Laatste nieuws Wonen in een Amerikaanse voorstad heeft veel vóór- maar ook nadelen Psychologen nogal somber over glanzendemaar toch trieste uniformiteit van de „suburbs" MAANDAG 25 APRIL 1960 Belangrijke voorstellen B. en W. Enkele wegen komen ten noorden van Floralaan in Oegstgeest Het voornemen bestaat over te gaan tot de aanleg van enkele wegen ten noorden van de Floralaan. Het plan om vat het doortrekken van de Koren bloemlaan over een afstand van onge veer 95 meter, alsmede het aanleggen van een weg, parallel aan de Floralaan, enerzijds aansluitend aan de verlenging van de Korenbloemlaan, anderzijds aan de Irislaan. Het werk besbaat in hoofdzaak uit het maken van ophogingen, het aanleggen van rioleringen en wegen, het maken van plants oenstroken en het treffen van voorzieningen ter verzekering van een goede afwatering van de ten westen van het plangelegen gronden. De breedte van de rijwegen bedraagt 6 meter, de trottoirbreedté 2.50 meter. De rgwegen worden uitgevoerd in klinkerbescrating de trottoirs worden voorzien van een be strating van betontegels. TeT weerszijden van de aan te leggen wegen is bebou wing geprojecteerd bestaande uit eens gezinswoningen en flatbouw. De gron den grenzend aan de westzijde van de te verlengen Korenbloemlaan zijn bestemd voor de bouw van 10 .woningen van het Bouwfonds Ned. Gemeenten en 4 wo ningwetwoningen. De grond achter de flat aan de Floralaan is bestemd voor de bouw van een woningflat bevattendp 24 woningen. Met uitzondering van een voor openbaar gebouw bestemd terrein ten westen van de Irislaan is de overige grond eveneens bestemd voor flatbouw. De verlichting van de wegen zal bestaan uit stalen lichtmasten met armaturen geschikt voor hogedruk-kwiklampen. De nieuw aan te leggen weg achter de flat aan de Floralaan zal worden genoemd Kamperfoelielaan. Acht podia Het bestuur van de Hofdijokschool heeft gelden aangevraagd voor de aanschaf fing van 8 podia. Het schoolbestuur is van mening, dat de leerkracht in de vaak overvolle klassen geen voldoende over zicht heeft over en toezicht op de leer lingen. Een oplossing hiervoor meent het te vinden in de aanschaffing van podia. B. en W. zijn van mening, dat naar mo derne opvatting de onderwijzer juist dicht bij de kinderen moet zitten. Een MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 23 april Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 12.30—26.30, idem A2 8.80—18.50, idem BI 23.30-27.70, idem B2 650-9.40. idem Cl 11.80-12.20. prei Al 55-66, idem BI 15-61, idem B2 43, witlof II 23-39, radijs 'I (per 100 bos) 19. Aanvoeren: waspeen 16.000 kg., waarvan 27.000 kg. voor ex- Port werd verkocht; prei 6.000 kg., waar na 5.500 kg. voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN, 22 april bloemenveiling: Dhoronicum 20-43, Ane monen 27-38, Fresia's 36-90, Lathyrus 65- S9. Ranonkels 50-54, Narcissen 18-35. Tul- jen: Rheinland 68-90, Dillenburg 70-84, uperba 46-53, Campfire 55-61, v. d. Eer den 33-68. Wintergold 38-78, Cordell Huil 0—86, Carara 41-63, China Pink 50-95, lose Copland 47-98, Golden Harvest 80- '15, Weber 48-69, Zenober 31-48, White all 38-79, Couleur Cardtnaal 39-74, wm. Slegel 37-51. Heraut 40-49, Lustige fltwe 41-73, Preludium 53-68, Apel- ;-orn 61-1.05, Mozart 41-52, Elizabeth 80- Queen of the Night 47-51, Purper Copland 60-74, Piccadilly 50-56, Edith Wdy 41-70, Crown Imperial 43-58, Kleu- "npracht 80-91, Nansen 50-59, Zenith '•57. Ph. Snowdon 70-83. Parkiettulpen: 0-1.30, dubb. Tulpen 28-69 per bos. Vio- fn 1.90-2.00 per bak, Omlthogalum 11- b. Am. Anjers 10-23 per stuk. Groenteveiling: Aardbeien I 1.00-1.65, 50-95 per doosje. Kropsla I 12-13.50, lem II 5-11, radijs 9.50, rabarber 16, 6. spinazie 35 per 100 kg. ROTTERDAM. 