Hockey-* lanies winnen ook van Belgie: 2—1 Nederland - Wales,baa$9 van kat tegen een machteloos muisje: 3-0 Met produktiviteit van Oranje is het nog maar matig gesteld OOK TUSSEN B-ELFTALLEN WEDSTRIJD ZONDER SFEER „HOLLAND" 2 DE IN UITERST SPANNENDE DOS-ESTAFETIE MAANDAG 25 APRIL 1960 Open doekjes voor Van Vroonhoven Twee maal 35 minuten lang heeft een sterk spelende Nederlandse hockey-aanval storm gelopen op de veste van Wales. Afgewisseld door een enkele ongevaarlijke uitval van de Britse gasten was het een strijd van aanvallen en verdedigen, maar toch hebben de nauwelijks 3000 toeschouwers in het Wagenerstadion in Amstelveen slechts drie maal voor een doelpunt kunnen juichen. Omdat de veel tc zwakke ploeg van Wales hier geen enkele treffer tegenover kon stellen werd het met 30 toch nog een duidelijke overwinning, doch wanneer we alle Nederlandse kansen en het enorme technische overwicht nog eens nagaan, moet de conclusie luiden, dat het met de produktiviteit van onze Olympische kandidaten maar matig was gesteld. Overrompelende aanvallen De Beer, Van Erven Dorens en Zwier, die het razendsnel combinerende en switchende binnen trio vormden en van wie Zwier en De Beer van alle kansen er slechts twee benutten, hadden als enig excuus, dat het veld van het Wa- gener-stadion. hoe mooi groen de mat er ook uit zag, verraderlijk hobbelig was, zodat een pass of een voorzet heel moeilijk onder controle was te krijgen. Vooral Wim de Beer heeft op die manier zeker vijf of zes droomkansen gemist door een schampschot of een volledige misser. Sterk team Dit afwerken van de aanval was overigens het enige onderdeel van het Nederlandse spel, dat onvol doende was. Voor het overige was deze vlotte strijd tegen Wales een bevestiging van hetgeen in Brussel tot uiting was gekomen, n.l. dat wy weer over een sterk team beschikken. Zelfs het feit, dat Wales dat Enge land onlangs toch met 32 versloeg een zeer zwakke tegenstander was, kon dit niet camoufleren. De grote man in de Nederlandse voorhoede was dit keer linksbuiten Vroonhoven. De jonge Tilburgenaar speelde evena/ls op 3 april in Brussel een prachtige partij met onstuitbare rushes, gave voorzetten en verrassende solo's. Rechtsbuiten Hoogihiemstra kon dit peil met wéér dat lange vasthouden van de bal en wéér dat in de hoek kruipen bij lange na niet halen. Heer en meester Op het middenveld, van de eerste tot de laatste minuut een prooi van de Ne derlanders, was Hans Wagener heer en meester. Zowel verdedigend, wat dit keer wel een bijzonder gemakke lijke taak was, als aanvallend was de Bloemendaler voortreffelijk, beter nog dan Van Dijck aan de andere lijn en vooral ook beter dan spil Overdijkink, die iets minder controle had dan an ders. Het achbtertrio kreeg niet veel te ver werken. maar behoudens een paar slor digheidjes in de eerste minuut werd ook in de verdediging goed gespeeld. In de eerste minuten van de wedstrijd heeft Wales eigenlijk de beste kansen op een doelpunt gehad. Na de eerste Nederlandse combinatie op vijandelijk gebied trok midvoor Thomas met de bal aan zijn stick in de richting van Mul der zonder dat een van de Oranje ver dedigers al zover warm gedraaid bleek om deze snelle zig-zag solo te stuiten. Thomas kwam in de cirkel en kreeg zelfs een schietkans, maar hij was wat uit de koers geraakt en het resultaat was een