Eerste brandweer-stempeltocht werd zaterdag een groot succes „Litteris Sacrum" in Van Drutens Ik herinner me Mamma" Ruim 850 wandelaars op stap Corry de Wekker overleden Bekend piano- en danslerares Roerendlevensverhaal vaneen eenvoudige Noorse familie „Zes prettige dagen" Onderscheiding voor dr. ir. J. M. Kooy Loop der bevolking te Leiden MAANDAG 25 APRIL 1960 De brandweer kan ongetwijfeld gerekend worden tot één van de meest populaire overheidsdiensten. Het contact tussen de burgerij en deze continu klaarstaande „helper in de nood", is steeds van de meest aangename soort geweest. Met het doel dit contact ook buiten het kader van de dienst te verstevigen en de burgerij eens onofficieel kennis te laten maken met het overheids (brandweer) personeel, organiseerde de Brandweer Personeelsvereniging „De Vlam" zaterdagmiddag een brandweer-stempeltocht. Niet minder dan ruim 850 wandelaars- (sters) startten vanuit de Brandweer - garage die op een enkele uitzonde ring na door hen voor het eerst van hun leven werd betreden om over af standen van 10, 15 en 25 km via een prachtige route, waarin de gemeenten Voorschoten, Valkenburg, Katwijk en Oegstgeest waren opgenomen, hun spor tieve wandeling te maken. Op de terug weg werden de deelnemers aan de Mors- weg opgewacht door de Drumband van de Reserve Politie o.l.v. de heer C. van Egmond en werden de laatste kilometers met de Drumband voorop onder grote belangstelling afgelegd. De deelnemende groepen werden onderweg beoordeeld door een jury, bestaande uit de heren Vijftig jaar Nederlandse Padvinders „IK, VERVANGEN DOOR DIENEN" Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vereniging de Neder landse Padvinders (NPV) had het district Rijnland zaterdagavond in de Marekerk een herdenkingsdienst be legd. Behalve zeer vele welpen, verkenners An voortrekkers werd deze dienst mede Bijgewoond door enikele burgemeesters Bit de omgeving, wethouder J. C. van Schaik namens het gemeentebestuur Tan Leiden, een afvaardiging van de Broederschap van Oud - padvinders (sters) en van het districtsbestuur van de Kath Verkenners, de ere-commis saris van het district „Rijnland", de heer Chr. Stokhuyzen en dr. M. A. J. Visser, oud D.C. van Den Haag. De districtscommissaris, oubaas A. Beekes die in deze dienst sprak over „Vijftig (aar NPV" gaf allereerst een overzicht van de sterfte groei van deze beweging, welke naar een idee van Baden Powell is ingesteld op het „spel van verkennen" dat is afgestemd op het patrouille systeem. Het „ik", aldus spreker, zullen wij moeten vervangen door het dienen. De kracht van onze beweging is de Wet en de Belofte, welke wij steeds in ons dagelijks leven moeten toepassen. Speelt het kind met ernst zijn spel. Ook ons spel wordt eerst dan goed gespeeld, indien wij ddt met kinderlijke ernst doen. Een spel, dat velen reeds een le- yensrichting gaf. De heer Beekes. die zich tenslotte nog richtte tot de padvinders, greep daartoe terug op het St.-Jorisverhaal. Gelijk St.-Joris in dit verhaal vocht te gen het kwaad en dit ook overwon, moeten wij hiernaar in ons leven stre ven. daarbij geïnspireerd door het voor beeld dat onze grote Leider en Voor trekker Christus, ons gaf. Hoewel iede re St.-Jorisdag voor ons 'n nieuw begin k, is hij dit vooral vandaag omdat 50 j. padvindersbeweging achter ons ligt. Het past ons God te danken voor het geen Hij ons in deze beweging gegeven heeft. „God zegene allen van onze we reldbroederschap van padvinders en padvindsters. En Hij gebruike jou en mij voor wat waarachtig goed en waar achtig schoon is", aldus eindigde de Met het zingen van twee coupletten ?an het Wilhelmus werd deze herden kingsdienst besloten. AANBESTEDINGEN S.L.F. De technische dienst van de S.L.F. heeft aanbesteed het bouwen van 2 transformatorenruimten in het uit breidingsplan Leiden Z.W. Er werd als rolgt ingeschreven: M. W. Meyer, Voor schoten f21.600; fa. Jac. van Riet. Lei den f21.270; Gebr. Overdevest, Voor schoten f21.060! N.V. Aann. Mij. Pana- gro. Warmond f20.940; idem van een dergelijke ruimte in de Kikkerpolder: Gebr. Overdevest. Voorschoten f 11.500; Ia. Jac. van Riet, Leiden f 10.900; Aann.