Welpen, verkenners en voortrekkers zetten gouden N.P.V.-feest in Hedenochtend op Leidse Burchtheuvel 1 Dr. W. D. van Wijngaarden 40 jaar hervormd predikant ZATERDAG 23 APRIL I960 Tachtigduizend welpen, verkenners en voortrekkers in ons land, die resp. deel uitmaken van de Vereniging „De Nederlandse Padvinders" (N.P.V.) en de Ver kenners van de Kath. Jeugdbeweging hebben vandaag - St.-Jorisdag - de feeste- lijkheden, welke zijn gegroepeerd rondom het gouden N.P.V.-feest, ingezet. i :K 5 Vijftig jaar is het geleden, dat de terste Nederlandse verkenners werden leïnstalleerd, waarmede de oprichting ban de Nederlandse Padvindersbewe- [jingen een feit was. Teneinde karakter- Tormend te kunnen optreden heeft men al die jaren gebruik gemaakt van het spel van verkennen, zoals dit eens door Baden Powell werd opgesteld. De be ginselen van deze methode zijn het in haken op de zin voor avontuur, welke leeft in iedere jongen, evenals de ro mantiek heldenverering en bende vorming. Het avontuur vindt de jongen ln kamperen, buitenoefeningen en zwerftochten. De romantiek in spelen, kampvuur en verhalen. De heldenver ering in verhalen en spelen, welke ge baseerd zijn op voorbeelden van man nen. die de mensheid hebben-gediend. De bendevorming vindt hij in zijn pa trouille. Dit zijn 6 a 7 jongens met wie hij het spel speelt, het is in wezen het zelfde troepje, dat anders op straat rondtrekt op zoek naar avontuur, het geen meestal ontaardt in baldadigheid. Precies als het troepje op straat, kiest de patrouille zijn leider, doch de zwerf tochten waarop deze leider zijn jongens meeneemt, voert hen naar positief ge richte activiteiten. Een der gezegden van Baden-Powell was: „dat de jongen zijn energie met evenveel, ja, zelfs meer genoegen, zal besteden aan goede werken dan aan verkeerde, mits men hem de kansen biedt". En deze woorden de padvinders, nu al 50 jaar, veelvuldig geboden. Enkele honderden welpen, verken ners en voortrekkers uit Leiden waren hedenochtend in de vroegte op de Burchtheuvel samengestroomd om op deze plaats de St.-Jorisdag met het gebruikelijk cermonieel: horde- rocp, het zingen van „Hoort, zegt het voort", het hijsen van de vlag en het opzeggen van de welpen- en padvin- derswet, te openen en daarmee tevens het gouden feest in te luiden. St. Jorisboodschap Was de dagopening ditmaal verricht door commissaris A. Buis van de Ka tholieke Verkenners, de heer Corne- lisse, commissaris van de NPV las deze oohtend de St.-Jorisboodschap 1960 voor. Deze boodschap luidt als volgt: ..In 1910 werden de eerste Neder landse verkenners geïnstalleerd. Dit is vijftig jaar geleden en daarom vie ren de tachtigduizend padvinders van ae vereniging „De Nederlandse Padvin ders" en van de „Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging" samen leest. Bij de inzet van dit gouden feest op deze St.-Jorisdag richten wij een ge zamenlijke boodschap tot jullie allen, «ij wensen jullie toe. dat je aan dit ju bileum veel plezier zult beleven. Maar °ok verwachten wij. dat jullie door je stijlvol optreden aan alle Nederlanders onze beweging van haar beste kant zult aten zien. Bovenal verwachten wij, dat jullie steeds beter zult gaan begrijpen, dat er maar één manier is om echt pad vinder (verkenner) te zijn: proberen {e doen wat je bij de installatie hebt beloofd. Dat is wat het Spel van Ver kennen maakt tot wat het is. Aan het St.