VER OVER DE DUIZEND DODEN BIJ AARDBEVING IN PERZIE BER IN I ƒ519.- WEERBERICHT De stad Lar is geheel vernield tengevolge van tweetal schokken Deze week valt beslissing over minister Oberlander op congres Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 25 APRIL 1960 No. 30033 Directeur E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Smgel Lelden - Glro D0 67055 Hoofdredacteur J. Brouwer f7.50 per kwartaal; 1255 per maand; f059 per week Telefoon Directie en Administratie: 26041; Redactie; 21607 LEIDSCH DAGBLAD Acht ministers bekeken vandaag in Leiden, hoe zij de Universiteit, die zeer nadrukkelijk in de steigers staat, verder zullen kunnen helpen uit bouwen. Het zijn van links naar rechts de ministers Cals, Marijnen, De Quay, Korthals, Visser, Van Rooy, Beerman en Van Aartsen. Zij hebben ieder op hun eigen wijze belangstelling voor het Leidse Univer sitaire probleem. Wij zullen dit op het rijtje af eens bekijken. Minister Cals van O., K. en W. houdt zich enigszins terzijde. Hij weet er be roepshalve wat meer van dan de anderen en laat daarom de beste plaatsen aan zijn collega's over. Minister Marijnen van Landbouw tuurt met een bezorgd gezicht in de verte naar de polder waar hij louter laboratoria ziet opdoemen in plaats van koeien en koren. Minister-pre sident prof. De Quay heeft wel schik in het geval, maar minister Korthals (die zich ook wat op de achtergrond houdt omdat hij als Lei- denaar de situatie toch wel kent) kijkt nog wat vermoeid van zijn reis naar de West. Minister Visser van Defensie kijkt lachend naar collega Cals, met wie hij een appeltje te schillen heeft over de Universitaire uitbreiding. Of probeert hij ongemerkt achterom even naar „zijn" Doe lenkazerne te kijken? Minister Van Rooy wil kennelijk als man van Sociale Zaken en Volksgezondheid de gezonde status van de Academie onderzoeken. Heus, Excellentie, dat torentje staat er nog stevig bij! Van bijzondere zorg is kennelijk minister Beerman van Justitie vervuld. Vraagt hij zich af of dit foto-montagegrapje wel helemaal door de beugel kan? Minister Van Aartsen (geheel rechts) heeft duidelijk meer belangstelling voor de huizen naast de Academie dan voor de Academie zelf. Kunt U het de minister van Volkshuisvesting erg kwalijk nemen? Overigens hebben deze ministers zeer belangwekkende uiteenzettin gen over de Leidse Universiteit aangehoord. De president-curator dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk zette de noden van de Universiteit uiteen, kondigde aan dat tot 1970 een bedrag van 250 miljoen gulden in nieuwbouw en modernisering zal moeten worden geïnvesteerd, dat de B-faculteiten vrijwel geheel zullen verhuizen naar het terrein tussen Academisch Ziekenhuis en Rijn. dat de A-faculteiten in de binnenstad bijeen blijven, dat wellicht het Doelenterrein voor Universitaire uitbrei ding beschikbaar komt, dat de bouw van vele nieuwe instituten op stapel staat en dat extra bouwcontingenten zijn aangevraagd voor de huisves ting van Universitair personeel. Na deze openingstoespraak, waarover wij elders uitvoerig schrijven volgen rondleidingen en besprekingen. Bij een aardbeving in Zuid-Perzië zijn tussen de 1.200 en 1.500 mensen om het leven gekomen, aldus berichten, welke hedenochtend in de Perzische hoofdstad Teheran werden bekendgemaakt. Grote stofwolken hingen gisteren boven de stad Lar, die door twee aard schokken was getroffen. De eerste schok deed zich gistermiddag om 12.22 uur Ned. tijd voor en de andere een uur later. Lar is een stad van 40.000 inwoners. Het is de hoofdstad van de provincie Laristan. Hemelsbreed ligt het een honderdtal kilometers van de Perzische Golf. Nauwelijks tien jaar geleden werd Lar reeds grotendeels door een aardschok verwoest. Het omringende gebied heeft reeds vaak van aardschokken te lijden gehad. Het O.M.I. in De Bilt heeft van morgen, desgevraagd, meegedeeld, dat deze aardbeving geregistreerd is als een van de sterkte 8 (op een twaalfdelige schaal). Zulk een aardbeving wordt in het K.NMI. aangemerkt als „vernie lend", hetgeen wil zeggen, dat men er rekening mee houdt, dat schade aan gebouwen wordt aangericht en dat enkele gebouwen verwoest worden. Van zulke aardbevingen worden er per jaar een paar honderd geregistreerd. Dat zulke verwoestingen zijn aange richt, als waar de eerste berichten over spreken, is volgens een woordvoerder van het KNMI te wijten aan het feit, dat het epicentrum van de aardbeving bijzonder ongelukkig waarschijnlijk recht onder de stad gelegen is ge weest. Het KNMI beschouwt aardbevin gen van de Bterkte 8 niet als buitenge woon sterke. De schok welke Agadir verwoestte, werd in De Bilt als iets ster ker dan deze schok genoteerd. Paarden schrikken van straaljagers Een Noordwykse manégehouder maak te bij de politie melding van het feit, dat ongeveer twee kilometer benoorden het dorp enkele straaljagers zeer laag boven het strand hadden gevlogen. Dit had tot gevolg dat de paarden van een groep ruiters van schrik op hun achter ste benen waren gaan staan. Een van de ruiters kwam hierdoor