In cliemie-complex 6 collegezalen voor totaal 1600 studenten Acteur Jan Muscli - 84 te Blaricum overleden Atoomgeleerde prof. dr. C. J. Bakker bij vliegtuigongeval omgekomen Geen rechtstreekse tv van Olympische Spelen? Eindelijk ruimte voor congressen Bekend door vele glansrollen „Halfslachtige regeling'" bij het huwelijk van Prinses Margaret Ontzaglijke slag voor wetenschap Eurovisie-aanbod veel te laag MAANDAG 25 APRIL Huidige capaciteit van collegezalen 220 man Het gebouw met de collegezalen wordt eveneens tot een hoogte van ongeveer tien meter opgetrokken en meet even eens circa tachtig bij tachtig meter. Hier in bevinden zich in een halve cirkelboog naast elkaar gerangschikt een grote col legezaal voor 450 man, twee zalen voor 300 man, twee zalen voor 200 man en een zaal voor 150 man, terwijl voorts enkele kleinere lokalen voor colloquia en groepsbesprekingen in dit gebouw zijn geprojecteerd. De grote collegezaal zal tevens kunnen worden gebruikt als congreszaal en voor symposia. Het huidige chemiecomplex aan de Hugo de Grootstraat bevat geen ruimten die geschikt zgn voor congres sen of de ontvangst van groepen buiten landers, hetgeen als een groot bezwaar wordt gevoeld. In het huidige complex beschikt men 6lechts over twee collegezalen voor 120 man, een voor 60 man en een voor 40 man. In totaal dus 220 man, waartegen over een totaal van 1600 staat in het nieuwe complex! Cantine Tn het collegezalengebouw wordt te vens een ruime kantine gevestigd, waar ook maaltijden verzorgd zullen kunnen worden. Dit is mede van belang voor de Juiste verzorging van congressen van grotere omvang, terwijl voorts een kan tine als deze ook blijkens buitenlandse ervaringen een noodzaak is voor een laboratoriumcomplex waar men voort durend in touw is en nu dit complex aan de periferie van de stad is gelegen en dat het voor studenten en wetenschappelijke medewerkers bezwaarlijk kan zijn voor korte maaltijd-onderbrekingen in het werk naar elders te trekken met veel tijdverlies. Nadat deze „bijgebouwen", die een duidelijk centraal voorzienend karakter hebben, eenmaal tot stand zijn gekomen, volgt de bouw van het tien verdiepingen hoge researchlaboratorium, dat door organische chemie zal worden betrokken. Overigens is de benaming „bijgebouwen" enigszins misleidend, want zij vervullen een zeer belangrijke rol en hebben voorts een gezamenlijke inhoud welke overeen komt met ongeveer zes Torenflats aan de Kanaalweg! Hoogbouw voor research Het researchlaboratorium dat als laat ste onderdeel van de eerste fase wordt gebouwd, zal als gezegd een kubus wor den met ribben van 45 meter. Aanvan kelijk heeft men dit laboratorium hoger willen optrekken, namelijk tot circa tach tig meter, maar hiertegen bestonden onder meer bezwaren van de zijde van Defensie in verband met de onmiddel lijke nabijheid van het marinevliegkamp Valkenburg. Ook het researchlaborato rium dat in een later stadium door anor ganische chemie zal worden betrokken, zal vermoedelijk een hoogte krijgen van 45 meter en uiterlijk veel gelijken op het gebouw voor organische chemie. Later naar 80 nieter Men overweegt wel de verdere uitbrei dingen, die overigens nog wel enkele tientallen jaren op zich zullen laten wachten, tot een dergelijke voor labo ratoria ongekende hoogten op te trek ken. Het valt te venvachten, dat het vliegkamp tegen die tijd uit het hart van de Randstad Holland is verdwenen, en dat er dan tegen bouw tot tachtig meter hoogte geen bezwaren meer be staan. Deze torenbouw zou een aantrek- lyk accent geven aan het Universitaire terrein en voor een passende stads- afsluiting