-Joriskampvuur gaan jul lie de belofte hernieuwen. Maar het vuur van die belofte mag niet uit zijn, els het kampvuur is gedoofd. Het moet olijven branden en het leven van elke hwde, troep en stam in gloed zetten. Laat zo het kampvuur van deze avond de start zijn van een groots en goed leest". Het hijsen van de vlag op de his torische Burchtheuvel. (Foto L.D./Holvast) AKELA A. BISSCHOP ONTVING GOUDEN JAKOBSSTAF Voor akela A. Bisschop, commissa- resse van de KV in het district Lei den en mede-oprichtster van de St.- Lodewijksgroep, kreeg deze opening van de St.-Jorisdag nog een bijzonder tintje. Op grond van haar grote ver diensten voor de padvinderij ontving zij uit handen van de commissaris Buis de gouden Jakobsstaf. Met het zingen van het Wilhelmus werd deze plechtigheid besloten. Ter gelegenheid van deze dag wordt hedenavond om half zeven in de Mare- kerk een padvindersdienst gehouden, BEHANDELING BEGROTING 1961. De behandeling van de Leidse ge meen tehegro ting 1961 zal ditmaal op woensdag 16 november een aanvang nemen. De heer J. H. Vermeulen, meester- blikslager bij de Conservenfabriek van de N.V. Nieuwenhuizen, zal na een dienstverband van ruim 42 jaar a.s. vrijdag met pensioen gaan. DR. F. H. VON MEYENFELDT OP TWEETAL. Dr. F. H. von Meyenfeldt, gerefor meerd predikant alhier, staat met ds. Joh. Lever te Vlaardingen op een twee tal a.s. vacature van ds. G. O. Don- ner van de Geref. Kerk te Scheve- ningen. Namens de N.V. Altap Agenturen te Den Haag is ondershands aanbe steed het bouwen van een loods en kan toren aan de Rooseveltstraat alhier. In massa luidde de inschrijving als volgt: N.V. Panagro te Warmond f. 384.750, firma Vogels en Zn., te War mond f. 383.000, firma Roodzand, v. d. Vlist en Struyck te Rotterdam f 381.235. Het maken van grond- en riole ringswerken t.b.v. het bouwrijp maken van de Meerburgerpolder is gegund aan de firma Koster en Visser te Wad- dinxveen voor een bedrag van f 232.000. LEIDERDORP P. Polhuys 40 jaar bij Touwf abrieken Gisteren vierde de heer F. J. G. Pol huys, chef van de Onderhoudsdienst van de N.V. Vereenigde Touwf abrieken. zijn 40-jarig jubileum. In gezelschap van zijn echtgenote en kinderen werd de ju bilaris 's ochtends gehuldigd in de kan tine van het administratiekantoor. De directeur, de heer H. B. Haanap pel liet de levensloop van de heer Pol huys de revue passeren. In Maassluis als bankwerker begonnen, heeft de jubilaris vervolgens in Vlaardingen, Emmerich en Hamme gewerkt en sinds 1934 in Lei derdorp. Het is aan de kunde en het inzicht van de heer Polhuys te danken, dat een ideale functionering van de onderhouds dienst bijna steeds benaderd kon worden. De directeur stelde de vakmanschap en plichtsbetrachting van de jubilaris aan een ieder ten voorbeeld. Als herinnering aan dit jubileum over handigde de heer Haanappel de jubila ris het vererend getuigschrift van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, de zilveren draagspeld, een gouden arm- waarin oübaas A. Beekes, districtscom missaris, het woord zal voeren. Na af loop van deze dienst komen de jongens op tal van plaatsen in de stad rond het St.-Joriskampvuur bijeen. In verband met dit jubileum is een gedenkpenning geslagen. Alle leden van de Vereniging de Nederlandse Padvin ders zuilen deze penning ontvangen. Het is een bronzen penning. Aan de ene zijde staat de pijlpunt (lelie) met onderschrift „Weest Paraat" rond de pijlpunt staat „De Nederlandse Padvin ders 19101960". Aan de keerzijde staat „Goede Daad Gedaan, laat mij dan van de linker- naar de rechterzak toe gaan". DÉFILÉ VOOR DE KONINGIN Ongeveer 2500 welpen en verkenners zullen op 30 april mee marcheren in het défilé, dat ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin in Soest- dijk plaats vindt. Deze manifestatie, met een symbolische afvaardiging van alle padvinders- en verkennersgroepen uit het land, vormt een onderdeel van deze feestelijke jubileumviering. bandhorloge en een geschenk onder cou vert. De heer W. Prins, sprekend namens het technisch leidinggevend en admini stratief personeel, noemde de heer Pol huys een hulpvaardig mens. Hij bood een projectiescherm aan. Het ondernemingsraadlid, de heer P. Wouters, zelf werkzaam in de onder houdsdienst, zegde dank voor het vele dat hij en zijn collega's van hun chef hadden geleerd. De heer J. Th. Hensing, eveneens o.r. lid, zegde de jubilaris in het bijzonder dank voor het plezier, dat velen hebben beleefd aan hetgeen de jubilaris in het bijzonder toen hij voorzitter van die ver eniging was, voor de volks tuinders heeft gedaan. De gelukwensen van alle aanwezige medewerkers in de onderhoudsdienst werden vertolkt door de heer L. J. L. Beijer, die zijn woorden vergezeld deed gaan van een sierlijke en praktische tuinparasol. De heer Polhuys sprak een uitgebreid dankwoord. OEGSTGEEST Jaarvergadering Dierenbescherming In het Witte Huis vond gisteren de jaarvergadering plaats van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, afd. Oegst- geestSassenheim. De voorzitter, de heer S. Elzevier Stokmans, beklaagde zich over de geringe opkomst der leden. Het zijn er 412, doch meer dan 400 lieten verstek gaan. Burgemeester H. L. du Boeuff woonde met zijn echtgenote de vergadering bij. Uit de jaaroverzichten bleek, dat het zowel met de afdeling dierenbescher ming als met het Dierentehuis uitste kend gaat. De financiële resultaten waren zeer bevredigend. De vraag voor pensiondieren was vaak groter dan de beschikbare ruimte. Wel is het mogelijk gebleken de zwerfhonden. 23 in totaal op te nemen. Ze vinden als regel spoe dig een nieuwe eigenaar, zodat de wel eens uitgesproken vrees, dat het asiel een abattoir zou worden, gelukkig onge grond bleek. Ten einde teleurstellingen te voor komen werd het bestuursvoorstel aan vaard om over te gaan tot uitbreiding met 12 uitneembare en verplaatsbare hokken. De kosten daarvan zullen circa f. 1.000 bedragen, een uitgaaf, die de kas wel toelaat. Besloten werd spoedig onderhoudswerk te laten uitvoeren. Ter tafel kwamen twee verzoeken om medewerking tot het opnemen van zwerfdieren n.l. van de gemeente Voor hout en Warmond. In discussie kwam de vraag of men een subsidie van deze ge meenten zou aanvaarden, dan wel een vergoeding vast te stellen per opgeno men zwerfdier. Tot dit laatste werd be sloten. Een bedrag van f. 10 per dier werd vastgesteld. Aan de betrokken ge meenten zal hiervan mededeling wor den gedaan. Een ingekomen verzoek tot medewer king aan de oprichting van een Natuur- wacht voor de jeugd gaf veel stof tot bespreking. De voorkeur ging evenwel uit naar het verbinden van een jeugd afdeling aan de vereniging. Hiervoor blijkt n.l. animo te bestaan. Het bestuur zal deze aangelegenheid verder in studie nemen, waarna tot oprichting van zo'n afdeling, met een eigen bestuur, zal wor den overgegaan. De aftredende bestuursleden mej. Elskamp en de heer v. d. Luit werden herkozen. Raadsstukken Het uitbreidingsplan in hoofdzaak 1960 met bijbehorende bebouwingsvoor schriften heeft van 21 januari tot en met 17 februari ter inzage gelegen. De gemeenteraad moet na afloop van deze termijn binnen drie maanden, derhalve 17 mei 1960, over het plan beslissen. Daar een groot aarntal bezwaarschriften is ingekomen, is het niet mogelijk ge bleken vóór deze datum het plan ter vaststelling aan te bieden. De wet laat toe, dat éénmaal voor ten hoogste drie maanden de beslissing wordt verdaagd. B. en W. stellen voor hiertoe te be sluiten. De houten beschoeiing langs het pad voor de woningen Dorpsstraat 94 en 96 nabij de Kanaalbrug, verkeert in slechte toestand, waardoor deze gevaar ople vert voor het verkeer. Vernieuwing op korte termijn is noodzakelijk. De kosten worden geraamd op f800.