strafcorner, waaruit een goede push kwam, die echter werd wegge werkt. Men was geneigd op dat ogen blik te zeggen: ziezo, de aanval van Wales heeft even laten voelen, dat hij meetelt vandaag. Maar weldra werd het duidelijk dat het bij dit afgeven van het visite-kaartje zou blijven, want bij de keren, dat Wales in de Ne derlandse cirkel doordrong, was elk 6chot zoek. Nederland nam het initiatief in handen en begon over beide vleugels met een reeks overrompelende aan vallen, vaak plotseling weer afgebro ken door een misser of een slordig heid, vele malen ook gestuit door een goed spelende spil Owen of in laatste instantie door de prachtig reagerende doelman Jones, maar in de meeste gevallen doodlopend in een half ge raakt of slechts gericht schot. Met de stuwing van Wagener in de rug kon aanvoerder Jan Willem van Er ven Dorens het spel weer met schit terend stick-werk verdelen, kon mid voor De Beer zijn flitsende sprints uitvoeren, liet Zwier zijn rivalen op het verkeerde been staan en werd Van Vroonhoven voor zyn rennen langs de lyn gelanceerd. In de achtste minuut kon De Beer een vrije slag van Van Erven Dorens Met voorspel van het tweede Nederlandse doelpunt in de wed strijd tegen Wales. Doelman Jones is reeds geslagen, de bal wordt in het doel geschotenmaar de arbiter had een overtreding van een der Britten geconstateerd en gaf een strafbully, die door onze landge noten benut werd. niet goed verwerken, maar Eddie Zwier des te beter. Doelman Jones trapte uitlopende over de bal heen. Nadat De Beer in de 25ste minuut voor open doel een droomkans had gémist kwam in de 27e minuut een doelpunt van zijn stick, waarbij geen vuiltje aan de lucht leek, maar de Nederlandse arbiter Toebosch had gefloten en gaf een strafbully tegen Owen, die in het bully-duel met Van Gooswilligen de bal met de voet speelde. Strafdoelpunt dus voor Nederland en de stand was 20. Kat en muis Na rust bleef het een spel van kat en muis. Een klein maohteloos muisje tegen een baas van een kat, die echter vele malen misklauwde. Behalve in de negende minuut toen Overdijkink even buiten de cirkel een vrije slag mocht nemen. Wim de Beer. bijna moedeloos geworden door de vele malen dat hij zijn acties zag mislukken, sprintte met frisse moed in het gat, waarheen de Nederlandse spil de bal schoof en Jones hoorde toen alleen nog maar een doffe knal achter zich (30). Nederland bleef tot het einde in de aanval, waarbij Van Vroonhoven voor zijn prachtig spel 'menig open doekje kreeg. Doelpunten kwamen er echter niet meer. Tu rnploeg wint in Oostenrijk De dames turn/wedstrijd tussen Oosten rijk en Nederland, die zaterdag in de Riedenburg Sporthalle te Salzburg ge houden werd, is door onze landgenoten met klein verschil, 186.60—186.10 punten, gewonnen. In het persoonlijk klassement zegevierde de Oostenrijkse Friedl Hirm schall met 37.70 punten voor Bep Ipen- burg, die tot 37.55 puniten kwam dank zij een zeer goede prestatie aan de brug ongelijke leggers. De Zandvoortse keur- turnster behaalde daarmee 9.65 punten. De nummers een en twee op de verschil lende onderdelen waren: Evenwichtsbalk: 1. Friedl Hhnschall (O.) 9.35 punten: 2. Nel Fritz iN.i 9.30. Paardsprong: 1. Ria Meyburg (N.) 9.55; 2. Henny Parzer (O.) 9.50. Brug m. ongelijke leggers: 1. Bep Ipen- burg (N.) 9.65: 2. Traude Eenesch (O.) 9.60. Vrije oefening: 