25 april Veemarkt: «nvoer in totaal 2257. Vette koeien en 1296, varkens 961. Notering: vette •aeien le kw. 300-330, 2e kw. 280-300, kw. 260-275; varkens (lev. gew.) 150, '3. 146 per kg. RIJNSBURG. 24 april Bloemenvel- rR Flora: Tulpen: Motherday 115-120. •euze 70-80. Aristocraat 125-130. Peter Hoogh. 95-105, Cordell Huil 85-90. Red itador 75-80. Black Parrot 90, Sunshine •75, Red Champion 80-85, Therése 90- Elmus 100-110, Copland 75-80, Cou- "r Cardinaal 60-70, Rijnland 80-85 per Anemonen 420-480, Dhoronicum 200- Cheerfulness 220-240, Idem Yellow *>-280 per 10Q. Vlaggetjesdag 1960 in Scheveningen De feestelijkheden ter gelegenheid van vlaggetjesdag op zaterdag 21 mei, zoals ze door het Comité Vlaggetjesdag wor den georganiseerd, zullen uiteraard als weer en zee meewerken worden geopend met een vlootrevue voor de Scheveningse kust. Deze show, met enige duizenden genodigden en gasten van de reders aan boord, begint 's middags om een uur. Op het binnenvaren van de gepa- voiseerde vloot volgt omstreeks 3.30 uur, aan de kop van de Tweede Binnenhaven bij de Schokkerweg de plechtigheid van het hijsen van de wimpel van het Pro- duktschap op de Sch. 21 van de rederij Jaczon, die is uitgereikt aan schipper W. den Heijer en zijn bemanning voor het thuis brengen van de best verzorgde haring in het seizoen 1959. Deze plechtigheid zal worden voor afgegaan en gevolgd door een program ma "Scheveningen biedt", waarin een aantal Scheveningse verenigingen bij de 8CH 21 zullen defileren en demonstre ren. Ook des avonds zal op deze plaats aan de havens een feestprogramma, geboden worden: hier zal het middelpunt een filmvertoning zijn op een doek van 75 vierkante meter, dat tussen de masten van een van de loggers In de haven wordt gespannen. Dit programma wordt aangevuld met volksdansen in Scheveningskostuum op de Havenkade, met het optreden van een drietal muzikale clowns en door een muziekkorps, dat in de muziektent is opgesteld, nadat het voor het begin van de avond een muzikale wandeling door Scheveningen heeft gemaakt. De wordt besloten met het ontsteken van een grote hoeveelheid bengaals vuur langs de randen van de havenkom. Soekarno eredoctor Alazhar-universiteit De duizendjarige Alazhar universiteit heeft haar eerste eredoctoraat aan een staatshoofd Verleend en wei aan de In donesische president Soekarno. Soekarna droeg een grijze toga met blauwe manchetten over zijn grgskleurig maarschalksuniform toen hij het ere doctoraat ontving. De rector van de universiteit, Sjeik Mahmoud Shaltour, bracht hulde aan 8oekarno als „een van de grote bevrij- dingsleiders van de islamitische wereld''. Meer dan 2000 studenten waren bij de plechtigheid aanwezig. podium schept opnieuw afstand tussen onderwijzer en leerlingen. B. en W. zijn van oordeel dat de aanvraag de normale eisen aan het lager onderwijs te stellen overschrijdt. Opvallend is. dat de raads commissie voor de financiën en onder wijs bereid bleek het schoolbestuur in deze ter will te zijn. terwijl B. en W. weigeren. Heel wat geld Voorgesteld wordt om deel te nemen in de vergroting van het aandelenkapi taal van de NV Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Alsdan neemt Oegstgeest deel voor f. 69.000 waarvan te storten 10%. o Voor de financiering van aankocp van gronden en uitvoering van werken in het grondbedrijf werd een lening aange vraagd tot een bedrag van f. 1.400.000. Aangezien de gronden t.z.t. weer wor den doorverkocht is een lening aange vraagd met een korte looptijd. De bank het gevraagde bedrag aangeboden met een koers van 99%%, een looptijd van 10 jaren en een rente van 414%. CHAUFFEUR SPRAK NIET DE WAARHEID Jongetje zat aan het stuur (Van onze Haagse redactie) De aanrijding tussen een bestelauto en het 6-jarig zoontje van de familie Truffino, dat met zijn Vliegende Hol lander woensdagmiddag j.I. op de rij baan van het Zuidwerfplein