-. Een andere vernieuwing betreft het pompgebouwtje onder het viaduct aan de Almondeweg. "Voorgesteld wordt een bedrag hiervoor ter beschikking te stellen van f 550.-. Raad 27 april bijeen De raad komt op woensdag 27 april 1960 te 7.30 uur nam. in de raadszaal bijeen. Op de agenda staan o.m. de vol gende punten vermeld: Voorstel tot verdaging van de beslis sing op het uitbreidingsplan in hoofd zaak 1960, idem tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van we gen ten noorden van de Floralaan: idem tot beschikbaarstelling van een krediet voor vernieuwing van de be schoeiing bij de Kanaalbrug aan de Dorpsstraat; idem tot beschikbaarstel ling van een krediet voor extra onder houd van het pompgebouwtje aan de Almondeweg; idem met betrekking tot het verzoek van het bestuur der Hof- dijckschool tot het verlenen van mede werking voor de aanschaffing van po dia; idem tot vergroting van de deel- j name in het kapitaal van da Bank voor Medische Dienst Wassenaar Dokter A. F. F\ Jan»©, Kerkstraat 42, tel. 3005, Dokter H. S. Boogaart, Storm van VGravesande- weg 1, tel. 4466. Apothekersdienst! Was senaars© Apotheek, Schouwweg no. 32, teL 2402. Voorschoten Dokter Th. Schalk, JuL v. Stolberglaan 62, tel, 844. Voor wijkverpleegsters Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond Dokter Bots, Voorhout, tel. K 2532 - 7393. Zuster Konijn, Dorps straat 68, tel. K 1711 - 250. Leiderdorp Dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, Leiderdorp, tel. 24828. Oegstgeest Dokter Held, tel. 24649. Ned. Gemeenten; idem tot het aangaan van een geldlening; idem tot beschik baarstelling van een krediet in verband met ontpoldering van de polder Ouden hof. In verband met de zich steeds verder uitbreidende bebouwing in de richting van het Oegstgeester Kanaal hebben B. en W. meermalen de vraag overwogen of gestreefd moest worden naar de ophef fing van de polder Oudenhof. Deze pol der ligt geheel binnen de grenzen van Oegstgeest en beslaat een oppervlakte van ca 119 ha. Van deze 119 ha. zijn thans rond 74 ha. of 63 7o bebouwd. Het resterende deel ligt geheel in het uit breidingsplan Oegstgeest/Noordoost. Na de totstandkoming van de in dit plan geprojecteerde bouw zal in de pol der geen agrarisch gebied meer aanwe zig zijn. Over het gebied van de polder voeren twee instellingen gezag, te weten de polder als een doelcorporatie, die de verzorging van bepaalde waterstaatsbe langen tot taak heeft en de gemeente, wier belangensfeer veel uitgebreider en gedifferentieerder is. Een verzoek tot ontpoldering moet van de gemeenteraad uitgaan. Provinciale Staten beslissen. Er moeten heel wat technische en financiële regelingen worden gemaakt, waarvoor deskundige adviezen onmisbaar zijn. Ter betaling daarvan wordt een krediet aangevraagd van f. 2000,—. WARMOND Het leven van een pater Op de laatste bijeenkomst van het sei zoen van het R.