kunnen zorgen. Het researchlaboratorium voor orga nische chemie zal op de modernste wijze worden ingedeeld, ingericht en uitgerust, zoals gezegd in min of meer „flexibele" trant, zodat aanpassing aan nieuwe be hoeften zonder veel moeilijkheden kan verlopen. De kubusvorm van het gebouw maakt, dat zich op elke van de tien verdiepin gen in het midden enkele kamers bevin den, waar het daglicht niet in door dringt. Dat is geen bezwaar, want het laboratorium heeft enkele donkere ka mers nodig, evenals magazijnruimten e.d. waar daglicht niet nodig of zelfs niet gewenst is. Brandbeveiliging Behalve via een aantal liften in het hart van het gebouw wordt het verkeer tussen de verdiepingen ook mogelijk ge maakt door vier trappenhuizen in de Gedenkteken voor Top Naeff onthuld Boven de voordeur van het geboorte huis van mevrouw A. van Rhijn Naeff de op 22 april 1953 op 75-jarige leef tijd overleden schrijfster Top Naeff aan de Nieuwe Haven te Dordrecht is zaterdagmiddag in het bijzijn van tal van genodigden een bronzen plastiek onthuld. Het stelt voor het paard Pega sus, de gevleugelde viervoeter van de dichters en is vervaardigd door de Am sterdamse beeldhouwer A. Jansma. Een familielid van Top Naeff de heer G. Naeff, uit Gorcum een neef van de vader van de schrijfster, onthulde het gedenkteken. Voor dit geschiedde werden in een van de zalen van het museum Van Gijn enkele toespraken gehouden, gewijd aan de nagedachtenis van mevrouw Naeff. De burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen, zeide er nog steeds dankbaar voor te zijn, dat de stad Dordrecht Top Naeff ter gelegenheid van haar 75ste verjaardag het erebur gerschap heeft verleend. Daarmee heeft Dordrecht blijk gegeven van zijn bewon dering voor de wijze waarop zij met haar belangrijke literaire arbeid de Neder landse gemeenschap heeft gediend. MeJ. K. de Josseling de Jong, die sprak na mens de Vereniging van Letterkundigen, merkte op, dat Top Naeff als het ware het begrip „stijl" heeft vertegenwoor digd. „Niet alleen haar werk, maar ook haar karakter getuigen van een aristo cratische geest. Het oeuvre van Top Naeff, zo merkte zij op, geeft een blij vend beeld van de periode van 1900 tot 1940 in de Nederlandse letteren. Namens het Alg. Ned. Verbond sprak tenslott de heer P. J. E. de Kanter uit Dordrecht hoeken, die tevens in verbinding staan met de gaanderijen om alle verdiepin gen. Deze voorzieningen zijn van bijzon der belang voor de veiligheid. In een chemisch laboratorium bestaat nu een maal meer dan elders brandgevaar, en in een massaal blok als dit nieuwe labo ratorium zijn veiligheidsmaatregelen als deze dringende noodzaak. Er worden op dit gebied nog meer bijzondere tech nische voorzieningen getroffen, zoals automatische rookuitdrijving wanneer brand zou ontstaan, automatische blus installaties. bijzondere brandleidingen dergelijke en directe verbindingen tussenbelendende vertrekken. Luchtverversing Een ander aspect, waar speciale aan dacht aan wordt besteed, is de luchtver versing. In het laboratorium zullen zich niet minder dan 800 zuurkasten bevinden, terwjjl ook daarbuiten het werk met chemicaliën een perfecte luchtverversing nodig is. In de ruimten voor het weten schappelijk werk moet de totale lucht- hoeveelheid tien a vijftien maal per uur worden ververst hetgeen voor een ge bouw van meer dan 90.000 kubieke me ter inhoud een enorme opgave is. Niet alleen de voorziening met verse lucht, ook andere voorzieningen moeten prima verzorgd zün, zoals de leidingen voor water, gas en elektriciteit. Hieraan wordt zeer grote aandacht besteed. Men hoopt dit