te Den Haag reed, waarbij het knaapje dodelijk werd gewond, heeft een andere oorzaak gehad dan aanvankelijk werd meegedeeld. Zaterdag heeft de politie het geval gereconstrueerd, waarbij bleek, dat de verklaringen van de chauffeur op ver schillende punten niet klopten. Dezelfde dag ontving de politie van de ouders van een 12-jarig knaapje, dat volgens de chauffeur op het moment van het onge luk naast hem had gezeten, de juiste toedracht van het tragische ongeval. Niet de chauffeur zou de wagen heb ben bestuurd, doch het 12-jarige jon getje, dat vrij veel in de zaak waar de - --- chauffeur werkzaam is komt en zo nu voor Ned. Gemeenten heeft de helft van en dan met de chauffeur mag meerijden, - was> toen de chauffeur een bestelling afleverde, achter het stuur gekropen. „Och, rijd jij nu maar eens", moet de chauffeur hebben gezegd. De jongen deed het en nauwelijks enige meters verder gebeurde het vreselijke ongeluk. Weliswaar heeft de chauffeur op het laatste ogenblik nog een aanrijding trachten te voorkomen, doch het mocht niet meer baten. Een en ander kwam aan het licht toen de jongen het geval aan zijn oudere zusje vertelde, die op haar beurt haar ouders inlichtte. Deze stelden zich onmiddellijk in verbinding met de politie. De chauffeur heeft bekend tijdens het onderzoek niet de waarheid te hebben gesproken. Grootse hulpactie voor de stad Lar Uit Teheran zijn vliegtuigen met dokters en medische voorraden naar Lar vertrokken. De stad in Zuid-Perzië, welke gisteren door een aardbeving werd getroffen. Op de heuvel buiten Lar worden ten ten opgezet voor de overlevenden. Volgens berichten van een verken ningsvliegtuig zijn de westelijke en zuidelijke wijken van de stad ver nield. Keizerin Farah Diba heeft order gegeven alle wezen naar Teheran over te brengen en onder de hoede van keizerlijke instellingen te stel len. LEIDERDORP Eerste paal geslagen voor rioolzuivering Vanmorgen heeft burgemeester Van Diepeningen uit Leiderdorp de eerste paal geslagen voor de nieuwe rioolwa terzuiveringsinstallatie. Deze paal was een van de 21 18-meter lange, die de grond ingedreven moeten worden. Wan neer het werk naar wens verloopt, zal de mogelijkheid van de bouw van een tweede rioolzuiveringsinstallatie onder ogen worden gezien. Ouders Engelendaelschool kwam bijeen OVERSTEEKPLAATS TE GEVAARLIJK Ten huize van de heer W. Slierings vergaderde het oudercomité van de R.-K. Lagere School. Er werden be sprekingen gevoerd over de noodzake lijkheid van de uitbreiding van de school. Nu de Hoogmadeseweg gereed is zullen er maatregelen moeten wor den getroffen om deze gevaarlijke over steekplaats voor de schoolkinderen te verbeteren. Met de Vereniging voor Veilig Verkeer zal nader overleg plaats hebben. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia C. P., dr. van A. G. M. Grimbergen en M. Koreman; Catha- rina W. L. M., dr. van C. R. Suyten en P. A. M. van Velzen; Johanna M. M., dr. van H. B. Bonneur en H. M. van den Akker. WASSENAAR Feestelijkheden op Koninginnedag Op Koninginnedag, zaterdag 30 april a.s., zal de Oranjevereniging „Koningin Wilhelmina" enkele feestelijkheden or ganiseren. 's Morgens brengt de Muziek vereniging „Excelsior" op drie plaatsen in de gemeente koraalmuziek ten gehore n.l. om 8 uur op het Dorpsplein, om 9 uur op het Rozenplein bij Deyleroord. Om 10 uur beginnen op de sportvel den aan de Prinsenweg schoolsportwed strijden voor de jeugd van de Wasse- naarse lycea, ulo- en vakscholen. 's Middags om 2 uur vindt op het Blauw Zwart-terrein aan de dr. Mans- veltkade de start plaats van een Oranje- wandelmars over 10 en 15 km, die door de Oranjevereniging in samenwerking met de Politie Sportvex-eniging georga niseerd wordt. Tussen 4 en 5 uur zal de aankomst van de wandelaars in het dorp worden opgeluisterd met muziek van enkele muziekverenigingen en drum bands. 