-K. Vrouwengilde sprak pater Wezenbeek over het leven en lij den van pater Titus Brandsma, die de spreker van nabij had gekend. Hoewel een zeer geleerd man, bleef hij kinderlijk eenvoudig. Pater Brandsma, in 1881 geboren, was een echte Fries. Hij was afkomstig uit een bijzonder christe lijk gezin. Op 17-jarige leeftijd trad hij in het klooster van de orde van Carmel. De groei van deze orde is voor een groot deel aan pater Brandsma te danken. Hij was ook de oprichter van het maandblad Carmclrose, waarvan hij redacteur en secretaris was. Van 1923 tot 1942 was hij hoogleraar te Nijmegen. Pater Titus Brandsma heeft zich bijzonder verdien stelijk gemaakt op sociaal en cultureel gebied. In 1942 werd hij gevangen genomen omdat hij de vrijheid van het r.-k. on derwijs en de r.-k. pers tegen het na tionaal socialisme verdedigd had. Na in Scheveningen en Amersfoort gevangen gezeten te hebben werd hij overgebracht naar Dachau waar hij op gruwelijke wijze werd gemarteld. Hij stierf op 26 juli 1942. Het proces tot zaligverklaring is aanhangig gemaakt en nog steeds gaande. Alle stukken voor de zaligver klaring berusten reeds in Rome en het proces heeft zijn laatste stadium bereikt. Pater Wezenbeek vertoonde na de pauze nog lichtbeelden over het leven van pa ter Brandsma. Mozaïekenkeuring Gisteravond had de keuring plaats van de gelegde mozaïeken. De uitslag was: Mozaïek tuin jhr. V. d. Brandeler, gelegd door de afdeling Bloembollencultuur, 24 punten. Voor het Gemeentehuis, gelegd door het personeel: 17 punten. Voor de Ned. Herv. Kerk, gelegd door de chr. korfbalclub: 16 punten. In de tuin van de heer Nijpels, gelegd door de land- en tuinbouwschool: 23 1/4 punt. Voor hui ze Gerto, gelegd door de r.-k jeugd: 20Vz punt. Het mozaïek voor de r.-k. kerk was niet klaar en viel daardoor he laas buiten de beoordeling. RAADSAGENDA Dinsdag a.s. komt de raad der ge meente in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.a. de volgende punten. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de woning Dorpsstraat 25. Een nota betreffende het wachtverbod voor voertuigen voor een gedeelte Dorps straat tussen Scheepmakersdam en Raadhuisdam. Verzoekschrift van het Wit-Gele-Kruis de toegekende bijdrage a fonds perdu in het door haar te stich ten wijkgebouw te verhogen met f. 3000 en de hypothecaire garantie te verhogen tot f. 55.000. De wijding en bespeling van het ge restaureerde kerkorgel van de St.-Mat- thias kerk zal morgenavond plaats heb ben om 19.00 uur. Na de wijding door pastoor Gussenho- ven, zal de heer B. Martijn een concert geven. Uitgevoerd worden werken van Purcell, J. S. Bach, Martijn en Handel. DE BOOMGAARDEN STAAN IN BLOEI! In verscheidene delen van ons land staan de boomgaarden weer in volle bloei. In het rivierenland tussen Rijn en Waal, de Betuwe dus. valt reeds veel bloesem te bewonderen. Hagelwitte bloe men hebben alle soorten pruimen in deze tijd. deze tijd. De peren bloeien rijkelijk, evenals de vroege kersen. De beginnen de bloei van de meikersen belooft veel voor het komende weekeinde. Dit alles geldt ook voor het Zeeuwse fruitland Zuid-Beveland, waar thans steeds meer fruitbomen in bloei geraken. Vooral rond Goes, Kapelle-Biezelinge, Wemeldinge en in de zaak van Zuid- Beveland valt er volop te genieten van de pracht van de boomgaarden. In deze streken hebben eveneens vroeg bloeiende appels hun bloemknoppen geopend. Het zal echter nog wel een week duren al vorens de bloei van de appels algemeen wordt. Het komende weekeinde verwacht men veel kijkers in de Zeeuwse fruitcentra vooral in Kapelle-Biezelinge, waar za terdag een grote bloesemrit gehouden wordt langs de mooiste plekjes van het Zuidbevelandse fruitgebied. De tocht zal gaan over wegen en wegjes waar men