SLOEMEN, KLEUREN. ZON I Bloemencorso was langer dan ooit, mar ook eenvoudiger van opzet Verkeer werd gemakkelijk weinig ongelukken Deze wagen wist zeer terecht een eerste en een ereprijs in de wacht te slepen. (Foto L.D./Holvast) Terecht een ere-prijs Hoewel Hollands Lentelied" eerder thuishoorde in een corso in de Betuwe, behaalde deze wagen zeer terecht een eerste en een ere prijs. De wagen was namelijk zeer eenvoudig van uitvoering en voor zien van prachtige in bloei staande bomen. Wat bij vele andere wa gens niet het geval was, wisten de Vervaardigers van deze wagen te bereiken. Ondanks de vrij eenvou dige opzet voerden bloeiende bloe men de boventoon. De politie was bijzonder te spreken over de gang van zaken. „Het ging allemaal gesmeerd. Trouwens, elk jaar gaat het soepeler. We krijgen ook steeds meer ervaring", wist men ons op de centraalpost in Lisse te vertellen. Opvallend was voorts het veel gro tere aantal personenwagens in verge- lijking met het vorige jaar. Het aan tal autobussen was aanzienlijk ge ringer. Consternatie De grootste consternatie verwekte nog het paarddat tijdens het corso De Keukenhof en Jacoba van Beieren, de ideale combinatie. (Foto L.D./Holvast) (Van een onzer redacteuren) grootste spektakel, dat de bloembollen- <Jc elk jaar opnieuw aan tienduizenden biedt, zaterdag weer plaats gehad. Het corso 1960 iteparade" ging 's morgens om elf uur precies het koffiehuis „De Uiver" in Sassenheim van Het zonnetje scheen, de voorspellingen van De ten spijt, maar er stond een akelig gure wind. in waarom velen van de meegebrachte winter en een gretig gebruik maakten. De algemene in- van het corso was weer gunstig. Maar toch het moeilijk het peil, dat het vorig jaar werd 'ikt, te handhaven. „De grote moeilijkheid is, dat verwend zijn", vertelde een van de leden het corsocomité. Een van de grote winstpun- u>as, dat het corso dit jaar erg eenvoudig was inden. De vormen waren allemaal vrij subtiel. De reclame, die de wagens met zich meevoerden, was echter in vergelijking met het vorig jaar wel toegenomen, hetgeen wij wel wat storend vonden. Ook konden wij weinig waardering hebben voor de vier wagens waarmee het corso opende en die buiten mededinging meereden ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur en ter gelegen heid van het feit, dat vier eeuwen geleden de eerste tulpebol van Turkije naar Nederland werd ge bracht. Deze vier wagens vielen beslist uit de toon. De opzet was te décor-achtig om te kunnen boeien. Dit was te meer jammer, omdat er zo ontzaglijk veel werk aan de wagens was besteed en omdat ze de grandioze opening van het corso hadden moeten vormen. De ideeën voor deze wagens waren echter wel origineel. in Sassenheim op hol sloeg. De berij der, een van de ruiters van de Rij- vereniging Nieuw-Vennep, prikte met paard op een gegeven ogenblik met een wapenstandaard, waardoor het dier er tussenuit ging. Het liep van links naar rechts over de weg en rende tenslotte op het naar alle kanten uit eenstuivende publiek in. Drie jongens uit Sassenheim en een meisje uit Noordwijk werden gewond. Een van de jongens kwam onder de hoeven van het paard. De gewonden werden ter plaatse behandeld. De ver wondingen waren gelukkig niet van ernstige aard, want gisteravond zaten alle slachtoffers weer braaf aan tafel. Een Hagenaar kwam de eer toe het paard tenslotte tot staan te brengen. Voorts werden enige fietsen door het paard beschadigd. Keukenhof uitgestorven Wat bijna nooit gebeurt, ge beurde zaterdag. Tijdens het bloembollencorso was de Keuken hof zo goed als uitgestorven. Na afloop van hèt bloemenfestijn van de bollenstreek, stroomden de be zoekers echter weer in groten ge tale toe. In totaal brachten het afgelopen weekeinde 65.000 mensen een bezoek aan Hollands bloemen tuin. Er werden 8000 auto's gepar keerd en 800 bussen. Vier extra- treinen uit Duitsland en Frankrijk en de Touringclub uit België zorg den voor de nodige buitenlanders. Het vrij gure weer heeft het be zoek nadelig beïnvloed. Aanrijdingen Vel over oren Het schijnt, dat men bij grote evenementen de bezoekers persé het vel over de oren wil halen. Zo moest men ergens langs de route van het corso voor het stal len van zijn auto drie kwartjes neertellen. Voor een klein kopje kippesoep in een cafetaria in Lisse betaalde men een gulden. De prijzen De uitslagen van het corso luiden: Klasse 1 (wagens boven 10 me ter): „Land van de