researchlaboratorium voor de cursus 1965/66 te hebben vol tooid, doch zekerheid hieromtrent be staat nog niet. Verdere uitbouw Daarna zal worden voortgegaan met uitbouw van het complex met een tweede hoogbouw-kubus voor anorganische che mie en een laboratorium voor fysische chemie. Dat kan echter pas geschieden, wanneer de Rijksweg 4 is omgelegd. Rijkswaterstaat heeft het voornemen deze omlegging volgend jaar te vol tooien, maar verwacht moet worden, dat hierin wel enige vertraging zal op treden. Zowel de anorganische als de fysische chemie zullen dan ook noodgedwongen nog een reeks van jaren genoegen moe ten nemen met hun huidige behuizing en de ruimten, welke vrjj komen na de verhuizing van organische chemie. Tientallen miljoenen De architectuur van de eerste „orga nische" fase van het complex werd ver zorgd door het architectenbureau Drex- hage dat nauw heeft samengewerkt met het Bureau Samenstelling Bouwpro gramma's te Delft, waar men een bü- zonder goed inzicht heeft in de proble men en specifieke eisen van laborato- riumbouw. Uit deze samenwerking is een voortreffelijk project gegroeid, dat de Leidse chemische wetenschap aan een royale, vrijwel volmaakte behuizing helpt. De kosten van de eerste fase, het on derbrengen van organische chemie en de huisvesting van de centrale opleidings gebouwen derhalve, lopen in de tiental len miljoenen. Als richtlijn is een bedrag van twintig miljoen aangehouden, maar naar wij vermoeden zullen deze kosten aanzienlijk hoger komen te liggen wan neer men eenmaal aan de aanpassing van de outillage naar de modernste in zichten toe is. Weer schilderij in Duitsland gestolen (Van onze correspondent in Bonn) Uit het grote Hamburger museum de Kunsthalle is het afgelopen weekeinde een schilderij van de zeventiende-eeuwse Nederlandse schilder Philips Wouwer man gestolen. Het gaat hier om het werk „Ruiter in de Duinen" dat 30 x 35 cm. groot is en een waarde van 50.000 mark zou hebben. De Westduitse politie heeft gisteren direct alle grenzen onder controle ge steld bü haar jacht op de dief van het schilderij. De Westduitse televisie publi ceerde zelfs een foto van het kunstwerk om haar kijkers het beeld ervan in te prenten. Philips Wouwerman werd in 1619 te Haarlem geboren en overleed in 1668. Hij was een leerling van o.m. Frans Hals. Wouwerman heeft enige tijd in Ham burg gewerkt. Hierom werden het vorige jaar verscheidene werken van hem te Hamburg geëxposeerd in dezelfde Kunsthalle, waaruit men dezer dagen zijn „Ruiter in de duinen" heeft gesto len. Wouwerman genoot vermaardheid als schilder van landschappen met rui ters en volksfeesten. Hij heeft volgens deskundigen zeker grote invloed gehad op de Nederlandse schilderkunst van de 18de-eeuw. Het is de derde keer in vrij korte tijd dat uit een Westduits museum een waardevol werk van een oude meester is gestolen. In december verdween uit het Kunstinstitut te Frankfort a. d. Main het in 1532 gemaakte schilderij „De Ve nus" van Lucas Cranach de oudere, dat een waarde van 250.000 mark heeft. Ook toen betrof het een relatief klein werk (37 x 25 cm.). Kort daarna stal men uit het Staats- museum te Berlijn-Dahlem de zoge naamde Christuskop-studie van Rem brandt, eveneens van klein formaat (20 x 25 cm.), en ook met een waarde van 250.000 mark. Het betrof hier een van de 24 Rembrandt-werken, die het Dahlemer museum bezat; het hing vlak bij de be roemde „Man met de gouden helm" van Rembrandt, waarvan de waarde op een miljoen mark wordt geschat. Men vraagt zich thans in de Bondsre publiek af of tussen deze drie diefstallen een verband bestaat. Bij de