- bedr. vh. fa. L. Zitman, idem f 10.419: G. S. Nagtegaal, Leiderdorp f 10.240; idem van het bouwen van een tijdelijk 'as-, schaft- en kleedlokaal op het ter rein van de S.L.F.: M. W. Meyer, Voor schoten f28.920; fa. Jac. van Ri*t, Lel den f28.770; Aann.-bedr. v.h. fa. L. Zit man, Leiden f 28.417. GESLAAGDEN MEDALTEST. In de dansschool van de heer C. van Wuwen werd de medalitest van de Ned. Ver. van dansleraren ln brons behaald door de heren G. Bavelaar, A. Zwaan, J. v. Es, J. de Vriend, R. de Marie, H. Klein, J. Klein. J. v. d. Heyden, D. v. Berkel, H. v. Klaveren (met lof), D. de yit (met lof), H. Smit (met lof) en de dames: J. v. Leeuwen (lof), L. v. Leeu wen, L. Voeturon (lof), H. v. Rijn» L- Kaarma, T. Philippo. R. Gerdes, M. Bleyi (lof), S. v. Dam, G. Korenhof 'tof), c. v. d. Veer. M. den Ouden wter)idem in zilver door de heren D- de Wit, A. Robijn, H. Smit, S. den Dubbelden en de dames G. Korenhof. a v. Rijn, L. v. Leeuwen, T. Philippo; ^veren ster de heeT J. de Romijn en ®oj- L. Voeturon; in goud de heer B. a<etnskerk, J. de Romijn en de dames t. Leeuwen en L. Voeturon. De heer Chr. v. d. Holst, voor zitter van ,,De Vlam" reikt de L.D.-wisselbeker uit aan de heer A. W. van Impelen, leider van de Wandelsportvereniging Zu rich" te Den Haag. S. W. Hagedoorn. W. A. Kosten, D. J. Verzijden, J. P. v. d. Meulen, B. Klaa- sen en D. C. Kok. voor de toekenning van een aantal speciale groepsprijzen. By de Intocht op de Langebrug gaf tot ledera verrassing eveneens de bur gemeester, Jhr. mr. F. H. van Kinschot van zijn belangstelling blijk. Na afloop waren alle deelnemers (sters) zeer vol daan over het gekozen parcours en de prima organisatie. Uitvallers waren er niet, dus ontvingen allen een speciaal ontworpen medaille, terwijl alle groe pen een dito in standaard-model ont vingen. Na de Drumband dank te hebben ge bracht voor de muzikale opluistering, richtte de brandweer commandant, de heer S. W. Hagedoorn ,zich in het bij zonder tot de bestuursleden van „De Vlam", die hij zeer erkentelijk was voor het genomen initiatief, dat alleszins ge slaagd kan worden genoemd. Spreker dankte de deelneemers(sters) voor de wijze waarop zy hadden meegewerkt deze dag te doen slagen en riep hen gaarne een tot weerziens in het volgend jaar toe. Aangezien „De Vlam" volgend jaar 15 jaar bestaat, zal de tweede stempeltocht, die medio 1961 zal worden georganiseerd, tevens in het teken van dit 3de lustrum staan. Hierna maakte de voorzitter van ,De Vlam", de heer Chr. v. d. Holst, de uit slagen bekend en reikte met een toe passelijk woord de speciale groepsprijzen uit. De uitslagen luidden: 25 km. af stand: Wisselbeker (Leidsch Dagblad) en krans: W.S.V. „Zürich", Den Haag, (115 punten); 15 km. afstand: Wissel beker (V en D) en tak: W.S.V. „T.O.P." v. d. Berghstichting Noordwyk (125 ptn); 2de prijs (beker fa. Pieck) „Over- heidsbrandweer", Leiden (121 ptn); 3de prijs (De Vlam-zuil) „Brandweer", Wassenaar. (104 ptn); 10 km. afstand: Wisselbeker (De Vlam) en plaquette: „Zuid-West",Leiden (96 ptn)2de prijs (Beker fa. Bergers) W.S.V. „Vlug en Kwiek", Hazerswoude (95 ptn)3de prijs (Schild fa. Bisschop) „De Flierefluiters" Leiden (91 ptn); Prijs voor de beste in druk: 25 km. W.S.V. „Zürich", Den Haag (legpenning Burgemeester), 15 km.: „T.O.P.Noordwijk (Beker fa. Smith) 10 km.: „Zwieten", Hazerswoude (De Vlam-Standaard) De prijs voor de grootste groep, een verzilverde straalpijp op standaard, be schikbaar gesteld door de heer Hage doorn, ging eveneens naar „T.O.P.". De Drumband ontving als aandenken een verzilverd „hutspotje" aangeboden door de Meelfabriek „De Sleutels". In de nacht