's Avonds om 9 uur is er op het Molen plein een taptoe, die verzorgd zal worden door de Muziekvereniging Excelsior, de drumband van de Chr. Gymnastiekver eniging „Irene" en de districtsband van de Nederlandse Padvinders. Padvindersonderscheiding voor mevr. Peek-Schröder Zaterdag heeft mr. F. B. I. M. Jans- sens, hoofdcommissaris van de Verken ners der Katholieke Jeugdbeweging aan mevrouw R. Peek—Schroder te Wasse naar de hoogste onderscheiding uitge reikt, die de padvindersbeweging kent: de zilveren Vlaamse Gaai. Deze onder scheiding werd mevrouw Peek toegekend wegens haar grote verdiensten geduren de een reeks van meer dan dertig jaar voor de Katholieke Padvinderij. Mevr. Peek, die in het verleden verscheidene belangrijke functies in deze beweging heeft vervuld is thans nog akela van de St.-Stanislaushorde in Wassenaar. De uitreiking had plaats in het hor- denhol van deze groep op de zolder van de Pius X-school. KORT GEDING TEGEN E.V.C. (Van onze Amsterdamse correspondent) Het communistische dagblad „De Waarheid" wil zien te ontkomen aan het conservatoir beslag dat de EVC heeft ge legd op de girorekening van het blad. Hiertoe heeft de Stichting Bepenak (Be vordering Pers Nederlandse Arbeiders klasse) die „De Waarheid" exploiteert een kort geding aanhangig gemaakt bü de president van de Amsterdamse Rechtbank. De EVC heeft begint april beslag laten leggen op de girorekening van het dagblad, die op dat ogenblik een saldo van f. 13.000,aanwees. De vakbond heeft dit kunnen doen op grond van een 9 jaar geleden gesloten over eenkomst, krachtens welke het dagblad erkent een schuld van f. 30.000,aan de EVC te hebben. „De Waarheid" verplichtte zich des tijds dit geld te besteden voor het aan leggen van een papiervoorraad voor pe riodieken van de EVC, die op de persen van het dagblad werden gedrukt. Nadat aan deze relatie een eind was gekomen eiste de VEC het geld terug, welke eis niet werd ingewilligd. Het kort geding dat donderdag a.s. om 11.15 uur zal dienen, is aanhangig ge maakt tegen de drie leden van het dage lijks bestuur van de EVC, de heren E. Sip. A. van den Broek en G. Groot Roe- sink. Verdv/ijning jongetje is een compleet raadsel (Speciale berichtgeving) „Nu het grondig doorzoeken van de streek geen enkel concreet resultaat heeft opgeleverd, moeten wg uiteraard rekening houden met de mogelijkheid dat we hier te doen hebben met een mis drijf. Maar ik moet er direct aan toe voegen, dat ik voor misdrijf geen enkele positieve aanwijzing heb". Dit verklaar de mr. A. N. Messchaert, officier van Justitie te Zutphen, naar aanleiding van de spoorloze verdwijning van Tonnie Krabbenborg te Zieuwent (gem. Lich tenvoorde), die nog steeds niet gevonden is. „Wij staan voor een compleet raadsel. Dit Is een bijzonder tragisch en wel haast hopeloos geval", zo zei mr. Mes schaert. „Het heeft iets beklemmends, dat in dit toch heus niet zo dun be volkte gebied zo maar een kind - en nog wel een kind met een fietsje - kan ver dwijnen, zonder dat in zes dagen tijd ook maar een schijn van een spoor wordt gevonden. Gedurende het weekeinde is in de si tuatie niets veranderd. Er is en wordt nog zeer druk gezocht, niet alleen in Lichtenvoorde maar ook in de omlig gende gemeenten. Gisteren is in de kerken van Lichten voorde, Winterswijk en Aalten een be roep op de bevolking - vooral op de landbouwende bevolking - gedaan om hun erf nog eens grondig na te zien. Er is nog geen enkele concrete aanwijzing uit voortgekomen Zes dagen en vijf nachten is Tonnie Krabbenborg nu al spoorloos en slechts weinigen durven nog geloof te hechten aan de bewering van een gisteren weer ter assistentie geroepen helderziende, volgens welke mededeling de jongen nog in leven zou zijn. Hoofdinspecteur buiten verdenking