diefstallen te Frankfort en Berlijn gingen de dieven op dezelfde wijze *te werk. In alle drie gevallen gaat het om kleine kunstwer ken. Om de diefstallen van De Cranach en de Rembrandt is het de laatste maanden ondanks hoge beloningen (10.000 mark) overigens nogal stil ge worden. Een onzer bekendste toneelspelers Jan Musch is gisteravond op 84-jarip leeftijd in zijn woning te Blaricum overleden. Jan Musch, die op 22 december 1875 in Amsterdam werd geboren, trok zich m zijn 60-jarig toneeljubileum in 1952 uit de toneelwereld terug. Hij gaf toen een aantal afscheidsvoorstellingen waarbij hij de rol van „Jerolimo" in Brederode'j „De Spaanse Brabander" vervulde en werd in vele plaatsen gehuldigd. De laatste jaren leidde hij een rustend leven in zijn huis te Blaricum. Op 4 november JJ, werd Jan Musch in het Sint-Jan's ziekenhuis te Laren opgenomen na een plot. seling optredende hartaanval. Na enige tijd kon hij het ziekenhuis weer verlaten. Op 25 maart j.l. werd Jan Musch voor het ondergaan van een operatie in het O.L.V.-gasthuis te Amsterdam opgenomen. Na de geslaagde operatie werd Jan Musch op 16 april uit het ziekenhuis ontslagen. De afgelopen dagen werd de toestand van de toneelspeler echter plotseling weer slechter. De oude generatie kent Jan Musch in vele glansrollen, zoals Adam in ,De Pa radijsvloek", waarmee het door hem op gerichte schouwtoneel debuteerde, Shy- lock, Cyrano de Bergerac, Puck, Harpa- gon. De Vrek, dr. Knock en Elias. Dat de werken van Heyermans bekendheid Na programma van acht officiiële functies zal zij zich zoveel mogelijk terugtrekken Waarom geen speciale tribunes gebouwd? Eert beeld van het proces, dat in Oost-Berlijn aan de gang is tegen Theodoor Oberlander, de West duitse minister voor vluchtelingen zaken. Op de voorste rij in de zaal (Van onze Londense correspondent) Volgens de Sunday Pictorial wil zitten de Oostduitse minister van Justitie Hilde Benjamin, en haar staatssecretaris, dr. Heinrich Toe-I Prinses Margaret na haar huwelijk pktz. I doodgewoon mevrouw Armstrong- Jones heten, hoewel zij haar vor- De Nederlandse atoomgeleerde prof. dr. C. J. Bakker, directeur van het Europese Centrum voor Atoomonderzoek C.E.R.N. te Genève, is bij een vliegtuigongeluk in Amerika om het leven gekomen. Prof. dr. Bakker laat een vrouw en drie kinderen achter. Dr. Bakker vloog in een luchttaxi van het vliegveld Idlewild naar Red Bank in New Jersey. Naar mededelingen van de geredde piloot, de 33-jarige Lawrence Orwig, was motorstoring de oorzaak, dat het lichte vliegtuig in de Raritanbaai stortte. De andere passagiers, katholieke priesters, werden gered, doch moesten evenals de vlieger gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Brigadegeneraal b.d. van de Amerikaanse legerreserve Joseph Heinrich, bü wie dr. Bakker het weekeinde zou doorbrengen, heeft het stoffelyk overschot van de omgekomen atoomgeleerde geïdentificeerd. Tegenover de pers verklaarde deze, dat dr. Bakker voor een privéverblijf in Amerika was, maar tegen de politie zou hü gezegd hebben, dat de geleerde naar een „ultra-geheime" bestemming op weg was. Prof. dr. C. J. Bakker werd op 11 maart 1904 te Amsterdam geboren. Na natuurkundige studiën aan de Amster damse Universiteit deed hij in 1929 cum laude zijn doctoraal examen. Twee jaar later viel hetzelfde predikaat hem toe bij zijn promotie op het proefschrift „The Zeeman-effect in the noble gas spectra". Zeven jaar lang was dr. Bakker als assistent bü prof. dr. P. Zeeman te Am sterdam werkzaam. Ook was hij korte tijd verbonden aan het natuurkundig laboratorium van het „Imperial college of