van zaterdag op zon dag- la de in onze stad welbekende piano- en danslerares Corry de Wek ker op 79-jarige leeftijd overleden. Corry de Wekker, voortgekomen uit een gezin van zestien kinderen, heeft haar carrière zelf opgebouwd. Als 13- j&rig meisje installeerde zij zich ln een eenvoudig bovenkamertje aan de Zon- neveldstaat, waar thans het politiebu reau staat, als pianolerares. Reeds kort daarop betrad zy het terrein van de dans, een weg die uiteindelijk leidde tot haar aanstelling als solo-danseres bij de Italiaanse Opera, waar zij zich speciaal toelegde op de ,3pitzen-dans". Zij heeft volgehouden en is geslaagd. Zy wist zich omringd door sympathie van vele leer lingen en oud-leerlingen. Na op 19-ja- rige leeftijd het diploma voor pianolera res te hebben behaald, ging zy dansles sen volgen by Gobi en Helène v. d. Plas. Van haar 25ste tot haar 40ste jaar volg de Corry de Wekker de danslessen aan de Haagse Balletschool, waarna zij uit vele sollicitanten, als balletdanseres by de Italiaanse Opera werd aangesteld. Vijf jaar heeft zij bij dit gezelschap doorgebracht, een periode, waarin zij niet mind-er dan 30 maal het ballet uit de Faust heeft gedanst. Op 45-jarige leeftijd besloot zij de opera vaarwel te zeggen. Sindsdien heeft mejuffrouw De Wekker haar piano- en danslessen, voortgezet op haar woonark „Adinda" aan de zyisingel. Met mejuffrouw De Wekker is een be kend pedagoge op muziek- en dansge- bied heengegaan. Haar talrijke schare van oud-leerlingen zal haar nagedachte nis in dankbare herinnering bewaren. FEESTAVOND Fa. M. LANGEZAAL EN ZN Zaterdag vond de door de Personeels vereniging van de firma M. Langezaal en Zn., Stille Rijn 3-4, georganiseerde jaarlykse feestavond plaats in Café-res taurant „Royal". Na de vertoning van een door de technici van de firma vervaardigde ge luidsfilm over de in deze zomer gehou den vakantie-trip, vonden enkele ver lotingen plaats. Het optreden van de zanger Bert Ver- hoeff oogstte zeer veel succes. De avond werd besloten met een bal onder leiding van de heer Albert Ger ritsen, die eveneens het muzikale ge deelte van de avond verzorgde. Zö zijn er blijkbaar nog.... terwijl zij toch uit hetzelfde milieu ko men - is ons niet duidelijk geworden. A. Groeneweg deed nog te amateuris tisch aan als de letterkundige mr. Hyde. Hy weet wel ontroerende verhaaltjes voor te lezen - de ganse familie hangt letterlijk aan z'n lippen! -, maar laat •>V In niet minder dan 29 taferelen (vier bedrijven) presenteerde „Litteris Sacrum" zaterdagavond in de Leidsche Schouwburg aan de hand van vele ingenieus wis selende décors het uit 1945 daterende toneelspel „Ik herinner me Mamma" van de Amerikaanse schrijver John van Druten (1901'57), van wie niet minder dan veertien stukken, waaronder „Young Woodly" van 1925 ook een groot succes in Europa oogstten. „Ik herinner me Mamma" is een vriendelijk getint en weldadig warm-menselijk spel uit het harmonische gezinsleven van een eenvoudige Noorse, naar San Fransisco geëmigreerde familie, verteld door de „dramatische" dochter Katrine terzijde op het podium gezeten die als schrijfster naam wil maken. Er zijn ook nog een „weerspannige" en een „tragische" dochter, doch deze spelen een veel minder belangrijke rol. Er gebeurt eigenlijk niet veel bijzonders in dit lieve gezin, bestaande uit Pappa en Mamma en vier kinderen, die met elkaar de voor- en tegenslagen van het leven ondergaan, maar er onder alle omstandigheden even naïef-goedig en blijmoedig onder blijven. Beziet men de huidige cynische en wrange Amerikaanse toneelstukken, dan vormt „Ik herinner me Mamma" wel een volslagen tegenstelling, meermalen tot in het extreme toe. Doch laten wy het waarderen, dat er blijkbaar nog zulke gezinnen bestaan, waarin de tedere aanhankelijkheid der kinderen en de hechte steun der ouders de pilaren der onderlinge vriendelijke verstandhouding zyn. Dat is in deze