1. Friedl Hirnschall (O.) 9.70; 2. Nel Fritz <N.) 9.45. D? individuele rangschikking luidt: 1. Friedl Hirnschall (O.) 37.70: 2. E<-p Iipenburg <N.) 37.55; 3. Henriëite Parzer (O.) 37.50; 4. Traude Benesch «O37.40; 5. Dolly v. d. Meulen (N.) en Rh van Velsen (N.) bedden 37.25; 7. Traude He.s- lauer (O.), Ria Meijburg (N.) en Hilde- gard Reitter (O.) allen 36.80; 10. Annie C2ermak (O.) 36.75. Eouwmees.er en Langeweg wonden kcndidatentcernsai Bouwmeester en Langeweg hebben het kandidatentoernooi 1960 gewonnen en kregen daardoor met ir. Van dor Pol, Jonkman en Tin het rrrht deel tc nemen aan 'iet kampioenschap van Nederland. Dc internationale groot meester J. H. Dcnner zal in de wed strijden om het Nederlands kampioen schap, die hoogstwaarschijnlijk in 1961 in Den Haag zullen worden gespeeld, zijn titel verdedigen. Naast deze zes zullen nog vijf, name lijk Cortlever, Van Scheltinga, Van der Berg. Spanjaard en Barend-regt deelne men. De eindstand ziet er als volgt uit: 1. en 2. Bouwmeester en Langeweg beiden 9 pnt.; 3. Van de Pol 8 pnt.;4. Jonkman 7 pnt.; 5. Tan 6'/2 pnt.; 6. Apking 5Va pnt.; 7. en 8. Crabbendam en Van Weezei belden 4'/2 pnt.; 9 en 10. Boon en Van Donk beiden 4 pnt.; 11. Aalders 21/-. pnt.; 12. Visser l'/2 pnt. Het jeugdkampioenschap werd ge wonnen door de titelhouder Frans Kuvper uit Breda. Tweede werd Fietje 'Den Haag) en derrde Van Oosterom (Hilversum). WIELRENNEN Swift reed kampioenschap lange afstand De uitslag van het kampioenschap lange afstand luidt: A-klasse (106 km): 1. Bert Zoet 3.06; 2. Arie Hillebrand; 3. A. Kloosterman. A-klasse 80 km: 1. W. v. d. Berg 2.27.35, 2. Frans v. d. Broek, 3. Cor Kloosterman, 4. Schijff, 5. P. v .d. Berg 6. Nico Kooien, 7. Zomerveld, 8. J. Hil- gersom, 9. W. de Jongh, 10. A. van Kempen. C-klasse 34 km: 1. Freddy Leemans, 2. H. Boelee, 3. P. de Jong, 4. Wolswijk, 5. Kerkvliet, 6. Piet Prins. Na rast slecht voetbal In een matige en na de rust zelfs bepaald slechte wedstrijd hebben de B-ploegen van Nederland en België zaterdag te Venlo met 1 1 tegen elkaar gelijk gespeeld. Geen moment was er aan de „Kraal" sprake van enige sfeer en zelfs toen de Belgen een kwartier voor het einde een in de eerste helft opgelo pen 10 achterstand wegwerkten, bleven de 10.000 toeschouwers op vallend rustig. Schotvaardigheid niet groot Zuidhollands seisoen geopend Snoek sparringpartner van Johansson De vroegere Nederlandse halfzwaar- gewicht-kampioen Wim Snoek heeft de vererende uitnodiging ontvangen om als sparring-partner te fungeren van de wereldkampioen zwaargewicht, de Zweed Ingemar Johansson. Deze zal op 20 juni a.s. zijn titel verdedigen in een revanohewedstrijd tegen Floyd Patter son op de Polo Grounds in New-York. Snoek heeft zaterdag een telegram ontvangen van de wereldkampioen met de mededeling. dat een vliegticket naar Göteborg klaar ligt bij de SAS in Am sterdam. Waarschijnlijk zal Snoek pas tegen het einde van deze week naar Göteborg kunnen reizen omdat hij dinsdag van Haarlem naar Amsterdam verhuist. Na de prachtige 50 overwin ning op West-Duitsland heeft het Nederlandse dames hockey-team gisteren te Breda opnieuw een zege behaald. Tegen de Belgische dames bleven onze landgenotes met 2—1 de meerderen, na een voorsprong van 20 bij dc rust. Het spel waarmede ditmaal echter de zege werd behaald, was van veel min der gehalte dan