normaal niet gauw komt. Soekarno in Cairo President Soekarno is gisteren te Cai- aangekomen voor een bezoek van vier dagen aan de Verenigde Arabische Republiek. Soekarno zal besprekingen voeren met president Nasser va» de VAR. Oud-directeur Museum van Oudheden Maandag is het veertig jaar geleden, dat onze stadgenoot dr. W. D. van Wijngaarden, ouddirecteur van het Rijksmuseum van Oudheden, werd be vestigd als predikant in de Ned. Her vormde Kerk. Dr. Van Wijngaarden werd op 26 juni 1893 in de hervormde pastorie van Nw- Amsterdam in de burgerlijke gemeente Emmen in Drenthe geboren. Hij bezocht eerst het Gymnasium te Leiden, waar hij ook aan de Universiteit studeerde en in 1915 zijn kandidaatsexamen theolo gie, in 1917 zijn kandidaatsexamen Se mitische letteren ,in 1918 zijn doctoraal examen theologie deed en op 19 decem ber 1919 bij prof. dr. B. D. Eerdmans op een proefschrift „De sociale positie van de vrouw bij Israël in de vóór- en na exilische tijd" promoveerde tot doctor in de faculteit der Godgeleerdheid. Nadat de heer Van Wijngaarden in 1917 door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 25 april 1920 door zijn vader, toen nog predi kant te Voorschoten en Veur, bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Reeuwijk. Deze zijn eerste en enige gemeente diende de jubilaris tot 1 november 1922, toen hem in ver band met zijn benoeming tot assistent bij het Rijksmuseum van Oudheden, eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Ruim twee jaar later volgde zijn benoeming tot conser vator en daarna is hij van 1 augustus 1939 tot 1 mei van het vorige jaar, toen hem op ruim vijfenzestig jarige leeftijd eervol ontslag werd verleend, nog bijna twintig jaar directeur geweest van het museum. Dr. Van Wijngaarden was van 1926 tot 1936 jeugdpredikant van het Heilige Geest Wees- en Kinderhuis en verder heeft hij van 1938 tot 1951 de Leidse hervormde gemeente als ouderling ge diend. Dr. Van Wijngaarden, die nog wel eens in de dienst des Woords voorgaat, heeft in de loop der jaren vele bestuurs functies vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Behalve zijn dissertatie verschenen verder nog van zijn hand: „Het boek Dr. W. D. van Wijngaarden der Wijsheid van Amen em - ope, de zoon van Ka - necht" (uit het Egyp tisch vertaald)„Meesterwerken "der Egyptische kunst" en tal van artikelen op oudheidkundig terrein in binnen- en buitenlandse tijdschx-iften. De Regering erkende de verdiensten van dr. Van Wijngaarden met hem te benoemen .tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Verder is hij lid van het Institut l'Egypte te Cairo; lid van het provinciaal Utrechts Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen en van het Deutsche Archiologische Institut te Ber lijn. Nieuw voorstel op zeereclitconferentie Amerika en Canada hebben gisteren op de Zeerechtconferentie te Genève een nieuw voorstel ingediend. Het is in feite een aanvulling op het vroegere voorstel van beide landen. Aan dit voorstel is nl. een paragraaf toegevoegd, dat handelt over bilaterale en multilaterale overeen komsten. Hierin wordt gezegd, dat bestaande internationale overeenkomsten niet aan getast mogen worden en dat de huidige conventie het sluiten van overeenkom sten tussen twee of meer landen over visserykwesties niet onmogelijk mag maken. Ln conferentiekringen verklaarde men, dat dit „nieuwe" voorstel gezien moet worden als een tactische manoeuvre. Hadden de Amerikanen en Canadezen hun tweede voorstel niet ingediend, dan zou over hun eerste voorstel op de vol