tyd wel eens goed te bedenken! We maken verder kennis met drie sterk uiteenlopende tantes - de zusters van Mamma: Trina, Jenny en Sigrid.Er is ook nog aller oom Chris, ogenschijn lijk een „bullebak" en „boeman", maar in de grond „ruwe bolster, blanke pit". Hij wordt als het hoofd der familie be schouwd, van wie men in laatste instan tie alle beslissingen verwacht. Ook hy heeft zo z'n moeilijkheden, zou graag een eigen gezin hebben. Onder het mom van het tegendeel, voelt hij zich dus on gelukkig en is derhalve min of meer aan de drank verslaafd, ofschoon hij een niet-officiële vrouw heeft, die hem - naar zijn zeggen - al 12 jaar gelukkig heeft gemaakt. Enigszins inconsequent is dit dus wèl. Als men dan aan 't eind van velerlei en tamelijk lang uitgesponnen gebeurte nissen met als voornaamste de zuinig heidsbespiegelingen rond de bankreke ning der familie - een heerlijk reserve potje! -, de operatie van een der kinde ren, het huwelijksaanzoek van de begra fenisondernemer aan de verlegen tante Trina en de melodramatische dood van oom Chris in zyn eenzame ranch heeft bijgewoond, wordt een juichende en zielsgelukkige Katrine tenslotte met 500 dollar beloond voor dit door haar inge zonden verhaal uit het „échte leven", dat zij „Ik herinner me Mama" heeft ge noemd. .Litteris Sacrum" moest héél wat krachten, onder wie een groot aantal jongeren in het geweer roepen, om al deze roerende voorvallen tot „écht le ven" te wekken. Tineke de Wit was de duidelijk spre kende, „teatrale" vertelster Katrine, wier jeugdig schryfsterstalent de een voudigste dingen nogal litterair beziet. Co Hageman-Verhagen roerde zich als een gezellige en steeds bezige „Mamma", bij wie de kinderen altijd raad en daad zoeken envinden. Héérlijk, dat zy er altyd is! Papa - Bram Harteveld - heeft in dit gezin niet veel in te brengen, staat min of meer buiten spel en zit er wat eenzaam bij. Maar ook hy meent het natuuriyk opperbest! Een levensechte en sterke creatie gaf Jos. Dros als Oom Chris, die de harten der hem eerst vrezende kinderen weet te winnen en zo zielig aan zyn eind komt Riekje Cool-Van Stek, Jet Reitsma- Klein Wassink en Octavia Prins-Clarion waren de tantes, resp. „verlegen", „ve- nynig" of „bazig" en „larmoyant". Waarom de laatste met een accent moet spreken en de twee anderen correct - haar tenslotte als kostganger leiyk in de steek De beroemde schryfster Moor head - lichtend voorbeeld voor Katrine! - werd door Truus Hogewind-Van Oortmers- sen overtuigd uitgebeeld. Herman Frentzen en Rosien Hassel- bach-Gaykema bleken ruim voldoende in de rolletjes van dr. Johnson en Jessie, „echtgenote" van oom Chris, diens lief derijke steun. De jongere generatie als de kinderen en hun vriendinnetjes, weerde zich al dapper, met prettige beloften voor de toekomst. De vlotte regie van Bas Hageman ken merkte zich door gevoelige trekjes, al ging het in dit bepaald voorbeeldige ge zin naar onze smaak meermalen wel overmatig zoetelyk en weekhartig toe. De by zonder fris en vernuftig ontwor pen décors van Bob Hageman droegen bij tot het sympathiek gestemde succes, gepaard gaande met het aanbieden van bloemstukken aan de dames, dat dit ge varieerde levensverhaal wegdroeg. Ook het dierbare en wonderlyk miauwende poesje „Oom Elizabeth" sprak z'n woord je mee. Diens chloroformkuur, had wel een onverwacht snelle, totaal averechtse uitwerking! Enfin: het was allemaal even lief, ge zellig, roerend, pretentie- en probleem loos. Voor velen ongetwijfeld een verade ming in een tijd, waarin zoveel navrants gebeurt of het licht ziet. Wij voor ons hadden echter na afloop beslist iets „hartigs" nodig! Th. J. H. Filatelisten in Stadhuis ontvangen J. CLEIJ WINNAAR BEKER TOERNOOI Tijdens de zaterdag in onze stad ge houden filatelistendag werden de con gressisten van Nederlandse filatelisten verenigingen ontvangen in het Stadhuis door burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot in aanwezigheid van de wet houders Jongeleen, Stolp en v. Schaik. „Voor zover wy bekend, is dit de eerste landelyke bijeenkomst van de Bond van Nederlandse filatelistenver- enigingen in Leiden", zo begon de bur gemeester zyn welkomstwoord. Hy schil derde de banden, welke er bestonden tussen de Sleutelstad en het postwezen. Zo is het dit jaar precies 225 jaar gele den, dat het postkantoor in Leiden aan de Breestraat werd gevestigd. Het spreekt vanzelf, dat het gebouw ver schillende malen is gerestaureerd, doch het postkantoor van ruim twee eeuwen geleden is nog steeds in tact. „Leiden heeft vele kunstenaars en doktoren voortgebracht, wier beeltenis nog steeds op byzondere zegels prykt. Het is het gemeentebestuur een grote eer u in deze Burgerzaal van het Stadhuis van onze oude stad welkom te mogen heten ook al zyn de bonds- en filatelistendagen dan ook al by na weer voorby", zo be sloot mr. Van Kinschot. Ir. Van Byieveld, voorzitter van de bond, dankte namens de afgevaardigden voor de hartelijke ontvangst, welke hen door het gemeentebestuur werd bereid. „U hebt reeds de banden aangehaald, welke bestaan tussen Leiden en het postwezen. Mag ik u dan mededelen, dat er een sterke band bestaat tussen de filatilisten en de naam Van Kinschot". Spreker doelde hiermee op het belang rijke werk, dat door een oom van Leidens eerste burger in het belang van de fila telie was verricht. „Wij zijn u zeer dank baar voor de gastvrijheid, welke wy mochten genieten", aldus ir. Byieveld. In de ochtend- en middaguren vond het bekertoernooi plaats, dat bestaat uit een aantal voordrachten over filatelis tische onderwerpen, om de jaarlyks uit Bevolkingsonderzoek op tuberculose De salonboot „Ursula" waarop het thans op gang zijnde onderzoek op tu berculose plaats vindt, gaat deze week zyn derde ligplaats by de 5 Mei-brug al weer verlaten. Op de eerste ligplaats in het Galge water zyn in 16 onderzoekdagen 10279 personen gefotografeerd; op de tweede ligplaats in de Haven in 13 onderzoek dagen 10332 personen. Bij de 5 Mei-brug zijn opnieuw ruim 3500 personen het toestel gepasseerd. Het onderzoek op de ligplaats by de 5 Mei-brug duurt nog voort tot en met morgen. Ieder die nog in het bezit van een oproep is, maar om welke reden ook daaraan nog geen gevolg heeft ge geven. kan by de 5 Mei-brug voor on derzoek morgen nog komen en wel tus sen 24 30 en 79.30 uur. Op woensdag 27 april zal er, in ver band met het verplaatsen van de boot, geen onderzoek zyn. Het onderzoek wordt daarna weer her vat op donderdag a.s.. De ligplaats is dan Utrechtse Veer by de Veerstraat. te reiken wisselbeker. Als winnaar kwam uit de bus de heer J. Cley uit 's-Herto- genbosch. De tweede t/m vierde plaats werden respectieveiyk Ingenomen door de heren mr. H. Bernsen (Den Bosch), D. Krayenbrink (Leiden) en mr. J. Dek ker (Amsterdam). De filatelistendag werd met een kort woord besloten door de voorzitter van de organiserende ver eniging Leiden, de heer D. J. Meiboom, 's Avonds zaten de afgevaardigden aan het bondsdiner aan in het St.-Antonius- Clubhuis. dat deze dagen als verzamel plaats had gediend. Gisteren werd een bustocht georgani seerd naar Gouda en Boskoop met o.a. een bezoek aan het beroemde Pypen- museum in de Kaarsenstad. Via de Reeuwykse Plassen en een bezoek aan „Avifauna" werd deze tocht besloten, waarmee tegelykertyd een einde kwam aan een drietal bonds- en filatelisten- dagen. Koninklijk Paar bij bevrijdingsviering Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen de byeenkomst ln het Concertgebouw te Amsterdam, georganiseerd door het nationaal comité „Viering bevrydingsdag 5 mei 1960" by te wonen. Walter Nash. de 78-Jarlge premier van Nieuw-Zeeland, zei gisteren in Lon den er thans absoluut zeker van te zyn, dat de Russische premier Kroesjtsjef ontwapening en vrede wenst en een weg wil vinden om dit doel