Science" te Londen. In 1933 volgde zyn benoeming bij het natuurkundig laboratorium van Philips te Eindhoven. In 1946 kwam hij als hoogleraar in de natuurkunde aan de universiteit van zijn geboortestad terug. Tot 1955 was prof. Bakker daar tevens belast met de leiding van het laborato rium voor kernfysisch onderzoek te Amsterdam. Toen volgde zijn benoeming tot directeur-generaal van Europese or ganisaties voor kernfysisch onderzoek der 13 landen te Genève, het „Centre Europeenne der rechercheurs nucleaires" Bij het vernemen van de noodlotsty- ding zeide dr. J. H. Bannier, directeur van de Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek ZWO, een der Nederlandse gedelegeer den by de Cern en voorzitter van de fi nanciële commissie van dit lichaam: „Het verlies van dr. Bakker is een ont zaglijke slag, zowel voor Nederland als voor de Cern. Als directeur-generaal was hy een groot succes. In Genève be haalde hü vele goede resultaten dank zy" het feit, dat hij kans zag van een hete rogene internationale groep een homo geen team te maken". De onderhandelingen tussen het Ita- liaans Olympisch Comité en de Euro visie over rechtstreekse uitzendingen van de Olympische Spelen, welke eind augustus in Rome beginnen, zijn op nieuw vastgelopen. De Italianen von den het bedrag, dat de Eurovisie wilde betalen veel te laag! Temeer, omdat behalve de Westeuropese landen, die bü de Eurovisie zijn aan gesloten ook Rusland, Polen, Hongarye en Tsjecho-Slowakije van de uitzen dingen gebruik zouden maken. De Eurovisie en de OJX.T. (de overkoe pelende televisie-organisatie in Oost- Europa) hebben gezamenhjk een be drag van 250 miljoen lire (ruim 1:5 miljoen gulden) voor 70 uur zendtyd geboden. Volgens de organisatoren in Rome staat dit bedrag in geen verhouding tot de vergoedingen voor televisierechten voor andere belangryke sportevene menten. Voor de wereldkampioen schappen-voetbal in Zweden byvoor- beeld werd aan televisierechten een bedrag van ongeveer 1,1 miljoen gul den betaald. En toen mocht er toch slechts gedurende 15 uur worden uit gezonden En Noord-Amerika bood alleen al voor de filmrechten by de komende Olym pische Spelen méér dan de Eurovisie- landen voor de rechtstreekse uitzen dingen. Hoewel men in Rome van me ning is, dat de Italianen bereid zullen zyn onder het gevraagde bedrag van zes miljoen te gaan, blyft men er toch bij, dat het aanbod van de Eurovisie te laag is. Daar Rome dus slechts bereid zal zyn een heel klein scheutje in de wyn te doen en het er voorlopig niet naar uitziet, dat de Eurovisie veel royaler met het water zal zyn, lykt enig opti misme over rechtstreekse televisie uitzendingen van de Olympische Spe len bepaald niet gerechtvaardigd. Televisiekykend Europa zal het ver- moedelyk met dagelyks driemaal drie minuten „nieuws" moeten doen stelijke titel en haar plaats in de troonsopvolging behoudt. Zij zou ook te kennen gegeven hebben, dat zij alleen bij wijze van hoge uit zondering officiële functies zal uit oefenen. De routine-bezigheden welke zij totnutoe heeft verricht, zoals het tewaterlaten van schepen en dergelijke, zouden worden over genomen door haar nicht Prinses Alexandra, de charmante dochter van de Hertogin van Kent, die vorig jaar veel eer heeft ingelegd met haar eerste officiële reis naar Australië. Prinses Margaret heeft nog een programma van acht officiële functies voor de boeg, dat zij op de normale manier zal af werken. Daarna zal zij zich echter zoveel mogelijk terugtrekken. Haar besluit zou Koningin Elizabeth hebben verrast, maar zij zal de wens van haar zuster eerbiedigen. Tevens verluidt dat