Sultan, eerste prijs; „Ontdekkingsreizen", twee de prijs; „De eerste bol", eerste prijs; „Van Bol tot Bols", eerste prijs; „De Wetenschap", derde prijs; „Eieren, zo gezond - zo lek ker", derde prijs; „De mechani satie", derde prijs; „Telecommu nicatie, tweede prijs; „Het beste paard van stal", eerste prijs; „Hollands Lentelied", eerste en ereprijs; „De eerste bol naar de maan", eerste prijs; „Flora en Mercurius", tweede prijs; 400 jaar tulp", derde prijs; „Bloemen in het licht", eerste prijs. Klasse 2 (wagens van 8 tot 10 meter): „De eerste bollenreis", eerste prijs; „Aap - noot - bol - bloem", eerste prijs „Uw tuin per post", tweede prijs; „De trek schuit", eerste prijs; „Het vlieg tuig", eerste prijs. Klasse 3 (wagens van 6 tot 8 meter): „Wereld vol bloemen", derde prijs; „De auto", eerste en ere-prijs; „400 jaar bloembollen - 40 jaar KLM", derde prijs. Luxe wagens: „Flowerdream", eerste en ereprijs; „Auto 1960", tweede prijs de wagen van v. d. Staay, Hillegom, derde prijs. De beker voor de mooiste kleu rencombinatie was voor „Land van de sultan", die voor het meest originele idee voor „De eerste bol naar de maan", die voor het meest humoristische idee voor „De auto" en die voor de mooiste reclame voor „Van bol tot Bols". .r.cht 1 maart 1860 Maandag 25 april 1960 Zesde blad no. óu Advertentie Deze wagen vormde het sluitstuk van de glorieuze optocht. (Foto L.D./Holvast) Humoristisch was de wagen, die de ontdekkingsreizen van de bloembollen pioniers symboliseerde. Deze pioniers hadden op hun reizen nogal te kampen met grote gevaren. Een van die ge varen waren ijsberen. De grap pige ijsberen veroorzaakten veel hila riteit bij de toeschouwers. De wagen „Flowerdream" was zeer fraai wat bloemsierkunst betreft. Deze werd verzorgd door de Amarylliskwe kerij Weyers-Mense, uit Hillegom - Vijf huizen. Voorts symboliseerden wagens de eerste bollenreis (compleet met zeil schip en molens en uiteraard naast de Hollandse, de Amerikaanse) en de we tenschap, die zoveel aan de ontwikke ling van de bloembollencultuur heeft bijgedragen. Juffrouwen en kippen De juffrouwen op de bloemrijke kip pen, welke wagen door het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren werd uitgebracht, alsmede de dames, die omringd door in fraaie bloemen uitge voerde kaarsen de relatie tussen bloe men en het licht uitbeeldden, oogstten eveneens veel succes. Veel aandacht Veel aandacht was dit keer besteed aan de ontwikkeling van de techniek in de afgelopen vier eeuwen. De ont wikkeling, die de posterijen, de tele communicatie en het verkeer hebben doorgemaakt en die in grote mate tot de verbreiding van de bloembollen hebben bijgedragen, inspireerden de vervaardigers van de corsowagens sterk. Bijzonder origineel was de wijze, waarop het onderwijs aan de tuinbouw scholen, in geur en kleur naar voren werd gebracht. Hierbij was een aar dige variatie gemaakt op „aap - noot - Mies" en wel „aap - noot - bol - bloem" De aap en de noot vormden fraaig staaltjes van hetgeen men met bloe men kan zeggen. De afdeling Sassenheim van de Vereniging voor Bloembollencultuur kwam heel goed voor de dag met het beste paard van stal". Deze wa gen had de verdiensten van het paard door de eeuwen heen tot on derwerp. De zeer groot uitgevoerde koets, verleidde vele fotografen tot het schieten van een plaatje. Ook het vliegtuig, waarvan de propellers echt draaiden, sprak erg tot de ver beelding. Voor een fotoreportage over het corso zie men elders in deze editie. (Foto's L.D./Holvast) Dat deze wagen gevolgd werd door „400 jaar bloembollen - 40 jaar KLM" was begrijpelijk. Deze wagen, waar mee de KLM bijzonder veel eer in legde, liet de band zien, die er tus sen de KLM en de bloembollenexpor teurs bestaat. Fantasierijk was de wagen, waarop een groot aantal in ruimtepakken ge stoken Marsmannen was gezeten en die de eerste bollenreis naar de maan moest voorstellen. De wagens „Flora en Mercurius" en „400 jaar tulp" vormden het slotstuk van dit corso. Vooral de laatstgenoem de wagen was groots van opzet, maar had weinig met bloemen te maken. Alle wapens en klederdrachten van onze provincies waren hier verenigd. Opvallend was ook dit keer het grote aantal muziekkorpsen en het grote aan tal in fraaie kostuums gestoken ama zones en ruiters, die de kilometerslange stoet dit jaar omzwermde. De stoet, die langer was dan ooit, heeft tijdens de rit weinig stagnatie ondervonden. En zoals