te bereiken. Nash zei dit na aankomst uit Moskou in Londen. Hij heeft een bezoek van zes dagen aan de Sovjet-Unie gebracht. „Ik heb zes zeer prettige dagen in de Sovjet- Unie gehad. Ik heb ledereen gezien en belangwekkende en leerzame gesprekken gevoerd". (De kinderlijke heer Nash schijnt nooit gehoord te hebben van de vele miljoenen, die niet zes prettige, maar zesduizend hoogst onprettige da gen in de Sovjet-Unie hebben doorge bracht en dat in concentratiekampen, nög doen. Red. L.D.). Nasih zei zaterdag op een receptie in het Kremlin dat bij een onderhoud met zijn Russische collega. Kroesjtsjef, is gebleken, dat zy het op zekere punten eens zijn en op andere niet. Over de handel tusen de twee landen zei Nash dat Nieuw-Zeeland niet alleen wol aan de Sovjet-Unie wil verkopen maar ook schapen zodat de Russen ze zelf kun nen scheren. Dr. ir. J. M. J. Kooy uit Breda, lec tor aan de Kon. Militaire Academie al daar en voorzitter van de Nederlandse Vereniigng voor Ruimtevaart heeft de Vereniging voor Ruimtevaart heeft de gerichte uitnodiging lid te worden van de „International Academy of Astro nautics" aanvaard. Dit heeft de voor zitter van de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart. de heer C. Kol-ff uit Rotterdam, zaterdag medegedeeld tijdens de in het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag gehouden symposion over lucht en ruimtevaart. De heer Kolff bracht ln herinnering dat de „International Aoademy of Astronautics" het vorige jaar septem ber op een bijeenkomst te Londen is opgericht. Dit wetenschappelijke ge nootschap. waarvan prof. Th. von Kar man president is. heeft drie secties, nl. de afdeling algemene wetenschappen, welke ten hoogste zestig leden zal tel len, de afdeling technische wetenschap pen, die eveneens ten hoogste zestig le den zal omvatten en tenslotte de afde ling medische en aanverwante weten schappen, welke ten hoogste vijfenveer tig leden zal hébben. Alle leden zullen academici zyn. Daarnaast kent het genootschap nog corresponderende le den. Toyohika Kagawa overleden In de ouderdom van 72 jaar is te Tokio na een langdurige ziekte over leden de bekende Japanse geestelijke leider Toyohika Kagawa. Kagawa, die studeerde aan de Theo- logisohe Hogeschool van Kobe en daar na aan het theologisch seminarium te Princeton (VS) kwam op 21-jarige leef- tyd tot het christendom. Hoewel hy zich nimmer bij een bepaald kerkge nootschap aansloot, was hy een zeer bekend prediker en publicist. Mede dankzij zijn opofferende arbeid, met name in de achterbuurten van de grote Japanse steden, kreeg hy onder de be volking zeer grote invloed. Ook buiten Japan Kagawa maakte enkele we reldreizen heeft zyn optreden grote belangstelling getrokken. In zendings kringen was hy een vooraanstaand fi guur. Initiatieven in Canada belangrijk voor ons (Van onze correspondent in Canada) In de komende weken komen in Ca nada initiatieven tot ontplooiing, die voor Nederland van vergaande betekenis kunnen zijn. Na jaren van oriëntatie ziet het er naar uit dat belangrijke segmen ten van de Nederlandse zakenwereld hun krachten gaan coördineren en het ver heugende is, dat de Canadezen in aan zienlijke mate by die activiteiten zijn betrokken. Vandaag opende ambassadeur D. J von Balluseck in het forum te Hamil ton, de Canadese staalstad aan het On- tario-meer, de eerste tentoonstelling in Canada van uitsluitende Nederlandse produkteft. Een ander initiatief is de oprichting in Toronto van een „Canada Nether lands Council". Fraser Robertson, de financiële redac teur van „The Globe and Mail" in To ronto, verwelkomde de oprichting van de raad als „een poging om de Canadese zakenlieden actieve deelnemers te doen worden in de economische ontwikkeling van West-Europa". De heer Tupker is van mening dat de Council, waarin prominente Canadese zakenlieden zitting zullen hebben, er veel toe kan bijdragen om