tijdens de vorige interland. Aanvankelijk werden de Nederlandse dames zelfs min of meer door de be zoeksters overbluft, en pas na twintig minuten raakte onze nationale ploeg wat beter ingespeeld, al bleek toen dui delijk het gemis aan schotvaardigheid van de voorhoede cn in het bijzonder van het binnen-trio Laura Dekker. Maaike V/eytens en Ans Rouwenhorst. Dit was de reden dat het tot de 23ste minuut in de eerste helft duurde, voor aleer de Nederlandse dames tot scoren konden komen. Het Tilburgse meisje Jet Een benauwd moment voor de Belgische doelvrouwe Berghmans in de hockey-interland tegen de Nederlandse dames. de Vleeschhouwer sloeg toen een vrije slag hard in, de Belgische doelvrouwe werkte niet ver genoeg weg, en de toe gesnelde Maaike Weytens doelpuntte met een zuiver geplaatst schot (10). Drie minuten voor de rust kreeg de Ne derlandse ploeg vak achter elkaar twee strafcorners te nemen. Uit de tweede ontstond een geweldige scrimmage voor het Belgische doel, waaruit Trix Nilles- sen met een hoge push over de Belgische verdedigsters heen scoorde. Na de hervatting bleef het Neder landse overwicht aanhouden, maar een doelpunt viel aan de andere kant. Loes Roos reageerde bij een Belgische aanval iets te traag, zodat de Rasante-speelster Carion een vrij veld voor zich kreeg. Wel liep doelvrouwe Marijke van der Wel nog uit, maar het strakke schot van de Bel gische midvoor was haar te machtig (21). De Nederlandse overwinning kwam verder echter niet meer in gevaar. (Van onze atletiekmedewerker) Holland heeft het in de zilveren DOS- estafette, waarmee gistermiddag op de Nenijto-sintelbaan te Rotterdam het Zuidhollandse atletiekseizoen werd ge opend, niet kunnen bolwerken. Volkomen onverwacht werd deze uitermate spannende race voor de tweede maal in successie een overwin ning voor de organiserende vereniging. DOS finishte in 19.25.If. De sterk ver jongde Leidse formatie kwam als tweede binnen in de nieuwe recordtijd van 19.27.S. Wat 2.if sec. minder is dan de snelste Holland-tijd tot nu toe. Het Haagse Trekvogels werd derde. Piet Selier nam de eerste 700 meter voor zyn rekening. Hij liep een gedurfde race en lanceerde na 500 meter met suc ces een fel tussensprlntje. Er ontstond een kloof van tien meter tussen de oranjebroeken en DOS naast het Haagse LDA. Lex Wolf, een nieuwe kracht moest het daarna over 200 meter opnemen te gen de snelle DOS-sprinter Van der Meer. De Leidenaar liep of zijn leven er van afhing, maar kon toch niet verhin deren, dat de Rotterdammer langszy kwam. Joop van Leeuwen zette over 1200 meter de felle strijd voort. Het tempo zakte wat af, waardoor ook LDA en Trekvogels naderbij konden komen. De aanmoedigingen klonken luidruchtig over de baan. Met nog 400 meter voor de boeg probeerde Van Leeuwen zich los te maken van zijn drie concurrenten. Het lukte niet helemaal, want hij zoog LDA mee in zijn kielzog. Bij de wissel lagen beide ploegen gelijk. Aan kop De junior Jan Brandt slaagde er tot veler verrassing In op de voigende 800 meter wat afstand te nemen van LDA, maar op dat moment snelde uit de ach- Opnieuw fraaie zege van Frans Kunen Frans Kunen (Sprint Breda) heeft gistermiddag op de Nenytosintelbaan te Rotterdam opnieuw nadrukkelijk zijn kandidatuur gesteld voor Rome. Na zijn prachtige 30 km van vorige week in Pa- derborn, liep hy nu een 10 km in een tyd die slechts 17.6 sec. lag boven het Nederlands record, dat met 29.43 op naam staat van Hein Cujé. In een prachtige stijl die zelfs tegen de sterke wind geen moment verkramp te, dubbelde Kunen al zijn tegenstan ders. Ook de Rotterdammer De Bruyn liep een goed race. al was hij dan niet in staat de soepel draaiende Kunen he lemaal te voleen De uitslagen luiden: A-klasse: 1. Kunen (Sprint Breda) 30.00.6; 2. De Bruyn (Minerva, Rotter dam) 31.39.8; 3. Legierse (H.A.C., Hel mond') 33.06.