Antony Armstrong- Jones, die een even onafhankelyk ka rakter als Prinses Margaret bezit, on der geen beding een adellyke titel wil aanvaarden. Over zyn toekomstige acti viteiten is nog niets bekend, doch hy zou voorbestemd zün om op het gebied van de kunst een soortgelyke rol te spelen als Prins Philip dit doet op het terrein van techniek en wetenschap. De Sunday Dispatch oefent felle kritiek uit op wat het blad noemt de chaoti sche politiek ten aanzien van het ko mende huwelyk. Niemand weet waar hy zich aan te houden heeft. Men weet nog steeds niet of er sprake is van een particuliere aangelegenheid of een grote staatsgebeurtenis. Hofdignitaris- sen staan op het nogal benepen stand punt, dat het huwelyk een familiezaak is. Desniettemin is toestemming gege ven voor een televisie-uitzending over de gehele wereld, hetgeen met deze opvatting in stryd is. Volgens de laat ste beslissing zal het huwelyk niet hele maal als een koninklyk schouwspel in de volle betekenis van het woord wor den beschouwd. De scholen zyn vry, maar de zesde mei is geen nationale feestdag. Ook zün geen maatregelen genomen voor extra-treinen of andere speciale vervoersgelegenheden. Nie mand weet waarom de route, welke de stoet zowel naar als van de Westmin ster Abbey zal volgen, zo kort is. Ook weet niemand waarom er geen speciale tribunes zün gebouwd, behalve die welke nog op de vlakte van de Horse Guards staan wegens het bezoek van generaal De Gaulle en de jaarlükse paradetroepen in juni. Er komt welis waar een tribune tegenover de kerk, maar dit is een commercieel geval, waar de plaatsen van 100 tot 250 gul den per stuk kosten, zodat deze toe schouwersruimte een wel erg exclusief karakter draagt! Het blad heeft een week lang allerlei informaties bü de autoriteiten trachten in te winnen, maar niemand weet büzonderheden. Er zü" gemeenten, die het sluitings uur van de café's hebben verlengd, maar andere hebben het geweigerd omdat het geen nationale feestdag is. De klokkenluiders, die alom in het land hun klanken plegen te verspreiden bü een gelegenheid als deze, hebben tot nutoe geen instructies ontvangen. Het blad eist dat er de komende dagen een einde zal worden gemaakt aan deze timiditeit, opdat het Engelse volk, dat zich zozeer verheugt over het huwelyk, op ondubbelzinnige wüze zün vreugde daarover zal kunnen uiten. De reisbu reaus zyn ook al misnoegd omdat de halfslachtigheid van de getroffen rege- ling een zeer nadelige invloed op het geschat. hebben gekregen wordt voor een groot deel toegeschreven aan Jan Musch. Zyn creatie van De wijze kater" behoorde tot zijn bekendste rollen. De thans over ledene trad ook op in enkele films zoals „De spooktrein", ,Dood water" en „Ster ren stralen overal". Jan Musch kwam al in 1891 aan het toneel, als volontair in „Salon des va riétés". Daarna maakte hü deel uit van reizende gezelschappen. In 1899 trad hy toe tot de Nederlandse Toneelvereniging, waarna Ihj in 1908 een tournee door het toenmalige Ned. -Indie maakte. In 1909 sloot Musch zich aan bij het ensemble van Willem Rooyaards, maar na een seizoen van samenwerking met Herman Hevermans stichtte hij samen met Adriaan van der Horst een eigen gezel schap: „Het Schouwtoneel". Enige ma len daarna maakte hü nog tournees door Ned.