de achter grond van hetgeen er in Europa aan de gang is en waarover men vaak niet vol doende weet, uiteen te zetten. Hy be schouwt Nederland met zijn eeuwenlan ge handelservaring als de natuurlijke toegangspoort tot de Euromarkt en ziet in de „Council" een middel om het Ca nadese zakenleven op de hoogte te bren gen van de voordelen die Nederland biedt. De eerste bijeenkomst van de raad is gesteld op 4 mei, 15 jaar na de bevrij ding van Nederland door de Canadezen. De Nederlandse ambassadeur zal spre ken over het onderwerp „Op zoek naar grotere en vryere afzetgebieden". Het ligt in het voornemen om ook in andere grote Canadese centra als Montreal en Vancouver tot de oprichting van derge- ïyke raden te komen, die nauw zullen samenwerken met de Nederlands-Cana- dese Earner van Koophandel in Rotter dam. Weer een wurgpoging op de Wallen (Van onze Amsterdamse correspondent) Een SO-jarige man uit Rotterdam zal vandaag voor de officier van Justitie te Amsterdam worden geleid wegens het feit, dat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag getracht zou hebben een vrouw te wurgen. Voorts zou hij haar ernstig hebben mishandeld. De man was op bezoek by een 30- Jarige vrouw in de Oudebrugsteeg. Na enige tyd kreeg het tweetal onenigheid, die ontaarde in een vechtparty waarby de man de vrouw bij de keel greep. De vrouw wist zich los te rukken en schreeuwde luidkeels om hulp. Voor de buren te hulp snelden, kreeg zy nog enige rake klappen. De dader werd door een paar mannen uit de buurt in bedwang gehouden tot de politie van het bureau Warmoes straat arriveerde en hem arresteerde. ERE-VOORZITTER ¥iv INGLI-BOND De Zwingli-bond heeft te Zwolle zyn twaalfde Jaarvergadering gehouden. In deze byeenkomst heeft de voorzitter, ds. H. van Lunzen uit Odoom, zyn functie neergelegd. Wegens drukke ambtsbezig heden kon hy zich niet herkiesbaar stel len. Tot voorzitter van de bond werd gekozen da. A. J. Roodzant uit Belling- wolde. De altredende voorzitter werd by acclamatie benoemd tot ere-voorzitter. In de week van 20 april 1960 GEVESTIGD H. J. Beijne en fam„ leraar, Vijf Mei laan 131; D. H. Smith en fam., militair, FANCY-FAIR „EMTÊGEES" Emtégeës, de leerlingenvereniging van het Rembrandt-Lyceum, viert op 10 sep tember a.s. haar tiende lustrum. Ten bate van de lustrumkas wordt op vrijdag 29 april a.s. een fancy-fair geor ganiseerd, die in de school gehouden zal worden en in de loop van de middag beginnen zal. Een groot aantal attrac ties zal, naar gehoopt wordt, bydragen tot een flink batig saldo. Nu het vakantieseizoen, weer in aan tocht is heeft de redery van de gebr. Harland een nieuwe boot, de .Kager- plas" aan haar vloot toegevoegd. Via de Kagerplassen maakte de boot, welke plaats biedt aan ruim 150 personen, zaterdagmiddag haar eerste tocht naar de omgeving van Sassenheim, waar het bloemencorso werd gadegeslagen. TENNIS Unicum start met zege Een voortreffeUjk debuut in de derde klasse van Unicum 1. En dit ondanks het uitvallen van de tweede enkelspel speler, Grimbergen, die werd vervangen door D. Knijnenburg, die de openings- party speelde en door z'n te passieve spel met 6-1, 6-4 verloor. Maar daarna domineerde Unicum verder in alle en kel en dubbelspelen en het voor de der de klasse bepaald te zwakke W.W. 4 ging kansloos ten onder. Zondag as. ontvangt Unicum 1 in Leiden het eerste team van Woerden, dat een zwaar gehavend tweede team van de L.L.T.C. met 6-2 sloeg. Een over winning op Woerden opent gunstige perspectieven. De uitslagen van de partijen tegen W.W. 4 waren: B. A. WismanJp Noordman 2-6,4-6, C. Schalk—D. Knynenburg 6-1, 6-4, mej. C. Fafiémej. L. van Ulden 3-6, 3-6, mevr. Derksmevr. Soonius 1-6, 5-7, mevr. Derks en Bonnmej. van Ulden en Noordman 0-6, 2-6, mej. Prins en Wisman—mevr. Soonius en Knijnenburg 2-6, 3-6, Bonn en WismanNoordman en Knynenburg 2-6, 3-6, mej. Prins en mej. Fafiémej. van Ulden en mevr. Soonius 2-6, 1-6. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Judith Antonle, dr. van A. Plezier en J. J. vyibrief. GETROUWD S. H. Overdlep en J. M. Rummenle. OVERLEDEN C. Kuyt, 68 Jr., vrouw; A. Nagtegaal, 59 Jr., echtgenote van A. J. de Bruyn; O. van den Berg, 91 Jr., man. Boshulzerkade 64; J. W. van der Hoeven en fam., machine-bankwerker, De Ge- nestetstraat 51a; C. J. Broers, ass. Uni versiteit, Noordelnde 17; R. E. de Kanter. documentallste, Paviljoenshof 16; A. W. Schreurs. Instrumentmaker, de Sitter- laan 11a; F. Borchers, chauffeur-monteur Jac. Catslaan 107, C. R. M. Verhofstad, Noordeinde 17: H. L. Beydals, huishoud kundige, Rljnsburgerweg 10; J. I. M. Osse, Herengracht 11; H. P. T. van Helden, KUkspaanweg 10; W. Regeer geb. Den Ambtman, Parkstraat 6a; A. J. Latuhl- hln geb. Wagner. Dljkstraat 37; J. Mtd- delhoek, Herengracht 69; M. de Graaf. Merelstraat 4; M. J. Jansen geb. Bos, Herengracht 116: M. Vunderink. KUk spaanweg 8; M. van den Ouweelen, techn. adviseur, Haarlemmerweg 6; G, Matarazzl kelner. Hoogl Kerkgracnt 31a; C. van Staveren, kok-slager, Tesselschadestraat 24a; G. M. Bulten. Garenmarkt 6a; H. Loman geb. Wilders, Burggravenlaan 64; W. A. M. Bremmer, lasser. Stille Rijn 6; H. R. Schlebaum geb. Gem erts, Leven daal 39: G. van Loenen, verpleegster. He rengracht 78a; P. J. van de Vliet, Jour- lallst na list, du Rleustraat 15. VERTROKKEN J. Heemskerk en fam.. Borgerstraat 1 nr. Voorschoten, ab. ws. ligg. achter (Rijn dijk 44); G. Blesbroek en fam.. Hoflaan 271 nr. Alkemade. v. Wichenlaan 4; F. van Ulden en fam., Haarl.straat 307 nr. Katwijk, Rijnstraat 49; H .N. van der Pluljm en fam., Sophiastr. 50a nr. 's-Gra- venhage, Malakkastr. 42; D. B. W. Post- ma en fam.. Nieuwe Rijn 94 nr. Rotter dam, Plasoord 25; IJ. van der Baan en fam., v. Oldenbarnev.str 31 nr. Oegst geest, Floralaan 93; H. P, Scholte geb. Schoemaker en fam., Rijnsburgerweg 145 nr. Enschede, Laarseslngel 62; A. van Leeuwen geb. De Jong. Irenestraat 1 nr. Reeuwyk, Raadhuisweg 135; E. S. J. Dijk stra geb. v. d. Dop. Lombokstr. 11 nr. Zoeterwoude, Rijnstraat 3: A. A. L. de Tombe geb. Mens, Brederostr. 32 nr. Rot terdam. Putsebocht 137; J. de Tombe. Medusastraat 29a nr. Rotterdam. Putse bocht 137; T J. Dijkstra. Kastanlekade 11 nr. Zoeterwoude. Rijnstraat 3; M. van Beelen geb. Roman. Kersenstraat 24 nr. Leiderdorp. Emmastraat 12; M. C. T. Zorn Stille RUn 15 nr. Utrecht. Maurltsstraat 31: M. A. Janssen. Boerhaavelaan 24 nr. Ver. Staten van Noord-Amerlka; E. Rue- da Plnto, Rljnsburgerweg 10 nr. Ver. Staten van Noord-Amerlka; E. A. G. Lan- dré. Rljnsburgerweg 10 nr. Utrecht. Jos. Haydnlaan 2; D. M. G de la Rle, Lee mansstraat 56 nr. Ned. Nieuw-Gulnea; H. Verwijs geb. Burgerhout. Morsweg 178a nr. Laren (N.-H.j, Eemnesserweg 12c; M. A. van der Noordt. Witte Singel 27 nr. Alphen a/d. RUn, Zaalbergstr. 30; O. J. van der Lelie, zoeterw.singel 5 nr. Eer- melo. Hamburgerweg 106; E. M. Hols- bergen geb. Van der Lelie. Zoeterw.slngel 5 nr. Eermelo, Hamburgerweg 106; G. M Schrama geb. Lucardle, Plantsoen 79 nr. 's-Gravenhage, Statenlaan 13; J. H. Vee kamp. Kort Raper' Schurlnksdw.weg februg 109 nr. Leiderdorp. Koningstraat 9; A. H. H. Blink. Papengracht 24 nr. P.enkum, Buunderkamp 5; C. Fransen. Sophlastraat 74 nr. Den Helder, Maas straat 19; B. I. C. Kemmer, Trompstraat 68 nr. Bussum. Laarderweg 223; B. C. Paddenburg. Haarlemmerst. 170 nr. Oegst geest. de Kempenaerstr. 89; L. T. M. A. Vlasman geb. Elshof. Haarlemmeratr. 139a nr. Amsterdam. Neerkanne 66; D. M. T. Wevers. Rljnsburgerweg 10 nr. Maastricht, Tongerseweg 244; G. Krom hout. Jac. Catalaan 79 nr. Canada; G de Vroet. Vreewljkstr. 16a nr. Oud-Beij- erland. Koninginneweg 33: C. D. van Maurlk geb. Van der Voeren, Hoge R()n- dyk 106a nr. Baarn, Berkenweg 21; M. J. Janzen, Plantsoen 1 nr. Voorschoten. Haagweg 6.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9