-; 4. fimics (AAV '36, Alphen a.d. R()n) 33.17.-; 5. Stolk (Gouda) 33.26.-. terhoede een nieuw gevaar toe: de fa voriet Minerva. Met nog 100 meter te lopen ging Minerva over de kleine Hol land-man heen. Carel van Venetiën nam dus in twee de positie over. Bij de volgende wissel lag Holland echter op de derde plaats, want een herboren Rob van der Knaap was langs de zich volkomen gevende Van Venetiën gestoven en had DOS op de tweede plaats gedrukt. Piet de Haas zal dan de Leidse kleu ren moeten hooghouden op de langste afstand: 1600 meter. Dick de Bruin (Mi nerva) moest reeds na één ronde de lei derspositie overdragen aan Leen Suiker (DOS). Piet de Haas lag toen nog steeds als nummer drie in de baan, maar Blankenstein maakte de achterstand van Trekvogels steeds kleiner. Hij passeerde De Haas, de zaak leek yoor de oranje broeken verkeken Maar op de laat ste 400 meter mobiliseerde De Haas al zijn reserves en kreeg zowaar voor de wissel De Bruin nog te pakken, zodat Holland toch nog als derde de race kon vervolgen. Y/eer opgeslokt Ab Kingma op de 800 meter toen. Een snelle race en Trekvogels was weer op geslokt. Holland op de tweede plaats dus. DOS aan de leiding met een voor sprong van 20 meter. Het verschil bleek te groot. Eddie Westerhout knabbelde er op de 1200 meter nog een tien meter af. Ook Kees Smit kwam op de 400 me ter wat naderbij. maar de afstand was toch te groot om te overbruggen, zeker voor Frans Beker op de laatste 200 me ter. Evenwel een uitstekend resultaat voor de mannen van trainer Van der Werff. De tweede ploeg van A.V. Holland deed het ook goed, want bij de reserve- ploegen bereikte deze oranjebroeken de tweede plaats in 20.54.4. Ook hier achter DOS II (20.35.4). Er werd gelopen in de volgende volgorde: Linschoten, Rietman Hoope, Turk, Rosbergen, Van Proosdij, Den Tonkelaar, Leune, Van Winkel en Vermond. Rest van de uitslagen: 10x100 m. dames (Victoria-estafette) 1. Celebes 2.10.7, 2. Hollandia 2.10.9; 3. Victoria 2.16.9; 4. LDA 2.17.5; 5. De Meeuwen 2.19.2. DOS-estafette voor junioren: 1. Mi nerva 5 26.4; 2. Thor 5 28.4; 3. DOS 530.7 Rest nog te vermelden de tijden van de andere ploegen, die deelnamen aan het hoofdnummer: 3e Trekvogels 19.37.5 4. Minerva 19.50,-, 5. LDA 19.56.2. Doelman Jongbloed maakt op fraaie wijze een aanval van de Bel gische reserves onschadelijk. Een excuus voor de spelers was dat de harde wind die schuin over het veld stond goed voetbal zeer moeilijk maak te. Het was echter verwonderlijk dat de Nederlanders en in het bijzonder rechts half Villerius voor rust bleven volhar- i den in harde, hoge trappen, die vrijwel nooit hun doel bereikten. De reserves van de ..Rode Duivels" pasten zich beter aan de omstandigheden aan. Met. korte passes over de grond bouwden zij hun aanvallen op. maar alles ging in een dermate laag tempo dat het verrassende