnen brengen", aldus de lakonieke opmerking van de huis eigenaar, die een schadepost van f 350.— had opgelopen. Verdachte werd conform de eis, bij verstek veroordeeld tot f30. boete subs. 6 dagen. MILD Het: „Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald" bleek inderdaad voor een 55-jarige houtbewerker uit Leiden veel voordeel op te leveren. Verdachte verleende per rywiel by het linksaf slaan op de Haagweg geen voor rang aan een achteropkomende motor- ryder, die tengevolge van het sterke af remmen al slippende ten val kwam en een hersenschudding opliep. Verdachte was naar huis gereden om aan de ge volgen te ontkomen, doch kwam een uurtje later tot bezinning en ging zich bij de politie melden. Deze daad kwam hem zeer ten goede, want bij de straf maat werd er terdege rekening mee ge houden, zodat het vonnis, na de milde eis van f35 subs. 7 dagen, met f25 subs. 5 dagen nog milder uitviel. NOG GEEN AFBETALING Omdat hy op zyn motorbakfiets zowel vóór als achter geen licht voerde, werd een 30-jarige inwoner uit Noordwijker- hout, na de eis van tweemaal f 20. boete, subs. 10 dagen, veroordeeld tot tweemaal f 15.boete subs. 6 dagen. „Kan ik dat met f 1.— per week afbeta len, want mijn zakgeld laat een contante betaling niet toe", vroeg verdachte. „Het O.M. heeft het afbetalingssysteem nog niet ingevoerd", aldus de pl.v. kanton- UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van O., K. en W. zijn be noemd aan de Leidse Universiteit met ingang van 1 april 1960 tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar A bij de facul teit der letteren en wijsbegeerte voor de Engelse taal J. J. van Helden, thans hoofdambtenaar A aan de Rijksuniver siteit te Groningen; alsnog voor het jaar 1960 tot wetenschappelijk ambte naar 1ste klasse voor de geologie dr. J. M. Babesoone, thans assistent; alsnog voor het jaar 1960 tot wetenschappelyk ambtenaar voor de algemene zoölogie P. Fuchs, thans assistent; voor het tijdvak van 1 februari 1960 tot en met 28 febru ari 1961 tot wetenschappelyk ambtenaar lste klasse voor de thorax-chirurgie dr. Oh, Hahn; voor het tijdvak van 1 au gustus 1960 tot en met 31 juli 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse by de bibliotheek F. C. de Vries, thans leraar aan het gemeentelyk gymnasium te Apeldoorn; voor het tydvak van 1 mei 1960 tot en met 30 april 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar voor de keel-, neus- en oorheelkunde R. W. Elias. rechter. „Ik kan niet anders", aldus ver dachte. ,Dan zal het 6 dagen zitten wor den", luidde het antwoord. VAN DE REGEN IN DE DRUP Een 36-jarige motorryder uit Zoeter- woude reed 's avonds ter plaatse met een snelheid van 70 km/u, dus venhoven de maximum snelheid. Verdachte voer de aan, dat de accu byna leeg was, zo dat de kilometerteller praktisch onver licht was en hij dus niet goed kon zien hoe hard hy reed. Hy kwam met dit verweer van „de regen in de drup", want toen hij na de eis van f 30.boete subs. 5 dagen, protesteerde tegen „de veel te hoge eis", hoorde hy tot zyn zichtbare verbazing, dat het vonnis f35.— subs. 6 dagen luidde. „Dat is nog f 5.hoger", merkte hy op. Het bleek geen vergissing van de pl.v. kantonrechter te zyn, want deze gaf de toelichting, dat hij, gezien de ernst van het geval, een boete van f35. subs. 6 dagen een juistere „waardering" achtte. (Van een bijzondere medewerkster) Dat de lust tot reizen en het verkennen van nog onbekende streken steeds groter wordt, bleek gistermiddag in ..Het Gulden Vlies". Onder auspiciën van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen zorgde het Reisbureau Lissone-Lindeman voor een interessant film programma. dat afgewisseld werd met een door de firma Lanfers ge presenteerde show van sportkleding en badkostuums. Enkele prachtige kleurenfilms lieten de schoonheid van het dal van de Inn zien. Vergezichten, gezellige terrasjes en vrolyke muziek, soms begeleid door jo delen of dansjes, deden verlangend uit zien naar de vakantie. Een bezoek aan Rome, met zyn ryke cultuurgeschiedenis, gaf weer een geheel ander facet van de vakantiemogelyk- heden. Men waande zich in het Colos seum of genoot van de prachtige beeld houwwerken en de vele fonteinen. Om dan de reis te vervolgen via Napels en Pompei, naar de schilderachtige dorpen aan de Middellandse Zeekust. Tenslotte werd nog een kijkje genomen op het eiland Capri. De films werden afgewisseld door een show van bad- en sportkleding, die door vyf mannequins en een jongeman werd gebracht. Een grote collectie badpakken vroeg allereerst de aandacht. Het materiaal was bedrukt popeline en lastex, zowel effen en gebloemd als gestreept. De meeste modellen zyn voorzien van brede aangeknipte schouderbanden, die door lopen in een laag rugdecolleté. Hier naast zyn de strapless badpakken nog en vogue evenals het tweedelige en Bikini-pakje. Badjasjes, zowel korte als lange modellen, in vaak felle kleuren combinaties, zyn onmisbaar aan het strand. Grappige strandhoeden, soms met bypassende tassen, waren er te kust en te keur. Pantalons van gabardine en tinneroy, gecompleteerd door jumpers of jacks, waren er eveneens in grote verscheiden heid. Effen blouses van shantung en popeline of in leuke satynen streepjes werden gebracht op shorts of op wyde rokken. Voor de heren waren er terlenka pan talons, o.a. een witte tennispantalon waarop een blauw popeline jack werd gedragen, effen en geruite shorts, waar- by fleurige zomerhemden of wollen pullovers werden getoond. En dan niet te vergeten het onmisbare suède vest en dito jasje, dat over het colbert gedragen kan worden. Het schoeisel was afkomstig van de Fa. Hollants, Vismarkt. Naast de spor tieve modellen, vielen er elegante Ita liaanse schoentjes te bewonderen in wit en pasteltinten. Een reprise van deze geslaagde mid dag volgde 's avonds in de foyer van de Stadsgehoorzaal, zy het uiteraard voor een andere kring van reislustigen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3