te vallen, doch liep gelukkig geen letsel op. Naar de gedragingen van de onver antwoordelijke piloten wordt een onder zoek ingesteld. Militair bij botsing tussen auto's gedood Zaterdagmiddag is op de Rijksweg BredaMoerdijk een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 23-jarige beroeps korporaal-kok, C. A. Damen uit Breda en gelegerd in de marechausseekazerne te Zundert om het leven is gekomen. Korporaal Damen reed in een perso nenauto in de richting van Moerdijk. Van tegenovergestelde richting naderde een grote personenauto met zulk een grote snelheid, dat hij uit de bocht vloog en de auto van korporaal Damen ramde. De kleine auto werd ongeveer 30 meter meegesleurd. Beide wagens kwamen te recht in een naast de weg lopende sloot. Korporaal Damen werd op slag gedood. Zijn naast hem zittende verloofde liep ernstige verwondingen op. De bestuurder van de grote personen auto uit Eindhoven werd ücht gewond, doch diens vrouw kreeg zware verwon dingen. Alle gewonden werden door een ziekenauto die juist achter de auto van korporaal Damen had gereden en die op weg was naar een patiënt, naar het „St.- Ignatiusziekenhuis" in Breda vervoerd. Advertentie Strafcampagne tegen de opstandelingen De Indonesische Luchtmacht is een strafcampagne, gepaard gaande met borbardementen. tegen de opstande lingen op West-Sumatra, West-Java en Noord- en Zuid-Celebes begonnen, zo heeft een woordvoerder van de Indone sische luchtmacht zaterdag in Djakarta meegedeeld. De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f94.— en 18 maan delijkse term. incl. all. riskverz. f30.-. GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 NOORDELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselend bewolkt en enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige noordelijke wind. Plaatselijk nachtvorst. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2f APRIL Zon op: 5.21 uur; onder: 19.56 uur. Maan op: 5.59 uur; onder: 20.32 uur Hoogwater te Katwijk te 3.41 uur en 15.59 uur. Laagwater te 11.47 uur. Dit blad bestaat oit 20 pagina's Krone waagt nog een bemiddelingspoging Snel besluit nodig (Van onze correspondent in Bon) Op het C.D.U.-congres dat woensdag te Karlsruhe begint, zou nog deze week beslist worden over het politieke lot van de West duit se minister voor Vluchtelin genzaken, prof. dr. Th. Oberlander, die thans in het centrum van de beweging voor Morele Herbewapening in Caux (Zwitserland) vertoeft, waarvan hij een geestdriftig aanhanger is. De Bondsdag fractievoorzitter van de C.D.U., Krone bekend als een middelaar van for maat wil pogen de minister tot vrij willig aftreden te brengen. De C.D.U. wil Oberlander namelijk vóór 5 mei kwijt om daarmee niet in strijd te ko men met haar afspraak met de S.PJ). Het gerucht ging het afgelopen week einde te Bonn dat Oberlander van plan was te Karlsruhe in het openbaar te spreken over zijn eigen geval. Vooraan staande C.D.U.-politici zouden hem van dit bijzondere voornemen hebben afge bracht. Allengs is In de Westduitse hoofdstad duidelijk geworden, dat Oberlander zich in het bijzonder gekwetst voelt door uit latingen van Bondskanselier Adenauer tijdens een rede voor de Bonner pers vorige week Daarby had de Bondskan selier Oberlander „dokter bruin" ge noemd en gesproken over de „müde Theodoor" die over zijn zenuwen heen was. Adenauer schijnt overigens alles te willen vermijden dat er op lijkt dat hij persoonlijk Oberlander de laan uitstuurt. Hij heeft weliswaar het volste recht om president Ltibke te verzoeken de minis ter ontslag te geven, hij kan het ook laten aankomen op een kabinetszitting waarin de meerderheid der ministers zich tegen hun collega van Vluchtelin genzaken zou kanten, maar voor de Bondskanselier, voor wie de kous overi gens al af is, schijnt het er in de aller eerste plaats om te gaan dat Oberlan der vrijwillig aftreedt en toch Bonds daglid blijft. Gerstenmaiers rol Veel nadruk wordt nu gelegd op de bijzondere rol die de Bondsdag-voorzit ter Gerstenmaier in het geval-Ober- lander speelt. Gerstenmaier heeft, zon der raadpleging van zijn CD.U.-partij voorzitter Adenauer of van fractievoor zitter Krone, Oberlander ln feite de hand toegestoken bij diens poging om een parlementaire onderzoekingscom missie bijeen te roepen. In bepaalde kringen te Bonn wijst men erop dat Gerstenmaier zich ten deze best tot zijn partijleider had kunnen wenden. Htf zou evenwel „uit wraak" voor de vele malen dat hij bij belangrijke politieke beslissingen in de CD.U. gepasseerd zou zijn, ditmaal zichzelf als Bondsdagpre sident hoog te paard hebben gezet en gestaan hebben op zijn onafhankelijk heid als president van de Bonner Twee de Kamer Dit alles maakt het voor de CD.U bitter noodzakelijk zo snel mogelijk een eind te maken aan het ministerschap van de omstreden Oberlander De partij dag te Karlsruhe biedt waarschijnlijk mogelijkheden genoeg om zware druk op de minister uit te oefenen, die dan ten slotte in deze stad zijn Waterloo zou vinden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1