element volkomen ontbrak. De wedstrijd begon met een offensief van onze zuiderburen. In de eerste tien minuten speelde de strijd zich bijna geheel op de Nederlandse helft af en de schaarse uitvallen strandden alle op de rustige stopper Spronck. Toen de geheel .in het geel gestoken Nederlanders zich wat aan de druk ont worstelden bleek reeds snel dat hun ge wijzigde aanvalslkwintet midvoor Cees Groot was wegens familie-omstan digheden niet beschikbaar de verde diging van de zuiderburen voor grote problemen stelde. Doelman Dresen was de enige die evenals zijn collega Jong bloed aan de andere zijde, het hoofd koel hield, zodat doelpunten voorlopig uitbleven. De Belgen kregen na een half uur een zeer goede scoringskans toen midvoor Wegria met een knappe kopbal rechtsbuiten Crote in vrije positie bracht. Crote wist dit echter niet te waarderen en zijn schot zaaide slechts paniek op de staantribune achter het doel. Snelle aanvallen Dit was het laatste wapenfeit van de Rode Duivels in de eerste helft. Nederland wilde een voorsprong en het demonstreerde dit door een aantal snelle aanvallen, veelal geleid door de goed schakelende binncnspelers Bos- selaar en Schouten, die de leemten, veroorzaakt door het weinig overtui gende spel van de kanthalves Ville rius en De Koning, prima opvulden. Toch was er een vrije trap, toegekend wegens obstructie tegen midvoor Cor van der Gijpj, voor nodig om een voorsprong te verkrijgen. Bosselaar plaatste de bal voor het doel, waar een geprikkelde Van der Gijp met een listige kopbal Dresen passeerde. Botwinnik-Tal De zestiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Botwfnnik en uitdager Tal is gistermor gen zonder verder spelen remise gegeven. Dc party was zaterdag na 40 zetten af gebroken en Bolwinriik die met wit speelde gaf zyn 41ste zet onder couvert af. De stand is ml Tal 9 pnt., Botwinnik 7 pnt. Ongeïnspireerd Na de hervatting bleef het spel aan vankelijk even dngeïnspireerd als voor dien. Wel was aan Nederlandse zijde rechts buiten Swart veel actiever dan voor de rust en bleven bij de Belgen de gevaar lijke rechtsbinnen Goossens en midvoor Wegria de aandacht vragen van de Nederlandse verdediging, maar de een heid ontbrak bij beide ploegen. Met nog een kwartier te spelen kwam onverwachts de gelijkmaker van de Belgen. Midvoor Wegria. getergd door de vele vrije trappen die hij tegen zich kreeg en door het nu niet bepaald zachtzin nige spel van linkshalf De Koning, zag zijn kans bij een lange pass door het midden waar de verdedigers van het Nederlandse B-team niet op reageerden. De harde schuiver van Wegria was on bereikbaar voor de uitstekend spelende Jongbloed. (1—1). Met deze stand hadden onze zuider buren op dat moment meer dan zy verdienden. Rechtsbuiten Swart dacht hier kennelijk ook zo over, want direct na de aftrap passeerde hij in een schit terende rush zes, zeven tegenstanders om daarna keihard naast te schieten. Doch in de resterende speeltijd bewezen de Belgen dat zij een gelijk spel ver dienden. Met talrijke aanvallen over de rechtervleugel stichtten zij keer op ke. r verwarring zodat onze landgenoten ten I slotte blij mochten zijn dat het 1—i bleef. Joop Frederiks van Daventria zege vierde zondag te Krommenie in een 25- km. loop. Zyn tjjd was 1 uur 24 min 59.4 sec.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 14