altijd weer een enorme belangstelling. Advertentie In Hillegom had tengevolge van het grote aantal voetgangers op het rijwiel pad een aanrijding plaats tussen een fietser en een bromfietser. De fietser, een Amsterdammer, liep een hersen schudding op en moest per ziekenauto naar de hoofdstad worden vervoerd. Voorts reden in Hillegom drie keer twee auto's tegen elkaar. De materiële schade was gering. „Alleen maar wat blikschade", wist men ons op de cen traalpost te vertellen. Hoewel de grote, met veel zorg op getuigde, corsowagens vaak een sprookjesachtige aanblik boden, von den wij de personenauto's qua bloem sierkunst veel mooier. Wellicht ook omdat zij veel eenvoudiger van opzet waren. De eerste wagen, waarover wij reeds in het kort schreven, beeldde de komst van de eerste tulp, waarvoor niet min der dan duizend goudstukken werd be taald en die door Auger de Busbecque naar Europa werd gebracht, uit. De tweede bracht de windhandel in 1637 in Haarlem in beeld. De derde wagen kon ons van dit viertal nog het meest bekoren. De kleurige kostuums van de bemanning, die bestond uit volgelin gen van Madame de Pompadour, als mede de verzorgde bloemencomposl- ties, vergoedden veel van de décor achtige opzet. Belangrijk werk De praalwagen, die was aangeboden door de Kon. Alg. Ver. v. Bloembol lencultuur en haar groepen „De Nar cis", „De Lelie" en „Het Bijgoed", liet zien welk belangrijk werk door „Rijnland" wordt verzet. Rijnland zorgt namelijk voor een constant wa terpeil. Tot 1880 bezorgden abnormaal hoge waterstanden de beoefenaars van de bloembollenteelt namelijk grote schade en veel overlast. Een fraaie wagen vonden wij „We reld vol bloemen", aangeboden door twee bloembollenkwekerijen in Sas senheim. Deze wagen was bijzonder mooi van kleurencompositie en toch eenvoudig gehouden. Een kleurige bol en tal van vlaggen symboliseerde de samenwerking van kwekers en expor teurs, die de bollen en daardoor de bloemen over de gehele wereld bij de mensen brengen. Exotisch De wagen „Feest in Lenteland" was bijzonder attractief daardat de in schattige toiletjes geklede bloembollen drieling hierop had plaats genomen. „Het land van de sultan" deed zijn naam eer aan en was exotisch. Vooral de in felle kleuren uitgevoerde olifant dwong veler bewondering af. tooide jongelui keek grijnzend toe. En maakte, zoals bij dit soort jongelui schijnbaar gebruikelijk, tal van spot tende en vaak onplezierige opmerkin gen. Heel wat plezieriger was de reac tie van de Amsterdammer, die om streeks halftien „De Uiver" binnen kwam vallen. „Gut, 't lijkt wel de Mid deleeuwen hier", zei hij, kennelijk de Marsmannetjes over het hoofd ziende. Druk filmen Buiten werd al druk gefilmd en ge fotografeerd. Vooral Duitsers, maar ook heel wat Engelsen en Fransen ver drongen zich om de wagens om vooral maar niets te missen. En intussen reed de takelwagen van het corso af en aan om, waar nodig, assistentie te verle nen. De politie had het toen al druk. Evenals de autobewaarders overigens, die de moeilijke taak hadden elke wa gen een goed plaatsje te geven. Niet te klagen De politie heeft overigens niet te klagen gehad over een groot aantal op stoppingen en moest gelukkig ook niet uitrijden voor ernstige ongelukken. De drukte, die ongeveer even groot was als vorig jaar (de Betuwe stond im mers ook al in bloei) was 's avonds om half acht al weer voorbij. Vorig jaar was men de auto's om halfnegen nog niet allemaal kwijt. uren, die aan de start van het boeien ons, hoe merk- het ook moge klinken, altijd het corso zelf. De drukte van groter wordende stroom het steeds intentie- en weer rijden van de motor de georganiseerde chaos in „De Uiver", de vele laatste ban aan de zo met zorg opge- wagens worden gelegd, de moeilijkheden, die zich daarbij en de zenuwen, die de be ugen van de wagens parten spe- ullen hier wel debet aan zijn. lisridders en Marsmannen is het altijd weer een grappige ing een paar stoer uitziende kruis- rs uit een super gestroomlijnde te zien stappen en een stuk of ingeltjes met hun vleugeltje van aas te zien modderen. de Uiver leek het er dan ook op, een grote verkleedpartij had igehad. Kleine vrouwtjes en man- i luit Mars, zaten broederlijk naast twlerige figuren van het Franse Haremmeisjes waren in druk ge- gewikkeld met ontdekkingsreizi- Een stelletje in spijkerbroeken ken en met bakkebaarden ge-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17