-Indie. In 1933 werd hij artis tiek leider van de toneelgroep „Het Mas ker" en in 1936 directeur van zijn eigen gezelschap, dat zijn naam droeg. Wegens gezondheidsredenen moest Jan Musch enkele jaren voor de oorlog het toneel vaarwel zeggen. In de oorlogsjaren, toen hij evenals zovele artiesten niet op de planken mocht verschijnen, trad Musch wel clandestien voor besloten gezelschappen op, waarbij hü stukken uit zün glans rollen vertolkte. Na de oorlog verscheen Jan Musch met een politiek georiënteerd cabaret voor het voetlicht. Verscherpt atheïsme in Sovjet-Unie De „Ossevatore Romano" heeft onder de kop „Het atheïsme in de Sovjet- Unie" een artikel gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat de Russische leiders kortgeleden bevolen hebben de strüd te gen de godsdienst te verscherpen. Dit bevel betekent het einde van het voor zichtige beleid dat Kroesjtsjef zes jaar geleden als secretaris van de Russische communistische partij begon om zijn medewerker in die dagen, Malenkof, het gras voor de voeten weg te maaien. Kroesjtsjef, die nu vast in het zadel zit, meent dat een voorzichtig optreden tegenover de godsdienst en zijn aanhan gers niet meer nodig is. Uit de partij- circulaires en andere drukwerken, die dagelüks in Rusland verspreid worden] blijkt dat er een nieuwe fase van ver I volging begonnen is, aldus de „Osset vator Romano". Rode terreur.... Oostduitse j»olitie ontvoert jongeman (Van onze correspondent in Bonn) Drie leden van de communisti sche Oostduitse volkspolitie begin gen zaterdag j.l. aan de grens van het Westduitse Beieren en hel Oostduitse Thüringen een ergerlijk geval van ontvoering. Zij over schreden de grens, bedreigden een 33-jarige Westduitse vakantiegan ger met machinepistolen en voer den hem naar Oostduits gebied Dat was het zoveelste geval in de afgelopen week van een commu nistische actie op Westduits-West- berlijns grondgebied. De drie-en-dertig-jarige gekidnapte Westduitser, afkomstig uit Ludwigsburg liet nabij Irmelshausen in Beieren een foto van zich maken door een vriend. Hi) stond beslist op Westduits grondgebied Plotseling verschenen drie zwaarbewa pende zogenaamde Volkspolizisten die de man hun machine-pistolen op de borst zetten en beweerden dat hü op Oost duits gebied stond. Toen deze overval zich voordeed waren beide Westduitsers zonder bescherming van de Westduitse grenspolitie. De communistische politie nam de 33-jarige mee maar liet vriend lopen. In West-Duitsland hecht men veel be lang aan dit grensincident omdat juist de afgelopen week te Berlijn de com munistische politie zich ook al bepaald triest gedroeg. De zogenaamde trans- portpolitie van de Oostberbjnse commu nistische regering, die de onder Oost duitse supervisie staande spoorweg® door West-Berlün mag bewaken, poogde namelijk enkele malen Westberlijnse kioskhouders onder druk te zetten en Oostduitse passagiers te controleren, hetgeen verboden is. Drie van de trans portagenten werden door de Westber- lijnse politie gegrepen. Zij zün zaterdag verhoord. In West-Duitsland beschouwt deze voorvallen als symtomen van de willekeur die de Oostduitse politie thans aan de dag legt. Men ziet ze als e® Oostduitse reactie op de vlucht van meer dan 6000 Oostduitse middenstan ders en boeren voor, tüdens en na de paasdagen naar het Westen. Duizend gulden beloning voor vinder vermist jongetje Duizend gulden beloning wordt door de familie Krabbenborg uit Zieuwent b« Lichtenvoorde aan hem of haar uitge loofd, die inlichtingen kan geven die leiden tot opsporing van het 6-jarige zoontje Tonnie. Het kind is woensdag morgen om tien uur het laatst gezien in de Raadhuisstraat te Lichtenvoorde er ondanks zoeken van politie, militair® en burgers totnutoe niet teruggevonden. vreemdelingenverkeer heeft uitge oefend. De schade door het wegblüvf® van toeristen wordt door een expe" op niet minder dan 500 miljoen guide"

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 8