tallige zitting van dinsdag a.s. eerder gestemd zijn dan over het plan van de tien mogendheden, die een visserijzone van 12 mijl willen. Stemming op het einde van de zitting zou het Ameri- kaans-Canadese voorstel een grotere kans geven, zo merkte men op. Het voor stel van de tien landen Indonesië, Irak, Jemen, Libanon, Marokko, Mexico, Saoedi-Arabië, Soedan, Venezulea en de V.A.R. vraagt om uitstel van tenmin ste vyf jaar van de behandeling der omstreden kwestie van de territoriale wateren. Intussen zou elke staat zijn ex clusieve visserijrechten kunnen uitbrei den tot een strook van twaalf mijl, maar de breedte van zijn huidige territoriale wateren niet moeten wijzigen. Men ver wacht, dat dit voorstel gesteund zal wor den door de landen van het communis tische blok. Oorspronkelijk stonden 18 landen achter dit voorstel. Ethiopië, Ghana, Guinea, Jordanië, Libië, Perzië, de Philippijnen en Tunesië willen het echter niet meer aanvaarden. Zoals be kend willen de Amerikanen en Cana dezen een breedte van zes mijl voor de territoi-iale wateren en eveneens zes mijl voor de visserijzone, waarin de kuststaat na een overgangsperiode van tien jaar het alleenrecht voor de visserij krijgt. De confei-entie is verdaagd tot maandag morgen. OUDE MAN BEROOFD (Speciale berichtgeving) Omstreeks negen uur gisteravond is de 80-jarige heer R. Krikken, wonende aan het Krakeel te Hoogeveen (Gr.) het slachtoffer geworden van een roofover val. Een onbekende ontstal hem f. 1000. De overvaller belde op genoemde tijd aan de voordeur en toen de bejaarde be woner opendeed, vroeg de onbekende of de zoon Hilpert thuis was. Toen de heer Krikken antwoordde, dat dit niet het geval was, draaide de man het elektri sche licht uit en stapte hij, een branden de zaklantaarn in de hand, resoluut op een kast af. Hij rukte deze open en maakte zich meester van twee kistjes, die respectievelijk f.200 en f.800 inhiel den. De heer Krikken trachtte de over valler nog tegen te houden, maar de on bekende worstelde zich los en verdween in de duisternis. De hierna gealarmeerde politie is onmiddellijk met haar naspeu ringen begonnen. HAAGSE BIJBELMUSEUM WEER OPEN. Het bekende Bijbelmuseum in Den Haag dat jaarlijks duizenden bezoekers uit het hele land trekt alsmede een groot aantal buitenlanders, is weer ge opend. Tot oktober wordt hier een per manente expositie gehouden van voor werpen uit het land van de bijbel. Bo vendien zijn er 28 fraaie diorama's te zien. Voor het komend seizoen ver wacht men ongeveer tienduizend be langstellenden. De collectie is uitgebreid met een even kostbaar als zeldzaam servet uit 1625, dat door een eenvoudige museumbezoekster, die het „toch maar had liggen" is geschonken. Deskundigen noemen dit seiwet, dat de offerande van Abraham voox-stelt en dat een zo genaamde „Friese Abraham" wordt ge noemd, „uitermate waardevol". Zelfs het Amsterdamse Rijksmuseum beschikt niet over een dergelijk servet. Voorts heeft men de tentoonstelling aangevuld met een stamboom van Adam tot Christus, samengesteld door twee theologen uit de achttiende eeuw, een fraaie Palestijnse waterkruik, potscher ven afkomstig van opgravingen bij Me- giddo en een zeldzaam geheel van kurk vervaardigd tempeltje van Pallas Athene Parachutisten in Livorno slaags met burgers In Livorno, een navenstad aan de westkust in Nooi-d-Italië. zijn donder dagavond schermutselingen voorgeko men, waarbij duizenden burgers in de stad gelegerde valsqhermtroepen aan vielen met stenen, messen en stukken staal van stukgeslagen automaten. De politie en