De officier van Justitie, hoofd van het Arrondissementsparket te Amsterdam, deelt het volgende mede: „Ten einde on gegronde verdenkingen te voorkomen in verband met de misdadige levensbero ving op 7 april 1960 waarvan Engelina Feenstra het slachtoffer is geworden, hebben de hoofdinspecteur van politie J. Schipper en zijn dochter E. Schipper, die tijdens het plegen van het misdrijf in gemeld perceel aanwezig waren, zich ge heel vrijwillig beschikbaar gesteld voor het nemen van bloedmonsters. Op de plaats van het misdrijf zijn op diverse plaatsen n.l. niet onbelangrijke bloed sporen achtergebleven, welke afkomstig moeten zijn van de dader en niet af komstig kunnen zijn van het slachtof fer. Het laboratoriumonderzoek is in middels zover voltooid dat aannemelijk kan worden geacht dat de dader aan (Van onze Amerikaanse correspondent) Huisvaders in Amerika hebben dikwijls een zwaar leven. Meer en meer is het gebruik geworden, dat het gezin een woning betrekt ver buiten de grote stad en de kostwinner moet dan iedere dag per auto, trein of metro een reis maken van één a twee uur om zijn kantoor te bereiken! En dat nog wel op de spitsuren. Maar ja, verzucht hij goe dig, als je kinderen hebt moet je wel buiten wonen. Als die brave vaders dezer dagen goed de krant hebben gelezen, zijn zij er misschien aan gaan twijfelen of al hun inspannend heen en weer gereis geen verspilde energie betekent. Er is namelijk in Wash ington een kolossaal congres gehouden (7000 deelnemers!), waar al lerlei jeugdproblemen werden behandeld. Verscheidene sprekers heb ben daar betoogd, dat het voor kinderen helemaal niet zo goed is om op te groeien in een van die moderne buitenwijken, die de laatste vijf tien jaar rond de Amerikaanse steden verrezen zijn! is men gaan beseffen, dat er zich een revolutie in de levensstijl had voltrokken en dat het lang niet allemaal goud was, wat daar te blakeren lag in die luxe-con centratiekampen zonder bomen! Beter binnen dan buiten Buiten-wonen kunnen zich heel veel ex-stedelingen wel veroorloven, maar werkelijk plezierig buiten-wonen maar weinigen. Meestal laat men namelijk al leen wat bomen staan rond de dure hui zen en alleen die betere woningen zijn door behoorlijk wat terrein omgeven. Nu moet men niet denken, dat de huizen, die de middenstand zich hier kan ver oorloven, armgierig zijn. Vooral de keu kens zouden voor veel Europese vrouwen het toppunt van luxe betekenen. Maar de aannemers hebben de kosten aanzien lijk kunnen drukken door het terrein van de goedkope nederzetting eerst met bulldozers volkomen kaal te maken en door er vervolgens, in lange rijen, een dere of slechts lichtelijk gevarieerde Jonge kinderen zien huil vaders te weinig Eigenlijk is het beter om het Ameri kaanse woord „suburb" niet met voor stad te vertalen Een voorstad naar Euro pese begrippen kan een min of meer zelfstandige plaats zijn, historisch ont wikkeld met een eigen kern, een eigen karakter en een schakering van diverse standen en beroepen. Wanneer zich in zulk een Europese voorstad niet al te veel forensen vestigen, kan de plaats zijn eigen aard behouden en behoeft het leven daar niet al te uniform te worden. Maar de „suburbs" die vooral sedert de oorlog in Amerika uit de grond zijn ge stampt hebben een heel eigenaardige levenswijze doen ontstaan. Het leek eerst allemaal zo mooiPas toen het land rond de grote steden bezaaid was met monotone, nieuwe nederzettingen, waar de aannemers dik aan hebben verdiend, woningen neer te zetten. Het licht is fel en hard in die wijken. Wie zó buiten woont, kan nog maar het beste binnen blijven. Daar kan men de „aircondi tioning' aanzetten om het koel te hou den en daar kan men de jaloezieën slui ten tegen het felle licht. Dan nog de televisie aan en men kan de dagelijkse eentonigheid vergeten. Want eentonig Is het leven hier. Vóór dag en dauw gaan alle auto's hier ron ken. Dan vertrekken de vaders. Pas laat zullen ze terugkeren om te eten en te slapen. Die vaders komen eigenlijk tel kens even voor een nachtje logeren. Als ze thuiskomen zijn de kleine kinderen al naar bed. Alleen mcar vrouwen Die kinderen daar wezen de psycho logen in Washington onlangs op ont wikkelen zich in een samenleving die al leen door vrouwen wordt beheerst. Ze komen te kort, omdat ze hun vader niet genoeg meemaken. En in vergelijking met de jeugd van een of twee generaties geleden missen ze nog meer: hun wijk is typisch het domein van één stand. Alle huren zgn even hoog. Bijna alle ouders zijn van ongeveer dezelfde leef tijd en op dit kale, genivelleerde dorp heeft zich een glanzende, maar niette min trieste uniformiteit ontwikkeld. In de grote supermarket koopt men allen hetzelfde, keurig verpakte voedsel; men rijdt in dezelfde soort chroom-omrande auto's en als er nog weieens boeken In deze huizen komen, zijn het meestal de triviale en alweer glimmende slappe boekjes, die men meepikt van het rek in de drugstore. Op die manier zien de kinderen niet veel variatie. Zij leven in een uniforme luxe-op-afbetaling, kennen niet de op voedende spanning van standsverschil en missen de band met grootouders, ooms en tantes, die kinderen van vorige genera ties in échte dorpen en steden nog ken den. Die psychologen in Washington, ge merkt het, zagen de lichte suburb nogal zwart! Men kan hun tegenwerpen: die kinderen hebben dan toch maar veel buitenlucht, zon, hygiëne, badkamers! Alles goed en wel, zeggen de psycholo gen, maar wij hebben aandacht voor de psyche en die komt veel tekort in die steriele buitenwijken. STADSNIEUWS Verkeersongeluk bij het Kort Rapenburg En botsing bij Maresingel De precaire verkeerssituatie in de Leidse binnenstad en met name bij het met stoplichten beveiligde kruispunt aan de De Gijselaarsbank is hedenoch tend weer eens duidelijk gebleken. Daar voorsorteren aan het einde van de Breestraat bij bovengenoemd kruis punt niet mogelijk is, ontstaan er nogal eens moeilijkheden tussen rechtsaf slaand en doorgaand verkeer. Omstreeks halftien vanochtend stelde een 9-jarig meisje, Katerina Reize- voort, Duinhof 18. zich rechts naast een autobus op voor het op rood staande stoplicht. Zowel de autobus als de wiel- rydster reden bü Het op groen sprin gen van het stoplicht op. Het meisje wilde rechtdoor, de autobus sloeg rechtsaf. Het wielrijdstertje kwam daar door onder de bus terecht en werd met ernstige verwondingen overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis. Van de züde van de politie vernamen wg, dat het meisje vermoedelgk een heup- of bekkenfractuur heeft opgelopen. Het verkeer was door dit ongeval ge ruime tijd ontwricht. Gistermiddag omstreeks 4 uur is op de kruising Haarlemmerweg - Mare singel een tweewielig motorrijwiel in botsing gekomen met een personen auto. Het motorrijwiel reed in de rich ting Maresingel, de auto kwam van de Haarlemmerweg en verleende geen voorrang. De duo-passagiers van het motorrijwiel, mevrouw Van den Berg, kwam bij de botsing ten val en brak het linker-onderbeen. een zijner handen of armen en/of aan zijn gezicht is verwond geraakt. Bij een nauwkeurig onderzoek in het laborato rium voor bloedonderzoek van prof. A. B. Fr. A. Pondman te Groningen is ge bleken dat het bloed van de heer Schip per en van mej. Schipper en het bloed van de op de plaats van het mlsdrjjf achtergebleven en niet van het slacht offer afkomstige bloedsporen tot ver schillende bloedgroepen behoren, zodat noch de heer Schipper noch mej. Schip per als daders van het misdrijf in aan merking kunnen komen." Betoging in Seoel Ondanks de staat van beleg is vandaag in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel door een paar honderd leerkrachten een betoging gehouden. In Tsjinjoe, ten westen van Poesan, betoogden Zuidko reaanse studenten hedenochtend tegen de regering. Tegen de betoging in Seoel werd door politie noch militairen opgetreden. De demonstrerende leerkrachten van de Universiteit droegen borden mee met leuzen waarin vrijlating van alle gear resteerde studenten werd geëist en „neu tralisatie* van de politie. De betogers trokken naar het centrum van de stad. Voorafgaand aan de betoging had een zestigtal leerkrachten van de Universiteit vergaderd en een resolutie van achttien punten aangenomen waarin met name strenge bestraffing wordt gevraagd van de politiemannen, die het vuur op de studenten openden en van degenen die onregelmatigheden bij de verkiezingen hadden begaan. Leden van de (Democratische) oppo sitiepartij in de Nationale Vergadering dienden een spoedmotie in waarin het onmiddellijke aftreden van president Rhee als hoofd van de uitvoerende macht zowel als staatshoofd wordt ge- eist. Men verwacht dat dinsdag over deze motie gestemd zal worden. De Democra ten hebben de steun van onafhankelg- ken nodig om deze motie erdoor te krij gen. President Rhee kan er zgn veto over uitspreken. VOORJAARSPRIJZEN VASi HUISBRANDSTOFFEN (Van onze Haagse redactie) De voorjaarsprijzen voor vaste hul? brandstoffen, geldig voor de maande mei en juni, zullen ongeveer 30 a 35 ci per eenheid lager liggen dan de thax geldende winterprgzen. Voor de zomei maanden juli en augustus geldt bg c' meeste huisbrandkolensoorten een >ei hoging van twee dubbeltjes, in verge! king met de nieuwe voorjaarsprgzen. Geen resultaat in Nieuw-Delhi De besprekingen tussen de premi van India en China, Nehroe en Ts.i En-lai. zjjn gisteren nagenoeg beslot zonder dat een akkoord is bereikt or trent de voornaamste kwesties: de Ch nees-Indiase grens en ontruiming do de Chinezen van gebieden, die zij in I: dia bezetten, aldus is uit welingelioh bron vernomen! Vandaag zouden de tw premiers een laatste onderhoud hebb dat gewijd zou zijn aan de redactie vs het slotcommuniqué. Men meent te weten, dat dit commi niqué in het bijzonder zal vermeide dn de twee staatslieden het erover eer zijn, dat maatregelen genomen moete- worden om de spanning tussen hun lan den te verminderen en nieuwe grensin cideniten te vermijden. Tsjoe En-lai zou een nieuwe samen komst voorgesteld hebben. Nehrce zou vandaag antwoorden. De Chinese pre mier zou voorts nog voorgesteld hebben dat partijen niets zullen ondernemer t.a.v. de huidige grens. Dit voorstel zou voor India onaanvaardbaar geacht wor den omdat het in zekere zin erkenninr van de Chinese bezettang zou inhouden BEURSOVERZICHT Ongeanimeerde marlet Het marktbeeld was vandaag, voor de eerste dag van de nieuwe beursweek, on- geanimeerd. Het buitenland liet verstek gaan. De koersen van de international' bewogen zich over de gehele linie be rieden de vorige slobpryzen. Unilever er. Philips waren vrijdag jl. in Wall Stree' hoger doch het Damrak kon vanmidda. het. enthousiasme niet opbrengen om dr goede tendentie voor genoemde aandelen in New York over te nemen. De geringe verkooporders waren per saldo in de meerderheid en leidden dienovereen komstig bot koersverliezen. Voor Philips was dit verlies zeer betrekkelijk bü een prijs van 935 na een opening van 938 en een slotprüs van vrijdag jl. op 939%. Unilevers liepen op van 831 tot 834 en verloren op deze prijs circa 3 punten. Er vonden opnieuw ruilingen plaats van pu blieke zgde door verkopen Philips en Unileverwaarden in aankopen aandelen Kon. Olie. Hierdoor noteerden de olie aandelen op f. 149.50 boven pariteit New- York doch bleven onder de voorgaande slotkoers van f. 160.60. In deze hoek ging nog wel het een en ander om. Aku's daal den van 479 tot 475 tegen de vorige