de militairen slaagden er met traangas en charges in de menigte uit een te drijven: 29 personen elf bur gers, tien militairen van de valscherm troepen en acht politiemannen liepen verwondingen op, 130 personen werden gearresteerd. Twee dagen tevoren brak er een ge vecht uit tussen een valschermjager en een jongeman., die twistten over een meisje. Spoedig werden beiden door hun vrienden geholpen, hetgeen het begin was van een serie botsingen tussen jon gelieden en valschermjagers. Een plaatselijke communistische vak bond Livorno telt veel communisten kondigde een staking van een uur op vrijdag af uit protest tegen de aanwezig heid van de valschermtroepen in de stad. Zwevende voorzitter De socialistische oppositie in de Ja panse Rijksdag voert felle actie tegen het Japans-Amerikaanse veiligheidsver drag. Om daaraan kracht bij te zetten namen socialistische afgevaardigden gis teren voor de stoel van de vooi*zitter plaats en beletten hem erop te gaan zitten. Te hulp geroepen zaalwachten namen de voorzitter op de schouders en poogden, met hun kostbare last, door de haag van opgewonden parlementa riërs te dringen. Deze vei-zetten zich echter uit alle macht en het resultaat was een voor rugby-wedstrijden gewoon, doch voor een parlement in zitting zeer bijzonder schouwspel. De eerste storm aanval van wachten met de „zwevende voorzitter" mislukte. Een nieuwe charge werd gewaagd, doch ook nu gaven de socialistische volksvertegenwooi-digers geen krimp. De liberaal-democratische regeringspartij besloot daai-op de rijks dagzitting te vei-dagen. Het is nog niet bekend wanneer de behandeling van het verdrag zal worden voortgezet. Humanistisch Verband vraagt eigen zendtijd Het Humanistisch Vei-bond ijvert al ja ren voor een wekelijks kwartier eigen zendtijd. Het vorige jaar, op 1 april is een humanistische luisterkring opge richt, welke thans ongeveer 25.000 leden telt, zo deelde de vooi-zitter van het Humanistisch Verbond, dr. J. P. van Pi-aag gistei-middag op een persconfe rentie in Den Haag mede. Er is voor de uitzending van het Humanistisch Verbond genoegzaam belangstelling om aanspraak te mogen maken op een wekelijks kwartier eigen zendtijd, zoals de kerken die hebben .meende dr. Van Praag. Het kwartier, dat het Verbond zondagsochtends van een omroepver eniging krijgt, wordt, zo heeft een enquête aangetoond, door ongeveer 200.000 Nederlanders beluisterd. Voorts heeft dr. Van Pi-aag gesproken over de komende volkstelling. Het Hu manistisch Verbond heeft contaot op genomen met het Centx-aal Bureauvoor de Statistiek over de vragen bij de volkstelling inzake godsdienst en bui tenkerkelijkheid. Het Verbond heeft, al dus dr. Van Praag, aan het C.B.S. enige wijzigingen in de vraagstelling aange boden, die naar zijn mening een zui verder resultaat zullen opleveren. Het is van belang, zo meent het Verbond dat het aantal buitenkei-kelijken objectief wordt vastgesteld, al zijn uiteraard lang niet alle buitenkerkelijken Humanisten. Het C.B.S. heeft enige van de door het Verbond voorgestelde wijzigingen over genomen. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 23 april. Leidse Coöp Groente- en Fruitveiling Prijzen pc-i 100 kg: aardbeien 18-19, andijvie 70-71, peulen 4.20, prei 36-44, rabarber 22-2i spinazie 18-28. stoofsla 25-40, komkom mers 39-65, tomaten 3-3.30, waspeen 28- 29, witlof 51-77, per 100 stuks: bloemkool 22-54. komkommers 34-41, sla A 20.80- 24.10, per 100 bos: raapstelen 9-11. radii* 17-20. selderie 3.60-3.90.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9