slofc- prijs van 482. De claims Aku waren op f. 127.50 ruim f. 3.lager. Hoogovens werden ex 20% dividend verhandeld en noteerden circa 677, tegen vrüdag jl. als slotkoers 695% oum dividend. De directie van dit concern verwacht, dat de winst over het eerste kwartaal 1960 hoger ls geweest dan die over dezelfde periode van het vorig jaar. De soheepvaarten ontkwamen niet aan de lusteloze stemming op de overige markt en moesten koersverliezen van 1 tot 2 punten incasseren. De handel in deze sector was minimaal. De cultures lagen verdeeld met certificaten Deli lager Amsterdam Rubber en HVA fractioneel hoger. Staatsfondsen doorelkaar iets ge makkelijker onder invloed van de a.s. nieuwe Staatslening. WISSELKOERSEN Londen 10.59%10.59%, New York 3.76%—3.77%, Montreal 3.90%—3.91, Parijs 76.85%—76.90%, Brussel 7.56%— 7.56%, Frankfort 90.3990.44, Stock holm 73.03%—73.08%, Zürich 86.86%— 86.91%, Milaan 60.72%—60.77%. Ko penhagen 54.68%54.73%, Lissabon 13.19%—13.20%. Beurs van Amsterdam Maandag 25 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 99% 99% Ned. '59 4% 99% 99% Ned. '59 4% 97% 97% Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obi. 3% 78 Ned. '47 3% (3) 92% 92% Ned. '51 3% 95 94% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '55 II 3y* 90% 91 Ned. '37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 92 92% Investeringscert. 397 A 97GB Ned. 62-64 3 97% 97A Indië '37 A 3 93% 93% Grootboek '46 3 89% Ned. W3. 6% 109% 109%GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 37%GB 37%GB Nat. Handelsbank !62 160 Ned. Handelmü262 269% Amst. Rubber 111% H.VA166% 167% Senembah *>49 545 A.K.U482 4751^ Berkel's Patent (v.) ^6 292L Calvé Delft cert. T8** 779 Dell Mg en (Ver.) 17750 J75-— Kon Pap v Gelder 272 268GBex Hoogovens cert695% 776 MUller en Co. N.B 453GB 453 Ned. Kabelfabr479% 482GB Philips 939% 933% Philips pref Unilever 837 830 Wilton Feyenoord 202% 190%exd. Biliton 2de r 343351 Dordtse Olie gew. 708 699%GB Kon Olie (f20 152.50 151.50 idem (50 a f20.—) 150.70 149.30 Holl Amer lün 137%GB 136 Java China Paket 140 136 KL.M H0.80 111 Kon Ned Stmv Mg 177% 177% Kon. Paket MÜ 131 130% Stoomvaart Mij Ned 157 156% Nievelt Goudr. cert 138 136% v. Ommeren cert. 242 244% Kon. Rott. Lloyd 144 141 Ned Scheepv Unie 144% 141% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 93% 93% idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 97% B ld. ld. *37 I-n (3%) 93% 93 Z.-Holland *56 (4%) «U6 97% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104 103% id. N.WJB. "52 (4%) 96% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 94 94 Premieleningen 100 100% Adam '51 I 2% 84% 84% A'dam '56 I 2% 79% 79% A'dam '56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 80 79 Enschede '54 2% 80% 80 Den Haag '52 I 2% 85% 85% Idem n 2% 87% 88% R'dam '52 I 2% 86 86% 86% 98 98% Utrecht '52 2% 89% Z.-Holl. 1957 2% 94% 94% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 215.50 Amst. Bank 337% H8.U. eert218% Rott. Bank 277% Twentsche Bank 259 Industrie Ondernemingen Albert Heyn389 Borsumij60% K. N. Edanet. A-AA 97% Idem prei. wd108% Electrolasmü319 Kon Ned Grofsm 155% Holl Constructie 487% Ing. bur. v. Bouwngv 260% Internatio 167 Int. Kunststof! Ind. 61L Leidse Wolsplnnerg 390% Rott. Droogdok Mg 600L Sikken's Lakfabr. 623 Ver. Touwfabrieken 312% Walvisvaart 115% Wernink's Betonm 157 Van Wü* en Heringa 108 Zaalberg 117 Spoorwegen Dell Spoorweg Mü Amerik. fondsen 5% 215.— 337 219% 279% 261 389 60 98% 153 262B 170 59% 393% 590 635 311 114% 158 110 116 5% Canadian Pacific R. ^A 25% Intern Nickel 106% 104% Anaconda 53' 53 Bethlehem SteeJ 45% 44% 42% 42% General Motors 45% 45% 77% 79% Republic Steel 61A 93% Shell OU 70 60 Union Pacifio ^A 26% Un. States Steel 80% 77%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5